Zierikzeese raad bespreekt financiële consequenties van verplaatsing Groenleer Dorpsplan Oosterland: gebrek aan groen en overschot aan vandalisme WATERSTANDEN DE HUUR CV KETEL DEURLOO B.V. Voorhoeve: CDA blijft probleem doorschuiven Gezinnen 0,3 procent duurder uit Nieuw kantoor Grontmij Aantal woningen gemeentelijke woningbedrijven gedaald 2 ZIERIKZEE - Na twaalf jaar van besprekingen en plannen maken komt de verplaatsing van de metaalhan- del Groenleer naar het industrieterrein De Zuidhoek nu in zicht. Nu beide partijen tot overeenstemming zijn ge- komen bespreekt de Zierikzeese gemeenteraad maandag 18 september tijdens de maandelijkse raadsvergadering in het stadhuis de financiële consequenties (zo'n zeven ton) van die verplaatsing. Aanvang 19.30 uur. Voor het Zierikzeese gemeentebe stuur heeft die verplaatsing van dit in de Gravenstraat gevestigde bedrijf een grote prioriteit, aangezien de be drijfsactiviteiten van dit bedrijf het woon- en leefmilieu nadelig beïnvloe den, terwijl het bedrijf voor zowel Zierikzee als de regio betekenis heeft. Inmiddels zijn beide partijen tot overeenstemming gekomen over de nieuwe lokatie in de Zuidhoek (ach ter transportbedrijf Van der Wek ken), een terrein met een omvang van 4550 m2. Op deze nieuwe lokatie zal het bedrijf een andere bedrijfsvoe ring krijgen. Het inzamelen en veld werken van autowrakken wordt stop gezet, terwijl de andere werkzaamheden hoofdzakelijk in een loods zullen worden verricht Voor de opslag van materiaal zullen contai ners worden geplaatst. Deze verplaatsing heeft voor de ge meente Zierikzee ook niet weg te cij feren financiële gevolgen. Met deze verhuizing is immers een totaalbe drag gemoeid van ruim zeven ton. Voor de aankoop van de huidige be drijfspanden in de Gravenstraat wordt gerekend op een bedrag van 462.500 gulden, terwijl de gemeente voor de verhuizing een bedrag van 240.000 gulden wil vrijmaken, waar mee het totale kostenplaatje zo'n ze ven ton bedraagt. Ook van de zijde van de provincie is financiële steun te verwachten. Deze heeft toegezegd een bedrag van 225.000 gulden beschik baar te stellen. Hoe de raad over deze zeven ton denkt, blijkt maandag avond 18 september. Een ander punt waarover de raads leden een uitspraak moeten doen be treft de derde winkelsluitingsveror dening en wel in het bijzonder het vervolg hierop. Deze derde winkel sluitingsverordening dateert van 1984 en bevat voor bepaalde branches een vrijstelling op het verbod om bui ten de aangegeven openingstijden en tijdens zon- en feestdagen geopend te zijn. De termijn (vijf jaar) voor deze derde winkelsluitingsverordening verstrijkt in oktober zodat de ge meenteraad nu opnieuw een verorde ning moet vaststellen. Gelet op het feit dat deze onthef fingsmogelijkheid met het oog op het toerisme en de watersporters in de verordening is opgenomén, willen b en w (althans een meerderheid) een vervolg op deze verordening. De Ka mer van Koophandel heeft hiervoor inmiddels zijn fiat gegeven, terwijl ook een ruime meerderheid binnen de commissie middenstand zich hier over positief heeft uitgelaten. Alleen CDA-vertegenwoordiger C. Legemaa- te heeft zich toen tegen deze mogelij ke verruiming van de winkelslui tingswet gekant omdat dit winke liers de mogelijkheid biedt om op zondag geopend te zijn. Om diezelfde reden ook heeft wethouder P. de Rij ke zich gekant tegen deze verruiming van de winkelsluitingstijden, zoals in de derde Winkelsluitingsverorde ning staat vermeld. DEN HAAG - VVD-leider Voorhoe ve verwijt het CDA nog steeds geen heldere keuze te maken over de ge wenste eoalitie. ,,De onduidelijkheid bij het CDA duurt voort", aldus Voorhoeve tegenover de pers in reac tie op de „tweevorkige keuze" van CDA-leider Lubbers. Lubbers legt het probleem nu bij zowel van Mierlo als Kok, stelde de VVD-aanvoerder. Met zijn eerste voorkeur voor een coalitie van CDA, WD met D66, en als D66 daar niet aan wil als tweede optie een kabinet van