CASPER VAN ADEL dit biedt de beeldbuis Muziek van het Leger der Heils Vredeswake verplaatst zich van kerk naar kerk Kop-zorgen l Kindertheater Zolderkolder gaat het tweede seizoen in t ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 12 september 1989 Nr. 24608 5 ZIERIKZEE - 'De naam van Jezus is muziek'. Zo luidde de titel van een van de liederen die werd gezongen door het Leger des Heilskoor de Amsterdam Staff songsters. Het nationaal bekende koor, dat onder leiding staat van kapitein D. Krommerrihoek bracht deze woorden gedurende het afgelopen weekend ruimschoots in praktijk. Samen met het Leger des Heils muziekkorps Gorinchem kwamen ze naar Zierikzee om hier een paar keer op te treden. Volgens Leger des Heils gewoonte trokken de zangers en muzikanten daarbij onder het spelen van marsmuziek in optocht door de oude straten van Zierikzee naar de plaats van bestemming. Dat was zaterdagmiddag het plein voor de Grote Kerk waar een openlucht-concert werd gegeven en zaterdagavond de Concertzaal waar een concert werd gegeven. Zondag traden de zangers en muzikanten op in een bejaardenhuis en verder vond in de aula van de Christelijke scholenge meenschap een heiligingsbijeenkomst plaats en in de de Grote kerk een verlossingsbijeenkomst. (Foto: Joop van Houdt). Londen, Tower-gevangenis Beste bewoners van Brouw. Vanuit de koude kerkers van de To wer schrijf iku deze brief in de hoop dat ik deze column uit de gevangenis kan ontvoeren. Vurig hoop ik dat dit geschrift u zal bereiken voordat ik mijn hoofd op het schavot zal moeten neerleggen. Maar laat ik u eerst vertellen hoe ik in dit donkere hol terecht ben ge komen. Binnenkort wordt er in de Grote Kerk van Brouw een concert gegeven met muziek van het Engelse hofleven. Het probleem was echter om aan originele hof-muziek te ko men. Op een achteraf onzalig mo ment kwam ik op het idee om in het geheim naar het Engelse hof van Ko ning Hendrik VIII te reizen. Dat is mogelijk omdat ze in Engeland toch eeuwen achter lopen. Ik was ontstel lend benieuwd hoe het muziekleven aan het hof toeging temeer omdat ik had gehoord dat Hendrik, evenals zijn vader beschermheer van de mu ziek was. Aan de andere kant was ik ook wel wat zenuwachtig omdat ik wist dat het geen zachtzinnige man was en dat zijn tweede vrouw Anna Boleyn op het schavot haar einde had gevonden. Vroeg in de morgen klopte ik aan de poort van het Koninklijk Paleis en vertelde dat ik musicus Marzas was die vanuit de verre Nederlanden kwam om zijn Majesteit de Koning met zijn verrukkelijke spel te beha gen. Na een uurtje wachten kwam er een deftige man naar me toe. 'My name is Thomas Tallis' zei hij. 'I am gentleman of the Royal Chapel'. Ik boog als een knipmes want dit was de grote musicus waar iedereen over sprak. 'Gentleman van de Koninklij ke Kapel' was een van de hoogste functies die je aan het hof kon krij gen, een edelman in de muziek. 'Zijt gij van Brouwershaven' sprak hij. Ik boog en loog. 'Yes, mylord'. Wie is uw Koning'Zijne Majesteit La- bruyère de Eerste, mylord' 'En zijt gij musicus?' Weer boog ik. 'Yes, my lord'. 'Kom met mij mee dan zal ik u wat laten zien. Wat ik toen gehoord en gezien heb vergeet ik niet meer. We kwamen in de kapel waar Tallis organist was, we zagen groepen hofmuzikanten die bezig waren de muziek tfe oefenen voor het koninklijk diner en dansen voor de koninklijke feesten, we hoorden liederen zingen door groe pen en enkelingen, er waren instru mentalisten wier handen in razend snel tempo over de toetsen vlogen. Ik kon m'n ogen en oren niet geloven. Maar het meest verbaasde ik toen bleek dat Koning Hendrik VIII een verwoed verzamelaar was van mu ziekinstrumenten. Uit de hele we reld hingen de mooiste exemplaren vedels en blokfluiten die je maar kon bedenken. 'Uw koning houdt van muziek...' zuchte ik. Tallis knik te. 