Oplegponton naar Goes Renault's Auto's om in te blijven leven LUCHTBEHANDELING DEURLOO B.V. Nieuwe Jaguar 6.0 liter XJR-S EEN ANDERE AUTO KOPEN 4 Seniorendag Autonieuws Korting op verzekering Japan Days bij Mitsubishi BECAM leent u geld! Lopende lening geen bezwaar! ZIERIKZEE - Het door Saman bv vervaardigde oplegponton, dat over enkele weken dienst gaat doen als schamierbrugdeel bij 't Lttitje is maandag vervoerd naar Goes. Op de foto het ponton met de reis naar de Bevelanden nog voor de boeg. Het ponton verblijft zo'n vier weken in Goes voor behandeling. Dan komt het terug en kan het geplaatst worden bij 't Luitje. (Foto: Joop van Houdt), BURGH-HAAMSTEDE - Op zater dag 7 oktober wordt in dorpshuis De Schutse te Burgh-Haamstede een Se niorendag gehouden. Het evenement is bedoeld voor alle ouderen in de re gio en wordt door het comité Senio rendag georganiseerd namens alle ouderensociëteiten en ANBO-afde- ling op Schouwen-Duiveland. Op het programma van de Senio rendag staan allerlei activiteiten, 's Morgens'van 9.30 tot 12.00 uur wor den onder leiding van C. Slabbe- koorn uit Brouwershaven sjoel- wedstrijden gehouden waarbij de drie beste spelers van iedere ouderen- sociëteit en ANBO-afdeling spelen voor de wisselbeker. Tussen de mid dag wordt een verloting gehouden. Het middagprogramma van de Senio rendag begint om 13.45 uur met een welkomstwoord door C. Mandema- ker-Penning van het organiserende comité. De middag wordt ingevuld met optredens van Delta Sport uit Zierikzee, het Scheldeloodsenkoor uit Vlissingen en Ad Leijdekkers uit Zierikzee. Iedere oudere die aan de Seniorendag wil deelnemen kan zich daarvoor aanmelden via telefoon nummer 01112-1374. ZIERIKZEE Hoofdprijs De hoofdprijs in de loterij die werd gehouden ten gelegenheid van het 50- jarig bestaan van het acolietencollege Sint Laurentius is gewonnen door A. van Aken uit Zierikzee. De prijs was een fiets. De opbrengst van de loterij is bestemd voor kleding voor de aco lieten en de kosten van de viering van het jubileum. SEROOSKERKE Ouderensoos De ouderensoos Serooskerke be^ gint woensdag "27 september weer met haar activiteiten. In het dorps huis kan men vanaf 14.30 uur terecht. Alle leden vanaf 60 jaar zijn van har te welkom. WESTERSCHOUWEN Bevolking In de gemeente Westerschouwen hebben zich de laatste maand de vol gende veranderingen voorgedaan in de bevolking: Overleden zijn Machiel Job Padmos, Lauwers Verton, Pieter van der Linde, Tona Hanson Leen- dertse, Johannes Pieter Oosterling, Jan Adriaan de Blonde, Marinus Speelman, Adriana de Jonge, Grietje van der Cingel Renters en Abraham van den Hoven van Genderen. In die zelfde maand zijn geboren: Suzanna Neeltje Jonker, Irene Simone Kou wen, Jacky Loraine Tuk, Iris Marjan Vroegop, Reinder Simon de Vries, Ni cole Slager, Ruben René Colthof, Lean Vis, Tim Jacco Soer, Marie Loui se Horlings, Jeroen Pfeiffer, Maarten Willem van der Veer, Leroy Lourens Beije, Katolina Pieternella Boot en Jacoba Johanna de Glopper. RENESSE Benoeming L. W. van der Waal uit Renesse is benoemd tot adjunct-directeur van de Rabobank Schouwen. Van der Waal is al sinds 1971 werkzaam bij de betref fende bank. Hij is momenteel hoofd commerciële zaken. Bowlingvereniging De bowlingvereniging Alles Om be gint het nieuwe seizoen 1989/1990 op maandag 2 oktober met een bowling avond in Le Rabot te Renesse. De avond begint om 20.00 uur. KERKWERVE Ledenvergadering NCVB De aartsmoeders uit de bijbel. Dat was het onderwerp dat centraal stond tijdens de eerste ledenvergadering die de afdeling Kerkwerve van de NCVB in het nieuwe seizoen hield. Ds J. J. van Zoelen