Geen pijnloze oplossing voor terugdringen auto WD-fractie wil De Jonge niet in Stichting Renesse Kinderboerderij De Punt maakt goede come-back DE ZIERIKZEESCHE COURANT Bromfietser rijdt tegen auto in Bruinisse Zware zeemijn vlak voor de kering I r 'jSUC -M-iofti Ï1> ■op Zl ERIKZEESCH E NIEUWSBODE DINSDAG 19 SEPTEMBER 1989 146ste jaargang Nr. 24612 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Troonrede Discussie Slikken LTC Vandaag al in de Nieuwsbode: de gehele Felle discussie over rol kerkelijke achter De CDA-fractie Westerschouwen slikt twijfels LTC Zierikzee wint voor vierde keer in succes Het is geen kleinigheid, de scepter met sterke hand Troonrede mei de eerste reacties hierop. grond van Zierikzeese huwelijksambtenaren. over VVD/coalitiegenoot in. (Pag. 4). sie Eilandbokaal. (Pag. 9). vast te houden. (Pag. 2). (Pag. 3). Ovidius BRUINISSE - De 16-jarige Brue- naar A. H. raakte licht gewond toen hij vanochtend (dinsdag) om 07.40 uur met zijn brommer tegen de ach terkant van de personenauto van de 53-jarige W. K. uit Bruinisse was aan gereden. H. reed in de Deestraat over het voetpad en wilde de rijbaan oprijden, maar raakte nog net de achterkant van de auto. De bromfietser hield bij dit ongeval een lichte hersenschud ding over. De bromfiets werd aan de voorzijde geheel ontzet, terwijl van de auto de bumper werd ingedeukt. NEELTJE JANS - Vlak voor de Stormvloedkering in de Oosterschelde aan de Noord zeezijde, ligt sinds enkele da gen een zware zeemijn voor de Stormvloedkering. Het betreft een zogenaamde invloedsmijn die is gevuld met 700 kilogram springstof en dateert van de Tweede Wereldoorlog. Twee keer per dag staat de vloedstroom richting Ooster schelde door de Stormvloedke ring zodat de mijn een gevaar kan vormen voor de Storm vloedkering. Kustwacht en marine zijn ingeschakeld om het 'mijnengevaar' zo spoedig mogelijk te elimineren. De zee mijn is voor de kering over boord gezet door de garnalen- kotter KG 7 van schipper D. B. uit Colijnsplaat. De kotter had de mijn voor Walcheren in de netten gekregen en stoomde met de mijn aan boord richting de vismijn van Colijnsplaat. De Roompotsluis weigerde ech ter de kotter met zijn gevaarlij ke lading te schutten en toen de schipper hoorde dat de rege ling was ingetrokken dat er 1000,— voor de berging van oorlogstuig uitgetrokken zou worden koerste de kotter terug en dropte de mijn op iets meer dan een kilometer van de Stormvloedkering terug in zee. Woensdag, zo bevestigde ing. H. Verheij, hoofd Stormvloed kering, zal de marine een po ging doen de mijn te bergen vanwege het gevaar dat ze vormt voor de drukke scheep vaartroute door de Roompot en de Stormvloedkering. Het is niet uitgesloten dat de marine de kosten van de berging ver haalt op de schipper van de kotter. Koningin Beatrix in Troonrede: ZIERIKZEE - Aan de groei van het verkeer moeten grenzen gesteld worden. De regering heeft ingrijpende voorstellen gedaan om dit dilemma het hoofd te bieden. Het nieuwe kabinet moet kiezen met welke middelen het de belasting van het milieu door de auto kan verminderen en hoe er voldoende ruimte gege ven kan worden aan het zakelijke en goederenverkeer. Pijnloze oplossingen zijn overigens niet voorhanden. Koningin Beatrix hield dit van middag, dinsdag, het parlement voor tijdens het uitspreken van de Troonrede. Zij legde de nadruk op een verdergaande, internationale aanpak van het milieuprobleem. Dat die in eigen land resultaat af werpt blijkt volgens de vorstin uit de waterzuivering. ,,Die heeft heilzame gevolgen gehad. In ande re opzichten zijn de problemen echter sterk onderschat: ze zijn nog steeds zo groot dat ze met nieuw elan moeten worden aange pakt". De koningin wees erop dat de bemoedigende veranderingen in Oost-Europa ,,onze sympathie, in woord en daad" verdienen. Opdat de kille scheiding door het IJzeren Gordijn steeds meer plaats maakt voor goed nabuur