Weer meer korstmossen in ons land door schonere lucht in vogelvlucht Werkgroep Homofilie Schouwen- Duiveland opgehouden te bestaan Seizoen voorbij, fiets weg September - herfstmaand 4 ZIERIKZEE Modeshow Modehuis Marita, aan de Poststraat 19 te Zierikzee houdt op vijf septem ber twee modeshows, waarin de nieu we najaars- en wintercollectie te zien is. Er zijn twee shows. Eén om 10.00 uur en één 's middags om 14.00 uur. Lichtboei Buurt- en Clubhuis de Lichtboei vertoont op woensdag 13 september een videofilm over het huttendorp. Voor de pauze treedt Mario de goo chelaar op en na de pauze kunnen al le 'huttendorpers' en geïnteresseer den kijken naar de videofilm over het huttendorp. De film wordt vertoond met de groot-beeld video van de Stichting Jeugd. De aanvang van de middag is 14.00 uur. Angsten en fobieën Op dinsdag 19 september wordt er een bijeenkomst gehouden in het Rooms-Katholiek Parochiecentrum, Mosselstraat 4 te Zierikzee, met als thema Angsten en fobieën. De bijeen komst wordt georganiseerd door de Gereformeerde/ Hervormde Kommis sie tot Tberusting der Gemeenten op Schouwen-Duiveland en 'In Perspek- tief', de Provinciale Interkerkelijke Werkgroep voor Familieleden en Vrienden van (ex-) psychisch zieke mensen in Zeeland, afdeling Schou- wen-Duiveland. Mevrouw De Wolf- Ferdinandusse, directrice van de Stichting Fobie Club Nederland te Driebergen, zal dit onderwerp inlei den. Na de pauze is er gelegenheid tot het stellen van vragen. Aanvang van de avond is 19.30 uur. In de Gereformeerde Kerk, St. Do- musstraat 35 te Zierikzee wordt op 4 oktober gestart met gespreksavon- den voor familieleden en vrienden van (ex-) psychisch zieken. De ge- spreksavonden worden gehouden door 'In Perspektief', de Provinciale Interkerkelijke Werkgroep voor Fa milieleden en vrienden van (ex-) psy chisch zieke mensen. Bewegingsleer In het Huis van Nassau te Zierikzee wordt op woensdag 20 september een lezing, een demonstratie en een proefles gehouden over de bewe gingsleer ismakogie. Bij voldoende belangstelling is het de bedoeling hierop aansluitend een cursus te hou den in Zierikzee, Serooskerke en Burgh-Haam- stede. Ismakogie is een bewe gingsleer voor het leven van alledag. Het geeft een goede lichaamshouding en een positieve levensinstelling. De natuur en het natuurlijk bewegen. ..wordt als leidraad gebruikt bij de oe- feningen die door iedereen te leren zijrr. Jsmakogie zorgt er volgens de organisatoren voor dat men gezonder wordt, vrijer in zijn bewegingen en recht van lijf en leden zonder ver kramping of starheid, onnodige pijn en vermoeidheid. De ismakogie wordt op Schouwen-Duiveland geïn troduceerd door de Nederlandse An ne Seidel Ismakogie vereniging. De kennismakingsavond in het Huis van Nassau begint om 19.30 en duurt tot 21.30 uur. WESTERSCHOUWEN NVvH De leden van de afdeling Wester- schouwen van de Nederlandse Ver eniging van Huisvrouwen gaan in september tweemaal op excursie. Dinsdag 12 september staat er een ex cursie naar Middelburg op het pro gramma met onder andere een be zoek aan het Zeeuws Museum. Een week later, dinsdag 19 september, brengt het gezelschap een bezoek aan het Stadhuismseum van Zierikzee, terwijl de heer F. Beekman dinsdag 26 september aan de hand van dia's komt vertellen over de kop van Schouwen. Deze lezing begint om 20.00 uur in de Schutse. In oktober komen voor een aantal leden de stu dieboeken weer boven tafel, wanneer de cursussen Frans, Engels voor be ginners en de cursus kraaltjeswerk beginnen. SCHAREND1JKE Geslaagd Onze vroegere dorpsgenoot Peter van den Berge is aan de Technische Universiteit te Delft geslaagd voor het Ingenieursdiploma scheikundige technologie. BROUWERSHAVEN Bazar in Grote Kerk Op zaterdag 