Ambtenaar Dijkstra maakt na veertig jaar de balans op 'Erfbeplanting* is net zo beeld bepalend als wegbermbeplanting' RABOBANK ZIERIKZEE DE ZIERIKZEESCHE COURANT VIDIBOSS Geen verlies voor PvdA, wel winst voor CDA, fors verlies voor liberalen WA> W* PÊ 8U.r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ÜBLIOT; /ODE^N Asielzoekers Mode Verkiezingen Volleybal Een krappe beurs bemoeilijkt het voor asiel- Meer getailleerde mode dit jaar. Een aantal De verkiezingen voor de Tweede Kamer zijn Morgen, vrijdag 8 september gaat de recreatie zoekers om bewijsmateriaal te verzamelen. modellen werd gepresenteerd bij modehuis weer achter de rug. De winst gaat, ook in Zee- volleybalcompetitie weer van start. (Pag. 9). (Pag 2). Marita. (Pag. 3). land, naar CDA, D'66 en Groen Links. (Pag. 4). DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1989 146ste jaargang Nr. 24605 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Het aantal kan macht geven, doch geen bevoegd heid. G. Ie Bon Na het cijferwerk nu de VUT ontdek uw favoriete vakantiebestemming via het gratis VIDEO systeem van de Telefoon 01110-13955 ,,Ik dacht toen een jaar of vijf, zes te blijven, maar het zijn er uiteinde lijk dertig geworden". Zijn werk zaamheden als gemeente-ontvanger bestonden uit het samen met twee man bijhouden van de gemeentelijke boekhouding en het opstellen van de gemeente-rekening. Die werkzaamheden gebeurden in die jaren beduidend anders dan te genwoordig het geval is. ,,Na het wer ken met de doorschrijfplaat werd het financiële werk in Zierikzee op een typemachine met voorsteekinrich- ting uitgevoerd. Tegenwoordig ge beurt het allemaal met de computer" omschrijft Dijkstra de technische ontwikkelingen die zich ook binnen het stadhuis hebben voltrokken en die noodzakelijk waren om de in om vang en complexiteit toenemende werkzaamheden ook in de toekomst naar behoren te kunnen verrichten. Samenvoeging In die periode van dertig jaar heeft Dijkstra meer veranderingen meege maakt. Behalve de automatisering die geleidelijk aan het gemeentelijk apparaat „verovert" zijn er ook orga nisatorische wijzigingen geweest. Dijkstra: „Omstreeks 1960 werd de afdeling financiën samengevoegd met het ontvangkantoor". Door deze Vier afdelingen De komst van de heer A. Izeboud als gemeentesecretaris in '79 beteken de eveneens een organisatorische her indeling. Door de toenemende werk zaamheden en de groeiende com plexiteit werd het aantal afdelingen van twee tot vier uitgebreid. Omdat zijn chef, de heer M. A. Sweere zijn werkterrein als chef naar de afdeling welzijn verplaatste, klom Dijkstra op tot chef financiën en ...directeur van de Gemeentelijke Volkskredietbank. Een gemeentelijke instelling die in Zierikzee ressorteert onder de afde ling financiën. Juist dat laatste aspect heeft hem altijd sterk geboeid, al erkent hij dat het accent van de Gemeentelijke Volkkredietbank de laatste jaren meer bij de schuldsanering is komen te liggen, waarbij het nemen van har de maatregelen soms onvermijdelijk is. Ondanks die soms schrijnende ge vallen, waarmee hij als directeur Volkskredietbank wordt geconfron teerd, ervaart Dijkstra dit als een boeiend aspect van zijn functie. „Mis schien is het een stukje jeudgsenti- ment omdat ik bij de Volkskrediet bank ben begonnen" motiveert hij zijn verbondenheid met deze instan tie. vervolg pagina 3 Verkiezingsuitslag Zeeland afwijkend van het landelijk gemiddelde ZIERIKZEE - De totaaluitslag van de Tweede Kamerverkiezin gen in de provincie Zeeland wijkt op bepaalde punten af van de lan delijke uitslag. De PvdA blijft op exact hetzelfde percentage aan stemmen zitten. Wel geeft de uit slag winst te zien voor het CDA en een fors verlies voor de VVD. Verder vertoont de stemming ongeveer hetzelfde beeld als lan delijk. D'66 van Hans van Mierlo boekt een aardige winst terwijl ook Groen Links meer kiezers heeft weten te trekken. Ook de kleine confessionele partijen heb ben winst geboekt. Het CDA blijft de grootste partij in Zeeland. CDA In Zeeland kreeg het CDA 33,9 procent van de stemmen en dat is een vooruitgang van één procent ten opzichte van de Tweede Ka merverkiezingen in 1986. De PvdA volgt op de tweede plaats met 29,6 procent van de stemmen. De VVD keldert met 3,7 procent naar 14,1 procent van de stemmen. Van Mierlo doet het goed bij de kiezers. Ook in Zeeland weet hij winst te boeken. De aanhang van D'66 steeg met 1,2 procent naar 6,7 procent van de kiezers. Iets minder stemmenwinst komt