Enorm auto-voordeel plus de kans op een reis naar Rome" streeknieuws Licence to kill te zien in Concertzaal Vijftig jaar archeologie in periodiek van Stad en Lande Smit-Kroes pleit voor kustwacht binnenwateren AUTOBEDRIJF VAN DER WEKKEN B.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag; 31 augustus 1989 Nr. 24601 9 In clubhuis de Lichtboei gaat maandag 4 september een poppencur- sus van start met als docente Nel Groothedde. Poppen maken is een veelzijdige hobby, je leert een beetje schilderen, naaien en pruikjes ma ken. Deze cursus is bedoeld voor be ginners en er wordt gewerkt met mal len voor gezicht, handen en voeten. Het lijf wordt genaaid en vervolgens worden de delen aan elkaar be vestigd. Tot zover lijken alle poppen nog op elkaar. Dan worden de poppen beschilderd, van een pruikje voorzien en aangekleed. De een maakt er een meisjespop van maar de mogelijkhe den zijn groot. Er kan ook een echte dame van gemaakt worden, een on deugend schoffie met piekhaartjes of een clown. Het is ook heel leuk en leerzaam om de resultaten van de me decursisten te bewonderen, dat sti muleert weer om thuis ook aan de slag te gaan. Voor veel mensen is pop pen maken een grote ontspanning waar men fantasie en creativiteit in kwijt kan. Barbecue De barbecue/contactbijeenkomst die de Unie Van Vrijwilligers (UW) voor haar leden organiseert wordt door omstandigheden niet op dins dag 5 september maar op woensdag 6 september gehouden. BROUWERSHAVEN Oud papier De Algemene Sportvereniging Brouwershaven haalt zaterdag 2 sep tember vanaf 9.30 uur weer oud pa pier op. Verzocht wordt het papier ge bundeld gereed te zetten. ZIERIKZEE, DRIEKONINGENLAAN 1, TEL. OHIO -1 22 12 BRUINISSE Start bejaardensoos De bejaardensoos in Bruinisse die onder leiding staat van mevrouw P. IJzelenberg gaat weer van start voor het komende winterseizoen, Dit eer ste bijeenkomst is niet op de gebrui kelijke woensdagmiddag maar op donderdag 7 september om 14.30 uur. Ook nieuwe leden van 55 jaar en ou der zijn van harte welkom. OOSTKAPELLE Symposium Tbr gelegenheid van het tachtigja rig bestaan van het kinderrevalida tiecentrum Zonneveld in Oostkapel- le, houdt Zonneveld vrijdag 13 okto ber een symposium in de Zeeuwse Bi bliotheek onder de titel Samenwer king - 'over hersenen, taal en gedrag'. Het is verleidelijk om bij een jubi leum terug te kijken: van een instel ling voor tuberculose-patiënten naar een kinderrevalidatiecentrum. Met het symposium wordt echter beoogd aandacht te schenken aan recente we tenschappelijke inzichten die ook voor de kinderrevalidatie van nu en de toekomst van belang zijn. Dr. Charles Njiokikjien, kinderneuro- loog te Amsterdam zal neurobiologi- sche achtergronden van de spraak/ taalverwerving en haar stoornissen bespreken. Prof. dr. Bernard T. Ver voort, emeritus hoogleraar algemene taal taalwetenschap zal spreken over ZIERIKZEE - Een vakantievierende James Bond raakt tijdens zijn verblijf in het Caribisch gebied betrokken bij de strijd tegen de gewetenloze drugshandelaar San chez. Deze avonturen zijn te zien in de nieuwe James Bond-film Licence to kill die dit weekeinde (2 en 3 sep tember), vrijdag 8 en zondag 10 september in de Concert zaal in Zierikzee draait. Alle filmvoorstellingen begin nen om 20.00 uur. Ter gelegenheid van het huwelijk van zijn oude vriend Leiter zwerft Bond (Timothy Dalton) door het Cari bisch gebied. Leiter zit bij de Ameri kaanse narcotica-brigade en krijgt op de dag van zijn huwelijk te horen dat de beruchte drugshandelaar Ranz Sanchez in zijn nabijheid verblijft. Samen met Bond slaagt Leiter erin om Sanchez te arresteren. Deze weet echter te ontsnappen en zint op wraak. Zijn mannen vermoorden de bruid van Leiter en nemen hemzelf gevangen. Als straf voor de arrestatie van Sanchez wordt Leiter in een bas sin met een mensenhaai geworpen, daarna wordt hij verminkt naar huis teruggebracht. De moord op Leiters bruid en de verminking van Leiter zelf is voor Bond het startsein voor een wraakoe fening. In zijn pogingen om Sanchez op te sporen ontdekt Bond dat hij het in zijn eentje niet redt. Met hulp van de ex ClA-agente en pilote Pam Bou vier slaagt Bond erin de drugshande laar op het spoor te komen. De chef van 