'His Majesty is zeer muzikaal. He loves vrouwen en muziek en dat is geen onaardige combinatie. Boven dien is hij zelf ook componist. His Majesty schrijft muziek voor blok fluiten en strijkers en His Majesty schrijft ook liefdesliederen. De volgende dag kwam het grote moment. In de avonduren zou ik wat voor de koning mogen spelen. Hij was in gezelschap van een van zijn vrouwen, de vierde of de vijfde, dat weet ik niet meer. 'Dus jij bent die vent uit de Nederlanden' riep hij toen ik al krom was van het buigen. 'Kom, speel eens wat uit je land op het virginiaal'. Met bibberende han den begon ik te spelen 'Kent gij ons land, ons Schouwse land...' De ko ning schateerde het uit. 'Wat een stom lied'. Hij wendde zich tot de vrouw. "My dear, my lovely Jane, geef me die luit eens aan. Dan zal ik eens een echt lied voor die cheeskop zingen'. Hij tokkelde de snaren van de luit. En toen klonk ineens de stem van de koning die zong over de eeu wige trouw van de koning voor zijn geliefde. "As the holly groweth green and never changeth hue so I am ever has been unto my Lady true". De ko ningin kreeg tranen in haar ogen. Na afloop was het doodstil. Ik dacht aan Anna Boleyn, je kon een hoofd horen vallen. Het klonk schitterend, maar ik kon niet begrijpen dat iemand die vrouwen zonder meer naar het scha vot stuurt ook zulke tere muziek kon schrijven. Die nacht heb ik mijn slag gesla gen. Ik moest voor de uitvoering in Brouwershaven'muziek hebben. Met een wakkerende kaars in mijn hand sloop ik op mijn tenen door de gan gen van het paleis op zoek naar de ruimte waar de hofmusici hun dage lijkse repetities hadden. Daar lag de muziek, de Engelse hofmuziek waar ik begerig naar op zoek was. Als een razande nam ik de veer in mijn hand en begon te schrijven, galliards, bal lades, zoveel als ik maar kon. Toen was het uit. Want opeens stonden ze daar. De leden van de Koninklijke Muziek Inspektie Guards. Een trad er naar voren. "Gij Marzas, zijt geen musicus, gij zijt een spion, een mu ziek spion". Zo kwam ik hier in de Tower te recht en werd ik als spion voorgeleid voor de hoogste rechtbanken. 'Gij zult niet kopiëren!' sprak de rechter streng. "U zult de rechten betalen met uw hoofd. Kent gij ons spreek woord niet: Wie zijn koppie wil eren moet niet kopiëren. Gij gaat op het schavot, schavuit! Wat is daarop uw antwoord?" "Ja!" antwoordde ik traditiege trouw. Stom van me, bij onthoofding moet ik er wel m'n hoofd bijhouden. "Maar, Your Honour, in de Nederlan den kopieert elk koor en elk orkest. We hebben er zelfs speciale appara ten voor. Als iedereen die muziek ko pieert op het schavot moest komen liep de helft van de Nederlanden zon der hoofd". De rechter1 werd boos "Marzas, gij kletst als een chicken zonder kop en zo zult gij ook eindi gen. Wilt gij nog in hoger beroep?" "Ik beroep mij op de koning zelf en als His Majesty zo genadig wil zijn mij vergiffenis te schenken beloof ik dat op het concert in Brouwershaven een van zijn liederen gezongen wordt". Elke dag wacht ik nu op bericht. Het wordt óf het schavot of verban ning naar Brouwershaven. Ik zeg maar: kop op! Het lijkt me sterk als daar binnenkort geen muziek van Hendrik VIII zal klinken. Het zal een kop-zorg minder voor me zijn. Stil, ik hoor voetstappen.... MARZAS De vredeswake verplaatst zich in totaal naar acht kerken. Een grote kaars gaat daarbij van kerk naar kerk als symbool van een brandende fakkel. Een fakkel die men toch nog steeds nodig acht om het vertrouwen in en het werken aan een vredige toe komst levend te houden. Kerken De organisatie is in handen van dé Interkerkelijke Vredesgroep Schou- wen-Duiveland. De vredeswake AMERSFOORT - De organisatie voor ontwikkelingssamenwerking SOS wereldhandel heeft op haar jaarcongres in Amersfoort het start sein gegeven