Provinciale VVD in de strijd voor afschaffing tolheffing De klok moet weer uur terug Saneringsoperatie havenbodems Bruinisse in problemen gekomen Zierikzee-Goes DE ZIERIKZEESCHE COURANT ZIN IN SNEEUW? flakkee expresse bv /gX ERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1989 146ste jaargang Nr. 24614 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Dorpshuis Peuterspeelzaal De Jumeletten Duiveland wil een pandje aankopen om zo het De peuterspeelzaal in Kerkwerve vierde het De geschiedenis van de Jumeletten, belicht Kenners verwachten een spektakel tijdens de dorpshuis in Ouwerkerk te kunnen uitbreiden, vijftienjarig bestaan. (Pag. 3). dooreen Jumelet. (Pag. 4). u- (Pag. 2). Voetbal Kenners ve derby tussen Zierikzee en Goes. (Pag. 9). Tijd heelt alle wonden. Gezegde Advertentie Ons ANVR Reisadviesburo weet de beste pistes. Beter dan wie ook. Stap daarom even binnen. REfSBURO VAN OEVEREN Dam 3 cel. Oil 10-15036/12319 BRUINISSE - De hele saneringsoperatie van de ver vuilde havenbodems in Bruinisse hangt aan een zijden draad. Twee levensgrote problemen kunnen de bagger- werkzaamheden vertragen of zelfs leiden tot opschorten met het risico van het niet doorgaan van de operatie. Dat bleek uit de soms verhitte discussies die donderdag in het dorpshuis te Bruinisse ontstonden tijdens de voor lichtingsavond, die de gemeente Bruinisse in samenwer king met Rijkswaterstaat had belegd over de sanering van de vervuilde bodems van de Bruse havens. De scheepswerf van Van Dijvendijk én het verzuim van Waterstaat om te gelijkertijd ook de toegangsgeul naar de Grevelingensluis te baggeren waardoor door omwoelen die vervuil de bodem de schone haven van Bru weer kan vervuilen waren de knel punten waar zelfs de aanwezige heren van Rijkswaterstaat geen pasklare oplossing voor1 hadden. Advertentie 24 september - 14.30 uur - Hoge Blok Oudeweg 1 Zierikzee Telefoon 01110-14951 Hoofdsponsor VV Zierikzee Sterker nog, J. C. Speksnijder, Hoofd Operationeel Waterbeheer van Rijkswaterstaat Directie Zeeland gaf volmondig toe dat het weinig elegant van Waterstaat is om het naast de vis sershaven gelegen gebied niet te bag geren. ,,Ik zit als vertegenwoordiger van het Rijk een beetje voor gek maar er is nu eenmaal niet genoeg geld voorhanden om dat stuk er ook bij te nemen". De gemeente en Water staat werden er door jachtbouwer Dirk van Duivendijk op gewezen dat de gemeente en de bedrijven er alle moeite toe doen om vervuiling te voorkomen door preventieplannen maar dat Waterstaat zelf de mogelijk heid open laat dat de vervuiling van uit de toeleidingsgeul naar de vis sershaven weer toeslaat. Speksnijder erkende de mogelijk heid dat vervuild slib vanuit de geul de vissershaven binnendringt al vond hij de mogelijkheid klein omdat de geul iets dieper ligt dan de haven en dus dat slib ter plaatse blijft. Ook burgemeester T. C. Hcktnan eiste dui delijkheid hierover vin de heer Speksnijder ómdat volgens de bur gervader de bedrijven <ti de gemeen te tot grote investeringen verplicht worden terwijl Rijkswaterstaat zelf op dit punt in gebreke blijft: ,,Hier hebben we nu een jaar lang over ver gaderd om nu te horen te krijgen dat Waterstaat zelf z'n zaakjes nog niet voor elkaar heeft. We blijven op deze manier nog met behoorlijke risico's zitten voor gemeente en bedrijven waardoor niemand de verantwoorde lijkheid wenst te nemen". Het zou volgens Hekman best wel weer eens slikken of stikken voor de gemeente kunnen worden want hij onderkende wel dat er in het belang van scheepvaart en milieu gebaggerd moet worden en gezien de tijdslimiet (depot Hansweert) en de subsidies kan er niet buiten deze saneringsope ratie gehandeld worden. Vooral ook omdat V. Droogers, projectleider van de uitvoering saneringswerken Oos- terscheldc opmerkte dat het bagge ren en verwerken van het vervuilde slib nu ongeveer 60,- per kubieke meter kost wat vrij goedkoop is van wege het gebruik van het depot Hansweert maar dat in de toekomst een veelvoud van dit bedrag