Felle discussie over rol kerkelijke achtergrond van huwelijks-ambtenaren Gele kaart van PvdA voor burgemeester Asselbergs Engelse hofleven herleeft in kerk van Brouwershaven Prinsjesdag Beëdiging nieuwe gemeente secretaris ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 19 september 1989 Nr. 24612 3 Vandaag alle aandacht voor de fi nanciële perikelen van het demissio nair kabinet. Het is de vraag hoeveel aandacht aan deze traditie besteed moet worden nu nog steeds onduide lijk is welk kabinet straks aan het bewind komt. Ministers, waarvan je nu al redelijkerwijs kunt aannemen dat ze straks vertrokken zijn hebben immers hun aandeel in de begroting. Als er een centrum-links kabinet komt zullen de cijfers er anders uit komen te zien dan ze nu worden voorgespiegeld door de CDA-VVD- coalitie. Hoe het ook zij, aandacht voor het Haagse gebeuren is terecht. Maar minstens zo terecht is aandacht vanuit de regio voor de Prinsjesda gen in de zes eilandelijke gemeenten. Ook daar zijn de afdelingen in volle gang met de produktie van een ge meentelijke Prinsjesdag. Burge meester en wethouders gaan binnen kort hun plannen presenteren aan de gemeenteraden. Ook in die begrotin gen staan de plannen voor het ko mende jaar, zowel de financiële als de beleidsmatigeTeveel nog mist die gemeentepolitiek juist in deze be langrijketijd publieke belangstel ling. Én ten onrechte, want wat de heren en dames in de gemeenteraad zich voornemen heeft direct belang op de inwoners. Soms op nog ingrij pender wijze dan maatregelen van de rijksoverheid. Juist dit jaar zijn die gemeentelijke plannen van belang, want volgend jaar dient een nieuwe gemeenteraad gekozen te worden. Het is reëler om daarom juist nu de gemeentelijke zaken te volgen. Naarmate de verkiezingen naderen moeten ook meer vragen gesteld worden bij de wijze van het gemeen telijk regeren. Dan maken politieke keuzes even plaats voor de strijd om (meer) gemeenteraadzetels. Wie de gemeenteraden nu goed volgt (want nu worden de beleidskeuzes ge maakt voor 1990) kan volgend jaar een bewuste keuze maken. Een keu ze, die niet beïnvloed wordt door ad hoe standpunten van partijen, die op dat moment als voornaamste doel ze telverruiming in het achterhoofd hebben. AvdW DEN HAAG - Na Prinsjesdag heeft oppositieleider Kok slechts ander halve week om de PvdA-wens te reali seren dat de belastingverlaging voor hogere inkomensgroepen (in het ka der de operatie Oort) nog dit jaar wordt teruggedraaid. Demissionair- staatssecretaris H. Koning van finan ciën zei dit desgevraagd. ZIERIKZEE - Met een „zo waarlijk helpe mij God al machtig" is maandagavond de heer M. J. Walraven beëdigd als gemeentesecretaris van de gemeente Zierikzee. Dit ge beurde bij aanvang van de raadsvergadering. De heer Walraven volgt de heer A. G. Izeboud op die zijn werkzaamheden naar Tholen heeft verlegd. De nieuwe ge meentesecretaris die staande achtereenvolgens de eed van zuivering en de eed aflegde is Middelburger van geboorte. In middels heeft hij Zeeland al weer jaren achter zich gelaten en is hij thans werkzaam als gemeentesecretaris in Huurlo. Burgemeester Asselbergs reageert boos op vragen W. F. Sprengelmeijer ZIERIKZEE - De benoeming van twee nieuwe ambte naren van de burgerlijke stand heeft maandagavond bin nen de Zierikzeese raadsgelederen tot een ongekend felle discussie tussen met name het RU-raadslid W. F. Spren gelmeijer en burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs ge leid. Met name de \?raag in hoeverre de kerkelijke achter grond van de kandidaten een rol heeft gespeeld bij deze voordracht zorgde voor heftige reacties, waarbij zelfs de Grondwet werd aangehaald. grond van de kandidaten blijkbaar van invloed was geweest op de voor dracht. „Dit is nog nooit eerder ge beurd en ik heb er mijn vraagtekens over of die kerkeliike achtergrond nu niet het belangrijkste aspect bij de voordracht is geweest, gezien het feit dat er onder de kandidaten mensen met jarenlange ervaring waren. Als ik lees dat alle kandidaten van ni veau gelijk zijn, dan moet die