[WEI] Het alarmnummer straks voor heel Nederland nu alin onze regio! De volgende netnummers zijn nu ook aangesloten: 01100 t/m 01199. ALARM Schouwen-Duivelandse afdelingen presenteren nieuw jaarprogramma Tekort aan standplaatsen voor woonwagens in Zeeland ernstig Produktie- onderdeel PZEM naar EPZ Lijden vissen als ze stikken? NCVB ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 14 september 1989 Nr. 24609 5 ZIERIKZEE - In de loop van 1990 wordt het produktie-onderdeel van de NV Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij PZEM ondergebracht bij de NV Electriciteits-Produktie- maatschappij Zuid-Nederland EPZ. Een woordvoerder van EPZ heeft dit meegedeeld. De bonden en de SER zijn van de plannen op de hoogte gesteld. Als ge volg van de samenvoeging gaan ruim 600 werknemers over van PZEM naar EPZ. Dat heeft geen gevolgen voor hun arbeidsvoorwaarden. EPZ is ruim twee jaar geleden op gericht door de elektriciteitsprodu centen PNEM en PLEM in Noord- Brabant en Limburg. Directe aanlei ding was het voornemen van de rijks overheid om de produktie van elek triciteit in Nederland onder te brengen in een paar grote bedrijven. Aanvankelijk was PZEM ook bij de oprichtingsbesprekingen betrok ken. De Zeeuwse maatschappij haak te echter voortijdig af. Ongeveer een jaar geleden werd het overleg tussen PZEM en EPZ hervat. Na de samenvoeging beschikt EPZ over conventionele produktiebedrij- ven in Buggenum, Maasbracht, Geer- truidenberg en Borssele en een kern centrale in deze Zeeuwse gemeente met een gezamenlijke capaciteit van 4.710 mw. EPZ is daarmee de grootste elektriciteitsproducent van Neder land. Na de samenvoeging worden de aandelen van EPZ gelijkelijk ver deeld over de PNEM, PLEM en PZEM. De Zeeuwse maatschappij be taalt daarvoor 25 miljoen gulden. Advertentie ASSEN - Maakt een sport visser die zijn vangst in een droge plastic zak laat stikken zich schuldig aan dierenmis handeling? Over die vraag buigt zich de rechtbank in As sen. Een 32-jarige man uit Gro ningen werd eind vorig jaar aangehouden toen hij bij een viswedstrijd in Meppel zijn vangst in een plastic zak be waarde. Een aantal vissen was toen al gestikt, andere waren op sterven na dood. De officier van justitie in Assen besloot niet te vervolgen gezien het ge ringe kaliber van de zaak. Daartegen ging de Dierenbe scherming met succes in be roep bij het Hof in Leeuwar den. Twijfels Voor de rechtbank in Assen had officier van justitie mr. J Munzenbrock, woensdag dui delijk twijfels over vervolging: „Dieren worden geslacht, vis sen gevangen, kreeften en gar nalen levend gekookt. Als we al die gevallen moeten vervol gen komen we nergens meer aan toe". Over de gevolgen van een eventueel vonnis zei hij: „Stel je voor dat bij de haring vangst elke vis door een klap in de nek zou moeten worden gedood. Dat zou de nekslag zijn voor de beroeps visserij". Door het principiële karak ter van de zaak en de ophef had de verdachte volgens hem de rol gekregen van „kop van jut". De officier wilde hem niet nog meer leed berokkenen en vroeg om de sportvisser schuldig te verklaren zonder oplegging van straf. Dat ging de raads man van de sportvisser, mr. D. L. van Binsbergen, te ver. Vol gens de advocaat is niet,bewe zen dat vissen onnodig lijden wanneer ze stikken en hij vroeg om vrijspraak. Uitspraak op 27 september. Wie één van de bovengenoemde netnummers heeft Meer informatie over het Landelijk Uniform Alarmnummer vindt kan rustig de verschillende alarmnummers voor politie, brandweer u in de huis aan huis verspreide uitgave "Alarmnummer Nieuws", en ambulance vergeten. Of kende u ze niet uit uw hoofd? En dacht u ze te kunnen opzoeken als u ze nodig hebt? Vergeet het maar! Met dat gezoek ging tot nu toe kostbare tijd verloren. Dat is dus voorbij. U belt nu 06-11 en wordt