Plan World Fish Centre op Neeltje Jans krijgt meer en meer gestalte 'Acolieten leveren bijdrage aan symboliek die bij een mis hoort' WA> ffih Pt Bitr Brand op veerboot CL Z1ERIKZEESCH E NIEUWSBODE DINSDAG 26 SEPTEMBER 1989 146ste jaargang Nr. 24616 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT (1797 - 1889) Schelphoekgebied Onderzoek Golfbaan Marathon De recreatieve ontwikkeling van het Schelp- De familie van de Duitse vrouw die omkwam bij De golfbaan in de Kop van Schouwen komt er De tennismarathon van de TV Duiveland hoekgebied mag niet ten koste gaan van de een ongeval op de Heuvelsweg wil een onder- niet. (Pag. 3). bracht 40.000 gulden op. (Pag. 9). natuurwaarden. (Pag, 2). zoek naar de omstandigheden waaronder het ongeluk gebeurde. (Pag. 3). De diensten die niet betaald worden zijn het duurst. Boyer ,/A zou het een bloody shame vinden als hier over een jaar nog mets staat NEELTJE JANS - Het' plan voor de aanleg' van een World Fish Centre op het voormalig werkeiland Neeltje Jans begint steeds vastere vormen aan te nemen. Voor zitter mr. R. de Blij van de NV Beheersmaatschappij Neeltje Jans drukte het bij de presentatie van het inrich tingsplan, kernachtig, als volgt uit: ,,Ik zou het een bloo dy shame vinden als hier over een jaar nog niets staat". Een concreet antwoord op de vraag wanneer dan daad werkelijk de eerste spade de grond in gaat voor het World Fish Centre werd bij de presentatie niet gegeven. Men hoopt 'op zo kort mogelijke termijn' meer duidelijk heid te hebben over de belangstelling van de kant van het bedrijfsleven voor een plaatsje in het bedrijventer rein voor visserij-activiteiten. Gisteren werd de inrich- tingsschets overhandigd aan ing. J. G. Burlage, directeur van de beheersmaatschappij Neeltje Jans. Het idee om op Neeltje Jans een be drijventerrein voor visserij-activitei ten te realiseren is niet nieuw. In de visserijnota van de provincie Zee land, uitgebracht in 1986, wordt de suggestie al gedaan om de mogelijk heden van een World Fish Centre op het voormalige werkeiland eens na der te bezien. Sindsdien zijn er heel wat plannen voor de inrichting van Neeltje Jans gelanceerd. Terwijl som mige van de plannen alweer min of meer in vergetelheid zijn geraakt is het idee voor het World Fish Centre eigenlijk nooit van het toneel ver dwenen en het lijkt erop dat dit plan nu daadwerkelijk van de grond getild gaat worden. Met de realisering van het plan is een investering van bijna 2,5 miljoen gulden gemoeid. Handel én promotie Het World Fish Centre zoals men zich dat voor ogen ziet is het best te vergelijken met een bedrijventerrein. Met dien verstande dat het behalve om commerciële produktie van bij voorbeeld mosselen en oesters ook gaat om onderzoek en ontwikkeling. Het is ook de bedoeling dat de bedrij ven die het Centre gaan bevolken openstaan voor het publiek. Een soort proeftuin voor nieuwe metho des. In het inrichtingsplan visserij-acti viteiten bouwdok schaar, zoals het lijvige en zeer gedetailleerde rapport over het World Fish Centre officieel heet, wordt het Centre omschreven als een centrum voor coördinatie en stimulering van de visserij en vis- kweek. hebben van de recreant. Men dient te zoeken naar de juiste balans tussen (dag)recreatie en bedrijvigheid. Dat past ook precies in het bestemmings plan zoals dat door de gemeente Vee lende mogelijkheden. In de inrich- tingsschets worden verschillende suggesties gedaan van hoe een en an der in het vat gegoten zou kunnen worden. De lokatie waar het Centre lijkhjeden voor bedrijven wordt in de inricntingsschets ruimschoots aan dacht besteed. Minder goed uit de verf komt wat men nu precies het pu bliek wil bieden. WeL werd bij de pre sentatie van het plan nog eens bena drukt dat het World Fish Centre onderdeel uit moet maken van het to tale gebeuren op Neeltje Jans. Zo speelt men met de gedachte om de be zoekers van Neeltje Jans een totaal pakket te bieden: één toegangsprijs voor alle 'attracties'. Een idee overi gens dat nog in de kinderschoenen staat. Maar men gaat er wel van uit dat 'Een dagje Neeltje Jans' voor ie dere beurs te behappen moet zijn. Bedrijven Waar het toch vooral om draait in Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Men tekent daar meteen bij aan dat de vestiging van een World Fish Cen tre op Neeltje Jans bij kan dragen tot de 'internationale allure' die het voormalige werkeiland in het rap port toegedicht wordt. Gesteld wordt dat Neeltje Jans een ideaal vertrek punt biedt voor versteviging van de internationale positie die Nederland inneemt