Huisnamen worden weer op oude panden in Zierikzee geschilderd 'Ik werk altijd aan de hand van de indruk die iets op me maakt' Zierikzee-NOAD DE ZIERIKZEESCHE COURANT WA> ZfGh PL Bill* Nieuwe stichting wil lezen literatuur promoten Zeeuws Pop- overleg houdt enquête onder popgroepen Show paracentrum Zeeland in centrum van Zierikzee ,V> *1 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1989 146ste jaargang Nr. 24606 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Ver te zoeken Mode Emancipatie Uurloop ZLM-voorzitter Van der Maas vindt dat de De Engelse land-adel en de Barok vormden Onderzoek wijst uit dat de emancipatie van Er was niet veel belangstelling voor deelname eensluidendheid over landbouwdoelstellingen een inspiratiebron voor de najaarscollectie die meisjes moeizaam c ver is te zoeken. (Pag. 2). bij Holty Mode werd gepresenteerd. (Pag. 3). (Pag. 4). aan de uurloop van de atletiekvereniging Delta Sport. (Pag. 7). In namen ligt soms een voorteken. Spreekwoord Voorzitter Stad en Lande onthult huisnaam Roome ZIERIKZEE - „Wij timmeren niet aan de weg, maar wij schilderen ook aan de weg". Met deze beeldspraak onthulde de voorzitter van de Vereniging Stad en Lande, J. D. de Kam de in ere herstelde huisnaam Roome op het pand Meelstraat 2 te Zierikzee. In de komende tijd zullen nog ongeveer vijftig huisnamen opnieuw worden aange bracht op oude huizen in de binnenstad van Zierikzee. Dat initiatief heeft de Vereniging Stad en Lande geno men in het kader van haar 50-jarig bestaan dit jaar. werken, H. G. van der Zande uit Zie rikzee in opdracht van de vereniging in de komende tijd ongeveer vijftig huisnamen opnieuw aanbrengen. In totaal zijn in Zierikzee ongeveer 100 huizen die een oude huisnaam heb ben. De betreffende huisnamen zijn al heel oud en er bestaat steeds een nau we relatie tussen de naam van een huis en haar naamgever. ,,De namen leren ons veel over het leven van onze voorouders en wat hen bezig hield. Het kunnen geschilderde namen zijn of gevelstenen, beelden of uithangte kens", aldus De Kam. Schilderbeurt Helaas is in de loop der jaren een aantal van die oude huisnamen van de huizen verdwenen doordat ze bij een schilderbeurt in het kader van groot onderhoud werd 'weggeschil- derd'. Door de invoering van huis- nummering werden ze ook overbodig. Maar het bestuur van Stad en Lande is van mening dat die oude huisna men bijdragen aan de sfeer van een oude stad als Zierikzee. Daarom gaat de schilder van de dienst gemeente- De actie Schilderen Huisnamen is met de onthulling van de naam Roo me officieel van start gegaan. Het is de bedoeling dat de actie (naar ver wachting in 1990) wordt afgesloten met het schilderen van een huisnaam door burgemeester mr. J. J. P. M. As- selbergs. Stad en Lande wil daarmee een traditie voortzetten. In het mo numentenjaar 1975 toen Stad en Lan de een soortgelijke actie hield schil derde ook de toenmalige burgemees ter Th. H. de Meester de laatste huis naam. Bij het schilderen worden de oudst bekend zijnde namen aangehouden, ook wat spelling betreft. Om te voor komen dat de huisnamen opnieuw verdwijnen zal Stad en Lande de be woners en ook de schildersbedrijven attent maken op de betekenis van de namen en hen een register van alle originele huisnamen geven. Huisnamenwacht Om de huisnamen te behouden wordt vanuit Stad en Lande ook een huisnamenwacht gevormd. Volgens De Kam zouden hierin ook onderne mers kunnen zitten. ,,Die zijn er toch ook bij gebaat dat het karakter van Zierikzee zoveel mogelijk behouden blijft". De officiële onthulling van het eer ste naambord werd bijgewoond door wethouder L. J. van Gastel, directeur gemeentewerken D. D. J. van der Poel, archivaris H. Uil, schilder Van der Zande en diverse leden van de Vereniging Stad en Lande. Namens het gemeentebestuur sprak Van Gas tel waardering' uit voor het initiatief van Stad en Lande. „Namen accentu eren het verleden van een huis. En we zijn trots op de oude gebouwen in Zierikzee. Daarom is het voor een ge meente bijzonder fijn om te weten dat er een vereniging is die helpt om de stad in stand te houden. En die als dat nodig is ook af en toe een beetje bijstuurt". Dit nummer bestaat uit 8 pagina's jM& Maandag: Jj Voorzitter J. D. de Kam van Stad en Lande onthulde de naam Roome op het pand Meelstraat 2. (Foto: Joop van Houdt) ZIERIKZEE - De letterkundige Hanneke Eggels gaat de directie voe ren van de door haar