A A NATIONALE SPORT MANIFESTATIE Erik Breukink heeft zijn zin gekregen Districtscompetitie badminton Zeeland Lemond 'kleintje' naast Tyson (K NIEUWSBODE HO B.V. Feyenoord gaat in beroep tegen straf tuchtcommissie 1 Li^ Straffen KNVB Olympisch Barcelona komt in tijdnood Succes voor bridgevrouwen Uitslagen wedvluchten PV Duiveland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 15 september 1989 Nr. 24610 9 ZIERIKZEE - De laatste pupillen- competitie van Zeeland vindt plaats in Zierikzee. Zaterdag (16 september) komen alle Zeeuwse pupillen naar Zierikzee om de nodige punten bij el kaar te lopen, werpen en springen. De wedstrijden beginnen om 11.30 uur en de organisatie is in handen van atletiekvereniging Delta Sport. ZIERIKZEE - Atletiekvereniging Delta Sport houdt op vrijdag 15 sep tember de laatste coopertest van dit seizoen. Iedereen die zijn conditie wil testen kan terecht vanaf 19.00 uur op de kunststof accommodatie aan sportpark Bannink in Zierikzee. ROTTERDAM - Feyenoord kan bij het thuisduel tegen Willem II, op zon dag 24 september, gewoon de poorten voor het publiek open zetten. Nadat het bestuur van de Rotterdamse club besloot in beroep te gaan tegen de straf van de tuchtcommissie om Fey enoord een thuiswedstrijd zonder publiek af te laten werken, is de schorsing opgeschort. De tuchtcommissie van de KNVB besloot deze week de Rotterdamse club te veroordelen tot het spelen van twee thuiswedstrijden voor de com petitie zonder publiek, exclusief de pers. Een van die duels voor lege tri bunes is voorwaardelijk, voor de pe riode van 13 september 1989 tot 30 ju ni 1990. Tfevens legde de commissie Feyenoord een boete op van 10.000 gulden. De tuchtcommissie achtte de Rot terdamse club verantwoordelijk voor het staken van de wedstrijd tegen Fortuna Sittard op 20 augustus. Ze ven minuten voor het einde van het duel, bij een 0-2 stand, betraden fans van de thuisploeg het veld en beko gelden de spelers en begeleiding met stenen. Scheidsrechter Luinge staak te het duel eerst tijdelijk en korte tijd later definitief! De commissie nam geen beslissing over de vraag of de score van het gestaakte duel (0-2) ook de eindstand is. Dat besluit werd doorgeschoven naar het sectiebestuur betaald voet bal. Het bestuur van Feyenoord nam met verbazing kennis van de beslis sing van de tuchtcommissie. „Tfen eer ste omdat de KNVB nooit naar bui ten had mogen brengen, dat we een wedstrijd zonder publiek moeten spelen. Dat was pas zo geweest als wij niet in beroep waren gegaan, En dat gaan we", stelde Feyenoord- woord voerder Blankemeyer. „Na tuurlijk zijn wij het niet eens met het besluit. Wij menen dat wij alles heb ben gedaan om moeilijkheden te voorkomen. Verder gaat de argumen tatie in op het feit dat wij al vaker, vijf keer volgens de brief, problemen hebben gehad met supporters. Inder daad liep er van 16 juli vorig jaar tot 16 juni dit jaar een voorwaardelijke straf. Maar in die periode hebben wij geen enkel probleem gehad met onze fans. Die voorwaardelijke straf is dus vervallen. Wij vinden het daarom on terecht, dat er toch naar het verleden wordt gekeken". STEENBERGEN - De ze ventienjarige atleet Wer ner Lodewijk, uit Zierik zee, heeft tijdens slinger wedstrijden in Steenber gen het kogelslingeren ge wonnen. De talentvolle atleet van de Zierik- zeese atletiekvereniging Delta Sport kwam tot een winnende afstand van maar liefst 46,90 meter. Met deze