De Vredeswake: een stilte met 'n diepere bedoeling Koninklijke onderscheiding voor ambtenaar G. Dijkstra MAGERE SPEKLAPPEN Keurslagerij De Jonge DE ZIERIKZEESCHE COURANT Hugo houdt huis in Cariben pa Bitr ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 18 SEPTEMBER 1989 146ste jaargang Nr. 24611 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Jeugd Muziek RTM Duel De eerste voorwaarde om een onderscheiding werke De Stichting Jeugd werkt al vijftien jaar op de Nut en Uitspanning heeft het geslaagde sei- De eilandelijke geschiedenis van de RTM is Zierikzee benadeeld in duel tegen DOSKO lijk, waardig te zijn, is er niet naar te dingen als men achtergrond. (Pag. 2). zoen muzikaal afgesloten. (Pag. 3). door Cor Pols te boek gesteld. (Pag. 4). (1-1). (Pag. 6). haar verdiend heeft. A. Tournier SAN JUAN/WILLEMSTAD - De orkaan Hugo heeft een spoor van vernielingen achter gelaten in het oostelijk deel van het Caribisch gebied. Het eiland Guadeloupe werd het zwaarst getroffen. Er kwamen daar vijf mensen om en zo'n 4.000 mensen werden dakloos als gevolg van het noodweer dat soms gepaard ging met windsnelheden van 220 kilo meter per uur. Bij het ter perse gaan van de ze krant zouden op de drie bo venwindse eilanden van de Ne derlandse Antillen geen slacht offers gevallen zijn, toen Hugo zondag op 75 kilometer afstand passeerde. De schade zou mee vallen, al is nog niet duidelijk hoe groot die precies is omdat het verkeer op Sint Maarten, Saba en Sint Eustatius gestremd is en de telefoonver bindingen voor een groot deel zijn uitgevallen. Op Guadeloupe, een geliefd vakantie-oord met een bevol king van zo'n 300.000 mensen, is volgens radio-amateurs de bananenoogst nagenoeg ver woest en is de verkeerstoren van het vliegveld zwaar be schadigd. De stroomvoorzie ning en de telefoonverbindin gen werden verder ook verbroken. Ook de eilanden Antigue, Dominica, Montser- rat en St. Kitts ondervonden de kracht van Hugo. Hugo is ondertussen onder weg naar Puerto Rico met een bevolking van 5,3 miljoen men sen, waar uitgebreide voor zorgsmaatregelen zijn getrof fen. Veiligheidshalve zijn al zo'n 5.000 kustbewoners geëva cueerd, al weigerden enkele be woners van Punto Santiago dat. ,,Of ze gaan weg of ze ko men om", reageerde een func tionaris. Verder zijn zo'n 2.500 man van de nationale garde pa raat en is de luchthaven van San Juan gesloten. Volgens het Amerikaanse or kaancentrum in Miami (Flori da) kan Hugo zich meten met de orkaan David die in 1979 dood en verderf zaaide op Do minica en verder thuis hield in de Dominicaanse republiek en het zuidoosten van de Verenig de Staten. Daarbij vielen bij el kaar zo'n 1.000 doden. Die man kan geld maken ZIERIKZEE - Een accuraat man die zijn eigen mening- niet onder stoelen en banken stak maar die tegelijker tijd ook een loyaal uitvoerder van raadsbesluiten was. Een man ook die door zijn deskundigheid en vinding rijkheid het college van b en w weieens deed opmerken dat „die man werkelijk geld kon maken". De scheidende chef financiën G. J. Dijkstra kwam er in de Vierschaar bij zijn afscheid van de gemeente Zierikzee bijzonder goed vanaf. Niet alleen verbaal maar ook materieel, want behalve de verschillende geschenken ontving Dijk stra voor zijn veertig jaar als ambtenaar ook de gouden eremedaille behorende bij de Orde van Oranje Nassau. Die verdienste plus de veertigjari ge dienstperiode en enkele bestuur lijke functies (zoals in het verleden bestuurslid van het Groene Kruis in Zierikze^ en thans het pen ningsmeesterschap van de Stichting Onderdak) waren aanleiding om Dijkstra te onderscheiden met de gouden eremedaile verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Iets waar mee Dijkstra gezien zijn veertig jaar trouwe dienst wellicht rekening had gehouden, maar die gezien de twee andere motieven toch nog een verras sing was. Dijkstra:,,Ik zal er niet mee te koop lopen, maar ik ben er wel blij mee" Voordat burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs het grote moment aan kondigde met de bekende zinsnede ,,Het heeft Hare Majesteit be haagd...." vatte deze de loopbaan van de scheidende chef financiën nog eens kort samen. Een loopbaan die hij in augustus '49 als zestienjarige begon bij