Ministerie van landbouw verwaarloost dierenwelzijn Fotopuzzel van Stad en Lande (17) Regen van kostbare geschenken POSTZEGELRUBRIEK Herdenking van de Tweede Wereldoorlog Sammy Davis jr heeft keelkanker uw ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 15 september 1989 Nr. 24610 5 Koninklijk bezoek aan Zierikzee (1809) ZIERIKZEE - De burgers van Zierikzee beleefden honderdtachtig jaar gele den een bijzonder enerverende periode. Tot tweemaal toe waren Stad en Lande in rep en roer: allereerst vanwege een met grote pracht en praal omgeven ko ninklijk bezoek in mei 1809, gevolgd door een Engelse invasie in augustus van datzelfde jaar. Hoewel de bevolking van Schou wen- Duiveland al lang haar be komst had van de aanwezigheid van de Franse (bezettings)troepen aarzelde het stadsbestuur van Zie rikzee niet om de Franse koning Lodewijk Napoleon bij diens be zoek aan Zierikzee een grootse ontvangst te bereiden: „dat zij de noodige maatregelen had daar- gesteld om Zijne Majesteit op eene voegzame wijze te ontvangen, niet twijfelende of alle In- en Opgeze tenen dezer Stad zouden zich even zeer beijveren om ten gemelden einde hunne liefde, hulde en eer bied voor zijne Majesteit den Ko ning aan den dag te leggen..." Het koninklijk bezoek duurde dagen achtereen, van 5 tot 9 mei. Voor bestuurders en burgers was er dus volop gelegenheid om zich te vergapen aan het rijk uitge doste gezelschap, zowel tijdens de aankomst met een jacht uit Stave- nisse als bij de verschillende rij toeren. Op dinsdagochtend 9 mei vond een afscheidsaudiëntie plaats; een regen van geschenken daalde neer op een aantal gegoede ingezetenen van Zierikzee.... Toortslicht Het koninklijk gezelschap kwam met een vloot van schepen, bestaande uit een jacht „alsmede eenige kleine vaartuigen", in Zie rikzee aan. „Dit alles leverde een zeer aangenaam gezigt op", aldus Olivier Groeneijk, die in zijn kro niek (uitgegeven in 1821) het vorstelijk bezoek zeer gedetail leerd heeft beschreven. Omdat burgemeester N. de Ka ter door ziekte was verhinderd werd de koning na aankomst on der het gejuich van de omstanders bij toortslicht door wethouder Boudewijn Boom welkom gehe ten. Laatstgenoemde overhandig de aan de vorst tevens „de daartoe expres vervaardigde zilvere Stads sleutels". Vervolgens ontrolde zich een in drukwekkend schouwspel in de Schouwse hoofdstad; de Zierik- zeeënaars keken zich de ogen uit. Langs de Nieuwe Havén stond de gehele gewapende Burgerwacht en het plaatselijk garnizoen „in militaire orde" opgesteld toen Zij ne Majesteit in een met zes paar den bespannen koets voorbijreed, onder het luiden van de klokken en het gebulder van kanonscho ten... Stadsbestuur en burgerij had den zich ten aanzien van de versie ringen niet onbetuigd gelaten; er waren erebogen opgericht en er werd overvloedig geïllumineerd. Uit alles blijkt dat er een- wel haast overdadig programma door Lodewijk Napoleon en zijn gezel schap moest worden afgewerkt. Zaterdag 6 mei ging men naar het havenhoofd en bezichtigde de al daar gelegen oesterputten. Ook werden waterstaatkundige wer ken in ogenschouw genomen als mede de „beschadigde" en inge- vallene gronden van Flaauwers Nolle en de zeedijk tot Burgh- sluis". Tfenslotte werd een rit gemaakt naar Westenschouwen, Haamste de, Renesse en Noordwelle om via Kapelle en Brijdorpe naar Zierik zee terug te keren. De volgende dag (zondag dus) ging men op- - nieuw een tochtje over het eiland maken waarbij het Verste Sas, Dreischor, Zonnemaire, Noord- gouwe en Brouwershaven werden bezocht, 's Middags vier uur was het hoge gezelschap in Zierikzee terug. Een luisterrijk bal in het stadhuis in aanwezigheid van de koning besloot de dag. Aan Marie Madeleine Groenedijk-Agron te Zierikzee schonk koning Lodewijk Napoleon ,,een zeer schoone piano-forte..." Op maandagochtend kwamen tal van dorpen op Duiveland aan de beurt. De koning bezocht ach tereenvolgens Ouwerkerk, Nieu- werkerk, Oosterland, Bruinisse en Zijpe. Overal was de ontvangst allerhartelijks als we de kroniek schrijver mogen geloven. Na de middag begaf Lodewijk Napoleon zich in een gereedliggende sloep om op de Oosterschelde het op de rede voor anker liggende flottille te inspecteren. Alsof