De Troonrede WATERSTANDEN De uitgaven van het rijk in 1989 en 1990 DE HUUR CV KETEL DEURLCmUI 4 A Troonrede i 2 Derde dinsdag van september Hierbij afgedrukt staat de letterlijke tekst van de Troon rede, zoals koningin Beatrix deze vanmiddag heeft uitge sproken tijdens de derde dins dag van september. y y Leden van de Staten-Generaal, Na de vervroegde verkiezingen is op 14 september de nieuw gekozen Tweede Kamer bijeengekomen. Met de vorming van een nieuw kabinet is een aanvang gemaakt. Deze uiteen zetting van het regeringsbeleid zal dus sober zijn. In verscheidene delen van de we reld is er sprake van een streven naar meer vrijheid en een democratische rechtsorde. Steeds wijder wordt er kend dat deze ontwikkeling ook de beste basis biedt voor een rechtvaar dige en welvarende samenleving. Zo doen zich in een aantal Oosteu- ropese landen bemoedigende veran deringen voor. Deze verdienen onze steun en sympathie, in woord en daad, opdat de kille scheiding door het IJzeren Gordijn steeds meer plaats maakt voor samenwerking en goed nabuurschap. De Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen vindt dat uit de rijks begroting opnieuw te weinig aan dacht blijkt voor het bevorderen van de zelfstandigheid van de groeiende groep ouderen. De ANBO pleit daar om in zijn commentaar voor een be leid dat minder achter de feiten aan loopt maar juist vooruitloopt op demografische en maatschappelijke ontwikkelingen. De NAVO heeft afgelopen voorjaar haar veertigjarig bestaan herdacht. Ook de komende jaren zal het bond genootschap onmisbaar blijven om vrede en veiligheid in ons werelddeel te waarborgen. Op het gunstige klimaat van de wa penbeheersing wil Nederland met zijn Atlantische partners actief blij ven inspelen om tot verdere akkoor den te komen. Van bijzonder belang in dit verband zijn de onderhandelin gen over conventionele strijdkrach ten. Deze besprekingen bieden de ge legenheid grote onevenwichtigheden, die al zo lang een schaduw werpen over ons continent, om te zetten in een duurzaam evenwicht en te komen tot een geringere bewapening. Met betrekking tot het veiligheids vraagstuk zal de voortschrijdende eenwording West-Europa beter in staat stellen meer verantwoordelijk heid te dragen voor politieke en eco nomische stabiliteit, zowel in de ei gen regio als elders in de wereld. Voor zover het integratieproces de econo mie betreft, is de eerste opdracht de voltoooiing van de interne markt. Hiermee worden goede vorderingen gemaakt. De regering ziet de verwe zenlijking van een economische en monetaire unie, waarvan de eerste fa se thans in voorbereiding is, als een vervolg op de totstandkoming van de interne markt. Bij het getalte geven aan de sociale en culturele identiteit van Europa gaat het om eenheid in verscheiden heid. Met het voortgaan van de inte gratie is het echter wel belangrijk al leen datgene op gemeenschapsniveau te regelen wat niet aan de individuele lidstaten kan worden overgelaten. De bouwbonden van FNV en CNV constateren dat de overheid ook in deze Miljoenennota in de bouwsec tor blijft opereren onder het motto Minder overheid, meer markt. Door dat beleid van de opeenvolgende ka binetten Lubbers is de bouwmarkt de afgelopen jaren veel conjunctuurge voeliger geworden met alle risico's van dien: bijvoorbeeld pieken en da len in de bouwproduktie en - dus - in de werkgelegenheid. De interne versterking van de ge meenschap zal niet ten koste mogen gaan van ae openheid naar buiten. In tegendeel, de toegankelijkheid moet vergroot worden, in het bijzonder te genover de ontwikkelingslanden. De eigen verantwoordelijkheid van