EEN WAPEN PER 1 OKTOBER? M Publiek levert tot nu toe 55 wapens in Bruinisse beleeft 25ste editie van de traditionele mosseltocht streeknieuws Contrast én harmonie kenmerken schilderijen Dani van den Ende OLIESTOOKINSTALLATIES DEURLOO B.V, y'" At Bestuur van Beatrixschool bespreekt personeels- benoemingen ZONDER WAPEN HOU JE GELD OVER. 4 Van uitbundige bloemboeketten tot en met de serene rust van wijde schorrenlandschappen GOES Leven met vergeven Leven met vergeven. Dat is het on derwerp waarover de schrijfster Tbos Rosies op woensdag 13 september in Goes spreekt. Rosies is hiervoor uit genodigd door de afdeling Goes van Women's Aglow Fellowship die op woensdag 13 september zijn eerste sa menkomst van het seizoen houdt. De bijeenkomst vindt plaats in hotel Terminus en begint om 9.45 uur. Iede re vrouw is welkom, kinderoppas is aanwezig. Muziekfestival Op zaterdag 23 september wordt in Goes voor de derde keer het muziek festival voor kleine koren en ensem bles gehouden. Het evemenent houdt in dat op drie historische lokaties in de binnenstad optredens zijn van kleine koren of ensembles. Tbt de deelnemers aan het festival hoort ook het Valcoogh Ensemble Renesse onder leiding van J. H. Blom. Het en semble wordt gevormd door Henk Blom sopraanblokfluit/altschalmei, Nellie Geene, altblokfluit/slagwerk, Arie Damman, tenorblokfluit en Mientje Bliek, basblokfluit/slag werk. Zij treden op om 12.00 uur in de trouwzaal van het Goese stadhuis. MIDDELBURG Vergadering aandeelhouders De aandeelhouders van de NV Pro vinciale Zeeuwse Brug Maatschappij (PZBM) komen in vergadering bijeen op vrijdag 15 september na afloop van de ochtendvergadering van pro vinciale staten van Zeeland. Op de agenda van de vergadering onder an dere de jaarstukken over 1988, waar onder het jaarverslag. Vijf onder een kap 'Vijf onder een kap'. Dat is de titel van een cabaretprogramma dat zater dag 23 september door cabaret De Kuil wordt gepresenteerd in het Mi- nitheater aan de Verwerijstraat 53 te Middelburg. Op ernstige en humo ristische wijze geven de leden van het cabaret hun kijk op woonsituaties van uiteenlopende aard. Aanvang 20.30 uur. Gespreksgroepen Op donderdag 5 oktober wordt de eerste bijeenkomst van de gespreks groep voor alleenstaande moeders en vaders van de Fiom gehouden. De mogelijkheid wordt geboden tot het leggen van nieuwe contacten, praten over het verleden en het uitwisselen van ervaringen. Het is de bedoeling dat de gespreksgroep 10 keer bij el kaar komt. De bijeenkomsten wor den gehouden in het Fiom-gebouw aan de Varkensmarkt in Middelburg en beginnen steeds om 20.00 uur. Dinsdag 3 oktober start de Fiom met een gespreksgroep voor moeders van kinderen met incestervaringen. Het doel van de groep is dat men met el kaar praat om zo een beter inzicht te krijgen in de problemen en om beter tot verwerking te komen. Gespreks onderwerpen kunnen zijn schuldge voelens, haat-liefdegevoelens en bij voorbeeld de machtsongelijkheid ZIERIKZEE - Kleurrijke bloemboeketten als tastbare bewijzen van een zomerse uit barsting van moedertje natuur naast wijde schorrenlandschappen waar water en lucht elkaar heel in de verte lijken te raken. Voor de Zierikzeese Dani van den Ende die tot en met zaterdag 16 september in galerie De Eenhoorn in Zierikzee exposeert vormen deze twee uiteenlopende gegevens een schier onuitputtelijke bron van inspiratie. - v.f';1 jWOLr ,Vf rftT Ofschoon Dani van den Ende zich de laatste jaren meer heeft toegelegd op wijde schorrenlandschappen, ontbreekt ook het duinlandschap niet in haar expositie in De Eenhoorn. (Foto: Joop van Houdt). Voor Dani van den Ende, die bij verschillende docenten, onder wie Gerard Menken ,,in de leer" is ge weest, is De Eenhoorn geen „onbe kend terrein". Na groepsexposities in Heinkenszand en Goes exposeerde zij in 1986 voor het eerst in De