kerke lijke achtergrond bepalend zijn ge weest?" vroeg Sprengelmeijer het college. Discriminatie Sprengelmeijer ging zelfs zo ver door zich af te vragen of dat dan niet in strijd was met de Grondwet, waar in discriminatie op grond van ras, ge loof en sexe wordt afgewezen. Burge meester Asselbergs die eerst duide lijk maakte dat het college bepaalt of er een of twee kandidaten op de aan beveling worden vermeld, reageerde als door een wesp gestoken op die laatste opmerking. „Ik ben geschrok ken van uw uitlatingen heer Spren gelmeijer. Uw suggestie dat het ge loof van de kandidaten doorslagge vend is geweest werp ik verre naast mij. Het college heeft geen enkel mo ment gedacht om het geloof van de kandidaten erbij te betrekken." „Uw uitlatingen komen een beetje kwetsend over jegens het college en haalt u in godsnaam niet artikel 1 van de Grondwet erbij, want dan zak ken we af. U zoekt er meer achter dan nodig is" aldus een ongekend felle Asselbergs. Ook wethouder J. Groen had bezwaren met de wijze waarop het RU-raadslid deze benoeming in de openbaarheid behandelde. „Het is kwalijk om in de openbaarheid de suggestie te doen dat de geloofsover tuiging bepalend is geweest. De amb telijke commissie heèft unaniem eën uitstekende voordracht gedaan." Vragenderwijs PvdA-fractievoorzitter D. van der Wekken eiste van Sprengelmeijer dat deze omwille het goed fatsoen zijn verwijzing naar het Grondwetsarti kel zou terugnemen. Iets dat Spren gelmeijer pertinent weigerde omdat hij, zo stelde hij, niet zijn mening had gegeven maar de kwestie vragender wijs had aangezwengeld. Het was voor Asselbergs blijkbaar geen be vredigend antwoord, want de raads voorzitter liet zich kennen als een be waker van het democratisch gehalte in Zierikzee. „Zolang ik hier zit wil ik geen ambtenaren wier mond door chefs wordt gesnoerd". Sprengelmei jer werd vervolgens door Asselbergs op de man af gevraagd of hij echt van mening was dat de geloofsovertui ging van de kandidaten doorslagge vend was geweest. Sprengelmeijer Burgemeester mr. J. J. P. M. Assel bergs: Laten we alsjeblieft niet art. 1 van de Grondwet erbij halen, want dan zakken we af!" Nadat vorig jaar de heer J. C. van Beveren als (extern) ambtenaar van de burgerlijke stand werd benoemd, bleek de werkdruk voor de ambtena ren die bevoegd zijn tot het sluiten van huwelijken nog dusdanig groot te zijn, dat uitbreiding van het „huwe lijks-ambtenaren-corps" noodzake lijk bleek. Een oproep leverde drie reacties op. Na het advies van de ambtelijke commissie die unaniem was in de voordracht vroeg het college van b en w de raad om akkoord te gaan met de benoeming van mevrouw H. G. Gil den-va» Geesbergen tot tweede exter ne huwelijks-ambtenaar. Terwijl ook gemeente-ambtenaar J. D. de Feijter als kandidaat voor het sluiten van huwelijken werd voorgedragen. Discriminatie Ofschoon RU-raadslid W. F. Spren gelmeijer duidelijk stelde geen enkel bezwaar tegen de kandidaten te heb ben had hij wel zijn bedenkingen je gens de wijze waarop het college tot de voordracht was gekomen. „Ge bruikelijk is dat er twee kandidaten worden voorgedragen, waaruit de raad een keuze kan maken merkte Sprengelmeijer evenals de fractie voorzitter van het CDA, C. Legemaa- te op. Kerkelijk Sprengelmeijer vroeg zich voorts af in hoeverre de kerkelijke achter dacht dat dat bij het college niet het geval was geweest. Ook op een ander punt liepen de meningen uiteen, zij het dat die me ningsverschillen wat minder heftig naar voren werden gebracht. Het in voeren van een experimentele rege ling inzake aanspraken op ouder schapsverlof en het om rechtspositio nele redenen erkennen van alterna tieve samenlevingsvormen werd door de PvdA en ook door de WD met in stemming begroet. Minder positief bleken de RU en het CDA hierover te denken. Voor de RU betekende dit een stukje ondermijning van het hu welijk, iets waawraan deze fractie sterk hecht. Die experimentele regeling inzake het ouderschapsverlof komt er glo baal op neer dat ambtenaren die een dienstverband van meer dan zestien uur