Nut en Uitspanning sluit geslaagd zomerseizoen af Eenfflede Mmrust isdebasis voor energie overdag De Dobbelsteen in teken van Europese eenwording Minderjarige achter stuur van een auto Hoorzitting bloembakken Commissie Westerschouwen komt bijeen Optreden Reinata Heemskerk Jet-ski Renesse gestolen Inbraak kantine Vredeswake, een stilte met diepere bedoeling ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 18 september 1989 Nr. 24611 3 Afsluiting met traditionele lampionoptocht ZONNEMAIRE - Nu de eerste tekenen van het naderende najaar Schouwen- Duiveland hebben bereikt heeft muziekvereniging Nut en Uitspanning het zomersei zoen afgesloten met een één uur durend concert in het dorpshuis van Zonnemaire. On der ruime belangstelling werd hier een tiental succesnummers gebracht, waarna de muzikanten van Nut en Uitspanning aan het hoofd van een stoet kinderen met lam pionnen door het dorp trokken. Kort voor de aanvang van dit slot- concert zorgde Pluvius nog voor een onaangename verrassing. Door zijn aanwezigheid moesten de muzikan ten van Nut en Uitspanning op het al lerlaatste moment hun toevlucht zoe ken tot het dorpshuis, dat voor alle zekerheid gereserveerd was. On danks die onverwachte verhuizing kon stipt op tijd (19.30 uur) worden begonnen met het een uur durende slotconcert, bestaande uit een viertal nieuwe nummers en zes muziekstuk ken die tijdens eerdere optredens goed in de smaak van het publiek wa ren gevallen. Kortom, een gevarieerd en goed in het gehoor liggend pro gramma, dat door voorzitter Stoffel Duinhouwer in rap tempo aan elkaar werd gepraat. Met swingende nummers als Blow the trumpets, een werk voor klein ko per en Anniversary, een sterk rit misch stuk van Jef Penders dat doet denken aan exotische oorden in het Caraïbisch en Latijnsamerikaans ge bied was het voor de muzikanten nog een hele race tegen de klok om hun programma in een uur uit te voeren. Het tempo lag zo hoog dat ze nauwe lijks de gelegenheid hadden om hun instrumenten even op de grond te zet ten. Dat hoge tempo zorgde ervoor dat de vele toehoorders een werve lend muziekoptreden kregen voorge schoteld. Een optreden waarmee Nut en Uitspanning een reeks van optre dens (achttien in totaal) in het zomer seizoen eervol heeft afgesloten. Lampionoptocht Het hoge tempo van de muzikanten was niet om de aandacht van de aan wezigen te houden, ook de lampion optocht die volgens traditie door de plaatselijke Oranjevereniging wordt georganiseerd en die volgens het draaiboek om 20.30 uur moest begin nen speelde daarbij een rol. Zo'n zestig leerlingen van de basisschool, een aantal peuters met ouders en an dere belangstellenden trokken voor afgegaan door Nut en Uitspanning en voorzien van kleurrijke en flakkeren de lampions door het dorp. Met een swingend concert en een lampionoptocht sloten de muzikanten van Nut en Uitspanning hun zomerseizoen af. (Foto: Joop van Houdt). SCHOUWEN-DUIVELAND - In verschillende plaat sen op Schouwen-Duiveland hebben zich het afgelopen weekeinde weer ongevallen in het verkeer voorgedaan. Zo nam P. van de B. uit Schiedam op de hoek Larix- weg/Acacialaan in Burgh-Haamstede afgelopen zater dag de bocht te ruim, waardoor hij tegen een tegemoet komende personenauto van D. M. uit Leverkusen reed. De Schiedammer was nog geen achttien jaar en had daar om ook nog geen rijbewijs. De schade beperkte zich tot ingedeukte auto's. BURGH-HAAMSTEDE - De Wes- terschouwse commissie openbare werken komt donderdag 21 septem ber bijeen in het gemeentehuis te Burgh-Haamstede. Niet op het ge bruikelijke tijdstip van 19.30 uur, maar een half uur later. Op de agenda staan sanitaire voor zieningen in Renesse, de aanschaf van een stroomaggregaat, de vervan ging van een schaftwagen voor de plantsoenendienst, de verkeerssitua tie aan de Hogezoom in Haamstede, de afrastering van het sportterrein in Renesse, de rondweg Renesse en de verlichting van de kerktorens. Advertentie Lattenbodem, spiraal, boxspring of een natuurlijk waterbed. Met die keus legt u de basis voor komfort en gezondheid. De Bedderie specialist geeft u graag persoonlijk advies. DE BEDDERIE SPECIALIST WEET ALLES OVER EEN GEZONDE NACHTRUST. deurloo intermeubel Haringvlietplein 4, Zierikzee Telefoon 