Eenhoorn, een ruimte waaraan zij zeer ver knocht aan zegt te zijn. Het werk van de vroegere schoon heidsspecialiste dat nu in De Een hoorn te zien is, verschilt aanzienlijk van de werkstukken uit haar begin periode als schilderes. De gedetail leerde portretten en ruime duinland schappen hebben in de loop der jaren terrein verloren aan de schier onme-' telijke schorrenlandschappen in on der andere de Grevelingen en de bon te kleurenpracht van een tuin in bloei of een omvangrijke ruiker bloemen.' Wat hetzelfde gebleven is is het ma teriaal (olieverf) en de gevoelsmatige weergave van deze werkelijkheid. Dani van den Ende: Ik werk niet aan de hand van foto's en dia's. Zie ik tijdens een ritje iets dat de moeite van het schilderen waard is, dan neem ik de sfeer in me op om die im pressie thuis in een schilderij vast te leggen. Mijn werk is zuiver ge voelsmatig". Wat dat betreft is de Zie rikzeese een exponente van het im pressionisme. Met een beetje fantasie vind je in haar werkstukken dat kleurrijke en toch vage dat het werk van een Monet kenmerkt terug. Wat bovendien'ook opvalt in haar werk is dat er enerzijds sprake is van een vrolijke uitbundigheid terwijl een aantal werken als Schorren, Stil te en Wolken boven Zee een gevoel van ingetogenheid en ondergeschikt heid van de mens aan de machtige na tuur uitademen. Daarbij neigen de laatste werkstukken van de Zierik zeese meer naar het abstracte, zoals bijvoorbeeld de lila compositie, waarin de vele verschillende tinten goed harmoniëren met elkaar. Har monie én contrast zorgen samen voor een afwisselend geheel, waarvan men zich afvraagt of dat door een en dezelfde persoon is gemaakt. De uitgekiende kleurkeuze zorgt er voorts voor dat de bonte kleuren pracht van haar bloemenschilderijen niet ontaardt in een al te kleurrijk ge heel. Waar Dani van den Ende vroe ger heel vaak haar toevlucht nam tot blauwtinten blijkt zij het laatste jaar onbewust meer op de lila/paars toer te zijn, daarbij ook gedurfde combi natie als rood/roze /geel en oranje ge bruikend. „Mijn palet is wat veran derd, de kleuren zijn nu wat zachter dan vroeger het geval was" aldus de Zierikzeese voor wie een leven zon der schilderen haast ondenkbaar zou zijn. Wie een dezer dagen bij De Een hoorn naar binnen stapt kan zich bij hét zien van de schorrenlandschap pen en bloemenboeketten niet voor stellen dat deze door menselijk in grijpen worden bedreigd. Niets van die bedreiging is in het werk van Van den Ende terug te vinden. Doelbe wust niet, want zoals zij het zegt „De grote angst dat dit alles zal verdwij nen verdring ik door juist die schoon heid en ongereptheid weer te geven. Er is immers al zoveel ellende in de wereld". Die vrolijkheid die door die kleurenuitbarstingen vorm krijgt, wordt door de bezoekers wel gewaar deerd, zo is de ervaring van de Zierik zeese schilderes. ,,'t Klinkt wellicht wat vreemd, maar tot nu toe heb ik alleen positie ve reacties gehad en zijn er inmiddels zeven schilderijen verkocht. Een er van, die boven de deur daar, gaat naar Amerika, mijn dochter die nu net uit Amerika overgekomen is zal het meenemen" aldus Dani van den Ende. Advertentie ■>t en met zaterdag 16 september is het werk van de Zierikzeese te zien in De Eenhoorn aan het Havenpark en wel van 10.30 tot en met 16.30 uur. INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL. 01110-16255 ARNHEM - De Hogeschool In terstudie in Nijmegen moet de eigen bijdrages van een student in de jaren '86/'87 en '87/'88 terugbetalen. De kantonrechter in Arnhem honoreerde deze eis van de student. Het gaat in dit geval om een bijdrage van 225 gul den per studiejaar bovenop het colle gegeld. Dit heeft het Breed Overleg Actieve HBO's (BOAH) meegedeeld. ZIERIKZEE - Doordat het aantal leerlingen van de Beatrixschool in Zierikzee in januari hoger was dan bij de vorige