prestatie vestigde hij niet alleen een nieuw clubrecord bij de B-junioren maar leverde ook de tweede landelij ke beste prestatie in zijn categorie. Lodewijk dwingt met deze resulta ten een plaats af in de districtsploeg van West I (Zuid-Holland en Zeeland). Zondag, zeventien september aan staande, komt hij uit tegen de vier beste kogelslingeraars van Neder land, in de zogenaamde vijf-distric ten-ontmoeting, welke gehouden wordt op het nationale sportcentrum Papendal te Arnhem. Joop Lodewijk, vader van vorengenoemde Werner Lo dewijk, kwam tijdens de wedstrijden in Steenbergen tot een afstand van 32,92 meter bij de veteranen. Werner Lodewijk won tijdns slingerwedstrijden in Steenbergen bij het ko gelslingeren met een afstand van 46,90 meter. (Foto: Joop van Houdt). EINDHOVEN - Erik Breukink heeft zijn zin gekregen. De klassementsrenner wilde in augustus, nadat de komst van Steven Rooks en Gert-Jan Theunisse naar Pa nasonic bekend werd, onder geen beding bij de formatie van Peter Post blijven. Na weken van overleg kreeg hij de vrijheid naar een andere formatie- over te stappen. Het werd PDM, dat hem voor twee seizoenen, met een optie voor een derde, contracteerde. Met de overgang naar de formatie van Jan Gisbers kwam er. bij Breu kink een einde aan de wekenlange onzekerheid over zijn toekomst. De coureur uit Bergen op Zoom had van Post.de mondelinge toezegging ge kregen komend jaar als kopman te mogen vertrekken in de Ronde van Frankrijk. De plotselinge komst van het suc cesvolle PDM-duo verstoorde echter de relatie tussen renner en baas. Het vertrouwen van Breukink in Post was behoorlijk aangetast en de cou reur vroeg direct om ontbinding van zijn nog tot het einde van 1990 lopen de verbintenis. „We zijn als vrienden uit elkaar gegaan. Geen verwijten, ik ben blij met deze ontwikkeling. PDM was mijn eerste keus. Ik heb me door niemand laten beïnvloeden", ontze nuwde de renner de geruchten, dat hij misschien liever Peter Winnen naar de ploeg van Jan Raas was gevolgd. Breukink werd op zijn 22ste profes sional, nadat hij bij de Olympische Spelen in Los Angeles met de weg- ploeg vierde was geworden op de 100 kilometer lange tijdrit. Als prof ont wikkelde hij zich van een specialist in het tijdrijden tot een coureur voor het klassement. De doorbraak in 1987 met de derde plaats in de Giro d'Ita- lia deed vermoeden dat Nederland een waardige opvolger voor Joop Zoe temelk had gevonden. Import Een jaar later bevestigde de im port-Brabander zijn mogelijkheden als ronderenner door de Intaliaanse ronde, na een scherp gevecht ,met de Amerikaan Andy Hampsten, als nummer twee af te sluiten. In de Ron de van Frankrijk ging het echter mis. Niet een, maar twee keer. In 1988 en '89 kon Breukink geen voorname rol spelen in het klassement van de meest prestigieuze wielerwedstrijd. In 1988 werd hij twaalfde. Dit sei zoen kreeg hij zowel in de Giro als de Tour te maken met een inzinking. In Italië reed hij desondanks naar een vierde positie in het eindklassement, in de Tour ging het helemaal mis. Hij verliet met vage klachten de kara vaan in de dertiende etappe, op weg naar Marseille. Post verloor voor een deel het vertrouwen in zijn kopman en ging op zoek naar nieuwe toppers. Het werden uiteindelijk Rooks en Theunisse, die de afgelopen twee jaar voor Gisbers in de Tour schitterden. Breukink kon zich, met de belofte van Post in het achterhoofd, niet met de gang van