Speedboot uitgebrand 'Recreatieve ontwikkeling is slechts aanvaardbaar mits niet ten koste van natuurwaarden' WATERSTANDEN DE HUUR CV KETEL DEURLC Vrijwilligers schrijven Lubbers Half Utrecht zonder water World Fish Centre op Neeltje Jans DEN HAAG - Informateur Lubbers is niet gediend van het advies dat hij van minister Nijpels van milieube heer heeft ontvangen dat terwille van energiebesparing de maximumsnel heid op autosnelwegen omlaag moet. In het kabinet is afgesproken dat mi nisters niet gaan werken met politie ke testamenten. UTRECHT - De Landelijke Vereni ging van Vrijwilligerscentrales heeft in een brief aan informateur Lubbers en de Tweede Kamer gevraagd om meer steun voor het vrijwilligers werk. Volgens de LVV zijn er nog minstens 10.000 vrijwilligers nodig bij natuur- en milieu-organisaties, in de sportsector, de gezondheidszorg en het welzijnswerk. De werkdruk is nu zo groot dat er nauwelijks meer sprake is van een vrijwillige keuze. Tengevolge van de bezuinigingen van de afgelopen jaren staan veel mensen op het punt van af haken, aldus de LVV. Anderzijds wordt er een steeds groter beroep op vrijwilligers gedaan om voorzienin gen in stand te houden en gaten in de professionele zorg te dichten. De LVV vraagt om een stimulerend beleid en een aanzienlijke verhoging van het huidige budget. Alle beper kende regels voor uitkeringsgerech tigden die actief willen zijn in het vrijwilligerswerk zouden moeten verdwijnen. Daarnaast moet het be drag omhoog dat vrijwilligers vrij mogen ontvangen als tegemoetko ming in hun onkosten. Tenslotte pleit de LVV voor een betere coördinatie en afstemming van het beleid op het gebied van het vrijwilligerswerk tus sen de verschillende ministeries. UTRECHT - Een gesprongen hoofdwaterleiding heeft maandag ochtend voor veel overlast gezorgd in de stad Utrecht. De hoofdwaterlei- ding werd afgesloten, zodat half Utrecht zonder water kwam te zit ten. De rivierenwijk kampte juist met teveel water. Kelders van ongeveer zestig woningen liepen onder en in de straten stond 20 tot 30 centimeter wa ter. Leerlingen van twee scholen hoe ven vanwege verzakkingsgevaar van de twee gebouwen twee dagen niet naar school. In omringende gemeen ten viel de waterdruk weg. Dat heeft de gemeentepolitie Utrecht meege deeld. Raad. van State: .Recreatieve ontwikkeling slechts aanvaardbaar mits niet ten koste van natuurwaarden Uitspraak Raad van State over toekomst Sehelphoekgebied: ZIERIKZEE - Het is niet juist om recreatieve ontwikkeling van het Sehelphoekge bied mogelijk te maken om de recreatieve druk elders in Schouwen te verlichten. Dat stelt de Raad van State in haar beslissing op het beroepsschrift van de Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) tegen het goedkeuren door gedeputeerde staten van het bestemmings plan Schelphoek. „Hoewel het Sehelphoekgebied zeker recreatieve potenties heeft moet worden geoordeeld dat in het desbetreffende gebied belangrijke natuurwaarden in het geding zijn", aldus de uitspraak van Raad van State. In december 1987 keurden gedepu teerde staten het door de gemeente Westerschouwen aan hen voorgelegde bestemmingsplan Schelphoek goed. Tégen deze besissing van gs is beroep aangetekend door de ZMF en dé Na tuur- en Vogelwacht Schouwen-Dui- veland. Het besluit van gs wordt nu op een aantal punten vernietigd door de Raad van State terwijl het be zwaarschrift van beide natuurbe schermingsorganisaties op andere punten ongegrond wordt verklaard. Teruggeven ZMF en Natuur- en Vogelwacht zou den het liefst zien dat