Zowel Zierikzee als DBS kennen elkaar - nog - niet Marianne Renden prolongeert clubtitel in de categorieën damesdubbel en damesenkel g NIEUWSBODE 'Aftrap' regionale campagne „Blessures blijf ze de baas" Kyokushin karate onder geheel nieuwe leiding Wedstrijd Schouwse Ruiters Skeeleren op industrie terrein in Goes Schaak vereniging Zierikzee haalt de stukken weer uit de kast ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 1 september 1989 Nr. 24602 9 Tijdens de elubkampioenschappen van TV WIK KERKWERVE - Onlangs zijn op de banen van tennisvereniging WIK, te Kerkwerve, de jaarlijkse clubkampioenschappen verspeeld. De deelname dit jaar viel enorm te gen. Vooral bij de heren- en damesdubbel schreven zich respectievelijk slechts drie en vier koppels in. Tijdens de voorrondes waren de weergoden het toernooi goed gezind, wat veel publieke belangstelling betekende, maar de finales moesten vanwege het slechte weer regelmatig worden onderbroken. Marianne Renden prolongeerde, tijdens de elubkampioenschappen van TV WIK, in twee categorieën haar titel. Zowel in het damesdubbel als damesenkel werd zij winnares. (Archieffoto). Bij het herendubbel plaatsten Adrie Kouwenberg en Wijnand Ren den zich voor de finale door een over winning op het dubbel Leen Over hand en Henk Visser. Eelco Kouwenberg en Gerard van Wijk kwamen door een bye (vrije beurt door loting) direct in de finale te recht. Dit laatste tandem won de fi nale door de clubkampioenen van vo rig jaar te verslaan met tweemaal 6-3. Bij het gemengddubbel waren meer deelnemers, in totaal acht paren schreven zich hiervoor in. Wederom plaatste Eelco Kouwenberg zich, sa men met partner Marianne Renden. Zij versloegen hiertoe Adrie en Jopie Kouwenberg en daarnaa ook nog Cees en Margreet van Cleef. In de fi nale kwam het dubbel Kouwen berg/Renden tegenover het koppel Joost Rotte en Ingrid Renden te staan, die eerder gewonnen hadden van Gerard van Wijk en Jos van Lan- geraad, de clubkampioen van 1988, en Wijnand en Magda Renden. De finale ontpopte zich als een spannend duel, die in drie sets be slist moest gaan worden. De over winning ging uiteindelijk naar Joost Rotte en compagnon Ingrid Renden. Zij brachten als uitslag op het score bord: 6-4, 3-6, 7-5. Een niet te sturen loting bracht bij het damesdubbel twee koppels, die elkaar één jaar eerder in de finale troffen, al in de eerste ronde bij el kaar. Jopie Kouwenberg en Adrie Landman konden ook dit jaar niet op tegen Marianne Renden en Hubrina UTRECHT - Chesterfield zal van 1 januari 1990 hoofdsponsor zijn van de Koninklijke Nederlandse Motorrij ders Vereniging (KNMV). Landman, die beiden veel moeite hadden met de latere winnaars. In grid Renden en Petra Landman had den eveneens de finale weten te berei ken, dit ten koste van Rita Hart en Bep van Langeraad. Onderbrekingen Tijdens deze finale speelde vooral het slechte weer de tennissers parten. Na vele onderbrekingen wist het kop pel Marianne Renden en Hubrina Landman de clubtitel van vorig jaar met succes te prolongeren. Wel had den zij hiervoor drie sets nodig; 6-0, 4- 6, 6-3. Ook bij het damesenkel viel de deelname niet echt tegen. Hier trof fen acht speelsters elkaar op het ge duldige gravel. De beslissende partij ging tenslotte tussen de zussen In grid en Marianne Renden. Ingrid Renden plaatste zich door te winnen van Martine Hart en vanwege het feit dat Jopie Kouwenberg haar partij opgaf. Marianne Renden bond aan haar zegekar Adrie Landman en Hu brina Landman. Ook in deze finale