30NGE BOEREN ZIEK van déze LANDBOUWPOLITIEK I Deetman met zeven stemmen verschil nieuwe voorzitter 'Ondernemen steeds meer zaak van speculeren en anticiperen op toekomstige overheidsregels' DE HÜlifl CV KETEL WATERSTANDEN DEURLOO B.V. Commissie achter nieuwe CV voor gymzaal Kamer van Koophandel protesteert tegen continuering tolheffing Files verwacht bij Moerdijk 2 Z1ERIKZEE - Stel een krediet be schikbaar en vervang de centrale verwarmingsketel van de gymzaal aan de Raamstraat in Zierikzee. Dat is het unanieme advies van de com missie publieke werken aan het col lege van b en w van Zierikzee. Eerder was deze kwestie ook al aan de orde binnen de commissie en toen werd geadviseerd om eerst aan ver schillende bedrijven offerte te vragen alvorens met een definitief voorstel te komen. De offertes zijn nu binnen en de kosten voor het treffen van de voorzieningen worden geraamd op ruim 32.000,-. Voor dat bedrag wordt de gymzaal voorzien van een nieuwe cv-ketel met regelapparatuur en een nieuwe boiler. De commissie leden bleken geen enkele moeite te hebben met de investering die met het karwei gemoeid is. Wel werd er van verschillende kanten op aange drongen dat het bedrijf dat de klus gaat klaren om een garantie op het geleverde werk wordt gevraagd. Di recteur gemeentwerken D. D. J. van der Poel zegde toe dit gegeven in de verdere onderhandelingen mee te zul len nemen. Advertentie Werkverslag ZLM over ontwikkelingen in het landbouwbeleid: ZIERIKZEE - Ondernemen lijkt steeds meer een zaak van speculeren en anticiperen op mogelijke toekomstige nieuwe ontwikkelingen en overheidsregels. Die opmer king staat te lezen in het werkverslag over 1988 van de ZLM. „Steeds nieuwe overheidsmaatregelen waaruit re gelgeving voortvloeit scheppen voor sommige onderne mers onduidelijkheid en onzekerheid op bedrijfsecono misch terrein". Gesteld wordt dat vaak juist jonge ondernemers de dupe worden van die onduidelijkheid. verband met de bedrijfsopvolging op hun beurt weer spanningen kunnen geven in het gezin. ,,Er is (nog) onvoldoende besef van de slechte vooruitzichten in sommige bedrijfstakken zoals de akkerbouw en de veehouderij. Het komt hard aan om te constateren dat er voor de beoogde opvolger geen toekomst meer is in het bedrijf van de ouders". De ZLM signaleert verder dat het steeds vaker voorkomt dat de vrouw Volgens het werkverslag werkt de omstreden superheffing bij de boe ren goed. Daarbij wordt wel meteen aangetekend dat het voor kleine be drijven minder gunstig is gebleken. „Zowel quotumaankoop als leasen is voor hen te duur". De mestregelgeving zou volgens de ZLM in haar werkgebied weinig pro blemen opleveren. „De mestboek- houding en meststoffenheffing blij ken te zijn ingeburgerd", zo stelt men in het werkverslag. Wel signaleert men dat er onder de akkerbouwers weinig animo is om een eigen mestop- slag te bouwen of te huren. „Wellicht vindt men dit, ondanks subsidies, te duur". In het werkprogramma van de ZLM voor 1990 wordt een aantal knelpun ten in de landbouw op een rijtje ge zet. Naast de al genoemde zoals de overheidsmaatregelen en de proble men bij bedrijfsovername worden ge noemd het milieu en de eisen die op dat vlak aan de boer gesteld worden. Aandacht ook voor de toekomstige ontwikkelingen. MIDDELBURG - De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden- en Noord Zeeland heeft via een brief aan provinciale staten ge protesteerd tegen het voorstel van het college van gs om de tolheffing op de Zeelandbrug te continueren tot en met 1999. „Wij zijn voorstander vah hét op zd kort rtiogelijke termijn tolvrij makén van de Zeelandbrug, doch uiterlijk rond de jaarwisseling 1990/1991", al dus de voorzitter van de Kamer van Koophandel, drs C. Hartog. Voortzet