9 september, de Natio nale Open Monumentendag wordt in de Grote of Sint Nicolaaskerk te Brouwershaven een bazar gehouden met als doel de Grote Kerk via onder houd te behouden als monument. Het evemement duurt van 9.00 tot 16.00 uur en wordt georganiseerd door de eigenaar van de kerk, de kerkvoogdij van de Nederlandse Hervormde Kerk Brouwershaven. Op de bazar vindt men een rad van avontuur, een win kel van sinkel en kramen met hand werken, boeken, spelletjes en poffer tjes. NIEUWERKERK NBvP Veel dames van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen afde ling Duiveland, hebben deelgenomen aan de excursie naar de PZC. In bus sen en auto's gingen zestig dames op stap naar Vlissingen, waar het hoofd kantoor van de PZC is gevestigd. On der het genot van een képje koffie of thee met cake werden ze ^ontvangen. In een andere ruimte werd'een duide lijke uiteenzetting gegeven over de krant en alles wat daar bij hoort. Dit gebeurde ook door middel van een film. Vervolgens werd de groep in tweeën gedeeld voor een rondleiding door het gebouw. Op de eerste verdie ping werd een kijkje genbmen op de redactionele afdeling. Hier zorgen verschillende verslaggevers dat de krant Voorzien wordt van het nodige Tijdens algemene vergadering besloten: ZIERIKZEE - Het doek is gevallen voor de Werkgroep Homofilie Schouwen-Duiveland. Een werkgroep die zich inzet voor de bi- en homosexuele medemens. Na een be staan van meer dan vijf jaar heeft het huidige bestuur besloten er een punt achter te zetten. Dat de WHSD niet meer nodig is, betwijfelt de voorzitster van de WHSD, maar de soosavonden werden de laatste tijd zo slecht be zocht dat besloten is tot opheffing. Voordat besloten werd tot ophef fing heeft het bestuur allerlei moge lijkheden aangegrepen om de WHSD te laten voortbestaan. ,,We hebben telkens geprobeerd de leden te moti veren om toch naar de soosavonden te komen door allerlei activiteiten te or ganiseren, maar het mocht niet ba ten", aldus de voorzitster van de werkgroep. Met de activiteiten be doelt de voorzitster onder andere info-avonden, discussie-avonden, maar ook feestavonden in een bepaal de stijl. De WHSD heeft ook goede tijden gekend. ,,We hebben soosavonden ge had waar dertig tot veertig leden kwamen, maar vanaf verleden jaar is dat minder geworden". Het laatste half jaar kwamen er niet meer dan drie of viër mannen en/of vrouwen naar de maandelijkse soosavond. De voorzitster van de WHSD constateert ook dat steeds meer taken op dezelf de schouders neerkomen. Voor de voorzitster is de beslissing die genomen is erg dubbel: ,,De WHSD was voor de homo- en bi- sexuelen mannen en vrouwen in Schouwen-Duiveland het enige ont moetingspunt. We hebben ons als be stuur wel afgevraagd of het nu wel zo goed is dat we er mee stoppen, maar om iedere eerste zaterdag van de maand voor één of twee leden te gaan zitten, is erg frustrerend". Het is erg moeilijk om precies aan te geven wat nou precies de oorzaak is van het teruglopende bezoek bij de WHSD. ,,Ik denk dat vele homo- en bi-sexuele mannen en vrouwen hun vertier gaan zoeken in de' grote 'ste den, waar ze anoniem kunnen blij ven. Ook de aids-problematiek maakt het voor homo- en bi-sexuelen moeilijker om voor hun homo- en bi- sexualiteit uit te komen. Want men sen zijn nog steeds bevooroordeeld ten aanzien van homosexualiteit". De algemene ledenvergadering die door het bestuur was uitgeroepen om het voortbestaan van de WHSD ter discussie te stellen werd helaas be zocht door maar één lid. Door de kleine opkomst werd besloten tot op heffing van de werkgroep. Tevens werd besloten om het geld van de WHSD als gift over te maken aan de jhr. nir. J. A. Schorestichting, een landelijke stichting voor