door de centrale direct door verbonden met de hulpdienst die u nodig hebt Let web alleen in spoedeisende gevallen. Dus als tijdwinst levens kan redden, misdaad direct kan helpen bestrijden en branden kan helpen bedwingen. Eind 1990 kan heel Nederland 06-11 bellen. U nu al /[(S ELKE SECONDE TELT Ledenwerfactie ter gelegenheid van 70-jarig bestaan landelijke ZIERIKZEE/KERKWERVE/BRUINISSE/WESTER- SCHOUWEN- Een gezellig brei- en naaikransje voor da mes op leeftijd? De onderwerpen die in de onlangs ge reedgekomen jaarprogramma's van de vier Schouwen- Duivelandse afdelingen van de Nederlandse Christen vrouwenbond zijn vermeld wekken echter geenszins die indruk, want zaken als gezondheidszorg en milieu zijn niet direct zaken waarmee een brei- en naaikransje zich bezighoudt. Ofschoon de Nederlandse Christen vrouwenbond die 1 oktober precies zeventig jaar bestaat, zeker belang hecht aan het bieden van een stukje gezelligheid is het niet de hoofdzaak van haar bestaan. Opgericht in een periode (1919) dat Nederland aardig- op zijn kop werd gezet doordat de Ne derlandse vrouw door toedoen van Aletta Jacobs en Wilhelmina Drucker kiesrecht kreeg, was de Nederlandse Christenvrouwenbond vooral een emancipatorische beweging van vrouwen van confessionele huize. Die radicale ommekeer, waardoor de Nederlandse vrouw politiek ge zien haar stem kon laten horen, verg de van de vrouw ook achtergrondken nis over tal van zaken. „Om die christenvrouwen „klaar te stomen voor haar deelname aan het maat schappelijk gebeuren werd in 1919 de NCVB opgericht" vertelt mevrouw C. Viergever-Legemaate over de ont staansgeschiedenis van de organisa tie, waarvoor zij ruim vijf jaar als rayonvrouw van het gebied Schou- wen-Duiveland/Noord-Beveland ac tief is. Ofschoon er in zeventig jaar veel ten goede is gekeerd voor de vrouw is de doelstelling van de NCVB, de grootste christelijke vrouwenorgani satie in Nederland al die jaren on- gwijzigd gebleven. Nog steeds wil de NCVB vrouwen voorlichting geven over datgene wat zich op maatschap pelijk, cultureel en politiek vlak af speelt en wel zodanig dat vrouwen zelf keuzes kunnen maken en die ook zelf kunnen motiveren. „Een kweek vijver voor mondige vrouwen" zo kan populair worden gesteld. Bij het realiseren hiervan richt de NCVB zich op vrouwen van christelij ke huize in de brede zin des woords. Zowel de Vrijzinnig Hervormde vrouw als haar Christelijk Gerefor meerde zuster vinden bij deze chris telijke vrouwenorganisatie gastvrij onthaal. „Als vrouwen in de NCVB samenwerken, dan vallen kerkelijke muren weg en, we zijn eigenlijk oecu menisch bezig omdat we niet alleen een en dezelfde doelstelling on derstrepen, maar ook op dezelfde grondslag (vanuit het Evangelie) wer ken" aldus de rayoncontact vrouw, die de contacten tussen de afdelingen en het gewest onderhoudt. In zeven decennia heeft de NCVB zich ontwikkeld tot een organisatie met vele vertakkingen. In totaal zes tigduizend vrouwen in Nederland zijn lid van achthonderd afdelingen in den lande. Schouwen-Duiveland, dat samen met Noord-Beveland een rayon vormt heeft zo'n driehonderd leden, verdeeld over de afdelingen Zierikzee, Bruinisse, Kerkwerve en Westerschouwen. Die afdelingen, zo blijkt uit de woorden van mevrouw Viergever-Le gemaate zijn vrij bij het samenstellen van hun jaarprogramma. Het beleid van de plaatselijke afdeling wordt echter toch altijd wel afgestemd op het gewestelijke en landelijke be leidsplan van de bond. Afhankelijk van de plaatselijke situatie zal de ene afdeling wellicht wat gemakkelijker een wat controversiëler onderwerp als abortus, reageerbuisbevruchting of euthanasie op het programma zet ten. Mevrouw Viergever-Legemaate: „Kleinschaligheid maakt het soms moeilijk hierover vrijelijk te spre ken, iedereen kent je immers". On danks die