ting van de tolheffing tot de eeuw wisseling staat volgens hem haaks op de gewenste verbetering van de Midaen-Zeelandroute als noord- zuidverbinding. „Zoals dat ook in het provinciaal sociaal-economisch be leidsplan 1989-1993 is verwoord". Voor het regionaal bedrijfsleven dat gebruik maakt van de Zeeland brug is de tolheffing een niet te ver- „Zij hebben onvoldoende mogelijk heden hun bedrijf verder te ontwik kelen. Hun solvabiliteit is gering en laat 'een gokje wagen' voor de toe komst vaak niet toe", aldus het werk verslag. „Zij kunnen zich niet per mitteren uitbreidingsinvesteringen, bijvoorbeeld aankoop van een melk quotum of landbouwgrond, te ple gen". Inkomensverschillen In het werkverslag heeft men wei nig goede woorden over voor het landbouwbeleid, van de nu demissio naire regering. „Vast staat dat dit landbouwbeleid een duidelijk min der sociale kant kent. De inkomens verschillen tqssen de sectoren die on der de naam landbouw vallen zijn groot", aldus het werkverslag. „Soms bekruipt ons het gevoel - en ook onder boeren en hun gezinnen is dat merkbaar - dat beleidsmakers de inkomenssituatie in de diverse secto ren mixen en aan de hand van het re sultaat daarvan beoordelen en uit dragen hoe de stand van zaken in de landbouw als geheel is". „Financieel gezonde en ongezonde sectoren worden zo een voor de bui tenwacht redelijk draaiende land bouw", aldus het werkverslag. Ge steld wordt dat een en ander erg frustrerend is voor ondernemers in sectoren die in de verdrukking zitten. Volgens de ZLM is er ook sprake van soms hoog oplopende inkomensver schillen binnen een sector van de landbouw. Onvoldoende besef Alles bij elkaar wordt de ware gang van zaken binnen de landbouw ver sluierd volgens de ZLM. Aan de ene kant is het zo dat een .aantal mensen zich de ontwikkelingen enorm aan trekt en de moed laat zakken. Aan de andere kant echter bestaat er volgens de ZLM ook een groep ondernemers die ervan uitgaat dat de soep niet zo heet wordt gegeten als zij wordt opge diend. „Ondanks dat men jaarlijks op het eigen vermogen inteert maakt men zich weinig zorgen. Vaak heeft men nog voldoende geld om alles te beta len. Men leeft dan van de afschrijvin gen. Hier is onvoldoende besef ge groeid dat dit zo niet door kan gaan". rs., c.' rfa f jr \AZ >0' j 'A' f .'.f" .'«ja 'Y 'i ïm* .JüéÊk; ,L l - Volgens de ZLM worden juist de jonge boeren het slachtoffer van het beleid van het kabinet Lubbers-II. Een visie waar de jonge boeren zich wel in kunnen vinden. (Archieffoto). Jonge ondernemers in de landbouw zien volgens de ZLM de situatie hel der onder ogen. „Zij proberen waar mogelijkheden aanwezig zijn veran deringen op hun bedrijf aan te bren gen. Het probleem waar men dan te genaan loopt is dat het aantal alternatieven om het bedrijf levens- vatbar te houden niet groot is", al dus het werkverslag. Opvolging Een ander probleem dat steeds va ker de kop opsteekt is de kwestie van de bedrijfsopvolging. „Er komen steeds meer bedrijven waar de be drijfsopvolging moeilijk, zo niet on mogelijk, wordt, vanwege de te beha len rentalsiliteit", aldus het werkver slag. Gesteld wordt dat problemen in of vriendin van diegenen die het be drijf overneemt elders gaat werken om mede in het levensonderhoud te voorzien. „Indien dit noodzakelijk is om het bedrijf in stand te houden is dit een minder goede zaak", aldus het werkverslag. Zoet water In het werkverslag wordt ook inge gaan op het feit dat de boeren op Schouwen-Duiveland de aanvoer van zoet water moeten ontberen. „Dit zal onherroepelijk betekenen dat vele bedrijfsaanpassingen waarbij zoet water noodzakelijk is niet uitgevoerd kunnen worden". De ZLM verbindt daar de conclusie aan dat daardoor een aantal bedrijven op