'De beste reclame zijn tevreden ouders en gelukkige kinderen' Zierikzeese verzamelt jokers uit kaartspelen Van alternatieve geneeskunde tot milieukunde en informatica ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 31 augustus 1989 Nr. 24601 5 Belangstelling voor kinderdagverblijf in Zierikzee in één jaar verdrievoudigd ZIERIKZEE - Wie koint er in mijn huisje is de titel van een van de kinderboeken waaruit regelmatig wordt voorgelezen in het kinderdagverblijf te Zierikzee. Een titel die ook als representatief zou kunnen worden gezien voor de groeiende belangstelling bij ouders om gebruik te maken van deze opvangmogelijkheid voor kinderen. Precies één jaar nadat het kinderdagverblijf van start ging, komen wekelijks drie keer zoveel kinderen 'in het huisje' aan de Zierikzeese Middenbank dan toen men vorig jaar be gon. Elke week worden nu twaalf kinde ren in leeftijd variërend van zes we ken tot vier jaar naar de Middenbank 9 gebracht oni daar een of meerdere ochtenden of middagen te worden toevertrouwd aan de zorgen van Agaath van Zeventer en Irma Willem- se. Zij krijgen daarvoor een salaris in het kader van de werkverruimende maatregelen en houden het dagver blijf draaiende met behulp van zeven vrijwilligsters. De meeste van hen hebben een professionele opleiding: kleuterleidster, ziekenverzorgster, verpleegkundige. ,,Dat is prima. Om meer kans te maken op subsidie en om vertrouwen te wekken naar de ou ders toe. Maar in de praktijk zegt het niet zoveel. Want ik heb ervaren dat een warm hart niets met kennis te maken hoeft te hebben", aldus Agaath van Zeventer. Warm hart En dat warme hart is volgens haar van essentieel belang voor een goede kinderopvang. ,,Wij willen hier al leen maar kinderen die het naar hun zin hebben. Daarom zullen we nooit een huilend kind aan de voordeur van de moeder overnemen. We proberen de kinderen voorzichtig te laten wen nen aan de omgeving van het kinder dagverblijf. We laten de moeder eerst een poosje meekomen en dat bouwen we dan voorzichtig af tot het kind zich hier veilig voelt. En als dat niet lukt adviseren we de ouders altijd om een andere oplossing te zoeken in plaats van een kinderdagverblijf. Daar ben ik heel streng in. We zijn hier als team tenslotte voor de kinde ren". De kinderen die nu regelmatig naar het kinderdagverblijf worden gebracht wekken de indruk die pe riode al achter de rug te hebben. Gea nimeerd wordt er met karren ge sjouwd, van de glijbaan gegleden en in de zandbak gespeeld. „Meestal gaat het heel goed. We hebben zelfs kinderen die hier 's middags beter slapen dan thuis. Ik denk dat dat komt omdat kinderen het gezellig vinden om niet alleen in een slaapka mer te liggen. Het lijkt weer een beetje op de grote gezinnen van vroe ger. Het familie-effect dat ze samen opgroeien en zich aan elkaar hech ten. Ik denk dat ze ook veel van el kaar leren. Een kind dat veel alleen is met volwassenen heeft minder ont wikkelingsmogelijkheden dan kin deren die veel met andere kinderen omgaan". Een jaar nadat Agaath van Zeven ter besloot om haar huis in te richten als kinderdagverblijf heeft zij nog geen minuut spijt gehad van dat ini tiatief. ,,Het is van primair belang dat het goed gaat met de kinderen en de ouders. Dat is voor mij een uitda ging, een motivatie om het te blijven doen. En natuurlijk is het heel leuk om kinderen zo te volgen in hun ont wikkeling. Ik heb het altijd al leuk gevonden om met kinderen om te gaan". Nadat de initiatiefneemsters er vo rig jaar vooral op waren gericht om alles rond te krijgen voor de start van het kinderdagverblijf is men nu voor al gericht op kwaliteitsverbetering. ,,We proberen het kinderdagverblijf nu zo snel mogelijk professioneler te maken. We volgen bijna allemaal een cursus om ons verder te bekwamen in allerlei aspecten van een kinderdag verblijf: Het omgaan met probleem kinderen, met ouders, conflictbehan