voor de textielcampag- ne'„Stof tot nadenken". Deze cam pagne zal zich over enige jaren uitstrekken en heeft tot doel de afzet van textiel uit Derde-Wereldlanden in Nederland te vergroten. GRONINGEN - Het bestuur van d*e visafslag Lauwersoog is in hoger be roep gegaan tegen een vonnis van de economische politierechter in Gro ningen. Woensdag 6 september oor deelde de politierechter de visafslag schuldig aan het overtreden van de registratieregeling voor ten verkoop aangeboden vis. De visafslag kreeg een boete van vijfduizend gulden. Op woensdag 13 september ZIERIKZEE - Het Zierikzeese kindertheater-atelier Zolderkolder gaat zijn tweede seizoen in. Op woensdag 13 september beginnen de bijeenkomsten weer op de zolder van de openbare basisschool Binnen de Veste aan de Zierikzeese Raam straat. Het kindertheater is bedoeld voor kinderen van acht tot twaalf jaar die het leuk vinden om toneel te maken. Zelf een verhaal bedenken, zelf ver kleden, schminken, een decor bou wen en oefenen. Voorstelling Om 16.00 uur wordt de voorstelling die die middag is bedacht opgevoerd. Dan zijn alle ouders, grootouders, broertjes, zusjes, vriendjes, vriendin netjes en andere belangstellenden welkom op de zolder om de mini- voorstelling die is gemaakt te bekij ken. De ingang naar de Zoldelkolder is via de deur aan de achterzijde van het schoolgebouw aan de Raam straat. Per middag kunnen twaalf kinderen meedoen aan Zolderkolder, dus wie het eerst komt, het eerst maalt. Zolderkolder duurt van 13.30 tot ongeveer 16.30 uur. Na de eerste bijeenkomst volgen tot en met 20 de cember, om de veertien dagen, nog zeven Zolderkoldermiddagen. duurt steeds van 19.30 tot 20.00 uur en begint zondag 17 september in de Ka tholieke kerk te Zierikzee. Maandag wordt de vredeswake gehouden in dc Hervormde kerk te Oosterland, dins dag in de Hervormde kerk te Rcnes- se, woensdag in de Hervormde kerk te Zonnemaire, donderdag in de Gere formeerde kerk te Haamstede, vrij dag in de Gereformeerde kerk te Scharendijke, zaterdag in de Her vormde kerk te Noordgouwe en zon dag in de Hervormde kerk te Ouwer- kerk. Woensdag 13 september Nederland 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.00 uur Vrouw zijn, gevarieerd ma gazine. 15.30 uur Portraits of America, docu mentaire, afl. 6: Kansas. 16.20 uur Lassie, Amerikaanse serie. 16.46 uur Kinderkrant special: Effa- tha, kijkje in deze school voor dove en slechthorende kinderen. 17.30 uur Journaal. 17.45 uur Tijdsein-buitenland, blik over de grenzen met buitenland commentator Aad Kamsteeg. 18.30 uur Op kleine rails, 4-delige do cumentaire over modelspoorweg- bouw. Afl. 2. Herh. 19.00 uur Journaal. 19.18 uur Highlight, muziekprogram ma. 19.45 uur Van tropisch bos naar na tionaal park, natuurdocumentaire. 20.42 uur Jij of niks, Ronduit-verslag over Vietnamese jongeren die de overkant wel haalden, maar opgeslo ten werden in kampen of in de mis daad terecht kwamen. 21.15 uur Van U wil ik zingen, koor zang vanuit de Hooglandse kerk te Leiden. 21.50 uur De Bergrede, afl. 6: Bidden en schijnheiligheid. Herh. 22.30 uur Journaal. 22.40 uur Tijdsein, actualiteitenma gazine. 23.10 uur Marskramers, serie ont moetingen met mensen die in de meest uiteenlopende omstandighe den met hun religie bezig zijn. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 17.00 uur My little pony, Amerikaan se tekenfilmserie. 17.10 uur Superted, tekenfilmserie. 17.35 uur Kuifje, kinderserie. Afl. 2. 18.25 uur Countdown, muziekpro gramma. 19.25 uur Family Ties, Amerikaanse comedyserie. 20.00 uur Journaal. 20.29 uur Run the gauntlet, sport- spektakel in een serie van vier afleve ringen. Herh. 21.20 uur Travel Club, toeristisch ma gazine. 21.45 uur Veronica film video, film en videonieuws. 22.30 uur De Berghof: Hitler's ver borgen machtscentrum, 4-delige documentaire-serie. AfL 2. 