Geslaagd korenconcert Wetenschappelijk gezelschap begint excursie in Zierikzee Expositie Eenhoorn Havermans pleit voor aanwijzings bevoegdheid gemeente secretarissen r Kotiinklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen bezoekt Schouwen-Duiveland ZIERIKZEE - Het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen had afgelopen zaterdag uitgekozen om een excursie naar het voormalig eiland Schouwen- Duiveland te maken. Met een groep van ongeveer tachtig mensen werden zij om 10.00 uur ontvangen door burge meester mr J. J. P. M. Asselbergs in het stadhuis van Zie rikzee. Een bezoek aan het stadhuis van Zierikzee stond als eerste op het pro gramma van het Koninklijk Genoot schap. Het programma werd diezelf de middag vervolgd met een bezoek aan slot Moermond te Renesse waar de lunch werd gebruikt en een bezoek aan slot Haamstede. Burgemeester Asselbergs heette de leden van het ge nootschap van harte welkom in het stadhuis van het centrum van Schou wen-Duiveland. „Zierikzee, dat ei genlijk een kasteel op zichzelf is". Het Koninklijk Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen, dat in 1769 is opgericht door een aantal Walcher- se notabelen, houdt zich bezig met wetenschappen. Hieronder wordt door hen verstaan dat zij onder ande re schilderijen en bodemvondsten zo als oud aardewerk 'conserveren'. Ze proberen zicht te krijgen op alle vondsten die gedaan worden in Zee land. In hun jaarboek dat Archief heet, doen ze van deze ondekkingen verslag. Het genootschap beoefent in de vrije tijd wetenschap uit en houdt zich bezig op terreinen als theologie, muziek en historie. Werkgroepen Het Zeeuwsch Genootschap heeft op dit moment ongeveer 1650 leden die in werkgroepen vertegenwoor digd zijn. Naast het jaarboek dat door hen wordt uitgegeven worden er ook werken van de werkgroepen ge publiceerd die te omvangrijk zijn, om in Archief te plaatsen. Zo hebben ze de geschiedenis van Goes nagetrok ken en naar aanleiding daarvan een wetenschappelijk rapport gepubli ceerd. Een ander voorbeeld van een gepubliceerd boek is het boek dat het Zeeuwsch Genootschap overhandig de aan burgemeester Asselbergs tij dens haar bezoek aan het stadhuis te Zierikzee 'Zeeuwse Kaapvaart'. Tijdens het ontvangst in het stad huis nam de burgemeester van de monumentenstad de geschiedenis in vogelvlucht en zoals hij zei 'met ze venmijlslaarzen' door met de aanwe zige leden van het genootschap. As selbergs sprak over de strategische ligging van de stad, dat in 1248 onder Willem 2 stadsrechten kreeg. Leden van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen luisteren aandachtig naar de geschiedenis in vogelvlucht van de stad Zierikzee. Dankwoord De leden van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen bedankt de burgemeester voor zijn ontvangst in de persoon van mr J. van Marion, die voorzitter is van het genootschap. Tijdens het dankwoord overhandigde de voorzit ter het boek Zeeuwse Kaapvaart, dat door het genootschap gepubliceerd is. De leden kregen na het officiële ge deelte de gelegenheid om het stad huis te .-bezichtigen, waarna zij om 11.30 uur weer verwacht werden bij de bus die geparkeerd stond bij de Balie. Vandaaruit werd er een ritje gemaakt over het voormalige eiland dat eindigde bij slot Moermond. Een stad die te kampen kreeg met de Vlamingen en de Spanjaarden. Zierikzee werd ook niet gespaard tij dens de watersnoodramp in 1953. Na de watersnoodramp kreeg Zierikzee een nieuwe injectie; nieuwe groei kracht door de vele toeristen die jaar lijks op bezoek komen in de parel aan de Oosterschelde. ,,De vele honderen monumenten die Zierikzee telt zijn voor de ge meente een kostbaar bezit", vertelde de trotse burgemeester van de stad die sinds 1971 de status van be schermd stadsgezicht kreeg. Assel bergs eindigde zijn toespraak door te zeggen dat Zierikzee met recht de Pa rel aan de Oosterschelde genoemd werd. DEN HAAG - De voorzitter van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten, burgemeester