Prijsvraag omtrent de uitgave van fotoboek Peuterspeelzaal Kerkwerve viert vijftienjarig bestaan Leerkrachten Westhoek spelen Juttersmysterie Inspraak ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 22 september 1989 Nr. 24614 3 De gemeente Middenschouwen verdient deze week een pluim, voor de wijze waarop ze de plaatselijke bevolking heeft aangehoord met be trekking tot de bloembakken op de Elkerzeeseweg en de herinrichting van Scharendijke. Tijdens twee bij eenkomsten, waarvoor de belang stelling zonder meer goed te noemen was, heeft het gemeentebestuur de inwoners alle geleaenheid gegeven hun zegje te doen. Voor de inrichting van Scharendijke kreeg de bevol king alle gelegenheid om een inlei ding te volgen van een verkeersdes- kundige. Waarom is de inspraakron de als goed te bestempelen? In het mededelingenblad van de gemeente wordt in begrijpelijke taal ingegaan op de aard van de hoorzitting. Ieder een wordt er in alles behalve ambte lijke taal voor uitgenodigd. Tijdens de bijeenkomsten zelf vindt voorzit ter Den Boer de gulden middenweg tussen zakelijkheid en spontaniteit. De lengte van de vergaderingen is goed en iedereen heeft een kans zijn of haar zegje te doen. Is dat nu zo bij zonder? Ja en nee. Teveel hoorzittin gen kebben een te formeel karakter, waardoor de drempel ze te bezoeken te hoog is. Andere hoorzittingen wor den niet goed voorbereid, waardoor niet alle aanwezigen goed uit de verf komen. In Middenschouwen liep al les op rolletjes en dat mag ook best eens gezegd worden. Het informeren van de eigen bevolkina is van een enorm groot belang. Ook als er maat regelen genomen moeten worden, die niet iedereen ziet zitten is een goede wederzijdse informatievoorziening een belangrijk goed. Wat dat betreft stemt een opmerking in de begroting van de gemeente Duiveland tot na denken. Burgemeester en wethou ders vinden het ondoenlijk om bij elk herstraatwerk eerst een in spraakronde te houden. Onder de noemer doelmatige werkwijze' ver wijst het college naar de openbare vergaderingen in de gemeente. Maar daarmee stapt de gemeente toch enigszins over de hoge drempel. Die ligt er echt. De doelmatige werk wijze houdt in, dat de gemeente al leen die bewoners bij het overleg wil betrekken die daadwerkelijk bij de herbestratingen betrokken zijn. In zekere zin is de opmerking 'ondoen lijk om overal een inspraakronde voor te houden' begrijpelijk. Maar de gemeente bedoelt er toch niet mee, dat het lastig is. De plaatselijke be volking heeft echt niet de behoefte om overal voor naar het gemeente huis te komen. Ze komen alleen als het hen werkelijk aangaat of interes seert. En dat bepalen ze zelf. De ge meente moet zorgen, dat er in het ge val van belangstelling (van wie dan ook) ruimte is om er over van ge dachten te wisselen. Als een doelma tige werkwijze tot gevolg heeft, dat inspraakrondes in het hauw komen, dan is de gemeente op het verkeerde pad geraakt. Hopelijk bedoelt de ge meente Duiveland het anders. AvdW Zonder subsidie blijft wachtlijst groeien komende jaren KERKWERVE - Het was donderdag feest bij de peuter speelzaal De Schouwse Poeletjes in Kerkwerve. Op ge zellige wijze werd het vijftienjarig bestaan van de peu terspeelzaal gevierd. Even kon de zorgwekkende wachtlijst opzij geschoven worden. Om 09.00 uur verzamelden de peu ters zich bij de peuterspeelzaal, waar de mutsen werden opgezet en in een kring werden allerlei liedjes gezon gen met muziekinstrumentjes. Daar na ging de groep met auto's van leid sters en bestuursleden naar de speel tuin in Renesse. Daar aangekomen werd er door de peuters naar harte lust gespeeld, geklommen, gespron gen en gefietst. Halverwege de morgen werden de kinderen getrakteerd op een ijsje en dat gaat er vanzelfsprekend altijd in. De ochtend vloog voorbij en toen moest de reis terug naar Kerkwerve worden ingezet. De vijftienjarige peuterspeelzaal werd destijds opge richt op initiatief van een groep ou ders uit Kerkwerve en Noordgouwe. In de beginperiode vond de groep huisvesting in het verenigingsge bouw en later in het zaaltje van de Hervormde kerk. Met medewerking van de geaneente kon tien jaar gele den beslag gelegd worden op de oude kantine van voetbalvereniging WIK. Helaas gaat de toestand van het ge bouw nu achteruit en de groep hoopt in de toekomst naar een betere loka- tie uit te kunnen zien. De belangstelling voor de peuter speelzaal is groot. Momenteel staan er vijftien peuters op de wachtlijst. Omdat er geen subsidie is voor een extra morgen zal de wachtlijst - zo vermoedt de stichting - alleen nog maar groeien. Maar die zorgelijke toekomst werd donderdagmorgen even opzij geschoven. Zeker voor de allerkleinsten, die met een kleine verrassing huiswaarts keerden. Alle peuters op de foto voor het vertrek naar de speeltuin in Renesse. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE Tolheffing De afdeling Zierikzee van de PvdA heeft zich in haar vergadering gebo gen over de tolheffing op de Zeeland- brug. Zoals bekend hebben gedepu teerde staten van Zeeland het voorne men de tol te laten voortduren tot 2000. De PvdA heeft zich in haar ver kiezingsprogramma uitgesproken voor opheffing van de tol in 1991. De afdeling laat weten zowel de socia listen in de provinciale staten als de gedeputeerde dringend te vragen zich aan het partijprogram te houden. Fysiotherapie Ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de fysiotherapie in Ne derland heeft het Koninklijk Neder lands Genootschap Fysiotherapie za terdag 23 september uitgeroepen tot open dag. Tussen 10.00-16.00 uur kan een ieder bij de fysiotherapeut bin nenlopen. Hij/zij informeert de be zoekers over het werk. Op Schouwen- Duiveland zijn er voor zover bekend geen deelnemers. Zakboek v Het stafbureau economisch onder zoek en datavoorziening van de pro vincie heeft een groot aantal statisti sche gegevens over Zeeland bijeenge bracht in het boekje Zeeuwse cijfers 1989. Als basis voor de gegevens is ge nomen het pas gepubliceerde Regio naal Statistisch Zakboek 1989 van het CBS. Waar mogelijk zijn de cij fers nog geactualiseerd en aangevuld, b Jeugd mag boek cadeau gaan geven ZIERIKZEE - Binnen afzienbare tijd verschijnt het fotoboek over Schouwen- Duiveland, waarin deze streek in al haar facetten de revue passeert. Ter gelegenheid hiervan heeft de uitgeverij, drukkerij Lakenman en Ochtman (uitgever van deze krant) een wedstrijd uitgeschreven, waaraan alle jeugdige lezers van de Zierikzeesche Nieuwsbode kunnen deelnemen. Kinderen tot en met veertien jaar kunnen in een brief(je) aan de druk kerij aangeven wie ze willen verras sen met het kleurige 64 pagina's tel lende fotoboek. Dat kan een favoriete onderwijzer zijn, een aardige oma, een lieve vader, de dierenarts die het huisdier betér heeft gemaakt enzo voort. Iedereen heeft wel iemand, die hij graag een cadeau geeft. Een jury bekijkt alle brieven, waarvan de inhoud vanzelfsprekend op waarheid wordt nagegaan, en kiest er tien winnaars uit. De schrij vers krijgen allen het fotoboek en mogen dat gaan overhandigen aan diegene, die ze in de brief hebben be schreven. Omdat alle deelnemers en andere lezers graag weten wie wie verrast is de krant er met de foto graaf bij voor een fotootje. Vermelding fotoboek De brieven kunnen gestuurd wor den aan Uitgeverij Lakenman en Ochtman, Postbus 1, 4300 AA te Zie rikzee. Ook kunnen ze afgegeven worden bij het kantoor aan het Jan- newekken te Zierikzee (Zierikzeesche Nieuwsbode). Schrijf op de envelop pe duidelijk 'fotoboek', zodat de brief niet op een verkeerde stapel terecht kan komen. De inzendingen dienen uiterlijk woensdag 27 september bin nen te zijn. Opschieten dus. Dus even nadenken wie de gelukki ge wordt en schrijf alles in je brief. Wat we graag willen weten is wie je uitgekozen hebt voor het fotoboek (dat uiteraard door de uitgever be taald wordt) en vooral ook waarom juist die persoon. Beschrijf hem of haar een beetje en leg uit, waarom hij of zij volgens jou een fotoboek ver dient. Veel succes. Het aantal inzendingen voor de prijsvraag loopt behoorlijk op. Veel kinderen weter\ wel iemand in hun omgeving. De ene keer wordt een 'lo kale beroemdheid' uitgekozen, de an dere keer kiest een inzender voor een 'anoniem' familielid. De krant is niet alleen voornemens om de overhandi gingen te verslaan, maar probeert meteen ook wat meer aandacht te besteden aan de