zaken verenigen. „De komst van Rooks en Theunisse maak te mijn positie binnen de ploeg veel moeilijker. Sportief zou ik me niet voldoende kunnen ontplooien. Bij mijn nieuwe ploeg deel ik volgend jaar in de Tour het kopmanschap met Raul Alcala. Het betekent een nieuwe start, waar ik veel vertrouwen in heb." De Mexi caanse klimmer van Gisbers arri veerde donderdagavond in Eindho ven. Hij was speciaal uit Genève overgekomen om met zijn nieuwe ploegmaat te spreken. Voor Gisbers is de komst van Breu kink een opluchting. De ploegleider had rekening gehouden met een ver trek van Theunisse, het opstappen van Rooks betekende voor hem toch een kleine teleurstelling. „Ik had verwacht, dat Rooks zou blijven." Het verlies moest gecompenseerd worden met een topper. Liefst een Ne derlander, luidde de wens van de sponsor. Het management van de formatie legde na de uitlatingen van Breukink in augustus contact met de renner. „Breukink gaf zelf aan graag naar PDM te willen", zei Gisbers, die de kleine flirt met Delgado niet serieus noemde. De Spanjaard, al eerder bij de ploeg actief, heeft nog steeds goed contact met zijn oude ploegleiding, maar door het aanblijven van de nieuwe sponsor Banesto bleef Perico in Spanje. Pupil Dat Post zijn pupil liet gaan, had alles te maken met de motivatie van Breukink. „Wat moet ik met een ren ner die het niet naar zijn zin heeft. Daar heb ik weinig aan. Het heeft geen zin iemand tegen zijn wil te hou den. Er was geen mouw aan te pas sen", zei de ploegleider over zijn be sluit zijn oogappel te laten vertrekken. A ZIERIKZEE - Aanstaande maandag - 18 september - start er vanuit Arnhem een sport-demonstratie om de politiek sportbewust te maken. Aan de demonstratie wordt onder andere deelgenomen door Conny van Bentum, Leo Peelen, Monique Knol. Jan Timman. Hein Vergeer. Gretha Tromp, Jolanda de Rover, Elly van Hulst. Jan Ykema en nog ande re topsporters. De deelnemers gaan vanuit Arnhem richting Den Haag. Daar kunnen belangstellenden het gezelschap omstreeks 19.45 uur verwachten op het Binnenhof. Alles gebeurt onder de noemer De derde maandag van september: een voorproefje op de volgende dag: de derde dinsdag. Prinsjesdag. DEN HAAG - De tuchtcommissie van de KNVB heeft Haarlem-speler Sion voor zes wedstrijden geschorst wegens het trappen van een tegen stander in de wedstrijd in Rotterdam tegen het tweede team van Sparta. De coach van Haarlem in dat duel, Gerard van der Lem, kreeg naar aan leiding van zijn gedrag een voor waardelijke schorsing opgelegd van een duel. Twens moet Van der Lem een boete van 150 gulden betalen. Hij werd schuldig bevonden aan het beledigen van de scheidsrechter en grensrechter bij de wedstrijd Sparta 2-Haarlem 2. Emmen kan gedurende vijf wed strijden niet beschikken over Haak. Hij werd geschorst wegens het uitde len van een elleboogstoot aan een te genstander bij het bekerduel Vaillei- vogels-Emmen op 2 september. Haak dient ook een boete van 100 gulden te voldoen. Van Alkemade, speler van Eindho ven, dient vier wedstrijden van zijn ploeg toe te kijken. Tijdens het be kerduel tegen ADO '20 had hij een te genspeler, zonder het oogmerk te; hebben de bal te willen spelen, ge trapt. Van Alkemade kreeg ook een boete van 150 gulden. Voor een wedstrijd werden ge schorst, na het krijgen van de derde gele kaart: Van Buuren (Den Haag), Verrips (Utrecht) en Stafleu (Haar lem). BARCELONA - Niet de prestaties van