Belangstelling Open Monumentendag nog veel groter dan vorig jaar College Westerschouwen vraagt raad om krediet voor aanpak verkeersproblemen op Hogeweg WATERSTANDEN DE HUUR CV KETEL DEURLOO B.V. Ongeluk op Zuidweg te Zonnemaire 2 ZONNEMAIRE - Twee auto's be schadigd, maar niemand verwond. Dat was de balans van een ongeluk dat zaterdag plaatsvond op de Zuid- weg bij Zonnemaire. De aanrijding gebeurde om onge veer 15.30 uur. P. M. van de G. uit Zon nemaire reed J. M. van de V. uit Zie rikzee tegemoet en zou daarbij linksaf helbben geslagen vlak voor zijn tegenligger. Van de V. probeerde de auto van Van de G. nog te ontwij ken maar dat lukte niet meer. Vol gens de politie is het mogelijk dat Van de G. met een te hoge snelheid reed. Beide auto's werden bij de aan rijding beschadigd maar niemand werd gewond. Investering van 198.000,- nodig voor aanpassing gedeelte weg BURGH-HAAMSTEDE - Het college van b en w van Westerschouwen vraagt de raad een krediet van 198.000,- beschikbaar te stellen voor het aanpassen van een gedeelte van de Hogeweg. Dit bedrag is nodig om op het betreffende weggedeelte een berm aan te brengen tussen rijbaan en fietspad. Men hoopt op die manier aan einde te kunnen maken aan de situatie dat er 'onverantwoord hard' op genoemde weg gereden wordt. Het voorstel komt aan de orde tijdens de gemeenteraadsvergadering van maandag 18 september. Tijden en standen volgens getijdctafel Hydro-metcocentrum Zeeland t.o.v. NAP. Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand Zierikzee 12 september 01.15 124 07.25 -102 13.50 123 20.00 -125 Roompot Buiten 12 september 00.30 117 06.25 - 95 12.50 115 19.00 -118 Bruinisse 12 september 01.20 132 07.25 -109 13.55 131 20.00 -133 Wemcldinge 12 september 01.30 138 07.30 -113 14.00 137 20.05 -137 Springtij: 17 september Actuele informatie over afwijkingen: 06-91122353 De verkeerssituatie op onder ande re de Hogeweg bij Haamstede is al meerdere keren onderwerp van dis cussie geweest. Omwonenden stellen dat er veel te hard gereden wordt op de weg. Eén van de omwonenden plaatste zelfs op eigen houtje borden waarmee hij de automobilisten erop wilde wijzen dat 50 kilometer per uur hard genoeg is op de Hogeweg. Gevoelsmatig Sinds kort bestaat de mogelijkheid voor gemeenten om buiten de be bouwde kom een maximumsnelheid van 60 kilometer per uur in te stellen. ..Ervaringen hebben echter geleerd dat het instellen van een verkeers maatregel lang niet altijd het beoog de effect sorteert", aldus het college. Zij stelt dat een visuele versmalling van een weg in de regel meer resul taat heeft. Om dat effect tc bereiken wil men een berm aanbrengen tussen rijbaan en fietspad. Dat kan volgens het col lege op een vrij simpele wijze, name lijk door het fietspad met één tegel tc versmallen en de 'ribbcltegel' die nu voor de afscheiding zorgt te ver vangen door een hieldband. ,.De werkelijke breedte van de Ho geweg blijft gelijk, doch gevoelsma tig zal de weggebruiker de weg als smaller ervaren en daardoor zijn snelheid verminderen", aldus het col lege. Omdat het nogal duur 450.000,-) is om meteen de hele Ho geweg aan te pakken stelt het college de raad voor om te beginnen met het gedeelte vanaf Burgh tot aan 't Zeepe. Dat vergt een krediet van 198.000,- Karolingische Burcht Een aanzienlijk kleinere investe ring is nodig voor het laten opstellen van een plan voor de ontwikkeling van de Karolingische Burcht bij Burgh. Een paar jaar geleden is al eens een onderzoek verricht naar die ontwikkelingsmogelijkheden en het college van ben w wil nu graag ver der. Men wil een gespecialiseerd bu reau inschakelen. Dit bureau, Archeo-plan, heeft het college inmiddels een offerte doen toekomen. Volgens die offerte kost het opstellen van een plan 22.000,-. Het college stelt de raad voor dit kre diet beschikbaar te stellen. Verder komt tijdens de raadsverga dering een voorstel aan de orde om voor de plantsoenendienst een klein vrachtwagentje aan te schaffen. Dit voor de afvoer van afval. Nu gebeurt dat nog met behulp van handkarren. Voor het woonrijp maken