per kub zal moeten worden betaald. Een ander knelpunt vormt de scheepswerf van de gebroeders Van Duivendijk. Speksnijder van Rijks waterstaat stelde het keihard: ,,Of er komt een nieuwe helling of er wordt niet gebaggerd. Na het baggeren kan Van Duivendijk niet meer op de oude voet verder werken, dan zou het bag geren geen enkele zin hebben. Deze historisch gegroeide situatie kan niet meer in deze milieubewuste tijd". Volgens Speksnijder komt zelfs de héle sanering in Bruinisse in de knel als niet op korte termijn een oplos sing van Van Dijvendijk wordt gevon den". De vervuiling die bij de scheeps werf en helling zit kan zich als daar niets gebeurt weer verspreiden naar al schone gedeelten. Speksnijder weet er ook op dat de werf al een jaar de tijd heeft gehad om aanpassingen door te voeren. Dirk van Duivendijk merkte daar tegenover haar-fijntjes op dat de werf al 20 jaar wacht op uit betaling van een schadeclaim bij Wa terstaat en dat hij niet van plan was z'n hoofd in een financiële strop te steken. Volgens Speksnijder zal de werf in z'n huidige vorm toch stilge legd moeten worden omdat er op de oude manier niet meer mag worden gewerkt. Ook het vraagstuk dat als er na de sanering opnieuw vervuiling optreedt wat eventueel ook van bui ten de haven kan gebeuren met een periode van oostenwind leverde veel discussie op. Advertentie Boogaard advocaten mr. H. van Pijkeren mr. B. van Leeuwen Ons kantoor te Zierikzee ver huist per 1 oktober 1989 van Poststraat 34 naar ENGELSEKADE 2 Ons postadres wordt: Postbus 3, 4300 AA Zierikzee Advertentie Lorentz 1 3241 LX Middelharnis Tel. 01870-2188 VxMDJ Cricketpad 15 3223 EA Hellevoetsluis Tel. 01883-20016 Kreeflstraat 36 4301 ZD Zierikzee Tel. 01110-13163 Wielsingel 24 3261 VJ Oud-Beijerland Tel 01860-13624 ZIERIKZEE - Het komend weekeinde komt er weer een einde aan de zomertijd. In de nacht van zaterdag 23 op zondag 24 september moet om 03.00 uur de klok een uur worden teruggezet. Volgend jaar begint de zo mertijd in de nacht van zaterdag 24 op zondag 25 maart. Om 02.00 uur 's nachts wordt de klok dan een uur vooruitgezet naar 03.00 uur en dat blijft zo tot zondag 30 september 1990. Dat heeft het ministerie van bin nenlandse zaken bepaald. Maar zover is het nog niet. Eerst krijgen we nog een uur terug en dat is mooi mee genomen. Fotograaf Joop van Houdt heeft voor de tijdswisseling alvast een.ijsmuts uit de kast gehaald. PvdA op niet nakomen verkiezingsprogramma aangesproken BURGH-HAAMSTEDE - Als de statenfractie van de PvdA in Zeeland zich aan haar verkiezingsprogramma houdt kan de Zeelandbrug eind 1990 tolvrij zijn. Als de socialisten het tolvrij maken van de brug nu gaan tegen werken bedriegen ze de Schouwen-Duivelandse bevol king. Dat liet de fractievoorzitter van de VVD-staten- fractie ing J. I. Hennekeij weten tijdens een bijeenkomst van zijn partij in de Schutse te Burgh-Haamstede. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Verwachïing tot zaterdagavond: Enkele buien Half tot zwaar bewolkt en enkele buien, mogelijk met onweer. Mini mumtemperatuur omstreeks 15 gra- den, middagtemperatuur ongeveer 20 graden. Wind uit west tot noordwest, matig. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 26 sept.: Zondag: Zonneschijn: 50% Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 20 graden Wind: var. 2 Maandag: Zonneschijn: 70% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 21 graden Wind: var. 3 Dinsdag: Zonneschijn: 40% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 12 gi-aden Middagtemp.: 21 graden Wind: zuidwest 3 ZON- EN MAANSTANDEN 23 sept. Zon op 07.27, onder 19.36 Maan op onder 17.22 24 sept. Zon op 06.29, onder 18.34 Maan op 00.55, onder 16.49 25 sept. Zon op 06.30, onder 18.31 Maan op 01.14, onder 17.07 Nieuwe Maan: 29 september (22.47) Begin Herfst: 23 september (03.12) HET WEEROVERZICHT DE BILT,- De scheidingslijn tussen de bijzonder warme en vochtige lucht en aanmerkelijk koelere lucht van de oceaan, ligt vanavond en vannacht boven