007 gooit echter roet in het eten door Bond op te dragen zich verder met zijn eigenlijke opdracht bezig te houden. Die opdracht ligt in Istanboel. Bond weigert echter, het geen ertoe leidt dat hij niet langer een volmacht om te doden heeft. Bond slaat daarna zelf op de vlucht met nog maar een doel voor ogen. de dood en verminking van Leiter en zijn bruid vergelden onder meer primaire taalverwerving. Prof. dr. Paul L. C. van Geert, hoogle raar ontwikkelingspsychologie te Groningen behandelt ten slotte de 'Groei van begripsvorming'. Aldus la ten de drie sprekers verschillende as pecten yan het,, onderwerp .in hpn sa menhang en onderlinge onafhanke lijkheid aan bod komen. Daarmee wordt tevens verwezen naar het be langrijkste kenmerk van de kinder revalidatie, namelijk samenwerking. Een multidisciplinaire geïntegreerde behandelwijze vereist immerssa menwerking. Daardoor is de tachtig jarige jong en vitaal gebleven. Maar ook binnen het provinciale netwerk van gezondheidszorg, hulpverlening en onderwijs kan de kinderrevalida tie slechts haar doel bereiken in Sa menwerking. Het symposium is be doeld voor medewerkers en verwij- zers, revalidatie-collega's en andere belangstellenden in Zeeland. In de Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg wordt 13 oktober van 10.00 uur tot 17.00 uur de Zonneveld verjaardag ge vierd. De afsluitende borrel wordt opgeluisterd door het Zeeuws Salon Orkest, Entre'Actes. MIDDELBURG Oriëntatiecursus Vrouw en Techniek Op maandag 11 september organi seren Vrouw en Werk Zeeldnd en het Centrum Beroepsoriëntatie en Be roepsoefening in samenwerking met het Gewestelijk Arbeidsbureau Wal cheren een inti'oductieles voor de cur sus Vrouw en Tbchniek. De cursus gaat maandag 25 september van start aan het CBB Middelburg en is be doeld voor vrouwen die zich willen oriënteren op een technisch beroep. In de provincie Zeeland zijn de tech nische beroepen sterk vertegenwoor digd en meer vrouwen sluiten in haar beroepskeuze een technisch vak niet langer uit. Met name herintreedsters blijken geïnteresseerd in deze rich ting. Vaak kozen zij in het verleden op basis van traditie en opvoeding de 'verkeerde' opleiding. De cursus Vrouw en Techniek biedt hen de gele genheid kennis te maken met alle fa cetten van een technisch beroep. De vakken die aan bod komen zijn bouwtechniek, elektrotechniek, vak tekenen en tekening lezen, lassen en mechanische technieken. Naast een theoretisch gedeelte is er veel tijd voor het praktisch oefenen met elek trisch gereedschap als draaibank, zaagmachine, lasapparatuur en der gelijke. Verder worden excursies ge maakt naar technische bedrijven waar de cursistes kunnen praten met toekomstige collega's en werkgevers. Het is de bedoeling dat het eindni veau van de cursus Vrouw en Tfech- niek toegang geeft tot een vervolgop leiding aan een vak- of bedrijfsschool in één van de onderwezen richtingen. Een themagedeelte behandelt de dub bele taak bij combinatie van werk. gezin en huishouden en moet inzicht bieden in het functioneren als vrouw in een mannenberoep. De cursus duurt veetien weken van vierentwin tig lesuren per week. De cursusdagen zijn op maandag, dinsdag, woensdag ochtend, en donderdagochtend. Er wordt rekening gehouden met do gangbare schooltijden en vakanties van basisscholen in Zeeland. Vpor meer informatie kan er contact opé° nomen worden met Stichting Vrouw en Werk Zeeland, Nieuwstraat 47 'to Middelburg. Telefoonnummer 01180 37555. Contactpersoon is Clementine Oostdijk. Het graaf- en speurwerk van schoolmeester Hubregtse ZIERIKZEE - Geschiedenis is niet alleen terug te vin den in boeken en archieven. Voor diegene die er oog voor heeft is de bodem ook een archief, waaruit volop infor matie geput kan worden om de legpuzzel, die het verle den is, stukje bij beetje te completeren. Ook het Schouwen-Duivelandse territorium is een geschiedenis boek, waarvan de Burghse schoolmeester en ainateurar- cheoloog J. A. Hubregtse in de jaren twintig de eerste bladzijde heeft omgeslagen. De periode vanaf de jaren twintig tot nu is door de archeoloog R. van Heeringen globaal beschreven in het nieuwe mededelingenblad van de Vereniging van Stad en Lande Schou- wen-Duiveland. Uit zijn