streeknieuws Bouw Ravesteinhof vordert ss:""3"" Weight Watchers voor goed doel KOOKTOESTELLEN DEURLOO B.V. Huurders moeten schotel antennes weer weghalen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Schotel Commissie financiën en onderwijs Duiveland t ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 12 september 1989 Nr. 24808 3 Uitgever: BV. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11. Zierikzee; postbus 1. 4300 AA Zierikzeê; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315 Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur). 01119-1941. Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071. 12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43.50; per jaar 1 166.00; losse nummers 1 0.80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% BTW. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 59 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6.60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% BTW. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL. 01110-16255 kensmest. Die mest werd op de ha venkade in tankwagens overgeladen en naar verschillende boeren op Schouwen-Duiveland overgebracht voor uitrijden op het land. De mest was afkomstig van varkensmesterij- en in Limburg. Milieu De dames van de Hervormde Vrou wengroep komen dinsdag 12 septem ber bijeen in het Nederlands Her vormd Verenigingsgebouw in Brui- nisse. Deze avond begint om 19.30 uur en zal na de pauze in het teken staan van het thema „Het milieu waarin we leven." Bijeenkomst Helpt Elkander De Hervormde vrouwengroep Helpt Elkander hoopt vandaag, dins dag 12 september, weer in vergade ring bijeen,te komen, in het NH-ver- enigingsgebouw, aanvang 19.30 uur. Het onderwerp dat na de pauze be handeld zal worden is het milieu waarin we leven. Gasten zijn wel kom. Goed nieuws In het dorpshuis van Bruinisse start morgen, woensdag 13 septem ber, het nieuwe seizoen van de Goed Nieuws Club van het Leger des Heils. De jeugd komt bijeen tussen 13.30- 15.00 uur. Alle jeugdige belangstel lenden zijn vanzelfsprekend welkom. Afscheid Het afscheid van Joh. van den Bos als voorzitter van Zevibel had vele bestuurders uit de visserij wereld en van de provincie in hotel Brittannia te Vlissingen samengebracht. Johan van den Bos, opgegroeid in de visse rijgemeente Bruinisse, later burge meester van St. Annaland en Arne- muiden en tenslotte lid van gedepu teerde staten Zeeland, kende uiter aard de problemen van de Zeeuwse vissers en de opvolging van drs. Al. S. Lockefeer in 1979 bleek 10 jaar lang een gelukkige greep te zijn geweest. Van Van den Bos werd door ver schillende sprekers een profielschets gegeven. Hij was „bescheiden met een groot gevoel voor humor", had „durf", kon indringende vragen stel len, hij wist zijn weetje als het op de Bijbel aankwam en citeerde dikwijls verhalen en uitspraken van domi nees. Door een humoristische noot, wist hij, als een vergadering wat ru moerig dreigde te worden, de orde te bewaren. Kortom: hij kon de sprin gende kikkers in de kruiwagen hou den, zoals Eversdijk, de voorzitter van de Vaste Commissie voor Visse rijzaken in de Tweede Kamer het uit drukte. In zijn slottoespraak en dank woord, voerde de geroemde humor ook weer de boventoon. De onder toon: De visserij is en moet in Zee land één der pijlers van de samenle ving blijven, kwam ook onverbloemd naar voren. Van de gelegenheid om kennis te maken met de opvolger van Van den Bos, de Bruse wethouder C. J. van Liere, werd druk gebruik gemaakt. Van Liere riep de vissers op, de een heid te bewaren en ter verdediging van hun belangen een gesloten front te vormen. Brief christelijke woningbouwvereniging iian bewoners BRUINISSE/NIEUWERKERK/ OUWERKERK - Mensen die een huis huren van de christelijke woning bouwvereniging mogen geen schote lantennes op hun huis bevestigen. Dat heeft de woningbouwvereniging in een brief aan de bewoners duide lijk gemaakt. Wie reeds een schote lantenne heeft geïnstalleerd wordt gesommeerd deze weer te verwijde ren. De woningbouwvereniging wijst de bewoners erop dat het de verwach ting is dat de gemeenten Bruinisse en Duiveland nog voor januari 1991 be- kabeld zullen worden. En wie zich aan laat sluiten op die kabel krijgt een groot aantal