deling en het rapporteren over de kinderen. Verder hebben we nu een officieel reglement en we proberen een aantal tweedehands spullen waarmee we werken te vervangen door nieuwe". Agaath van Zeventer is ook van plan niet langer zelf te blij ven wonen in haar huis dat vorig jaar tevens kinderdagverblijf werd". „Die verstrengeling van privéleven en werk is me wel tegengevallen. Het is op den duur heel belastend dat er altijd 'vreemde mensen en kinderen' over de vloer zijn. Ook als je zelf niet hoeft te werken". Agaath van Zeven ter is ervan overtuigd dat wanneer je hier op Schouwen-Duiveland een kinderdagverblijf wilt opbouwen dat een kwestie is van lange adem. „Je moet stug vólhouden en probe ren zo goed mogelijke kwaliteit te le veren. Want de beste reclame, zijn te vreden ouders en gelukkige kinde ren". Zij hoopt te bereiken dat het huis aan de Middenbank uitsluitend voor kinderdagverblijf gebruikt mag wor den en dat men via de gemeente Zie rikzee rijkssubsidie krijgt in het ka der van de Oort-gelden. „En het zou ook heel prettig zijn als van over heidswege controle zou worden uitge oefend op het kinderdagverblijf. Nu zijn we nog helemaal zelf verant woordelijk voor de kwaliteitsbewa king. Je ziet nooit iemand die daar op let en in meedenkt". De kinderen die naar het kinder dagverblijf worden gebracht zijn vooral van moeders die een part-time baan hebben of die weer een oplei ding volgen. „Daarvan hebben we nu twaalf vaste kinderen. Daar komen dan nog de kinderen bij die eens één dagje naar het kinderdagverblijf worden gebracht. Omdat de ouders naar een begrafenis moeten bijvoor beeld of een dagje willen gaan winke len. Of als de moeders een korte cur sus willen volgen. Overigens is het zo dat de kosten voor het kinderdagver blijf voor bijstandsmoeders die een baantje vinden of een cursus volgen worden vergoed van overheidswege". Ondanks al deze belangstelling zit het kinderdagverblijf op dit moment alleen op de maandagen 'vol'. „Dan hebben we een hele dag zeven kinde ren over de vloer en dat is het maxi mum. De overige dagen van de week zijn het er minder want het is niet zo dat alle kinderen hier vijf dagen per week worden gebracht. De meeste moeders hebben behoefte aan op vang voor maar enkele ochtenden of middagen". De dagindeling bij het kinderdag verblijf wordt bepaald door de voe dingstijden van de baby's die worden gebracht. Verder zijn de twee aanwe zige begeleidsters bezig met creatieve activiteiten met de andere kinderen: kleien, met krijt tekenen, zingen, spelletje: doen, voorlezen en buiten met zand en water spelen als het mooi weer is. Tussendoor wordt vrij ge speeld en natuurlijk zijn er de vaste tijden waarop gegeten en geslapen wordt. Van ieder kind worden de per soonlijke gegevens bijgehouden in De belangstelling voor het kinderdagverblijf iritZierikzee is in één jaar tijd verdrievoudigd. (Foto: Joop van Houdt) een schrift waarin zowel de ouders als de kinderdagverblijfleidsters hun bevindingen schrijven. „Een goed contact met de ouders is van groot be lang". Hoewel de belangstelling voor het kinderdagverblijf in het eerste jaar sterk is gegroeid is het volgens Agaath van Zeventer nog lang niet vanzelfsprekend dat ouders van die voorziening gebruik maken. „Het is per vrouw verschillend hoe men dat aanvoelt. Het belang van kindertjes ligt altijd emotioneel. Ik zou het ook absoluut niet goed vinden als het kin derdagverblijf min of meer een ver plichting werd omdat vrouwen ge dwongen zouden worden werk bui tenshuis te gaan doen". „Het is een voorziening die vrou wen, die behoefte hebben aan activi teiten buitenshuis, kan helpen die te verwezenlijken zijn. Want ik denk dat het voor een kind ook niet goed is als moeder steeds met tegenzin thuis blijft. Als ze zich rot ergert omdat ze geen baan heeft is de situatie in een gezin ook niet zo ideaal voor een kind. Dan is het beter af als moeder