relaas blijkt dat Schouwen-Duiveland veel te dan ken heeft aan het vele werk van de Burghse hoofdonderwijzer Johannes Adriaan Hubregtse. Deze besteedde zijn vrije tijd om erop uit te trekken om overblijfselen van de vroegere be woners van Schouwen-Duiveland door middel van het nodige graaf- en spitwerk aan de oppervlakte te bren gen. In kaart Door zijn toedoen wordt er in een van de eerste boeken over de Neder landse archeologie gesproken over het duingebied van de Westerenban. Samen met zijn vakbroeder J. M. de Nooijer bracht Hubregtse het duinge bied in kaart, waardoor de weten schappelijke waarde van de vondsten behouden kon blijven. Ook eldei-s op het toenmalige ei land kon men Hubregtse aan het werk zien, onder andere bij het afgra ven van vliedbergen. Overigens trok Schouwen-Duiveland ook beroeps" aan voor het doen van opgravingen. Zo kon door een proefopgraving in 1940 door medewerkers van het Rijksmuseum voor Oudheden de (vroegmiddeleeuwse) ouderdom van de Karolingische burcht van Haam stede worden vastgesteld. •Volwaardig' In de jaren na de Tweede Wereld oorlog ontwikkelde de archeologie zich tot een volwaardige wetenschap. Dat kwam onder meer tot uiting in een aparte universitaire opleiding. Daarnaast kreeg Zeeland zijn eigen archeoloog in de persoon van ir J. A. Trimpc Burger. Deze eerste berocps- archcoloog moest in korte tijd veel werk verzetten. De ingrijpende ver kaveling in '56-57 vormde een bedrei ging voor het bodemarchief van Schouwen-Duiveland. Even ten zuiden van Jlaamstcdc kwamen bovendien bij een afgraving plattegronden van huizen uit de Vlaardingencultuur (omstreeks drie duizend jaar voor onze jaartelling) aan de oppervlakte. Een ontdekking die beschouwd wordt als de eerste ar cheologische opgraving van beteke nis in het kustgebied van Zuidwest- Nederland. Ook Nieuwerkerk, Dreischor en Noordwelle werden in de loop der ja ren door archeologen onder de arche ologische loep genomen. Dat onder zoek werd door de heren R van Beve- ren, M. C. Koster en dr J. J. Westen dorp Boerma, allen lid van Stad en Lande gesteund. Vanaf 1960 is het wat het archeologisch onderzoek in de streek betreft vrij rustig. In 1963 en 1969 werd er bij slot Moermond en slot Haamstede nog wat ai-cheolo- gisch onderzoek verricht, terwijl dit twee jaar later ook rond de Nieuwe Kerk in Zierikzee gebeurt. Adempauze Die „archeologische adempauze" is echter maar betrekkelijk, gezien de snelheid waarmee het bodemarchief door bouw en andere werkzaamhe den wordt aangetast. Het besef dat de bodem gezien zijn historische gege vens niet omgespit maar juist ge koesterd moet worden leidt in veel plaatsen tot de aanstelling van stads- archeologen. In Zierikzee wordt hal verwege de jaren tachtig zelfs een werkgroep stadsarcheologie inge steld, waarin behalve de streekarchi varis H. Uil ook de directeur gemeen tewerken D. D. J. van der Poel en de heren F. Beekman en P. R. M. van der Sneppen (namens de archeologiecom- missie van Stad en Lande) zitting hebben. Deze werkgroep volgt alle bodem werkzaamheden in de gemeente op de voet. Ook in Westerschouwen wordt nu gewerkt aan een plan voor het verbeteren van de toegankelijk heid van de Karolingische burcht. Ook wordt gedacht aan het inrichten van een permanente expositie in het oude schoolgebouw waar meester Hubregtse de kinderen het lezen, schrijven en rekenen bijbracht. Daar naast is het, zo vermeldt Van Heerin gen in zijn relaas, van groot belang om het bodemarchief waarmee Hu bregtse is begonnen verder bij te wer ken, zodat opnieuw een tipje van de sluier van het verleden van de streek kan worden opgelicht. Zeeuws Behalve dit korte overzicht over de archeologie van Van Heeringen bevat het mededelingenblad ook een uit eenzetting van dr L. Koelmans over de Zeeuwse dialecten, dit naar aan leiding van eerder gehouden lezing over dit onderwerp. Ook bevat het blad een kleine ode aan een Zeeuwse gevelsteen en een stukje in de streek taal. ROTTERDAM - I}e demissionaire minister van verkeer en waterstaat Smit-Kroes vindt dat er een soort kustwacht moet komen voor de bin nenwateren, die als bevoegde instan tie zou moeten optreden tegen ver vuiling door de scheepvaart. Momenteel zijn diverse instanties