Engelse land-adel en Barok inspiratiebron nieuwe mode ligvansa lH r streeknieuws Optreden Schelde Trio DEURLOO B.V. Expositie schilderijen van Hannes Waleboer Pijlstaartrog van 10 kilo Vergadering van Stichting Jeugd Vier auto's beschadigd bij aanrijding in de mist Verkoop Reparatie ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 8 september 1989 Nr. 24606 3 UTRECHT - Werkgevers en bonden hebben overeenstemming bereikt over de CAO 1989 voor de 18.000 werknemers in de dagverblijven en tehuizen voor gehandicapten. De CAO voorziet inleen loonsverhoging van 2 procent met terugwerkende kracht tot januari, zo hebben de werkgeversvereniging WDT en de bonden ABVA/KABO en CFO meege deeld. ZIERIKZEE - Een bijzondere vangst, dat overkwam J. Coppoolse-Filhts uit Zierikzee toen zij samen met haar echtgenoot S. Coppoolse met een boot een middagje ging vissen op de Oosterschelde. Mevrouw Coppoolse kreeg een pijlstaartrog aan de haak. Op zich is dat al een vrij bijzondere vangst. Vroe ger kwam de pijlstaartrog veelvuldig voor in de Oosterschelde, maar tegen woordig is het lang niet meer zo'n vertrouwde verschijning. Het exemplaar dat mevrouw Coppoolse met het nodige geduld en vissersvakmanschap bo ven water haalde bleek ruim 10 kilo te wegen. De lengte van het dier, inclu sief staart, is 89 centimeter. De pijlstaartrog staat niet te boek als eetbaar. Wel wordt de lever van het dier gebruikt voor het bereiden van pijlstaartolie. Een drankje waarvan beweerd wordt dat wie het drinkt makkelijk de hon derd haalt (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE Thema-avonden hart- en vaatziekten Op maandag 30 oktober, 6 novem ber en 13 november worden op initia tief van het kruiswerk thema avonden over hart- en vaatziekten ge houden in het Huis van Nassau te Zie rikzee. Tijdens de voorlichtingsavon den wordt uitgelegd wat mensen zelf kunnen doen om hart- en vaatziekten te voorkomen. De avonden worden verzorgd door een arts, een gezond heidsvoorlichtster en een diëtiste. De thema-avonden sluiten op elkaar aan maar kunnen ook afzonderlijk wor den bezocht. Belangstellenden kun nen zo binnen lopen. De toegang is gratis. De thema-avonden duren van 19.30 tot 21.30 uur. BURGH-HAAMSTEDE (Reis bejaardensoos Met een bezoek aan het historisch museum de Dubbele Palmboom in Oud-Delfshaven te Rotterdam is voor de bejaardensoos Haamstede het nieuwe seizoen weer begonnen. Het museum heeft veel gebruiksvoorwer pen en vondsten uit de afgelopen eeu wen. Dingen <jie werden gebruikt in de scheepsbouw, op het land of in fa brieken of waar huizen mee werden versierd. Na koffie en gebak werd een tingieterij bezichtigd die is geves tigd in het zogeheten zakkendragers huisje. De busreis voerde op de heen weg via de Brouwersdam en de Haringvlietsluizen en op de terugweg door de Maastunnel en via Klaas waal. In het Grevelingenrestaurant werd opnieuw gestopt voor koffie. Mede door het prachtige weer sprak de organisatie van een in alle opzich ten geslaagd reisje. NIEUWERKERK Witlofstudieclub De witlofstudieclub Schouwen- Duiveland houdt maandag 11 septem ber een excursie voor de leden naar het bedrijf van M. Kik aan de Loens- weg bij Nieuwerkerk. De excursie be gint om 19.30 uur. OOSTERLAND Vrouw en media In aansluiting op een excursie naar de PZC houdt ae afdeling Duiveland van de NBvP een themaochtend over het onderwerp Vrouw en media. Het is voor de afdeling weer de eerste thema-ochtend van dit seizoen. De bijeenkomst wordt geleid door A. C. M. Stork-Meijer te Goes en vindt plaats op woensdag 13 september in Neffen d' Eule in Oosterland. Aan vang 9.30 uur. De thema-ochtend is bedoeld voor leden van de afdeling. BRUINISSE Jachtvereniging voor 25e keer met Mosseltocht naar Bru Aanstaande weekend komt voor de 25e keer een groot aantal jachten met hun