van het plan Zandweg vraagt het college de raad een krediet van 215.150,- be schikbaar te stellen. Compensatiegrond Ook aan de orde komt tijdens de ge meenteraadsvergadering de aankoop van grond van de Stichting Renesse aan de Rampweg. Het gaat om een perceel van zeven hectare. Alles bij el kaar moet de gemeente daar bijna zes ton voor op tafel leggen. De gemeente heeft de grond nodig als compensa tiegrond en dat heeft weer alles te maken met het Verblijfsrecreatief Ontwikkelings Plan (VOP). UTRECHT - De verantwoordelijk heid voor de natuurbescherming moet niet meer berusten bij het mi nisterie van landbouw en visserij. Volgens de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Vogels heeft de ervaring van de afgelopen jaren aan getoond dat het ministerie die verant woordelijkheid niet aan kan. Natuur bescherming moet voortaan berusten bij een ministerie dat over voldoende ambitie en financiële middelen be schikt. Dinsdag en donderdag september Renesse Expositie schilderijen Marja de Lan ge. In het koor van de Nederlandse Hervormde kerk. 14.00-16.00 uur. De gehele maand september Zierikzee Expositie grafiek van Saskia Eggink bij de Amro Bank. Burgh-Haamstede De Burght. Expositie Monique Po lak. Dagelijks van 09.00-12.00 uur, 14.00-17.00 uur, 19.00-22.00 uur. Brouwershaven Expositie schilderijen H. Waleboer. Museum Vergulde Garnaal. Van maandag tot en met zaterdag van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17 .00 uur. Op maandag 's middags niet ge opend. Maandag 11 september Zierikzee Wegen kerkbestuur RK parochie Sint Willibrordus. Weegbrug 't Sas. 19.00 uur. Sirjansland Oriëntatie-avond studieclub manage ment. Opleidingscentrum Cebeco- Zuidwest. 19.30 uur. Dinsdag 12 september Zierikzee Bijeenkomst NBvP kleding en sty ling. Foyer Mondragon. 14.00 uur. Oosterland Ouder- cq. voorlichtingsavond open bare basisschool De Oosterburcht. 19.45 uur. Sirjansland Oriëntatie-avond studieclub manage ment. Opleidingscentrum Cebeco- Zuidwest. 19.30 uur. Bruinisse Bijeenkomst Hervormde Vrouwen groep Helpt Elkander in Ned. Herv. Verenigingsgebouw. 19.30 uur. Woensdag 13 september Zierikzee Vertoning videofilm over het hutten- dorp in buurt- en clubhuis de Licht boei, Poststraat 37. Aanvang 14.00 uur. Oosterland Thema-ochtend Vrouw en media. Nef- fen d'Eule. 9.30 uur. Donderdag 14 september Zierikzee Vergadering Stichting Jeugd in Drie hoek. 19.30 uur. Informatie-avond borstvoeding, Ju- lianastraat 9. 20.00 uur. Thema-avond mishandeling en sexu- eel misbruik bij kinderen. Schoolge bouw 't Kofschip. 20.00 uur. Nieuwerkerk Commissie financiën en onderwijs. Gemeentehuis. 16.30 uur. Sirjansland Oriëntatie-avond studieclub manage ment. Opleidingscentrum Cebeco- Zuidwest. 19.30 uur. Vrijdag 15 september Zierikzee Openbare vergadering algemeen be stuur Beatrixschool. Schoolgebouw Grachtweg 8. 15.00 uur. Afscheidsreceptie G. J. Dijkstra in Vierschaar, openbaar vanaf 16.30 uur. Zaterdag 16 september Renesse Orgelconcert. Nederlandse Hervorm de kerk. 20.00 uur. Brouwershaven Zeilwedstrijden op het Greveüngen- meer: 2e Grevelingenweekend Ned. Kruiser Klasse. Start Brouwersha ven. Concert Engelse hofmuziek, met kaarslicht, klank, beeld en woord. Sint Nicolaaskerk. Aanvang 20.00 uur. Zonnemaire Concert Nut en Uitspanning/lam pionoptocht. Muziektent I. M. van de Bijlstraat. 19.30 uur. Zondag 17 september Zierikzee Vredeswake. Katholieke kerk. 19.30 tot 20.00 uur. Brouwershaven Zeilwedstrijden op het Grevelingen- meer: 2e Grevelingenweekend Ned. Kruiser Klasse. Start Brouwersha ven. Maandag 18 september Zierikzee Bijeenkomst Philatelica. Huis van Nassau. 20.00 uur. Brouwershaven Raadsvergadering. Stadhuis. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Raadsvergadering. Gemeentehuis. 