schap". Grotere veiligheid in de in1 ternationale betrekkingen zal de voortschrijdende eenwording van West-Europa beter in staat stellen meer verantwoordelijkheden te dragen voor politieke en economi sche stabiliteit,.zowel in eigen re gio als elders in de wereld. De voortgaande integratie bin nen de EG mag volgens de koning in echter niet ten koste gaan van de sociale en culturele identiteit van de afzonderlijke landen. „Al leen datgene wat niet aan indivi duele lidstaten kan worden over gelaten moet op het niveau van de gemeenschap gebeuren". De inter ne versterking van de EG zal vol gens Beatrix niet ten koste mogen gaan van de openheid naar buiten. De toegankelijkheid tegenover ontwikkelingslanden moet wor- den vergroot. Belang De koningin benadrukte het be lang van voortgezette loonmati ging. Zij pleitte voor spoedig over leg daarover mèt werkgevers en werknemers. „Op weg naar het laatste decen nium van deze eeuw rust op u een bijzondere verantwoordelijkheid. Er is veel tot stand gebracht, maar er zullen nog belangrijke keuzen moeten worden gedaan ter veran kering van het recht van een ieder op een goed milieu, en ter bevor dering van de democratisch en so ciale rechtsorde", zo besloot de vorstin de Troonrede. Deze krant kan als een van de eersten het nieuws over Prinsjes dag melden. Zie elders meer in de ze krant. BliRGHH AAM STEDE - De heer J. W. de Jonge blijft de vertegenwoordiger van de gemeente Westerschouwen in de Stichting Renesse. Maar hij zal het zonder het ver trouwen van de WD-fractie in de raad moeten stellen. Zo werd duidelijk tijdens de raadsvergadering in het ge meentehuis te Burgh-Haamstede. „We kunnen moeilijk op hem stemmen als hij obstructie pleegt ten aanzien van voorstellen vanuit de raad", aldus ir C. W. Veerhoek van de liberale fractie. bestempelen. Maar het gegeven, dat juist De Jonge in het recente verleden nogaleens tegenover de gemeente is komen te staan met de Stichting Re- nesse kon voor de liberalen niet door de beugel. Tijdens een vorige raadsvergade ring werd door de VVD (en ook de PvdA) fel geprotesteerd tegen een stemmingsprocedure. De fracties vonden en vinden dat bij het kiezen van niet-raadsleden in de diverse pu blieke functies er minimaal twee kandidaten dienen te zijn. Vorige keer stond De Jonge alleen voorge dragen. Deze keer werd zijn naam aangevuld met die van Joh. Janse uit Renesse, die overigens drie stemmen kreeg. Eén raadslid stemde blanco. Veerhoek hechtte er ondanks het negatieve stemgedrag van zijn fractie aan om De Jonge als intelligent te Blanco stemmen Het strikte bezwaar tegen voor noemde stemprocedure is, dat indien alle raadsleden blanco stemmen en slechts één de naam van de voorge dragen persoon, deze toch benoemd is. De VVD en de PvdA voelen zich met deze procedure voor joker zitten en passen daarvoor. CDA en RU heb ben er geen moeite mee. Het is een procedure, zoals die al jaren is ge volgd. Eerder tijdens de vergadering werd een soortgelijk voorstel inge trokken door burgemeester J. L. Nie- mantsverdriet-Leenheer. In dat voor stel moesten J. O. R. Alberda en W. H. Bitter benoemd worden als lid van de bestuursacademie Zeeland. Bitter als vervanger van Alberda bij diens afwezigheid. Ook hier werd geen tweede naam aangevoerd. J. C. de Feiter (VVD) benadrukte hierbij (nogeens), dat het zijn fractie niet om personen gaat, maar om de procedure. Daarop reageerde de voor zitter twijfelachtig met „Nee, deze keer niet nee". Voor haar staat het dus vastdat bij het eerdere voorstel met betrekking tot de benoeming van De Jonge procedurele zaken naar voren werden geschoven om de persoon De Jonge uit de Stichting Renesse te houden. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Meerderheid Westerschouwse raad wel akkoord P Bltr Verwachting tot woensdagavond: Vrij zonnig Heldere nacht met enkele mistban ken en een minimumtemperatuur tussen 12 graden bij zee en 8 graden landinwaarts. Weinig wind. Overdag flinke perioden met zon maar voor namelijk in het noorden ook af en toe bewolking. Middagtemperatuur rond 21 graden. Matige zuidwestenwind, kracht 4. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 23 sept.: Donderdag: Zonneschijn: 70% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 23 graden Windkracht: zuidoost 3 Vrijdag: Zonneschijn: 40% Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 15 graden Middagtemp.: 25 graden Windkracht: zuid 4 Zaterdag: Zonneschijn: 40% Kans op neerslag'. 50% Min.temp.: 14 graden Middagtemp.: 19 graden Windkracht: zuidwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 20 sept. Zon op 07.22, onder 19.43 Maan op 21.35, onder 14.39 Zon op 07.24, onder 19.41 Maan op 22.29, onder 15.51 Kwartier; 22 september J. W. de Jonge moet zonder de steun van de WD-fractie zijn werk binnen de Stichting Renesse voortzetten. De voorzitter wees de raadsleden op hun verantwoordelijkheid als ge meentelijke vertegenwoordigers. Wie blanco stemt kan beter naar huis gaan, zo luidde haar devies. Dat schoot bij onder meer J. C. Hendrikse in het verkeerde keelgat. „Ik ga hier over niet stemmen en als U dat wilt dan ga ik wel weg". Zover hoefde het niet te komen. Het college trok het voorstel van de Bestuursacademie in. 21 sept. Laatste (04.10) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Koelere oceaanlucht stroomde vandaag ons land binnen. Op veel plaatsen bleven de tempera turen op deze Prinsjesdag zo'n acht tal graden lager dan gisteren. Inmid dels nadert in snel tempo vanuit het zuidwesten een nieuw hogedrukge- bied. Dit beweegt zich vanuit de Golf van Biscaje via noord-Frankrijk naar Duitsland. Gelijktijdig trekt een zeer diepe oceaandepressie vanuit het zuidwesten via het zeegebied tussen Schotland en IJsland naar de noord westpunt van noord-Noorwegen. Enorme massa's zeer zachte oceaan- lucht worden tussen de beide syste men via de Britse eilanden noord oost waarts gestuwd. Door deze ontwikkelingen staan ons opnieuw enkele mooie en warme nazomerda gen te wachten. Na een tamelijk kou de en rustige nacht met enkele mist banken wordt het op woensdag vrij zonnig met maxima van een graad of 21. De met de oceaandepressie samen hangende bewolking komt niet ver der dan tot ons Waddengebied. Don derdag wordt het weer nog fraaier. Bij een naar zuidoost draaiende wind stroomt dan nog warmere lucht bin nen. Meer aandacht voor educatie Beheerder Leo Lievense met moeder en zoon ezel. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Een pluim van de inspecteur van de die renbescherming over de verzorging van de dieren, een nieuwe beheerder die samen met zijn assistent de boel runt en een vol activiteitenprogramma met onder andere een uitnodiging voor de Dierenplezierdag in Goes en een goedgevuld programma voor Werelddierendag (4 okto ber). Het moge de lezer duidelijk zijn dat Kinderboerde rij De Punt weer terug van weggeweest is. zien bij de vogelshow, de dressuur, de exotische dieren en bij de kraampjes met benodigdheden voor het huis dier. De bezoeker van die beurs moet er bovendien niet vreemd van opkij ken wanneer hij daar oog in oog komt te staan met de televisie-persoonlijk heid Martin Gaus. Leeftijd Deze dierendokter zal ook de prij zen (onder andere een transistor ra dio met klok uitreiken aan diegene die de juiste leeftijd van ezeltje Ha rold heeft geraden. Daarnaast hoopt de kinderboerderij ook haar kas wat aan te vullen met de verkoop van eie ren, zelf gemaakte kaarten, snoep- pakketjes en zakken chips met daar op het vignet (een pauw) van de kinderboerderij. Die extra inkomsten zijn altijd van harte welkom, ofschoon het de kin derboerderij dankzij de florerende verkoop van eieren, kaarten en bloe- Die come-back is ook buiten Zierik- zee niet onopgemerkt gebleven. Op uitnodiging van coördinator Henk Rol van de Zeelandhallen is Kinder