belast met het bandhaven en contro leren van de milieuregels door de scheepvaart. De minister opperde dit idee woensdag in Rotterdam bij de ondertekening van de samenwer kingsovereenkomst over de scheeps- afvalproblcmatiek in het Rotter damse havengebied. De overeenkomst tussen de ge meente Rotterdam, de provincie Zuid-Holland en de ministeries van verkeer en waterstaat en milieube heer is een eerste stap naar samen werking op dit gebied. Bij het gemeentelijk havenbedrijf is een coördinatiecentrum ingericht, dat aan de scheepvaart en de contro lerende instanties informatie ver strekt over de aan- en afvoer en de verwerking van «afvalstoffen. Het gaat om alle vloeibare afvalstoffen, zoals met olie en chemicaliën ver mengd water, dat vroeger werd ge loosd. In de Rotterdamse haven zijn twee bedrijven die zich met de verwerking van dit afval bezig houden. Vorig jaar werd 700.000 kubieke meter met schadelijke stoffen vermengd afval water ter verwerking aangeboden. De Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, S. Patijn, zei er veel voor te voelen alle bevoegdheden aan de gemeente Rotterdam te geven, die dan een provinciale taak op dit ge bied zou krijgen. Met het onderteke nen van de overeenkomst verplicht Rotterdam zich al zijn coördinerende taak uit te breiden tot het hele Water weggebied. De manier waarop in het Rotter damse havengebied de regelgeving, handhaving daarvan en de verwer king van scheepsafval wordt gecoör dineerd verdient volgens minister Nijpels van milieubeheer navolging. Hij kondigde aan het plan in EG- verband aan de orde te stellen om te zien of de aanpak ook internationaal kan worden opgestart. SCHOUWEN-DUIVELAND Meer Bewegen voor Ouderen In de eerste week van september starten weer de gymnastiek- en volksdansgroepen voor ouderen. Gymnastiek Zierikzee: Iedere dinsdag van 14.30- 15.15 uur en van 15.30-16.15 uur in het gebouw van de kruisvereniging. Brouwershaven: Iedere dinsdag van 16.15-17.15 uur in de gymnastiek zaal Noordwelle: Iedere dinsdag van 13.45-14.30 uur in het dorpshuis. Burgh: Iedere dinsdag van 10.00- 10.45 uur in het Oude Schoolduinweg- je. Haamstede: Iedere maandag van 16.00-17.00 uur in de gymnastiekzaal. Serooskerke: Iedere dinsdag van 15.00-16.00 uur in het dorpshuis. Ouwerkerk: Iedere dinsdag van 9.15-10.00 uur in het verenigingsge bouw. Dreischor: Iedere dinsdag van 10.15-11.00 uur in het dorpshuis. Brouwershaven: Iedere dinsdag van 9.30-10.15 uur in de gymnastiek zaal. Renesse: Iedere maandag van 16.00- 16.45 uur in de gymnastiekzaal. Bruinisse: Iedere maandag van 13.30-14.30 uur in het verenigingsge bouw. Scharendijke: Iedere woensdag van 10.30-11.30 uur in de Putmeet. Volksdansen Nieuwerkerk: Iedere woensdag van 10.00-11.00 uur in Ons Dorpshuis. Zonnemaire: Iedere maandag van 10.30-11.30 uur in het verenigingsge bouw. Zierikzee: Iedere dinsdag van 10.30- 11.30 in Borrendamme. Haamstede: Iedere donderdag van 14.00-15.00 uur in Duinoord. Bruinisse: Iedere donderdag van 9.00-10.00 uur. ZIERIKZEE Poppencursus in clubhuis de Luchtboei 'Aanbiedingen voor aanschaf van auto's onder voorwaarden van uitgestelde betaling voert Fiat Auto Nederland B.V uit in san van de aan te schaffen auto is vereist. Dit bedrag zal doorgaans gedekt worden door de inruil van uw huidige auto, zodat u v< werking n r de l i jd va it Credit Nederland. De te financieren bedragen zijn overeenkomst geen kosten van belang maakt. Bi/ deze i ml f.S 01)0, - en maximaal f10.000,-. Een aanbetaling van minimaal 25% van de cataloguswaarde van huurkoopovereenkomst gelden de gebruikelijke voorwaarden van Fiat Credit Nederland. Fiat. Eén brok temperament. TOT en met maandag 11 sep tember a.s. zit uw geluk nog in onze sterren: de stralende Panda Dance i.e. met f 1.000,- aan gratis extra's, de Fiat (Jno i.e. met enorm voordeel naar keuze: rij nu. betaal pas over 2 jaar* Of met een inruil- bonus tot f 3.000,- boven de ANWB/BOVAG koersüjst. Of met een financiering over 3 jaar tegen 0% rente* Of zit uw geluk in de Fiat Tipo, Auto van het Jaar 1989. En wint u ook nog een reis naar Rome plus misschien een Philips GD-speler? Kom snel en ontdek het in onze showroom.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 9