lange termijn het bestaansrecht wordt ontnomen. „In feite is het van groot belang dat ieder individueel bedrijf een koers uitzet voor de ontwikkeling op korte en lange termijn van het be drijf", aldus het werkprogramma. Gesteld wordt dat een goed be drijfsplan daarbij onontbeerlijk is. De ZLM wil de boeren daarbij de helpende hand bieden. In samenwer king met anderen zal het project 'toe komstgericht ondernemen' worden uitgevoerd. „Dit houdt in dat iedere ondernemer zijn bedrijf op verzoek kan laten doorlichten met als doel dat de meeste agrarische bedrijven een duidelijk beeld hebben van de richting waarin het bedrijf zich zou kunnen ontwikkelen alsmede de ma nier waarop dit gerealiseerd zou kun nen worden". waarlozen kostenpost, aldus de Ka mer van Koophandel. „Voorts zijn wij van mening dat de verwervings kosten van de tolheffing niet meer in verhouding staan met de opbreng sten. In 1988 was 35 procent van de tolopbrengsten bestemd voor lonen en salarissen van het brugpersoneel en van de provinciale ambtenaren". ZIERIKZEE - Rijkswaterstaat is gestart met ingrijpende werkzaam heden aan het wegdek van de Moer- dijkbruggen. Het wegdek is door de warme zomer zo vervormd en bescha digd dat dit gevaar oplevert voor de verkeersveiligheid. Uitstel van repa ratie is niet verantwoord. Om filevorming te voorkomen zul len de werkzaamheden zoveel moge lijk 's nachts plaatsvinden. Toch moet het verkeer in zuidelijke richting tot medio oktober rekening houden met files in de avondspits. Dolman moet plaats vrijmaken in Tweede Kamer-presidium DEN HAAG - Minister Deetman van onderwijs en we tenschappen is donderdag benoemd tot voorzitter van de Tweede Kamer. Dat gebeurde na een geheime stemming - op briefjes - door de zojuist beëdigde Kamerleden. De toen nog zittende Dolman kreeg 68 stemmen, Deetman behaalde er 75. Er werden 4 blanco stemmen uitgebracht en drie op het CDA-Tweede Kamerlid Eversdijk. Onmiddellijk na het bekend wor den van de stemuitslag wenste Dol man zijn opvolger geluk.met zijn be noeming en verzocht Deetman in de Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Zierikzee Roompot Buiten Wemeldinge Springtij: 17 september Actuele informatie over afwijkingen: 06-91122353 Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 16 september 05.00 190 10.45 -120 17.10 171 23.05 -159 17 september 05.40 191 11.35 -121 17.50 175 23.50 -161 18 september 06.25 187 12.05 -120 18.30 178 16 september 03.05 208 09.15 -128 15.20 191 21.40 -170 17 september 03.40 216 09.55 -129 16.00 199 22.20 -171 18 september 04.25 213 10.35 -128 16.40 205 23.10 -167 16 september 05.25 201 10.50 -131 17.40 176 23.05 -170 17 september 06.10 204 11.25 -131 17.20 180 23.50 -172 18 september 06.50 199 12.10 -132 17.55 183 16 september 04.50 215 10.50 -137 17.10 199 23.10 -176 17 september 05.35 217 11.30 -137 17.50 204 23.55 -177 18 september 06.15 214 12.10 -137 18.30 208 voorzittersstoel plaats te nemen, waarop Dolman naar een Kamer bankje verhuisde. Deetman toonde zich in zijn eerste toespraak als Kamervoorzitter er kentelijk voor wat Dolman in zijn tien jaar voorzitterschap voor de Tweede Kamer heeft betekend. Hij zei het vertrouwen van de Kamer nimmer te zullen beschamen. „Voor wat betreft de inzet en het plichtsbe sef zal ik mij spiegelen aan mijn voorganger", aldus Deetman. Deetman zal nu de koningin vragen hem het ontslag te verlenen dat enke le maanden geleden na de val van het kabinet is ingediend. Verwacht wordt dat de ministerraad vrijdag bepaalt wie Deetman in de rest van de demis sionaire periode zal vervangen. Een van Dolman's laatste daden was een actie tot ordeverstoring van het nieuwe Kamerlid Janmaat in de kiem te smoren. Bij het afnemen van de eed van de Kamerleden