vertelde over dit on derwerp. De aartsmoeders Sara, Re becca, Lea en Rachel hadden gemeen schappelijke kenmerken. Zij bouw den allen aan Israël, waren onvrucht baar en waren vrouwen met een visie waarnaar zij ook durfden handelen. Van Zoelen adviseerde zijn gehoor om het boek Genesis eens in zijn ge heel te lezen. De avond werd geopend door presidente Huigens-Stoel. Na zang, gebed en het lezen van Prediker 3: 1-4, deed zij wat huishoudelijke mededelingen. Op woensdag 4 okto ber wordt in dorpshuis 't Zuudènde een creatieve avond gehouden die om 19.45 uur begint. De NCVB-leden kunnen zich hiervoor opgeven voor 29 september. En dat geldt ook voor de regionale bondsdag die op 14 novem ber in Vlissingen plaatsvindt. Na de lezing van Van Zoelen werd de avond besloten met gebed en het zingen van psalm 146. BROUWERSHAVEN Japan De afdeling Brouwershaven van de NBvP is het nieuwe seizoen begon nen met een avond waarbij Japan centraal stond. De presidente van de International Association of Liberal Religious Women drs P. J. de Rooy- Janse uit Wemeldinge kwam naar Brouwershaven om de leden van de plattelandsvrouwenbond te vertellen over dat land, waar ze voor haar orga nisatie een congres had bijgewoond. Behalve over dit congres vertelde me vrouw De Rooy over gewoontes van de 120 miljoen inwoners van Japan. Het ritueel van het theedrinken en het nog bestaande bijgeloof dat een poppetje je kan behoeden voor ver keerde handelingen, bijvoorbeeld in de keuken. De woorden van mevrouw De Rooy werden verduidelijkt door een kleine tentoonstelling en dia's. Tijdens de pauze konden de aanwezi gen Sushi proeven. Een Japans ge recht met kip en groente dat aan de hand van een recept van mevrouw De Rooy werd klaargemaakt door twee leden van de plattelandsvrouwenaf deling. De bijeenkomst werd goed be zocht en de afdeling Brouwershaven kreeg er twee nieuwe leden bij. NIEUWERKERK ANBO-leden op reis Advertentie De leden van de afdeling Nieuwer- kerk van de ANBO (Algemene Neder landse Bond van Ouderen) maakten afgelopen week een dagtocht door Noord-Brabant. ANBO-leden uit Nieuwerkerk en Oosterland stapten op de bus om met stralend weer naar de Biesbosch te rijden. Via een rond vaart met de boot kon daar worden genoten van de flora en fauna van het natuurgebied. Door de bosrijke om geving van Brabant werd de dagtocht daarna per bus voortgezet, In Rijs wijk dronk het gezelschap koffie en. pf Cp via de Philipsdam reed chauffeur Tuinman naar De Blauwe Keet bij Oosterland waar het diner werd ge bruikt. De organisatie van de busreis sprak van een prachtige en gezellige dag. INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL. 01110-16255 OOSTERLAND Service Salon plattelandsvrouwen De eerste bijeenkomst in het nieu we seizoen van de afdeling Duiveland van de NBvP had de opzet van het te levisieprogramma Avro's Service Sa lon. Een volkomen verrassing voor de 106 leden die door presidente L. de Jonge konden worden verwelkomd in het dorpshuis De Oosterhof, want te voren was niet bekend gemaakt hoe deze bijeenkomst zou worden inge vuld. Tijdens het afwisselende pro gramma waaraan de eigen leden een grote bijdrage leverden, werden lied jes gespeeld op de piano, vertelde de heer Valette uit Nieuwerkerk wat over de geschiedenis van het Interna tionale Rode Kruis dat dit jaar 125 jaar bestaat, werd gedemonstreerd hoe een droogboeket wordt gemaakt en werd twee keer een modeshow ge presenteerd. Eerst van zelfgebreide truien en daarna van kleding ge maakt van waardeloos materiaal. Het oudste en jongste lid van de afde ling lieten in een samenspraak weten hoe ze lid waren