^4 C_ Eenduidige regels over plaatsing van schotelantennes ontbreken in de regio 'Om alles tot in details af te maken, dat vind ik leuk' DE ZIERIKZEESCHE COURANT WA> Wr- PE biet* Handgranaat in de tuin CTvvMSt W. Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1989 146ste jaargang Nr. 24609 Rolemmer Kinderen Jaarprogramma Zaalvoetbal Het gebruik van de rolemmer moet volgend Meer voorzieningen voor kinderen in het dorp. Het jaarprogramma van de diverse afdelingen De zaalvoetbal-competitie is weer van start c jaar duurder worden. (Pag. 3). Dat is de wens van een aantal Oosterlanders. van de vrouwenvereniging NCVB is gepresen- gaan en het is gelijk spannend. (Pag. 9). (Pag. 4). teerd. (Pag. 5). WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Al wat door mensen wordt gewrocht is aan verande ring onderhevig. Manilius Dit is een ontwikkeling waarin de voorschriften eigenlijk niet voorzien ZIERIKZEE - Mag je nou wel of niet een schotelanten ne op of aan je huis bevestigen? Die vraag is ongetwijfeld bij menigeen gerezen na lezing van het bericht over de woningbouwvereniging die haar huurders per brief te verstaan heeft gegeven dat het zeker niet de bedoeling is dat een dergelijke antenne aan de voorgevel van een huis bevestigd wordt. „Dit is een ontwikkeling waarin de re gelgeving eigenlijk niet voorziet, en ik denk dat we daar wel snel aan moeten gaan werken", stelt L. J. Zondag van de dienst bouw- en woningtoezicht van de gemeente Zierikzee. Zijn advies aan potentiële schotelantenne kopers is om zich goed te laten informeren over de moge lijkheden. „Dat kan de mensen een hoop ellende bespa ren". Het staat eenieder vrij om te probe ren zoveel mogelijk radio- en televi siezenders uit de ether te plukken, dat is een basisgegeven, een verwor ven recht. Maar aan de andere kant is het zo dat niet alleen huurders moe ten leven volgens de regels van de wo ningbouwvereniging. Ook huiseige naren zijn wat betreft het aanbren gen van veranderingen aan hun huis gebonden aan regels. Systemen In de beginjaren van de televisie was in sommige contreien een ware wedloop aan de gang. Wie de hoogste antenne bezat werd verondersteld ook de meeste zenders te kunnen ont vangen, en de besté beeldkwaliteit te hebben. Niet zelden werden de toren hoge fragiele antennes, hoe uitge breid ze soms ook getuid werden, het slachtoffer van harde wind. Wat later kwam de antenneverster ker in zwang en kon volstaan worden met een simpele antenne. Een ander idee dat vooral in de grote steden in zwang raakte was het centraal anten nesysteem waarbij een complete flat van televisie-signaal voorzien wordt door één centraal opgestelde anten ne. Nog even en dan wordt Schouwen- Duiveland voorzien van kabeltelevi sie hetgeen inhoudt dat je in feite he lemaal geen antenne meer nodig hebt en toch zo'n slordige 15 zenders glas helder in de huiskamer krijgt. Voor degenen die geen zin hebben om maandelijks te betalen voor de kabel aansluiting, of 15 zenders niet genoeg vinden is er dan nog de satelliet. DEN HAAG - Nederland en België gaan nauwer samenwerken en infor matie uitwisselen op het gebied van de verkeersveiligheid. Beide landen vinden dat de Benelux-Ianden een voortrekkersrol binnen de EG op dit gebied kunnen vervullen. Dit heeft het ministerie van verkeer en water staat meegedeeld na een gesprek tus sen minister Smit-Kroes en haar Bel gische collega J. L. Dehaene. wordt dat het van geval tot geval be keken zal worden. „Volgens het huurreglement moet de huurder toestemming vragen aan de verhuurder als hij of zij iets aan de gevel wil monteren", aldus H. Buur- grijpen als de wijze waarop een scho telantenne gemonteerd is volgens de gemeentelijke welstandscommissie niet door de beugel kan. Zijn college Krayenbrink van de ge meente Westerschouwen stelt dat de lijkhcden om iets te doen aan ongewenste ontwikkelingen", aldus woordvoerdér Van Dalen. In de gemeente Duiveland zijn al in 1986 uitgangspunten op papier gezet met betrekking tot schotelantennes. Daarin staat dat een schotelantenne onder bepaalde voorwaarden ge plaatst mag worden. Belangrijkste voorwaarde daarbij is dat de antenne vanaf de openbare weg niet direct zichtbaar mag zijn. Populair Volgens een elektro-installatiebe- drijf in Zierikzee wint de schotelan tenne aan populariteit. Vooral de Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Maar om het signaal van de satelliet op te vangen is een schotelantenne nodig. Astra Via de Astra-satelliet worden de