het Sehelp hoekgebied 'teruggegeven' wordt aan de Oosterschelde. Dat vindt de Raad van State net weer iets te ver gaan. „Een dergelijke benadering is niet in overeenstemming met de realiteit. Spontane recreatieve ontwikkeling is thans een feit", aldus de Raad van State. Zij wijzen erop dat in het voorstel tot inrichting van het 'gebied, ko mend van de kant van de gemeente Westerschouwen de natuurwaarden van het gebied reeds zoveel mogelijk worden gewaarborgd. Wel zegt de Raad van State het met de natuurbeschermingsorganisaties eens te zijn dat de natuurwaarden voorop dienen te staan. „Bij de afwe ging of ook andere functies in het ge bied toelaatbaar zijn. Bij de beoorde ling van het bestemmingsplan is daarnaast nog de voorwaarde gehan teerd dat de recreatieve ontwikkeling geen uitstralingseffect mag hebben op de aangrenzende natuurgebieden", aldus de Raad van State. Geen ligplaatsen Hoewel de Raad van State de be zwaren van ZMF en Natuur- en Vogel wacht voor het grootste deel onge grond verklaart schaart men zich op één punt heel duidelijk achter de na tuurbeschermingsorganisaties. „Voorzover de bezwaren zich richten tegen de mogelijkheid ligplaatsen ten behoeve van de sportvisserij ver klaren wij ze gegrond", aldus Raad van State. De Raad van State geeft de natuur beschermingsorganisaties ook gelijk voor wat betreft de mogelijke aanleg van een trailerhelling. „Het gebruik van deze trailerhelling stuit bij ons, mede gelet op het feit dat nagenoeg het hele Sehelphoekgebied wetland en stiltegebied is, op overwegende bezwaren", aldus de uitspraak van Raad van State. De Raad wijst tenslotte op de plan nen voor recreatieve ontwikkelingen óp het voormalig werkeiland Neeltje Jans. Zij spreekt de verwachting uit dat Neeltje Jans 'binnen afzienbare tijd' een sterk recreatieve functie zal krijgen. „Onder deze omstandighe den moet een verdergaande recreatie ve ontwikkeling van het Sehelphoek gebied als ongewenst worden be-schouwd", aldus Raad van-State. Vervolg van pagina 1 zogenaamde hang-cultures. Men te kent daar meteen bij aan dat de kost prijs van mosselen die op die manier gekweekt worden op dit moment in ieder geval nog een stuk hoger ligt dan in bodemcultuur gekweekte mosselen. „Het lijkt twijfelachtig of alleen op basis van de hangcultuur een renda bel bedrijf kan bestaan. Produktie van mosselen op deze wijze lijkt hoogstens mogelijk als nevenactivi teit bij off-bottom oestercultuur. Het is echter de vraag of met dezelfde in spanning niet beter oesters kunnen worden geproduceerd", aldus de in- richtingsschets. Oesterteelt Meer brood ziet men in de oester teelt. Gerekend wordt met een ver koop van één miljoen oesters per jaar. Volgens de berekeningen zou de oes terteelt in hang-cultures in het bouw- dok voldoende mogelijkheden voor een rendabel bedrijf bieden. „In veel landen worden schelpdieren vrij van de bodem (off-bottom) opgekweekt in plaats van op kweekpercelen. In ons land is dit nog nauwelijks het geval, vooral omdat de kostprijs van het produkt bij bodemcultuur lager is en de concurrentiepositie van off-bot tom gekweekte schelpdieren on gunstig", aldus de inrichtingsschets. Ondanks die weinig hoopgevende omschrijving stelt men dat gezien de momenteel relatief hoge prijs van de platte oester de off-bottomteelt ze ker mogelijkheden heeft. Voor wat betreft het kweken van kreeften geldt dat volgens de inrichtings schets zeker nog niet. „Kweek van kreeften voor de con sumptie is nog niet rendabel en vindt 1 Opleiding 2 Onderzoek en ontwikkeling 3 Commerciële