opgerichte stichting De Literaire Salon. De stichting gaat zich bezighouden met het stimuleren van het lezen van lite ratuur. In het bestuur van de stichting zit ten onder andere de schrijvers Maar ten 't Hart en Adriaan Morriën, de uitgever/letterkundige Johan Polak en de jurist/essayist Huib Drion. Dit heeft de stichting vandaag, vrijdag, bekendgemaakt. Een belangrijk onderdeel van de activiteiten van de stichting zal een cursus 'moderne Nederlandse letter kunde na 1945' zijn. Deze cursus is be doeld voor belangstellenden die aan het lezen gezet willen worden of het spoor in de literaire ontwikkelingen bijster zijn. De eerste cursus van tien lessen gaat binnenkort van start in de open bare bibliotheken van Amsterdam, Den Haag en Leiden. Verder wordt gedacht aan het on dernemen van 'literaire reizen' in de provincie. Wérk van Riky Schellart-van Deursen te zien in Bêtvaerschole BURGH-HAAMSTEDE - De werkelijkheid schilderen zoals je die zelf ziet. Dat is heel kort gezegd wat Riky Schellart-van Deursen doet op haar aquarellen en teke ningen. Werk van de in Tilburg wonende en werkende kunstenares is vanaf vandaag, vrijdag tot en met 30 sep tember te zien in de Bewaerschole in Burgh-Haamstede. „Ik werk altijd aan de hand van de indruk die iets op me maakt. Ik bepaal zelf wat er op het doek komt", aldus Schellart-Van Deursen. Het is voor de eerste keer dat werk van haar in Zeeland geëxposeerd wordt. Riky Schellart-van Deursen do ceert aan de Koninklijke Academie voor Beeldende Kunsten in Den Haag. In die stad werkt zij en werd zij ook geboren. ,,Ik ben eigenlijk al heel jong met tekenen begonnen", al dus Schellart-Van Deursen. Na ver schillende cursussen gevolgd te heb ben won zij op 13-jarige leeftijd een door een Indiaas tijdschrift uitge schreven wedstrijd. Uit handen van Pandit Nehroe kreeg zij destijds haar prijs uitge reikt. „En ik wilde persé doorgaan met tekenen en dat ging steeds ver der", aldus de kunstenares. Zij kreeg haar opleiding op dezelfde school waar zij nu het tekenvak doceert. Naast tekenen houdt zij zich ook be zig met schilderen, aquarelleren, gra fiek en klein-plastiek. „Ik werk altijd figuratief. Eigen lijk ben ik van huis uit portrettist, en als ik een portret maak dan gaat het mij er niet in de eerste plaats om dat het goed lijkt. Ik schilder meer de sfeer die om iemand heen hangt", aldus Schellart-Van Deursen. Rikj Schellart-van Deursen bij één van haar werken. (Foto: Joop van Houdt) „Als ik iemand schilder wil ik ook contact met die persoon hebben. Ik heb een gesprek nodig om een goed schilderij te kunnen maken. En als ik buiten schilder moet ik eerst de na tuur op me in laten werken voordat ik kan gaan schilderen". Als de inspi ratie, het gevoel, er eenmaal is moet het ook meteen vastgelegd worden. Concentratie „Het moet in eeri keer goed zijn", aldus de kunstenares. Daarom is concentratie voor mij ook heel be langrijk. Als die concentratie er is gaat het heel snel. Dan is een doek bijvoorbeeld in één middag klaar. Maar er zijn ook doeken die soms een jaar staan voordat ik ermee verder ga". Voor Riky Schellart-van Deursen is het bepaald niet de eerste keer dat zij haar werk exposeert. Werk van haar is onder ander te zien geweest in al lerlei plaatsen in Nederland, maar ook in steden als Stockholm en Mos kou. Ook voor haar werk gaat zij over de grens. Onder de werken die te zien zijn in de Bewaerschole bijvoorbeeld een aantal in Frankrijk geschilderde doeken. Verder onder andere een aquarel van het Veerse Meer, een aan tal bloemstillevens en een naakten- serie. Opvallend bij die laatste is dat de kunstenares daarbij gebruik maakt van een spiegel. Op een van de werken in de Bewaerschole kan men de kunstenares, op de achtergrond, aan het werk zien. Boekje Riky Schellart-van Deursen heeft samen met een aantal van haar leer lingen in opdracht van een hotelcon cern een boekje samengesteld waarin alle bewindslieden van het nu demis sionaire kabinet zijn geportretteeerd. „Ik vond dat heel spannend om tfe, doen", bekent de kunstenares. Voor het portretteren van de politi ci week zij af van haar gebruikelijke manier van werken. „Een paar politi ci heb ik thuis of tijdens vergaderin gen geportretteerd, maar bij anderen heb ik ook aan de hand van foto's en video-opnames gewerkt". Het schilderen van portretten is nog steeds een van haar meest gelief de bezigheden. „Ik vind het heel leuk om mensen van