nieuws DE NIEUWSTE SKODA'S HEBBEN HUN SPOREN AL VERDIEND. Mercedes-Benz 500 SL Exclusief en kostbaar Aktie- modellen van Lada 12.495,- Dierendag op kinder boerderij Schouwen-Duiveland in Oude Ansichten Tienduizenden objecten in Van Abbemuseum Deskundigen vergaderen over bestrijden 'witten' drugsgeld Seat introduceert voordelige dieselmotor WIE SLIM IS, RIJDT SKODA. ZIERIKZEE Afgelast De bijeenkomst over angsten en fo bieën in het RK Parochiecentrum te' Zierikzee, zoals gepland voor van avond, dinsdag, gaat niet door. Spreekster mevrouw De Wolf-Ferdi- nandusse heeft zich ziek gemeld. Er wordt tezijnertijd een nieuwe datum geprikt. BU RGH-H AAMSTEDE Welfare-Kontakt-Doe-Dag In de Beatrixschool te Burgh- ZIERIKZEE - Ofschoon het 365 dagen per jaar Dierendag zou moeten zijn, besteedt kin derboerderij woensdag 4 okto ber de nodige aandacht aan Werelddierendag. Dit gebeurt met een speciaal middagpro gramma, dat om 13.30 uur be gint en dat gericht is op kinde ren van vier tot twaalf jaar. Het matinee begint met het schminken van kinderen. Hier voor is Karin Verseput uit Zon- nemaire uitgenodigd die met haar palet met penseel de kin dergezichtjes in dierekoppen zal omtoveren. Na dit grimeren wordt er op het terrein van De Punt een dierenspeurtocht ge houden. De allerkleinsten kun nen de tijd doorbrengen met kleuren en tekenen. Om half drie richt alle aandacht zich op de plaatselijke goochelaar Ma rio Magic. Deze zal tot 15.00 uur zijn trucendoos opendoen. Om even bij te komen van die magie is er tussen 15.00 en 15.15 uur pauze, waarna Peter van Gilst een demonstratie hon- dentrimmen zal geven. Wan neer de bouvier van beheerder Lievense naar behoren is ge schoren volgt een demonstratie geitenmelken. Om 16.15 uur mogen de kinderen meehelpen met het voerderen van de die ren waarna het middagpro gramma rond de klok van 17.00 uur wordt afgesloten met een kleine attentie voor de bezoe kers. Deze middag wordt mo gelijk gemaakt door een vier tal bedrijven dat eveneens als sponsor voor het bezoek van de kinderboerderij aan de Dieren- kijkdag in Goes op. Opgave voor deelname aan dit pro gramma kan dageljks tot 17.00 uur bij de kantine van de kin derboerderij in de Schel- destraat. Haamstede werd een bijeenkomst ge houden van de eilandelijke Welfare afdelingen van het Rode Kruis. Alle vijf de afdelingen waren, met totaal 34 vrijwilligers, op deze dag aanwe zig. Het belang van zo'n Welfare-Kon- takt-Doe-Dag is, zoals de naam al aangeeft, tweeledig. Niet alleen wor den de vrijwilligers geïnstrueerd, maar ook het onderling contact tus sen de vrijwilligers is een belangrijk aspet. Beide doelstellingen van deze dag zijn uitstekend uit de verf geko men. De bijeenkomst werd geopend door de leidster van de afdeling Westhoek, mevrouw A. v. d. Waal. Na de ontvangst met een kopje kof fie verzorgden mevrouw M. Alblas en O. Boom een voorlichtingspraatje over rolstoelgebruik en rolstoelbege leiding. Er waren rolstoelen van het bejaardenoord Duinoord om het ver telde ook te demonstreren en om het geleerde in praktijk te brengen. Al lerlei handigheidjes werden geleerd en er werd door de aanwezigen druk geoefend. Om zich te kunnen inleven hoe de rolstoelgebruiker het ervaart om te worden gereden, namen de vrij willigers ook plaats in de rolstoelen om zich te laten rijden. Na de lunch hield de ergotherapeu te mevrouw E. Schouten een voor lichtingspraatje over bezigheidsthe rapie met gehandicapten. Door middel van een videofilm werden ook praktijkbeelden getoond. De spreekster wees erop dat in veel in stellingen niet alleen opname moge lijk is, maar ook om er een paar da gen per week heen te gaan. Verder toonde zij allerlei