werd de titel van 1988 geprolongeerd. Na een finale, die trouwens het bekijken meer dan de moeite waard was, werd na een spannend duel wederom Marianne Renden clubkampioen. Zij versloeg zus Ingrid met de cijfers 7-6, 6-7, 7-6. Herenenkel De herenenkel-finale ging tussen Joost Rotte en Gerard van Wijk. Rot te plaatste zich door van Wijnand Renden, de clubkampioen van vorig jaar, en Eelco Kouwenberg te winnen. Renden won van Adrie Kouwenberg en had vervolgens een bye. De finale werd uiteindelijk gewonnen door Joost Rotte, die met 3-6, 6-0 en 6-3 Van Wijk in het stof liet bijten. De prijsuitreiking vond plaats in het clubhuis van de TV WIK en ging gepaard onder het genot van een hap je en een drankje alsook een speech van voorzitter Rita Hart. Zij bena drukte nog eens de geringe deelname dit jaar en sprak de hoop uit dat het tijdens de volgende editie anders zal zijn. Hart noemde het toernooi ook nog 'het toernooi van de driesetters', daar er van de 22 wedstrijden maar liefst dertien partijen middels een driesetter moesten worden beslist. KEULEN - Een arbitragecommis sie van de UEFA zal zich buigen over de transfer van Thomas Allofs van FC Köln naar Racing Strasbourg. In tussen is het bestuur van de Franse club gesommeerd in elk geval het transferbedrag van 1,6 miljoen Mark (rond 1,8 miljoen gulden) over te ma ken. PARIJS - De kwalificatiewedstrijd voor het toernooi om de wereldtitel voetbal tussen El Salvador en de Ver enigde Staten zal 17 september in Te gucigalpa in Honduras gespeeld wor den. NOORDGOUWE - De landelijke rijvereniging en ponyclub Westelijk Schouwen houdt zaterdag 2 septem ber aanstaande, op het oefenterrein van de LR en PC Schouwse Ruiters, aan de Groene Weg te Noordgouwe, een kringwedstrijd. De wedstrijd start om 10.00 uur met de dressuur, waarna om 11.00 uur be gonnen gaat worden met het sprin gen. Juryleden zijn mevrouw C. de Feyter-Seydlitz, de heer J. de Feyter en de heer C. Struyk. Parcoursbou- wer is de bekwame heer A. Hanse. Er wordt aan deze wedstrijd deelgeno men door ruiters en amazones van de verenigingen Schouwse Ruiters en Bru. GOES/ZIERIKZEE - Omdat het mooie skeelerparcours in Zierikzee verpest is middels het toepassen van een nieuwe te ruwe asfaltmethode, is een dergelijk evenement in de Schouwse monumentenstad niet meer mogelijk. Daarom wordt er door ijsvereniging De Poel, uit 's- Heer Hendrikskinderen, in plaats van de te verrijden wedstrijd in Zie rikzee, zaterdag 2 september, een skeelermiddag op het industrieter rein in Goes gehouden. Dit skeelerevenement begint reeds om 14.30 uur met een kennismakings wedstrijd speciaal voor het geïnteres seerde publiek. De benodigde skee lers worden gratis ter beschikking gesteld. De begeleiding, is in handen van de bekwame trainers A. van de Kreeke en G. van de Weyden. Talent Aan de wedstrijd voor senioren en veteranen, die start om 16.00 uur, doen ook diverse eilandelijke rijders mee zoals onder andere: Leon van der Wielen, Egbert Bolier, een veelbelo vend skeelertalent, Cor Muller en Piet Bos! Als rondemiss is door de or ganisatie de charmante Anita van de Visse aangewezen. Het volledige programma is als volgt: 14.30 uur Skeeleren voor het publiek 15.30 uur Wedstrijd voor dames en ju nioren (20 minuten) 16.00 uur Wedstrijd voor senioren en veteranen (45 minuten 1 ronde) HEINKENSZAND - Na dat op 30 augustus de lan delijke campagne Blessu res blijf ze de baas geopend is zal op dinsdag 12 sep tember a.s. het regionale gedeelte van deze campag ne