hebben, maximaal een half jaar aanspraak kunnen maken op ouder schapsverlof voor de (maximaal) de W. F. Sprengelmeijer (RU) vroeg zich af in hoeverre de geloofsovertuiging van de kandidaten een rol had ge speeld bij de voordracht van een nieuwe ambtenaar van de burgerlij ke stand. helft van de werktijd. Dit om de werkkring te combineren met ouder- schapstaken. Een meerderheid van de landelijke vakcentrales voor overheidsperso neel is hiervoor, dus was het voor bur gemeester Asselbergs niet meer dan logisch om die experimentele rege ling ook in Zierikzee in te stellen met daarbij de kanttekening dat dit ver lof alleen kan worden toegestaan in dien de dienst het toelaat. Zo ver heugd als de PvdA deze regeling vanuit emancipatorisch oogpunt vond, zo verderfelijk vond RU-man Sprengelmeijer dit. Minister Het CDA vond het een moeilijke zaak om een uitspraak te doen over het erkennen van alternatieve samen levingsvormen bij het bepalen van de rechtspositie van de ambtenaar. Christendemocraat C. Legemaate, ge steund door zijn fractiegenoot en CFO-man H. van Essen, beriep zich erop dat de minister van binnenland se zaken in deze nog geen standpunt heeft bepaald. Daarbij wees Legemaate ook op het verschil tussen de Centrale Raad van Beroep en de Vereniging van Neder landse Gemeenten. Eerstgenoemde wil dat „hokkende" ambtenaren een notarieel samenlevingscontract kun nen tonen, terwijl voor de VNG een schriftelijke overeenkomst voldoen de is om samenwonenden de zelfde rechtspositie te geven. Gezien de landelijke overeenkomst wil Zierikzee nu aansluiten bij het VNG-standpunt, omdat een notarieel samenlevingscontract een kostbare zaak is. PvdA juichte dit voornemen van b en w volmondig toe en ook de VVD kón zich met dit voornemen ver enigen. Meer moeite had het CDA met het voorstel omdat er geheel te gen de gebruikelijke procedure in nog geen standpunt van de minister bekend is. Zolang de opvattingen van minister Van Dijk in deze onbekend zijn keerde het CDA zich tegen dit voorstel. In aansluiting op actie van Bruenaar H. C. Stevense ZIERIKZEE - Een gele kaart, niet als brevet van onver mogen maar als hint om de gele kaarten-actie van de Bruenaar H. C. Stevense over te nemen. Dat deed PvdA- voorman D. van der Wekken maandagavond aan het ein de van een pittige raadsvergadering in het Zierikzeese stadhuis. Aanleiding voor die gele kaart vormde de tolheffing op de Zeeland- brug. Een punt dat eerder reeds aan gekaart was door de liberaal J. J. Ge- leijnse. De PvdA wachtte met dit punt tot de rondvraag, waarbij het college enerzijds gevraagd werd in zicht te geven 'in de stand van zaken naar aanleiding van de bezoeken van een Schouwen-Duivelandse delegatie aan de statencommissies Verkeer en waterstaat en Bestuurlijke zaken en financiën en anderzijds gevraagd werd de regionale bevolking in de strijd tegen de tolheffing te mobilise- Gele kaarten Hierdoor, zo meende de PvdA, zou de druk op het provinciaal bestuur vergroot kunnen worden. Daarbij pleitte Van der Wekken voor het aan sluiten bij het initiatief van de heer H. C. Stevense uit Bruinisse om het provinciaal bestuur bij wijze van symbolische waarschuwing met gele kaarten attent te maken met de on vrede over de voortdurende tolhef fing op de Zeelandbrug. Deze gele kaarten met als op schrijft „Schouwen-Duiveland waar schuwt Provinciaal Bestuur Zeeland Zeelandbrug tolvrij" zouden via openbare gebouwen en winkels on der de bevolking van Schouwen- Duiveland moeten worden verspreid, zodat het protest tegen het voortzet ten van de tolheffing gedurende tien jaar een breed draagvlak krijgt. Volgens burgemeester Asselbergs moest die kaarten-kwestie nog door het'college worden besproken. Wel vond de Zierikzeese raadsvoorzitter het sympathiek dat nu ook particu lieren actief aan de strijd tegen de verlenging van de tolheffing gaan deelnemen. Wat problematischer vond hij de tekst op de gele kaart, omdat naar een idee van de gemeente Middenschouwen nu stickertjes zijn gemaakt met de tekst Zeelandbrug tolvrij 1991. Alle brieven van de