opvarenden van de jachtvereni ging Dordrecht naar Bruinisse. Het betreft de inmiddels traditie gewor den Mosseltocht die al zoveel jaren aan het einde van het seizoen naar Bruinisse wordt gehouden. Nadat en kele jaren geleden de deelname aan de Mosseltocht wat verflauwde van- ZIERIKZEE - Voor de tiende achtereenvolgende keer treedt zaterdagavond, op de eerste avond van de kermis, in café De Gekroonde Suikerbiet in Zierik zee het Schelde Trio op. Tien jaar geleden nodigde eigenaresse R. Geluk het Schelde Trio voor de eerste keer uit op kermisavond en dat is een traditie ge worden. Ook bij die traditie hoort dat de muzikanten plaatsnemen op het bil jart. In het geval van het Schelde Trio komt er een duo op het biljart. De drummer past er niet meer bij. Het optreden van het Schelde Trio begint om streeks 21.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEUFtS - TEL. 01110-16255 Najaarscollectie Holty Mode ZIERIKZEE - De stijl van de Engelse land-adel in de tijd van Sherlock Holmes en de kleding waarin Byzan tijnse kerkvorsten zich in de baroktijd plachten uit te dossen. Dat waren twee van de inspiratiebronnen voor de nieuwe najaarscollectie die gisteren (donderdag) werd gepresenteerd bij Holty Mode in Zierikzee. In de zaak aan de Dam introduceerde ladyspeakster G. Heemskerk met vier mannequins een nieuw en boeiend modebeeld. De populariteit van de blazer jas jes, die zich het vorige seizoen al af tekende, zet versterkt door. Ze wer den bij Holty getoond in allerlei soorten. Van de korte iets getailleer de modellen voor de jongeren tot het lange model blazermantel dat favo riet is voor de iets oudere vrouw. On der de blazermodellen wordt ook de coat gerekend. Een tot op de heupen vallende korte mantel die zeer popu lair is in de nieuwe collectie. Boeiend vanwege de niet alledaag se kleurencombinaties en details. En gevarieerd door de vele verschillende combinatiemogelijkheden die de di verse kledingstukken onderling bie den. „Vrijheid, blijheid is het motto van de najaarsmode. Alles kan, spor tief, elegant, klassiek, romantisch, zakelijk of speels", zoals ladyspeak ster Heemskerk het uitdrukte. Kleuren De modellen die tijdens de mode show werden getoond onderstreepten haar woorden. Zowel de iets oudere vrouw als het jonge meisje heeft een ruime keuze dit najaar. In kleuren bijvoorbeeld. Niet een tint is domi nant aanwezig. Men heeft de keuze uit kleding in allerlei nuances van enkele kleuren. De groene bronstin ten van mos tot kiwi, de aubergine- tinten variërend van roze winter- pastels tot rode koolpaars en de terra cotta's, de diverse bruintinten. Helemaal passend in de modestijl die is geïnspireerd op de Engelse land-adel zijn de Sherlock Holmes capemantel en het ondervest. Mode voor vrouwen die is geïnspireerd op herenkleding, De ondervesten met een achterpand in zijdeachtig glan zende stof en met voorpanden die uit lopen op een puntje. Maar de kleuren en stoffen die werden gebruikt zijn zeer vrouwelijk. Het ondervest wordt gecombineerd met ruimvallende of plissérokken die vooral bij de modellen voor jongeren bijna tot op de enkels reiken. Het ge bruik van gedessineerde stoffen kwam bij deze combinaties veelvul dig voor. Bloem- of kasjmirmotieven in bijzondere kleurencombinaties van groen, paars en bruintinten waarvan de kleuren op geraffineerde wijze terugkwamen in de overige kle dingstukken van effen stoffen die er' bij werden gedragen. Een belangrijk onderdeel in het straatbeeld van deze winter lijkt de broekrok te worden. Een kleding stuk dat tijdens de modeshow in al lerlei modellen, maar meestal wijd vallend werd getoond. Altijd als onderdeel van de combinatiemode. Blouses, vesten, jasjes, ondervesten van verschillende kleuren die onder ling steeds weer tot een harmonisch geheel zijn te combineren. Sportieve