boerderij De Punt als enige Zeeuwse kinderboerderij present bij de Die renplezierdag die zaterdag 23 en zon dag 24 september in Goes wordt ge houden. Die uitnodiging dankt de Zierikzeese kinderboerderij niet al leen aan de contacten tussen de nieu we beheerder (en waarnemend voor zitter) Leo Lievense en Henk Rol maar ook aan ezeltje Wanne met haar kort geleden geboren kleintje Ha rold. Dat tweetal gaat dan ook zeker in de wagen van ae heer Bruin mee naar de Zeclandhallen waar het er komend weekeinde „beestachtig" aan toe gaat. Behalve Kinderboerderij De Punt die daar met moeder en zoon Ezel. de melkgeit Riemke I en enkele kippen en konijnen te gast is is er voor de dierenliefhebber heel wat te men, de bijdragen van de ruim vier honderd leden en tweehonderd dona teurs, de materiële steun (oud brood en groenvoer) van een aantal bedrij ven, de maandelijkse bijdrage van een aantal bewoners van Borrendam- me en incidentele giften van bezoe kers aardig lukt om rond te komen. De inzet van de bewoners van Brug- zicht die er tweemaal per week in weer en wind op uit trekken om oud papier in te zamelen mag daarbij niet worden vergeten. Behalve het naar buiten treden wordt de aandacht de komende maanden ook op de educatie gelegd. Dat een kinderboerderij een belang rijke rol kon spelen bij de vorming van kinderen tot diervriendelijke mensen werd reeds geruime tijd on derschreven. maar kwam door aller lei omstandigheden nauwelijks van de grond. Daar komt nu verandering in. Bestuurslid Hannie Viergever heeft rond zich een aantal vrijwilligers (Trees Krakeel, Elena Lievens, Clau dia Prooi. Ast rid van den Dries en Carolien Lodewijks) verzameld die tezamen de werkgroep educatie vor men. Om zich te bezinnen op de vele mogelijkheden die deze educatie biedt gaat een drietal van hen don derdag 28 september naar Veldhoven waar do Stichting Landelijke Kinder boerderijen Nederland een scholings dag over educatie verzorgt. Daarbij wordt door een aantal deskundigen aandacht besteed aan de praktische aspecten van educatie op de kinder boerderij. Op het terrein van de kinderboer derij zelf wordt in de tussentijd ook aardig met de handjes gewapperd. De nieuwe beheerder Leo Lievense en medebeheerder Leo Jonker zijn in middels zover dat de kinderboerderij klaar voor de winter is. Lievense: „We hebben nu een houten opslagplaats voor het hooi en het stro, terwijl ook de hokken van de dieren winterklaar zijn". De dierenbevolking is inmid dels in samenwerking met de dieren artsen E. Wondergem, S. Bergsma en K. Buth bijna tot de gewenste propor ties teruggebracht. „Er moeten nog wat kippen weg, maar dan is het die- renbestand weer in overeenstemming met de behuizing en het terrein" al dus Lievense Ook de inspecteur G. Th. van Laarhoven van de gezamen lijke Landelijke Inspectiedienst van de Bond tot Bescherming van Hon den en de Sophiavereeniging tot be scherming van Dieren, die medio augustus samen met de heer P. 1. Heijboer van de Sophiavereeniging op Schouwen-Duiveland een bezoek aan de kinderboerderij bracht bleek onder de indruk van de verbeterin gen. „Het viel ons op dat alle dieren er veel beter verzorgd uitzagen dan voorheen. Ook de onderkomens en de voederbakken waren netjes" aldus het inspectierapport. Behalve dagelijks verzorgen van de dierenbewoners en het schoonhouden van hun onderkomen ligt er voor Lie vense en Jonker nog het nodige spit en graafwerk te wachten. Door toe doen van het vab origine Schouwen- Duivclandse echtpaar Hage uit Dom burg krijgt de kinderboerderij eind dit jaar een vijver van zes bij twee meter. Het echtpaar schonk ter gele genheid van hun vijftigjarig huwe lijksfeest 1700,- aan de kinderboer derij voor de aanleg van een vijver voor de ganzen. Deze zal door een aantal vrijwilligers en onder begelei ding van Ed Dijst van 't Groene Kik kertje worden aangelegd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1