homosexu aliteit. De Schorestichting geeft voorlichting, doet onderzoelf en houdt zich in het bijzonder bezig met hulpverlening aan homosexuele mannen en vrouwen. Een bekend project van hen is het 'buddy- project', waarbij door vrijwilligers praktische en emotionele steun wordt verleend aan aids-patiënten. ,,Het blijft ons inziens triest dat een organisatie als de WHSD, die is opgericht als werkgroep voor bi- en homosexuele mensen bij deze moet ophouden te bestaan. De enige orga nisatie op Schouwen-Duiveland die zich bezighield met bi- en homosexu aliteit, zal voor niemand meer een vraagbaak, steun, ontmoetingsplaats en dergelijke zijn. Wij als bestuur ho pen dat éénieder die zich bewust en actief wil bezighouden met haar of zijn bi- en homosexualiteit een ande re weg vindt om daar mee bezig te blijven. Ons inziens zijn er nog een hoop hindernissen te nemen voordat we hier op Schouwen-Duiveland ons trots kunnen presenteren aan ieder een als zijnde een bewuste bi- of ho- mosexueel". Dit schrijft het bestuur aan haar leden in de laatste nieuws brief. Met het opheffen van de WHSD komt ook het postbusnummer te ver vallen. nieuws. Ook werd getoond hoe de nieuwste foto's van het ANP binnen komen. Op de afdeling techniek kon men een blik werpen in de kamer van de Centrale Computer. Al het nieuws vanuit andere kantoren en de verslag gevers thuis, komt via deze computer binnen. Elke afdeling kan zijn eigen menu per computer oproepen en kan op deze manier het nieuws vergaren. Op de reproduktie-afdeling werd ge toond hoe de binnenkomende foto's gerasterd werden om geschikt te ma ken voor de afdruk in de krant. Ko lossale rollen papier in drie verschil- BURGH-HAAMSTEDE - Het zit er weer op. In de Schouwse Westhoek kan men eindelijk weer eens achterover leunen en het afgelopen toeristenseizoen in gedachten nog eens de revue laten passeren. In het algemeen kan nu al ge concludeerd worden dat de ondernemers zeker niet te klagen hebben gehad over belangstelling. Het mooie weer van de afgelopen tijd nodigde uit tot be zoek. Zoals altijd zit er ook een keerzijde aan de medaille. Bovenstaande foto werd opgestuurd door de VVV-Burgh-Haamstede en laat nog eens zien dat te- gensommige zaken bijna geen kruid gewassen is. Volgens een korte toelich ting van informatrice Tineke Deurloo stond de fiets nogal eens geparkeerd voor het VVV-kantoor. Keurig volgens alle tips van de politie met een ketting vastgemaakt aan het fietsenrek. Voor de fietsendieven geen echt probleem. Men draaide eenvoudig de wielmoeren los en ging er vandoor met een fiets zonder voorwiel. Misschien is er voor een handige evenwichtskunstenaar nog iets met dit eenzame voorwiel te beginnen lende grootten stonden ergens opgeslagen. Een speciale kar zorgt voor transport van deze rollen. Op een rail worden deze naar de pers ver voerd. Voor de afdruk van de krant zorgen zeven mensen, maar in de praktijk zijn dit er maar vijf of zes. Veel van de leden van de afdeling Duiveland zullen voortaan hun krant 's morgens anders bekijken dan voor heen. Iedereen heeft nu een indruk gekregen hoeveel werk er van te vo ren al is verricht voordat het nieuws bij hen in de bus glijdt. Scouting De scouting-groep Zekato uit Nieu- werkerk houdt zaterdag 9 september een kabouter- en welpendag in Nieu- werkerk. Deze dag wordt gehouden op het voormalige sportveld naast de openbare basisschool De Dobbel steen en begint om 14.00 uur. Voor de ze speldag rond het thema Abeltje in de lift zijn in totaal tweehonderd ka bouters en welpen uit het district Oosterschelde uitgenodigd. De Tekenaers De teken- en schilderclub De Teke naers begint dinsdag 12 september weer met de clubavond. Deze club avond wordt vanaf 20.00 uur gehou