CASPER VAN ADEL Heropening Brogum ipet Flavium Kleine monumenten in regio in fotobrochure vereeuwigd Zomer 1989 één van de 14 warmste zomers van de eeuw lêDêè] Nederzetting uit Middeleeuwen ontdekt bij Uitgeest ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 31 augustus 1989 Nr. 24601 7 DE BILT - De zomer 1989 (juni, juli en augustus) was volgens het KNMI warm, zonnig en droog. De gemiddel de temperatuur in De Bilt was 17 gra den Celsius tegen 16,1 normaal, waarmee deze zomer tot de veertien warmste zomers van deze eeuw be hoort. Dit heeft het KNMI meege deeld. In De Bilt werden dit jaar 24 zomer se dagen (maximum temperatuur van 25 graden of hoger) genoteerd tegen normaal 13. Op 6 juli werd in De Bilt de eerste tropische dag (30 graden of hoger) sinds 2 juli 1986 genoteerd. Ook 22 juli en 20 augustus waren tro pische dagen. Het langjarige gemid delde is twee tropische dagen. De zon scheen in deze zomer over het land gemiddeld 675 uur tegen 580 uur normaal. Het grootste aantal zonne-uren (730) werd geregistreerd aan de kust, het kleinste aantal (625) in het noordoosten van het land. Ook wat betreft het aantal uren zonne schijn blijven de zomers van 1947 en 1976 met respectievelijk 840 en 814 uren de absolute toppers. Gemiddeld over het land was deze zomer droog met 162 mm neerslag te gen 223 mm normaal. De hoeveelhe den neerslag lopen echter plaatselijk sterk uiteen. De kleinste hoeveelheid (135 mm) werd afgetapt in het zuiden van het land en in De Bilt. Er kan daar van een droogteperiode worden gesproken. Op andere plaatsen viel belangrijk meer neerslag: in de kóp van Noord-Holland plaatselijk zelfs 300 mm. ZIERIKZEE - Jeugdsoos Brogum begint op zaterdag 2 september het nieuwe seizoen, met een concert van de Apel- doornse blues-band Flavium. De band bestaat uit Jos Veldhuizen vocals-organ. Hans Lafaille drums, Eric Bagchus bas, Anne Geert Bonder gitaar. Rob Goedkoop gitaar-orgel. In 1970, toen de blues haar hoogtepunt bereikte, werd de formatie Flavium opgericht door gitarist Anne-Geert Bonder. Een band die muziek maakte in de stijl van de City Blues. Flavium is vanuit haar oorsprong een band waarin twee gitaristen de stijl bepalen, momenteel Anne-Geert met zijn door de 'zwarte jongensbeïnvloede stijl en Rob Goedkoop met licks welke mede bepaald zijn door de meer Engels georiënteerde gitaargrootheden. Flavium's eerste elpee 'Bad luck' werd in 1975 opgenomen in Hamburg Duits land. 'Chalk Farm' het tweede album werd in 1976 opgenomen in London waarna de band in Nederlandse studio's de volgende elpees opnam:'Pluggin'in your socket; FLAVIUM; No kiddinA night live; Decade; Against the grain; Clo ser to you en Flavium live eighty-five. Aanvang van het concert in Brogum is 22.30 uur. De zaal is open vanaf 21.00 uur. Wie het kleine niet eert ZIERIKZEE - De timmerman, de metselaar en de smid. Het waren in het verleden veelal ambachtslieden én kunstenaars tegelijk. Met de nodige vakkennis en vol overgave maakten zij van hout, steen en gietijzer fraaie versieringen voor de huizen van hun dorps- en stadsgeno ten. Deze vaak zeer smaakvolle versieringen dreigen nu in de drang naar vernieuwing het loodje te leggen. Om de schoonheid en de historische waarde ervan aan een breed publiek duidelijk te maken en ervoor te waken dat deze kleine monumenten voor het nageslacht bewaard blijven heeft de commissie kleine monumenten een spe ciale fotobrochure vervaardigd. Het cultureel erfgoed onzer voorva deren is niet alleen bewaard gebleven in de fraaie panden, kerken, kastelen en hofjes. Ook in de details van deze monumenten, zoals in.makelaars, bo venlichten, deuren en deurkloppers, gevelstenen, muurankers en meer van deze „accessoires" weerspiegelt zich het verleden. Alleen, men