uitverkoren perso nen. 1 Bij alle gegevens zijn de cijfers van Zeeland met die van Nederland ver geleken. In het boekje zijn onder meer gegevens te vinden over de be volking, de oppervlakte, het milieu, de volksgezondheid, volkshuisves ting, onderwijs, ontwikkeling en ont spanning, beroepsarbeid, bedrijven, landbouw en visserij, nijverheid, verkeer en vervoer en inkomens en sociale zaken. Het boekje is tegen be taling verkrijgbaar bij het informa tiecentrum van de provincie. Ontmoetingsdag De Gereformeerde Vrouwenbond in Zeeland houdt haar provinciale ont moetingsdag dinsdag 26 september in de Gereformeerde kerk te Zierikzee. De bijeenkomst begint om 10.15 uur en spreker is dr S. Schoon, medewer ker van Kerk en Israël te Mijdrecht. Het onderwerp luidt Het Nieuwe Testament lezen met de Joden, veran dert ons geloof daardoor? Er is een muzikale biïdrage door Liesbeth Franken en Dik ae Koning en in de middagvergadering wordt een pro gramma gebracht met muziek en voordracht rondom het boek Predi ker. Dierendag In de Lichtboei (het gebouw van het Leger des Heils) is woensdag 4 okto ber - Werelddierendag - weer een keu ring van huisdieren. Alle kinderen zijn er welkom en kunnen hun dier aan een inspectie onderwerpen door dierenarts Wondergem. Ook de in spectiedienst van de dierenbescher ming is vertegenwoordigd in de per soon van Bea Arends en Bertus Dorreman. De inspectie begint om 14.00 uur. Cursussen De nieuwe predikant van de Gere formeerde Kerk te Zierikzee, dr A. Jobsen, gaat in de komende tijd twee nieuwe cursussen geven voor een ie der die er belangstelling voor heeft. Dinsdag 26 september gaat de cursus Recente Theologische Ontwikkelin gen van start. Aan de orde komen de recente en uitdagende ontwikkelin gen op het gebied van de uitleg en verwerking van de bijbel, de femi nistische theologie, de bevrijdings theologie, ontmoeting met Israël, spi ritualiteit, de charismatische beweging en New Age, uitdaging of bedreiging. Een lijst van onderwer pen kan worden uitgebreid door de inbreng van de cursisten. In principe wordt de cursus ééns in de vier tot zes weken gehouden. De eerste bijeen komst, tevens de mogelijkheid zich aan te melden, is in het Hervormd Kerkcentrum en begint om 19.45 uur. De andere cursus van Jobsen betreft Bijbels Hebreeuws. De eerste cursus avond is donderdag 26 oktober en die begint om 20.00 uur in de Gerefor meerde kerk. Bela gstellenden mel den zich aan bij de cursusleider, 01110-12230. BURGH-HAAMSTEDE Huisvrouwen Zo'n veertig leden van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen, afdeling Westerschouwen, hebben on langs een bezoek gebracht aan het Zeeuws Museum te Middelburg. In de tien zalen zijn talrijke bodem vondsten te zien, daterend vanaf het Stenen Tijdperk, 8100 vChr en uit de Romeinse tijd, 57 vChr - 400 nChr. Veel voorwerpen werden opgevist, toevallig in de netten van de vissers, onder meer de Nehalennianisten, ge noemd naar de godin van die naam, als dank voor de behouden overtocht van en naar Brittania. De Gobelinza len tonen tapijten van bijvoorbeeld de zeeslag bij Zierikzee. De Folklore- zaal toont oude klederdrachten uit Zeeland vanaf 1800. Een heuse mum mie in een sarkofaag en een mam moetskelet trokken ook veel bekijks. De tweede excursie zit er inmiddels ook al weer op; een bezoek aan het Stadhuismuseum in Zierikzee. SCHARENDIJKE Collecte Ten behoeve van de Nierstichting wordt er van 25 september tot en met 30 september een collecte gehouden in Scharendijke. NIEUWERKERK Bejaardensoos De bejaardensoos Nieuwerkerk start woensdag 27 september met het nieuwe seizoen in Ons Dorpshuis. De eerste bijeenkomst begint om 14.30 uur. Iedereen vanaf ongeveer zestig jaar is welkom. OOSTERLAND Geldinzameling De opbrengst van de PIT-collecte heeft in Oosterland 596,45 gulden op gebracht. Collectanten en gevers wor den bedankt namens de organisatie. BRUINISSE Verkoping De zendingskrans Tryfosa in Brui- nisse houdt donderdag 28 september haar jaarlijkse verkoping in het Ne derlands Hervormde Verenigingsge bouw aan de plaatselijke Deestraat. Tussen 14.00-17.00 uur worden er on der meer oliebollen, handwerken, bloemen en planten verkocht. Ook is er een