gaat werken en het kind af en toe naar een kinderdagverblijf brengt. Want het welzijn van de ouders heeft grote invloed op het kind. Als het goed gaat met de ouders gaat het ook goed met het kind". Agaath van Zeventer heeft nog en kele dringende wensen. „We hebben iemand nodig die wat klusjes kan op knappen. Het hekje in de tuin is ka pot en wat speelgoed ook. En verder hebben we dringend behoefte aan meer vrijwilligers. Het liefste men sen met een professionele opleiding in de verzorgende sector of een speci fieke kinderopleiding. Nu gaat het nog om vrijwilligerswerk, maar we hopen zover te komen dat in de toe komst iedereen in vaste dienst geno men kan worden voor tien uur per week". Twee groepen In de toekomstdroom van Agaath van Zeventer zit ook de wens om de ruimten van het kinderdagverblijf te scheiden voor een babygroép en een peutergroep. „Want baby's en peuters vragen toch een totaal verschillende benadering". Het kinderdagverblijf in Zierikzee is tot nu toe de enige voorziening in zijn soort op Schou wen-Duiveland. „We zijn vorig jaar op eigen initiatief van start gegaan omdat het zo lang duurde voor er op dit gebied wat van de grond kwam op Schouwen-Duiveland. We hebben ons daarbij aangesloten bij de werkgroep Kinderopvang Schouwen-Duiveland die zich bezig hield met de mogelijk heden om in deze regio iets op te zet ten op het gebied van dagopvang voor kinderen. De werkgroep werd een stichting en is nu het bestuur van het kinderdagverblijf. Ja, we hebben een vliegende start gemaakt een jaar ge leden. Nu is gebleken dat we in een behoefte voldoen willen we proberen om de kwaliteit van het kinderdag verblijf verder te verbeteren". Nieuw programma- Zeeuwse Volksuniversiteit: ZIERIKZEE - Kunst kijken en erover praten of wel licht jezelf verdiepen in de beginselen van de aroma- en edelsteentherapie. Of voor wie dat allemaal te weinig za kelijk is wellicht een paar avonden achter de computer om vertrouwd te raken met de personal computer. Het kan dit seizoen op Schouwen-Duiveland allemaal bij de Zeeuwse Volksuniversiteit. Naast de „evergreens" in het cur susaanbod, zoals de taalcursussen (Frans, Duits en Engels) en informa tica heeft de ZVU dit seizoen ook een aantal nieuwe cursussen in haar pro gramma opgenomen. Daarbij beper ken de cursussen zich niet alleen tot Zierikzee. Ook in Burgh-Haamstede is er na jaren weer gelegenheid om een ZVU-cursus te volgen, hetgeen aansluit bij het streven van de ZVU- werkgroep om de cursussen, voor zo ver mogelijk over de verschillende kernen te spreiden. Met een goede lo- katie (De Schutse) en een goed sei zoen '88-89, waarin het aantal cur sisten ruim verdubbelde en ook het aantal leden met zestig toenam, was het dit seizoen mogelijk om ook bui ten Zierikzee cursussen op te zetten. Voor antiekliefhebbers en -bezit ters komt de antiquair B. Witte vijf maandagen naar De Schutse om de cursisten wegwijs te maken in de wondere wereld van het antiek. Deze cursus, die ook in het verleden op het programma stond, wordt afgesloten met een soort Kunst en Kitsch avond waarbij iedereen de mogelijkheid heeft om meer te weten te komen over antieke voorwerpen. Behalve deze antiekcursus worden in De Schutse ook de cursussen Bloemschikken en Meer plezier van uw siertuin gegeven door mevrouw M. M. Bulk. Beide cursussen worden op woensdagmiddag gegeven. Imago Ofschoon de ZVU probeert een zo breed en gevarieerd mogelijk cur susprogramma aan te bieden blijkt bij sommigen nog steeds het idee te bestaan dat het vooral pret- en plezier cursussen zijn, waarin hobbyisten en dames en heren op leeftijd zich „tot op het bot" kunnen uitleven. Naast creativiteitscursussen als tekenen en schilderen, bloemschikken «en patch work worden er echter ook cursussen gegeven, waarvan men bij zijn dage- „Ik ben op het idee gekomen om jo kers te gaan verzamelen toen we op bezoek waren bij vrienden die