hulpmiddelen die het mogelijk maken het leven van ge handicapten te veraangenamen. Aan het slot van de leerzame dag bood mevrouw v. d, Waal de sprekers' een bloemetje aan en een handdoek van het Rode Kruisschip de Henry Dunant. RENESSE Collecte In Renesse heeft de collecte ten bate van de Kankerbestrijding 2504,10 opgebracht. De organisatie bedankt de gevers en collectanten. SEROOSKERKE Mosselavond Hoewel de weergodën het zo nu en dan wat lieten afweten is de eerste mosselavond van de Dorpsgemeen schap Serooskerke een succes gewor den. In de kerktuin aan de Ring geno ten de zeventig aanwezigen van de overheerlijke mosselen. Voor de kleintjes was er uiteraard friet, zodat ook voor hen de avond niet stuk kon. De kerktuin was voor de gelegenheid omgetoverd tot een gezellig, verlicht terras. Een groot zeil, dat tussen de bomen was gespannen zorgde ervoor, dat de regen geen spelbreker werd. Het bestuur van de Dorpsgemeen schap kon aan het einde van de avond terugzien op een geslaagd evenement. Deze weken beginnen de activiteiten van het nieuwe winterseizoen. Er is keus volop: naailes, tafeltennis en to neelrepetities. BROUWERSHAVEN Kledingbeurs In de Blokkendoos te Brouwersha ven is er zaterdag 30 september tus sen 09.30-11.30 uur weer een winter- kleding- en speelgoedbeurs. Tijdens de beurs wordt tweedehands kleding en speelgoed verhandeld. Ook fiets jes, ski-kleding en baby-gebruiksar tikelen liggen uitgestald. Verder mo gen laarzen, gympen en rollerskates te koop aangeboden worden. Geen ge wone schoenen dus. De artikelen worden te koop aangeboden tegen een door de verkoper vast te stellen prijs. Hierbij komt een toeslag van 10%, die ten goede komt aan het Knutselhuis. Ook de koper betaalt 10% toeslag aan het Knutselhuis. Aanbieden van goederen kan vrijdag 29 september van 13.15-14.30 uur en van 19.30-20.30 uur. Behalve zelf koopjes halen op zaterdag de der tigste kan ook iedereen zijn overbodi ge spullen te koop aanbieden. Hier voor kan gebeld worden met de num mers 1909, 1523 en 1464 (alle 01119). Niet verkochte spullen en de op brengst van verkochte spullen kan na de beurs opgehaald worden tussen 13.30-14.00 uur. OOSTERLAND Collecte De collecte ten bate van de Kanker bestrijding heeft in Oosterland 2496 gulden opgebracht. De organisatie bedankt collectanten en gevers. BRUINISSE NCVB-bijeenkomst De Nederlandse Christenvrouwen bond afdeling Bruinisse komt op dondex-dag 21 september weer bijeen in het NH-verenigingsgebouw, aan vang 19.45 uur. Als sprekers zijn uit genodigd de heer Katsman en me vrouw Verschure uit Wolphaartsdijk. Het onderwerp is Jacob Cats. Gasten zijn welkom. Op 28 september houdt de Vrouwenbond een fietstocht die om 14.00 uur start bij het NH-vere- nigingsgebouw. GOES Cursussen De Stichting TAO start in oktober een aantal nieuwe cursussen in Zee land. De cursussen gaan onder meer over een vrij nieuwe benadering van een aantal leerproblemen, zoals be paalde moeilijkheden bij het lezen en schrijven. Men noemt het soms woordblindheid. In de cursussen leert men dat spanning, stress, vaak de grote boosdoener is. Stress, die maakt dat spieren in het lichaam ver zwakken of verkrampen. Iets wat van invloed is op houding en beweging. Maar ook op allerlei gewone dingen, die te maken hebben met het leven van alledag. In de cursussen leert men dat' verkrampte nekspieren, oogspieren of andere spieren, daar van de oorzaak kunnen zijn. Ook leert men hoe men dit kan uitvinden of corrigeren. Vanuit het RPCZ is met 89/289. Achttien Zierikzeese jongens op een lange rij en deze foto werd op 27 maart 1935 in Zierikzee geno men. De foto is van onbekende oorsprong maar het zullen waarschijnlijk wel