deze landen voor het op gang brengen van groei en ontwikkeling vormt het uit gangspunt van de strijd tegen armoe de en achterstand. Niettemin hebben de rijke landen de plicht de inspan ningen van de ontwikkelingslanden te steunen, zowel direct als met be hulp van multilaterale organisaties. De problemen die veel ontwikkelin- genslanden hebben met hun buiten landse schuld, vormen een bron van aanhoudende zorg. Nederland streeft ernaar deze problemen tot een oplos sing te brengen door samenwerking in het kader van het Internationale Monetaire Fonds en de Wereldbank. Voorts kunnen industrielanden be langrijk bijdragen aan de oplossing van het schuldenvraagstuk, door hun grenzen verder open te stellen voor buitenlandse handel en door voor waarden te scheppen voor een voor spoedige economische groei en voor een duurzame verlaging van de rente. Het is verheugend dat de betrek king met Suriname in belangrijke mate zijn genormaliseerd, zodat de ontwikkelingsrelatie kan worden hersteld. Onze wereld wordt zich steeds dui delijker bewust van gemeenschappe lijke zorgen. Het grensoverschrijden de en vaak wereldomspannende karakter van het milieuvraagstuk is daarvan een voorbeeld. Nederland, dat zelf duidelijk te kampen heeft met milieuvervuiling en voor oplos singen veelal sterk afhankelijk is van het buitenland, zal de internationale aanpak van de problemen blijven sti muleren, zowel in Europees als in mondiaal verband. De conferentie in Den Haag dit voorjaar en de mi nistersconferentie dit najaar in Noordwijk, die gewijd zal zijn aan de problemen van atmosferische vervui ling en klimaatsverandering, geven hieraan concrete uiting. Het in mei uitgebrachte Nationaal Milieubeleidsplan bevat behalve een langere-termijnstrategie voor herstel van het ecologisch evenwicht en voor een duurzame ontwikkeling, ook een uitgewerkt activiteitenprogramma voor een geïntensiveerd milieube heer voor de periode tot en met 1994. De urgentie van de milieuproblema tiek bracht mee dat met de voorberei ding van de uitvoering reëds een be gin moest worden gemaakt. De regering heeft de afgelopen maanden een aantal wetsvoorstellen en be leidsnota's ingediend die de slagvaar digheid en effectiviteit van het mi lieubeheer op een hoger niveau moeten brengen. Versterking van de De Algemene Rekenkamer heeft scherpe kritiek op de manier waarop buitenlandse zaken zijn uitgaven con troleert. Door „ontoereikende admi nistratieve organisatie, inclusief de onbetrouwbare gegevensverwerking, en het ontbreken van controle door de accountantsdienst van het ministe rie" heeft de Rekenkamer „geen ze kerheid over de rechtmatigheid en volledigheid" van de uitgaven van ongeveer 4,975 miljoen gulden, en de ontvangsten van ongeveer 315 mil joen. samenwerking tussen overheid en sectoren die verantwoordelijk zijn voor bepaalde vormen van vervui ling, is een belangrijke voorwaarde voor een doeltreffende aanpak. Aan passingen van produktie-processen en consumptiepatronen zullen nodig zijn. Ze doen een groot beroep op technologische creativiteit en bereid heid tot verandering in gedrag. In het verkeer neemt de spanning tussen mobiliteit en milieu toe. De af gelopen maanden bleek dat weer her haaldelijk. Aan de groei van het ver keer moeten grenzen gesteld worden. Tegelijk beseffen we hoe belangrijk het voor de welvaart is dat ons land hoofdingang van Europa blijft en zijn distributiefunctie kan blijven vervul len. De regering heeft ingrijpende voor stellen gedaan om dit dilemma het hoofd te bieden. Het nieuwe kabinet moet kiezen met welke middelen het de belasting van het milieu door de auto kan