dit allemaal nog niet genoeg was werd na te rugkeer wederom een rondrit door Zierikzee gemaakt. Tal van kerkgebouwen, Godshuizen en fa brieken werden bezocht alsmede „het Jonge- jufvrouwen Instituut, alwaar aan Z. M. door twee Elèves op dit Instituut een door dezelve vervaardigde fraai geborduurde portefeuille en een bouquet ge maakte bloemen wierd aangebo den, welke door Hoogstdenzelfde op eene minzame wijze wierden aangenomen". Wie goed doet, goed ontmoet zegt het spreekwoord. Dit werd bij het afscheid van de koning op dinsdagochtend 9 mei tot werke lijkheid: als manna uit de hemel daalde een ware geschenkenregen neer op een aantal voorname inge zetenen van Zierikzee. Marie Madeleine Agron, houdster van de jongeda- mes(kost)school en echtgenote van croniqueur Olivier Groeneijk zag zich verblijd met een piano-forte, waarschijnlijk bestemd voor het door haar geleide instituut. Jon gedames, die de portefeuille en het boeket hadden aangeboden en op het stadhuis de erewijn, kregen allen „van wegen Hoogstdenzel- ven zeer fraaije hals- en andere sieraden" ten geschenke. De pastoor die zondag de mis had opgedragen ontving ter herin nering een gouden snuifdoos! Het stadsbestuur kreeg bedra gen toegezegd „ten aanzien der verbetering van Stads Finantiën! Uit het hooggestemde relaas van Groeneijk valt op te maken dat twee personen „uit te boot vie len" bij deze geschenkenstroom. Dat waren de Gardes d'Honneur, die Z.M. gedurende zijn tocht op Schouwen-Duiveland hadden ver gezeld. Aan ieder was een gouden degen toegedacht, maar „om wel ke reden dit zoo vereerend ge schenk is achtergebleven is ons (d.i. Groenedijk) geheel onbe kend..." Wiebe Keikes MADRID - Bij een ongeluk met een oefentoestel van de Spaanse lucht macht zijn in de buurt van de zuid- spaanse stad Murcia twee vliegin- structeurs om het leven gekomen. Dit heeft een woordvoerder van het Spaanse ministerie van defensie mee gedeeld. De woordvoerder zei dat de twee officieren over de boordradio hadden gemeld dat zij een motorsto ring hadden en een noodlanding moesten maken. MEXICO-STAD - Damaso Perez Prado, de populaire uit Cuba afkom stige musicus die beter bekend was onder de naam Koning van de Mabo is overleden. Hij was al jaren ernstig ziek. ZIERIKZEE - De Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren con cludeert dat het ministerie van landbouw en visserij het beleid inzake dieren welzijn verwaarloost. Zeven jaar geleden werd het dierenwelzijnsbeleid over geheveld naar dit ministerie. Van dit beleid is nauwelijks iets terecht gekomen, zegt de vereniging in een notitie ten behoeve van de informateur. Daarom is overheveling van de zorg voor de dieren naar een ander departe ment (vrom of wvc) dringend noodzakelijk. Tijdens de formatie van het kabinet Lubbers 1 werd het departement van BRUINISSE - Het is dit jaar 50 jaar geleden dat de goed gesmeerde oorlogsmachine van Nazi-Duitsland (Hitler) op gang kwam en bijna zes jaar dood en verderf zaaide in Europa. Een oorlog die zelfs tot een we reldbrand uitbreidde en miljoenen slachtoffers eiste. Polen was het eer ste slachtoffer van de bloedige dadendrang van Hitiers horden. Toch waren het ook juist die Polen die een grote inbreng hadden in de bevrij ding van Europa. Dit najaar geven de Poolse Pos terijen drie herdenkingszegels uit die verwijzen naar 45 jaar geleden toen de Poolse strijdkrachten aan de zijde van de Geallieerden de stellingen van de Duitsers oprol den. De drie zegels herdenken res pectievelijk: De strijd van het Poolse Tweede Korps in de slag om Monte Cassino (Italië); het aandeel van de Eerste Poolse Pantserdivisie in de strijd bij Caen in het Franse Normandië kort na D-day. De derde zegel heeft een duidelijke link naar Ne derland omdat daarop de inzet van de Eerste Poolse Parachu tistenbrigade bij de slag om Arn hem wordt weergegeven. Op de drie zegels staan niet al leen de generaals die de betreffen de legeronderdelen aanvoerden maar ook een plattegrond waar de strijd plaats vond met daarop si tuatieschetsen van de veldslagen waar de Polen hun mannetje ston den. Vaak ten koste van grote ver liezen. In de belangrijke slag bij Falaise in augustus 1944 speelde de Poolse