Gemeentelijke Volkskredietbank in Leiden en die veertig jaar later in Zierikzee als chef financiën werd af gerond met het verruilen van de amb tenaarschap voor de VUT. Omwentelingen Vanaf het moment dat Dijkstra in 1959 als gemeente-ontvanger in Zie rikzee kwam heeft hij niet alleen vier burgemeesters, drie wethouders en twee gemeentesecretarissen maar ook belangrijke administratieve om wentelingen meegemaakt, zoals het samengaan van het ontvangkantoor met de afdeling financiën en de ver dubbeling van het aantal afdelingen tot vier, waardoor Dijkstra in 1979 chef financiën cq directeur van de Ge- meenteljke Volkskredietbahk werd. Kloeke kip In die hoedanigheid heeft hij zich bewezen als iemand die zijn zaakjes verstond en die zijn bevindingen kort maar krachtig weer kon geven. ,,U was een voortreffelijk ambtenaar, taai en vasthoudend die als een kloe ke kip op de schatkist van Zierikze zat" kenschetste burgemeester Assel bergs de scheidende „rekenmeester", wiens devies doelmatig, cijfermatig en economisch bezig zijn was. Wie betaalt dat Behalve burgemeester Asselbergs waren ook de andere sprekers het met elkaar eens dat Dijkstra een be kwame chef financiën was geweest, die het bezigen van termen als „waanzin ten top, onzin en wie be taalt dat" niet schuwde. „Af en toe deed hij alsof hij de minister van fi nanciën zelf was" karakteriseerde zijn opvolger P. Geleijnse hem, ter wijl zijn voorganger M. A. Sweere een grappig voorval tijdens een werk bezoek in herinnering bracht. „Cijfermatig was je goed op de hoogte en ook door je duidelijke ver klaring over de financiële verhou dingswet van '84 werd deze voor ie dereen begrijpelijk" stelde wethouder L. J. van Gastel (finan ciën) vast, die van mening was dat Dijkstra door zijn adviezen aan het college een bijdrage heeft geleverd aan de gezonde financiële situatie van Zierikzee. Raadsnestor H. Asma waarschuw de Dijkstra ervoor dat het toetreden tot de schare Vuttende Nederlanders niet synoniem is aan rusten, gezien de tijd waarin vrijwilligerswerk een must is. Met het oog op de uitbreiding van Onderdak met een multifunctio nele hal overhandigde de oud wet houder Dijkstra een gifgroene tennis bal. Die bal kan in de toekomst best nog eens van pas komen, getuige de optimistische woorden van de jonge Vutter dat hij binnen afzienbare tijd de gemeenten een goed onderbouwde financiële opzet hiervoor zal voorleg gen. Voordeel „Je financiële manipulaties lever den ons vaak voordeel" roemde Asma de vindingrijkheid van de' ge routineerde Dijkstra. Een gave die ook door de directeur gemeentewer ken D. D. J. van der Poel werd aange voerd. De „vocale prestaties van „de grote calculator" die ooit in onsamen hangende klanken een lied zong wer den door zowel ambtenaar B. Hoexum die namens de personeels vereniging sprak als door G. Groen- leer geaccentueerd. Behalve lovende woorden zorgde het tweetal Izeboud/Groenleer ook voor een stukje entertainment van niveau. De vroegere gemeente secretaris (ApuntGpunt Izeboud) zorgde voor grote hilariteit door Dijkstra op een lijn te zetten met oom Dagobert, de rijke oom van Do nald met een pakhuis vol geld waar in hij kan zwemmen. De rol van de zware jongens die oom Dagobert her haaldelijk belagen had Izeboud na enig piekeren en peinzen toebedeeld aan... het college van burgemeesters en wethouders. Een pittige en humo ristische rolverdeling. Terugkerend naar de dagelijkse praktijk stelde Izeboud dat Dijkstra de vertrou wensman van het college was; een man ook waarvan soms gezegd werd dat hij geld kon maken. Daarbij kon de chef financiën soms ook een dringend appél doen op de burgerzin van de gemeentesecretaris door hem op de noodlottige gevolgen van de voortdurend" toenemende staatsschuld te wijzen. „Zozeer dat ik begon te twijfelen of ik mijn salaris maar niet terug zou storten" aldus Izeboud. Entertainment met onder andere een historisch tintje bracht de tweede entertainer in overheidsdienst, G. C. Groenleer. Groenleer kon het goed begrijpen dat Dijkstra in '59 naar Zierikzee met zijn „puntgave" stad huis was gekomen. Het beleg in 1574, het afbranden van het stadhuis in 1929 en meer van dergelijke calami teiten waren volgens de adjunct streekarchivaris een zeer begrijpelij