in Noord-Brabant op een camping za ten. Tbgenover hen zat een hele groep Rotterdammers die die dag naar een verzamelbeurs in het Belgische Has selt was geweest. Ze kwamen thuis met een zwart koffertje met daarin allerlei jokers. Iedereen kwam er om heen staan om te kijken. De jongen die ze verzamelde had al 1300 ver schillende jokers, hij was een jaar be zig". Nel Struik-Braam met een deel van haar verzameling. (Foto: Joop van Houdt) lijkse werkzaamheden profijt kan ''hebben. De cursus informatica 'die dit jaar door de heer J. B. Eggink wordt gege ven en die de cursisten inwijdt in de gebruiksmogelijkheden van de per sonal computer (MS DOS besturings systeem) is zo'n cursus met een maat schappelijke waarde. Helemaal ac tueel is de ZVU met de cursus milieu kunde die door mevrouw R. de Ligt, van de Natuur- en Vogelwacht op Schouwen-Duiveland wordt gegeven. In deze cursus wordt nader inge gaan op de betekenis van milieukun de, de rol van de mens in het eco systeem. Een rol die de nodige veran deringen heeft ondergaan. Daar naast wordt vanuit verschillende we tenschappelijke invalshoeken stil gestaan bij het ontstaan en de oorza ken van milieuproblemen en de op lossingen daarvoor. Deze cursus be staat uit zes bijeenkomsten van elk twee uur. Eveneens nieuw is de cur sus wegwijs in het jodendom. Hierin worden de cursisten wegwijs ge maakt in de denk- en leefwereld van de Joden. Gezien de situatie in het Midden-Oosten is een beter inzicht in deze denk- en leefwereld wellicht geen overbodige luxe. Ondernemers Voor wie ook met het vereenvoudig Nel Struijk, die zelf al ongeveer acht jaar verschillende dingen verza melt, werd hierdoor geïnspireerd. „Mijn rekken met eierdoppen en melkkannetjes zijn vol en ik vind het toch leuk om wat te blijven verzame len. En jokers kun je in mappen op bergen. Dat vergt niet zoveel ruimte". Thuisgekomen werden direct de kaartspelen doorgenomen en toen bleek dat er drie jokers in huis wa ren. Het werd het begin van een ver zameling die op dit moment 42 jokers omvat. „Ik heb ze gekregen van vrienden, buren, familie en gekocht op rom melmarkten en een ruilbeurs in Vlis- singen". De verzameling is al de moeite van het bekijken waard. Jo- de belastingaangifte-formulier niet tiït dè vo'eten kan geeft mevrouw P. E. van der Waal ook dit jaar weer een cursus belastingaangifte. Deze begint met het oog op de aangifte-termijn pas in januari. Eveneens een herha ling is de cursus Duits voor onderne mers, die wegens de grote belangstel ling vorig jaar ook nu weer op het programma staat. Voor ondernemers geeft F. Postma weer zes lessen van anderhalf uur. Hierin staat vooral de spreekvaardigheid (en dan vooral za kelijke conversatie) centraal. Alternatief Ziek zijn of geplaagd worden door een lichamelijk of geestelijk onge mak. Het komt ter sprake in het kwartet lessen dat mevrouw I. Hille- brand-Danlieux vanaf 6 november geeft. In die vier lessen van elk twee uur komen de betekenis van het dro men, de heilzame werking van krui den, de homeopathie en verschillende therapieën aan bod, zoals de regres sietherapie, waarbij men terug kan gaan tot zijn jeugd of zelfs nog verder tot in zijn vorige leven. Ook de gene zende krachten van aroma's, kleuren en edelstenen worden tijdens deze vier avonden besproken. Beeldende kunst Hoe kijk je naar kunst en hoe vat je kers met de koppen van André van Duin en Corrie van Gorp bijvoor beeld. „Die heb ik van de buurman, ze zijn van een kaartspel waar zijn kinderen altijd mee speelden. Het was niet meer volledig". Op een kleine, wat verkreukelde patience-kaart is de joker in zwart wit afgebeeld. „Dat is een kaart uit een heel oud spel kaarten. Het werd veel gebruikt want de kaarten waren aan alle kanten geplakt. Ik heb die joker gekregen van een kennis, een oude mevrouw". De joker vertoont zich in de verzameling van Nel Struijk in allerlei vormen en stan den. Met