Burgemeester Bergshoef hekelt provinciaal beleid tolheffing RSG scholieren reageren fel op politieke jongerenorganisaties Gele kaart voor GS... pa DE ZIERIKZEESCHE COURANT Statenfractie D'66 wil de Zeelandbrug tolvrij WA> De Koning: bouw moet meer minderheden in dienst nemen Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Jachthavens Verkeersplan Mosselvaart Triathlon De jachthavens in de regio scoren niet slecht in RU-raadslid W. F. Sprengelmeijer komt met Nu is hét mosselcentrum Yerseke. Vroeger to- De eerste deel-triathlon in Zierikzee is enthou- het ANWB-onderzoek naar de sanitaire voor- een revolutionair verkeersplan. (Pag. 3). gen de Zeeuwse mosselvissers ook zeer regel- siast ontvangen. (Pag. 7). zieningen. (Pag. 2). matig naar België. (Pag. 5). DINSDAG 5 SEPTEMBER 1989 146ste jaargang Nr. 24604 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Daer niet gewonnen wordt, is t ijdel dat men strijd. Vondel BRUINISSE - Geef gedeputeerde staten van Zeeland een gele kaart. Dat is de suggestie van H. C. Stevense uit Bruinisse. Hij heeft zelf de daad al bij het woord gevoegd door voor de achterruit van zijn auto een fluorescerend geel stuk karton van 15 bij 15 centimeter te monteren. Dit om aan te geven dat hij het volslagen oneens is met gedeputeerde staten van Zeeland als het gaat om de tolheffing voor de Zeelandbrug. Zoals bekend mag worden verondersteld willen zij tol blijven vragen (en vangen) voor het gebruik van de Zeelandbrug. Stevense ziet daar niets in. In een brief (zie ook de rubriek Ingezonden Stukken) zegt Ste vense dagelijks gebruik te maken van de brug. In bedekte termen stelt Stevense een ultimatum aan de provinciale bestuurderen: ,,Laat het echter niet te lang duren; je moet af en toe die ruit' toch eens helemaal schoon kunnen maken". Wellicht vindt de suggestie van Stevense na volging en rijdt half Sckouwen-Duiveland binnen de korste keren met een gele kaart' op de achterruit. Of misschien komt een ander op het idee om het gezegde 'iemand de Zwarte Piet toespelen' te vertalen in een actie. Het kan nog leuk worden op de weg Tijdens vergadering statencommissie voor waterstaat en verkeer Dit nummer bestaat uit 8 pagina's MIDDELBURG - „We hebben ernstig bezwaar tegen de taktiek van Gedeputeerde Staten om steeds nieuwe ar- guementen te zoeken om het tijdstip van het afschaffen van de tolheffing te verschuiven". Met deze pittige kri tiek bestookte burgemeester A. Bergshoeff van Duive- land maandagmiddag de leden van de statencommissie voor waterstaat en verkeer. Reeds eerder liet het gemeentebe stuur van Duiveland de provinciaal bestuurders via een motie (dd 6 juli) weten weinig waardering te hebben voor het gesjoemel met het tijdstip waarop de tolheffing op de Zeeland brug beëindigd zou kunnen worden. In die kritiek stond Duiveland niet alleen, want tijdens verschillende raadsvergaderingen bleek dat alle Schouwen-Duivelandse gemeenten de motie van Duiveland onderschre ven. Om deze bezwaren kracht bij te zetten voerde burgemeester BErgs- hoef namens de zes gemeenten ook tijdens de vergadering van de staten commissie het woord. Wijzend op een passage in de begro ting van de provincie voor 1990 waar uit blijkt dat de Zeelandbrug pas na 1999 tolvrij kan worden gemaakt, gaf Bergshoeff te kennen dat die passage bij de Schouwen-Duivelandse be stuurderen ontsteltenis had veroor zaakt. Volgens de Schouwen-Duive landse woordvoerder zijn de stand punten van de gemeentebesturen bij herhaling onder de aandacht van het provinciaal bestuur gebracht. Dit ge beurde onder meer in het voorjaar van '81 toen door de eilandelijke ge meentebesturen eveneens moties ter beëindiging van de tolheffing werden aangenomen. Bergshoef liet niet na om de leden van deze statencommissie erop te at tenderen dat bij het in gebruik ne men van de Zeelandbrug gedacht werd dat deze verbinding in het jaar 1978 tolvrij zou worden. Steeds op nieuw hebben Gedeputeerde Staten volgens