de verzamelde wereldtop waren zondagavond na afloop van de strijd om de wereldbeker atletiek het on derwerp van gesprek, maar de tegen vallers van de organisatie van de Olympische Spelen in 1992. De race tegen de tijd die de atleten twee da gen lang met succes hebben gestre den, lijkt voor de Catalanen een uiterst moeizame te worden. Vooruitgang in de voorbereidingen bleek er slechts in geringe mate te zijn. De verbouwingen aan het alou de Montjuich-stadion (1929) zijn wel in een vergevorderd stadium, al wa ren werklieden een dag voor het be gin van de wedstrijden nog druk be zig. Maar het zag er allemaal keurig uit. Er is (zit)plaats voor 60.000 toe schouwers en de technische facilitei ten zijn hypermodern. Maar schijn bleek andermaal be- driegelijk. Het technisch vermogen stond machteloos tegen de natuur. Toen vrijdag de eerste van een serie onweersbuien boven Barcelona los barstte leek het stadion wel een ver giet. De atleten en officials die bij de ergste regen naar binnen vluchtten, merkten het verschil nauwelijks tus sen de catacomben van het stadion en de open lucht. Uit alle mogelijk hoeken, gaten én spleten kwam het regenwater de gan gen en kleedkamers binnen. Weldra stonden alle betrokkenen tot de en kels in het water. De toeschouwers die het toen allemaal wel hadden ge zien en naar huis wilden, hadden net zo goed het einde van de wedstrijden kunnen afwachten. Het wegennet in Barcelona bleek niet bestand op een extra hoeveelheid auto's. De vele kij kers dienden hun geduld danig aan te spreken alvorens zij rustig thuis, droog en warm, de wedstrijden op de televisie konden volgen. Zelfs de grootste promotor van de Catalaanse stad, IOC-voorzitter Juna Antionio Samaranch, was teleur gesteld over de gang van zaken. Of zo als hij het eufemistisch uitdrukte: „Het liep niet allemaal zoals ik dat gehoopt had. Maar gelukkig is drie jaar een periode waarin een hoop kan worden verbeterd". Op zondagavond openbaarde zich nog een probleem waar maar weini gen rekening mee hadden gehouden. Het noodweer nam zulke vormen aan, dat het idee werd opgevat de wedstrijden te verschuiven naar maandag. Dat bleek onmogelijk. De hotels hadden al hun kamers al weer nodig voor nieuwe gasten en alterna tieve accommodatie bleek niet voor handen. ZIERIKZEE - Tijdens de start van de districtscompeti tie badminton Zeeland speelt Badmintonclub Zierikzee met 5 teams mee, 1 team meer dan het vorige seizoen. De hoofdmacht van de vereniging (het le team) komt uit in de 2e klasse afdeling C, en bestaat uit: Jacqueline Alte- na, Angelique v. d. Have, Sander Melieste en Hanco de Vos. Tegenstanders in deze poule zijn: Marathon 5, Schepnet 1, Backhand 4, de Stenge 2, Groot Sas 1, Ter- neuzen 6, Sinar 2. Team 2 speelt in de 3e klasse afde ling B, en wordt gevormd door: Nelly Melieste, Marianne Krijger, Rob van 't Loo en Aad Melieste. Tegenstanders ïh deze klasse zijn: Terneuzen 7, de Sjuttul 3, Wissenkerke 1, Groot Sas 2, Astroïden 5 en Rill Smashers 2. Het 3e team van BC Zierikzee komt eveneens uit in de 3e klasse maar dan afdeling A, en bestaat uit; Josette Pankow, Adri v. d. Have, Jan v. d. Bos en Leen v. d. Have. Tegenstand wordt verwacht van: Astroïden 4, Backhand 6, DFS 2, Rill Smashers 1, Netwerk 2 en Pluumpje 4. Team 4 speelt 4e klasse afdeling D. De dames Anneke Horst en Lia Pan- nekoek en de heren Rien de Feyter en Kees Wagensveld vormen de teamle den. De volgende