gestart worden. Tijdens een introductiebijeen komst in De Stenge te Heinkenszand (aanvang 19.00 uur) zal in een aantal korte toelichtingen de sta tistische gegevens met be trekking tot het blessure probleem in Nederland en doel en middelen van deze voorlichtingscampagne uiteengezet worden. De campagne is een initiatief van de Stichting Consument en Veilig heid en het Nationaal Instituut voor de Sportgezondheidszorg en richt zich vooral op het verminderen van het aantal blessures bij sporters van 10 tot 25 jaar. In Zeeland zal de cam pagne gedragen worden door de Zeeuwse Sportraad, de Gemeen schappelijke Gezondheids Dienst en de Stichting Consument en Veilig heid terwijl in het eerste jaar van de campagne ook de Koninklijke Neder landse Voetbal Bond intensief be trokken is. Campagne Op dinsdag 12 september zal in eer ste instantie dhr. C. Jiskoot, S. M. A. arts, een uiteenzetting geven over de cijfers die onlangs met betrekking tot het blessureprobleem in Nedérland bekend zijn geworden terwijl vervol: gens dhr.. S. Zwiers, consulent Zee land van de Stichting Consument en Veiligheid, uit de doeken zal doen hoe het landelijke - massamediale - gedeelte van de campagne er uit zal- zien. De heer H. T. Kienhuis, secreta ris van de Zeeuwse Sportraad, zal kort iets vertellen over de provinciale sportcommissie en de inhoud van de regionale campagne Blessures blijf ze de baas en als iaatste de heer R. Lammerts, cursuscoördinator, een toelichting geven op de korte cursus Blessurepreventie die in het kader van deze campagne is ontwikkeld. Na de pauze zal een aantal Zeeuwse (sport)prominenten een zaalvoetbal- wedstrijd houden. O.a. Jan Kruize, burgemeester van Oostburg en voor zitter van de Zeeuwse Sportraad, Han van der Hooft:, ex-trainer en nu voorzitter van de VV Sluiskil, Edith Ramakers en Theo van de Velde, jour nalisten bij de PZC en Monique Bal- jeu, damesvoetbalinternational, zul len proberen deze wedstrijd blessurevrij af te ronden. Hierdoor zullen ook Willy van Gramberge, internationaal zaalvoet balscheidsrechter en Tonnie Sheilds, verzorger KNVB zich inzetten. Coa ches van deze prominentenploegen zullen zijn: Armand Doesburg, coach van het Zeeuwse zaalvoetbalteam en Piet Lindenberg, secretaris van de WON afd. Zeeland. ZIERIKZEE - Ook in Zierikzee gaat volgende week het nieuwe schaakseizoen van start. De schaak vereniging Zierikzee haalt maandag vier september voor de eerste keer de schaakstukken en -borden weer uit de kast. Dit gebeurt voor het komen de jaar in een nieuw onderkomen: het gebouw van de UW aan het Kerkhof zuidzijde, gelegen tussen het politiebureau en het belasting kantoor. Maandagavond vanaf 19.30 uur zijn alle geïnteresseerden in het schaken, en de schaakvereniging, van harte welkom. Deze belangstellenden kun nen dan op ongedwongen wijze ken nismaken met de schaakvereniging Zierikzee. De aanwezige bestuursle den zijn bereid vragen te beantwoor den en de nodige informatie te ver strekken. De avond is vooral bedoeld voor diegenen die overwegen om in actiefverenigingsverband te gaan schaken. Tijdens de maandag 11 september te houden ledenvergadering wordt aan clubkampioen Richard van der Veken de clubbeker uitgereikt. De Zierikzeese schaakvereniging neemt opnieuw komend seizoen met twee teams deel aan het kampioenschap van de Zeeuwse Schaakbond. Het eerste team komt uit in de promotie klasse, terwijl de 'reserves' in de eer ste klas Noord hun beste steentje trachten voor te zetten. De vereniging telt momenteel zo'n