een ander ras te schil deren", aldus Schellart-van Deursen. Zij stelt dat je als kunstenares snel geneigd bent om te denken dat je al les wel weet als het om portretteren gaat. „En mensen van een ander ras hebben een heel andere bouw, een an dere vorm van gezicht. En dat houd je wakker". De Bewaerschole is maandag tot en met zaterdag open tussen 13.30 en 16.30 uur. Zaterdag 9 september, mo numentendag is de expositieruimte toegankelijk van 10.00 tot 16.30 uur. ZIERIKZEE - In de loop van de maand september schrijft het Zeeuws Popoverleg een enquête uit onder alle Zeeuwse popgroepen waarvan het adres bij het popoverleg bekend is. Doel van de enquête is vooral het verkrijgen van een actuele momentopname van de stand van za ken in de Zeeuwse popwereld. De enquête is dan ook tamelijk uit gebreid. Het Zeeuws Popoverleg hoopt met behulp van de enquête niet alleen een beeld te krijgen van het wel en wee van de popmuziek, maar denkt ook op deze wijze het activitei tenaanbod en de dienstverlening aan Zeeuwse popgroepen beter op de be hoeften te kunnen afstemmen. Het is daarom erg belangrijk dat zoveel mo gelijk zeeuwse bands aan de enquête meewerken. Verwachting tot zaterdagavond: Meer bewolking Wolkenvelden maar ook zonnige perioden. Later op de dag mogelijk een enkele regen- of onweersbui. Mi nimumtemperatuur omstreeks 14 graden, middagtemperatuur onge veer 23 graden. Matige noordoosten wind, aan de kust af en toe krachtige wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 12 sept.: Zondag: Zonneschijn: 20% Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 14 graden Middagtemp.: 23 graden Windkracht: noordoost 4 Zonneschijn: 20% Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 15 graden Middagtemp.: 24 graden Windkracht: oost 4 Dinsdag: Zonneschijn: 30% Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 15 graden Middagtemp.: 23 graden Windkracht: oost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 9 sept. Zon op 07.04, onder 20.09 Maan op 17.20, onder 10 sept. Zon op 07.06, onder 20.06 Maan op 18.02, onder 00.07 11 sept. Zon op 07.08, onder 20.04 Maan op 18.33, onder 01.12 Volle Maan: 15 september (13.51) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Geleidelijk begint het weer nu toch iets onstandvastiger te worden. Een oud oceaanfront, dat nu nog boven de Noordzee ligt komt langzaam onze kant op, terwijl een onweersstoring boven Spanje en Frankrijk naar het noordoosten koerst. Morgen is er dan ook meer be wolking, en zal de zon maar af en toe schijnen. Vooral later op de dag neemt de kans op een regen- of on weersbui toe. De minimumtempera tuur vannacht wordt ongeveer 14 graden, de middagtemperatuur va rieert van zo'n 21 graden in het noor den tot 25 graden in het zuiden van het land. De wind is noordoost en overwegend matig in kracht. Langs de kust waait een af en toe krachtige noordoostenwind. Advertentie 10 september - 14.30 uur - Hoge Blok Oudeweg 1 Zierikzee Telefoon 01110-14951 Hoofdsponsor VV Zierikzee Vin af morgen kermis in de binnenstad ZIERIKZEE - De komende dagen is er in Zierikzee volop spektakel te be leven. Morgen, zaterdag, gaat de ker mis van start en voor woensdag 13 september staat een show van het Pa racentrum Midden-Zeeland op het programma. Rond 19.00 uur worden drie parachutespringers verwacht. Het is de bedoeling dat de parachu tespringers omstreeks genoemd tijd stip landen op de groenstrook tussen de bomenrijen aan het Havenpark. De show van het paracentrum is een initiatief van de gezamenlijke ker misexploitanten. Zij wilden eigenlijk ook een gratis verloting organiseren op maandag en dinsdag, maar daar kreeg men van de gemeente Zierikzee geen toestemming voor. De kermis in Zierikzee gaat zater dag van start en de verschillende at tracties blijven tot en met donderdag in het centrum van Zierikzee. In to taal telt ons land ongeveer 2000 ker misattracties. Van de Kop van Jut tot het Reuzerad, en natuurlijk de immer populaire autoscooter. Volgens dc Nederlandse Kermis Bond heeft 1989 een aantal primeurs gebracht op kennisgebied, zoals dc Super Nova: een reusachtig schom melend en draaiend schip. Voor dergelijke grote attracties is in Zierikzee niet voldoende ruimte. In Zierikzee naast de bekende attrac ties als autoscooter, Holly Cranes en kindercarrousel ook kramen waar men terecht kan voor zuurstokken en oliebollen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1