peildatum in '87 is het mogelijk om het aantal uren vai en kele leerkrachten met een paar uur uit te breiden. Dit en nog een tweetal personeelsbenoemingen staan oj de agenda voor de bestuursvergadering van vrijdag 15 september in hetge- bouw aan Graehtweg. Aanvang lJiOO In januari telde de Beatrixschoolin Zierikzee 91 leerlingen. Bij de vorige peildatum in '87 bedroeg dat aanpl nog 82. Door die toename kan ook lpt aantal uren van een vijftal perjp- neelsleden tijdelijk worden uitg- breid. Op basis van de knelpunten- lijst die door de „werkgroep forma tie" is opgesteld heeft het bestuur m een voorstel gedaan om tot een (tijdo lijke) verdeling van deze extra uren t^ komen. Door de toewijzing van een aantal extra arbeidsuren (personeelsforma tie) is het mogelijk om de benoeming van mevrouw H. A. van Kooten-van Donge opnieuw met een jaar te ver lengen. Verlenging wil het bestuur eveneens voorM. A. Stoutjesdijk, die i wegens ziekte van een van de vaste 1 medewerkers op de Beatrixschool in valt. tussen vrouwen en mannen. Het is de bedoeling dat de gespreksgroep acht keer bij elkaar komt. De bijeenkom sten worden gehouden in het Fiom- pand aan de Varkensmarkt in Mid delburg en beginnen steèds om 9.30 uur. i HEINKENSZAND Onderwijsdag basisonderwijs Op initiatief van de stichting Zeeuwse Onderwijsdag wordt op woensdag 20 september in De Stenge in Heinkenszand de jaarlijkse onder wijsdag voor het basisonderwijs ge houden. Het thema is dit jaar kinde ren en spelen. Medewerking aan de onderwijsdag wordt gegeven door de secretaris van de Nationale Speel- raad, het Folkloristisch Danstheater, het Zeeuws Steunpunt voor Kunst zinnige Vorming, een muziekpedago ge en een aaptal Zeeuwse kinderthea tergroepen. De Zeeuwse onderwijs dag duurt van 8.30 tot 13.00 uur en is bedoeld voor onderwijzets; leden van ouderraden, medezeggenschapsra den, schoolbesturen en ouders van basisschoolleerlingen. 'S HEER HENDRIKSKINDEREN Treinmodelruilbeurs In het dorpshuis aan de Werfstraat te 's-Heer Hendrikskinderen wordt op zaterdag 30 september een trein- model ruilbeurs gehouden. Het is voor de tweede keer dat het evene ment plaatsvindt. De beurs biedt aan liefhebbers van modelbouw en mo deltreinen de gelegenheid om onder delen voor hun hobby te ruilen, te ko pen of verkopen. Op een testtafel kunnen nieuw gekochte of geruilde treintjes worden uitgeprobeerd. Er worden doorlopend video's gedraaid over de oude NS en er is een stand met ansichtkaarten en oude foto's van diverse trams en treinen. De beurs is van 10.00 tot 16.00 uur. BRUSSEL FNV In tegenstelling tot eerdere berich ten in de Zuidwester, het FN V-blad, wordt de manifestatie in Brussel niet zaterdag 18 oktober maar WOENS DAG 18 oktober gehouden. ZIERIKZEE - Het publiek op Schouwen-Duiveland heeft bij de Rijkspolitie Schouwen-Duiveland tot nu toe 55 wapens ingeleverd. Dat gebeurde in ver band met de nieuwe wet Wapens en Munitie die .op één september van kracht is geworden. Dordrecht en Bruinisse hebben iets met elkaar BRUINISSE - Dordrecht en Bruinisse hébben iets met elkaar, althans op watersportgebied. Dat valt te conclu deren nadat afgelopen weekend de Zeilvereniging Dor drecht en Omstreken nu al voor de 25e keer een Mossel- toht organiseerde naar Bruinisse. Een kwart eeuw dat zeilers uit de monumentale Drechtstad naar het Zeeuwse mosseldorp trokken. Onderweg zeilwedstrijden houden en altijd een gastvrij onthaal in Bru, compleet met mos selmaaltijd en feestavond. Leden en bestuur van de zeil vereniging, het Bruse gemeentebestuur en de plaatselij ke VVV, waar 26 jaar geleden het initiatief van uit ging beijveren zich in het instand houden van dit inmiddels tot een traditie uitgegroeid evenement en gezien het en thousiasme en elan waarin een en ander gebeurt hoeft daar niet aan getwijfeld te worden. Luuk Ottens, de huidige voorzitter