Pantserdivisie een be langrijke rol. Door hun overwin ning op de Duitsers werd de weg naar Parijs vrijgemaakt. Maar het bekendst zal de laatste zegel, die van 130 z., voor ons zijn. Daar staat majoor-generaal Stanislaw Sosabowski op die de leiding had over de Poolse deelname aan Mar ket Garden, bij ons beter bekend als de Slag om Arnhem. Door de schrijver Ryan omschreven als Een brug te ver. crm opgeheven en de departementen van wvc en vrom gevormd. Het onder crm ressorterende faunabeheer, waartoe ook het dierenwelzijn be hoorde, werd bij het ministerie van landbouw en visserij ondergebracht. Natuur-, milieu- en dierenbescher mingsorganisaties tekenden bezwaar aan tegen deze reorganisatie. Natuur beheer en dierenwelzijn zouden vol gens hen in de verdrukking komen door de produktiegerichte en écono mische invalshoek van het ministerie van landbouw en visserij. Minister president Lubbers was toen niet be reid de reorganisatie op deze onder delen ongedaan te maken. Hij toonde zich wel bereid de kwestie te zijner tijd, indien de feiten daartoe aanlei ding zouden geven, opnieuw te be zien. Volgens de Dierenbescherming is het daarvoor nu de hoogste tijd. Vertraagd Al vanaf 1975 wordt door de Twee de Kamer op vernieuwing van de die- renwetgeving aangedrongen. Bij elk onderdeel van de behandeling van het wetsvoorstel in de Tweede Kamer heeft het ministerie van landbouw en visserij zijn reactie op de inbreng van de Kamer uitermate vertraagd. Pas eind 1988 stuurde minister Braks zijn nota naar aanleiding van het eind verslag naar de Kamer. Het ministe rie heeft in deze gehele periode over zijn wetsvoorstel geen overleg willen voeren met de Dierenbescherming. Ook niet toen de Dierenbescherming in 1985 haar eigen, met tal van des kundigen opgesteld, wetsvoorstel bij het parlement had ingediend. Erger nog: minister Braks heeft zelfs in dit verband één van zijn ambtenaren een spreekverbod opgelegd. Verder hanteerde het ministerie in zijn wetsvoorstel gedurende de gehe le voorbereidingsperiode verouderde uitgangspunten die steeds gehand haafd bleven. Dit ondanks herhaalde kritiek van niet alleen de Dierenbe scherming, maar ook van de Tweede Kamer en de Nederlandse samenle ving. Waar het ministerie van landbouw op deelterreinen wel overleg voert met de Dierenbescherming en de landbouworganisaties, zijn de ju risten van het ministerie echter zel den aanwezig bij vergaderingen waarbij hun deelname dringend ge wenst is. Door dit gebrek aan belang stelling wordt de voortgang van die- renwelzijnskwesties ernstig gestag neerd. Het ministerie van landbouw en visserij voert geen actief beleid ter bevordering van diervriendelijke produkten, zoals scharreleieren en scharrelvarkensvlees. Het laat in fei te alle activiteiten op dit terrein over aan dierenbeschermingsorganisaties. Het beleid van het ministerie inza ke de verzelfstandiging van het land bouwkundig onderzoek geeft aanlei ding tot sombere verwachtingen voor de financiering van het onderzoek op het terrein van het dierenwelzijn. In de notitie aan de informateur vraagt de Dierenbescherming verder aan dacht voor een aantal beleidspunten. Wet Als belangrijke onderdelen voor de nieuwe dierenwet wijst de Dierenbe scherming op een goede regeling ten aanzien van genetische manipulatie van dieren, preventieve toetsing van huisvestingsystemen voor landbouw huisdieren, de bevoegdheid voor die renbeschermingsorganisaties om zich tot de kantonrechter te wenden en een adviesraad voor de gezond heid en het welzijn van dieren. De Dierenbescherming staat op het standpunt dat genetische manipula tie van dieren moet worden verbo den. Dit standpunt zal een onderwerp van discussie moeten zijn in een breed samengestelde staatscommis sie, die het hele terrein van geneti sche manipulatie omvat. De instel ling van deze commissie behoort één van de eerste daden van het nieuwe kabinet te zijn. Dierproeven moeten worden terug gedrongen. Om dit te bereiken die nen alternatieven voor dierproeven krachtiger te worden gestimuleerd. Nederland dient als prominente agrarische producent grote druk uit te oefenen op de EG-regelgeving voor het welzijn van dieren. Een innova tief onderzoeksbeleid en een voor