Bergshoeff gezocht naar mo tieven om de tolheffing tè handha ven. Nu door deze weer te koppelen aan de financiering van vaste oever verbinding, terwijl het tijdstip van tolvrij maken ook gerelateerd werd aan het gereedkomen van de Dam- menroute. Verwachtingen ,,In de reeks van jaren zijn bestuur lijk verwachtingen gewekt maar Schouwen-Duiveland is doorlopend met kluitje in het riet gestuurd" al dus een Duivelands eerste burger. Voor hem was het een onbegrijpelijke zaak dat Gedeputeerde Staten het af schaffen van de tolheffing nog eens met minimaal tien jaar uitstellen. Dit in het kader van nieuw beleid, dat volgehs Bergshoeff ten laste komt van de Schouwen-Duivelandse bevolking. En dat terwijl er in de loop der jaren (bestuurlijk) verwach tingen zijn gewekt in de richting van Schouwen-Duiveland. „We hebben ernstig bezwaar tegen de taktiek van GS om steeds nieuwe argumenten te zoeken om het tijd stip van het afschaffen van de tolhef fing te verschuiven. Andermaal wordt voorbij gegaan aan het gege ven dat de brug na afschrijving van de bouwkosten tolvrij zou worden" aldus de Bergshoeff die ook verwees naar de toezegging van gedeputeerde J. De Voogd die stelde dat dit in 1992 het geval zou zijn. Economisch Behalve het niet nakomen van toe zeggingen wees Bergshoeff op het economisch belang van een tolvrije brug voor een qua werkgelegenheid zwakke regio. Gelet het feit dat de provincie investeringen doet om be drijfsontwikkeling aan te moedigen zou het aanvaardbaar zij om het ren teloos voorschot aan de Provinciale Zeeuwse Brug Maatschappij kwijt te schelden. Hoe dan ook, voor Bergshoeff was het onanvaardbaar dat keer op keer wordt getracht om met allerlei argu menten het voortduren van de tolhef fing van de legitimeren. „Het is nu de hoogste tijd om de jarenlang gewekte bestuurlijke verwachtingen in te vul len" Met deze hartekreet deed Bergs hoeff een beroep op de steun van Pro vinciale Staten om alsnog gevolg te geven adn de door GS gewekte ver wachtingen en gedane toezeggingen. Adviezen aan de gemeenteraadsleden op Schouwen-Duiveland ZIERIKZEE - „Laat een overzicht samenstellen van alle stimule ringsmaatregelen die het provinciaal bestuur de afgelopen tien jaar nam en bekijk hoe groot de achterstand van Schouwen-Duiveland hierbij is. En laat al uw gemeenteraadsleden de mensen van hun eigen partij die in het provinciaal bestuur zitten bewer ken". Dat zegt de fractievoorzitter van de statenfractie van D'66 A. J. Dijkwel in een brief aan alle zes de gemeente besturen op Schouwen-Duiveland. De statenfractie van D'66 vindt dat er dit jaar een voorstel van het college van gs moet komen tot kwijtschel ding van de schuld die de Provinciale Zeeuwse Brug Maatschappij bij de provincie heeft. En tevens is men van mening dat de belofte aan de inwo ners van Schouwen-Duiveland om de brug in 1992/1993 tolvrij te maken moet worden waargemaakt. Oneigenlijk D'66 is van mening dat een ver strengeling van verdergaande tolhef fing met een mogelijke aanleg van een Westerschelde Oever verbinding oneigenlijk is. „Tol blijven heffen voor een WOV kan in de toekomst weer gevolgd worden door een tolhef fing om de brug te verbreden. Mis schien wel tot 2020. Dat is geen keu zen maken, dat is keuzen ontlopen. Schouwen heeft recht op duidelijk heid", aldus Dijkwel. In tegenstelling tot de meeste sta- ten/ractie's, die volgens D'66 de han den liever vrij houden en niet van plan zijn al beloften te doen, stelt Dijkwel dat Schouwen-Duiveland in het streven om de Zeelandbrug tol vrij te maken kan rekenen op steun van zijn fractie. Men doet dit omdat men van mening is dat Schouwen- Duiveland in verhouding met andere delen van Zeeland een zwakke econo mische structuur heeft. De Zeeland brug vormt hierin door zijn tol een negatieve vestigingsfactor aldus D'66. Verder vindt de fractie dat de provincie veel moeite doet om de eco nomische structuur van Zeeuws- Vlaanderen, De Bevelanden en Wal cheren