stapte Jan maat naar voren en beklaagde zich erover dat hij Dolman niet kon ver staan. Dolman hamerde hem geïrri teerd af en beet hem toe: „Wij zijn hier bezig met een heilig bijeen komst". „Precies", aldus Janmaat. „Hou uw mond", zo beëindigde Deet man dit ongewenst gesprek. Janmaat veroorzaakte niet de enige ongeregeldheid. De politie verwij derde drie mensen van de publieke tribune. Zij ontrolden een spandoek en eisten dat de Iraanse ambassade in ons land wordt gesloten. Voordat de Kamerleden tot stem ming overgingen hadden enkele par tijen behoefte aan een klein debat over de wens van het CDA Dolman te vervangen door Deetman. Zoals be kend levert gewoonlijk de grootste fractie de' Kamervoorzitter, iets dat de laatste jaren nogal in ongebruik is geraakt. Namens de PvdA zei Kamerlid Al ders dat in de afgelopen 100 jaar het 44 jaar gewoonte is geweest dat de Kamervoorzitter niet tot de grootste fractie heeft behoord. Hij zei dat het CDA de PvdA-fractie er niet van heeft kunnen overtuigen dat de oude regel weer moet worden ingevoerd. De con tinuïteit van de Kamer als bedrijf is aan de orde, aldus Alders, volgens wie de PvdA daarom had besloten de kandidatuur van Dolman te handha ven. Fractievoorzitter Beckers (Groen Links) begreep niet waarom het CDA anders dan drie jaar geleden het Ka mervoorzitterschap claimt. Vooral de kandidatuur van Deetman weegt voor Groen Links zwaar. Als minister heeft Deetman zijn gezag verspeeld, niet alleen in de Kamer, maar ook daarbuiten. Zij vond dat het niet kan om „een mislukte minister tot het Kamervoorzitterschap te promove ren". Zij zei te vrezen dat de indruk naar buiten wordt gewekt dat „deze oud-minister een baantje moet heb ben en dat een gewoon Kamerlid maatschap kennelijk niet goed ge noeg is". CDA-fractievoorzitter De Vries wees erop dat het tot nu toe om een ongeschreven regel is gegaan die vroeger met enige soepelheid is toe gepast. Maar het bestendigen van die situatie ligt niet meer voor de hand. Het zou een verkeerde indruk kun nen wekken en zo'n traditie zou niet moeten worden gevestigd. „Zeker nu jongere kandidaten voor de post in aanmerking komen". Het voorstel om Deetman voor. te dragen staat overi gens geheel los van de kwaliteiten van Dolman, zo beklemtoonde De Vries. Hij is een bekwaam voorzitter geweest. Fractievoorzitter Van Mierlo van D66 zei op zich de redelijkheid van de claim van het CDA te erkennen. Maar hij vond de prijs van de verzilvering te groot. Bij zijn fractie overheerst de waardering voor de manier waarop Dolman het voorzitterschap heeft be kleed, aldus Van Mierlo. Fractieleider Voorhoeve van de VVD erkende eveneens dat de groot ste fractie in principe de Kamervoor zitter levert en erkende ook dat Dol man in de afgelopen tien jaar met grote inzet zijn ambt bekwaam heeft Kamervoorzitter Deetman. vervuld. Tbch menen wij echter dat er thans geen bijzondere omstandighe den zijn om af te zien van het recht van de grootste fractie, aldus Voor hoeve. Donderdag werd tevens het nieuwe presidium van de Tweede Kamer be noemd, dat voor het eerst uit drie vrouwen bestaat. Voorzitter is Deetman, het Kamer lid Castricum (PvdA) is eerste onder voorzitter en het Kamerlid Dees (CDA) is tweede ondervoorzitter. De overige leden zijn dé Tweede Kamer leden mevrouw Tbr Veld (PvdA), Franssen (VVD), mevrouw Groen man (D66) en mevrouw Brouwer (Groen Links). DEN HAAG - In het eerste gesprek tussen informateur Lubbers en D'66- fractieleider Van Mierlo ik niet ge sproken over de kwestie van de eu thanasie. Dat heeft een overigens weinig mededeelzame Van Mierlo ge zegd. Bij het verlaten van het gebouw van de Eerste Kamer, waar de infor mateur zijn intrek heeft genomen, zei Van Mierlo dat er alleen over