boekenstand. Advertentie ECHTE VERWARMINGSSERVICE BEL 01110-14739 (ÓÓK S AVONDS EN IN HET WEEKEND) Wie krijgt het boek cadeau? BURGH-HAAMSTEDE - Leerkrachten van de basisscholen in de Westhoek - verenigd in de Speelse Ganzeveer - hebben een viertal voorstellingen op het programma staan. De tekst en muziek van het Juttersmysterie komen van de hand van H. J. Blom, directeur van 't Staepel'of te Renesse. Het verhaal speelt zich af aan de 30 september in de school te Burgh- kust van Schouwen. Het toneelspel Haamstede. Maandag 2 oktober trekt duurt ongeveer een uur en vindt het gezelschap naar Renesse. Maan- plaats onder auspiciën van de Vereni- dag 9 oktober is Noordwelle aan de ging Openbaar Onderwijs. In de pau- beurt en woensdag 11 oktober sluit ze van de vier voorstellingen is er een Serooskerke het culturele uitstapje verloting. af. Alle voorstellingen beginnen om De eerste voorstelling is zaterdag 19.30 uur. Bijeenkomst Helpt Elkander De Hervormde Vrouwengroep Helpt Elkander komt op dinsdag 26 september in vergadering bijeen in het NH-verenigingsgebouw, aanvang 19.30 uur. De avond staat na de pauze geheel in het teken van het opmaken van bloemstukjes. Alle leden en even tuele gasten wordt verzocht een bak je met een mesje of snoeischaartje mee te brengen. Gasten zijn welkom. Wedstrijd spakenflitser In het kader van de grootse fancy- fair die de peuterspeelzaal De Kru- kels op zaterdag 23 september houdt in het verenigingsgebouw wordt voor de jeugd een grote spakenflitser- wedstrijd gehouden. Spakenflits'ers zijn een soort button die tussen de spaken van een fietswiel geklemd kunnen worden. Ze kunnen worden gekleurd, er kan een smile van ge maakt worden, er kan een slagzin of mopje op of een kleine tekening. De origineelste flitsers worden met een leuke prijs bedacht die om half vijf tijdens de fancy-fair wordt uitge reikt. De flitsers kosten een gulden. Betonbouw schuurtjes Ieder jaar bereiken de gemeente Bruinisse vele verzoeken om een bouwvergunning voor een schuurtje of een schutting. Zo'n verzoek om een bouwvergunning wordt beoordeeld door een welstandscommissie of het bouwwerk voldoet aan redelijke ei sen van welstand. Deze welstands commissie heeft verschillende crite ria waaraan men toetst. Zo bekijkt men de plaatsing, de hoofdvorm en de materiaalkeus, Wanneer het mate riaal beton is, is het welstandsadvies altijd afwijzend. Aangezien het colle ge van burgemeester en wethouders zelden van dit advies afwijkt, bete kent dit dat er geen vergunning ver leend wordt voor een dergelijk bouw werk van beton. GOES Cursussen Dit najaar houdt de CNV-jongeren- organisatie weer een aantal cursus sen voor jongeren. Gekozen kan wor den uit onder meer cursussen sociale vaardigheden, cursussen rond een thema, introductiecursussen over de vakbond en cursussen voor scholie ren, buitenlandse jongeren en vrou wen. Jongeren tot 28 jaar kunnen zich inschrijven. Informatie kan verkre gen worden via 01100-20310. Advertentie SeHUêBEBe3aS^TEUJ)JHO-36255 DEN HAAG - De meeste boeren zijn optimistisch over hun inkomen over dit jaar. Zestig procent verwacht een uitstekend of goed resultaat. Dat blijkt uit een onderzoek dat is ver richt in opdracht van uitgeverij Mis set. Het onderzoek wordt jaarlijks gehouden. Twee jaar geleden stonden de boeren er naar hun eigen mening minder goed voor. Slechts 37 procent verwachtte toen een goed inkomen. DEN HAAG - De Tweede Kamer heeft het groene licht gegeven om te starten met een „proefserie" voor de modernisering van twee Leopard 1-V- tanks van de Koninklijke Land macht. Dat betekent echter niet dat de Kamer zich op enigerlei wijze vastlegt op een besluit om 342 van de ze tanks te moderniseren, zoals staatssecretaris Van Houwelingen van defensie heeft voorgesteld. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941. Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071. 12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43.50; per jaar f 166.00; losse nummers f 0.80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand. voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 59 cent per mm: „succesjes" t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 3