pupillen zijn van de gymnas tiekvereniging Olympia uit Zierikzee. Correspondentie over deze rubriek: Cor Pols, Postbus 30, 4300 AA Zierikzee. Tel. (01110) 12754. deze werkwijze ervaring opgedaan. Behalve de cursussen over leerpro blemen worden soortgelijke cursus sen georganiseerd over hoe men span ningen in het lichaam kan opsporen, die de oorzaak zijn van bijvoorbeeld onverklaarbare moeheid, heftige hoofdpijnen en eetbuien. Informatie kan aangevraagd worden via het nummer 01100-21820. EINDHOVEN - Nog nimmer waren er zoveel objecten van kunst in het Van Abbemuseum in Eindhoven bij een. De kunstinstelling rekent het zich tot een eer, daarmee drie over zichtstentoonstellingen tegelijk te zijn begonnen. Alleen die van de Amerikaan Allan McCollum (45) be staat al uit tienduizenden objecten. Daarmee zijn overigens voor het eerst alle facetten van diens werk in een evenement samengebracht. Van de Ier James Coleman (48) wor den er twee audiovisuele presentaties verzorgd. Van de Belg Benjamin Katz uit Keulen worden 200 foto's getoond waarmee hij een kroniek van de he dendaagse kunstwereld maakte. De tentoonstellingen zijn inmiddels ge opend en duren tot 12 november. PARIJS - Vandaag, maandag, houdt een groep deskundigen uit vijftien landen, waaronder Neder land, in Parijs een eerste bijeen komst over het bestrijden en voorko men van 'witwassen' van geld dat verdiend is met de handel in verdo vende middelen. Over het verloop van de besprekingen worden geen mededelingen gedaan, gedurende de bijeenkomst zijn er geen persconfe renties vóórzien. De grote westerse geïndustriali seerde landen die behoren tot de G-7 (de Verenigde Staten, Japan, de Bondsrepubliek, Frankrijk, Groot- Brittannië, Italië en Canada) beslo ten tijdens hun top in juli tot de oprichting van de deskundigengroep. Deze groep maakt, met het organise ren van een internationale conferntie in 1990 om het drugsgebruik te ver minderen, deel uit van de eerste maatregelen van de G-7 om het drugs gebruik terug te dringen. Behalve deskundigen uit de lidsta ten, van de G-7 is de groep uitgebreid met een vertegenwoordiger van de Europese Commissie, en experts uit Australië, België, Luxemburg, Neder land, Oostenrijk, Spanje, Zweden en Zwitserland. Vooral Luxemburg en Zwitserland spelen een belangrijke rol bij het witwassen van de opbreng sten uit de handgl in verdovende mid delen. In eerste instantie willen de des kundigen beter inzicht krijgen in de netwerken voor het witten van drugs geld (kanalen, plaatsen, methodes en de bedragen) en de mogelijkheden om de juridische en administratieve samenwerking tussen de betrokken landen te verbeteren. Voor Nederland wordt de vergade ring bijgewoond door de permanente vertegenwoordiger van Nederland bij de OESO, de Organisatie voor Econo mische Samenwerking en Ontwikke ling, in Parijs. HELENA - Volgens president Bush bereiden de VS wapenvoorstellen voor die ,,tot de verbeelding van de Soyjetbevolking zullen spreken". Maar Washington heeft geen haast om een overeenkomst over verminde ring van hét-aantal lange-af'standsra- ketten te.- bereiken.- Bushreageerde hiermee op berichten dat S,ov.j et mi nister van buitenlandse zaken Edoe- ard Sjevardnadze, die eind deze week n^ar de VS komt, bij zijn Amerikaan se collega, James Baker, zal aanko men met een nieuw wapenvoorstel. Mercedes-Benz grijpt bij de publicaties betreffende de nieuwe 300 en 500 SL graag terug op de beroemde 300 SL uit de vijftiger jaren en wanneer u een beetje autoliefheb ber bent. dan haalt u zich de 300 SL onmiddellijk voorde geest, al was het alleen om zijn typische vleugeldeuren. Doch de vergelijking gaat naar mijn gevoel helemaal niet