Raad schaart zich unaniem achter afwijzing college overname beheer parallelweg langs Grevelïngendam 'Toename criminaliteit te wijten aan vervreemding van de normen' RPF pleit voor herziening van abortuswetgeving in Nederland Gemeente Bru in strijd tegen de iepziekte VERWARMING UIT? BEL 01110-14739 VERWARMING AAN! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE x ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 1 september 1989 Nr. 24602 Wethouder M. J. van de loeide: „En als die weg dan toch naar een ander moet, dan naar de provincie BRUINISSE - De gemeenteraad van Bruinisse heeft zich unaniem achter het voorstel van het college ge schaard om protest aan te tekenen tegen de herverdeling van wegen. Door die herverdeling zou Bruinisse er een paar wegen in beheer bijkrijgen waaronder de parallel weg langs de Grevelingendam en daar ziet men in Brui- nise absoluut niets in. Veel woorden werden er niet aan vuil gemaakt tijdens de raadsvergadering. Men volstond met het college succes toe te wensen in haar strijd tegen het rijk. „Die weg hoort bij het rijk, en niet bij ons", al dus CDA-woordvoerder J. Huizer. Omdat de reactie op de herverde ling van de wegen voor 30 augustus binnen moest zijn had het college de vrijheid genomen om het rijk per brief te laten weten geen heil te zien in overname van de parallelweg. Daarbij hanteert men het argument dat de parallelweg een boven-lokale functie heeft en dat er geen sprake is van een lokale ontsluiting. De raad kon zich, zo bleek tijdens de raads vergadering, volledig vinden in de houding van het college. Weinig moeite had de raad verder met het voorstel van het college om te komen tot een wijziging van het be stemmingsplan Bruinisse Kom. Deze wijziging was noodzakelijk om uit breiding van de Mikromarkt in Brui nisse mogelijk te maken. Tbgen het ontwerp van de tweede herziening was een bezwaarschrift gekomen van de kant van Prijsknijper Bruinisse BV. Zij stelt in dat bezwaarschrift dat wijziging van het bestemmingsplan ongewenst is met het oog op de ont wikkeling van het gebied. Prijsknijper Bruinisse BV vreest als gevolg van de uitbreiding van de Mikromarkt parkeerproblemen in de Nieuwstraat en zegt bang te zijn voor verzwakking van het detailhandels apparaat in Bruinisse. Het college stelt dat die vrees onge grond is. Het gaat volgens hen om een relatief geringe uitbreiding van de Mikromarkt. „Die geen structuur- verstorende werking zal hebben, doch eerder een bijdrage zal leveren aan het door de gemeente gevoerde beleid, gericht op de versterking van de centrumfunctie", aldus het college. De raad stemde zonder discussie of hoofdelijke stemming in met het voorstel van het college om het be zwaarschrift van Prijsknijper Brui nisse BV ongegrond te verklaren. Veldmarkt Om een forse uitbreiding gaat het bij de aanvraag van J. M. A. van Veld huizen uit Oosterland. Hij wil een flink stuk aan zijn supermarkt aan de Dreef in Bruinisse bouwen. Eigen lijk kan dat niet volgens het bestem mingsplan, maar het college toonde zich genegen om toch gehoor te geven aan het verzoek van Van Veldhuizen. „Het bouwplan is welstandshalve en bouwkundig wel acceptabel", al mSmmSmm College: Weg hoort hij het rijk. (Foto: Joop van Houdt). dus het college. Omdat het gaat om een forse uitbreiding is advies inge wonnen bij het ministerie van econo mische zaken. „Het advies gaf geen aanleiding om geen medewerking aan dit bouw plan te geven", aldus het college. De raad had er niet zoveel moeite mee. Wel kwam van CDA-fractievoorzitter J. Huizer de vraag of tegen het plan ook nog bezwaar aangetekend kan worden. SGP/RPF-woordvoerder G. E. Houtekamer stelde dat de bijge voegde tekening van de bouwplan nen niet uitblonk in duidelijkheid. Burgemeester T. C. Hekman reageer de daarop met de opmerking dat het hier gaat om een globale schets. Slot opmerking van Huizer: „Ik hoop dat dit niet in een prijzenslag ontaardt". GRONINGEN - De Groninger ge meentepolitie maakt geen werk meer van aangiftes van fietsendiefstal