jacks in felle kleuren combinaties blijken favoriet bij de jongeren. En de spijkerbroek is nog alom aanwezig. In denimblue maar ook in de zogenaamde grijze grafiet- kleur of met voorgebleekte kleuref fecten. Pullovers met ingebreide ruit- motieven, dik buitenop liggende kabels, of allerlei streepprints in fel le kleurencombinaties werden ermee gecombineerd. Grandeur Grandeur, zo heet de modestijl die zijn inspiratie vond in de Baroktijd. Kleding met weelderige versieringen zoals strikken, grote kragen, plooi- verwerkingen in kragen en mouwen en zelfs (nep)edelstenen. Mannequin Savanja droeg een lange geplisseerde zwarte broekrok net daarop een kor te getailleerde blazer met schootje in een auberginetint. Het jasje had een dubbele rij knopen en een grote kraag. De zwarte blouse die eronder werd gedragen was versierd met edelstenen. Het was slechts een van de voorbeelden van deze uiterst vrou welijke en elegante modestijl die werd getoond. ZIERIKZEE - Het in de maak zijn de beleidsplan plus de jubileumvie ring. Dat zijn onder andere de pun ten die het dagelijks bestuur van de Stichting Jeugd Schouwen-Duive- land donderdag 14 september be spreekt. Deze vergadering wordt ge houden in de Driehoek (Kerkhof Noordzijde 8) in Zierikzee en begint om 19.30 uur. Behalve de activiteiten rond het vijftienjarig bestaan en dit beleids plan komt voorts een bestuursbenoe- ming plus een bespreking van de en quête van het algemeen bestuur aan de orde. wege de perikelen met de lange wachttijden aan de Krammersluizen, komt zaterdag 9 september weer het normale aantal van 150 jachten naar Bru. 's Avonds zal het gezelschap worden ontvangen in het dorpshuis door het gemeentebestuur waar te vens de mosselmaaltijd en gezellig bijeen zijn na afloop onder de tonen van de boerenkapel Een stuitje leut plaats vindt. Mbuma-zending In de maanden juli en augustus werd er weer gecollecteerd voor de Mbuma-zending. De collectanten wa ren Carolien Schot, Marleen Mol, Mi randa en Natasja Zegers, Cees en Huibert van den Bos en Leendert van den Bos. De opbrengst was 300,—. Alle gevers en collectanten hartelijk dank. Veegschema van veegwagen De veegwagen zal in opdracht van de Reinigingsdienst Schouwen-Dui- veland de gemeente Bruinisse aan doen op vrijdag 15 en dinsdag 19 sep tember. De gemeente verzoekt vriendelijk doch dringend hieraan medewerking te verlenen door op ge noemde dagen zo weinig mogelijk auto's in de straten te parkeren. Reanimatie-cursus Bij voldoende deelname start op initiatief van de Vrienden van de Hartstichting in Bruinisse weer een reanimatie-cursus. De cursus omvat drie avonden waarna het diploma be haald kan worden. Hierna zijn regel matig herhalingscursussen nodig. Opgave en inlichting via 01113-2267. Burgerlijke stand In de maand augustus werden in Bruinisse vijf kinderen geboren, overleden vier mensen en traden drie paren in het huwelijk. Geboren wer den Mulala Mbengi Gauthier, Adriaan C. J. Rijnberg, Rik van Klin ken, Hendrika W. D. Teeuw en Janna I. J. Deurloo. Overleden zijn Wilhel- mina Stouten-Dorst 84 jaar, Cornells D. de Koning 96 jaar, Cornelis M. Sijrier-Rentier 91 jaar en Jacoba Moelijker-Stouten die 75 jaar oud werd. Getrouwd zijn Huibert den Dikken en Cornelia H. Labeur. Jan P. K. van Eechoud en Wilhelmina Laros. Pieter M. Aarnoudse en Paulina J. P. Geluk. Regiovergadering D'66 In hotel Terminus te Goes wordt op dinsdag 12 september een regioverga dering gehouden van D'66. Op de agenda staat onder andere een be spreking van de aanwijzing tot een grote landschapseenheid van de Zak van Zuid-Beveland. De vergadering begint om 19.30 uur. ZIERIKZEE - Vanmorgen (vrijdag) vond in dichte mist op de Nieuwe Kooiweg een aanrijding plaats waar bij vier auto's waren betrokken. Twee daarvan werden zo zwaar be schadigd dat ze moesten