Havermans van Den Haag, heeft vanmorgen, vrijdag in Scheveningen op een con gres voor gemeentesecretarissen ge pleit voor een aanwijzingsbevoegd heid voor gemeentesecretarissen. Door zo'n bevoegdheid kan' de ge meentesecretaris ambtenaren opdra gen besluiten van het gemeentebe stuur uit te voeren. Volgens de oude gemeentewet was de gemeentesecretaris altijd hoofd van het ambtenarenapparaat. Door deze plaats in de organisatie was zijn positie altijd duidelijk en had hij niet eens een aanwijzingsbevoegdheid no dig. In het ontwerp voor de nieuwe gemeentewet wordt de gemeentese cretaris gelijkgesteld met andere diensthoofden, waardoor er geen ech te link meer zal zijn tussen het ge meentebestuur en het ambtenarenap paraat. Die link moet echter blijven, aldus Havermans, en daarom vroeg hij de gemeentewetgever vrijdag de- aanwijzingsbevoegdheid voor de ge meentesecretaris wettelijk ^te veran keren. Havermans stelde wel dat gebruik making van een dergelijke aanwij zingsbevoegdheid een ..ultimum re- medium" moet zijn, een uiterst middel. „Maar we weten allemaal dat er zich in de bestuurspraktijk si tuaties kunnen voordoen die ge bruikmaking van zo'n bevoegdheid nodig maken". ZIERIKZEE NCVB De Nederlands Christen Vrouwen bond afdeling Zierikzee heeft haar jaarlijkse ledenvergadering gehou den. De avond stond onder leiding van presidente mevrouw Tuitman- van de Maas, die de avond opende met gebed, bijbellezing en meditatie. Spreker van die avond was J. Chr. Er- brink uit Nieuwerkerk, die een le zing hield over de contacten met de DDR. Op boeiende wijze vertelde Er- brink over de contacten die er na mens de kerken zijn en iets over de historie van de DDR. Hij noemde dit de geschiedenis van de Splijtzwam. Vanwege de uitzichtloosheid van hun bestaan zijn al zestigduizend mensen de grens overgegaan. Het eerste ge deelte van de avond werd afgesloten met een stukje van Koos van Wering uit de rubriek Tussen Keulen en Pa rijs het boycotten van landen. Na de pauze werd nog een dia^serie getoond waarin nader kennis gemaakt werd met de kerkelijke gemeenten van Oost-Duitsland en de contacten die over en weer worden gelegd. Na af loop werd Erbrink door de presidente bedankt voor deze door de vele vluch telingen van dit moment wel zeer ac tuele lezing, waarna Gezang 393 ge zongen werd, wat ze daar ook vaak samen zingen. Erbrink sloot de avond af met een dankgebed. RENESSE PIT-collecte De PIT-collecte die in Renesse ge houden is, had een opbrengst van 544,50. Gevers en collectanten van harte bedankt. Bejaardensoos De Bejaardensociëteit te Renesse hervat op woensdag 27 september weer haar activiteiten. Het nieuwe seizoen begint 's middags om 14.00 uur in het dorpshuis van Renesse. Ook nieuwe leden zijn van harte wel kom. Na de start op woensdagmid dag komt de soos eens in de veertien dagen op dinsdag bijeen in het dorps huis van Renesse. NOORDWELLE NBvP De Nederlandse Bond voor Platte landsvrouwen afdeling Noordwelle en omstreken is het nieuwe seizoen gestart met een excursie naar een groenten- en fruitbedrijf in Kamper land. Zevenentwintig deelnemers vertrokken vanaf Renesse met eigen vervoer naar het bedrijf van de fami lie Sandee. B. Sandee heeft in het kort verteld hoe een hobby in een paar jaar uitgegroeid is tot een flink tjedrijf. Nadat de familie Sandee was teruggekeerd uit Afrika, met name Ivoorkust en Burkina Fasso en daar het exotische groenten en fruitgebeu- ren had leren kennen, is mevrouw Sandee in Nederland begonnen met het,experimenteren. Dit met het oog op gebruikmaking van al hetgeen op dit gebied inmiddels ook hier geteeld wordt. Dit varieert van de verwer- iking van enorme hoeveelheden fruit tot jam en vruchtensap tot het beden ken van steeds maar weer nieuwe va riaties. Mevrouw Sandee bleek een geboren vertelster, die op spontane wijze haar recepten zowel als haar be levenissen wist over te brengen. Di verse gerechten werden door haar be reid. Hierin werden vers