Schouwen-Duivelandse gemeente besturen naar gedeputeerde en pro vinciale staten zullen voorzien wor den van zo'n klein rood stickertje. Over de resultaten van het bezoek van de Schouwen-Duivelandse dele gatie aan de vergaderingen van de statencommissies Verkeer en water staat en Bestuurlijke zaken en finan ciën stelde Asselbergs vast dat deze delegatie niet veel wijzer was gewor den van de standpunten van de be stuurders. Weliswaar hadden alle fracties aandacht voor de problema tiek van de tolheffing, maar gebleken was dat lang niet alle fracties goed in gevoerd waren in deze problematiek. „Er zijn nog steeds fracties die de zaak moeten bestuderen en die Schouwen-Duiveland met een kluitje in het riet sturen" schetste Assel bergs de situatie, Verheugd was hij daarentegen over de belangstelling van Schouwen-Duivelandse raadsle den die bij deze commissievergade ring aanwezig waren. Over de uitkomsten van het gehar rewar rond het verlengen van de tol heffing met tien jaar kon Asselbergs weinig duidelijkheid geven, omdat het voorstel van gedeputeerde staten dermate slécht onderbouwd was dat dit opnieuw door gs bekeken moet worden. Eind oktober zullen gedepu teerde staten meedelen of hun stand punt van het afbetalen van de schuld blijft zoals het is. Voor alle fracties was dat reden om steun te betuigen aan het PvdA- initiatief om de gele kaarten-actie over te nemen. Burgemeester Asselbergs had ove rigens ook nog goed nieuws uit Mid delburg gekregen. Gedeputeerde sta ten bleken overstag te zijn gegaan door voor het werkvoorzienings schap De Zuidhoek een uitzondering op de regionale indeling te willen maken. Dit op grond van de door de Schouwen-Duivelandse gemeentebe sturen aangevoerde argumenten waardoor de Zuidhoek voorlopig zelfstandig blijft. Schaalvergroting in de toekomst is echter niet uitge sloten. Waar gedeputeerde staten in haar schrijven wel op wezen waren de aan zienlijke verschillen in de bijdragen van de deelnemende gemeenten. Waar Zierikzee een bijdrage van on geveer dertien gulden levert, dragen de andere gemeenten globaal gezien niet meer dan vijf gulden bij. Iets dat volgens gs in de toekomst moet wor den bijgesteld. Het belangrijkste, zo als burgemeester Aselbergs dat aan gaf was op dit moment echter dat het provinciaal bestuur overstag was ge gaan. Vijfde concert met diaprojectie BROUWERSHAVEN - Het Engelse hofleven mag dan wellicht iets minder tot de verbeelding spreken dan dat wat zich allemaal aan het Franse hof in Versailles af speelde, het muziekleven aan het Engelse hof stond daar entegen op hoog niveau. Dat bleek zaterdagavond in de Sint Nicolaaskerk in Brouwershaven, waar onder grote publieke belangstelling het vijfde concert met diaprojec tie werd gehouden. Deze speciale concerten zijn niet al leen uitgegroeid tot een stukje muziektraditie maar heb ben ook een educatief tintje. Na eerder de mode uit de Pruiken tijd en de typisch Hollandse afbeel dingen van Jan Steen als uitgangs punt te hebben genomen stond dit vijfde concert met diaprojectie in het teken van de Engelse hofmuziek. In de door kaarslicht sfeervol verlichte Sint Nicolaaskerk werden muziek en diabeelden over het hofleven van ko ningsgeslachten als de Tudors en de Stuarts met elkaar afgewisseld. Afwisseling Niet alleen die afwisseling van beeld en klank zorgde voor een afwis selend geheel, ook het feit dat de na men van de deelnemers werden ver meld zonder dat daarbij werd aangegeven welke werken door de desbetreffende musicus werden uit gevoerd, zorgde voor een aardig ver rassingseffect. De dia's die door Mar van der Veer werden toegelicht gaven een beeld van het Engelse hofleven vanaf Hendrik VIII (1491-1547) tot en met George II (1727-1760). Behalve af Het was de verdienste van compo nisten als Henri Purcell en George Friedrich Handel dat de Engelse hof muziek na de republiek tijdens het bewind van de koningen George I en II opnieuw tot bloei kwam. Ook het muzikale gedeelte dat door een aantal regionale musici en de ta lentvolle Hongaarse violiste Katalin Agoston werd verzorgd bood