vrijheid om bepaalde acti viteiten te programmeren valt bij een vergelijking van de jaarprogramma's van de Schouwen-Duivelandse afde lingen toch een aantal overeenkom sten op. „Dat kan voorkomen omdat de af delingen tijdens de gewestelijke ver gaderingen hun ervaringen met be paalde programma-onderdelen uit wisselen" verklaart de rayoncontact- vrouw. Bovendien zijn er ook maat schappelijk getinte bondsthema's die tijdens een van de maandelijke bij eenkomsten van de afdeling worden besproken. Nadat de NCVB zich een aantal jaren heeft verdiept in de vele aspecten van arbeid, staat sinds vorig jaar de gezondheidszorg centraal. Rond dit thema houdt de NCVB za terdag 23 september in de Flint in Amersfoort een symposium onder het motto Vrouwen op weg naar een gezonde samenleving. Verschillende deskundigen zullen die dag de ge zondheidszorg vanuit verschillende invalshoeken benaderen. In februari '91 wordt het thema dan officieel af gesloten met een congres. Mevrouw Viergever-Legemaate: „Die keuze voor de gezondheidszorg is op verzoek van de leden gedaan. Ie dere vrouw heeft immers te maken met die gezondheidszorg. Daarnaast is het ook een ruim thema, waarvoor je bij wijze van spreken zowel de dok ter als de dominee als spreker kunt uitnodigen". In tegenstelling tot vroeger be perkt die inleiding zich niet tot een „leesdienst" vanachter het katheder. Meer dan vroeger het geval is worden de leden door de mogelijkheid tot vragen stellen, bij de voordracht be trokken. Dat is een van de ontwikke lingen binnen de NCVB, die haar ze ventigjarig jubileum viert met een ledenwerfactie. „Met name in de leef tijdscategorie veertig- tot zestig jari gen alswel onder de jongere vrouwen zouden we wat meer leden moeten werven". Hoe „grijs" de NCVB op Schouwen-Duiveland is, mevrouw Viergever durft het niet exact te zeg gen: „Ik denk dat ongeveer één derde jong is. De afdelingen Bruinisse en Kerkwerve en het laatste jaar ook de afdeling Zierikzee hebben jongere le den gekregen". Dit seizoen zullen die leden zich on der meer verdiepen in het milieu, waarbij een link met de gezondheids zorg wordt gelegd. Dit gebeurt tij dens de streekvergadering die in april door de afdeling Kerkwerve wordt verzorgd. Als spreekster is hiervoor het CDA-statenlid Lukkie Nederhoed-Zijlstra uit Zierikzee uit genodigd. Mevrouw M. Rijndorp-Blom zal dinsdag 24 oktober voor de leden van de afdeling Westerschouwen even eens ingaan op de relatie vrouw milieu. Het milieu komt in november ook bij de afdeling Kerkwerve aan de orde. Rita de Ligt zal dan ingaan op het project van de zeehonden in de Zeeuwse wateren. Een onderwerp dat in februari '90 op het programma van de Bruse NCVB-afdeling staat. Drs F. Beekman is door de NCVB in Zierik zee uitgenodigd om in november in te gaan op de natuur en de landschap pen van Schouwen-Duiveland. Daarnaast komen er, hoe kan het ook anders, ook religieuze thema's aan de orde. Da J. J. van Zoelen uit Dreischor zal in januari in Bruinisse spreken over de Aardsmoeders, ter wijl zij in mei in Zierikzee aandacht vraagt voor de vrouwen uit het Nieu we en het Oude Tbstament. Behalve „zwaarwichtige" zaken zijn er in de programma's ook uitstapjes opgeno men, zoals het fietstochtje dat nog op het programma van de Bruse dames en hun Westerschouwse zusters staat. Schouwen-Duiveland springt er in gunstige zin uit ZIERIKZEE - In Zeeland is een schrijnend tekort aan standplaatsen voor woonwa gens. Dat blijkt uit het werkplan voor 1989-1990 van het provinciaal steunpunt woon- wagenwerk Zeeland. Behalve kwantitatief mankeert er volgens het werkplan ook nogal wat aan de kwaliteit van de standplaatsen. „Zevenenveertig gezinnen hebben geen officiële aansluiting op gas, water en elektriciteit en in de oudere wooncentra is de leefbaarheid zo slecht dat er op