verminderen en hoe er vol doende ruimte gegeven kan worden aan het zakelijke en het goederenver keer. Pijnloze oplossingen zijn overi gens niet voorhanden. Twintig jaar geleden is de zorg voor de waterkwaliteit wettelijk geregeld. Met een actief milieubeleid werd toen een begin gemaakt. We kunnen nu zeggen dat de vervuiler niet voor niets heeft moeten betalen. De water zuivering heeft heilzame gevolgen ge had. In andere opzichten zijn de pro- Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP. Zierikzee Roompot Buiten Bruinisse Wemcldinge Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 20 september 07.45 167 01.15 -155 19.45 175 13.25 -125 21 september 08.25 154 02.00 -149 20.35 167 14.10 -127 20 september 05.50 186 12.10 -127 18.10 193 21 september 06.40 164 00.40 -149 19.05 173 13.00 -125 20 september 08.10 177 01.10 -166 19.45 180 13.30 -136 21 september 08.40 163 02.00 -159 20.45 174 14.15 -137 20 september 07.40 195 01.25 -170 19.50 203 13.30 -141 21 september 08.25 179 02.05 -163 20.40 191 14.15 -141 Doodtij: 24 september Actuele informatie over afwijkingen: 06-91122353 blemen echter sterk onderschat: ze zijn nog steeds zo groot dat ze met nieuw elan moeten worden aange pakt. De onlangs verschenen nota waterhuishouding geeft de weg daar voor aan. Het komende jaar zullen de voornemens die zijn neergelegd in de structuurnota landbouw en het na tuurbeleidsplan, kunnen worden uit gewerkt. Hoofddoelstelling van de strctuurnota landbouw is het bevor deren van een concurrerende, veilige en duurzame landbouw. Uitgangs punt is dat de landbouw een economi sche activiteit is die moet plaatsvin den met respect voor de instandhou ding van het milieu als natuurlijke hulpbron. Het natuurbeleidsplan heeft ten doel natuurlijke en land schappelijke waarden duurzaam te behouden, te herstellen en te ontwik kelen. Het woningbouwbeleid kan de komende jaren stuklopen op het bouwbeleid van de grote gemeenten. De bou wgrondcapaciteit voor de niet- sociale woningbouw in stedelijke ge bieden moet drastisch worden ver groot. De prognoses voor de vrije sec tor zijn nog altijd te optimistisch. Het Algemeen Verbond Bouwbedrijf (AVBB), de overkoepelende organisa tie van bouwondernemers, schrijft dit in een reactie op de Miljoenenno ta. De geïndustrialiseerde wereld be leeft momenteel het zevende jaar van toenemende economische activiteit. In de naoorlogse periode is de duur van deze bloei alleen vergelijkbaar met de periode van economische voorspoed in de jaren zestig. Er zon der meer van uitgaan dat deze groei zich zal voortzetten, houdt echter gro te risico's in. In de afgelopen periode heeft Ne derland op het punt van de ontwikke ling van de economie en de bedrijfs investeringen weer de aansluiting gevonden bij de andere Europese lan den. Op een aantal terreinen doet ons land het zelfs beter. Vooral de groei van de werkgelegenheid in ons land is hoog. 500.000 mensen meer vonden daardoor werk. Dat is 2 procent per jaar in de periode 1984-1989. Voortzet ting van deze groei is van groot be lang. De komende jaren zullen de kansen op werk voor langdurig werklozen - in het bijzonder uit etnische minder heden - en herintredende vrouwen verbeterd moeten worden. Een actief arbeidsmarktbeleid, bestaande uit scholing en het opdoen van werkerva ring, verdient onverminderd voort zetting. De inspanningen zullen dich ter bij de praktijk gebracht worden, indien het voorstel arbeidsvoorzie ningswet wordt aangenomen. Ook in 1990 is een gematigde loon kostenontwikkeling van cruciaal be lang voor voortzetting van de econo mische groei en herstel van de werkgelegenheid. Alleen