Zwaaien en zwieren in Zierikzee .-i'Sli c Erkenning Zierikzeese raad andere samenlevingsvormen? VERWIJS Langdurig werklozen hebben minder kansen op een baan DE ZIERIKZEESCHE COURANT Aanrijding tractor en bestelbus oliebollen appelbeignets palingbrood Zeeuwse bolussen Vers bakkerij Ontsluiting brandweer kazerne in commissie Bitr ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Dorpsplan Kabeltelevisie Mosseltocht Handbal In het dorpsplan voor Oosterland wordt een ge- Huurders van huizen van de christelijke wo- Bruinisse beleefde de 25ste editie van de tradi- Handbalvereniging Delta Sport heeft een ver- brek aan groen en een overschot aan vanda- ningbouwvereniging mogen geen schotelan- tionele Mosseltocht. (Pag. 4). diende derde plaats behaald bij het onlangs lisme geconstateerd. (Pag. 2). tennes op hun huis installeren. (Pag. 3). gehouden handbaltoernooi. (Pag. 9). DINSDAG 12 SEPTEMBER 1989 146ste jaargang Nr. 24608 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Wie zijn werk niet met vreugde verricht, is niet waard dat hij werk heeft. Lhotzky Op grond van aanbeveling Vereniging van Nederlandse Gemeenten ZIERIKZEE - Erkent het gemeentebestuur van Zierik- zee op grond van rechtspositionele gronden ook andere samenlevingsvormen dan alleen de huwelijkse staat. Die vraag wordt maandag 18 september tijdens de vergade ring van de Zierikzeese gemeenteraad gesteld. Deze voor iedereen toegankelijke vergadering begint om 19.30 uur in het stadhuis. Door voor te stellen om akkoord te gaan met een verordening voor de (rechtspositionele) erkenning van al ternatieve samenlevingsvormen slui ten b en w aan bij de aanbeveling van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten (VNG) om tot zo'n erkenning te komen. Dit Ipudt in dat de (duur zaam) samenlevende ambtenaar de zelfde rechtspositie geniet als zijn ge huwde collega. Achterliggende reden van de VNG om deze aanbeveling te doen zijn de ontwikkelingen in de rechtsopvattingen van de Centrale Raad van Beroep. Met de eentrales van het overheidspersoneel is hier over overeenstemming bereikt. Behalve de erkenning van alterna tieve samenlevingsvormen bespreekt de raad ook een voorstel om tot een experimentele regeling voor aanspra ken op het ouderschapsverlof te ko men. Ook hierover heeft de VNG een aanbeveling gedaan. Deze nieuwe re geling moet gemeente-ambtenaren meer mogelijkheden bieden om be taalde arbeid te combineren met ta ken die samenhangen met het ouder schap. Het ouderschapsverlof zou maximaal zes maanden mogen du ren, terwijl het voor de helft van de werktijd geldt. In die periode kan de ambtenaar dan aanspraak maken op driekwart van zijn salaris. Deze nieu we vorm van verlof kan alleen wor den toegestaan wanneer dit organisa torisch geen problemen oplevert. Ouderschapsverlof Ook over die verordening is met een meerderheid van de centrales voor overheidspersoneel overeen stemming bereikt. B en w willen dan ook een verordening vaststellen met ZIERIKZEE - Op de kruising Caustraat/Calandweg te Zierikzee vond maandag een aanrijding plaats tussen een bestelbus en een tractor met aanhangwagen. Het ongeluk gebeurde maandag om ongeveer 11.00 uur. N. M. K. uit Zie rikzee reed met zijn bestelbus over de Calandweg in de richting van het Sas. Bij de kruising met de Caustraat sloeg K. linksaf om de Caustraat in te rijden. Volgens de politie werd later niet duidelijk of hij daarbij richting heeft aangegeven. In elk geval werd zijn tegenligger op de Calandweg, een tractor met aanhangwagen be stuurd door B. uit Zierikzee, verrast door de afslagmanoeuvre. Hij kon de bestelbus niet meer ontwijken. De bestelbus werd bij de