geworden van de NBvP. Gedemonstreerd werd hoe lekkere hapjes v^pr bij de borrel kun nen worden gemaakt. Een NBvP-lid die zitting heeft in de afdeling Zee land van Internationale Reiscommis sie vertelde wat deze commissie in houdt. De heer Groenewegen uit Nieuwerkerk vertelde wat over het gebruik van verkleinwoorden in de Nederlandse taal en de volksdans groep Nieuwerkerk onder leiding van J. Oele gaf een demonstratie. De Service Salon werd besloten met het bondslied. Kennismaking beroepen predikant In de voorkerk van de Nederlandse Hervormde kerk te Oosterland wordt op donderdag 18 september een extra gemeente-avond gehouden. De ge meenteleden worden hierbij in de ge legenheid gesteld om nader kennis tg. maken met de door haar beroepen predikant ds A. N. Rietveld uit Over- berg (bij Amerongen). Het is de be^- doeling dat de predikant kennis maakt met de verschillende groepen en verenigingen die binnen de kerk werkzaam zijn. De avond begint om 19.30 uur. Behalve uit Oosterland heeft ds Rietveld ook beroepen gehad uit Hattem en Wanneperveen. De ofhé lööpe zeumer ei je kunne zie, dat t'r meer maensen fietste, net of dat d'r weer in komt, dae binne aok dit jaer meer fietsen verkocht, 't Is hezond, hoed voo de Ijjn zae ze, mê dan móje êêlj wat kilkometers oflae. In aelk heval aok hoed vóó de spie ren, in dae moge oak rekenienhe mee auwe. Tehenwoordig ei iederéén 'n fiets, dae oef aok heen maens meer te lere fietsen, ze kunne nog nie lóópe of ze zitte d achter 'n stuur 't zei van 't éne, of tandere. De kinders lere dit speled'r and. Vroeher was dat nie zóó, dan mos je lóópe na 't land dan was je d verslete, éér d je most behin- ne. Dan stienhe ze op oeken in kan ten, in hienhe zoo nae t waerk. Lae- ter kwaeme de fietsen in aje in mien tied toen nae schooltied n tweedans je kon kóópe, dan was je éêl tevree. Mê vee auwere moste dat nog lere want ze woué toch nie achter bluve. Mé jd, d je 't most lere, mosje ulpe ao. Ze moste je vast auwe, in om dae noe achter te löópen, dut was heen leut je. Dat was 'n hemeen waerk, oe aarder ze trapte oe aarder je zaelf most hae lóópe, in dat beije hauw moe. Ennoe Joos 'n hoeije vuuftiher zou dat aok nog hae leere, dae waere a éêl wat woorden over vuul émaekt. Ie was a wat an de stieve kant, mé ja d'n énen dee 't in d'n aoren ie kon nie achte'r- bluve, want anders hae ze je uutla- che, in zae, je durf nie. Afijn op d'n duur aoden d'r 'n paer évonde in die zouên aelpe. Op 'n ae- vend stonhe ze hereet, buten durp. Ze ieuwe de fiets vast ie wurmde d'r op, in toen hieng spil behinne. Ie aode d éêl wat anwiezinhen aod mé atten stuurde, trapten nie, in atten trapte, stuurden nie Mê nae inkele aevends hieng 't wat beter, Joos hieng oe au- wer oe aarder trappe, in je waer nog moeier as 'n ond. Dus loslaete, ie vaerder noe waere dat aomae nog makkedam we'hen in dae laehe dan aopen links de wehen, in één woord 'n slechte pad. Noe zatter 'n man op d'n diek in die riep, dat hae hoed Joos, je rie a allêêne. Dat was noe net te vee vóó Joos, ie riep, ao ze m'n dan nie mee vast, ie hien slienhere, in ein digde in 'n makkedampit. Ie aode ampersand de weg nog 'n aendje an vóóhe mee z'n kaeke, in dae zat 'n zielig mee 'n aop vel van z'n kaeke in wat hrind in z'n kinne, in 'n kepotte fiets. Wilder op uus an. in dae viel 't aok tehen, 'n boos wuuf, ze zei, kiek noe is nae je fiets êêmae kapot, wat kost dat wee nie. Ie zei m'n kaeke, aol 't vel d'r of. Ze zei dat hroei wè bie in dat kost niks. Mê 't mooiste van de hrap was, wilder aode 't dae want m'n aoden nie los motte laete, in over ons arte wier nie épraet. WULLUM Hoe vaak