zenders op radio en televisie. Ontwikkeling „Nu is er echter een ontwikkeling gaande waarbij gezinnen zich in dit stadium nog gaan voorzien van een schotelantenne. Deze ontwikkeling vervuylt ons met zorg", aldus de christelijke woningbouwvereniging. „Immers: een schotelantenne is slechts te gebruiken indien hij on wrikbaar onder een zekere ten op zichte van een satelliet wordt ge richt". „Dit kan inhouden dat zo'n scho telantenne op de meest ongewenste plaatsen aan de woning verschijnt, zoals bijvoorbeeld aan de voorkant onder de dakrand. Dat moet dan meestal ook gepaard gaan met aller lei boor-, doorboor- en breekwerk" En vooral tegen dat laatste verzet de christelijke woningbouwvereni ging zich. „Niemand zal dan ook toe stemming krijgen zo'n schotel met toebehoren aan ons woningbezit aan te brengen. Deze ontwikkeling is ook uit welstandsoverwegingen beslist niet acceptabel", aldus de christelijke woningbouwvereniging. Zij voegt daar nog aan toe dat reeds aange brachte schotelantennes verwijderd moeten worden. In totaal 571.30 kilogram bracht het zeven man en vrouw sterke bestuur van de Sint Willibrorduskerk op de weeg schaal. (Foto: Joop van Houdt). Alle huurders van de christelijke woningbouwvereniging Schouwen en Duiveland (Bruinisse, Nieuwer- kerk en Oitwerkerk) hebben in een brief van de vereniging duidelijk te verstaan gekregen, dat schotelanten nes voor de ontvangst van buiten landse zenders uit den boze zijn. Reeds geplaatste schotels dienen verwijderd te worden. De vereniging draagt twee voorname argumenten aan voor haar dwingende eis. Er komt binnen afzienbare tijd kabelte levisie met de nodige zenders en de schotels zullen niet zelden op zeer on- ogelijke plaatsen aan de woning ge monteerd. moeten worden. De wo ningbouwvereniging heeft ongetwij feld het goed reent te bepalen wat er met haar woningen gebeurt, maar de wijze waarop ze nu eenrichtingsver keer bedrijft is twijfelachtig. Paniek voor niets, zou je kunnen zeggen. Want hoeveel mensen zijn voorne mens een schotel van minimaal 1000 gulden te plaatsen? Hoeveel mensen hebben behoefte (vaak uit hobby isme) aan meer zenders dan de kabel straks gaat geven? Het zal om enke lingen gaan. Wat dat betreft hoeft de vereniging zich niet zo absoluut op te stellen. Maak een eigen verordening met daarin strikte bepalingen en toets iedere aanvraag. Op deze ma ner bestaat er toch een kans, dat hibbyisten aan de slag kunnen. De ontwikkeling van de schotels is ove- rgens van dien aard, dat de kolossa- h schotels al lang plaats hebben ge naakt voor kleinere ontvangsta- ions. Iets om in een eventuele overz veging mee te nemen. De in de brief ian de bewoners gestelde bepaling, lat bestaande schotels dienen te.ver- Iwijnen is eigenlijk helemaal spij- ig. Zo wordt er van huxirders geëist een investering van vele honderden (soms duizenden) guldens teniet te doen. Het is de vraag of dergelijke drastische maatregelen van een wo ningbouwvereniging noodzakelijk zijn in een gebied, waar de schotel wellicht nooit tot een rage zal uit groeien. Daar zorgt de komst van de kabel wel voor. AvdW ZIERIKZEE Vakbondsschool Op woensdag 20 september wordt in het ANBO-gebouw aan de Pater nosterstraat te Zierikzee een intro ductie-avond gehouden over de vak bondsschool van de FNV. Bij de vakbondsschool worden cursussen gegeven waarin aandacht wordt be steed aan de verdeling van het werk binnen- en buitenshuis tussen man en vrouw, aan de positie van immigran ten ir. Nederland, en over de FNV- strategie met betrekking tot herver deling van werk. Op zaterdag 16 sep tember staat de FNV met een stand op de markt te Zierikzee om meer in formatie te geven over de cursussen NIEUVERKERK - Donderdag 14 septemler vergadert de commissie financiën en onderwijs van de ge meente Duiveland in het gemeente huis. D< vergadering begint om 16.30 uur. Op agenda van de commissiever- gaderiig onder meer de aankoop van het pmd Zuidstraat 2 in Ouwerkerk. Verdfr komt aan de orde de rekening 1987 jn begroting 1990 van het dorps huis Nieuwerkerk en de rekening 1981 en begroting 1990 van het dorps hui Ouwerkerk. Als laatste agenda puit staat genoteerd de aanschaf van eei tractor voor de dienst gemeente werken. OOSTERLAND Mbuma-zending In de afgelopen