een gema tigde loonontwikkeling maakt -een gelijkwaardiger inkomensontwikke ling voor onderscheiden groepen bur gers verantwoord, dit zowel uit een oogpunt van werkgelegenheid als van de ontwikkeling van de collectie ve uitgaven. Om die reden is spoedig overleg vereist tussen overheid en so ciale partners over de ontwikkeling van de arbeidsvoorwaarden en de be strijding van de werkloosheid in de komende jaren. In afwachting van nieuwe regelge ving - onder verantwoordeljkheid van een volgend kabinet - gaat de re gering thans uit van een verhoging van minimumloon en sociale uitke ringen met ljjrocent per 1 januari aanstaande, volgens de nu geldende wet aanpassingsmechanismen. De regering is ernstig bezorgd over de toename van het aantal personen dat wegens arbeidsongeschiktheid niet meer aan het arbeidsproces kan deelnemen. Zonder verdere maatre gelen moet verwacht worden dat het aantal arbeidsongeschikten blijft stijgen. Sociaal en economisch gezien is dit niet aanvaardbaar. De collec- tieve-lastendruk is de afgelopen ka binetsperiode licht gedaald ten op zichte van het feitelijk niveau in 1986. Er werd een begin gemaakt met het verlagen van belasting- en premieta rieven. De wetswijzigingen naar aan leiding van de voorstellen van de commissie-Oort worden inmiddels verwerkt in de loon- en inkomstenbe lasting. In de periode van 1983 tot 1990 kon in het bijzonder het margi nale tarief van belastingen en pre mies voor het overgrote deel van de burgers duidelijk dalen. Dit is mede van belang voor het goed functione ren van de arbeidsmarkt en het mati gen van de loonkosten. Naar verwachting komt het finan cieringstekort in 1990 uit op 5 procent van het nationaal inkomen. Tfen op zichte van het tekort in 1983 is er sprake van een halvering. Hierbij mag niet vergeten worden dat in deze periode de aardgasbaten sterk zijn afgenomen. De terugdringing van het financieringstekort is mede mogelijk geworden doordat het aandeel van de uitgaven in het nationaal inkomen - zowel van het rijk als van de gehele collectieve sector - is gedaald. Niette min zijn, vergeleken bij de andere landen van de Europese Gemeen schap, onze collectieve uitgaven, ons De door het vertrekkende kabi net vastgestelde groei van de wel vaart is welvaart met een waarschu wing. Nederland scoort in Europa wel hoog, maar te vaak op de ver keerde punten. De collectieve lasten druk (belasting en sociale premies), het financieringstekort en de over heidsuitgaven behoren tot de Europe se top. Dat zegt het Verbond van Ne derlandse Ondernemingen in zijn reactie op de Miljoenennota. financieringstekort en onze staats schuld nog steeds erg hoog. Het blijft daarom noodzakelijk waakzaam te zijn bij de verdere beheersing van de overheidsuitgaven, mede in het kader van Europa 1992. Het Landbouwschap vindt dat in de begroting voor 1990 en de Troon rede onvoldoende de economische mogelijkheden van de Nederlandse land- en tuinbouw doorklinken. Er wordt ten onrechte van uit gegaan dat de agrarische sector de komende jaren pas op de plaats moet maken door de uitvoering van de structuur nota landbouw, Natuurbeleidsplan en Nationaal Milieubeleidsplan. Economische vernieuwing en be strijding van de werkloosheid, vooral onder jongeren, vragen om hoge deel name aan onderwijs en scholing. Hierdoor komen ook de maatschap pelijke en culturele taken van het on derwijs beter tot hun recht. De volwassenen-educatie is een middel om bij te blijven in de snel verande rende samenleving. In toenemende mate versterkt deze scholing boven dien haar bijdrage aan het verhogen van kansen op de arbeidsmarkt. Wil