ke reden om naar Zierikzee te verhui zen. Groenleer kon niet nalaten om het goed bewaarde geheim van de on gebreidelde snoeplust van de ambte naren van de afdeling financiën aan de openbaarheid prijs te geven. „O grote calculator", oreerde Groenleer, „u behoort tot de categorie harde werkers en dito sprekers", waarbij de gemeentelijke entertainer niet na kon laten om ook de hier en daar wat magere autokennis van Dijkstra te belichten. Planning De periode tussen het nemen van het besluit om te gaan vutten en het moment waarop de vuttijd aanbreekt werd door de scheidende chef finan ciën omschreven als een middellange termijnplanning, iets waarmee hij in zijn dagelijkse bezigheden veel te maken had. Ofschoon het zijn stelre gel was om voor de „tussendoortjes" wat achter de hand te houden, bleken er bij zijn afscheid ook wat niet ver wachte tussendoortjes te zijn, zoals de lange rij sprekers (negen in totaal) en de vele grapjes en aardige woor den. Daarbij bleek Dijkstra realist genoeg te zijn om te erkennen dat je niet alles kunt inplannen. ,,Ik heb af en toe wel even mijn zakdoek moeten gebruiken" zo karakteriseerde Dijk stra de gevoelens waarmee hij af scheid van de secretarie nam Dijk stra: „Ik heb hier fijn gewerkt maar ik ga met nog iets meer pleizer met de vut". Advertentie Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Dinsdagmorgen 500 gram f 4,98 Noordstraat 45 Burgh-Haamstede WA> Wt* Verwachting tot dinsdagavond: Koeler weer In de nacht en vroege ochtend veel bewolking en enkele regen- of on weersbuien. In de loop van de och tend vanuit het westen opklaringen. Minimumtemperatuur rond 16 gra den, middagtemperatuur ongeveer 20 graden. Wind in de loop van de nacht draaiend naar zuidwest, matig, kracht 3 a 4. Overdag aan zee af en toe krachtig, windkracht 6. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 22 sept.: Woensdag: Zonneschijn: 50%. Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 9 graden Middagtemp.: 22 graden Windkracht: zuid 3 Donderdag: Zonneschijn: 70% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 14 graden Middagtemp.: 24 graden Windkracht: zuidoost 3 Vrijdag: Zonneschijn: 40% Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 15 graden Middagtemp.: 22 graden Windkracht: zuidwest 3 ZON- EN MAANSTANDEN 19 sept. Zon op 07.21, onder 19.46 Maan op 20.57, onder 13.12 Laatste Kwartier: 22 sept. (04.10) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - De voor de tijd van het jaar zeer warme lucht wordt de ko mende nacht verdreven door koelere, van de oceaan afkomstige lucht. Langs de scheidingslijn van deze twee luchtsoorten kunnen zich enkele onweersbuien vormen. Deze passeren in de komende avond en nacht ons land. In de loop van dinsdagochtend trekt de met deze buien samenhan gende bewolking naar het oosten weg. Met een matige, aan de kust af en toe krachtige, wind stroomt dan koelere oceaanlucht over ons land. Bij een droog weertype met flinke zonnige perioden blijft het kwik bij zo'n graad of 20 steken. In de nacht van woensdag op donderdag wordt het bij flinke opklaringen en een af nemende wind aanzienlijk kouder dan wij de laatste dagen gewend.zijn. Mogelijk koelt het dan in het binnen land tot rond 6 graden af. Tbch bete kent dit geen einde van het nazomer- weer. Vredesweek op Schouwen-Duiveland ZIERIKZEE - Voor wie er open voor wil staan bevat de stilte, hoe vreemd dat op het eerste gezicht ook mag lij ken een boodschap, die zich door meditatie en bezinning aan de betrokkene openbaart. Die stilte in de vorm van een Vredeswake is door de Interkerkelijke Vredesgroep Schouwen-Duiveland gekozen als manier om deze week (tot en met zondag 24 september) aandacht te vragen voor het vraagstuk van oorlog en vrede. Dit gebeurt in het kader van de landelijke Vredesweek die dit jaar het thema Oorlog en Vrede heeft. Margriet Hoexum, Coks en Wi'm Boom: „Je moet het leren ontdekken maar de stilte bevat een boodschap'' (Foto Joop van Houdt). Het is nog niet eens zo heel lang ge leden dat vredesvraagstukken een geliefkoosd item van de media wa ren. Het optreden van een man als Mient Jan Faber, geroemd door de een, verguisd door de ander, was voor de NOS altijd goed voor enkele minu ten nieuws en