programma's van onder andere Vero- nique en TV 10 straks de ether in geslingerd. Wie geen kabel wil, maar toch de programma's van deze com merciële omroepen niet wil missen is een schotelantenne onontbeerlijk. Op zich heeft de Christelijke Woning bouwvereniging Schouwen-Duive- land daar geen problemen mee. Waar de woningbouwvereniging wel bezwaar tegen heeft is plaatsing van een schotelantenne aan de voor gevel van een huis. ,,Wij constateer den bijvoorbeeld een schotelantenne die net onder de dakgoot was be vestigd, en dat is gewoon geen ge zicht", aldus B. de Groot, voorzitter van de woningbouwvereniging. „Kijk, als ze zo'n schotel nou in de tuin plaatsen dan hebben wij daar geen problemen mee, maar het is niet de bedoeling dat ze op ongewenste plaatsen gemonteerd worden", aldus De Groot. Hij tekent daarbij aan dat er geen sprake is van wildgroei voor wat betreft de schotelantennes. Maar men wil er gewoon vroeg bij zijn om te voorkomen dat mensen kosten ma ken om dan vervolgens gesommeerd te worden om de antenne weer weg te halen. Kabeltelevisie De Groot wijst daarbij op de komst van kabeltelevisie op Schouwen-Dui- veland. Het is de verwachting dat de gemeenten Bruinisse en Duiveland nog voor januari 1991 bekabeld zul len worden. „Als je een aansluiting op kabeltelevisie neemt dan krijg je 15 televisiezenders, en wil je er dan nog zenders bij hebben dan kun je een schotelantenne aanschaffen". Navraag leert dat men bij woning bouwvereniging Beter Wonen nog geen vaste richtlijnen heeft voor wat betreft de schotelantennes. Gesteld Schotels, ze verdienen een uitvoerige discussie. (Foto: Joop van Houdt). sink, hoogd algemene dierrst van Be ter Wonen. „Het hangt vooral af van de plaats waar men een dergelijke an tenne wil bevestigen". Hij tekent daarbij aan dat huurders van Beter Wonen die nu betalen voor de Centra le Antenne straks niet extra hoeven te betalen voor aansluiting op het ka belnet. „Voor hen blijft het tarief het zelfde", aldus Buursink. Let wel: dat geldt alleen voor het basispakket. Niet in het zicht Navraag bij de zes gemeenten op Schouwen-Duiveland leert dat ook daar de meningen uiteen lopen. L. J. Zondag van de dienst bouw- en wo ningtoezicht van de gemeente Zierik zee stelt dat in de binnenstad van Zie rikzee een schotelantenne zeker niet in het zicht geplaatst mag worden. „Daar ligt het simpel. Daar is het ab soluut verboden", aldus Zondag. Hij stelt dat een gemeente op grond van de bouwvergunning in kan gemeente niet zo gek veel mogelijk heden heeft om bijvoorbeeld een an tenne op een ongewenste plaats weg te krijgen. „Vooralsnog gaan wij niet achter die schotelantennes aan", al dus Krayenbrink. „Tfenminste zolang het geen extreme gevallen zijn". Vergunning Van de kant van de gemeente Mid- denschouwen laat men weten dat in bepaalde gevallen wel een vergun ning van de gemeente nodig is. „Maar ik heb in Middenschouwen nog geen schotelantennnes gezien", aldus woordvoerder Ringelberg van de dienst bouw- en woningtoezicht. Hij stelt dat er tot dusverre bij de ge meente nog geen aanvragen voor het plaatsen van een schotelantenne zijn binnengekomen Ook in de gemeente Brouwersha ven blijken er geen specifieke regels voor de plaatsing van schotelanten nes te bestaan. „Maar via de wel standscommissie zijn er wel moge- kleinere schotelantenne met een dia meter van 60 centimeter wordt goed verkocht. Voor een dergelijke schote lantenne dient men overigens onge veer 1000,- op tafel te leggen. A. L. Brasser van de kabel-exploi tant Zekatel plaatst zo zijn vraagte kens bij de mogelijkheden van een schotelantenne. „Een schotelantenne kun je maar op één satelliet richten, en een aantal programma's via die satelliet gaat dan nog gecodeerd de ether in". Die 'versleuteling' zoals Brasser het noemt is bedoeld om te voorko men dat wie er niet voor betaalt toch de programma's kan zien. Zekatel zorgt voor haar kabelabonnee's voor een centraal decodeerdapparaat en hoewel een enquête in november 1988 uitwees dat Zekatel vooralsnog niet op veel belangstelling op Schouwen- Duiveland hoeft te rekenen ziet Bras ser de toekomst met optimisme tege moet. „Ik denk niet dat Zeeland af zal wijken van het landelijk gemid delde". Verwachting tot vrijdagavond: Nu en dan regen Veel bewolking en nu en dan regen. Minimumtemperatuur circa 13 gra den. Middagtemperatuur ongeveer 19 graden. Matige zuidwestelijke wind, aan de kust en op het IJsselmeer toe nemend tot krachtig of hard. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 18 sept. Zaterdag: Zonneschijn: 30% Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 21 graden Windkracht: zuidwest 5 Zondag: Zonneschijn: 20% Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 13 graden Middagtemp.24 graden Windkracht: zuid 4 Maandag: Zonneschijn: 30% Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 21 graden Windkracht: zuidwest 3 ZON- EN MAANSTANDEN 15 sept. Zon op 07.14, onder 19.55 Maan op 19.40, onder 07.03 Volle Maan: 15 september (13.51) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Nadat in de nacht een zwakke rug van hogeluchtdruk is voorbijgetrokken met nog enkele op klaringen en minimumtemperaturen van ongeveer 13 graden, wordt het weer op vrijdag gekenmerkt door veel bewolking, waaruit af en toe re gen valt. Deze bewolking en regen hangt samen met de restanten van de orkaan Gabriëlle. Deze restanten worden vrijdagmiddag bij Schotland verwacht en trekken dan verder naar de Noorse kust. De middagtempera tuur wordt ongeveer 19 graden. De wind is zuidwestelijk, in de nacht nog zwak tot matig, rond kracht 3. Hij neemt in de loop van de dag toe tot vrij krachtig, 5. Aan de kust tot krachtig of hard, 6 a 7. Later op de dag kan hij nog wat verder toenemen. RENESSE - De eigenaar van het perceel Zeedistelweg 20 te Renesse vond woensdag een handgranaat in de grond bij zijn woning. Het ging om een projectiel met een afmeting van 15 bij 10 centimeter waarop drie rode kruisjes vermeld stonden. Bij de rijkspolitie was niet bekend wat dat laatste betekende. Men heeft contact opgenomen met de Explosieven Opruimings Dienst in Culemborg. Die komen de handgra naat vandaag, donderdag, ophalen of onschadelijk maken. Poppen en gouaches van Emmy Trouw in De Eenhoorn RENESSE - „Om alles tot in details af te werken, dat vind ik leuk. Als ik dat niet zou doen is het voor mij niet klaar". Dat zegt Emmy Trouw uit Renesse en haar woor den worden bevestigd door het uiterlijk van haar werk stukken, poppen en gouaches waarnaar men lange tijd kan kijken. Want steeds ontdekt men daarbij weer nieu we, hele fijne details. Van maandag 18 september tot en met zaterdag 23 september is het werk van Emmy Trouw te zien via een expositie in De Eenhoorn aan het Haven park te Zierikzee. De exposante Emmy Trouw. (Foto: Joop van Houdt). Emmy Trouw is van oorsprong be roepsillustrator. Na haar tekenoplei ding aan de Academie Couture te Rot terdam werkte zij voor verschillende reclamebureaus en warenhuizen. Ze tekende voorbeelden van de nieuwe modelijnen, onder andere voor adver tenties. Daarnaast kreeg Emmy Trouw zoveel persoonlijke opdrach ten dat ze na een poos besloot voor zichzelf te beginnen. „Ik heb illustraties gemaakt voor verhalen in enkele boeken en ook na dat ik voor mezelf ben begonnen, heb ik veel mode getekend". Naast haar werk begon Emmy Trouw in haar vrije tijd met het maken van goua ches. Kleine, fijne afbeeldingen van viooltjes, babyschoentjes, stukjes kant en speelgoeddieren die opvallen door hun gedetailleerde afwerking. „Ik maak die details omdat ik het an ders te kaal vind. Het leuke van het werk is juist om dat er aan toe te voe gen. Het is voor mij een uitdaging om de afbeelding zo precies te maken dat zo net echt lijkt. Ik streef er naar om het onderwerp over te brengen zoals het in zijn element is". Ongeveer tien jaar geleden begon Emmy Trouw ook met het maken van poppen. „Ik zag in de Bijenkorf een pierrot en die vond ik zo mooi. Maar hij was nogal prijzig daarom kocht ik hem niet gelijk en toen ik dat later wel wilde doen was hij weg. Dat vond ik zo jammer dat ik ben gaan proberen om zelf zo'n pop te maken". Het resultaat is nog te zicp in het atelier van Emmy TVouw in RencSse. En tijdens de expositie in De Eenhoorn is een aantal van de poppen te zien die ze in de daarop volgende jaren maakte. Prachtig aangeklede figuren uit de periode vanaf 1800 tot rond de jaren 1900. En ook hier weer details. Pop pen die compleet zijn aangekleed in de mode van die tijd. Van het origine le ondergoed, lange onderbroeken af gezet met piepkleine kantrandjes en corsetten tot de accessoires die bij de kleding horen, parasols, handschoen tjes, hoedjes en leren schoentjes. Hendrik de achtste, een Arabische danseres uit het variété-theater van die tijd, een verlopen hoer op leeftijd, baby's en een bruid. „De mode uit die tijd werkt inspi rerend op mij. Er is zo veel aan te vervolg pagina 3

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1