CDA met PvdA, plaatst Lubbers zowel de soci alisten als de democraten voor een moeilijk dilemma. Voorhoeve: „Kok moet dan zijn belofte inslikken ook D66 aan de formatietafel uit te nodi gen, terwijl D66 moet kiezen tussen de koers van Van Mierlo en die van de groep Tferlouw/Zeevalking". Voormalig D66-kopstukken Ter louw en Zeevalking hebben zich voor stander verklaard van het aanschui ven van D66 bij de gesneuvelde coalitie van CDA en VVD. Van Mierlo heeft echter voorkeur voor een kabi net met CDA en PvdA, maar sluit deelname aan de centrum-rechtse combinatie niet op voorhand uit. DEN HAAG - Consumptiegoede ren zijn tussen midden juli en mid den augustus 0,3 procent duurder ge worden. Vooral aardappelen stegen in prijs. Daarnaast werden onder meer vlees, herenkleding en kinder kleding duurder. Daarentegen daal de koffie in prijs. Dit blijkt uit gegevens van het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS). De gegevens hebben betrek king op consumptie door gezinnen die in 1985 een inkomen beneden de loongrens van de ziekenfondsverze kering hadden. De helft van de goe deren en diensten waarover het CBS regelmatig gegevens verzamelt, steeg tussen half juli en half augustus in prijs. Twintig procent van deze goe deren en diensten werd goedkoper, terwijl 30 procent even duur bleef. Tussen midden augustus 1988 en midden augustus dit jaar stegen de prijzen met 1,1 procent. Gecorrigeerd voor de kosten van medische verzor ging stegen de prijzen tussen half juli en half augustus eveneens met 0,3 procent. GOES Vrijdag 22 september 1989 wordt het nieuwe kantoorpand van Grontmij aan de Van Hertumweg 17 te Goes officieel in gebruik gesteld door drs. R. C. E. Barbé, lid van gede puteerde staten van Zeeland. Tijdens de feestelijke plechtigheid zal de ge meente Goes zijn vertegenwoordigd door wethouder L. H. de Leeuw. Na mens de directie van Grontmij zal het woord worden gevoerd door ir. J. Reneman, president-directeur per 1 oktober 1989. Grontmij nv is een ruim 1200 mede werkers tellend advies- en inge nieursbureau met een omvangrijk en gevarieerd dienstenpakket. Voor overheid, bedrijfsleven en particulie re organisaties worden studies ver richt, plannen ontwikkeld en projec ten gerealiseerd op het gebied van milieu, landinrichting, landschap, energie, verkeer en transport, woon omgeving, recreatie, toerisme em sport. Grontmij treedt hierbij op als adviseur, ontwerper en projectmana ger en is voorts direct betrokken bij ae uitvoering, de directievoering en het beheer van projecten. Het bedrijf is sinds 1947 met een zelfstandige vestiging in Zeeland aanwezig. Eertijds is men met een houten verblijf aan de West wal be gonnen; in 1952 werden twee aan el kaar grenzende woningen in de Karei Doormanstraat omgebouwd tot een kantoor. In verband met uitbreiding van de werkzaamheden en een rela tief grote toename van het aantal per soneelsleden werd reeds geruime tijd geleden uitgezien naar een moderne re behuizing. Zoals bekend heeft Grontmij begin dit jaar de voormali ge medewerkers van het Goese inge nieursbureau Adco in dienst geno men. Momenteel telt de Zeeuwse vestiging van Grontmij ruim twintig medewerkers. Na afloop van het officiële gedeelte bestaat er gelegenheid het pand te be zichtigen. Vervolgens zal er in een aan de overzijde van de weg te plaat sen tent een receptie worden gehou den. Dinsdag 26 september inspraakavond voor bewoners Oosterland OOSTERLAND - Een gebrek aan openbaar groen, relatief veel vandalisme en ver keersproblemen. Dat zijn volgens het Dorpsplan Oosterland de voornaamste knelpun ten in de kern. Verder wordt in het plan gesteld dat de inrichting van een aantal stra ten en pleinen te wensen overlaat en constateert men dat het wonen in Oosterland op sommige plaatsen lijdt onder de aanwezigheid van een aantal bedrijven. „In Ooster land is ondanks de calamiteiten in het verleden zoals brand, oorlogsgeweld en waters noodramp nog veel bewaard