de massaal bezochte Vredesdemonstraties in '81 en '83 te gen de nucleaire bewapening in het algemeen en de plaatsing van kruis raketten in Woensdrecht in het bij zonder werden zelfs rechtstreeks op televisie en radio uitgezonden. Alarmklok Ofschoon de hausse in de belang stelling voor vredesvraagstukken zich vooral in de tweede helft van de jaren zeventig en de eerste helft van de jaren tachtig manifesteerde, werd de alarmklok reeds eerder door de kerken geluid. „In de jaren vijftig reeds deed de Gereformeerde Synode zij het in algemene bewoordingen uit spraken over vredesvraagstukken" aldus Ben Hoexum uit Zierikzee, die samen met zijn echtgenote Margriet en met het echtpaar Boom uit Brou wershaven actief is in de Interkerke lijke Vredesgroep Schouwen-Duive land. In 1966 toen de nucleaire wapen wedloop zich steeds duidelijker afte kende was dat voor negen kerkge nootschappen aanleiding om tot een Interkerkelijk Vredesberaad te ko men die de gelovigen moest attende ren op de bedreigingen van deze wa penwedloop voor Gods schepping. Om aandacht voor dit probleem te vragen werd besloten tot het instel len van een Vredesweek in september waarbij de derde zondag uitgeroepen werd tot Vredeszondag. Tben de Amerikanen onder meer Woensdrecht uitkozen als locatie voor 48 Pershing raketten en de Neder landse regering niet voornemens was om dit voornemen te torpederen kwam dit Interkerkelijk Vredesbe raad in actie en haalde het dagelijks het Journaal en de voorpagina's van de dagbladen. Gebeurtenissen als de twee grote Vredesdemonstraties in Amsterdam en Den Haag en het 1 Volkspettionnement in 1985 zijn, hoe men daar ook over moge denken, be langrijke gebeurtenissen in de Ne derlandse geschiedenis. Nu de dreiging van kruisraketten op Nederlands grondgebied afgewim peld is en de belangstelling voor vre desvraagstukken is verflauwd bepa len milieuvraagstukken het nieuws. Voor mensen als Margriet en Ben Hoexum en Coks en Wim Boom, die samen met nog zo'n tien anderen deel uitmaken van de Interkerkelijke Vre desgroep Schouwen-Duiveland is er echter nog reden genoeg om aandacht voor de vrede te vragen. Zij baseren zich hierbij op de drie nauw met el kaar verbonden principes van het Concilair proces: gerechtigheid, vre de en heelheid (gebruik) van de schepping. Principes die ook afgelo pen zaterdag tijdens de eerste lande lijke Kerkendag in Utrecht centraal stonden. „Nadat bekend werd dat er in Ne derland geen kruisraketten geplaatst zouden worden hebben we onszelf de vraag gesteld of we ons als groep moesten opheffen". Afgaande op wat zich in de wereld afspeelt en gelet ook op het vele geweld dat er wel de gelijks is, maar dat niet direct zicht baar is (zoals bij voorbeeld het vij anddenken en economisch geweld van rijk jegens arm), luidde het ant woord ja. Zij het dat de in 1982 ontsta ne groep zich niet langer als actie groep maar als bezinningsgroep zou gaan manifesteren. Stiltekringren Waar leden van de groep in de hoog tijdagen van de vredesbeweging ze ker een keer in de twee maanden een stiltekring Onder de Beuze vormden om daarmee de Schouwen-Duivelan- ders te attenderen op de gevaren van deze nucleaire dreiging voor de schepping, heeft de groep nu alleen nog in maart een Lente-actie gehou den, waarbij een narcis met daaraan een kaartje met een vredesboodschap aan voorbijgangers werd overhan digd. Nu de landelijke Vredesweek afge- lopen zondag is begonnen is het voor de leden van de Interkerkelijke Vre desgroep het moment om opnieuw naar buiten te treden. Onder het the ma Oorlog en Vrede, waarbij ook aan dacht gevraagd wordt voor geweld dat niet direct in de vorm van oorlog zichtbaar is, trekken de leden door de regio om deze week in verschillende kerken door middel van een vredes wake aandacht voor dit probleem te vragen. Die Vredeswake is niet nieuw, want sinds 1986 verzorgt de Interkerkelij ke Vredesgroep elk jaar dergelijke stonden van bezinning en meditatie. Daarbij wordt geprobeerd om de Vre- deswakes zo evenwichtig mogelijk over de regio te verdelen. Zo'n Vredes wake wordt ingeleid met het uitspre ken van een gedicht. Dit jaar is dat een vredesgedicht van Hanna Lam. vervolg pagina 3 i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1