den in Ons Dorpshuis in Nieuwer- kerk. Het nieuwe seizoen wordt 12 september met een kleine vergade ring ingeluid, waarin belangrijke za ken voor het komende jaar worden besproken. Tijdens deze wekelijkse clubavonden proberen de leden el kaar de fijne kneepjes van het aqua relleren, het pentekenen, het schilde ren op zijde en het werken met olieverf te leren. BRUINISSE Postzegelvereniging van start De Bruse postzegelvereniging G. J. Peelen start het nieuwe seizoen op donderdag 7 september het nieuwe seizoen. De bijeenkomst is in het NH- verenigingsgebouw voor de jeugd vanaf 19.00 uur en voor de senioren vanaf 20.00 uur. Biologische indicator voor luchtverontreiniging ZIERIKZEE - In de zestiger jaren sloegen biologen alarm over het verdwijnen van korstmossen als gevolg van luchtverontreiniging. De maatregelen die sindsdien genomen zijn, vooral om de uitstoot van zwaveldioxide (SO2) te beperken, hebben succes gehad. Uit het onder zoek van het Rijksinstituut voor Natuurbeheer (RIN) blijkt dat veel soorten korstmossen weer floreren en dat er zelfs een voor ons land nieuwe soort is bijgekomen. Texel maakt promotie voor de zui vere lucht op het eiland. Dat is toeris tisch aantrekkelijk, maar hoe maak je zo'n bewering hard? Voor Arjan de Bakker, onderzoeker bij het Rijksin stituut voor Natuurbeheer (RIN) geeft dat weinig problemen. Aan het aantajfsoorten korstmossen en de be dekkingsgraad op de schors van bo men kan hij aflezen hoe het in een voorgaande periode met de lucht kwaliteit in een bepaald gebied ge weest is. Voor Texel zit dat wel goed, maar ook voor de rest van Nederland blijken korstmossen een biologische indicatie te geven voor een schoner wordende lucht. Uit zijn onderzoek blijkt dat sinds 1980 het aantal soor ten op vaste meetpunten in het gehele land weer met zo'n 50% is toegeno men. Veel soorten ,,Er zullen niet veel mensen wak ker liggen over het wel en wee van de korstmossen in ons land. Korstmos sen of lichenen zijn ook weinig opval lende planten, die moeilijk van el kaar te onderscheiden zijn", zegt Arjan de Bakker. ..Tbch maken ze een belangrijk deel uit van de diversiteit en rijkdom van onze natuur. Alle ge wone planten met blaadjes en bloe metjes in ons land omvatten samen ruim 1400 soorten. Van de korstmos sen alleen al zijn hier 665 soorten ge teld. Na 1970 zijn daarvan honderd soor ten niet meer aangetroffen, terwijl men in 1976 constateerde dat op veel plaatsen in het land slechts enkele soorten of helemaal geen korstmos sen meer groeiden. De oorzaak moet gezocht worden in de verontreiniging van de lucht, waarschijnlijk vooral de zwaveldioxide (SOj). Met succes is toen de alarmklok geluid". Sindsdien zijn er maatregelen ge nomen om de uitstoot van SOj te be perken. Voor het RIN aanleiding om na te gaan of de beperkingen ook daadwerkelijk effect hebben gehad en in welke mate. Dit onderzoek dat door het RIVM gefinancierd wordt en samen daarmee wordt uitgevoerd, concentreert zich op korstmossen die op bomen groeien, ae zgn. epifytische korstmossen. Gedetailleerd onderzoek Om een relatie te leggen tussen de mate van luchtverontreiniging en het voorkomen van korstmossen worden de korstmoswaarnemingen verricht in een gebied van 25 tot 30 km rond om acht meetstations van het Lande lijk Meetnet Luchtverontreiniging. Op de meetstations wordt voortdu rend door het RIVM de samenstelling van de luèht met zgn. snuffelpalen ge meten. Elk van de acht gebieden om vat zo'n 150 boomgroepen van maxi maal tien bomen. Bij de veldwaarne mingen passeerden vorig jaar dan ook ruim 860Ó bomen de revue. Boomgroepen die één voor één in het veld opgezocht moeten worden en nauwkeurig beschreven op het voor komen van één of meerdere van de 100 