wanneer er geen postcode in de fiets staat gegraveerd en de eigenaar het framenummer van de fiets niet weet. Hiermee is het Groninger politie korps het eerste in Nederland dat een dergelijke maatregel in de strijd gooit tegen de fietsendiefstal. AMSTERDAM - De fotograaf en schrijver Philip Mechanicus heeft in de Nieuwe Kerk in Amsterdam het startsein gegeven van de manifestatie Foto '89. De expositie, lezingen en an dere evenementen staan in het teken van „150 jaar fotografie". BRUINISSE - Ieder jaar sterven weer vele iepen af door de iepziekte. Deze ziekte wordt veroorzaakt door een schimmel. Deze woekert zich voort in de kanaaltjes, houtvaten van de boom en doet deze verstop pen. Op die manier kan de boom geen voedingsstoffen naar de blade ren vervoeren. De bladeren, later de tak en tenslotte de boom sterven af. De schimmel wordt verspreid door de iepespintkever. Deze kevers strijken neer op een kwijnende of dode iep, vreten een gang vlak onder de bast en leggen daar hun eitjes. In het voorjaar vre ten de larven zich dan naar buiten en gaan met sporen van de schimmel naar een gezonde iep. Ze halen voed sel uit de bast en laten de schimmel achter. Deze nestelt zich weer in de houtvaten en de gezonde iep sterft langzaam af. Om deze ontwikkeling een halt toe te roepen is het belangrijk dat de aangetaste iepen worden verbrand. Binnen de bebouwde kom is dit een taak van de technische dienst. Zon der hulp van de particulieren is het echter heel moeilijk om zeker te zijn dat alle zieke iepen geveld zijn. Vandaar dat een ieder gevraagd wordt om direct de technische dienst te bellen wanneer men een zieke iep opmerkt. De iep is te herkennen aan de ongelijke bladvoet. De beide blad helften zitten op verschillende hoogte aan het steeltje. Niet alleen zieke iepen zijn gevaar lijk, maar ook dode iepen. Wanneer iepehout gebruikt wordt voor haard- hout, is het belangrijk dat dit hout geschild (zonder schors) is. Anders is het best mogelijk dat de iepespintke ver daarin zijn eitjes legt. Belangrijk is ook dat de particulie re eigenaar van de boom geen schade hoeft te lijden. Alle kosten voor het vellen, het verbranden en in sommige gevallen de jonge aanplant, worden gesubsidieerd. De technische dienst Bruinisse en Middenschouwen is te bereiken op telefoonnummer 01113- 1251. Minister Korthals Altes te gast in Zierikzeese Concertzaal ZIERIKZEE - „De kleine criminaliteit is tussen de zestiger en de tachtiger jaren vertienvoudigd en dat hangt samen met een aantal maatschappelijke ontwik kelingen". Dat zei VVD-minister mr. F. Korthals Altes van justitie tijdens een spreekbeurt in de Concertzaal in Zierikzee. Hij stelde dat met name vervreemding van de normen de toename van de criminaliteit in de hand heeft gewerkt. „Er moeten nieuwe preventieve mechanismen komen", aldus Korthals Altes. Tbr illustratie van zijn stelling dat de toename van de criminaliteit sa menhangt met de veranderde maat schappij dook Korthals Altes in het verleden. ,/Iben was er nog veel socia le controle, met name in kleine ge meenschappen. De gemeenschap is echter veel grootschaliger geworden en het is steeds meer ieder mens voor zichzelf". Korthals Altes hield zijn gehoor voor dat ook de economische ontwik keling een rol heeft gespeeld in de toename v#n de criminaliteit. .Vroe ger had je de winkels waörin elk pond suiker nog apart afge^bgen werd. Toen kwamen in de zeventiger jaren de supermarkten Waarin het toezicht veel minder was". „Er kan alleen sprake zijn van vrij heid als er ook voldoende verant woordelijkheidsbesef is", stelde Korthals-Altes. Volgens hem is de mens steeds meer gaan vervreemden van de geldende normen en waarden. „Bijvoorbeeld ook in het verkeer hebben we een explosieve groei mee gemaakt. En dat maakte het verkeer Free for all. De bereidheid van de mensen om zich aan de normen te houden is steeds minder geworden", aldus Korthals Altes. Hij stelde dat scholen, sportverenigingen en het jeugd- en jongerenwerk in deze een duidelijk taak hebben en