fruit en DREISCHOR - ..Het is voor ons een mogelijkheid om naar buiten te brengen waarvoor we repeterenDat zegt Mar jan Sijrier. voorzitster van het Nederlands Hervormd Kerkkoor Dreischor. Dit kerkkoor, onder leiding van Jaap Knuist organiseerde een concertavond waaraan drie koren en een muziekvereniging meewerkten. Het Christelijk Ge mengd Koor Laus Deo uit Bruinisse onder leiding van C. den Braber werd door het organiserende koor uit Dreischor uitgenodigd. Het Christelijk Gemengd Koor De Harpe Davids uit Colijnsplaat, onder leiding van P. Karman had la ten weten erg graag aan het concert mee te willen doen. Muziekvereniging Crescendo uit Dreischor onder leiding van L van MecHelcn is nl jaren uan de partij bij het concert uan het koor uit Dreischor. Het repertoire dat gebracht toerd door de koren en de muziekvereniging is door de koren zelf samengesteld. Op de vraag aan de voorzitster van het koor uit Dreischor hoe lang de organisatie geduurd heeft zegt zij lachend: ,,Twee vergaderingen. Je krijgt er handig heid in" Het Nederlands Hervormd Kerkkoor uit Dreischor. dat bestaat uit zesendertig mensen, houdt één keer per jaar een korenconcert. Om 19.45 uur was de N. H. Kerk te Dreischor voor de helft gevuld met liefhebbers van koren. Het concert werd begonnen met een samenzang dat begeleid werd door de organist P. Karman uit Colijnsplaat. Het koor uit Dreischor opende de avond. De aanwezigen in Dreischor werden onthaald met mooie koormuziek door de drie koren. Het optreden van Crescendo maakte de avond tot een goed klinkend geheel. groenten verwerkt in combinatie met zilvervliesrijst', gierst en kikkererw ten. Tijdens de maaltijd was er de ge legenheid tot het stellen van vragen, waar goed gebruik van werd ge maakt. Mevrouw Sandee werd aan het eind van de geanimeerde middag, bedankt en ontving van de dames een boekenbon en enkele planten. Nadat er nog een bezoekje gebracht was aan de winkel werd de terugtocht over de Stormvloedkering aanvaard. OOSTERLAND Muziek Oosterlands Fanfare verzorgt zater dag 30 september in samenwerking met de Brassband Wilhelmina uit Co lijnsplaat een optreden in de Ooster hof. Het concert begint om 20.00 uur. KAMPERLAND Vredesvliegerdag Voor het derde jaar werken jonge renpastoraat, jongerenkoren, Pax Christi Midden Zeeland en het Katho liek Maatschappelijk Activerings- werk met hulp van heel veel enthou siaste mensen mee aan de internatio nale vredesvliegerdag. De vredesvie- ring begint om 11.00 uur, Jacobadijk 23 te Kamperland en op de Veerse Dam, vanaf 13.00 uur. Dit jaar doen ook groepen uit Wë&t-Brabant mee. De vredesviering wordt muzikaal be geleid door de jongerenkoren. Even als de afgelopen jaren belooft het weer een stemmige en enthousiaste start te vormen voor het vliegeren op de dam. Verschillende groepen van het jongerenpastoraat bereiden zich op de dag voor door onder andere zelf vliegers te maken. De reden dat er ge vliegerd wordt voor de vrede is aller eerst omdat hèt een vreedzame bezig heid is, er wordt geen vlieg kwaad mee gedaan en het is ontspannend en rustgevend. Een andere reden is dat het te maken heeft met 'het leven ne men zoals het is' zonder beter, sneller, sterker en slimmer te willen zijn dan een ander en omdat de vlieger het symbool is voor vrede, ontspanning en gelijkheid onder de mensen. Het programma van de vredesvliegerdag begint om 10.45 uur met een ont vangst op de boerderij van de familie Karelse aan de Jacobadijk 23 te Kam perland, waarna om 11.00 uur de vre desviering begint. De lunch (die zelf meegebracht moet worden) begint om 12.00 uur waarna er van 13.00 uur tot 16.00 uur gevliegerd kan worden op de Dam. KAPELLE Ouderenwerk Het Gecoördineerd Ouderenwerk in Zeeland bestaat vijftien jaar en ter gelegenheid daarvan heeft de organi satie een studiemiddag belegd in de Vroone te Kapelle. De' bijeenkomst begint om 13.30 uur en gesproken wordt door de voorzitter van het besturenberaad, A. Beun, de wethou der van Middelburg