ons land. Hierdoor kunnen we. enkele regen- en onweersbuien ver wachten. Morgen trekt dit slecht- weergebied langzaam naar het oos ten weg, maar de buiigheid kan in het oosten wel tot de avond aanhou den. Er is dan ook veel bewolking, maar in de loop van de dag breiden de opklaringen zich van het westen uit. De minimumtemperatuur van nacht ligt rond de 15 graden, de mid dagtemperatuur morgen wordt onge veer 20 graden. De wind is eerst zuidwest, maar draait in de loop van de dag naar west tot noordwest. De windkracht is overwegend matig, maar bij buien zijn windstoten moge lijk. De VVD heeft zich eerder al uitge sproken voor het zo spoedig mogelijk tolvrij maken van de Zeelandbrug. Voorwaarden zijn wel, dat de bouw kosten afgeschreven zijn en het on- derhoudsfonds groot genoeg is om onderhoud tot in lengte van jaren te waarborgen. Wat de liberalen in pro vinciale staten betreft is dat eind 1990. De fractie heeft inmiddels D'66 en de SGP achter zich. Daarmee gaat de PvdA-fractie in de staten een centrale rol spelen. Als de PvdA zich aan haar verkiezingspro gramma houdt dan kan de eilandelij- ke bevolking eind 1990 voor niets de brug over. Hennekeij hield zijn toe hoorders het volgende citaat voor uit het socialistische program: ,,Als de Zeelandbrug in 1990 zal zijn afge schreven wordt er geen tol meer gehe ven. Tot die tijd zullen de gelden uit de tolheffing uitsluitend benut wor den voor instandhouding en afschrij ving van de brug". Regelmaat Volgens Hennekeij heeft zijn frac tie de PvdA met regelmaat hierop ge wezen, maar krijgt geen antwoorden naar tevredenheid. Sterker nog, Hen nekeij noemde ze in Burgh-Haamste de zinloos en flauwekul. ,,Ik wil de PvdA behoeden voor een dwaling en die partij hier, vanavond oproepen niet verder te zoeken naar mogelijk heden om haar verkiezingsprogram ma te verloochenen, maar zich te scharen achter de VVD om de Zee landbrug zo spoedig mogelijk tolvrij te krijgen". De afdeling Zierikzee van de PvdA heeft inmiddels laten weten haar provinciale partijgenoten eveneens het verkiezingsprogramma onder de neus te gaan drukken. Volgens Hen nekeij zijn er aanwijzingen, dat mor gen - zaterdag - eilandelijke socia listen tijdens het gewestelijk congres van de PvdA een motie willen gaan indienen. Hennekeij wil de besluitvorming over het tolvrij maken van de brug tijdens de begrotingsbehandeling in november van dit jaar afhandelen. Maar donderdag is een brief uitge gaan van gedeputeerde staten (het da gelijks bestuur van de provincie) naar de provinciale staten. Daarin maakt het college duidelijk pas in no vember van het volgend jaar te wil len gaan praten over de tolheffing. Volgens WD-gedeputeerde E. Ma- ris-Koster, die ook aanwezig was in Haamstede, is het college unaniem in haar voornemen de discussie op te schorten. En wat dat betreft staan de liberale gedeputeerden Maris-Koster en De Voogd tegenover hun eigen fractie. Hennekeij liet duidelijk we ten geen enkele behoefte te hebben aan uitstel van de discussie. Zinvol Maris-Koster liet desgevraagd we ten een discussie zinvol te vinden om alle ins en outs nogeens op een rijtje te zetten. Hennekeij liet daarop we ten het bange vermoeden te hebben, dat gedeputeerde staten met de brief van gisteren - donderdag - pogen om dè discussie binnen de PvdA te lu wen. Hierdoor blijft er een voorlopi ge minderheid binnen de staten voor stander voor afschaffing van de tol. Als de beslissing pas volgend jaar ge nomen wordt duurt het volgens Hen nekeij vervolgens nog geruime tijd eer de tol daadwerkelijk geschiede nis is. UTRECHT - De achterban van de ABVAKABO vindt de meest recente werkgevers-voorstellen voor een nieuwe CAO voor de 70.000 werkne mers in de bejaardenoorden voldoen de basis om weer te gaan onderhan delen. De kaderleden van de vakbond gaven onderhandelaar P. van Loon op een bijeenkomst in Utrecht de op dracht mee om met name over ver mindering van de werkdruk harde af spraken te maken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1