op het conto van de SGP. Zij boekte een bescheiden winst van 0,4 en komt daarmee in Zeeland op 8,3 procent van de stemmen. Groen Links zag zijn aanhang stij gen met 0,6 procent tot 2,8 procent. Ook het GPV mag zich verheugen in een groeiende aanhang. Zij trok 1,7 procent van de kiezers. De RPF komt daar vlak onder met 1,2 pro cent. Beide partijen boekten een kleine winst. ZON- EN MAANSTANDEN 8 sept. Zon op 07.02, onder 20.11 Maan op 16.26, onder 22.58 Eerste Kwartier: 8 september (11.49) HET WEEKOVERZICHT een functie als gemeente-ontvanger in Zierikzee werd benoemd. fusie werd Dijkstra waarnemend Dit nummer bestaat uit 10 pagina's chef financiën. ZIERIKZEE - Een ambtenaar financiën is een bedaard mens; g-een bon vivant en flie refluiter, maar daarentegen wel een Pietje precies. Het mag weliswaar een stereotiep en ook erg eenzijdig beeld zijn, een kern van waarheid zit er volgens de heer G. J. Dijk stra, die vijftien augustus een punt achter zijn werkzaamheden als chef financiën van de gemeente Zierikzee heeft gezet wel in. „Het zijn vaak niet de grootste losbollen" omschrijft hij het legioen rekenmeesters in dienst van de lokale overheid. Advertentie Dijkstra eenmaal per week naar Haarlem om zich in de geheimen van de Gemeente Financiën (deel 1 en 2) te verdiepen. In de minimale studie tijd van vier jaar slaagde de jonge ambtenaar erin om ook dit belang rijke diploma te behalen. Taaie kost? Dijkstra vindt van niet, want juist dat cijfermatig en economisch bezig zijn heeft hem altijd aangesproken. „Cijfers kunnen heel belangrijk zijn, zeker bij het afwegen van beslissin gen over uitgaven" aldus Dijkstra. Eenmaal met dit diploma op zak keek Dijkstra verder dan de deur van de Leidse Gemeentelijke Volkskre dietbank, daarbij viel zijn oog in '59 op een advertentie, waarin de ge meente Zierikzee gegadigden voor de functie van gemeente-ontvanger opriep. Dijkstra zag daar wel wat in, niet alleen omdat het een functie met vrij veel zelfstandigheid was maar ook omdat in deze contreien geen sprake was van woningnood. „Die ei gen woning was een gegronde reden om te verkassen" zegt Dijkstra, die als 27-jarige en dat is vrij jong voor Verwachting tot vrijdagavond: Nazomerweer Overwegend zonnig maar in de loop van de dag meer bewolking met in het zuidoosten een kleine kans op een regen- of onweersbui. Minimum temperatuur rond 12 graden. Middag- temperatuur rond 24 graden. Zwak ke, overdag tot matig toenemende wind uit oostelijke richtingen. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 11 sept. Zaterdag: Zonneschijn: 40% Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 14 graden Middagtemp.: 21 graden Windkracht: noordoost 4 Zondag: Zonneschijn: 40% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 18 graden Windkracht: noordoost 5 Maandag: Zonneschijn: 50% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 19 graden Windkracht: oost 5 Dijkstra kan het weten. Veertig jaar lang immers was hij in verschil lende rangen betrokken bij het finan ciële reilen en zeilen van de lokale overheid. Veertig jaar...achteraf be schouwd vindt hij het zelf ook een he le tijd, maar toch zijn die veertig dienstjaren door de drukke werk zaamheden sneller verstreken dan hij had kunnen vermoeden. Het moment waarop Dijkstra als schrijver het eerste treetje van de ambtenarenladder betrad ligt al weer een hele poos achter zich. Als zestien jarige met een pas behaald mulo diploma op zak begon hij in augustus '49 als schrijver bij de Gemeentelijke Volkskredietbank in Leiden. Een doelbewuste keuze voor het ambte naarschap was het niet, zo oordeelt Dijkstra achteraf. Hij maakte er drukke tijden mee. Nadat de eerste naoorlogse jaren gekenmerkt werden door schaarste, ontstond er in de ja ren vijftig, toen de goederenstroom weer een beetje op gang kwam, een enorme hausse in vraag naar con sumptieve kredieten. De avonduren gebruikte de jonge Dijkstra om zichzelf in de fijne kneepjes van het boekhouden te be kwamen. Na de eenjarige cursus praktijkdiploma boekhouden volgde een studie voor het MBA-diploma, dat hij eind '50 op zak had. Vanwege het dragen van 's lands wapenrok moest de Gemeentelijke Volkskre- dietbank het twee jaar lang tot 1954 zonder de inmiddels tot adjunct com mies opgeklommen Dijkstra doen. Bij terugkeer op zijn vertrouwde stek volgde opnieuw een periode van avondstudie. Vier jaar lang reisde Na 40 jaar neemt ambtenaar G. J. Dijkstra afscheid van de gemeente Zierikzee. (Foto: Joop van Houdt