19.30 uur. Oosterland Vredeswake. Hervormde kerk. 19.30 tot 20.00 uur. Dinsdag 19 september Zierikzee Bijeenkomst over Angsten en fobieën in het Rooms-Katholiek Parochiecen trum. Mosselstraat 4. Aanvang 19.30 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDOEBEUFtS - TËL 0111Ö-162SS Grootste belangstelling voor Slot Haamstede, stadhuis Zierikzee en Gravensteen der dan 400 mensen een kijkje na men. De kerk aan de Ring in Haam stede trok 700 bezoekers. Maar de meeste belangstelling was voor Slot Haamstede. Het kasteel waar vroeger de adelij- ke familie Van der Lek de Clercq woonde en dat nu al zeven jaar eigen dom is van Natuurmonumenten. De particuliere ruimten in het slot mo gen nog voor bewoning worden ge bruikt door de (ruim honderd) naza ten van Van der Lek de Clercq. Ze komen er vooral in weekends en va kanties. ,,Het slot Haamstede is al sinds onze jeugd ons vakantieoord", al^us W. Dijkmeester. Hij was een van de acht nazaten van de adelijke familie die zaterdag de taak op zich nam om de bezoekers rond te leiden door de particuliere ruimten van het slot. Dat gebeurde nadat de belangstel lenden eerst in de kelder van het slot via een dia-presentatie waren geïn formeerd over de geschiedenis van Slot Haamstede die terug gaat tot in de 13e eeuw. In de Ridderzaal waren de sporen daarvan nog volop aanwe zig. Onder andere door de dikke mu ren, de prachtige schouw en een har nas. In de particuliere ruimten van de familie Dijkmeester waren vooral de 18e eeuwse, op panelen aangebrachte, "behangen opvallend. En de in de hal hangende metershoge houtsnijwerk rouwborden die de herinnering aan de voorvaderen van de familie Dijk meester levend houden. Brouwershaven Ook in de gemeente Brouwersha ven herleefden oude tijden voor de bezoekers van de open monumenten. Ook hier het beeld van een nog grote re belangstelling dan vorig jaar. Bij na 500 mensen maakten van de gele genheid gebruik om het historische stadhuis te Brouwershaven eens van binnen te bekijken. De kerk. in Drei- schor trok 150 bezoekers en die in Noordgouwe 50. De route langs diver se monumenten kon via een speciale fietsroute worden gemaakt waarin ook de standbeelden van Jacob Cats en professor Zeeman waren opgeno men. De meeste belangstelling be stond voor de Grote of Sint Nicolaas kerk te Brouwershaven waar bijna 900 mensen een kijkje namen. Behal ve met het interieur van het prachtige gebouw, werden zij daarbij ook ge confronteerd met een bazar die door de eigenaar van de kerk, de kerk voogdij van de Nederlandse Her vormde Kerk Brouwershaven werd georganiseerd ten bate van het onder houd van het enorme gebouw. Een goed idee, zo bleek aan het eind van de dag want de bazar in het kerkge bouw bracht 3700 gulden op. in Brouwershaven. (Foto: Joop van Het Burgerweeshuis en het pand Oude Haven 54 waren monumenten die dit jaar voor het eerst werden opengesteld tijdens de Open Monu mentendag. Het Burgerweeshuis, waar voor de gelegenheid ook de par ticuliere vertrekken bezichtigd kon den worden, trok ruim 800 bezoekers die volgens een vrijwillige suppoost zeer geïnteresseerd waren. ,,Ze wil den van alles weten. Vooral over de weeskinderen van vroeger. Hoe die hier leefden en werden behandeld". In het pand Oude Haven 54, het ge bouw van de sociale dienst waren vooral de rijk bewerkte deuren en plafonds bezienswaardig. „Alle sei zoenen staan er op afgebeeld". Westerschouwen ZIERIKZEE/WESTERSCHOUWEN/BROUWERSHAVEN/DUIVELAND - Meer dan tienduizend mensen hebben zaterdag' van de gelegenheid gebruik gemaakt om in het kader van de Open Monumentendag een of meerdere monumenten gratis van bin nen te bezichtigen. Bijna zonder uitzondering werden de bijna dertig monumenten die op Schouwen-Duiveland 'open' waren daardoor nog beter bezocht dan vorig jaar. De absolute topper was Slot Haamstede waar 1500 mensen een kijkje kwamen nemen in de Ridderzaal en in de privé-vertrekken van de nazaten van de familie Van der Lek de Clercq, die voor de gelegenheid ook waren te bezichtigen. Het stadhuis te Zierikzee werd door ruim 1100 belangstellenden bezocht en het Gravensteen door bijna 1000 mensen. In totaal werden bij de diverse monumenten in Zierikzee bijna 9000 bezoekers geturfd. kersaantal van de Nobelpoort: 175. „Maar toch kwamen er meer belang stellenden dan vorig jaar". Als enige was dat niet het geval bij zeil vloot De Zeeuwse