dienstverlening Vooralsnog lijkt deze indeling de meeste kans te maken. De publieksfaciliteiten bij elkaar'geconcentreerd. in de wereld nog vrijwel uitsluitend op experimentele schaal plaats. Dit is al jaren het geval en zal voorlopig nog wel zo blijven", aldus de inrichtings schets. Ook voor wat betreft de moge lijkheden voor het kweken van forel len toont men zich niet bijster optimistisch. Wel toekomst ziet men in de teelt van zoutwatervis als pa ling, tarbot en zeebaars. „De ver wachting bestaat dat de teelt renda bel is". Dertien bedrijven Alles bij elkaar is er volgens de in richtingsschets op het World Fish Centre plaats voor dertien bedrijven, uitgaande van het meest realistische scenario waarbij de bedrijftypen waarvan men niet verwacht dat die zelfstandig kunnen bestaan buiten beschouwing worden gelaten. Men gaat dan uit van twee mosselverwer- kende bedrijven, twee bedrijven die zich bezig houden met oesteropslag en verwerking, één oesternurse- ry/hatchery, drie oesterhangcultures, twee kreeftenparken, een forellen- kwekerij, een zoutwaterviskwekerij en tenslotte een zagerkwekerij. Bij de presentatie van de inrich tingsschets liet men weten dat er van de kant van verschillende bedrijven belangstelling bestaat voor een plaatsje op het natte bedrijventer rein van het World Fish Centre. Na men wil men vooralsnog niet kwijt. Zoals al gemeld hoopt men op korte termijn meer duidelijkheid te heb ben op dat gebied. De Blij: „Het gaat nu om voorwaarden als bijvoorbeeld de grondprijs". Die is voorlopig ge steld op 78,- per' vierkante meter. Mhar of die prijs op dat niveau ge handhaafd kan blijven is nog de vraag. Men is daarbij mede afhanke lijk van de houding van de grondeige naar, de Dienst der Domeinen. Ing. J. G. Burlage, directeur van de Be- heersmaatschappij Neeltje Jans zei te hopen dat het geen kwestie van langdurig onderhandelen zou gaan worden. De Blij: „Maar voordat we meer weten zijn we toch gauw een paar maanden verder". DEN HAAG - De informatiebespre kingen onder leiding van informa teur Lubbers met enerzijds de onder handelaars De Vries en Brinkman (CDA) en anderzijds Kok en Woltgens (PvdA) zijn na ruim zes uur van on derhoud nog niet beland in echte in houdelijke onderhandelingen. De Vries en Kok zeiden na afloop dat het kwintet heren nog voornamelijk be zig is met verkennende inventarise ring van de verlanglijstjes die beide partijen op tafel leggen. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-mcteocentrum Zeeland t.o.v. NAP. Roompot Buiten Bruinisse Wemeldinge Datum 27 september 28 september 27 september 28 september 27 september 28 september 27 september 28 september Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 01.55 167 08.10 -118 14.20 149 20.25 -146 02.50 175 08.50 -118 15.05 158 21.05 -145 00.30 163 07.00 -110 12.50 149 19.00 -142 01.15 175 07.25 -111 13.35 159 19.35 -145 02.10 179 08.05 -126 14.35 162 20.25 -154 03.05 188 08.50 -125 15.25 172 21.00 -154 02.00 186 08.15 -130 14.25 170 20.30 -160 02.45 195 08.55 -130 15.05 180 21.10 -160 Springtij: 2 oktober Actuele informatie over afwijkingen: 06-91122353 BROUWERSHAVEN - De speedboot van M. D. uit Antwerpen is gisteren, maandag, geheel uitgebrand. De brand ontstond omstreeks 17.02 uur. Er raakte niemand gewond. Wat precies de oorzaak van de brand is is niet bekend. D. wilde samen met zijn echtgenote gaan waterskiën. Toen hij zijn 228 pk sterke inboard-motor wilde starten kwam er een steekvlam uit het motorcompartiment. D. had al eerder een benzinelucht gero