op. Want die 300 SL uit de vijftiger jaren werd in eerste instantie puur en alleen ontworpen om te racen en dat werd er dan ook met veel verve en succes mee gedaan, ter meerdere ere en glorie van "Das Haus". gaan kijken wat die nieuwe SL alzo te bieden heeft. Ik ben namelijk even in de gelegenheid geweest om met een 500 SL met automaat wat rond te stdfeien en heus, op zich is dat een enorme belevenis. Niet zo verwonderlijk wanneer we ons reali seren dat er onder de fraaie motorklep een V8 motor hangt met een vermogen van maar liefst 326 pk, die een machtig koppel ten toon spreidt van 450 Nm bij 4000 omw/min. Geef je dan ook gas met deze Civiliseren Pas later werd besloten om deze 300 SL zover te civiliseren dat hij door een nor male stuurman ook te mennen en te harden was.«al moest de stuurman wel degelijk stevig werken wanneer er hard werd gere den met zo'n 300 SL uit de vijftiger jaren. Ik heb het genoegen gehad om in die tijd met vrschiMende van deze beulen tc mo gen rijden en dat waren dermate beleve nissen dat ze nu nog haarscherp in mijn geheugen staan gegrift. Aan alles was te merken dat aan de basis van deze 300 SL een race-machine stond. Geraffineerde luxe was hem vreemd, alles wat nodig was om zeer snel van A naar B te komen zat er in maar meer ook niet. Hij was dan ook een perfekt objekt om rally's en races mee te rijden en dat werd ook driftig gedaan door menige gefortuneerde particulier. Kortom, die 300 SL uit de vijftiger jaren brak enorme emoties los bij iedere recht geaarde automobilist. Geen van zijn op volgers had deze specifieke achtergrond en is dan ook nooit zo smaakmakend ge weest als deze aartsvader onder de SL's. En ook de nieuwe SL-serie maakt niet die emoties los, althans niet bij mij, Natuur lijk is het een ongelooflijk geraffineerde automobiel, waarbij letterlijk aan alles gedacht is. En ook de prestaties zijn over weldigend maar het blijft een uitermate geraffineerde sportieve reisautomobiel en het is beslist geen sportautomobiel zoals de 300 SL met zijn vleugeldeuren van weleer. Wist u trouwens dat niet Mcrcc- Jcs-Bcnz de uitvinder is geweest van die vleugeldeuren maar Bugatti, want deze makker had al een automobiel met vleu geldeuren voor de tweede wereldoorlog. Belevenis Maar goed. laat ons de automobiclgc- sch/edcnis Jafcn voor wat die is en eens dels uitverkocht. Mocht men bij Merce des-Benz ondertussen de produktie gaan verhogen, dan zal ik u bijtijds waarschu wen. Prestaties Topsnelheid 240 km/h. Acceleratie van 0 tot 100 km/h in 6,2 sec. Gemiddeld ver bruik volgens ECE-norm I op 7.8. luxe krachtpatser, dan wordt je ondereen aangename rust in de rugleuning van je voortreffelijke zetel gedrukt en gaat hij er vandoor of de duivel hem op de hielen zit. Het schakelen van de automatische ver snellingsbak verloopt geruisloos en zon der dat er een schokje tc voelen is. Boch ten kunnen s'ouverein genomen worden en met een speels gemak. Het is dan ook een automobiel om zeer grote afstanden moeiteloos en omgeven door alle denk bare luxe probleemloos mee te overbrug gen. Door het enorme vermogen heb je altijd wat over. want het lijkt mij dat er echt niet regelmatig gebruik wordt ge maakt van de onvoorstelbare topsnelheid van 240 km/h. Mocht u wel plannen in die richting hebben, dan kunt u beter de win- terkap konstant laten zitten, want bij deze snelheden is open rijden echt geen lolletje meer. Trouwens de 500 SL vraagt hele maal niet om hard gereden te worden, zeker niet als de volautomatische kap on der zijn klep verdwenen is en wij met wapperende haren van het zonnetje zitten te genieten. Ernstige zorgen over onze veiligheid hoeven wel ons ook al niet tc maken