ons land zijn welvaart op peil kunnen houden, dan zullen wij moe ten investeren in een hoog opleidings niveau met daaraan gekoppeld een sterk onderzoekbestel. Daarnaast roepen de snelle ontwikkelingen in wetenschap en techniek ethische vra gen op, die zorgvuldige behandeling vereisen. De nota over het weten schapsbeleid in de jaren negentig zet daarvoor de noodzakelijke lijnen uit. Om op de langere termijn een goed en voor iedereen betaalbaar stelsel van gezondheidszorg te garanderen, wordt een tweede stap voorbereid in het vernieuwingsproces van de struc tuur en financiering ervan. Besluit vorming hierover is voorzien in het voorjaar van 1990. Belangrijk daarbij is vooral de overheveling van huisart senhulp naar de Algemene Wet Bij zondere Ziektekosten, waardoor ie dereen voor de kosten van deze hulp verzekerd zal zijn. Vanaf 1990 wordt niet alleen van mannen maar. ook van vrouwen die dan achttien worden, verwacht dat zij een zelfstandig bestaan opbouwen. Het is de taak van de samenleving dit ook inderdaad mogelijk te maken. Dit vergt activiteiten op het terrein van scholing en bemiddeling gericht op kansrijke sectoren, verdere stimu lering van positieve actie en verrui ming van de mogelijkheid om be taald werk en verzorgende taken te combineren. Ten behoeve van de zorg en de dienstverlening aan mensen met een handicap en ouderen wordt in 1990 een extra bedrag ter beschikking ge steld. Voor een deel zal dit besteed kunnen worden aan verlaging van de werkdruk in de instellingen. Daar naast wordt voortgegaan met het ver minderen van de achterstand, opdat de wachtlijsten korter worden. Veilig Verkeer Nederland (VVN) heeft grote bezwaren tegen het voor nemen van minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat om in 1990 10 procent minder uit te geven aan de verkeersveiligheid. De organisatie vreest dat daardoor de doelstelling van de „Aktie -25%" - 25 procent minder verkeersslachtoffers in het jaar 2000 - in gevaar komt. Recent heeft de regering een advies over het minderhedenbeleid ontvan gen van de wetenschappelijke raad voor het regeringsbeleid. De regering bereidt een voorlopig standpunt voor, waarin het accent zal liggen op effec tiever onderwijs aan en gerichte scho ling van allochtone leerlingen, alsme de op een krachtige bestrijding van de langdurige werkloosheid onder deze groepen. Het mediabeleid staat sterk in de belangstelling. Wijziging van de om standigheden, bijvoorbeeld door de Europese integratie op. economisch en cultureel gebied, roept de vraag op of aanpassing van de wet niet noodza kelijk is. Een eerste antwoord in de vorm van twee wijzigingsvoorstellen van de mediawet heeft de regering reeds gegeven. De kwaliteit van de wetgeving be hoeft toenemende aandacht van alle betrokkenen. Dit geldt niet alleen voor de eisen die uit het internationa le en het communautaire recht voort vloeien, maar in het bijzonder ook voor de effectiviteit en handhaaf baarheid, eenvoud en onderlinge af stemming. Vanuit het nieuwe direc toraat-generaal wetgeving bij het ministerie van justitie zal de afzon derlijke ministeries daartoe onder steuning worden geboden. Bij de criminaliteits-bestrijding beginnen zich resultaten af te teke nen. Tbch zullen bijzondere inspan ningen nodig blijven om de omvang van de criminaliteit verder terug te dringen. De sterkte en de uitrusting van de diensten en organen die met opsporing, vervolging en berechting van strafbare feiten belast zijn, zul len daarom ook in de komende jaren veel aandacht behoeven. De afgelo pen jaren hebben verschillende vor men van criminaliteits-preventie hun waarde