veertig leden, inclusief de jeugdafde ling. Het overgrote deel van de senio ren start maandagavond 18 septem ber met de huishoudelijke competi tie. Aanstaande zondag voor het eerst tegen elkaar in eerste competitieduel ZIERIKZEE - Aanstaande zondag is het dan zover. Na een ruime voorbereidingsperiode, die overigens geheel naar wens verliep, staat ook voor de beste elf van VV Zie rikzee de eerste competitiewedstrijd van het seizoen 1989/90 op het programma. Voor deze ouverture moeten trainer Jack Schipper en zijn mannen afreizen naar Eindhoven, waar men het gepromoveerde DBS (Door Broederschap Sterk) zal treffen. gen zijn ribbenkast kreeg waardoor er momenteel drie ribben zijn ge kneusd. Een keepersprobleem heeft Schipper echter niet, want ook de van Kloetinge overgekomen Henk van Sabben heeft zich inmiddels als een betrouwbaar sluitstuk weten op te werpen. De rij van afwezigen wordt geslo ten met het gemis van Marco Saman, die op vakantie is, en Aart van der Linde die problemen heeft met zijn rug. Van der Linde start binnenkort weer wel met de trainingen, maar of hij er zondag bij is blijft vooralsnog een open vraag. Vanwege dit gemis en deze blessures start VV Zierikzee zondag, bij monde van Jack Schipper, derhalve behoudend, maar 'gaat men er wel optimistisch tegenaan'. ,,De jongens zijn er klaar voor. Tij dens de oefenperiode hebben we in principe niets verloren. Als ze zelf maar het vertrouwen scheppen en voldoende inzet tonen, moet het luk ken". Over de nieuwe achttienjarige spits Emiel Dorst kon Schipper nog melden, dat deze voorwaartse op dit moment nog wat gewenningsproble- men ondervindt. „Hij werkt echter hard en zal zeker zijn nut tonen dit jaar. Het belangrijkste voor hem is zich het komende jaar goed te vor men in het seniorenvoetbal". die zich, op een sportieve manier, willen bewijzen zijn er vele moge lijkheden. Dat dit niet voor de kinde- rachtigsten is weggelegd ligt aan het feit dat het full-contact karate is. Vooral in wedstrijden betekent dit dat er volaan geraakt mag worden en er niet met punten wordt gewerkt. Dit omdat het de realiteit van een ge vecht dan beter tot uitdrukking brengt. Voor wie hierin geen interesse heeft blijven toch veel mogelijkheden open om zich met karate bezig te houden, doordat er regelmatig trainingskam pen worden georganiseerd. Naast de trainingen staat daarbij gezelligheid hoog in het vaandel. Karate is een sport waarbij de leeftijd niet echt be langrijk is. Men kan er jong mee be ginnen en tot op hoge leeftijd mee doorgaan. De lessen worden gegeven vanaf 10 jaar. De oudste nog actieve leraar is 72 jaar en wordt hoog ge respecteerd voor zijn ervaring en kunde. Dat karate op de gehele maat schappelijke ladder wordt beoefend, blijkt wel uit het feit dat advocaten en doktoren, maar ook bouwvakkers en havenarbeiders zich met deze sport bezighouden. In de training is iedereen gelijk. Uiteraard wordt er wel rekening mee gehouden, dat mannen en vrou wen, jongens en meisjes lichamelijk verschillen. ZIERIKZEE - In Zierikzee wordt al jaren lesgegeven in Kyokushin kara te. De algemene leiding is nu in han den van Dick Snel (le Dan), die daar bij wordt geassisteerd door Wout v. d. Berg (le Dan). Na een week van in tensieve training en examens in het nationale sportcentrum Papendal hebben zij de zwarte band behaald. Daarmee zijn zij een van de tachtig erkende Dan-graadhouders in Neder land geworden. Deze vorm van karate, ook wel be kend als de hardste, is landelijk geor ganiseerd in de