van de VVV en al 23 jaar betrokken bij de organisatie en de erevoorzitter van de zeilvereniging Jiskoot die z'n vereniging door menig woelig water leidde, vulden elkaar aan bij die ont staansgeschiedenis van de verbroe derende Mosseltochten. Van de eerste wankele communica tie toen er voor 150 man gekookte mosselen gereed stond en er maar 50 zeilers in Bru arriveerden tot de late re grote schippersfeesten die gehou den werden. Dan weer in de Stoofpol- der, dan weer in het ruim van een oude coaster of in de loods van jacht werf Van Duivendijk. De laatste ja ren in het dorpshuis. Ook het ge meentebestuur van Bruinisse is al vele jaren betrokken bij de zeil- jumelage tussen beide plaatsen. Jaar lijks schenkt de gemeente een zilve ren mossel aan een lid van de vereni ging die zich op de een of andere manier verdienstelijk heeft gemaakt. Zilveren mossel Het gemeentebestuur was met een zware delegatie aanwezig bij de mos- De geschiedenis: 1963. In de nood woningen van Bruinisse woonde ook een aantal Dordtenaren dat een boot je had. Die kwamen ook wel eens in de winkels van Cees Jumelet en Jan Pleune die beiden mannen van het eerste uur waren van de plaatselijke VVV. Of er soms wat te versieren was in een gezamelijk toertochtje van Dordt naar Bru met een mosselmaal- tijd als afronding want de mosselen hadden ze inmiddels hogelijk weten te waarderen. Kookpan Nu waren Cees Jumelet, Jan Pleu ne en Ko Kleppe niet op hun mondje gevallen en het ontwikkelen van ini tiatieven was bij hen in goede han den. Die winter trokken ze met een paar emmers mosselen, een kookpan en een brander naar een bestuursver gadering van de zeilvereniging in Dordrecht. Dat werd niet alleen een smakelijke maar ook een vruchtbare vergadering want daar werd de basis gelegd voor een innige samenwer king die tot op de dag van vandaag, een kwart eeuw later, zou stand hou den. selmaaltijd in het dorpshuis. Burge meester T. C. Hekman, wethouder van sport- en visserijzaken Kees van Liere en gemeentesecretaris Bas de Groot. Scheidend burgervader Hek man overhandigde de zilveren mossel aan Jacob van de Hout omdat hij voorzitter was geweest in een moeilij ke periode, lid van de protestcommis sie was geweest en nu de zware taak op zich had genomen' dirigent te zijn van de Jantjes, een mannenkoor bin nen de zeilvereniging, spontaan opge richt bij het 50-jarig bestaan van de vereniging. De Jantjes, die later op de avond zo'n gezellig stempel op de aanwezi gen drukten met liedjes als De Klok van Arnemuiden en het speciaal voor de Mosseltochten gecomponeerde Hoog zijn soms de golven, hard is vaak de wind; einddoel is Bruinisse, waar men gastvrijheid vindt. Maar het was vooral wethouder Kees van Liere die door de vereniging in het zonnetje werd gezet. Jarenlang was hij direct betrokken bij de aan komst van de zeiltocht, kookte mos selen voor het banket en onderhield de contacten naar het gemeentebe stuur. Er was zelfs een compleet lied aan hem gewijd. Bij een jubileum hoort een cadeau en terwijl Van Liere een mosselgamituur aan voorzitter J. B. Jansen aanbood kon Hekman na mens de gemeente een aantal sein vlaggen overhandigen. Pakjes avond Het leek overigens toch al een beet je pakjesavond. Als de bekende bis schop uit Myra verblijdde de burger vader de zeilvereniging door de toeristenbelasting kwijt te schelden en WV-voozitter Luuk Ottens deed daar nog een schepje bovenop door het havengeld voor z'n rekening te ne men. Het was overigens de eerste keer in de 25 jaar dat de zeilvereni ging havengeld verschuldigd was bij de WSV Bru. Ottens: „Je nodigt de mensen uit dus je kunt hen toch geen havengeld laten betalen". Kees van Liere stelde dat er in de loop der jaren vele contacten waren opgebouwd en bestendigd. Tegen de niet-mosseleters gaf hij een vrije ver taling van de Zeeuwse lijfspreuk Luctor et Emergo, lukt