aanrijding aan de voorzijde beschadigd. Niet bekend is of de tractor ook schade had. Nie mand werd gewond. Advertentie DONDERDAG: Het bekende adres: Zierikzee Haringvlietplein 6, 't Hoekje Mol 1 een experimentele regeling inzake het ouderschapsverlof. Verwarming Behalve deze meer principiële za ken krijgen de raadsleden ook een aantal financiële zaken voorgescho teld. Voor het vervangen van de cv- ketel en boiler in de gymnastiekzaal in de Raamstraat moet gerekend wor den op een bedrag van zo'n 32 mille, terwijl het comité Tafeltje Dék je de gemeente gevraagd heeft om voor de aanschaf van zestig juskommetjes een bedrag van 1272,- vrij te maken. Deze juskommetjes zijn nodig om te voorkomen dat de gebruikers van de ze warme maaltijdvoorziening een toetje met jus krijgen voorgescho teld. Voor de instandhouding van de wijkbus 60+ wordt een bedrag van zevenduizend gulden gevraagd. Op grond van het evaluatierapport van de Beheerscommissie van deze bus voor zestig-plussers en slecht ter been zijnden stellen b en w dat er voor de ze wijkbus relatief veel belangstel ling bestaat. Om die reden wil het college het verzoek van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen dan ook honoreren. ZIERIKZEE - 't Is weliswaar niet meer zo'n hoogtepunt als vroeger toen de agrarische bevolking helemaal naar die jaarlijkse kermis toe leefde en daarvoor elke maand een bepaald bedrag opzij legde, maar dat het kermisgebèuren ook nu nog veel plezier verschaft staat als een paal boven water. Een rondje over het Havenplein waar tot en met don derdag 14 september een aantal kermisattracties staat opgesteld levert het bewijs. De snoepers zie je er begerig in de richting van de felge kleurde suikerwerken en de goudbruine oliebollen en aanverwante baksels gluren, terwijl gelukszoekers hun fortuin hopen te vinden bij de kansspel-kraampjes, 't Meeste plezier aan dit jaarlijkse ker- misspektakel beleven ongetwijfeld de avonturiers. Joyriders leven zich uit in de niet weg te denken botsautootjes, terwijl een nieuwe at tract ie met een kleurig rijtje stoelen de gegadigden vreemde capriolen laat maken. De kleintjes beperken hun capriolen tot het meedraaien in de carrousel met auto's, paarden en ander beestenspul. Wie niet van ,,laag bij de grondse" zaken houdt klimt onverschrokken in het reuzen rad, dat hoog boven de huizen op het Havenplein uittorent en dat in de avonduren door de aan en uit flitsende lampjes voor een sprookjesach tig geheel zorgt. Kortom, een gevarieerd geheel dat zowel jong als oud genoeglijke momenten oplevert. Ontbreken werkervaringsregeling maakt situatie steeds uitzichtlozer ZIERIKZEE - Langdurig werklozen komen minder eenvoudig aan werk, dan diegenen die korter dan twee jaar werkloos zijn. Door het ontbreken van voldoende arbeidsplaatsen en het uitblijven van een werkerva ringsregeling wordt de situatie voor langdurig werklo zen steeds meer uitzichtloos. Dit schrijft directeur J. A. van de Broeke van de Intergemeentelijke Sociale Dienst voor Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland in de toe lichting bij de begroting voor '90. Deze wordt woensdag 13 september samen met het jaarverslag (inclusief jaar rekening) '88 besproken tijdens een bestuursvergadering in het gebouw van de sociale dienst aan de Oude Haven in Zierikzee. Aanvang 20.00 uur. Ofschoon de werkloosheid in het rayon Zierikzee in een jaar tijd van 11% naar 9,4% is gezakt, heeft dit vol gens Van de Broeke in zijn toelichting bij de begroting '90 geen verbeterin gen voor de langdurig werklozen (mannen) tot gevolg gehad. Het ont breken van voldoende arbeidsplaat sen plus het uitblijven van een werk