voor de praktijk bewezen. Het is voor de bestrijding van de cri minaliteit van groot belang dat de overheden, het bedrijfsleven, maat schappelijke instellingen en indivi duele burgers, elk binnen de eigen omgeving, zo weinig mogelijk gele genheid bieden voor het plegen van misdrijven. De CNV-onderwijsbond KOV is teleurgesteld in de onderwijsbegro ting. De formatiekorting op de kleine scholen, die 50 miljoen moet opbren gen, wordt gehandhaafd. Voor knel punten als salariëring of bestrijding van taakbelasting biedt de begroting volgens de bond geen oplossingen. De KOV (Katholieke Onderwijs Vakor ganisatie) wijst bovendien de verho ging van lees- en cursusgeld met 10 procent af, omdat daardoor veel ge zinnen met studerende kinderen ex tra belast worden. De relatie tussen het rijk en de an dere overheden is - mede door de bestuursakkoorden - sterk verbeterd. Ook in de komende jaren verdient de relatie tussen de verschillende over heden aandacht. De positie van de grootstedelijke gebieden in de Rand stad is van groot belang, niet alleen door de zich daar concentrerende pro blemen, maar ook vanwege de aanwe zige economische potenties. Een voor lopige reactie van de regering op de eerder dit jaar uitgebrachte adviezen van de commissie Montijn en de Raad voor het Binnenlands Bestuur is in middels verschenen. Alvorens een de finitief standpunt te bepalen, wordt overleg gepleegd met de betrokken overheden. De naderende voltooiing van de zo genaamde 'afslankings-operatie' kan als een belangrijke fase in het proces van sanering van de overheidsorgani satie worden beschouwd. De stelsel matige verbetering van de kwaliteit en de doelmatigheid van het over heidsapparaat zal de komende jaren echter - mede gezien de positie van de overheid op de arbeidsmarkt - verder gestalte moeten krijgen. Op de Nederlandse Antillen wordt gewerkt aan versterking van de eco nomie en gezocht naar een nieuwe evenwichtige vormgeving van de staatkundige structuur. Op Aruba worden nadere gedachten gevormd over de toekomstige relatie met Ne derland. Leden van de Staten-Generaal, op weg naar het laatste decennium van deze eeuw rust op u een bijzonde re verantwoordelijkheid. Er is veel tot stand gebracht, maar er zullen nog belangrijke keuzen moeten wor den gedaan ter verankering van het recht van een ieder op een goed mi lieu, en ter bevordering van de demo cratische en sociale rechtsorde, natio naal, Europees en mondiaal. Van harte wens ik u toe dat Gods zegen op uw werk rust. ZIERIKZEE - In de Miljoenennota 1990 wordt een overzicht gegeven van de uitgaven (in miljoenen guldens) van het rijk in de jaren 1989 (ver moedelijke uitkomst) en 1990 (ontwerp-begroting). vermoedelijke ontwerp-begroting uitkomst 1989 voor 1990 Huis der koningin 10,6 11,0 Hoge coll. van staat en kabinet der koningin 196,3 197,3 Algemene zaken 46,9 45,5 Kabinet voor Antilliaanse en Arubaanse zaken. 295,6 312,6 Buitenlandse zaken 4958,4 5127,3 Justitie 3543,9 3581,2 Binnenlandse zaken 4213,1 4145,6 Onderwijs en wetenschappen 29995,8 29132,0 Nationale schuld 41776,0 43394,7 Financiën 6490,0 6254,2 Defensie 14209,4 14263,7 VROM 15651,0 14457,5 Verkeer en waterstaat 8081,5 8456,7 Economische zaken 3536,2 3561,1 Landbouw en visserij 2991,3 2933,7 Sociale zaken en werkg. 23190,7 21704,2 WVC 11828,4 11660,0 Ontwikkelingssamenwerking Aanvullende posten Gemeentefonds 267,3 13281,0 2825,3 13857,0 Provinciefonds 1085,5 1115,6 Fonds investeringsrekening 3600,0 1800,0 Rijkswegenfonds 1548,4 1692,0 Afdrachten EG 5906,0 6381,0 Mobiliteitsfonds 107,0 163,0 De uitgaven voor ontwikkelingssamenwerking zijn als volgt ver deeld over de departementen: Kabinet Antilliaanse en Arubaanse zaken 228,2 246,7 Buitenlandse zaken 4047,0 4323,2 Justitie 15,0 Onderwijs en wetenschappen 68,0 73,4 Financiën 326/2 450,3 VROM 0.7 0,7 Verkeer en waterstaat 2.1 2,4 Landbouw en visserij Sociale zaken en werkgel. 