te verbeteren, maar wat dat betreft weinig zorg besteed aan Schouwen-Duiveland. Politiek forum in aula Rijks Scholen Gemeenschap ZIERIKZEE - Of de leerlingen van de hoogste klassen van de Zierikzeese rijksscholengemeenschap Professor Zeeman na afloop van het politiek forum in de aula van hun school wisten hoe ze op 6 september zouden stem men bleef de vraag. Maar door de steeds feller wordende interrupties, waarmee de leden van enkele politieke jon gerenorganisaties werden bestookt, werd wel duidelijk waarop ze niet zouden stemmen. Vooral de uitlatingen van Cor Verkade van de SGP-jongeren veroorzaakten een groeiende rij verontwaardigde RSG-leerlingen voor de interruptie-microfoons. Uitlatingen van Verkade dat vrou wen niet buitenshuis moeten gaan werken maar thuishoren omdat al leen zij geschikt zijn om kinderen (minstens tot hun twaalfde jaar) te verzorgen en dat de emancipatieraad wel afgeschaft kan worden wekten verontwaardiging. „Het zijn hopelo ze gevallen die daar aan die zijde van de tafel zitten'', aldus een RSG- leerlinge. Behalve Verkade bedoelde zij daarmee ook zijn collega-politicus Marten Visser van de RPF die soort gelijke meningen ventileerde. Kritische kanttekeningen Maar er waren ook enkele leerlin gen die kritische kanttekeningen zet ten bij de politieke meningen die vanaf de andere kant van de tafel kwamen waar Leon Grim uit Middel burg zat die de Jonge Socialisten van de PvdA vertegenwoordige en Pieter van Eek uit Middelburg die de poli tieke standpunten van D'66 naar vo ren bracht. Verder was jongerenafde ling van het CDA in het forum vertegenwoordigd in de persoon van André Flikweert uit Nieuwerkerk. Geschiedenisleraar Jan van Dijk zat ais de deugd in het midden om de discussie in goede banen te leiden. En dat was ivel nodig. In het begin van de forumdiscussie, toen het overgrote deel van de ruim honderd leerlingen van de hoogste klassen van de RSG nog een afwachtende houding aan nam, dreigde de spraakwaterval van de diverse politici nogal eens te ont aarden in onderling gekissebis over details. Terwijl zij elkaar om dc oren sloe gen met dc hoeveelheid miljarden die voor het behoud van het milieu uitgetrokken zouden moeten wor den. kon een aantal leerlingen een geeuw niet onderdrukken. De enkele leerlingen die de moeite namen om naar de microfoon te stappen wilden Weten waar die miljarden dan van daan moesten komen. En iedereen werd wakker toen D'66-vertegen woordiger Van Eek in antwoord op een kritische vragen-spervuur uit legde dat dat geld uit economische groei móest komen en tevens toegaf dat de economische groei moest wor den afgeremd om het milieu niet ver der aan te tasten. „Dan valt er toch een gat", vroeg een RSG-scholier zich af. Van Eek legde uit dat de bedrij ven op een meer milieuvriendelijke wijze zouden kunnen gaan produce- De discussie werd allengs levendi ger toen het tweede onderwerp: stu diefinanciering werd aangesneden. Een van de RSG-leerlingen stelde dat miljoenen werden weggegooid door dat leerlingen op de middelbare school die (vanaf hun achttiende jaar) een basisbeurs krijgen dit geld voor al aan recreatieve doeleinden uitge ven. Hij kreeg van de politici het ad vies een systeem te ontwikkelen waarmee het misbruik van de studie gelden kan worden opgespoord en duidelijk gemaakt. Prima „Het gaat prima in onze samenle ving. Als studenten een baantje ne men om hun beurs wat aan te vullen kunnen ze best rondkomen. Vooral BILT* i^r'r als ze geen kamer nemen waarvan de huur hoger is dan 250 gulden per maand", aldus SGP-er Verkade. Maar die mening werd hem niet in dank af genomen. Vele scholieren en geschie denisleraar Giel Timmermans maak ten hem via de interruptiemicrofoon duidelijk dat een modale student zo veel tijd nodig heeft om zijn studie te kunnen bijbenen dat hij geen tijd overhoudt voor een baantje. De PvdA en D'66 politici waren van mening dat het systeem van een rentedragende lening boven de basis beurs