mevrouw F. Smitskamp en M. Weststrate, arts en lid van de Vereniging Ondersteuning Huisarts. De groep XYZ brengt een Hollands liedjes/cabaret-programma met een knipoog naar het ouderen werk. YERSEKE Alcoholpreventie Gemeentelijk alcoholpreventiebe- leid. Een studiedag die gehouden wordt op 25 oktober in dorpshuis de Zaete te Yerseke. Gemeenten krijgen een steeds belangrijker taak bij het voorkomen van alcoholproblemen. Via voorlichting en maatregelen ge richt op de eigen burgers maar ook op toeristen. Het Bureau Alcohol Voor lichtingsplan heeft 1989 zelf speciaal uitgekozen om extra aandacht aan gemeenten te besteden. Tijdens de studiedag wordt er gepraat over wat de mogelijkheden zijn om als ge meente daadwerkelijk een alcohol- preventiebelcid op te zetten, hoe men dat aanpakt en welke problemen men kan tegenkomen. De studiedag be gint om 10.30 uur met om 11.10 uur een inleiding door drs J. de Vink, be leidsmedewerker van de hoofdafde ling Alcohol-, Drugs- en Thbakbeleid van het ministerie van welzijn, volks gezondheid en cultuur. Deze spreker wordt gévolgd door mr D. van der Bel, officier van justitie bij het Open baar Ministerie te Middelburg. Voor drs J. C. van der Stel, hoofd van de af deling voorlichting en preventie van het Zeeuwse Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs, is ook spreektijd ingeruimd. Om 12.15 uur wordt de lunch gebruikt. De wethouder van de gemeente Reimerswaal, J. W. P. Cor- nelissen, die ook voorzitter is van de gemeentelijke werkgroep Alcohol en Drugs, begint het middagprogramma weer om 13.30 uur. Gemeentesecreta ris van Westerschouwen jhr mr J. Al- berda van Ekenstein zal de aanwezi gen op de studiedag in Yerseke toespreken. Na spreker B. Geleijnse, medewerker van de afdeling Gezond heidsvoorlichting en Opvoeding van de GGD Zeeland is er een pauze, waarna om 15.00 uur een forum wordt gevormd door de sprekers. Er is dan gelegenheid tot het stellen van vra gen. De dag wordt om 15.45 uur afge sloten waarna er gelegenheid is tot het nuttigen van enkele alcoholvrije drankjes. MIDDELBURG Neeltje Jans De NV Beheermaatschappij Neel tje Jans heeft vorig jaar de Grontmij en het Rijksinstituut voor Visserij- onderzoek (RIVO) opdracht verstrekt een inrichtingsplan voor een bedrij venterrein voor visserij-activiteiten bij het droogdok Schaar op Neeltje. Jans op te stellen alsmede de (econo mische) haalbaarheid van een derge lijk terrein te onderzoeken. Vandaag, maandag 25 september, zal het onder zoeksrapport worden aangeboden aan directeur ing. J. G. Burlage van de Beheersmaatschappij. Dit vindt plaats in de VIP-room van de depen dance van Delta Expo op het voorma lige eiland Neeltje Jans. De bijeen komst begint om 16.00 uur. Advertentie Prijs De Zeeuwse Prijs voor Kunsten en Wetenschappen wordt op 26 septem ber uitgereikt aan M. P. de Bruin. De uitreiking geschiedt door de Com missaris van de Koningin in Zeeland, dr C. Boertien in de Concert- en Ge hoorzaal, Singelstraat 13 te Middel burg. Aanvang van de uitreiking is 16.00 uur. Na afloop van de uitreiking bestaat gelegenheid om De Bruin al daar persoonlijk geluk te wensen. Expositie In de periode van 30 september tot en met 4 november exposeert Richard Beek in het BKR-centrum voor expo sitie, kunstuitleen en documentatie te Middelburg. De opening is zater dag 30 september tussen 16.00-18.00 RIJSWIJK - Tot en met eind augus tus zijn er in ons land in totaal 957 aidspatiënten geregistreerd, zo meldt het ministerie van wvc (volksgezond heid). In augustus kwamen er 39 nieuwe gevallen bij en in, juli 34. Een deel van de patiënten is inmiddels overleden. ZIERIKZEE In kunstgalerie de Eenhoorn te Zierikzee (naast de Nutsspaar bank) exposeert de schilder Tie Hof. Zijn werken zijn te bezichtigen in de pe riode van maandag 25 tot en met zaterdag 30 september. De galerie is dage lijks geopend van 11.00 uur tot 17.00 uur. Op zondag is de Eenhoorn gesloten. i t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 4