op visserijgebied. „De vesti ging van een World Fish Centre kan hidrin een wezenlijke functie vervul- lerf*?' aldus het inrichtingsplan. Drie poten In feite wil men met het World Fish Centre drie vliegen in één klap slaan: - onderzoek en ontwikkeling, - oplei ding en promotie, - commerciële pro duktie en dienstverlening. Achterlig gende gedachte is dat het Centre niet louter een op zichzelf staande zaak is, maar inpasbaar blijkt bij de verdere inrichting van het voormalige werk eiland. Een bezoek aan Neeltje Jans zou dan in de toekomst behalve een wandeling door het natuurgebied of een bezoek aan een themapark/expo sitie ook een kijkje bij één of meerde re bedrijven op het Centre kunnen be tekenen. Uitgangspunt is daarbij dan ook dat de recreant zeker geen hinder mag ondervinden van het feit dat er bedrijven op Neeltje Jans gevestigd zijn. Met dat in het achterhoofd is ge kozen voor kleinschalige en milieu vriendelijke bedrijven. Het mes dient dan wel aan twee kanten te snijden: de bedrijven mo gen op hun beurt weer geen hinder Ir. P. A. Davidson (midden) overhandigt het inrichtingsplan aan ing. J. G. Burlage. Drs. R. Dijkema kijkt toe., (Foto; Joop van Houdt). re voor Neeltje Jans is opgesteld. Dagrecreatie is toelaatbaar, maar het zwaartepunt van die recreatie dient dan wel te liggen tussen de haven- dammen Noordland en Neeltje Jans. In de inrichtingsschets formuleert men het als volgt: „De begrippen rust, concentratie en samenhang zijn in belangrijke mate bepalend voor de vormgeving en inhoud van het pro ject Neeltje Jans". Mogelijkheden Voor de praktische invulling van een World Fish Centre zijn verschil- moet komen staat niet ter discussie: het bouwdok Schaar. Wel valt er over te twisten of de voorziening voor het publiek duidelijk gescheiden moeten zijn van de bedrijfsactiviteiten of daarmee verweven. Vooralsnog wordt uitgegaan van het eerste. De ruimtes voor bijvoor beeld een hotel of congresruimte in een hoek, terwijl de rest van het ter rein beschikbaar is voor de bedrij ven. Voor het publiek wordt gedacht aan voorzieningen als horeca, een museum en bijvoorbeeld aquaria. Aan de mogelijkheden en onmoge- Verwachting tot woensdagavond: Rustig herfstweer Wolkenvelden, ook af en toe zon en overwegend droog. Minimumtempe ratuur omstreeks 12 graden. Middag- temperatuur ongeveer 18 graden. Ma tige wind uit noordelijke richtingen. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 30 sept.: Donderdag: Zonneschijn: 40% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 18 graden Windkracht: noordoost 4 Vrijdag: Zonneschijn: 40% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 18 graden Windkracht: noordoost 3 Zaterdag: Zonneschijn: 50% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 19 graden Windkracht: noordoost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 27 sept. Zon op 06.34, onder 18.27 Maan op 03.46, onder 17.32 28 sept. Zon op 06.36, onder 18.24 Maan op 04.58, onder 17.42 Nieuwe Maan: 29 september (22.47) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Er staan ons enkele da gen met rustig herfstweer te wachten. Verantwoordelijk hiervoor is een At lantisch hogedrukgebied dat nog in betekenis toeneemt en langzaam naar de Britse eilanden trekt. Rond dit hoog trekken storingen met grote snelheid via IJsland naar Scandina vië. De neerslaggebieden die bij deze storingen horen bereiken ons niet, wel trekken er van tijd tot tijd wol kenvelden over onze 'omgeving die af gewisseld" worden door zonnige perio den. het World Fish Centre zijn de bedrij ven. Ook hier geldt dat er verschil lende mogelijkheden zijn. Voor een plaatsje in het Centre komen in aan merking mosselbedrijven, oesterbe- drijven, kreeftenbedrijven. Verder ziet men ook mogelijkheden voor bij voorbeeld een forellenkwekerij, de teelt van zout-watervissen of het kweken van zagers. Voor het kweken van mosselen zijn in bouwdok Schaar wel mogelijkhe den, maar dan niet op de gebruikelij ke manier, op de zeebodem, maar in vervolg pagina 2 ESBJERG - De Deense politie ver moedt dat de brand op de veerboot Tor Scandinavia is aangestoken. Dit heeft de inspecteur van de Deense po litie Herluf Morgensen verklaard. Bij de brand kwamen maandag twee mensen om het leven. Deskundigen die de veerboot aan een onderzoek hebben onderworpen, hebben gecon stateerd dat de brand is begonnen op een trap aan de voorkant van het schip. Zierikzees acolietencollege Sint Laurentius bestaat vijftig jaar ZIERIKZEE - „Acolieten. Dat zijn volwassen misdienaars die op zon- en feestdagen met hun