worden weg gesleept. De kettingbotsing vond plaats om ongeveer 8.00 uur in zeer dichte mist. Volgens de rijkspolitie was het zicht minder dan 50 meter. A. M. van de W. uit Dreischor reed met een bestelauto vanuit Zierikzee in de richting Haamstede. Een eind voorbij de stop lichten aan de Nieuwe Kooiweg wilde hij afslaan om naar een woning langs de Nieuwe Kooiweg te rijden. Toen hij afremde en stopte om te kijken of eventueel voorrang moest worden ge- gevën aan weggebruikers op het naast de weg gelegen fietspad, zou de achter hem rijdende personenauto dat niet tijdig in de gaten hebben ge had. Het was R. M. uit Zierikzee. Hij remde nog wel maar kon een botsing niet meer voorkomen. De voorzijde van zijn auto werd zwaar gedeukt. De aanrijding ontaardde in een ketting botsing doordat ook de achter M. rij dende automobiliste R. B. uit Zierik zee haar voorganger niet meer kon ontwijken. Zij botste op de auto van M. waardoor haar auto eveneens zwaar werd ingedeukt aan de voorzij de. Maar daar bleef het niet bij want ook de achter haar rijdende C. V. uit Zierikzee werd bij de kettingbotsing betrokken toen hij achterop haar 'auto reed. Volgens de politie was de snelheid waarmee de diverse auto's reden ongeveer 50 kilometer per uur. Geen van de betrokken automobi listen liep noemenswaardige verwon dingen op, maar alle vier de auto's werden beschadigd. De auto's van R. M. en mevrouw R. B. moesten wórden weggesleept. Gedurende de maand september in de Vergulde Garnaal Brouwershaven BROUWERSHAVEN - Gedurende de maand septem ber is op de benedenverdieping van museum De Vergulde Garnaal aan de Markt te Brouwershaven een expositie van schilderijen van Hannes Waleboer uit Brouwersha ven. De mode die Holty presenteerde: boeiend vanwege de niet alledaagse kleurcneombinatie en details. (Foto: Joop van Houdt) Hannes Waleboer begon in 1947 op 30-jarige leeftijd met schilderen. De aanleiding daarvan was een bescha diging van een van de geschilderde wandborden van zijn schoonmoeder. ,,Het waren geschilderde borden waarin foto's waren geplakt van mijn schoonzusjes op jeugdige leeftijd. Ik beloofde mijn schoonmoeder zo'n bord opnieuw te maken want ik dacht dat kan ik ook wel", aldus de Brouwenaar. Inspiratie Het schilderen van dat nieuwe bord inspireerde hem zo dat het de aanlei ding werd om tekenlessen te gaan volgen aan de ACC-tekenschool te Amsterdam. ,,Het lesgeld kon ik net betalen van de opbrengst van de schilderijtjes die ik maakte". De ge boorte van zijn twee kinderen was voor Waleboer aanleiding om te stop pen met zijn artistieke aspiraties. ,,Ze knepen mijn tubes verf leeg". Hij begon weer met schilderen toen hij ging sukkelen met zijn gezond heid. Zijn werkgever Rijkswater staat bezorgde hem de eerste beno digdheden zoals verf en een ezel. Een aantal van de werkstukken die Wale boer sinds die tijd heeft gemaakt hangt nu in museum De Vergulde Garnaal. Iedere belangstellende kan er gedurende de maand september terecht om ze te bekijken. Van maan dag tot en met zaterdag van 9.00 tot 12.00 uur en van dinsdag tot en met zaterdag ook 's middags van 14.00 tot 17.00 uur. Advertentie .0 TECHNISCH INSTALLATIE BURO Elektrische apparaten Televisie - Video HiFi - Huishoudelijk enz. 01114-1368 - 01119-1634 Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee: postbus 1, 4300 AA Zierikzee, telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging na 18.00 uur: 01110-16551 of 01113-1766. Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur):'01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43.50; per jaar f 166,00; losse nummers f 0.80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 59 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6.60. Contracttarieven op aanvraag De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 3