twee maanden is er in Oosterland weer gecollecteerd voor de Mbuma-zending. De collec tanten waren Jacqueline Otte, Rina van der Meijde, Karin Donselaar, El- na Steenpoorte, Eliza Goudzwaard, Martine IJzelenberg en Barrij Morks. De opbrengst was 708,25. Alle ge vers en collectanten hartelijk dank. ZIERIKZEE - De bouw van Ravesteinhof in Zierikzee vordert gestaag. In februari dit jaar werd de eerste aanzet gege ven door een aantal huizen in de Regenboogstraat te slopen. In totaal komen er op de verlengde Raamstraat 21 wonin gen te staan en het is de bedoeling dat de eerste woningen voor Kerst dit jaar worden opgeleverd. Als de bouw in het zelfde tempo blijft doorgaan moet dat geen probleem zijn. Het complex gaat bestaan uit 9 eensgezinswoningen waarvan 7 bejaardengeschikte driekamerwoningen. Verder komen er 6 tweekamerbenedenwoningen en 6 driekamer- bovenwoningen. De oplevering van het complete complex wordt verwacht in het voorjaar van 1990. via de vakbondsschool. Men kan ook contact opnemen via telefoon 01119- 1297. Eerste paal Woensdag-20 september wordt in Zierikzee de eerste paal geslagen voor het ontvangststation van de Zeeuwse Kabeltelevisie-maatschap pij bv Zekatel. Vanuit dit station wordt Schouwen-Duiveland beka- beld. Burgemeester mr. J. J. P. ïyl. As- selbergs zorgt voor de officiële han deling. Het ontvangststation komt te staan op het industrieterrein bij Zie rikzee aan het Groeneweegje. Het slaan van de eerste paal staat ge pland voor 13.30 uur. EHBO-cursus De afdeling Zierikzee/Kerkwerve van het Rode Kruis start op woens dag 4 oktober met een cursus EHBO. De cursus vindt plaats in de Drie hoek. Mensen die belangstelling heb ben om deze cursus te volgen of meer inlichtingen willen kunnen bellen. Telefoon 0U10-13002. gen. Hij studeerde af in de richting landbouw en plantenteelt (vakgroep aardappelveredeling). Zijn middel bare school-opleiding volgde hij aan de RSG te Zierikzee. RENESSE Orgelconcert Op zaterdag 16 september wordt in de Hervormde kerk te Renesse een orgelconcert gegeven door de Vlis- singse organist Bram Beekman. Het concert is er een in de serie Duitse Ro mantiek door Zeeuwse Musici. Het programma omvat de zevende sonate van de 150 jaar geleden geboren Josef Rheinberger. De tweede sonate van Felix Mendelssohn en orgelwerken van Rembt, Brahms en Reger. Het concert wordt afgesloten met de Sym fonische Choral Jesu meine F reu de van Siegfried Karg Elertv Het concert begint om 20.00 uur. BROUWERSHAVEN Collecte De collecte ten bate van de Kanker bestrijding heeft in Brouwershaven 2026,81 opgeleverd. Dit was 181,01 meer als vorig jaar. De organisatie dankt de gevers en collectanten. Bejaardensoos De bejaardensoos uit Brouwersha ven begint dinsdag 19 september weer met haar activiteiten. De bij eenkomst wordt gehouden in het zaaltje van de Bostonpleinkerk; aan vang 14.30 uur. Nieuwe leden zijn van harte welkom. ZONNEMAIRE Collecte De collecte ten bate van de Kan kerbestrijding heeft in Zonnemaire 1119,65 opgebracht. Gevers en col lectanten worden bedankt. De Coöperatieve Rabobank Oost- duiveland, gevestigd in Bruinisse houdt op donderdag 21 september haar algemene ledenvergadering, dit maal in het dorpshuis Oosterhof te Oosterland. Aanvang 20.00 uur. Na het officiële gedeelte zal de heer M. J. Zeyler van de Vereniging Stad en Lande een causerie houden over oude veldnamen in Oostduiveland. BRUINISSE Overslag varkensmest De gemeentehaven van Bruinisse heeft van oudsher een grote bedrij vigheid gekend. Uien, aardpallen en vooral suikerbieten werden per schip afgevoerd, zand grind en andere bouwmaterialen werden aangevoerd. De vele activiteiten gaven een gezelli ge drukte aan het havenfront waartoe de aan- en af varende mosselkotters nog aan bijdroegen. Maar de land- bouwprodukten worden tegenwoor dig per as voor verdere verwerking vervoerd. Desondanks blijft de scheepvaart en de haven boeien, voor al als er vreemde schepen en ladingen de haven aandoen. Vorige week was dat het geval met een duwcombinatie met een tanker als duwbak. Een tan ker met een lading met een luchtje, al hebben slechts weinigen dat geroken. De tanker van 1200 ton was namelijk geladen met 1000 ton vloei bare var- Concert Op zaterdag 16 september sluit