01110-12946 BURGH-HAAMSTEDE - De be kende concertzangeres Reinata Heemskerk is dinsdag 26 september onder andere te beluisteren in het christelijk cultureel centrum De Burght in Burgh-Haamstede. Deze muziekavond begint om 20.00 uur. Dit avondvullende programma wordt gebracht in het kader van de senioren midweek op De Burght, maar is voor iederen, tegen betaling, toegankelijk. Voor de pauze brengt Reinata Heemskerk hoofdzakelijk religieuze zangstukken ten gehore, waarbij zij op de piano begeleid wordt door Piet Vliegënthart. Bij sommige liederen kunnen de aanwe zigen meezingen. Na de pauze komt de wat lichtere muziek aan bod met onder andere volksliedjes. Tevens zorgt Tine van Harten voor declama tie. Uitdaging' Om in de juiste stemming te komen werd dit slotconcert begonnen met een mars, waarna Free World Fantasy volgde, een muziekstuk met een pit tig tempo dat op verzoek van de jeugd van Nut en Uitspanning op het programma werd gezet. Nieuw was ook het werk Julia, een bewerking van het lied Samenzijn van Willeke Alberti. Een uitdaging voor de muzi kanten omdat deze nieuwe nummers nog maar enkele weken op de lesse naars staan. Behalve pittige marsmuziek en nieuwe nummers werd dit slotconcert ook gebruikt om twee nummers voor het concours van zaterdag 4 novem ber in Sliedrecht uit te testen. Met High Adventure en Three sketches for a band zullen de muzikanten van Nut en Uitspanning daar laten zien en vooral ook horen wat ze muzikaal waard zijn. Hier en daar moet nog wat worden bijgeschaafd wil het op treden daar in Sliedrecht goed verlo pen. DEN HAAG - De informatie gesprekken volgende week bieden mogelijk definitief uitsluitsel of D66 mag meedoen aan de pogingen om te komen tot een centrum-links kabi net. RENESSE - R. B. uit Euskirchen in Duitsland deed zaterdag aangifte van een gestolen jet-ski. De jet-ski stond op een trailer op een parkeerplaats aan de Laone in Renesse en werd door de dieven met trailer en al meegenomen. De waarde van het watervaartuig bedraagt 14.000 Duitse Marken. OUWERKERK - In de sportkanti ne van SV Ouwerkerk is in de nacht van zaterdag op zondag een krat bier met 24 volle flesjes gestolen. De in brekers kwamen binnen middels braak. Op de rotonde in Zierikzee verleen de E. B. uit Zevenbergen zondag om streeks 13.00 uur geen voorrang aan de van de Blokweg komende C. J. uit Zierikzee. Naast de schade, die de Zierikzeeënaar had, werd de linker zijde van de auto van B. ingedeukt. ■Bij de verkeerslichten op de Rijks weg 18 in Nieuwerkerk vond zondag om 14.20 uur een kettingbotsing plaats, waarbij drie personenauto's betrokken waren. Kettingbotsing' M. B. D. uit Utrecht remde voor het stoplicht, dat door J. E. B. uit Staken burg niet zou zijn opgemerkt. Het ge volg was, dat hij op de auto van de Utrechtenaar botste. C. van de B. uit Heerjansdam was de derde betrokke ne, doordat hij eveneens het stopsig naal niet opmerkte. Hij klapte achter op de auto van B.. Aan de Stolpweg in Serooskerk wilde C. van B. uit Lunteren een par keerplaats oprijden, waardoor twee achteropkomende.auto's tegen elkaar botste, waarbij ook de auto van Van B. werd geraakt. Op de J. J. Boeyes- weg, bij de aansluiting Westerenban- weg, in Burgh-Haamstede zou door J. J. de W. uit Burgh-Haamstede de bocht te ruim zijn genomen. J. H. C. uit Helmond kon de wagen niet meer ontwijken en reed daardoor op de auto van De W. in. De linkerkant werd geheel ingedeukt. HOORN - Een uitslaande brand heeft grote schade aangericht in de Prisma-Scholengemeenschap aan de Kometenstraat in Hoorn. De vermoe delijk in het gymnastieklokaal be gonnen brand maakte tal van lokalen in het complex voor middelbaar on derwijs onbruikbaar door brand-, rook- en waterschade. Grote delen van het dak zijn verbrand, aldus de politie van Hoorn. De oorzaak van de brand is nog onbekend. De schade be loopt volgens de politie vele tonnen. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF MADRID/DEN HAAG - In de Spaanse plaats Torremolinos bij Ma laga heeft de Spaanse politie de Bel gische ex-rijkswachter Madani Bou houche aangehouden. Dit heeft het Spaanse persbureau EFE gemeld op gezag van de plaatselijke autoritei ten. Bouhouche wordt verdacht van moord en zou een lid van de bende van Nijvel zijn. Bouhouche werd door een speciale eenheid van de politie van Malaga aangehouden terwijl hij voorbereidingen trof om Spanje te verlaten, aldus EFE. Tot dusver had hij met behulp van vermommingen uit de handen van de politie weten te blijven. Vervolg van pagina 1 dat ook de liturgie wordt vermeld. Met de woorden Nu zijn we stil, we zoeken Uw licht valt dan in het kerk gebouw de stilte, waardoor de aanwe zigen de gelegenheid krijgen zich bij het schijnsel van een grote kaars die van kerk tot kerk gaat, een klein half uurtje te bezinnen op het vele geweld in de wereld. De wake wordt vervol gens besloten met het gedicht Hoop op Vrede van Hans Bouma. Of zo'n half uurtje stilte nu aan zijn doel beantwoordt, daarvan zijn de echtparen Boom en Hoexum over tuigd, mits aanwezigen (hun aantal schommelt van acht tot dertig) er ui teraard open voor staan. ,,Het is een oefening om stil te zijn. Ikzelf heb zo'n periode van meditatie en bezin ning als hèel prettig ervaren" is de persoonlijke visie van Wim Boom. Een opvatting die overigens ook door de drie anderen wordt gedeeld. ,,Zo'n wake is een manier om een bood schap uit te dragen, je moet hem wel leren ontdekken" aldus Margriet Hoexum. Het is overigens niet de enige ma nier om aandacht voor het vele ge weld in de wereld te vragen, vullen de drie anderen aan. Ook in de preek van verschillende dominees wordt het vredesvraagstuk opgepakt, ter wijl er woensdag 20 september een gespreksavond in het parochiecen trum in de Katholieke kerk (Mos selstraat 2) is belegd. Tijdens deze avond die om 19.30 uur begint zal ma joor bd. A. A. Andriese een inleiding houden over het vredesproces in Eu ropa, waarbij onderwerpen als mo dernisering van de krijgsmacht en ontspanning aan de orde komen. On der leiding van J. D. van de Nieuwen- dijk kan dan vervolgens van gedach ten worden gewisseld over dit thema. Wie echter de voorkeur geeft aan een Vredeswake kan hiervoor in ver schillende kerken terecht. Het sche ma ziet er als volgt uit: Vandaag (maandag 18 september): Hervormde kerk Oosterland. Dinsdag 19 septem ber: Hervormde kerk Renesse. Woensdag 20 september: Hervormde kerk Renesse. Donderdag 21 septem ber: Gereformeerde kerk Haamstede. Vrijdag 22 september: Gereformeerde kerk Scharendijke. 2atei-dag 23 sep tember: Hervormde kerk Noordgou- we. Zondag 24 september: Hervormde kerk Ouwerkerk. Braamfeest met internationaal tintje Nu de proef met de bloembakken op de Elkerzeeseweg en Kuyerdamseweg ten einde is wil het gemeentebestuur Middenschouwen de bevindingen van de bevolking horen. (Archieffoto). SCHARENDIJKE - Is het bloembakken-experiment van de gemeente Mid denschouwen nu wel of niet geslaagd? Het antwoord op deze vraag blijkt dinsdag 19 september wanneer in het gemeentehuis van de gemeente Midden- schouwen een hoorzitting over deze bloembakken op de Elkerzeeseweg wordt gehouden. Deze hoorzitting begint om 19.30 uur. Om te voorkomen dat haastige au tomobilisten de Elkerzeeseweg en de Kuijerdamseweg als racebaan ge bruiken heeft het gemeentebestuur van Middenbeschouwen begin dit jaar besloten om de bloemetjes bui ten te zetten door daar bij wijze van experiment een aantal bloembakken neer te zetten. Nu de proefperiode voorbij is wil het gemeentebestuur graag van de bewoners van Scharen dijke en Ellemeet weten hoe deze het experiment hebben ervaren. Om de bewoners van beide kernen de gelegenheid te geven hun mening over die bloembakken kenbaar te maken staan er twee hoorzittingen op het programma. De eerste is dins dag 19 september. Tijdens deze hoor zitting. die om 19.30 uur in het ge meentehuis in Scharendijke begint NIEUWERKERK - Waar de heren en dames Europarle mentariërs nog heel wat discussies nodig zullen hebben, blijkt bij de openbare basisschool De Dobbelsteen in Nieuwerkerk zonder omhaal van woorden mogelijk te zijn. Vrijdag 29 september, wanneer het jaarlijkse Braamfeest wordt gevierd, komt die Europese eenheid op ludieke wijze tot stand in de vorm van onder andere een Europees landenspel en een Europese feestavond. komen de bloembakken op de Elker zeeseweg aan de orde Maandag 2 oktober wordt een twee de hoorzitting in het dorpshuis van Ellemeet gehouden, waarbij onder