epifytische korstmossen die tij dens het onderzoek werden aange troffen. Juist de spreiding over het gehele land leidt tot boeiende conclu sies. Uit het onderzoek blijkt overduide lijk de sterke vooruitgang in het aan tal korstmossoorten op een bepaalde Jubilea Op 1 september zijn de heren A. J. Bal en L. J. van den Bos 15 jaar lid van de Bruse gemeenteraad. Op de zelfde datum is de heer M. J. van de Velde 12V2 jaar wethouder. MIDDELBURG Hondevereniging Walcheren De hondenvereniging Walcheren (HOWA) viert op zaterdag 9 septem ber haar vijfjarige bestaan. Op deze dag zullen er wedstrijden gegeven worden in Gedrag, Gehoorzaamheid en Behendigheid. Over de dag ver spreid zijn er demonstraties die ver zorgd worden door de Politiehonden vereniging, de Jachthondenvereni ging en Obedience vereniging. Tevens zijn er informatiestands aanwezig van de HOWA, de dierenbescherming en Vogelopvang De Mikke. Mensen kunnen voor gratis adviezen over hun hond terecht bij dierenarts Lievense, 's morgens en hondentrimster M. Hoogeboom, 's middags. De activitei ten vinden plaats op het terrein bij de Scandia Sauna te Vlissingen. Aan vang 10.00 uur. plaats en ook in de bedekkingsgraad, wat wil zeggen dat ze er steeas floris- santer bij komen te staan. Noord-Ne derland is in het algemeen rijker aan epifytische korstmossoorten dan het zuiden. Ook blijken in het noorden de meeste soorten levenskrachtiger te zijn en in staat vruchtlichamen te vormen. Niet alleen de alledaagse huis-, tuin-, en keukensoorten worden weer algemener. In het noorden ko men nu zelfs soorten voor die men in geen honderd jaar heeft waargeno men. Alles duidt op de gunstige wer king van een schonere lucht. Ammoniak ,,Er is evenwel een complicerende factor en dat is de ammoniak. Zwa veldioxide werkt verzurend op de schors van bomen waardoor deze minder goed of in het geheel niet ge schikt meer wordt als groeiplaats voor korstmossen. Ammoniak kan die zuurwerking opheffen. Dat werkt dan ook positief op de terugkeer van korstmossen, al komen stikstofmin- nende soorten steeds sterker naar vo ren. Zuurminnende soorten gaan in gebieden met veel ammoniak in de lucht wel achteruit, maar door de al gemene vooruitgang van de lucht kwaliteit kunnen de meeste zich el ders vestigen", zegt drs. De Bakker die van mening is dat het terugdrin gen van de ammoniakconcentraties in de lucht zal leiden tot een beter na tuurlijk evenwicht. ,,Met ons onderzoek kunnen we goed aantonen hoe gevoelig bepaalde organismen zijn voor verstoring van hun milieu, dat ook ons milieu is. Maar ook dat de maatregelen tegen luchtverontreiniging wel degelijk ef fect sorteren. Bij korstmossen al thans, zien we dat de negatieve effec- te van te veel zwaveldioxide in de lucht toch weer terug te draaien zijn. Met ons werk geven we politici goede argumenten in handen om toch voor al door te gaan met milieubevorde- rende maatregelen". ZIERIKZEE - Jaren geleden haalde een Limburgse boer de grote pers omdat hij beweerde dat hij aan het gedrag van de wijngaardslakken kon zien hoe de winter zou worden. Als zij in winterrust gaan, graven zij een kuiltje; daarin gaan ze met de opening van de horen naar boven liggen. Die opening wordt afgesloten met een dun dekseltje van kalk. Uit de diepte van het kuiltje en de dikte van het dekseltje kon hij voor spellen hoe de winter zou worden. Anderen menen dat te kunnen doen door het gedrag van veldmuizen of mieren... Ook de trek van de vogels had haar betekenis: 'Trekt voor Michiel (St. Michiel: 29 september) de vogel niet; Geen winter is nog in 't verschiet'. Als we september goed gaan be kijken zal het opvallen dat het vaak een kleine herhaling is van hetgeen we in april ook hebben ge zien: tal van