gebeurt het niet dat we plotseling in een file raken omdat er een ongeluk is gebeurd. Langzaam schuift dan de honderden meters blik voort tot wij de restanten van de klap hebben bereikt. In sommige gevallen is ons al een ambulance met gillende sirene gepasseerd, waardoor we aan het huiveren komen. Passeren we de chaos, dan zijn we alleen maar dankbaar dat we weer door kunnen rijden want ons overkomt zoiets toch niet. We zijn te geroutineerd, we hebben al zolang ons rijbewijs en hoogstens verhalen wij thuis aan vrouw en kinders wat voor afschuwelijk ongeval we vandaag weer gezien hebben. Daarmee is de kous af, tot het moment dat we zelf met de neus op de feiten gedrukt worden en zelfs te maken krijgen met die gillende sirenes van ambulances en polilie-auto's. worden afgevoerd. Kijk, en dan pas ga je je verdiepen in het hoe en waarom. Boekje. Gelukkig ben ik in de plezierige omstan digheid dat ik sinds jaar en dag geinfor- meerd word betreffende de ontwikkelin gen bij de automobielindustrie aangaande de veiligheid van onze automobielen. Ik stuitte dan ook alras op een boekwerkje van Renault dat ging over de veiligheid van automobielen, Renault en veiligheid. Plotselinge snelheidsvermindering kan tol fatale gevolgen leiden. Fraaie zomeravond. Het overkwam mij op een fraaie zomer avond. Mijn Helena Johanna en ik kwa men terug van het heugelijke gebeuren dat we grootouders geworden waren van een droom van een kleindochter (dank u). Relaxed terugrijdend - immers alles was zonder al te grote problemen goed verlo- pen - rijden we op een tweebaansweg richting huis. Passeren was een onmoge lijke zaak dus hobbelen we keurig roet een gangetje van ongeveer 80 km per uur met de meute mee. Ineens een daverende klap, die mij ogenblikkelijk driftig aan het werk zet. Remmen zijn niet meer aanwezig en mijn voiture wil alle kanten op. Rechts staan bomen en is er een sloot en links tegemoetkomend verkeer. Hoe weet ik niet maar ik heb de zaak op straat kunnen houden. Wanneer we eindelijk stil staan, blijkt de linkerkant van de voortrein er nutteloos bij te hangen en is het plaatwerk ter linker zijde ook niet meer zoals de fabrikant het bedoeld heeft. In opperste wanhoop roep ik naar mijn Helena Johan na 'zul je zien dat de man nog doorgereden is ook', mij op dat moment niet realise rend wat er achter mij gebeurd is. Want wat de man, die ineens op onze weghelft terecht kwam, bezield heeft weet ik niet. het kan een blackout geweest zijn of iets dergelijks maar na eerst mijn auto gegre pen te hebben, klapt hij frontaal op mijn achterligger, die daarna gelanceerd wordt en op zijn dak in de sloot belandt. Geluk kig zonder ernstig lichamelijk letsel voor de inzittenden. De veroorzaker zelf komt er minder goed af. Doordat hij waar schijnlijk vergeten was zijn gordel om te doen. had hij zwaar inwendig letsel en waren zijn benen op verschillende plaat sen gebroken. De klap was zo hevig ge weest dat de man door de brandweer uit- gezaagd moest worden, voordat hij met loeiende sirenes naar het ziekenhuis kon ontwerp van de driepuntsgordel na een testprogramma met poppen. 1961: de Re nault 4 krijgt voorwielaandrijving, het geen later in alle modellen wordt toege past. Eerste wielophanging met grote veerhoogte door middel van torsiestaven voor en achter. 1962: de Renault 8, de eerste kleine auto uitgerust met 4 schijf remmen. 1970: oprichting van de afdeling ongevallenonderzoek. 1973: oprichting van onderzoeksafdeling, belast met het onderzoek naar het biomechanische effect van botsingen, in samenwerking met het instituut van Orthopedisch Onderzoek te Garches. 