proce durele zaken, die met de informatie te maken hebben, is gesproken. „Er is geen inhoudelijke discussie ge voerd". DEN HAAG - Het CDA handhaaft zijn bezwaren tegen deelname van D'66 aan de onderhandelingen over de totstandkoming van een centrum links kabinet. CDA-onderhandelaar De Vries zei na zijn gesprek met in formateur Lubbers dat hij het stand punt van de CDA-fractie heeft her haald, dat Lubbers een dag eerder - in zijn hoedanigheid van fractievoorzit ter - over de rol van D'66 heeft ingeno- Dinsdag en donderdag september Renesse Expositie schilderijen Marja de Lan ge. In het koor van de Nederlandse Hervormde kerk. 14.00-16.00 uur. De gehele maand september Zierikzee Expositie grafiek van Saskia Eggink bij de Amro Bank. Burgh-Haamstede De Burght. Expositie Monique Po lak. Dagelijks van 09.00-12.00 uur, 14.00-17.00 uur, 19.00-22.00 uur. Brouwershaven Expositie schilderijen H. Waleboer. Museum Vergulde Garnaal. Van maandag tot en met zaterdag van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. Op maandag 's middags niet ge opend. Tot en met 30 september Burgh-Haamstede Expositie aquarellen en tekeningen van Riky Schellart-van Deursen. Be- waerschole. Maandag t/m zaterdag van 13.30-16.30 uur. Vrijdag 15 september Zierikzee Openbare vergadering algemeen be stuur Beatrixschool. Schoolgebouw Grachtweg 8. 15.00 uur. Afscheidsreceptie G. J. Dijkstra in Vierschaar, openbaar vanaf 16.30 uur. Zaterdag 16 september Renesse Orgelconcert Bram Beekman. Neder landse Hervormde kerk. 20.00 uur. Brouwershaven Zeilwedstrijden op het Grevelingen- meer: 2e Grevelingenweekend Ned. Kruiser Klasse. Start Brouwersha ven. Concert Engelse hofmuziek, met kaarslicht, klank, beeld en woord. Sint Nicolaaskerk. Aanvang 20.00 uur. Zonnemaire Concert Nut en Uitspanning/lam pionoptocht. Muziektent I. M. van#de Bijlstraat. 19.30 uur. Zondag 17 september Zierikzee Vredeswake. Katholieke kerk. 19.30 tot 20.00 uur. Brouwershaven Zeilwedstrijden op het Grevelingen- meer: 2e Grevelingenweekend Ned. Kruiser Klasse. Start Brouwersha ven. Maandag 18 september Zierikzee Gemeenteraadsvergadering in stad huis. 19.30 uur. Bijeenkomst Philatelica. Huis van Nassau. 20.00 uur. Brouwershaven Raadsvergadering. Stadhuis. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Raadsvergadering. Gemeentehuis. 19.30 uur. Oosterland Vredeswake. Hervormde kerk. 19.30 tot 20.00 uur. Dinsdag 19 september Zierikzee Bijeenkomst over Angsten en fobieën in het Rooms-Katholiek Parochiecen trum, Mosselstraat 4. Aanvang 19.30 uur. Burgh-Haamstede Openbare commissie vergadering ruimtelijke ordening in het gemeen tehuis aan de Kloosterweg 60. Aan vang 19.30 uur. NCVB-bijeenkomst legerpredikant. Zaal bij Gereformeerde kerk. 19.45 uur. Renesse Vredeswake. Hervormde kerk. 19.30 tot 20.00 uur. Brouwershaven De bejaardensoos begint weer met haar activiteiten. In het zaaltje van de Bostonpleinkerk. 14.30 uur. Woensdag 20 september Zierikzee Eerste paal voor ontvangststation Ze- katel op Industrieterrein. Officiële handeling door burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs om 13.30 uur. Antiekveiling. Concertzaal. 19.00 uur. Bijeenkomst afd. Zierikzee van NCVB in bovenzaal Gereformeerde kerk. 20.00 uur. Lezing en demonstratie bewegings leer ismakogie. Huis van Nassau. 21.30 uur. Kerkwerve Ledenvergadering afd. Kerkwerve van NCVB in 't Zuudènde. 19.45 uur. Zonnemaire Vredeswake. Hervormde kerk. 19.30 tot 20.00 uur. Donderdag 21 september Zierikzee Antiekveiling. Concertzaal. 19.00 uur. Burgh-Haamstede Bijeenkomst afd. Westerschouwen van de ANBO in de Schutse. 14.15 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SGHUDBEBÊÜRS TEL 01110-16255

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 2