wel het steeds weer overdragen van de gel dende normen. Politiesterkte De ministerponeerde vervolgens de stelling dat men in feite nu pas be gint te profiteren van het beleid van Korthals Altes: 'Politie moet over voldoende mensen kunnen blijven beschikken'. (Foto: Joop van Houdt). dit kabinet. Eerst hebben we gezien dat de politie steeds verder ging auto matiseren, en dus meer tijd had voor haar eigenlijke taak, en vervolgens geconfronteerd werd met een cellen tekort. In de afgelopen jaar zijn er al minstens duizend cellen bijgeko men", aldus Korthals Altes. De minister tekende daar meteen bij aan dat dit resultaat niet mag no pen tot achterover leunen. „Het is van het grootste belang dat het ko mende kabinet doorgaat met uitbrei ding van het aantal cellen". Korthals Altes ging ook kort in op de problemen omtrent de politie sterkte en hij liet niet na daarbij een pluim op de hoed van het eilandelij k politiekorps te steken. „Uw voorzit ter stelde dat het dit seizoen wel is meegevallen met de criminaliteit om dat het steeds mooi weer was, maar ik denk eerder dat de recreatiedruk groter is geweest en dat het aan de po litie te danken is dat de criminaliteit binnen de perken is gebleven. De po litie moet over voldoende mensen kunnen blijven beschikken". Stabiel Korthals Altes drukte zijn toehoor ders op het hart om toch vooral niet te twijfelen, maar hun stem aan de "VVD te geven. „Ik kan u verzekeren dat onze partij zeker geen instabiele factor zal zijn in een komend kabi net", aldus de minister. Uit zijn ver haal bleek dat hij het meest voelde voor een kabinet van VVD en CDA. „Maar dan moet dat kabinet wel de absolute meerderheid halen. En dan praat ik niet over 76 zetels, maar over 78 tot 80 zetels". Een mogelijke coali tie tussen CDA en PvdA wees Kort hals Altes resoluut van de hand. „Zo'n kabinet hebben we eerder ge had (Van Agt II, red.) en dat bleek vanaf het begin al niet levensvat baar". Reiskostenforfait Na Korthals Altes betrad VVD- Tweede kamerlid mr. J. A. te Veld huis het spreekgestoelte. Hij ging al lereerst in op de kwestie waar het ka binet Lubbers enkele maanden gele den over struikelde: het reiskosten forfait. Te Veldhuis stelde simpelweg dat het laten vallen van dit belasting voordeeltje, hetgeen mensen zou moeten stimuleren om de auto wat vaker te verruilen voor fiets of open baar vervoer, geen enkele positieve invloed heeft op het milieu. Te Veldhuis ging nog een stapje verder: hij stelde dat in het laten ver vallen van het reiskostenforfait op het platteland weieens de situatie kan ontstaan dat de kleine kernen leeggezogen worden omdat mensen, min of meer gedwongen, dichter bij hun werk gaan wonen". Tb Veldhuis hield zijn gehoor voor dat de WD veel zinniger zaken aan- RPF-kandidate Hoek-Van Kooten sprak in Oosterland OOSTERLAND - Abortus leidt onherroepelijk tot eu thanasie die op den duur even 'gemakkelijk' met het 'eindigende' leven omgaat als thans ten aanzien van het beginnend leven het geval is. Dat was de stelling die RPF-Tweede Kamerkandidate drs. Hoek-Van Kooten verdedigde tijdens een verkiezingsbijeenkomst van de partij in de Oosterhof in Oosterland. Mevrouw Hoek toonde zich een voorstandster van herziening van de abortuswetgeving. Zij is arts van beroep en het is haar ervaring dat iedereen die daarom vraagt een abortus kan krijgen. Mevrouw Hoek werd in de Ooster hof ingeleid door J. van den Berge, voorzitter van de kiesvereniging, die in zijn openingswoord inging op het motto 'Geroepen tot gerechtigheid' waarmee de RPF de verkiezingen in gaat. Mevrouw Hoek begon haar in leiding met een antwoord op de vraag die haar vaak gesteld wordt: Wat is het bestaansrecht van de RPF? Bijbelse normen Zij stelde dat het CDA bij herhaling tot onverantwoorde compromissen komt en zich te weinig laat leiden door Bijbelse normen. Het besef dat de overheid als dienaar van God ge roepen is het volk te regeren in ge hoorzaamheid aan God en zijn heilza me wet komt, zo stelde Hoek, bij het CDA niet meer tot uiting. Volgens