1974: dankzij de ervaring opge daan met dé eerste veiligheids-testauto, de BRV, en de verwerking daarvan in de nieuwe ontwerpen, ontvangt Renault in 1979 de Veiligheidsprijs voor de Renault 30 TX. 1978: tweede experimentele auto gebouwd vanuit dezelfde filosofie, de Re nault EPURE. 1988: uit statistische gege vens blijkt dat de Renault 23 en de Renault w 21 de veiligste auto's op de weg zijn. Vive Ia Vie genaamd. Een bofltwerkje Dit boekje zet je gewoon aan het denken, waarin de aktieve en passieve veiligheid Je gaat je realiseren dat je kansen bij een van onze automobielen haatfïjn wordt be- aanrijding - ook bij lage snelheden - maar handeld. Uiteraard ligt de nadruk in dit bar klein zijn wanneer je de veiligheids boekje op Renault automobielen en dat gordels niet om hebt Alle facetten die met mag gerust want Renault is bepaald trots de verkeersveiligheid te maken hebben, op het gegeven dat statistisch gezien de worden duidelijk en overzichtelijk behan- Renault 25 en de Renault 21 de veiligste deld. Tot mijn schande moet ik bekennen auto's op de weg zijn. Logisch is dan ook dat ik dit boekwerkje al enige maanden in dat de nog maar kort op de markt zijnde de kast had liggen zonder het te hebben Renault 19 op het gebied van de veiligheid ingekeken. Kennelijk moeteen mens eerst een voorbeeld funklic aan het vervullen is. Zoiets wordt door een automobielfabri kant niet van de ene dag op de ander be reikt. Renault is dan ook al jaren bezig om de veiligheid van zijn auto's te verhogen. Even een paar belangrijke mijlpalen ter illustratie. 1954: ingebruikneming van het door een arts geleide Fysiologisch en Biomechanisch Laboratorium als onder deel van dc ontwerpafdeling. 1957: eerste met de neus op de feiten gedrukt worden voordat hij zich in die verkccrsveilig- heidsproblematiek gaat verdiepen. Wan neer ik u een advies mag geven, wacht liever niet tot het zover is maar nj even naar een Renault dealer, hij heeft dit gratis boekje in voorraad. Mocht dat onverhoopt niet het geval zijn, dan is een kaartje naar Renault Nederland, Postbus 4160, 1009 CA Amsterdam voldoende om het in uw door Rein Leppink Centraal Beheer wil een bijdrage leveren aan een schoner milieu en doet dat door verzekerden die in een auto met katalysa tor njden een eenmalige korting op de verzekeringspremie te geven van 50,-. .Tegelijkertijd heeft Centraal Beheer een boekje met tips voor milieuvriendelijk autorijden uitgegeven. Dit boekje is sa mengesteld in samenwerking met het blad Automobielmanagement. Professor dr. Lucas Reijnders wijst in zijn voorwoord in het "Groene boekje van Centraal Beheer" nog eens op de noodzaak van maatregelen Om het milieu te sparen door te stellen dat de fiets natuurlijk het allerschoonste ver voermiddel is maar er tevens op te wijzen dat een relatief schoon en zuinige auto het milieu minder belast. De milieukorting van Centraal Beheer geldt voor zowel bestaande als nieuwe verzekeringen en gaat I oktober a s in. Jaguar Sport zal binnenkort een nieuwe krachtige 6.0 liter versie van de SJR-S V12 Sportcoupe introduceren. Deze Cou pe vervangt het huidige 5.3 liter V12 mo delDe nieuwe 5993 cm3 motor levert een vermogen van 318 pk bij 5250 omw/min en heeft een koppel van 491 Nm bij 3750 omw/min, een waarde die 17% hoger is dan bij het 5.3 model. Deze motor stelt deze sportcoupe in staat tot een maximum snelheid van ca 260 km/h en een accelera tie van 0 tot 100 kmh in 6,5 sec. Hij is voorzien van een Zytek 'segmential' ben- zine-injectie en een digitaal ontstekings systeem, een produkt uit het Jaguar Groep C race-programma. De automatische transmissie