NKK (Nederlandse Karate Kyokushin). Deze organisatie is weer aangesloten bij de Europese- en Wereldbond, zodat de stijl over de hele wereld hetzelfde is. Dit wordt gegarandeerd doordat er, ook vanuit Nederland, leraren naar Japan wor den gestuurd om de stijl zuiver te houden. Karate is een sport die vele voorde len heeft. De conditie wordt verbe terd, discipline bijgebracht en het in casseringsvermogen verhoogd. Ook is het karaktervormend. Dat dit ook voor het verdere leven voordelen heeft zal duidelijk zin. Immers een goed getraind persoon zal ook op zijn werk betere prestaties leveren. Er worden jaarlijks vele wedstrij den georganiseerd, op landelijk- en op schoolniveau, dus voor degenen Oefenmeester Schipper kent tegen stander DBS in het geheel niet. Het enige dat hij heeft horen zeggen is dat deze Brabantse ploeg de nodige aspi raties heeft om ver door te stoten in het amateurvoetbal. „En naar ik ge hoord heb zou dat gerealiseerd kun nen worden, mede omdat DBS opge kocht zou zijn door een zakenman die er nogal wat geld instopt", aldus Schipper. Weerleggen Elftalleider Pauwels van DBS moest deze bewering echter totaal weerleggen. „Dat is helemaal niet zo hoor. Wij hebben inderdaad aspira ties om hoger te gaan spelen en daar zetten alle spelers zich voor in. We hebben wel een voorzitter die zo nu en dan wat nieuwe shirtjes schenkt, maar daar blijft het dan ook bij", ver telde hij desgevraagd. Tevens moest ook Pauwels bekennen totaal niets van de VV Zierikze af te weten. „Wij kennen eigenlijk geen enkele tegenstander voor het komende sei zoen. Dus de hele competitie wordt één grote verrassing voor ons", vult Pauwels nog aan. De voorbereidings fase, die voor DBS begon op 1 augus tus, is naar behoren verlopen. De meeste oefenpartijen werden gewon nen en ook de eerste bekerwedstrijd, tegen Valkcnswaard, werd met 2-0 gewonnen. Tijdens het laatste beker duel, tegen eerste klasser De Valk, gingen de Eindhovcnaren met 2-1 on deruit. DBS start aanstaande zondag tegen Zierikzee zonder de sterke negentien jarige linkerspits Jeroen Schoenma kers, die momenteel tobt met een lastige knieblessure. Eigenlijk is de ze positie bij DBS niet goed op te van gen, zodat er waarschijnlijk voorna melijk met de twee spitsen Henry van den Berk en Herman Westerterp geschermd zal gaan worden. Uitblinker Een echte uitblinker is bij DBS, volgens Pauwels, niet aan te wijzen. De ploeg moet het in zijn geheel doen en het niet van individuele acties hebben. „Wij scoren dan ook niet veel over het algemeen". Harry van de Wildenberg, zelf jarenlang actief in het eerste elftal, is momenteel de offi ciële trainer van DBS, een en ander vanwege het gebrek aan een 'echte' oefenmeester. Het spel van DBS kan geen specifiek karakter worden toe geschreven, maar is allesbehalve aan vallend te noemen. In tegenstelling tot DBS heeft Zie rikzee wel de nodige blessures te be treuren. Zo is nog steeds laatste man Wim van de Maas licht geblesseerd aan zijn kuitbeen. Ook een vraagte ken betreft het optreden van Leen Koster, die tijdens het keiharde be kerduel tegen Steenbergen een trap tegen zijn knie opliep, en hiervan be hoorlijk last ondervindt. Keeper Wim Lafeber liep ook een blessure op, en wel in de wedstrijd te gen SC Gastel, waarin hij een trap te- Of Zierikzee-doelman Wim Lefeber (l) er tijdens de eerste competitiewed strijd tegen DBS bij is. blijft een klein vraagteken. Hij heeft momenteel drie gekneusde ribben. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 9