het vandaag niet dan morgen wel. Om de Zeeuwse zuunigheid te weerleggen was er voor hen een alternatief gerecht. Van Liere gaf aan de ruim 150 aan wezigen daarover mee dat het Zeeuws meisje uit de reclame afgelopen vrij dag was getrouwd met iemand uit de zak van Zuid-Beveland. Burgemees ter Hekman ging terug in de raak vlakken van de geschiedenis tussen beide plaatsen en die vond hij in de mosselhandel. Al in vroeger tijden kwamen de gebroeders Schraver uit Bru met hun mosselscheepje in de Vuilpoort en de Kalkhaven van Dor drecht. Ze hadden er volgens de bur- gemosselmeester een goed ventje (af geleid van venten). Orgeltje Voor de oorlog woonde er al een oud-Bruenaar, Johannes Jumelet in Dordt, die wekelijks met een kas mosselen door de stad trok en gretig aftrek vond. Daarnaast verwisselde hij de mosselwagen vaak voor een or- feitje om onder het zingen van de be ende gezangenbundel van Johannes de Heer onder de Dordtenaren te evangeliseren. Iets dat volgens Hek man eigenlijk overbodig zou moeten zijn gezien het feit dat Dordrecht de belangrijke bakermat is van het Hol landse protestantisme (Dordtse Sy node van 1619 en de Dordtse leerre gels). Het geestelijke en vleselijke vloeide in de toespraak in elkaar over want Hekman memoreerde dat anno 1989 de gebroeders Kik met hun mos selhandel elke week op de markt in Dordrecht staan. „Hoe dichter bij Dordt, hoe rotter het wordt", de oude schippersspreuk kom Hekman ter ge ruststelling van de aanwezigen uit leggen. Het slaat zeker niet op de in- woneis van de oude havenstad maar op de toestand van de vaarwegen in vroeger tijden waar de schippers geen hoge dunk van hadden. Een op treden van de boerenkapcl Een Stuit je Leut, de eigen zanggroep de Jant jes met gezellige meezingers en dansmuziek waar gretig gebruik van werd gemaakt completeerden de ju bileumfeestavond. Tbr completering: dc zeilwedstrijd Dordt-Bru (lees: Volkeraksluis-Krammersluis) werd gewonnen door S. van der Hoeven met het jacht Iran Lover. Door de bepalingen in deze nieuwe wet is een verbod ontstaan op een aantal steekwapens die tot nu toe wa ren toegestaan. Onder andere val- messen, vlindermessen, opvouwbare messen, kapmessen, luchtbuksen en luchtdrukpistolen. Tot een oktober kunnen deze wa pens nog op de diverse politie-bu- reaus worden ingeleverd zonder dat een boete wordt gegeven. Men krijgt zelfs een kleine financiële vergoeding om het verlies van de waarde te com penseren. Na een oktober wordt het in bezit hebben van ongeoorloofde steekwapens beboet met bedragen die variëren van 10.000 tot 100.000 gulden. In totaal 20 mensen op Schouwen- Duiveland namen het besluit dit risi co niet te nemen. Zij leverden op het politiebureau te Zierikzee in totaal 55 wapens in. Het grootste gedeelte hiervan bestond uit vlindermessen waarvan er in totaal 37 werden inge leverd. 27 hiervan werden in een keer gebracht door een handelaar. De oogst op het Zierikzeese politie bureau bestaat tot op dit moment verder uit drie stiletto's, tvee mus ketgeweren, twee luchtdrukpistolen, twee werpmessen, twee opvouwbare messen, twee valmessen, een dolk mes, een kapmes, een opvouwbaar wapen, luchtdrukpistool er. een om gebouwd alarmpistool. Verder wer den 26 kogels ingeleverd. Het grootste deel van het publiek dat deze verboden wapens inleverde bestond volgens de politie uit jonge ren tussen 16 en 25 jaar Volgens een politiewoordvoerder betekent de ont vangst van deze wapens niet dat nu 'alles' is ingeleverd. „We hebben het vermoeden dat er nog veelmeer zit op Schouwen-Duiveland. Waarschijnlijk zien een heleboel mensai de ernst van de zaak nog niet in. waar het is toch echt zo dat ze na stnks die gi gantisch hoge boetes moe\en betalen als bij een controle blijktdat ze nog in het bezit zijn van venoden wa pens

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 4