gebleven van het oude bewoningspatroon. Toch is de logi sche opbouw van het stedebouwkundige patroon met de grotere uitbreidingen die vooral na de zestiger jaren plaatsvonden uit zijn evenwicht geraakt", aldus het dorps plan. Dinsdag 26 september wordt in dorpshuis Oosterhof in Oosterland een hoorzit ting gehouden over het dorpsplan. In het dorpsplan wordt uitgebreid ingegaan op de historie van O.oster- land en de ont wikkeling die het dorp in de laatste decennia heeft doorge maakt. Het dorp heeft zich in de loop der tijd ontwikkeld tot een agrari sche kern. Zowel bij de brand in 1612 als tijdens de watersnoodramp in 1953 werd veel van het dorp wegge vaagd. Met de wederopbouw na de ramp bleef het historisch ontwikkel de bewoningspatroon bewaard. Pas daarna, zo blijkt uit de beschrijving in het dorpsplan, is het eigenlijk mis gegaan. Onevenwichtig „Toen de ontwikkeling van het dorp in een stroomversnelling raakte is er veelal eenzijdig uitgebreid in noordelijke richting. Hierdoor vormt het oude centrum niet meer het zwaartepunt van het huidige Ooster- ZIERIKZEE - Het aantal woningen van gemeentelijke woningbedrijven is vorig jaar gedaald met 7,4 procent tot 323.850. De corporaties zagen hun woningbezit in dezelfde periode stij gen met 4 procent tot 1.806.110. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) heeft deze cijfers bekendge maakt. De daling van het bezit van ge meentelijke woningbedrijven is voor al veroorzaakt doordat het aantal van dit soort bedrijven afnam, aldus het CBS. Zij zijn veelal overgenomen door corporaties. Staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting is voorstander van verdere priyatise- ring van gemeentelijke woningbe drijven. Corporaties vergrootten hun bezit door overneming van gemeentelijke woningbedrijven en door nieuw bouw. De nieuwbouw van corpora ties bedroeg vorig jaar 35.400 en die van gemeentelijke woningbedrijven 2.730. De daling in de nieuwbouw zet te zich hiermee voort. Deze bedraagt sinds 1982 50,4 procent. land", aldus het dorpsplan. Met ande re woorden: Oosterland heeft geen duidelijk centrum meer en de huiden die er de laatste jaren bijgebouwd zijn horen niet echt bij Oosterland. „Deze buurten worden vrijwel ge heel gedomineerd door de woonfunc tie. Doordat de ontwikkeling van de buurten in korte tijd tot stand is ge komen hebben ze veelal een eenzijdig en planmatig karakter", aldus het dorpsplan. Daar staat tegenover dat in de nieu we buurten meer aandacht voor groen is dan in de oude buurten. Maar de conclusie blijft dat de oude bebouwing van Oosterland en de nieuwbouw erg veel van elkaar af wijken. Wat wel hetzelfde is gebleven is dat de meeste winkels nog steeds rond de Markt te vinden zijn. Daarbij wordt in het dorpsplan aangetekend dat er ook wat dat betreft een ver schuiving zichtbaar is. Er komen ook meer winkels aan de St. Joostdijk. Die 'onevenwichtige groei' is er vol gens het dorpsplan ook de oorzaak van dat er niet echt sprake meer is van één hoofdstraat via welke men het dorp binnenkomt. Volgens het dorpsplan is er eerder sprake van een 'web' van wegen. „Een dergelijke on duidelijke verkeersstructuur heeft als gevolg dat het verkeer zich ver spreidt over de vele hoofdontslui- tingswegen, dus over de hele kern, en dat komt de verkeersveiligheid niet ten goede", aldus het dorpsplan. Karakteristiek volgens het dorps plan zijn de vele driehoekige ruimtes op splitsingen van wegen in Ooster land. Het is karakteristiek, maar niet overzichtelijk. Volgens het dorpsplan zijn ér verschillende kruispunten in de kern onoverzichte lijk en dus minder verkeersveilig. Genoemd worden onder andere het kruispunt Molenweg/Lange Achter weg/Groenendaal, het kruispunt Burgemeester Van der Havestraat/ Van den Abeelestraat en het kruis punt Oud Heiligweg/Hoge Maire- weg/St. Joostdijk. Volgens het dorps plan is verder op een onlogische manier omgesprongen met éénrich tingsverkeer. „Gezien het feit dat de Markt