uitstrevende beleidsvisie zijn hier voor noodzakelijk (onder andere bevordering van diervriendelijke produktiemethoden). UTRECHT - De vermindering van het aantal bedden in algemene zie kenhuizen heeft tot nu toe niet geleid tot een groter beroep op huisarts, ge zinszorg of wijkverpleging (de zoge noemde eerste-lijnszorg). LOS ANGELES - Sammy Davis jr., de bekende Amerikaanse zanger en entertainer, heeft keelkanker en zal volgende week met een bestralings- thcrapie worden behandeld. Dit heeft Davis' agent gemeld. De ziekte kwam aan het licht tij dens het jaarlijkse medische onder zoek. Hij zei dat medici zeiden te ver wachten dat Davis weer geheel zal herstellen na de behandeling. Davis, een zware roker, was samen met Frank Sinatra en Liza Minelli op tournee in het zuiden van de Verenig de Staten. Naar verwachting gaan de optre dens in de staat Nevada nog gewoon door, maar zal Davis volgende maand niet meer op de planken verschijnen in de noordelijke staten, aldus de zegsman. De Heer die elk leven leidt, Heeft ons zeer verblijd. Hij de Schepper van elk le ven, heeft ons een zoontje gege ven. Hij gaf leven, en spaarde le ven. Hem zij daarvoor dank en eer gegeven. LEENDERT MARINUS JAN Wij noemen hem Lcendert L. M. VERHOEK C. A. VERHOEK-KNOP 14 september 1989 Molenweg 6 4307 AJ Oosterland Tijdelijk adres: Zweedse Ro de Kruis Ziekenhuis, Zierik zee. PLAATS FAMILIE- BERICHTEN IN DE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Langs deze weg willen wij iedereen hartelijk bedanken voor de getoonde belangstelling na de geboorte van ons zoontje NIELS. FRIEDUS en ISABELLA VAN VELTHOVEN Zierikzee, september 1989 MARCEL DE KEIJSER MARIANNE BREKELMANS delen u mede, ook namens wederzijdse ouders, dat zij 22 sep tember 1989 in het huwelijk zullen treden om 14.30 uur in het gemeentehuis te Nieuwerkerk. U bent van harte welkom op de receptie die wordt gehouden tussen 19.30 en 21.00 uur in „Ons Dorpshuis" te Nieuwer kerk. Schoolstraat 24 4311 GZ Bruinisse Tijdelijk adres: Esdoornstraat 4, 4306 AH Nieuwerkerk J Tbekomstig adres: Tarwestraat 19, Bruinisse Hierbij willen wij iedereen van harte bedanken voor de vele j kaarten, kado's en andere attenties die wij hebben ontvangen voor ons huwelijk. RIEN en MAGDA MOL Nieuwerkerk, september 1989 Daar het mij onmogelijk is een ieder persoonlijk te bedan- j ken voor de blijken van medeleven na het plotseling overlij- i den van mijn geliefde vrouw JACOBA MOELIJKER-STOUTEN j wil ik langs deze weg mijn oprechte dank betuigen. C. MOELIJKER Bruinisse, september 1989 Verzorgingshuis „In 't Opper" In samenwerking met de Nieuwsbode ZIERIKZEE - Naast deze puzzel heeft de Commissie Kleine Monu menten dit jaar een mooie fotobrochure samengesteld. Deze bevat fo to's van allerlei kleine monumenten als stoephekken, makelaars, bo venlichten en deurlijsten; er kan zo een hele rondrit langs diverse kleine monumenten over Schouwen-Duiveland worden gemaakt. Deze brochure is verkrijgbaar bij het secretariaat van Stad en Lande. Het antwoord op puzzel nr. 16 is: Gevelsteen van molen „De Graan halm", Burghse Weg 53, Burgh- Haamstede. De molen „De Graanhalm" is gesticht door Adriaan Gast in 1847 en zijn zoon Lieven Stoffel Gast heeft de eerste steen gelegd. Nu is P. J. Landegent er molenaar. De molen is in bedrijf en tevens te be zichtigen. In een gezellige ruimte naast de molen verkoopt dhr Lan degent diverse soorten heerlijke pannekoeken. Die worden gebak ken van het meel van de molen. Voor kinderen is er een mini- speeltuin. Tévens heeft dhr Lande- gent een fietstocht rond de Ooster schelde uitgezet. Daar sluit de brochure „Kleine Monumenten van Schouwen-Duiveland" eigen lijk net mooi op aan. De winnaar van puzzel 16 is: dhr D. J. Brandenburg, Arnhemse Bo- venweg 33, Zeist. Wilt u meedoen met deze puzzel, stuurt u dan uw oplossing vóór woensdag a.s. naar: Stad en Lande Jubileumfoto, postbus 135, 4300 AC Zierikzee Zet duidelijk naam en adres én het nummer van de puzzel op een voldoende gefran keerde envelop. Oplossingen kun nen niet bij de krant ingeleverd worden. Iedereen kan meedoen. Onder de goede inzendingen wordt 25,— verloot. Wat en waar?

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 5