moet er wel oog voor hebben. En daar blijkt het in de praktijk nogal eens aan te schorten, want maar al te vaak blijkt men niet eens op de hoogte te zijn van dergelijke „historische klei noden", die door deze onwetendheid tot verdwijnen gedoemd zijn. Dat inventariseren blijkt een ge weldige klus te zijn, want anno 1989 is de commissie kleine monumenten van de Vereniging Stad en Lande Schouwen-Duiveland, bestaande uit een tiental vrijwilligers, nog steeds bezig met het op papier vastleggen en fotograferen van monumentale ver sieringen als makelaars, stoephek ken, muurankers, gevelstenen als ook pompen, zonnewijzers, hekken en wat dies meer zij. Inventarisatie Om het belang van die kleine mo numenten te onderstrepen en ervoor te waken dat deze ook voor het na geslacht bewaard blijven opperde de streekarchivaris H. Uil tien jaar gele den het idee om, in navolging van datgene wat in Goes op dit gebied werd gedaan, een inventarisatie van alle resterende kleine momumenten op Schouwen-Duiveland te maken. Temeer omdat de grote monumenten wel beschermd waren, maar de de tails ervan vreemd genoeg niet. Formulier Bij die inventarisatie worden tal van bijzonderheden genoteerd, zoals onder andere de juiste lokatie, afme ting, materiaal, ouderdom, onder- houdstoestand. en bijzonderheden. Ook het feit of het studie-object deel uitmaakt van een beschermd monu ment alsmede het gegeven of het wordt bedreigd wordt op een speciaal formulier ingevuld, zo valt op te ma ken uit het relaas van het echtpaar Verduijn Den Boer-Gorzeman uit Noordgouwe, beiden lid van deze commissie kleine monumenten. Er mogen dan in de loop der jaren heel wat kleine monumenten aan de slopershamer ten prooi zijn gevallen, er zijn er nog vele in de regio te vin den. Het echtpaar Verduyn Den Boer- Gorzeman, beaamt dat. „Het aantal overgebleven kleine monumenten loopt al gauw in de duizenden. Er zijn alleen al honderdvijfentwintig ver schillende makelaars en dan te be denken dat nog lang niet alle plaat sen op Schouwen-Duiveland zijn afgewerkt" aldus mevrouw Verduijn Den Boer. Makelaars Die makelaars, zoals de verticale en bewerkte houten planken veelal op oude zwartgeteerde schuren wor den genoemd, zijn meer dan alleen maar een aardige versiering. Zij ge ven iets weer over de gedachtenwe- reld van de vroegere bewoners van Schouwen-Duiveland, die dergelijke ornamenten op het dak van hun schuur plaatsten opdat deze voor spoed, liefde en hoop zouden bren gen. Ook werd soms een omgekeerd hart op het dak geplaatst als een soort primitieve (symbolische) blik semafleider. Er valt uit die kleine details, die elk huis vroeger een eigen karakter gaven nog meer af te leiden, omdat deze ook vaak een functie hadden en nu van belang kunnen zijn bij het be palen van de ouderdom van een pand. Zo bleken gevelstenen vaak de func tie van naamplaat of uithangbord te vervullen. Een in steen aangebrachte soldaat duidt aan dat het pand aan de zuidzijde van de haven in Brouwers haven in het verleden bewoond werd door de familie Krijgsman en ook de vroegere familie Pluympot had zo zijn eigen naamplaatje in steen: een ijzeren pot met daarin een aantal wuivende pluimen. Die gevelstenen die de houten uit hangborden omwille van het brand gevaar vervingen geven nu informa tie over de aard van de bedrijvighe den die eeuwen terug in het pand werden verricht. De gevelsteen van het pand van de Cleenne Mossel in Bruinisse geeft aan dat hier vroeger een herberg met een behoorlijke re putatie moet zijn geweest getuige de tekst: „Dit huys is goet en bequaem. De Cleenne mossel is syne naem". Aan het eind van de achttiende eeuw, toen meer mensen de lees- en schrijf kunst meester werden, nam de bete kenis van die gevelstenen af. Een