ervaringsregeling maken de positie van de langdurig werklozen steeds meer uitzichtloos. Volgens Van de Broeke wordt het doorgaan met de Heroriënteringsgesprekken gelet op het ontbreken van voldoende ar beidsplaatsen haast een farce, maar begeleiding van deze groep langdurig werklozen blijft daarentegen hard nodig. Werkervaring Over het van de grond komen van een werkervaringsregeling merkt de directeur van de sociale dienst op grond van de ervaringen tot nu toe, op dat het te bezien valt of een nieuw kabinet hetzelfde belang zal hechten aan het opstellen van een werkerva ringsregeling. Daarbij vindt hij het betreurenswaardig dat het niet toe gestaan is om op dezé nieuwe rege ling vooruit te lopen. Indien dat wej mogelijk zou zijn, zou dat niet alleen een positieve uitwerking op het pro ject heroriënteringsgesprekken heb ben, maar zou het ook ten goede ko men aan de langdurig werklozen. In totaal 154 personen, die drie jaar of langer werkloos zijn (plus herin tredende vrouwen) zijn voor deze Heroriënteringsgesprekken geselec teerd. Tijdens deze gesprekken wordt nagegaan wat de mogelijkheden zijn om op de arbeidsmarkt terug te ke ren. Dan kan via een bij- of omscho lingscursus zijn maar ook via het op doen van werkervaring. Eerste gesprek Van de in totaal 154 personen die in aanmerking komen voor een her- oriënteringsgesprek wachten er nog 35 op een eerste gesprek. In 39 geval len kon de procedure worden afgeslo ten doordat de kandidaten aan de slag konden gaan (bij dertig personen was dat het geval). Kosten Wat de kosten voor de sociale zorg betreft, moeten de zeven gemeenten die in deze sociale dienst vertegen woordigd zijn een bedrag van 1.144.762,- op tafel leggen. Het reste rende bedrag (ruim zeventien mil joen) wordt door het rijk vergoed. De ze gemeentelijke bijdrage komt neer op een bedrag van 35,74 per inwo ner, een kwartje minder dan vorig jaar het geval was. In zijn totaliteit wijken de kosten voor de sociale zorg in 1990 niet veel af van die voor 1989. Na de stelselher ziening is het op het gebied van de uitkeringsregelingen vrij stabiel, hetgeen ook van het aantal uitke ringsgerechtigden kan worden ge steld. Hierdoor verschillen de ramin gen voor volgend jaar niet veel van die voor dit; jaar. Begin 1990 zal het onderzoek naar het werkgelegenheidsbeleid worden afgerond. Momenteel is er een mede werker van het bureau Arbeidsvoor ziening belast met dit onderzoek dat inzicht moet geven in de mogelijkhe den om tot een regionale aanpak te komen. Momenteel komt het einde van het verzamelen van gegevens over pro- duktiestructuur en -milieu en ar beidsmarkt in zicht. Daarnaast wordt eveneens gewerkt aan het opstellen van een visie op de sociaal- economische situatie in de regio. Dit door met vertegenwoordigers van de verschillende sectoren te spreken. Dit najaar zal dan een schets worden op gesteld met onder andere een opsom ming van zwakke en sterke kanten van de regionale economie en het re gionaal sociaal-economisch beleid, waarna een kort overzicht van moge lijke instrumenten voor een lokaal en/of regionaal beleid volgt. De Tijdelijke Voorziening Jeugd werkgarantieplan zal tot medio '90 worden voortgezet. Bij de gemeenten, bejaardenoorden, scholen en de reini gingsdienst werden hiervoor aanvan kelijk dertig arbeidsplaatsen gere serveerd. Inmiddels is dat aantal vanwege de beperkte begeleidings mogelijkheden tot twintig terugge bracht. In totaal twintig jongeren hebben in het kader van deze regeling werkervaring opgedaan. In een derde deel van de gevallen betrof het een baan bij de plantsoenendienst, vijf jongeren vonden emplooi in de admi nistratieve sectoren eveneens vijf