handelingen op het altaar meer cachet geven aan de Eucharistievieringen in de Katholieke kerk". Zo omschrijft de 24-jarige Wim Doeswijk uit Zierikzee de men sen die op vrijwillige basis de priester begeleiden bij het opdragen van de heilige mis. De katholieke parochie te Zierikzee heeft al vijftig jaar lang van deze mensen. Samen vormen zij het acolietencollege Sint Laurentius. Afgelopen zondag werd dat gouden jubileum herdacht met een plechtige, meerstemmige Eucharistieviering in de Sint Wil- librorduskerk te Zierikzee en een receptie en reünie in het parochiehuis. Wim Doeswijk één van de 14 rentius. (Foto: Joop van Hou> an het neolictencollcgc Sint Lau- Op dit moment omvat het acolie tencollege Sint Laurentius 14 vrijwil ligers en Wim Doeswijk is een van hen. „Het woord acoliet is afkomstig uit het Grieks. Het betekent begelei der. Eigenlijk doen acolieten hetzelf de als misdienaars, jongens (en tegen woordig ook meisjes) van zeven tot ongeveer veertien jaar die de priester assisteren bij het opdragen van de heilige mis. Met dat verschil dat aco lieten ook de communie mogen uit reiken". Niet nodig De taak om de hostie (die het sym bool is van het lichaam en bloed van Christus) tijdens de Eucharistievie ring aan de gelovigen uit te reiken werd pas later aan de acolieten gege ven. „Vroeger was dat niet nodig om dat er veel meer priesters waren. Toen stonden er op hoogtijdagen twee of drie op het altaar. Maar met de af name van het aantal geestelijken zijn de leken steeds meer van hun werk gaan overnemen". De meeste katholieke parochies in Nederland hebben alleen misdie naars. Het acolietencollege van de Zierikzeese Katholieke parochie ont stond 50 jaar geleden op initiatief van de toenmalige pastoor J. Brink. „We hebben de indruk dat het het eerste acolietencollege in Nederland was. Dat zijn we aan het uitzoeken. Je had ze toen wel al in het buiten land". Pastoor Brink uitte zijn idee ën tegenover J. van Vclthoven en G. J. Wanrooy uit Zierikzee. Die bleken bereid om samen met nog twee ande re jonge misdienaars naar een Bene dictijnenklooster in het Brabantse Oosterhout te gaan om zich door dc broeders daar te laten onderrichten over de handelingen van acolieten in dc kerk. Tijdens de kerstdienst van 1938 tra den de vier Zierikzeeënaars voor het eerst naar voren als acoliet. In de daarop volgende vijftig jaar waren in totaal zo'n honderd acolieten actief in de Zierikzeese Katholieke kerk. „En vroeger vanuit Zierikzee ook in de Westhoek". De gemiddelde leeftijd van de acolieten ligt tussen de 20 en 30 jaar en hun aantal schommelde in de loop der jaren van acht tot veer tien. Zwart/wit pakje „In de zestiger jaren waren er wat minder. Maar de laatste jaren is de belangstelling om als acoliet een bij drage aan de eredienst te leveren weer toegenomen". Zelf rolde Wim Doeswijk als vanzelfsprekend in dit vrijwilligerswerk. „Toen ik mijn communie had gedaan werd ons op de lagere school gevraagd of we misdie naar wilden worden. En dat zag ik wel zitten. Het leek mij heel leuk om met zo'n mooi zwart/wit pakje aan helemaal vooraan bij de pastoor te mogen staan". De motivatie om op 16-jarige leef tijd ook acoliet te worden was toch iets anders. „Je hebt het gevoel daar mee wat te kunnen bijdragen aan de aankleding van de Eucharistievie ring. Dat is belangrijk want in dc Katholieke kerk is de symboliek een belangrijk onderdeel van dc Eucha ristievieringen. Het hoort erbij, het is een geheel". Tot de werkzaamheden van een aco liet behoort het gereedmaken van het altaar voor de Eucharistieviering. En het tijdens de heilige mis verrichten van handelingen waardoor de priester de handwassing en het wie roken kan doen. „Met hoogtijdagen mogen de acolieten ook zelf wieroken en collecteren". De belangrijkste han deling van een acoliet is het uitreiken van de communie. „Vroeger waren acolieten ook gewend om tijdens de Eucharistieviering te antwoorden op de gebeden van de priester. Maar met het veranderen van de erediensten zijn nu alleen nog de handelingen overgebleven". Vrouwen Tbt nu waren acolieten uitsluitend mannen. Maar Wim Doeswijk ver wacht dat daarin verandering zal ko men. „Bij de elf misdienaars die we in Zierikzee hebben zijn al vier meis jes. Dat moet kunnen tegenwoordig, hoewel veel ouderen er nog aan moe ten wennen. Meestal is het zo dat mis dienaars later acoliet worden. Dus ik verwacht dat er over anderhalf jaar ook vrouwelijke acolieten zijn". Dat is overigens ook uit praktische over- vervolg pagina 3

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1