korte termijn plannen moeten worden gemaakt", aldus het werkplan. Schouwen-Duiveland komt er in het werkplan goed af. Het aantal standplaatsen is voldoende en ook op de kwaliteit valt weinig aan te merken. De consulent woonwagenwerk, P. Lamens, wil in de komende jaren dan ook proberen om de achterstand voor wat betreft het aantal standplaatsen zo snel mogelijk weg te werken. Het huidige tekort aan goede standplaat sen in Zeeland is volgens het werk plan 159. Gesteld wordt dat dit tekort mede een gevolg is van het uitblijven van vervanging of renovatie van de zeer slechte en geïsoleerd gelegen standplaatsen.. „De provinciale woonwagenplannen die sinds 1980 verschijnen blijken in de praktijk he laas tot nu toe papieren plannen", al dus het werkplan. Werkloosheid In het werkplan vraagt Lamens verder aandacht voor de enorme werkloosheid onder de woonwagen bewoners. „Ongeveer 90 procent van de bewoners is afhankelijk van een volledige of aanvullende uitkering. De éénzijdige opbouw van de werk gelegenheid^ in de autosloperij en aanverwante bedrijvigheid is een bron van grote zorg", aldus het werk plan. In het provinciaal autowrakken en af valstof fenplan wordt voorzien in sanering van circa 50 autosloperij en. „Voor woonwagenbewoners bete kent dit dat een groep van ongeveer 150 bewoners na de uitvoering van de sanering geen bezigheden meer heeft". „Dit zal ongetwijfeld enorme nega tieve maatschappelijke effecten met zich meebrengen", aldus het werk plan. Gesteld wordt dat in de provin ciale plannen niet voorzien wordt in alternatieve werkgelegenheid. Ook zou er onvoldoende zijn voorzien in stimulerende maatregelen voor wat betreft her: en bijscholing. Consulent Lamens wil een specifieK op de au tosloop gericht onderzoek laten ver richten. Daarbij zou dan ook bekeken moeten worden of er een alternatief toonvormend project opgezet kan worden. Opleiding Lamens zou dat het liefst in combi natie met betere bij- en omscholing willen doen. Het steunpunt stelt ook een onderzoek in naar de onder- wijspositie van woonwagemen zigeu nerkinderen in de provincie Zeeland. „De schrikbarende cijfers over deel name aan basis- en voortgezet onder wijs in andere provincies geven mede aanleiding tot net doen van dit onder zoek", aldus het werkplan. Middels dat onderzoek wil men De standplaatsen op Schouwen-Duiveland voldoen aan de geldende criteria archieffoto nier inzicht krijgen in de problema tiek van de onderwijspositie van woonwagenkinderen. Aan de hand van de resultaten van dat onderzoek moeten er dan gerichte maatregelen komen om die positie te verbeteren. In het werkplan wordt nog eens na drukkelijk gesteld dat de Zeeuwse gemeenten verantwoordelijk zijn voor het verbeteren van de huis vesting van de woonwagenbewoners, het terugdringen van de werkloos heid en het wegwerken van de onder wijsachterstand. „Dit moet gebeuren door een integrale aanpak", aldus het werkplan. Lamens stelt desgevraagd dat de si tuatie voor wat betreft de leefbaar heid in de woonwagenkampen op Schouwen-Duiveland goed te noemen is. „De standplaatsen in Bruinisse voldoen voor het grootste deel aan de criteria. Ze liggen alleen wat te ver van bepaalde voorzieningen van daan", aldus Lamens. Hetzelfde kan gezegd worden van het woonwagen centrum aan de Klerksweg bij Zierik zee. Over de standplaatsen in Wester schouwen zegt Lamens dat deze 're delijk goed in orde' zijn. Geen knel punten dus op Schouwen-Duiveland. Wel knelpunten op de Bevelanden en in Zeeuws-Vlaanderen. Met name in Goes, Vlissingen. Sluiskil en Sas van Gent is volgens Lamens sprake van ernstige achterstanden. „Maar ik heb wel begrepen dat die gemeenten druk bezig zijn met plannen voor ver betering van de huisvesting van woonwagenbewoners", aldus La-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 5