Stromen. Vorig jaar lagen de traditionele zeilende vrachtschepen in de Oude Haven. In verband met laag water was men nu gedwongen de schepen in de Nieuwe Haven af te meren, waar ze tussen de vele andere boten minder goed uit kwamen. En minder goed opvielen wellicht want maar 73 bezoekers maakten van de gelegenheid gebruik om de unieke zeilende vrachtschepen van vroeger van binnen te bekijken. Vorig jaar deden twee keer zoveel mensen dat tijdens de Open Monu mentendag. trekkelijk maakten. In de Lutherse kerk en in het stadhuis werden de be zoekers ontvangen door mensen in klederdracht. „Deze kleding is nog van mijn ouders, ze is meer dan hon derd jaar oud", vertelde C. H. Hage uit Zierikzee die samen met me vrouw H. Speelman de Vierschaar van het stadhuis opluisterde met de Schouwse dracht zoals die vroeger bij feestelijke gelegenheden werd ge dragen. Twee verdiepingen hoger in het Stadhuismuseum werden de be zoekers ontvangen door suppoosten die zich in de Zuid-Bevelandse en v Dreischorse dracht hadden gestoken. Een andere extra bezienswaardig heid in de Vierschaar van het stad huis was de expositie Kleine schatten van Schouwen-Duiveland. Een ge deelte van de foto-expositie van de Vereniging Stad en Lande waarbij on derdelen van monumenten worden belicht; bovenlichtversieringen, stoephekken, gevelstenen en gevels. Verder werden in het stadhuis diverse video's gedraaid over monumenten en natuurschoon op Schouwen-Dui veland en Zierikzee in het bijzonder. Sfeer In diverse kerken werd het orgel bespeeld om de sfeer van de kerk als monument nog beter te laten uitko men. Overigens behoorden de katho lieke Sint Willibrorduskerk en de Lu therse kerk met respectievelijk 119 en 259 bezoekers tot de monumenten die wat minder belangsteling trokken. „Dat komt waarschijnlijk omdat we wat meer uit de route liggen", aldus Veel te doen Dat Zierikzee rijk is aan monumen ten is blijkbaar ook bij het publiek buiten Schouwen-Duiveland goed be kend. Onder de duizenden bezoekers bevonden zich toeristen, maar ook mensen elders uit Zeeland die had den gehoord dat tijdens de Open Mo numentendag in Zierikzee 'nogal wat te doen was'. Behalve in Zierikzee wisten ook veel bezoekers hun weg te vinden naar de monumenten in Westerschou wen. Enkele honderden mensen maakten daarbij gebruik van een mo- numentenkaart, de beschrijving van een route die langs vele monumenten in de gemeente voerde. Niet allemaal waren ze ook van binnen te bezichti gen. Dat was wel het geval met de kerken in de diverse kernen, de Plompe Toren bij Burghsluis, molen de Graanhalm, Slot Moermond, Slot Haamstede en enkele huizen. Onder andere het woonhuismonument Het Anker in Haamstede waar niet min- En dat was inderdaad het geval. De bezoekers hadden de keuze uit niet minder dan 18 opengestelde monu menten en er waren dit jaar ook veel nevenactiviteiten georganiseerd die het monumentenbezoek extra aan- Belangstelling voor het interieur van een monument. De Sint Nicolaaskerk Houdt). In het Stadhuismuseum werden de mensen ontvangen door suppoosten in de Zuid-Bevelandse en Dreischorse dracht. (Foto: Joop van Houdt). Dat was de helft meer dan vorig jaar toen 6000 bezoekers de diverse monumenten in Zierikzee bezochten. Ook in de drie andere gemeenten op Schouwen-Duiveland waar monu menten werden opengesteld consta teerde men een nog grotere publieke belangstelling dan vorig jaar. In Wes terschouwen werden bij de diverse monumenten samen ruim 3000 bezoe kers geturfd en in Brouwershaven ruim 1600. In Duiveland kwamen bij elkaar enkele tientallen mensen naar de twee molens, de kerk in Ooster land en de vroegere meestoof langs de provinciale weg. „We hebben na tuurlijk niet zoveel monumenten als in Zierikzee Maar het was duidelijk drukker dan vorig jaar", aldus D. A. Haak die als molenaar van de ge meentelijke korenmolen in Nieuwer kerk én organisator bij de Open Mo numentendag in zijn gemeente was betrokken. een vrijwillige suppoost. Een mening die werd bevestigd door het bezoe-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 2