luit, met toverstok, knip ogend, in de vorm van een fles sterke drank en als jolly joker. Blote dame De verzamelaarster heeft zelfs af beeldingen waarop de joker zich als gedeeltelijk ontblote dame manifes teert, als charming nudes zoals het onderschrift vermeldt. Op de achter zijde van de kaart is een boom afge beeld waarin de kledingstukken han gen die de wulpse joker heeft uitge trokken. „Die kaarten heb ik op de snuffelmarkt in Vlissingen gevon den". je bevindingen in woorden samen. Kijken naar'ën'platen over beeldende kunst na 1948 is een nieuwe cursus van de ZVU die door Peter Rosier wordt gegeven. Gedurende zes bijeen komsten van twee uur gaat Rosier on der andere in op de veranderingen die het stilleven sinds de zeventiende eeuw heeft ondergaan. Ook de mo derne beeldende kunst en reacties daarop zoals ,,dat.kan mijn dochter tje van vier ook" komen in de derde les aan bod. Ook het speelse element in de beeldende kunst, de relatie ar chitectuur en kunstwerk wordt nader toegelicht met het doel een eerste aanzet te zijn tot een beter begrip van de hedendaagse moderne kunst. Een volledig overzicht van het cur susaanbod is te vinden in het nieuwe programmaboekje van de ZVU. Dit is verkrijgbaar bij de bibliotheken, het VW-kantoor, gemeentehuizen en an dere openbare gebouwen. Zaterdag 23 september is de Zeeuwse Volksuni versiteit 's morgens tussen 9.30 en 12.00 uur te gast in bibliotheek De Stolpe in Zierikzee. Tijdens deze open dag zijn leden van de werkgroep en verschillende docenten aanwezig om belangstellenden te informeren over de verschillende cursussen. Voor informatie en aanmelding kan men zich ook wenden tot Ria Meintema, 01110-14691 of Rita Blom: 01110-13156. Het is de bedoeling van Nel Struijk om de jokers in series bij elkaar te verzamelen. „Als we voortaan er gens naar toe gaan neem ik steeds een paar kaartspelen mee als ruilma teriaal. Die kan ik dan aan de men sen geven die mij de joker uit bun ei gen kaartspel willen geven. Anders houden ze natuurlijk een incompleet spel over". Verder probeert Nel Struijk haar verzameling uit te breiden door op rommelmarkten naar kaartspelen te zoeken. „En ik heb ook al een adver tentie in de krant gezet. Maar daar kreeg ik maar een reactie op. In dc te genwoordige moderne kaartspelen zitten vaak dezelfde soort jokers. Soms vertonen ze onderling minima le verschillen. Andere kleuren, ande re letters op het wimpel die ze om hebben of ze jongleren met bierfles jes in plaats van met ballen". Duizenden jokers Maar Nel Struijk weet dat er vele duizenden verschillende jokers moe ten bestaan. „Er is heel wat op dat ge bied. Ik heb gehoord van een man in België die er 8000 heeft. En er schijnt hier in Nederland ook een vereniging te zijn van mensen die jokers verza melen. Daar probeer ik nog mee in contact te komen. Dat biedt mis schien de mogelijkheid om te ruilen of aan meer informatie te komen. Ik ben tenslotte nog maar enkele wekeh bezig". Ondanks die korte periode heeft Nel Struijk al veel plezier gehad van haar hobby. „Dc rest van het gezin helpt ook mee zoeken. Als we ergens zijn en ze zien een joker, dan geven ze al een brul. En als je naar een rom- melmarktjc gaat heb je een doel. Het is heel leuk om op die manier tussen alle spulletjes te zoeken naar kaart spelen of losse jokers". Kaarten doen we alleen in de vakanties ZIERIKZEE - Kaarten doet Nel Struijk-Braam uit Zie rikzee alleen in de vakanties. Maar de jokers uit het kaartspel weten haar ook buiten die periode te boeien. Want Nel Struijk is een verzamelaarster. Na een periode waarin zij belust was op eierdoppen en melkkannetjes, probeert zij nu zoveel mogelijk verschillende jokers te verzamelen. In een map tussen plastic bladen is de jolly joker, de middeleeuwse nar, de alternatieveling van elk kaartspel in allerlei afbeeldingen te zien.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 5