20,4 20,0 56,3 56,3 WVC 16,9 16,9 Gemeentefonds 52,7 52,7 Totaal 4818,5 5257,6 Dinsdag en donderdag september Renesse Expositie schilderijen Marja de Lan ge. In het koor van de Nederlandse Hervormde kerk. 14.00-16.00 uur. De gehele maand september Zierikzee Expositie grafiek van Saskia Eggink bij de Amro Bank. Burgh-Haamstede De Burght. Expositie Monique Po lak. Dagelijks van 09.00-12.00 uur, 14.00-17.00 uur, 19.00-22.00 uur. Brouwershaven Expositie schilderijen H. Waleboer. Museum Vergulde Garnaal. Van maandag tot en met zaterdag van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. Op maandag 's middags niet ge- opend. Tot en met 30 september Burgh-Haamstede Expositie aquarellen en tekeningen van Riky Schellart-van Deursen. Be- waerschole. Maandag t/m zaterdag van 13.30-16.30 uur. Dinsdag 19 september Zierikzee Bijeenkomst over Angsten en fobieën in het Rooms-Katholiek Parochiecen trum, Mosselstraat 4. Aanvang 19.30 uur. Bijeenkomst CPB-afdeling Schou- wen-Duiveland in Gereformeerde kerk. 19.45 uur. Burgh-Haamstede Openbare commissie vergadering ruimtelijke ordening in het gemeen tehuis aan de Kloosterweg 60. Aan vang 19.30 uur. NCVB-bijeenkomst met ds. M. J. Dijkstra. Zaal bij Gereformeerde kerk. 19.45 uur. Renesse Vredeswake. Hervormde kerk. 19.30 tot 20.00 uur. Brouwershaven De bejaardensoos begint weer met haar activiteiten. In het zaaltje van de Bostonpleinkerk. 14.30 uur. Scharendijke Hoorzitting bloembakken Elkerzee- seweg in gemeentehuis. 19.30 uur. Woensdag 20 september Zierikzee Eerste paal voor ontvangststation Ze- katel op Industrieterrein. Officiële handeling door burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs om 13.30 uur. Commissievergadering sociale zaken in stadhuis. 16.00 uur. Concert Seniorenorkest in Borren- damme. 16.15 uur. Antiekveiling. Concertzaal. 19.00 uur. Bijeenkomst afd. Zierikzee van NCVB in bovenzaal Gereformeerde kerk. 20.00 uur. Lezing en demonstratie bewegings leer ismakogie. Huis van Nassau. 21.30 uur. Kerkwerve Ledenvergadering afd. Kerkwerve van NCVB in 't Zuudènde. 19.45 uur. Scharendijke Commissievergadering algemene en bestuurlijke zaken in gemeentehuis. 19.30 uur. Zonnemaire Vredeswake. Hervormde kerk. 19.30 tot 20.00 uur. Donderdag 21 september Zierikzee Antiekveiling. Concertzaal. 19.00 Burgh-Haamstede Bijeenkomst afd. Westerschouwen van de ANBO in de Schutse. 14.15 uur. Werkbezoek VVD-statenfractie. Af sluiting met bijeenkomst in De Schutse. Aanvang 20.30 uur. Haamstede Vredeswake. Gereformeerde kerk. 19.30 tot 20.00 uur. Oosterland Duivelands Service Salon-avond, Ne derlandse Bond van Plattelandsvrou wen afd. Duiveland. Dorpshuis de Oosterhof. 19.30 uur. Vrijdag 22 september Scharendijke Vredeswake. Gereformeerde kerk. 19.30 tot 20.00 uur. Zaterdag 23 september Zierikzee Open Dag Zeeuwse Volksuniversiteit in bibliotheek De Stolpe. Van 9.30- 12.00 uur. Renesse Orgelconcert Henk van Putten. Ne derlandse Hervormde kerk. 20.00 uur. Brouwershaven Zeilwedstrijden op het Grevelingen- meer: Onderlinge wedstrijd Water sportvereniging Brouwershaven. Noordgouwe Vredeswake. Hervormde kerk. 19.30 tot 20.00 uur. Muziekuitvoering Con Amore en Kunst na Arbeid. Dorpshuis. 19.30 Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBËUflS - TËL 01110-16255

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 2