het pu bliek voldoende afwisseling. Tijdens het anderhalf uur durende concert werden meer dan twintig korte en uiteenlopende muziekstukken uitge voerd, hetgeen voor de nodige vaart in het programma zorgde. Het Valckoogh ensemble onder lei ding van Henk Blom vertolkte A toy van Th. Tomkins, een speels werk dat ook als zodanig werd gebracht. Ook een aantal hofdansen aan het hof van Hendrik VIII werden door dit instru mentale ensemble in de kerk ten ge hore gebracht. Voor een fraaie vertol king van het werk The Bells van de componist Byrd zorgde Willie Bil. Door middel van twee zich steeds her halende tonen in de bas werd de in druk van beierende klokken gewekt. Een belangrijke rol ih het geheel had Liesbeth Franken uit Zierikzee, Niet alleen vanwege het feit dat het vocale element in de Engelse hofmu ziek heel belangrijk is en er aan de Engelse hoven heel wat afgezongen werd, maar ook vanwege haar vertol- beeldingen van deze vorsten waren er ook beeltenissen van bekende hof- componisten en beelden van het mu ziekleven aan het Engelse hof te zien. Hendrik VIII Onder de Engelse vorsten zaten zeer muzikale hoogheden. Een man als Hendrik VIII mag dan in de mees te geschiedenisboeken worden be schreven als een bruut, die geen me delijden had met zijn verschillende echtgenotes, muzikaal gevoel had de ze eigenzinnige vorst wel. Niet alleen had hij een grote verzameling mu ziekinstrumenten, ook componeerde hij in zijn vrije tijd verschillende mu ziekwerken. Met name het eerste Engelse ko ningshuis, dat van de Tudors was zeer muzikaal. Tijdens de regering van Elisabeth I (1533-1603) beleefde de hofmuziek dan ook een hoogtepunt. Die hoogtepunten werden afgewis seld door dieptepunten, zoals ten tij de van Olivier Cromwell (1599-1658). Het vijfde klank en beeld concert trok veel belangstelling. (Foto: Joop van Houdt). king van de twee aria's die zij ten ge hore bracht. Haar vertolking van de aria Ah Belinda was indrukwekkend terwijl ook de qua klanktaal typi sche Handel-aria Father of Heaven goed uit de verf kwam. Klaveciniste Ellengard Jense trad als soliste op met werken als Prélude en Almand van Purcell. Daarnaast zorgde de directrice van de Zierikzee se muziekschool ook voor de begelei ding van zang- en instrumentaal spel. Ook gitarist Dik de Koning trad als solist op in sir John Smith his Al- main van Dowland. Daarnaast bege leidde hij ook soliste Liesbeth Fran ken. Gast Tijdens dit vijfde concert met dia projectie was de Roemeens-Hongaar- se Katalin Agoston te gast. Deze ta lentvolle violiste studeert aan het Liszt-conservatorium in Boedapest. Voordat ze haar studie daar voortzet verblijft ze enige weken hier in Ne derland. In de Brouwse Sint Nico laaskerk toonde zij haar talenten met de knappe vertolking van de Sonate in g van Handel welke begeleid werd door organiste Willie Bil. Voorts speelde zij met klavecimbel-begelei ding drie werkjes van Purcell. Door de afwisseling tussen klank en beeld en door de vele korte mu ziekstukken vloog de tijd voorbij. Jammer was alleen dat door gebrek aan lichtpunten bij de musici er wei eens een lamp moest worden ver plaatst. hetgeen voor enig oponthoud zorgde. De waardige sfeer van de Engelse hoven die door de muziek tot leven werd gewekt zorgde ervoor dat er een vonkje van die sfeer oversprong op het publiek. Na het zingen van het Engelse volkslied door Liesbeth Franken en Mar van der Veer en de prachtig uitgevoerde Thllis-canon van het Valckoogh-ensemble dat ook over de nodige vocale kwaliteiten blijkt te beschikken, honoreerde het publiek het optreden van de musici met een staande ovatie. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon; 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur); 01119-1941. Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur); 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) 1 43,50; per jaar f 166.00; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 59 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6.60. Contracftarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 3