teams zitten even eens in deze klasse: de Sjuttul 4, de Stenge 5, Smash 5, Netwerk 4 en Ma rathon 8. Het laatste en tevens nieuwe team (team 5) van badmintonclub Zierik zee komt uit in de 4e klasse afdeling C. Dit team wordt gevormd door: Hetty Stoel, Ria Honé, lek Ha ge en Leo Koopman. Tegenstanders zijn: Astroïiden 9, Rill Smashers 3, Ter- ZIERIKZEE - Tijdens de eerste wedstrijd van de nieuwe bridgecom- petitie hebben de vrouwen uit Zie rikzee goede resultaten bereikt. In groep een werden de dames Kops en Tuinman eerste met ruim 60 procent terwijl de da mes Van de Berg en Ter- wisscha bijna, 58 procent scoorden in de O-W lijn van groep 2 en eerste wer den. Uit de volgende uitslagen blijkt dat ook enkele andere damesparen goed scoorden. Groep 1: 1. dms. Kops-Tuinman 145 (60,42%); 2. mevr. Van Wingeren-hr. Blonk 143; 3. dms. v. d. Valk-Schiette- katte 130; 4. echtp. Pomper 129; 5. echtp. Hollander 127; 6. dms. Gaan- derse-Klompe 124; 7. dms. Van Gees- bergen-Sluyter 114; 8. echtp. Aker boom 113; 9. hrn. Boot-Eekman 110; 10. mevr. v. d. Duyn-hr. Viergever 106; 11. dms. Berends-Oostwoud Wijdenes 105; 12. dms. Van Leeuwen-v. d. Zande 94. Het gemiddelde is 12Ö. Groep 2 O-W lijn: 1. dms. F. v. d. Berg-Terwisscha 162 (57,86%); 2. mevr. Böhm-hr. Gedrojc 154; 3. hrn. 't Hart- De Vries 137; 4./5. dms. Van Oeveren- Tennekes 132; 4./5. dms. Hogerheijde- v. d. Wekken 132; 6. echtp. Van Assen delft 123. Het gemiddelde is 140. Groep 2 NZ lijn: 1. hrn. Kloet-De Vlieger 163 (67,92%); 2. echtp. Stokla 133; 3. dms. Does-Eekman 120; 4. hrn. Van Ast-Kegels 109; 5. dms. Geluk-v. d. Zande 107; 6. hrn. Oostwoud-Wijde- nes-Timmerman 106; 7. dms. Brinck- man-Hemernian 102. Het gemiddelde is 120. neuzen 10, den Ossaert 3, Marathon 9 en Wissenkerke 3. Er wordt een complete competitie afgewerkt. De start is 15 september, en loopt tot begin februari. De thuiswedstrijden van BC Zie rikzee worden gespeeld op zaterdag in sporthal Onderdak te Zierikzee. De data van de eerstvolgende wed strijden zijn: klasse 2 afdeling C 17-9: Marathon 5-Zierikzee 1; klasse 3 afde ling B 17-9: Terneuzen 7-Zierikzee 2; klasse 3 afdeling A 15-9: Astroïden 4- Zierikzee 3; klasse 4 afdeling D 23-9: Zierikzee 4-Smash 5; klasse 4 afde ling C 15-9: Astroïden 9-Zierikzee 5. NIEUWERKERK - De PV Duive land in Nieuwerkerk nam deel aan een wedvlucht van Bretuil (255 km). Gelost werd er om 12.00 uur met een no-wind. In concours waren 280 dui ven, Eerste prijsduif: 16.36 (922 m/pm), laatste prijsduif: 17.52 (737 m/pm). De uitslag: H. v. d. Maas 1, 8, 20 (4); C. Krijger 2, 4, 54 (8); Comb. Knop- Stouten 3, 12, 14, 27, .28, 32, 36, 39, 43, 47, 56, 57 (44); N. Klink-Reinhoud 5, 19, 26, 31, 37, 59, 67, 70 (13); Comb, van Dijke 6, 10, 13, 17, 33, 69 (18); C. Schef- fers 7, 50 (18); J. de Waal 9, 22, 25, 35 (27); W. v. d. Meulen 11, 41, 48 (13); J. A. Hobé 15, 16, 40, 53 (9); J. Bosman 18, 24 (7); A. de Jonge 21. 30, 34, 38, 45, 58, 68 (23); Comb. Dane-Dooge 23, 52 (14); A. de Ronde 29, 44, 55, 62, 66 (21); Ph. Steketee 42, 51 (3); W. Luiting 46 (10); L. IJzelenberg 49, 61, 63. 65 (18); L. J. de Bruine 64 (6). De wedvlucht vanuit Tours (535 km) startte bij een no-wind om 07.45 uur en in concours waren er 111 dui ven. Eerste prijsduif: 18.15 (848 m/pm) en laatste prijsduif: 20.34 (692 m/pm). De uitslag: J. de Waal 1, 4, 7, 8, 13, 15 (17); C. Scheffers 2, 3, 17 (6); Comb. Knop-Stouten 5 (6); L. J. v. d. Wielen 6, 14 (8); N. Klink-Reinhoud 9, 11, 16 (18); L. IJzelenberg 10 (15); Comb, van Dijke 12 (20). aantel duiven per liefhebber. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TËL. Ö1110-16255 ZIERIKZEE - Greg Lemond mag met zijn contract van twaalf miljoen gulden, voor drie jaar, bij de ploeg Z de best betaalde wielrenner aller tijden zijn, de Amerikaan blijft een 'kleintje' op de wereldranglijst van kapitalisten onder de topsporters. Hij heeft nog steeds geen plaats in de top-50. Het is moeilijk, zo niet onmogelijk, een exacte ranglijst van grootverdieners samen te stellen. Veel inkomsten van topsporters zijn niet te achterhalen. Er zit een wezenlijk onder scheid tussen de opgegeven salarissen van de sterren en hun inkomsten van pre mies, verschillende contracten en sponsoring die hun bankrekeningen spekken. Hierbij komen nog voordeeltjes in natura. Sommigen doen boven dien allerlei zaken in speciale ven nootschappen, zoals de autocou reur Alain Prost met zijn Pole Promotion Ine in Genève of de voetballer Diego Maradona met zijn Diarma in Liechtenstein. Gezien de opgaven bij het teke nen van contracten gaat het mees te geld om in spektakelsporten, waarbij de deelnemers hun ge zondheid op het spel zetten, zoals boksen en autoraces formule 1. Op grond van hun verdiensten in 1988 nemen wereldkampioen boksen in het zwaargewicht Mike Tyson en de betere autocoureurs uit het klassement om de wereldtitel de hoogste posities op de geldrang- lijst in. Tyson haall het meest uit de niet aflatende dollarstroom. In 1988 ontving hij alleen al aan beurzen voor wedstrijden meer dan vijftig miljoen gulden. De Franse autocoureur Alain Prost streek onlangs met zijn overgang van McLaren naar Ferra ri een bedrag van 24 miljoen gul den op. Daarnaast tekende hij nog allerlei contracten, waarbij die met Marlboro om een enorm be drag gaat. Prosts Braziliaanse rivaal Ayr- ton Senna verdient ongeveer even veel. De Amerikaanse boksers Mi chael Spinks en Sugar Ray Leo nard werden geboekt voor respec tievelijk 31 miljoen en 27 miljoen gulden. Golf Golfspelers en tennissers staan op de fictieve ranglijst op grote af stand, ondanks hun grote waarde voor de media. Dit geldt ook voor een teamsporter als Maradona, ook al is hij de beste ter wereld. Met zijn laatste contract bij Napo- Ii voor 26 miljoen gulden (voor vijf jaar) blijft hij ruim achter bij de boksers en formule-l-coureurs. De wispelturige Argentijn scoort met zijn vaste jaarsalaris van 5,2 miljoen gulden wel goed temidden van andere teamspor ters. De Amerikaanse basketbal legende Kareem Abdul Jabbar verdient 6,9 miljoen gulden per jaar, de Amerikaanse honkballer Urel Hershiser 6,2 miljoen, de Ca nadese ijshockeyer Wayne Gretz- ky 6,5 miljoen. De tennissers Ivan Lcndl (TSj.), Mats Wilander (Zwe.) en de West duitser Boris Becker waren vorig jaar ieder goed voor 4,5 miljoen gulden aan prijzen- en startgeld. Steffi Graf was in haar eerste groot-slemjaar goed voor 8,5 mil joen gulden. De best betaalde golfer ter we reld is de Australiër Grog Nor man. Hij kwam in 1988 tot een to taal van 13 miljoen gulden. De best betaalde atleet is dc sprinter Carl Lewis. De Ameri kaan is jaarlijks goed voor 7 tot 9 miljoen gulden. Dat is 'peanuts' vergeleken bij zijn rivaal Ben Johnson. Dc Canadees verdiende voor zijn dopingschandaal in Se oul 2,3 miljoen gulden per maand.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 9