haar is er daarom een aan tal christenen dat 'oni des geweten wille' in een isolement terecht komt. Zij kunnen volgens mevrouw Hoek niet terecht bij het GPV, hoewel deze een volgens haar goed en Bijbels ge normeerd programma biedt, omdat hij die partij alleen leden van een Vrijgemaakte Gereformeerde Kerk politiek onderdak kunnen krijgen. De SGP is volgens mevrouw Hoek ook geen alternatief omdat daar al leen mannen op de kandidatenlijst komen. „Derhalve voorziet de RPF in een grote behoefte. De RPF is prin cipieel en praktisch en komt met een programma dat realistisch en ook uitvoerbaar is", aldus mevrouw Hoek-Van Kooten. Milieu Tbn aanzien van het milieu wees mevrouw Hoek er op dat het verval van het natuurlijk milieu niet los ge zien kan worden van de achteruit gang van het geestelijk milieu. Zon der geestelijke vernieuwing zou het volgens haar dweilen met de kraan open blijven. Het Nationaal Milieu beleidsplan gaat, zo bleek uit de woorden van mevrouw Hoek, de RPF niet ver en niet diep genoeg. Mevrouw Hoek hlcek slecht te spreken over de wetgeving op het ge bied van emancipatie en discrimina tie. Zij omschreef de emancipatie- raad als een geldverslindend orgaan dat naar haar mening zeker niet weergeeft wat er onder vele Neder landse vrouwen leeft. draagt ten gunste van het milieu. „Mede door toedoen van de WD heb ben we nu de driewegkatalysator voor auto's, en die heeft voor het mi lieu veel meer effect dan het laten vervallen van het reiskostenforfait". Te Veldhuis reageerde daarmee op het recente onderzoek waarbij de VVD als een van de minst milieu vriendelijke partijen aangemerkt dient te worden. Te Veldhuis zei zo zijn twijfels te hebben over het be lang dat aan genoemd onderzoek ge hecht dient te worden. Nek uitgestoken Tb Veldhuis ging ook in op de pro blemen in de landbouw. Hij stelde dat de WD een van de weinige par tijen is die op de bres zou zijn gesprongen voor de landbouwers. „Je kunt rustig stellen dat wij als enige onze nek hebben uitgestoken", aldus Te Veldhuis. Hij zei tot slot dat een stem op lijsttrekker Joris Voorhoeve ook een stem betekent op de VVD- landbouwspecialist mr. J. Blaauw. Advertentie (00K s AVONDS EN IN HET V/EEKEND) UTRECHT - Het aantal leden van vakbonden in Nederland is tussen maart 1987 en maart dit jaar met 61.000 mensen (4 procent) gestegen tot in totaal 1.615.000 personen. Van de afhankelijke beroepsbevolking is 24 procent lid van een bond. Volgens mevrouw Hoek dreigt er discriminatie van die vrouwen die hebben gekozen voor het gezin en de opvoeding van de kinderen. Zij stelde dat de belangrijkste basis-zekerheid voor het kind de moeder thuis is. „Het moederschap is een zeer ar beidsintensieve 'baan' die zeer hoog gekwalificeerd zou moeten worden", aldus mevrouw Hoek. Ontplooien Mevrouw Hoek stelde dat wat zij noemde de tendens om het gezin als eenheid als oudbakken af te wijzen en te vervangen door een systeem van individuen de vrees rechtvaardigt dat er een nieuwe dwang dreigt. „De RPF is van mening dat vrouwen en mannen zich volledig moeten kunnen ontplooien. En dat moet in vrijheid kunnen gebeuren", aldus mevrouw Hoek. Zij stelde dat het dwangmatig voor keur geven aan vrouwen, louter om dat ze vrouw zijn, duidelijk discrimi nerend is. „Als de heer Kok nu reeds opteert voor minimaal vier vrouwen in 'zijn kabinet', dan is dat niets an ders dan een aardige manier om de man Kok als premier binnen te lood- Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11. Zierikzee; postbus 1. 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging na 18.00 uur: 01110-16551 of 01113-1766. Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43,50; per jaar 1 166.00; losse nummers f 0.80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor hel einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag Advertentietarieven: 59 cent per mm: ..succes/es" (t/m 4 regels) l 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6o/o BTW.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 3