23.25 uur Journaal. Nederland 3 09.00,13.00 en 18.20 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 09.30 uur Typisch iets voor jou. Les 1 t/m 5. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal 18.55 uur Het klokhuis, kindermaga zine. 19.10 uur Van gewest tot gewest, re gionaal magazine. 19.45 uur Staatsloterij 19.50 uur Het GPV. 20.00 uur Journaal 20.21 uur Socutera: De thuisfronten. •20.27 uur Spencer Tracy's nalaten schap, documentaire over deze acteur in het kader van de Tracy-filmcyclus die deze maand uitgezonden wordt. 21.53 uur Studio Sport 22.30 uur Journaal 22.40 uur Den Haag vandaag, parle mentaire rubriek. 22.55 uur Spotje Open Universiteit. 23.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 23.05 uur Studio sport. BRT 1 16.00 uur De tovenaar van Oz, 52- HILVERSUM - CDA-leider Lubbers geeft er de voorkeur aan dat onder handelingen over een mogelijke coa litie met de PvdA door een informa teur worden gevoerd. Als beide partijen een informateur leveren - zo als de PvdA wil - bestaat de kans dat deze onderhandelaars teveel „poli tiek maken" in plaats van de betrok ken fracties, aldus Lubbers voor de NOS-tv. De PvdA vindt dat het CDA een informateur moet leveren om de weg te effenen voor een centrum links kabinet van beide partijen. „Jeroen was niet kwaad, Dinge- man. Hij zei alleen: nou vooruut, 't steekt me wel even, maar ik zal er geen kwaad woord van zeggen Dat is alles, Ding, wat Jeroen daar omtrent sprak. Mooi hè? Dingeman kon geen woorden vin den op dit ogenblik, nu hij hoorde, dat zo mild zijn broer Jeroen was ge weest. Precies als Lidewei tegenover heur vader. Bloed kon eigen bloed nooit blijven haten. En Casper ging bevend voort: „Ding, dat was zeer mooi van Jeroen en je mag het wel weten, ik heb God gedankt voor die woorden van Je roen, daar moet z'n hart weet van hebben gehad En nu gaat het zo goed, zo bar erg goed, nu zal ik, als ik sterven moet, m n jongen, gerust het hoofd neer kunnen leggen en in Ho ger Heerlijkheid worden opgeno men Ja, ja, ja! Jij, bezorgd met een vrouw Ja, ja, ja", knikte hij en Casper van Adel zag veel meer dan hij zeggen kon. lben was het weer stil. Dat werd een stilte voor Casper van Adel om weer uit een visioen terug te keren naar de kille nuchtere alle daagsheid. Want Casper van Adel blééf een bóer wiens hart vocht met zijn verstand. En dat laatste won het veelal. Nog voor ze naar bed ging ried Casper dan ook met aandrang: ..Nou moet je gauw trouwen, Dingeman, je wordt ouwer Hij zei meer niet, maar dacht zoveel te meer. Vooral wat later, alleen, onder de dekens. I delige Japanse animatieserie. Afl. 16. 16.25 uur Ramona, 10-delige Canade se jeugdserie. Afl. 2. 16.50 uur De kleinste zwerver, Cana dese jeugdserie. 17.15 uur Magica, serie over de pre historie van de cinema. Afl. 2. 17.30 uur Sinja Mosa, Braziliaanse serie. Afl. 8. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatieserié voor de allerkleinsten. Afl. 16. 18.05 uur Plons, afl.: Plons en Janos. 18.10 uur Johan en de Alverman7 16- delige jeugdserie. Afl. 1. 18.35 uur Kilimanjaro, nieuwspro gramma voor jongeren. 19.00 uur De zonen van Abraham, do cumentaire serie van Paul Callebaut en Hengameh Panahi over religieuze groepen, die zich op Abraham beroe pen. Afl. 2. 19.25 uur Mededelingen en program ma-overzicht 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur De hond van de Baskervil- les, Britse tv-film. 22.00 uur Mobiele mensen - auto, tweewekelijks programma over de auto. 22.25 uur Kunst-zaken. 22.30 uur Nieuws Aansl. Paardenkoersen 22.45 uur Pirandello, programma uit de serie Great writers over de Ita liaanse auteur Luigi Pirandello die in het begin van deze eeuw vooral be kendheid verwierf als schrijver van toneelstukken. 