voorjaarsplanten ver tonen een tweede bloei. Let maar eens op de dovenetel- soorten, op de koekoeksbloem en in de vochtige weiden zelfs op de dotterbloem. Er zijn er veel meer en het is leuk daar eens naar te kijken. Sommige zomerbloemen houden het tot laat in de herfst uit. Het mooiste voorbeeld vind ik de kamperfoelie, waar u begin september knoppen, bloemen en onrijpe groene en rijpe vruchten op vindt en bovendien vruchten die al door vogels werden bezocht. Wie eet het vruchtvlees, wie de za den? Teunisbloem De teunisbloem, die al uitge bloeid leek, begint aan het eind van zijn bloeiwijze opnieuw. In ju- li en augustus duurt de bloei van één bloem van dé teunisbloem zel den langer dan één etmaal. Hoe is dat in september? Teunisbloem, toorts, hondstöhg.. en slangen- kruid zijn tweejarig. Dat wil zeg gen, dat ze in het, eerste jaar een wortelrozet vormen en dat zich dé bloeistengel pas in het tweede, jaar ontwikkelt. Na de bloei ster ven zij (meestal) af. Vooral bij de teunisbloem zien we nogal eens,> dat de rozetten al in het eerste jaar 'doorschieten', een bloemstengel gaan maken. We kennen dit ver schijnsel ook van cultuurplanten;, bijvoorbeeld andijvie. Rozetten vangen weinig wind, doordat zij zo vlak op de grond liggen. Dat is in de winter een voordeel. In september, soms al eerder, zie we de rozetten dieper dalen: de hoofdwortel verkort zich en daardoor wordt het hart van het rozet omlaag getrokken. In de duinen worden paden en ruiterpaden tegenwoordig vaak bestrooid met 'houtslijpsel'. De dikke humuslaag die daardoor ontstaat, biedt grote mqgelijkhe- den aan zeeraket en blauwe distel. Vooral de laatste trekt in septem ber veel vlinders, waaronder de trekkende distelvlinder. Kijk op het houtslijpsel ook eens uit naar een der leukste zwammetjes, het vogelnestje. Hop komt nog in bloei evenals de klimop. Bij de hop hebben we planten met stamperbloemen (vrouwelijk) en andere met meel- draadbloemen (mannelijke). De wind moet voor het transport van het stuifmeel zorgen. Klimopbloe- men hebben meeldraden en stam pers. Zij lokken tal van insecten, in het bijzonder veel bloemvlie- gen. Aan de slootkant barsten de vruchtdozen van de gele lis open en de zaden vallen op het water. Kurkhuidje Zij drijven op een kurkhuidje, wat in de loop van de winter ver teert, waardoor de zaden dan ver volgens de voedzame bodem van de sloot bereiken en daar te kun nen ontkiemen. De bessen van de lijsterbes waren al rijp in het be gin van augustus. De merels heb ben ze, zeker in de steden, intus- sen al geconsumeerd. Ze doen dat zo slordig dat een groot deel van de bessen op de grond terecht komt. De duindoornbessen zijn rijp begin september, waarna ze direct', bezoek krijgen van de spreeuwen, die zo langerzamer- hand in hun gespikkelde winter- kleed komen. Halverwege de maand kleuren de bladeren van de linde al geel en op het eind van september is er al vrij veel blad gevallen. Datzelfde geldt voor abeel en berk; de bla deren van de kastanje en van de esdoorn verdrogen aan de randen. Alle bomen nemen hun maatre gelen om de verdamping te beper ken als de temperatuur van de bo dem de opname van vocht door de wortel gaat belemmeren. Kijk on der eiken en populieren ook eens naar afgevallen takjes; beide bo men passen 'zelfsnoei' toe: zij wer pen takjes af nadat zij, door het aanleggen van wondweefsel en het sluiten van de vaten, deze operatie heben voorbereid. De weilanden zitten vol kievitten; de boven-* grondse leidingen van het lichlnet lijken notenbalken, waarin de no ten gevormd worden door de tien tallen boeren- en huiszwaluwen. Blijven de zwaluwen laag, wees voor de winter niet bang". Arie Heijboer

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 4