ken. maar daar geen aandacht aan besteed omdat de motor pas geheel nagekeken was. Hij sprong onmiddel lijk overboord en moest toezien hoe zijn boot in lichterlaaie stond. Het brandende vaartuig dreef in de rich ting van Den Osse en strandde uiteindelijk tegen de havendam. Het brandweerkorps Brouwershaven was inmiddels ter plaatse, maar kon niet voorkomen dat de speedboot geheel uitbrandde. D. en diens vrouw wa ren inmiddels al opgepikt door passanten. De Ouddorpse reddingsbrigade kon rechtsomkeert maken. De gehele maand september Zierikzee Expositie grafiek van Saskia Eggink bij de Amro Bank. Burgh-Haamstede De Burght. Expositie Monique Po lak. Dagelijks van 09.00-12.00 uur, 14.00-17.00 uur, 19.00-22.00 uur. Brouwershaven Expositie schilderijen H. Waleboer. Museum Vergulde Garnaal. Van maandag tot en met zaterdag van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. Op maandag 's middags, niet ge opend. Tot en met 30 september Burgh-Haamstede Expositie aquarellen en tekeningen van Riky Schellart-van Deursen. Be- waerschole. Maandag t/m zaterdag van 13.30-16.30 uur. Dinsdag 26 september Zierikzee Opening Kenya-expositie in de Drie hoek door wethouder J. Groen. 10.15 uur. Provinciale ontmoetingsdag Gerefor meerde Vrouwenbond in Gerefor meerde kerk. 10.15 uur. Burgh-Haamstede Commissie financiën in gemeente- Huis. 19.30 uur. Optreden van Reinata Heemskerk in De Burght. 20.00 uur. Lezing met dia's door dhr. F. Beek man over Egypte. De Schutse. 20.00 uur. Oosterland Hoorzitting Dorpsplan Oosterland. Oosterhof. 20.00 uur. Woensdag 27 september Zierikzee Kindertheater-atelier Zolderkolder. Zolder OBS Binnen de Veste. 13.30 tot 16.30 uur. Bijeenkomst NCVB ouderen in zaai Herv. Kerkcentrum. 14.30 uur. Serooskerke Ouderensoos begint weer met haar activiteiten. Dorpshuis. 14.30 uur. Burgh-Haamstede Commissie algemene en bestuurlijke zaken in gemeentehuis. 16.00 uur. Modeshow. De Schutse. 19.30 uur. Renesse Start van het nieuwe seizoen van de bejaardensociëteit in het dorpshuis. Aanvang 14.00 uur. Scharendijke Begrotingsvergadering Midden- schouwen in gemeentehuis. 19.30 uur. Donderdag 28 september Noordgouwe Informatie-avond landhuizenterrein Schuddebeurs. Dorpshuis. 20.00 uur. Nieuwerkerk Gemeenteraad in gemeentehuis. 20.00 uur. Bruinisse Verkoping Tryfosa in Ned. Herv. Ver enigingsgebouw. 14.00-17.00 uur en 19.00-21.00 uur. Vrijdag 29 september Zierikzee Ledenvergadering Vogelvereniging Zang en Kleur. Huis van Nassau. 20.00 uur. Brouwershaven Inleveren spullen voor kledingbeurs bij Blokkendoos. 13.15-14.30 uur en 19.30-20.30 uur. Nieuwerkerk Braamfeest bij obs De Dobbelsteen, van 8.30 tot 14.00 en van 19.00 tot 22.00 uur. Zaterdag 30 september Burgh-Haamstede Toneelspel De Speelse Ganzeveer obs. 19.30 uur. Brouwershaven Winterkleding- en speelgoedbeurs in Blokkendoos. 09.30-11.30 uur. Maandag 2 oktober Renesse Toneelspel De Speelse Ganzeveer obs. 19.30 uur. Ellemeet Hoorzitting bloembakken Kuijer- damseweg in dorpshuis. 19.30 uur. Woensdag 4 oktober Zierikzee Start cursus EHBO. De Driehoek. 29.30 tot 21.30 uur. Start van gespreksavonden in de Ge reformeerde kerk, St. Domusstraat 35. Aanvang 20.00 uur. Vrijdag 6 oktober Kerkwerve Openbare bestuursvergadering reini gingsdienst, kantoor aan Ring. 9.00 uur. Zaterdag 7 oktober Bruinisse Indoordressuur manege de Korenzol der. Maandag 9 oktober Noordwclle Tbneelspel De Speelse Ganzeveer in obs. 19.30 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TÊL 01110-16255

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 2