23.45 uur Coda: Indien wij met ogen, van Gerda Berckmoes. BRT 2 18.45 uur Rin, Japanse serie. Afl. 7. 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. Afl. 829 19.23 uur 2x7, tv-spelletje. 19.28 uur Programma-overzicht 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Sportavond. Aansl. Verkeerstip. Donderdag 14 september Nederland 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 16.01 uur Liefde en bedrog, 3-delige Canadese serie. Afl. L 16.50 uur Neighbours, Australische serie. 17.13 uur Weg met de katten, Ameri kaanse tekenfilm. 17.30 uur Journaal. 17.46 uur Thuis in de dierentuin, Australische serie. VARA's kindermenu: 18.08 uur De avonturen van Teddy Ruxpin, tekenfilmserie. Herh. 18.30 uur Boer, tekenfilmserie. 18.41 uur De smurfen, tekenfilmse rie. 19.00 uur Journaal. 19.20 uur De baas in huis?, Ameri kaanse comedyserie. 19.45 uur Labyrinth, spelprograrhma gepresenteerd door Peter Jan Rens. 20.20 uur Target, Amerikaanse speel film. 22.12 uur Kronkel: Doeg, kronkel van Simon Carmiggelt. 22.30 uur Journaal. 22.40 uur Impact. Thema: China's ge heime wapen. Deel 2. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 16.05 uur Kid millions, Amerikaanse musical. 17.40 uur Just friends, muzikaal showprogramma. Herh. .18.18 uur De zwartkijkers, 4-delige serie over het medium Iblevisie. Deel 2. AMSTERDAM - De Gouden Griffel is dit jaar gewonnen door Wim Hof man voor zijn kinderboek Het vlot. De Gouden Griffel wordt jaarlijks toegekend aan het best geschreven Nederlandse kinder- of jeugdboek. De gouden penseel, voor de beste il lustraties in kinder- of jeugdboeken, gaat dit jaar naar Alfons van Heus- den. Hij krijgt de prijs voor zijn werk in het boek Dat rijmt. Dat is in Am sterdam bekendgemaakt door de CPNB, de Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek. Dingeman had best oren voor die vaderraad. En Lidewei - dat bleek al dra - ook. Daarom gingen ze met aller instem ming de volgende lente op het ge meentehuis dertien dagen onder de geboden en reden ze in voor-mei ten trouw. 's Jonge, dat was een stellage om nooit te vergeten. En Lidewei ging - bij weten nimmer in Oostvecn be leefd - in het wit aan Dingeman's arm. Maar dat wier nog bijtijds op heur grootse hart geschoven. En de ganse familie was present; een ieder met zijn eigen gerij, waar het ook boerde, ze kwamen Allemaal, op één na. Jeroen van Adel bleef in zijn deel van Ruimzicht moederziel alleen ach ter. Doch toen het feestgedoe met glimmende paarden en versierde til bury's, wegrolde van het erf, zag hij. stiekem loerend op de hooizolder, al les gaan. En Jeroen trapte toen de kat, naast hem aan zijn voeten, niet als weleer, noch spoog hij verachte lijk op de grond of oalae zijn vuisten. Ook zei hij tegen de knechts niet één lelijk woord over deze zaak, welke hem pijn deed. Dat was toch erg mooi van Jeroen. Want hij had op deze blijde dag voor Dingeman, een zeer kwaie dag voor z'n eigen, die Jeroen van Ruimzicht. Kort na de trouw van Dingeman namen de duizelingen en benauwdhe den bij Casper van Adel toe. Ook zijn 18.40 uur David de kabouter, teken filmserie. 19.05 uur Music masters, muziekquiz gepresenteerd door Ad Visser. 20.00 uur Journaal. 20.30 uur Growing pains, Ameri kaanse comedyserie. 20.55 uur Survival of the fittest, ver slag van dit evenement in het Cana dese Nationale Park Banff. 21.50 uur Voorlichting AVRO bridge cursus. 22.03 uur Twee vorstinnen en een vorst, Nederlandse speelfilm. 23.30 uur Ontdek je plekje: Meche- len. Herh. 23.45 uur Journaal. Nederland 3 09.00,13.00 en 18.20 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.05 uur Verslag van een conferen tie. Produktie: Turks Islamitische Culturele Federatie en IOS. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal 18.55 uur Het Klokhuis, jeugdpro gramma. 19.10 uur Buddy, 5-delige Engelse jeugdserie. 