deel van deze door.de commis sie geïnventariseerde kleine monu menten is. terug te vinden in een handzame fotobrochure die in feite een rondreis langs de fraaiste en meest veelzeggende kleine monu menten in de streek is. Het accent ligt hierbij op de foto's die per kern zijn gerangschikt. Een summiere tekst geeft daarbij aan wat onder kleine monumenten wordt verstaan en wat hun betekenis is voor de bestudering van het^ verleden en waarom het zo belangrijk is om deze te behouden. Met deze brochure, die dit jaar pre cies vijftig jaar bestaat wil de com missie de bevolking van Schouwen- Duiveland op het bestaan van deze kleine monumenten wijzen. Het komt immers voor dat zelfs een hui seigenaar nooit tot de ontdekking is gekomen dat ook zijn woning een klein monument rijk is. „Door men sen erop te attenderen hoopt de com missi e dat dat stukje bewustwording ertoe bijdraagt dat de kleine monu menten voor de toekomst bewaard zullen blijven. Daarnaast levert de brochure volgens secretaris J. L. van Sloten van Stad en Lande ook moge lijkheden voor het opstellen van een fietsroute. Wat het behoud van deze kleine mo numenten betreft is er volgens secre taris Van Sloten overigens ook een rol voor dé gemeente weggelegd, zo valt uit de woorden van de secretaris op te maken. „De gemeente zou bij een ver bouwing moeten aandringen op het handhaven van dergelijke kleine mo numenten". De jubilerende vereni ging heeft dit punt inmiddels bij de gemeente Zierikzee aangekaart, toen in 1989 op de hoek Kraanplein/Korte Groendal drie grote gietijzeren an- Vrijdag 1 september Nederland 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.45 uur Olie, documentaireserie over de invloed van olie op de ge schiedenis van deze eeuw. Afl. 1. 16.40 uur Anne van het Groene Huis, jeugdserie. 17.30 uur Journaal 17.45 uur Tom en Jerry, tekenfilm. 17.55 uur De startbaan, gesprekken met Joseph Luns, Wisse Dekker en de manager van PSV Ploegsma over een Europa zonder grenzen. 18.25 uur Indonesië, een generatie in beweging, documentaireserie. Afl. 2. 19.00 uur Journaal. 19.17 uur Uitzending van het Gere formeerd Politiek Verbond (GPV). 19.19 uur Slimme vogels, de 90-jarige Vogelbescherming stuurt 3 bekende Nederlanders op speurtocht in een vogelgebied naar keuze. Afl. 2. 19.40 uur De Muppetshow, gast: Rita Moreno. 20.05 uur Boggle, woordspel gepre senteerd door Frank Kramer. 20.30 uur Inspecteur Dalgliesh, En gelse serie. 21.27 uur Brandpunt, actualiteitenru briek. 21.55 uur Drie hoog achter, Engelse comedyserie, 22.30 uur Journaal. 22.40 uur In 't holst van de nacht, Ca nadese politieserie. 23.30 uur De ene dief is de andere niet, Amerikaanse speelfilm. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 16.00 uur Dieren in het wild, natuur filmserie. 16.28 uur Heathcliff Co, tekenfilm serie. 17.00 uur Derrick, Duitse misdaadse rie. 18.04 uur Zoo is de dierentuin, serie over dierentuinen in Nederland en Antwerpen. 18.39 uur Zomerparade, muziekpro gramma. 19.03 uur Knight Rider, Amerikaanse serie. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur Verkiezingsuitzending van de Realisten Nederland. 20.31 uur Corrie en haar mannen, show rond Corrie van Gorp met An- dré van Duin,,Frans van Dusschoten, Willem Nijholt, e.v.a. Herh. 21.25 uur TROS Weekendfilm: De laatste onschuldige, tv-film. 23.15 uur TROS Sport. 23.50 uur Journaal Nederland 3 09.00, 13.00 en 18.20 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Bruintje beer, tekenfilmse rie. 18.57 uur Mag het iets meer zijn, serie over consumenteninformatie in een vrolijke familieserie, 19.22 uur The Italians, documentaire- serie over Italianen. 19.47 uur Verhalenvertellers. Van daag Jamaica: Alexander Parker met de lotgevallen van het meisje Shelly Higgens. 