werd speciaal voor Jaguar ontwikkeld. De schakelpunten werden bij gesteld zodat het betere koppel volledig kan worden benut. De nieuwe XJR-S is een complete en luxe sportwagen. Naast de verbeterde prestaties beschikt de wagen over een uitgebreide standaarduitrusting zoals anti-blokkeer remsystcem, stuurbe krachtiging, cruise-control, gelimiteerd slipdifferentieel, lederen bekleding, wor telnoten fineerafwerking met contraste rende inleg, airconditioning, verwarmde voorstoelen, elektrisch verstelbare len- desteun, koplamp met sproei- en wissys- teem en een stereoradio met Dolby-rui- sonderdrukking en veiligheidscode. experimenten met betrekking tol alert rij- bezit te krijgen. En het is heus de moeite gedrag en de omgeving, eerste praktische waard om dit boekje met zijn duidelijke toepassingen. De verwarming in lagen in- uitleg en illustraties eens rustig door te stclbaar van de Renault 16. 1959: eerste lezen. Je steekt er wat van op zeggen botstest met de Dauphinc. I960: definitief wc dan! Deze levensgetrouwe poppen worden gereed gemaakt voor een zorgvuldig geenceneerd ongeluk. Deze maand gaan bij alle Mitsubishi dea lers de 'Japan Days' van start, te beginnen op 21 september bij Zentveld van Galen in Alkmaar. Naast de complete lijn Mitsu bishi's zal de inrichting van de showroom met onder andere Japanse kunstuitingen, banieren en zelfs een miniatuurtuin tot de verbeelding spreken. In Alkmaar zullen tijdens de open dagen demonstraties ore- gami (papiervouwkunst) en Japanse sier- schrijfkunsl worden gegeven. Elders in het land zullen Mitsubishi dealers soort gelijke activiteiten ontplooien, variërend van judo-demonstraties tot vliegerwed strijden. Een speciale en tot 270 exem plaren gelimiteerde versie van de Galant, de Design, wordt aan het Mitsubishi gamma toegevoegd. Deze Design is voor zien van lichtmetalen velgen, een lederen stuurwiel, uitvoering in 'two-tone' en speciale striping cn een 1.8 liter benzine motor met katalysator onder de mo torklep. Wilt u iets aanschaffen en heeft u de middelen niet direkt voor handen, bel dan Becam. uw gevolmachtigd kredietadviseur, of stuur de informatiebon in. De kredietadviseurs van Becam helpen u op betrouwbare wijze meestal binnen één dag aan een voordelige en passende lening met gunstige voorwaarden, zoals o a kwijtschelding bij overlijden en boetevrij extra aflossen. Wij kunnen u leningen verstrekken van 2.000.- tot 200.000.- zonder onderpand en zonder informatie bi| uw werkgever SENIORENLENINGEN TOT 75 JAAR! BEL OF VUL NEVENSTAANDE BON IN mmwumu IWi.'M Langer dan 60 maanden voor woningverbetering, boot of caravan 385.36 513.81 1027,82 60 mnd.' 98 mnd.- 122.51 163.67 226.62 318.76 631.53 94730 21024 280.32 554.36 S3' .S3 mrm mum hubs ra na» Zonder kosten zetten wij uw dure doorlopende krediet om naar ons voordeliger tarief met betere voorwaarden, informeer naar uw voordeel! DOORLOPEND KREDIET Bedrag 11 000.- 16000,- 30 000.- 41 000.- 50 000.- Afloesing Rente per mnd. per mnd. 220 - 0.89% 320.- 0,89% 600.- 0,89% 820.- 0.89% 1000,- 0,89% VERGELIJKINGSBON DOORLOPEND KREDIET Het kredietmaximum van mijn huidige doorlopende krediet is De rente per maand bedraagt (Dit vindt u op uw laatste afschrift) Naam Geb datum- Adres - i—Tf» i Ud ran da Hadarlaadta Varaaifinf raa Lilif Finandaeinptadrltavrs Postcode/woonplaats Tel overdag Beroep Vult u dere Informaflebon In. knip hem uit en tl uur hem op In een gesloten enveloppe zonder po»1*egel een Becam. Antwoordnummer 1602, 8300 WJ Emmeloord Wl| sturen u den een gratis offerte. - Netto inkomen -

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 4