19.35 uur Vogels kijken, natuurfilm- serie. 20.00 uur Journaal 20.29 uur Droom en daad, afl. 7. 21.21 uur Philippides... toestel 89. 5- delige serie over hedendaagse com municatievormen. Afl. 3. 21.46 uur Home away from home, do cumentaire over een Amerikaan die naar Nederland emigreerde. 22.05 uur Kwartslag: Dubbelleven, serie gesprekken met 4 mensen over het mogelijke ontstaan van een nieu we wereldcultuur, als gevolg van mi- fratie, reizen en media. 2.30 uur Journaal. 22.40 uur Den Haag vandaag, politie ke achtergronden. 22.55 uur Como vai? Vöorlich- tingsprograma over de cursus Portu gees voor beginners. 23.05 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 17.30 uur Sinja Mosa, Braziliaanse serie. Afl. 9. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatieserie voor de allerkleinsten. Afl. 17. 18.05 uur Plons. Afl.: Plons en de pie- renwaaier. 18.10 uur Kung Fu, Amerikaanse se rie. 19.00 uur Korte film. 19.05 uur Uitzending door derden, programma van Televisie en Onder neming. 19.25 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Buren, Australische serie. Afl. 191. 20.25 uur Felice! quizprogramma. 20.55 uur Panorama. 21.50 uur Verrassende vertellingen, serie fantastische verhalen. Afl.: Do den stélen niet. 22.15 uur Intèrmezzo. 22.25 uur Kunstzaken. 22.30 uur Nieuws 22.45 uur Première, filmmagazine. 23.15 uur Coda: La Serenata, van G. Braga', üitgevoerd door het TVio Her man Roelstraete. BRT 2 18.45 uur Rin, Japanse serie. Afl. 8. 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. Afl. 829. 19.23 uur 2x7, tv-spelletje. 19.28 uur Programma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur De geest en de vorm, 10- delige Japanse serie. Afl. 4. 20.45 uur Abraham en Samuel, tv- drama van Jos Verlinden. GRONINGEN - De onderhandelin gen tussen de directie van Philips en de bonden over de toekomst van de Philips-vestiging in Groningen heb ben geen resultaat opgeleverd. De vakbonden en de groepsonderne- mingsraad zijn niet akkoord gegaan met de plannen van Philips om de produktie van koffiezetapparaten te verplaatsen van Groningen naar Hoogeveen en om een ander deel van Philips-Groningen - de produktie van kunststofonderdelen - te verkopen aan Schuttersveld B.V. ogen werden steeds slechter. En de dokter zei: „Boer Van Adel, neem van heden af een wandelstok". Nou, een wandelstok is onder Oost veen niet door gezonde boeren in ge bruik. En Casper van Adel wist drommels ja, wat de dokter bedoelde, al gebruikte hij nog zulke mooie ge meentehuiswoorden. En Casper van Adel wilde geen stok van wat voor naam ook. Hij wenste alleen op zijn twee eigen be nen te staan en rechtop tot het einde toe door dc polders te gaan. Dat zei den hem zijn kleine gevoelige hart en zijn gladde knappe verstand, maar zijn rochelende borst en zijn wankele tred deden hem vaak naar de stal strompelen om daar in 't geheim en alleen te janken. Want Casper van Adel besefte, dat hij een stok nodig had om staande te blijven en hij wil de daar niet aan. Casper van Adel wenste op zijn twee eigen benen te staan Ach, en wie wil dat niet? HOOFDSTUK IX Zeventien maanden en twaalf da gen - op de kop af - heeft er thans een streep door Ruimzicht gelopen. Want Jeroen van Adel mocht in Dinge man's trouw berusten en zijn harts tocht naar buiten in toom houden, het prikkeldraad trok hij niet uit zijn grond en zeer schaars waren de woor den die hij tot Lidewei en Dingeman sprak. (wordt vervolgd) Tijdens vredesweek van 17 tot en met 24 september SCHOUWEN-DUIVELAND - Tijdens de vredesweek die dit jaar plaatsvindt van zondag-17 september tot en met zondag 24 september wordt iedere avond in een an dere kerk op Schouwen-Duiveland een korte vredeswake te houden. 66 Door FENAND VAN DEN OEVER

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 5