Harmonievereniging Nut en Uitspan ning uit Zonemaire haar zomerpro- gramma af. zij verzorgt dan een con cert in de muziektent aan de I. M. van der Bijlstraat. Bij slecht weer ver huist men naar het dorpshuis. De harmonie start onder leiding van di rigent Gerrit Voogt om 19.30 uur en speelt een mix van oude en nieuw in gestudeerde werken. Op het pro gramma onder andere Marching Eu ropeans, Blow the trumpets, The Young Amadeus en Bandology. Nut en Uitspanning speelt op het concert ook de werken die zij op 4 november op het concours in Sliedrecht ten ge hore zal brengen: Three Skteches for Band en High Adventures. De harrrio- nie wordt na afloop versterkt door de drumband onder leiding van tam- boer-maïtre Hans de Vlieger. Samen verzorgen zij een muzikale lampion- nentocht door het dorp. De Oranje vereniging stelt lampionnen beschik baar. Deze worden uitgedeeld in het dorpshuis. BURGH-HAAMSTEDE Werkbezoek VVD Op donderdag 21 september brengt de statenfractie van de WD een werkbezoek aan Schouwen-Duive land. Ter afsluiting van het bezoek wordt 's avonds een openbare bijeen komst gehouden in dorpshuis De Schutse in Burgh-Haamstede. Daar wordt het woord gevoerd door onder andere fractievoorzitter J. Hennekij. De bijeenkomst in De Schutse begint om 20.30 uur. NCVB-vergadering De afdeling Burgh-Haamstede van de NCVB komt voor het eerst dit sei zoen weer bij elkaar en wel op dins dag 19 september. Spreker die avond is ds. M. Dijkstra en hij gaat het heb ben over het onderwerp 'Eén jaar als legerpredikant'. De plaats van sa menkomst is de zaal van de Gerefor meerde kerk aan de Platboslaan in Haamstede. De bijeenkomst begint om 19.45 uur. BURGH Bul Oud-inwoner van Burgh, Peter Kooman heeft zijn bul gehaald aan de Landbouw Universiteit in Wagenin- Kerkbestuur Sint Willibrorduskerk op de weegschaal ZIERIKZEE - Een goed oog voor proporties. Het kan A. Blommaert en O. Coolbergen, beiden uit Zierikzee niet worden ontzegd. Met een schatting van 572 kilogram zaten zij niet ver (zevenhonderd gram) naast het juiste gewicht dat het zeven man en vrouw sterke bestuur van de Rooms Katholieke Sint Willibrorduskerk maandag avond gezamenlijk op de weegbrug van weegmeester Pe ter Wansink bracht. 'n Pondje of kilootje extra mag dan voor de een een „gewichtig pro bleem" zijn voor het bestuur van de Willibrorduskerk waren die kilootjes lichaamsgewicht juist een mooie aan leiding om het restauratiefonds (voor het inwendige van het kerkgebouw) wat aan te vullen. Tijdens de fancy- fair in de gelijknamige basisschool was dat gezamenlijke gewicht im mers inzet van een „kansspel". In to taal 257 cijfers werden (tegen beta ling van een gulden of een rijksdaal der) in een speciaal schrift achter dat gezamenlijke gewicht van de kerk bestuurderen, die zich die dag van al le kanten bekeken en gewogen voel den, genoteerd. Ofschoon het zevental zichzelf thuis nog eens een keertje extra ge wogen had, had het er geen idee van hoeveel gewicht zij gezamenlijk in de schaal zouden leggen. Aan die onze kerheid kwam maandagavond bij 't Sas een einde. Onder het toeziend en keurend oog van weegmeester Peter Wansink en in gezelschap van een aantal toeschouwers stapte het zeven tal op de „weegbrug". Waar degene^ die zich al te uitbun dig heeft overgeleverd aan de culinai re geneugten des levens weieens met bedrukt gelaat op de weegschaal stapt, deed het zevental dit geheel on- bevangeh. Niks onsjes en pondjes te veel, gewoon even zien wie de hoofd prijs, het geraden gewicht in aardap pelen, in de wacht zou slepen. Ofschoon Wansink een marge van twintig kilo inhield, was het juiste gewicht van het zevental Snel bekend: 571,300 kilogram. Diegene die het kerkbestuur niet meer gaf dan 372,527, was daar ver van verwijderd, evenals de optimist die het zevental goed vond voor 841.950 kilogram. Wat dat betreft deden A. Blommaert en O. Coolbergen, beiden uit Zierikzee het met hun 572 kilo aanzienlijk beter. Zij benaderden het juiste totaalge wicht het beste en worden daardoor beloond met een schenking van 572 kilogram aardappelen, welke zij eer lijk moeten delen. Dankzij het kerk bestuur van de Willibrorduskerk heeft Zierikzee nu zijn eigen aardap peleters. i 1 i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 3