een ongelijkheid creeërt tus sen kinderen van rijke en minder draagkrachtige ouders. En RPF-poli- ticus Marten Visser vond het fout dat bij het systeem van de studiefinan ciering de onafhankelijkheid van.de student voorop staat. „De tegen woordige individualisatie verziekt de samenleving. Het is geen goede ontwikkeling dat de studiefinancie ring erop is gericht om ouders en kin deren van elkaar los te maken". Mede naar aanleiding hiervan ont stond een discussie over het gezin 'als hoeksteen van de samenleving' en de invloed van de omstandigheden thuis op criminineel gedrag van jongeren. „In een gezin waarin altijd ruzie is is de kans op crimineel gedrag van de kinderen denk ik even groot aanwe zig dan in een gebroken gezin", aldus een RSG-leerlinge. Verwachting tot woensdagavond: Droog In de nacht en vroege ochtend enke le mistbanken. Overdag zonnige pe rioden en droog. Minimumtempera tuur rond 8 graden. Middagtempera- tuur ongeveer 20 graden. Zwakke tot matige wind uit veranderlijke rich tingen. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 9 sept.: Donderdag: Zonneschijn: 50% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 9 graden Middagtemp.: 22 graden Windkracht: variabel 2 Vrijdag: Zonneschijn: 40% Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 21 graden Windkracht: noord 3 Zaterdag: Zonneschijn: 40% Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 9 graden Middagtemp.: 19 graden Windkracht: noord 3 ZON- EN MAANSTANDEN 6 sept. Zon op 07.00, onder 20.16 Maan op 13.09, onder 21.45 7 sept. Zon op 07.01, onder 20.14 Maan op 15.21, onder 22.15 Eerste Kwartier: 8 september (11.49) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Hogedrukgebieden be palen voorlopig het weer in ons land. Twee stuks domineren de weerkaart. Het ene ligt met zijn centrum bij Ier land, de andere begint vandaag bij Newfoundland aan de oversteek naar onze kant van de oceaan. Het eerste hogedrukgebied dat de Alpen op zoekt kan bij ons voor enkele nazo merdagen zorgen met zon en tempe raturen die ruim boven de 20 graden komen. Vrijdag moet een overgangs dag zijn tussen beide hogedrukgebie den in. Misschien dat het dan aan de bewolkte kant is. In het weekend als het tweede hogedrukgebied boven Schotland is aangekomen draait de wind bij ons naar de noordoosthoek en wordt het koeler. ZIERIKZEE - Demissionair minis ter De Koning van sociale zaken en werkgelegenheid vindt dat de bouw en wegenbouwsector meer etnische minderheden in dienst moet nemen. Zijn ministerie is bereid een plan om dit te bewerkstelligen financieel te steunen. De bewindsman zei dat tijdens een bijeenkomst van de Nederlandse Ver eniging van Wegenbouwers (NVWB) in Den Haag. Hij wees er op dat in de grond-, water- en wegenbouwsector nauwelijks mensen van buitenlandse herkomst werkzaam zijn. Dat geldt ook voor andere sectoren van de bouw,'zo blijkt uit een onderzoek van het ministerie, aldus De Koning. Instroom Veel allochtone jongeren volgen een LTS-opleiding en zouden dus kunnen instromen in de gebruikelijke oplei dingen voor de bouw. Kennelijk be staan er belemmeringen die die in stroom in de weg staan, zo conclu deerde De Koning. Hierdoor loopt de bouw een steeds belangrijker deel van het arbeids aanbod mis, zo zei hij. Bovendien missen allochtone jongeren een goe de loopbaanmogelijkhcid. De Koning wees op een project in de metaal- en elektrotechnische indu strie dat bedoeld is om allochtonen in deze sector een vakopleiding aan te bieden. Het plan is tot stand geko men in overleg met het informatie centrum voor minderheden en wordt onder meer gefinancieerd door het ministerie van sociale zaken. De Koning zei het toe te zullen jui chen als de NVWB of het Nederlands Verbond van Ondernemers in de Bouwnijverheid (NVOB) eveneens een dergelijke initiatief zouden ne men. De politieke jongerenorganisaties werd het vuur na aan de schenen gelegd. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1