19.55 uur Verkiezingsuitzending van de partij De Groenen (DG). 20.00 uur Journaal. 20.20 uur Verkiezingsuitzending van de Socialistiese Partij (SP). 20.26 uur Vijftig jaar later, documen taire over de inval van de Nazi's in Polen op 1 september 1939. 21.12 uur Avondvoorstelling: War schau 1 september 1939, rechtstreeks vanuit het Grote Operagebouw in Warschau een concert met werken van Mahler, Penderecki, Schönberg, Beethoven, Chopin en Bernstein. 22.43 uur Verkiezingsuitzending van de Socialistiese Arbeiders Partij (SAP). 22.48 uur Journaal 22.58 uur Studio Sport, IAAF GP fi nale atletiek. 23.55 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 17.30 uur De woudlopers, Britse jeugdserie. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatieserie. Afl. 4. 18.05 uur Plons. Afl.: Plons en de stoommachine. 18.10 uur Speel op sport, serie jeugd programma's waarin op speelse wijze een bepaalde tak van sport wordt toe gelicht. Vandaag: judo. 18.55 uur Korte film 19.00 uur Uitzending door derden 19.25 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.30 uur Nieuws 20.00 uur Buren, Australische serie. Afl. 183. 20.25 uur Zijn de goden gek?, Bots- waanse speelfilm uit 1980. 22.15 uur Intermezzo 22.25 uur Kunst-zaken 22.30 uur Nieuws 22.45 uur Weerbericht. Aansl. Paardenkoersen 22.50 uur Citadel, 10-delige Britse se rie naar het boek van A. J. Cronin. Afl. 6. 23.40 uur Coda: The naked human form divine-blake, van Erik van Ruysbeek. BRT 2 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. Afl. 819. 19.25 uur Grand Prix Atletiek te Monte Carlo, rechtstreekse reportage van de finale. kers het veld moesten ruimen voor een raam. Het antwoord van de gemeente bood perspectief. Zo werd Stad en Lande gevraagd een lijst van geïnven tariseerde kleine monumenten op te stellen, zodat de gemeente in elk ge val weet welke kleine monumenten er hier in Zierikzee zijn. De fotobrochure Kleine Schatten van Schouwen-Duiveland is niet al leen een aardig en goedkoop cadeau tje voor belangstellenden, het hoort eigenlijk in de boekenkast van elke rechtgeaarde Schouwen-Duivelander te staan. Deze brochure is verkrijg baar bij het secretariaat van Stad en Lande, Touwbaan 10 in Zierikzee, als ook bij de voorzitter van de commis sie kleine monumenten, P. F. Vleugel, Haringvlietstraat 39, Zierikzee.. Tij dens de open monumentendag van za terdag 9 september is de brochure ook in het stadhuis van Zierikzee te koop. HILVERSUM - De echte Elvis Presley-fans zitten in de wintermaan den goed bij de AVRO want deze om roep gaat op de radio het complete- muziekoeuvre van Elvis Presley uit zenden. AMSTERDAM - Medewerkers van de Universiteit van Amsterdam heb ben ten noorden van het Noordhol landse plaatsje Uitgeest een Friese nederzetting uit de zevende en achtste eeuw ontdekt. „Het is voor het eerst dat in dit deel van Noord-Holland een nederzetting uit deze belangrijke periode wordt opgegraven", aldus de universiteit bij het bekendmaken van de vondst. De ontdekking vond plaats bij op gravingen door het Albert Egges van Giffen Instituut voor prae- en proto historie. Inmiddels zijn een tiental grote woonstalhuizen en meer dan dertig houten waterputten en sporen van akkers blootgelegd. Het Noord hollandse kustgebied rond de neder zetting behoorde in het begin van de achtste eeuw tot het rijk van de Frie se koning Radboud. Na diens dood is het gebied door de Franken veroverd en gekerstend. Gevelstenen geven soms aan welfce economische activiteiten in het verleden in Zierikzee werden verricht 59 Janus Vreugdenhil knikt gul en geeft gelijk: „Krek zo, Lauw, ja krek zo, 't valt niet mee, al mag ik perso neel niet klagen Nu verwachten ze dat Dingeman van Adel op zijn beurt ook gelijk