want mocht er onverhoopt wat ge beuren waardoor deze kostelijke en kost* bare cabrio zou willen gaan rollen, dan springt er - alweer volautomatisch een rolbeugel tevoorschijn om ons tc be schermen U had al wel begrepen dal deze 5(10 SL een exclusieve automobiel is en u realiseert zich uiteraard ook dat exclusiviteit geldt kost. veel geld zelfs. Dat klopt dan ook want deze Mercedes 500 .SI. kost tenmin ste f 250.000. Gelukkig heelt u nog even de ti|d om tc sparen want de hele produktie tot in het midden van de negenlieer laren is inmid - Techniek 8-cilinder motor, 4 bovenliggende nokkenassen, 4 kleppen percilinder. Cilinderinhoud 4973 cm3. Boring x slag 96,5x80 mm. Compressiever- houding 10,0:1. Max. vermogen 240 kW bij 5500omw/min. Max. koppel 450 Nm bij 4000 omw/min. 4-versnellingsbak automatic W 4A040. Wielophanging voor as met demperelementen met rem-moment- verankering, schrocfveren op drie hoekige wieldraagarmen, schok dempers met gasdrukvulling, nega tieve schuurstraal. torsiestaafstabili- sator, niveauregcling rondom. Wielophanging achter ruimtelijk geleide achteras met verankering voor acceleratie- en remmoment. schrocfveren, schokdempers met gasdrukvulling, torsiestaafstabilisa- tor. Hydraulisch tweekrings rem- systeem met vacuüm rembckrachti- ger, schijfremmen met vaste. 4-zui- gcr geventileerde remklauwen voor en vaste 2-zuiger remklauwen ach ter, Anti Blokkeer Systeem. Ban denmaat 22/55 R 16 Z. Velgmaat 8Jx 16. Wielbasis 251,5 cm. Spoorbreedte voor 153,2 cm, achter 152.1 cm Lengte 446,5 cm, breedte 181,2 cm. hoogte 130,3 cm. Draaicirkel 10.75 m. Tankinhoud 80 liter. Massa 1770 kg. Max. aanhanggewicht 1500 kg. De Seat lbiza Special is nu ook met die selmotor leverbaar De Seat dieselmotor is op een aantal punten verbeterd. Nieuwe gloeibougics en inspuitventielen zorgen voor een versnelde koude start en daar de gloeibougies ook na de start nog enige tijd werken, is de rookontwikkeling tot een minimum teruggebracht Andere wijzi gingen verbeteren o.a. de mengsclvor- mingch werktemperatuur en verminderen trillingen en gcluidsproduktie Ook heeft de vijfversnellingsbak een andere eindre- ductie. die het motortoerental verlaagt. De lbiza Special Diesel is standaard uitgerust met onder andere volledig verstelbare stoelen met stoffen bekleding en hoofd steunen. een dagteller, een wis/was in stallatie op de achterruit en kost I 21 995.-- incl BTW Ook de Seat Malaga is leverbaar met de vernieuwde dieselmotor De prijs van de Malaga XL Diesel is I 26.360.-- I y» Voor vlugge beslissers hebben de Lada- dealers een beperkt aantal Concorde ak- tiemodcllen klaarstaan met aantrekkelijke kortingen en een mooie striping. De Lada Samara 1.3 met een katalogusprijs van 15.995.- wordt geleverd met een aan trekkelijk voordeel van 850,-. inclusief een speciale Concorde striping ter waarde van 350.-. Ook de Lada 2105 1.5 iser in Concorde -uitvoering. In die uitvoering wordt hij geleverd met een voordcel van 1.350. -, daarbij inbegrepen de speciale Concorde striping ter waarde van 350,-. Dc Skoda 136 Coupe cn de Skoda 120 zijn succesnummers die hun Uw alileit dubbel cn dwars hebben bewezen Aan de nieuwste serie hebben we een aantal facetten toege voegd. Zo heeft de Skoda 136 Coupé een nieuwe grille gekre gen. De Skoda 120 heeft nu standaard vijf versnellingen en is daarmee niet alleen stil en snel maar ook zuinig. Beide modellen rijden een stuk schoner door ons land ómdat u voorlaan gewoon loodvrije benzine(1-urosuper) kunt tanken. Dat is niet alleen beter voor hét milieu, maar ook voor uw portemonnee. Onbezorgd Skoda rijden kan al in de Skoda 120 vanaf I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 6