DE BILT - Boven Duitsland vormde zich een aparte hogedrukkern. Dit weersysteem verwijdert zich oost waarts in de richting van Rusland. Gelijktijdig breidt een boven Spanje aanwezig lagedrukgebied, waarin on weersbuien voorkomen, zich naar Frankrijk uit. Ons land blijft tot de avond juist buiten het bereik van de met deze storing samenhangende be wolking. In de avonduren is een enkele bui in onze zuidelijke provincies echter niet uitgesloten. De boven beschreven drukverdeling geeft in ons land de komende 24-uur aanleiding tot een stroming uit zuidoost tot oost. Daar mee wordt voor de tijd van het jaar warme lucht aangevoerd, waarin in grote delen van het land maxima van rond 25 graden kunnen worden ge haald. Ook de minima blijven met zo'n graad of 12 aan de hoge kant. Tijdens het weekeinde komt de Spaanse de pressie nog wat dichterbij en ver plaatst zich later mogelijk naar Duitsland. Wanneer dit laatste het geval zal zijn is nog onzeker. Tijdens het weekeinde neemt de bewolking daardoor toe, valt mogelijk hier en daar een bui en wordt het wat koeler. Dienst bos- en landschapsbouw wil erfbeplanting onder handen nemen ZIERIKZEE - „Wat wij willen is de erfbeplanting ver- ^el populieren op de boerenerven. i 1-, 1 Met een ondergroei van veldiep, es- jongen zonder dat er sprake is van kaalslag. Ertbeplan- doorn en wilg. Wat je nu ziet is dat de ting is net zo belangrijk als wegbermbeplanting". Aan het woord is J. Brandsma van de dienst bos- en land- Brandsma. Hij stelt dat een aantal boeren zelf al de hand aan de ploeg heeft gesla gen en aan het kappen is geslagen. „Maar helaas gebeurt het niet altijd even deskundig". Reden voor de dienst bos- en land schapsbouw om te gaan werken aan een folder waarin aan boeren en an dere polderbewoners informatie wordt verstrekt over welke proble men zich met erfbeplanting voor kun nen doen en wat men kan doen om die problemen te verhelpen. Brandsma tekent daarbii aan dat er bijvoor beeld in bepaalde gevallen ook subsi diemogelijkheden zijn voor mensen die hun erf opnieuw willen beplan ten. De erfbeplanting dient als wind- schut voor boerderij en bijgebouwen. Daarbij is erfbeplanting volgens Brandsma ook beeldbepalend in het landschap. „Het heeft heel veel te maken met het woon- en leefklimaat. Het is voor de boeren nog steeds be langrijk als beschutting tegen de wind en als aankleding van hun erf". Uiteindelijk doel waar de dienst bos- en landschapsbouw naar streeft is het creëren van duurzame erfbe planting. „Want het is natuurlijk zonde als je over dertig jaar weer aan de slag moet", aldus Brandsma. vervolg pagina 3 schapsbouw van het ministerie van landbouw en visse rij. De dienst wil de erfbeplantingen op Schouwen-Dui- veland aanpakken. Want net als de bomen langs de pol derwegen zijn de bomen die veel boerderijen omzomen dringend aan vervanging toe. De watersnoodramp van 1953 ver anderde Schouwen-Duiveland van een behoorlijk bomenrijk eiland in een kale dorre vlakte. In de herverka veling die haar beslag kreeg nadat de polders ontdaan waren van het zoute water wilde men Schouwen-Duive land snel weer haar oude gedaante te rug geven en daarom werd gekozen voor de aanplant van snelgroeiende bomen als iep en populier. Vervanging Snelgroeiende bomen hebben ech ter in de regel vaak geen lange levens duur. Populieren zijn na een jaar of dertig a veertig aan het eind van hun latijn. Iepen kunnen wel ouder wor den en deze bomen zijn bovendien bij uitstek geschikt voor aanplant in een kustgebied. De iep kan namelijk heel goed tegen de zilte zeewind. Helaas dook een aantal jaren gele den de iepziekte, veroorzaakt door de iepespintkever, op Schouwen-Dui veland en het aantal bomen dat door deze ziekte is aangetast is zo groot dat bestrijding middels injecties met anti-stoffen nauwelijks de moeite loont. Kort gezegd komt het probleem er dus op neer dat het overgrote deel van de bomen langs de polderwegen in slechte staat is en zo snel mogelijk vervangen moet worden. Het Water schap Schouwen-Duiveland is op dit moment bezig met de uitvoering van het herbeplantingsplan. Daarbij wor den iep en populier vervangen door een mengeling van snelgroeiende bo men en duurzame bomen als eik en es. Boerenerven Hetzelfde verhaal gaat in feite op voor de beplanting van de meeste boerenerven. „Je ziet voor het meren- Een voorbeeld van een grondige aanpak van de vernieuwing van de erfbeplanting. (Foto: Joop van Houdt)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1