zal geven of een duit in het zakje zal doen. Ze zien allebei vragend in zijn richting. Dan zegt Dingeman zacht: „Je hebt geliek, Lauw, maar zou het meevallen om dóór de dood te komen?" Het is even doodstil. Die stilte wordt verbroken door kopjesgerinkel in de keuken. Twee boerenmonden gaan wijd open en Lauw Babbel zegt nadrukke lijk: „Krek Dingeman, krek, geloof mij, 't valt niet mee om dóór de dood te komen". Dat antwoord valt Janus Vreugden hil bepaaldelijk een beetje tegen, want hij schreeuwt het bijna uit: ..Maar we mogen toch hopen en plei ten op onze vaste Borg. mannen? Lauw Babbel erkent grif: „Ja, ja, maar 't valt tóch niet mee. Janus". En dan vertelt Lauw Babbel met een teerheid, die nooit iemand bij hem had durven verwachten, omtrent het moeilijk sterven van zijn eigen vrouw, welke acht weken geleden op het onverwachte heenging. Nou, toen stonden er eerlijk waar, druppels, bijkans zo groot als voldragen ker sen, in de vlezige ooghoeken van Lauw En in de keuken van Janus Vreugdenhil rinkelde geen enkel kop je meer. Daar lag die stille vreemde Lidowoi met heur oren stijf tegen de Door FENAND VAN DEN OEVER muur, om zo, uit de mond van heur ei gen vader te vernemen, hoe moeder stierf. En die Lidewei, zo alleenlijk en verjaagd, ze had de woorden van Dingeman van Adel gehoord, dat het mogelijk niet mee viel om dóór de dood te komen en ze had van schrik een kopje laten vallen: was dat ook een Van Adel van Ruimzicht, die al dus praatte? Kon dat een broer van Jeroen wezen, wiens ziel wel ver kocht leek aan koeien en paarden? Li dewei huiverde van Dingeman en zijn woorden. Die was zo anders en hij heette toch ook Van Adel Tben stonden ze binnen op en gin gen naar buiten om het gedoe van Ja nus Vreugdenhil te bekijken. Anders deed Lauw Babbel dit met graagte en een bijna kieskeurige nauwgezet heid. Nu niet, ijlings en onachtzaam ging hij langs alles heen. Dingeman van Adel deed wat hij plicht achtte en gaf geen standje, maar wel een waar schuwing over een rietkraag. ,Nou, nou, dacht Janus Vreugdenhil gepikeerd, nieuwe bezems vegen schoon. Als ze nu zo scherp keken bij een pruim-en-een-duim groot gedoe, vooruut, maar bij hem, wèl-gezeten en wèl-gelegen, dat was te erg. Maar hij had zich verder niks te verwijten, hij had Jeroen gestemd Tenslotte werd alles in orde bevon den en zouden ze verder gaan. Dc hoofd ingelanden zetten hun naam onder „gezien" en zeiden gendag. „Gendag, heren", sprak Janus Vreugdenhil. „Wie volgt?" vroeg Dingeman mid den op de Hoornweg. Doch daar bleef Lauw gans over stuur staan en zei: „Niks volgt, ik ga naar huus, Dingeman Hij hui verde alsof het ijskoud was. Onthutst zegde Dingeman toen: „Dan deert je wat. Lauw en breng ik je thuis En Lauw vond dat goed. Gans de afstand, omendebij drie kwartier stevig doorstappen, zeiden ze geen woord tegen elkaar. Dinge man van Adel bracht Lauw tot hele maal binnenkamers en zette hem in zijn rieten stoel. Daar zegde hij min zaam, doch op de man af: „Lauw, as ik je niet affronteer, wat deert je? Kan ik wat voor je doen?" En Lauw zélf zweeg. Hij vroeg niet of Dingeman weg wilde gaan of blij ven. Daarom bleef Dingeman nog wat en zeide na een stil kwartier: „Lauw. ik kan zwijgen, nogmaals: man, deert je wat?" Tben is onder het strodak in de peti te huiskamer van De Heere zal het voorzien het gebeurd, dat een boeren- baas als Lauw Babbel ineens de kop pardoes op tafel smeet alsof het een klomp was, nogal liefst in het bijzijn van een mede-hoofd-ingeland en uit stiet: „Dingeman, ik bén een vreem de in m'n eigen huus. Ik heb zo goed gerekend, dat al de jongens er uitge rekend zijn en ik heb Lidewei min be handeld. En Lidewei is heus niet zo kwaad (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 7