andere de bloembakken op de Kuijer damseweg op het programma staan. Ook deze hoorzitting begint om 19.30 uur. Ook de leden van de commissie al gemene en bestuurlijke zaken wor den tijdens hun vergadering van woensdag 20 september in het ge meentehuis in Scharendijke met een stukje verkeersproblematiek gecon fronteerd. Op de agenda voor deze vergadering, die om 19.30 uur begint pfijken zaken als de verkeerskundige visie op de Dorpsstraat en omgeving alsook de gevolgen van het eenrich tingsverkeer in de Dorpsstraat. Een stukje verbroedering dus waar men in Straatsburg nog wat van kan leren en dat het traditionele Braam feest een speciaal tintje geeft. Dit feest wordt bij De Dobbelsteen elk jaar gevierd als „herdenking" aan Maximiliaan Braam die in overleg met zijn dochter Louise een derde deel van zijn vermogen afstond voor een fonds, waarvan de rente besteed moet worden aan een jaarlijkse feest dag op de school in Nieuwerkerk, waar ook hij naar school ging. Sinds september '33 wordt dan ook jaar lijks een zogeheten Braamfeest ge vierd. Het leven van Braam is niet over ro zen gegaan. Hoe graag hij ook verder had willen leren om onderwijzer te kunnen worden, het bleek voor hem hier niet haalbaar te zijn. Daarom leende hij in 1872 geld om een toe komst in Amerika op te bouwen. Naast zijn werkzaamheden als arbei der studeerde hij in zijn avonduren om alsnog onderwijzer te kunnen worden. Daarin slaagde hij. Enkele jaren na zijn vertrek van Schouwcn-Duive- land stond hij dan ook voor de klas, ergens in Ohio. Hij wilde echter hoge rop en werd uiteindelijk benoemd als leraar plant- en dierkunde aan een highschool, waarna hij ook een uni versitaire opleiding volgde en uitein delijk doctor werd. Zelfs als bedaag de tachtigjarige volgde de Amerikaan uit Nieuwerkerk nog cur sussen. Hoever hij ook van zijn geboorte grond verwijderd was. vergeten heeft hij deze nooit. Twee keer nog bezocht hij samen met zijn dochter Louise Nieuwerkerk. Nadat beiden begin ja ren dertig kort na elkaar overleden bleek dat Braam een derde deel van zijn vermogen beschikbaar stelde voor de vorming van een fonds. Met de rente ervan zou elk jaar een feest voor de schooljeugd in Nieuwerkerk bekostigd kunnen worden. Sinds 1933 is het dan ook goed gebruik om in september het Braamfeest te hou den. Dit jaar staat deze speciale feest dag in het teken van de Europese een wording na 1992. Dc leerlingen zullen deze dag de eer van landen als Span je, Griekenland, Frankrijk, Enge land en natuurlijk ook Nederland hoog moeten houden. Om 8.30 uur wordt het startsein voor dit Braam feest gegeven en begint het Europees landenspel, waarbij de leerlingen spelletjes uit de verschillende lidsta ten spelen. Vervolgens (van 11.45 tot 12.30 uur) kunnen de hongerige ma gen worden gevuld met de lekkere hapjes van het koud buffet. Parabel Om het eten de kans te geven om even te zakken wordt het middagpro gramma om 12.45 uur begonnen met een voorstelling van poppentheater Parabel uit Koudekerke. Deze voor stelling duurt tot 14.00 uur. In de avonduren (vanaf 19.00 uur) bruist het in het gebouw van Dc Dob belsteen opnieuw van leven. Behalve het uitreiken van enkele Braam- diploma's, bingo, grabbelen, jeu de boules en darts zijn er ook optredens van de heer T. de Bruijn en van de leerlingen zelf te verwachten. De op brengsten van het feest worden be steed aan de aanschaf van lees- en na- tuurkunde-materiaal en zo mogelijk ook een nieuwe video. TILBURG/WOUW - De politie heeft bij een inval in een voormalige melkfabriek in Wouw (West-Brabant) een partij zeer zuivere cocaïne in beslaggenomen. De cocaïne heeft een geschatte straatwaarde van 60 mil joen gulden. Dc coördinator van het politieteam in deze zaak heeft dit in Tilburg meegedeeld. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon; 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur); 01119-1941. Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur); 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden bij vooruitbetaling) f 43,50; per jaar f 166,00; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 59 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contractfarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 3