de den ervaring in de bejaardenzorg op. Van de twintig arbeidsplaatsen zijn er momenteel veertien onvervuld. In het jaarverslag over '88 wordt gesteld dat dat niet zozeer een kwestie is van „geen zin hebben" maar meer een ge volg van het feit dat vraag en aanbod niet op elkaar aansluiten, terwijl ook de doelgroep relatief klein is. Van de 37 kandidaten bleken er uiteindelijk vijf aan de gestelde eisen te voldoen. ZIERIKZEE - Een elektrisch te be dienen hek dat via een radiografisch alarmsein vanuit Vlissingen kan worden geopend en dat de gemeente een kleine twintig mille gaat kosten. Nadat dit verzoek tijdens de augus- tus-vergadering van de Zierikzeese commissie publieke werken wegens onvoldoende gegevens werd opge schort. komt het donderdag 14 sep tember opnieuw aan de orde, wan neer deZc commissie om 17.00 uur opnieuw samenkomt in het stadhuis. Dit hek moet in de reeds aanwezige betonschutting bij het Ravesteinhof worden aangebracht. Daarbij be hoort ook de aanpassing van de bor den en de verlichting. De voorkeur van het brandweerkorps voor een elektrisch te bedienen hek gaat de ge meente echter wel 19.500,- kosten. Een heel bedrag vond de commissie in augustus, temeer omdat uit het schrijven van de brandweercomman dant niet duidelijk bleek waarom het juist dit hek moest zijn, wilde de commissie eerst nog eens de motieven van de brandweermannen horen. Tij dens de vergadering donderdag zal de brandweercommandant aanwezig zijn om vragen van de commissiele den te beantwoorden. Ook over de vervanging van de cv- ketel en boiler van de gymzaal in de Raamstraat a raison 32.100 gulden moet de commissie donderdag een advies geven. Ook dit punt is eerder in de commissie besproken. Tben was de commissie van mening dat het in schakelen van een adviesbureau voor de voorbereidende werkzaamheden niet nodig was, maar dat volstaan kon worden met het uitnodigen van drie bedrijven voor het maken van een offerte. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's U6> PÊ Verwachting tot woensdagavond: Enkele buien Veel bewolking en enkele regen- of onweersbuien. Minimumtempera tuur omstreeks 15 graden, middag- temperatuur ongeveer 20 graden. Zwakke tot matige wind, eerst uit uiteenlopende richtingen, later draaiend naar west. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 16 sept.: Donderdag: Zonneschijn: 30%- Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 19 graden Windkracht: west 4 Vrijdag: Zonneschijn: 40% Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 11 graden Middagtemp.; 19 graden Windkracht: west 3 Zaterdag: Zonneschijn: 50% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 21 graden Windkracht: zuid 3 ZON- EN MAANSTANDEN 13 sept. Zon op 07.11, onder 19.59 Maan op 19.12, onder 04.03 14 sept. Zon op 07.12, onder 19.57 Maan op 19.26, onder 05.33 Volle Maan: 15 september (13.51) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Ons weer staat het ko mende etmaal geheel in het teken van een uit Frankrijk afkomstig lage drukgebied. Dit weersysteem bracht de afgelopen 2 dagen al regen en on weersbuien in Frankrijk. Dit laag met de daarmee samenhangende be wolking trekt op woensdag juist over ons land. Het weer op deze dag wordt daarom aanzienlijk somberder dan de afgelopen dagen. Uit de van zuid west naar noordoost overtrekkende bewolking kunnen enkele buien val len, mogelijk met onweer. De minima blijven de komende dagen met waar den van rond 15 graden aan de hoge kant. Ofschoon de aangevoerde lucht ook morgen nog niet koud is. blijft het maximum, in verband met de be wolking. bij zo'n graad of 20 steken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1