het hart van de kern vormt, waar de grootste concentraties aan voorzieningen liggen, zal een onover zichtelijke verkeerssituatie afbreuk doen aan de veiligheid van met name de voetganger". Parkeerproblemen Samengevat stelt men in het dorps plan eigenlijk dat vooral het centrum van Oosterland voor wat betreft het verkeer een beetje rommelig aan doet. „Het parkeren bij het gemeen schapshuis gebeurt momenteel niet gestructureerd. Hierdoor heeft de St. Joostdijk met name 's avonds en in de weekeinden nabij het gemeenschaps huis een wat 'rommelig' aanzien", al dus het dorpsplan. Verder constateert men dat er par keerproblemen zijn bij het sportcom plex van Oosterland. „Door onvol doende parkeergelegenheid bij het sportcomplex worden de auto's 's avonds en in het weekend gepar keerd in de nabij gelegen woonstra ten. Op met name de YVeelstraat ont staan hierdoor problemen". Die rommelige verkeersstructuur geeft nog eens extra problemen om dat Oosterland nog steeds een agra risch dorp is. Er zitten verschillende agrarische- en loonbedrijven. „En na bij de kern Oosterland brengt dat met name op de Achterweg en Molen weg zwaar landbouwverkeer met zich mee". En dat zware landbouw verkeer moet wel door de kern. Maar dat leidt wel tot rijspoorvorming en het sneller kapot rijden van de bestrating. 'Stenig' karakter Volgens het dorpsplan heeft Oos terland een wat 'stenig' karakter. Het dorp zou gebaat zijn met de aanleg van wat meer groenvoorzieningen. In het centrum is er eigenlijk alleen het Koninginneplein dat dat stenige ka rakter wat doorbreekt. ,,Dit 'groene' plein vormt binnen het centrale dichtbebouwde dorpslint een ver luchting in de kern", aldus het dorps plan. Behalve aan groen ontbreekt het volgens het dorpsplan in Oosterland ook aan speelgelegenheid voor kin deren. Die voorzieningen waren er overigens wel, maar ze zijn groten deels vernield en gesloopt. „In zijn algemeenheid kan opgemerkt wor den dat het vandalisme in een kern van deze omvang relatief groot is", aldus het dorpsplan. Wat winkels betreft heeft Ooster land volgens het dorpsplan niet te klagen. Wel worden er enkele knel punten gesignaleerd voor wat betreft andere voorzieningen. „Er zijn wen sen met betrekking tot verbetering van gemeenschapshuis De Oosterhof. Dit betreft onder andere een verho ging van het plafond ter hoogte van het podium", aldus het dorpsplan. Ook wordt de wens van Oosterlands Fanfare om een muziektent in Oos terland te realiseren in het dorpsplan nog eens onder de aandacht gebracht en stelt men dat er behoefte is aan ruimte voor de paardensport. Wonen Opmerkelijk is dat er in Ooster land op dit moment nog geen sprake is van ontgroening of vergrijzing. Dit terwijl dit elders in Zeeland voor een kleine kern vaak één van de grootste problemen is. Wel is het vertrekover- schot in Oosterland de laatste jaren sterk toegenomen. Aan de ene kant trekken er mensen weg uit Ooster land, en aan de andere kant neemt het aantal woningen toe. De conclusie ligt voor de hand: er komen huizen leeg te staan. Volgens het dorpsplan is er nog geen sprake van structurele leeg stand, waarbij een pand langer dan een jaar onbewoond blijft. Wel constateert men een afnemende vraag naar huurwoningen en een toe name van de vraag naar koopwonin gen. „In Oosterland is met name vraag naar vrije-sector-woningen, en dan zowel naar vrijstaande bungalows als twee-onder-één-kap", aldus het dorpsplan. In het dorpsplan ont breekt op dit moment nog het hoofd stuk Toekomstig beleid. Voordat men dat hoofstuk verder uitwerkt wil men eerst horen wat de inwoners van Oosterland van het dorpsplan vin den. In een huis-aan-huis verspreide circulaire roept het gemeentebestuur van Duiveland de Oosterlanders op om toch vooral naar de hoorzitting over het dorpsplan op dinsdag 26 sep tember in De Oosterhof te komen. 'Oosterland, laaat wat van je horen'. De hoorzitting begint om 20.00 uur. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP. Zierikzee Roompot Buiten Bruinisse Wemeldinge Datum 13 september 14 september 13 september 14 september 13 september 14 september 13 september 14 september Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 02.30 151 08.35 -112 14.55 142 21.00 -139 03.25 171 09.25 -117 15.40 156 21.50 -149 01.15 145 07.20 -106 13.35 138 19.45 -135 01.55 171 07.55 -116 14.15 158 20.20 -151 02.40 159 08.30 -120 15.05 150 21.00 -148 03.45 180 09.25 -126 16.05 163 21.45 -158 02.35 168 08.35 -125 15.00 161 21.05 -152 03.30 192 09.25 -132 15.45 178 21.50 -164 Dinsdag en donderdag september Renesse Expositie schilderijen Marja de Lan ge. In het koor van de Nederlandse Hervormde kerk. 14.00-16.00 uur. De gehele maand september Zierikzee Expositie grafiek van Saskia Eggink bij de Amro Bank. Burgh-Haamstede De Burght. Expositie Monique Po lak. Dagelijks van 09.00-12.00 uur, 14.00-17.00 uur, 19.00-22.00 uur. Brouwershaven Expositie schilderijen H. Waleboer. Museum Vergulde Garnaal. Van maandag tot en met zaterdag van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. Op maandag 's middags niet ge opend. Dinsdag 12 september Zierikzee Bijeenkomst NBvP kleding en sty ling. Foyer Mondragon. 14.00 uur. Oosterland Ouder- cq. voorlichtingsavond open bare basisschool De Oosterburcht. 19.45 uur. Sirjansland Oriëntatie-avond studieclub manage ment. Opleidingscentrum Cebeco- Zuidwest. 19.30 uur. Bruinisse Bijeenkomst Hervormde Vrouwen groep Helpt Elkander in Ned. Herv. Verenigingsgebouw. 19.30 uur. Woensdag 13 september Zierikzee Kindertheater-atelier Zolderkolder. Zolder OBS Binnen de Veste. 13.30 tot 16.30 uur. Vertoning videofilm over het hutten- dorp in buurt- en clubhuis de Licht boei, Poststraat 37. Aanvang 14.00 uur. Oosterland Thema-ochtend Vrouw en media. Nef- fen d'Eule. 9.30 uur. Donderdag 14 september Zierikzee Commissie publieke werken in stad huis. 17.00 uur. Vergadering Stichting Jeugd in Drie hoek. 19.30 uur. Informatie-avond borstvoeding, Ju- lianastraat 9. 20.00 uur. Thema-avond mishandeling en sexu- eel misbruik bij kinderen. Schoolge bouw 't Kofschip. 20.00 uur. Nieuwerkerk Commissie financiën en onderwijs. Gemeentehuis. 16.30 uur. Sirjansland Oriëntatie-avond studieclub manage ment. Opleidingscentrum Cebeco- Zuidwest. 19.30 uur. Vrijdag 15 september Zierikzee Openbare vergadering algemeen be stuur Beatrixschool. Schoolgebouw Grachtweg 8. 15.00 uur. Afscheidsreceptie G. .T. Dijkstra in Vierschaar, openbaar vanaf 16.30 uur. Zaterdag 16 september Renesse Orgelconcert Bram Beekman. Neder landse Hervormde kerk. 20.00 uur. Brouwershaven Zeilwedstrijden op het Grevelingen- meer: 2e Grevelingenweekend Ned. Kruiser Klasse. Start Brouwersha ven. Concert Engelse hofmuziek, met kaarslicht, klank, beeld en woord. Sint Nicolaaskei-k. Aanvang 20.00 uur. Zonnemaire Concert Nut en Uitspanning/lam pionoptocht. Muziektent I. M. van de Bijlstraat. 19.30 uur. Zondag 17 september Zierikzee Vredeswake. Katholieke kerk. 19.30 tot 20.00 uur. Brouwershaven Zeilwedstrijden op het Grevelingen- meer: 2e Grevelingenweekend Ned. Kruiser Klasse. Start Brouwersha- Maandag 18 september Zierikzee Gemeenteraadsvergadering in stad huis. 19.30 uur. Bijeenkomst Philatelica. Huis van Nassau. 20.00 uur. Brouwershaven Raadsvergadering. Stadhuis. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Raadsvergadering. Gemeentehuis. 19.30 uur. Oosterland Vredeswake. Hervormde kerk. 19.30 tot 20.00 uur. Dinsdag 19 september Zierikzee Bijeenkomst over Angsten en fobieën in het Rooms-Katholiek Parochiecen trum, Mosselstraat 4. Aanvang 19.30 uur. Advertentie Springtij: 17 september Actuele informatie over afwijkingen: 06-91122353 Aandacht in het Dorpsplan Oosterland voor de functie van de Markt; voor wat betreft voorzieningen nog steeds het centrum. (Foto: Joop van Houdt). INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEÖEURS - TÈL 01110-16255

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 2