PvdA: Bedrijfsleven kan best meebetalen aan recreatienota S GP/RPF-Middenschouwen op de bres voor het milieu Strand 4 Vijftien duizendste bezoeker in Gravensteen Vergadering Duivelandse commissie AZ MONTREAL - In de Canadese plaats St-Jean de Richelieu, 40 km zuidelijk van Montreal, zijn enkele honderden mensen vergiftigd door de uitstroom van lood uit een recycling fabriek van auto-accu's. ZIERIKZEE - Nadat vrijdag 4 augustus de tienduizendste bezoeker van het Maritiem Museum (het Goese echtpaar Vermaas) met een cadeautje en een bloemetje werd verwelkomd, meldde zich zondag 27 augustus de vijftienduizendste bezoeker. In een periode van ruim drie weken hoogseizoen met veel mooie dagen kwamen er ruim vijfduizend bezoe kers bij. In vergelijking met vorig jaar is de belangstelling voor het Ma ritiem Museum toegenomen. Dit wordt mede veroorzaakt door het ex periment van de openstelling van het museum op zondag. Met name in de maand juli bleek dat een groot succes te zijn. Ruim 9% van alle bezoekers tot nu toe werden tijdens de negen zondagen geregistreerd. Tot 1 okto ber is het museum nog dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur voor het publiek toegankelijk. Zondag is het museum van 12.00 tot 17.00 uur geopend. Foto: Joop van Houdt Algemene beschouwingen: „Ook toerist moet gelijkelijk bijdragen aan lastenstijging gemeente Middenschouwen SCHARENDIJKE - Als er in de gemeente Midden- schouwen meer recreatie komt profiteert het bedrijfsle ven daar ook van. Met die gedachte in het achterhoofd stelt de PvdA-Middenschouwen in haar algemene be schouwingen dat het bedrijfsleven ook best mee kan be talen aan de verwezenlijking van de plannen die de ge meente heeft gelanceerd in het recreatieplan. De socialisten stellen voor om ook de toeristenbelasting te verhogen naar 0,60. „Ook de toerist moet gelijkelijk bijdragen aan de lastenstijging van onze gemeente", al dus de PvdA. De PvdA opent haar algemene be schouwingen met de opmerking dat het afgelopen jaar in haar ogen voor al gekenmerkt wordt door het maken van plannen. Men doelt daarmee op de vaststelling door de raad van de recreatienota en de dorpsplannen voor Scharendijke en Kerkwerve. Financiën Volgens de socialisten is het college nogal pessimistisch voor wat betreft de financiële positie van de gemeen te. ,,U sluit niet uit dat ombuigingen in de toekomst nodig zullen zijn. Ons inziens moet u bij uw overwegingen meenemen dat deze ombuigingen door zoveel mogelijk inwoners gelij kelijk worden gedragen". De socialisten tekenen daar met een bij aan dat meer financiële armslag voor de gemeente gewenst is. ,,Een saldo onvoorzien van 35.000,- is noodzakelijk. Het saldo onvoorzien is op dit moment het eni ge middel om nog een beetje beleid te kunnen voeren". Ook stelt de PvdA dat elke investe ring kritisch bekeken dient te wor den in verband met de financiële po sitie van de gemeente. Met dat in het achterhoofd toont de fractie ook be grip voor het voornemen van het col lege om de wegen niet eens per vijf jaar, maar eens per zeven jaar onder handen te nemen. Ook een kritische kanttekening: „Het lijkt ons niet on waarschijnlijk dat de gemeente van wege het niet tijdig plegen van onder houd de rekening alsnog later gepresenteerd krijgt". Boutlaan Alhoewel de PvdA-fractie, zo blijkt uit haar algemene beschouwingen, niet veel meer verwacht van de pro vincie inzake de verkeersproblemen op de Elkerzeeseweg pleit men toch voor het doortrekken van de Bout laan. „De fractie van de PvdA blijft van mening dat een doorgetrokken tracé Brouwershaven/Den Osse/ Dammenweg de oplossing is voor de ze problematiek". „Wij willen u (het college, red.) dan ook graag verzoeken terzake u tot het uiterste in te blijven spannen de ze oplossing gerealiseerd te krijgen", aldus de PvdA. Zij voegt daar de op- De socialistische raadsfractie binnen de Middenschouwse raad vindt dat het bedrijfsleven ook haar steentje bij moet dragen aan de realisering van de plannen zoals die gelanceerd zijn in de recreatienota. (Archieffoto). merking aan toe dat als dat niet mocht lukken er naar alternatieven gezocht dient te worden. Kort gaat de PvdA verder in op cul tuur en recreatie. Zo vraagt men het college of zij iets onderneemt om 'Uit in Zeeland' voor Schouwen-Duive- land veilig te stellen. Ook toont men zich nieuwsgierig omtrent de toe komst van jeugdsoos Trace. De socia listen onthouden zich verder van commentaar over wat er zou moeten gebeuren als de soos niet aan haar fi nanciële verplichtingen kan voldoen en zou moeten sluiten. Kort is ook het hoofdstukje over het milieu in de algemene beschou wingen van de PvdA. Men stelt wel dat een goed milieu hoge prioriteit heeft voor de PvdA. „Wij willen daar om het college vragen het toch wel ambitieus werkprogramma van het HUP alle aandacht te geven die het toekomt". .„Het milieu heeft stelselmatig aan slagen te verwerken gekregen waar bij pas op veel latere tijdstippen de omvang van de schade bleek. Wij zijn met u van oordeel dat een gecoördi neerd handhavingsbeleid de beste re sultaten geeft". De Middenschouwse PvdA onder kent met het college het gemeen schappelijk belang van Rijksscholen gemeenschap Professor Zeeman. De socialisten staan achter de overname van de scholengemeenschap door "de regio. „Echter alleen als de daarbij behorende geldmiddelen ook vanuit Den Haag onze kant toekomen", al dus de PvdA. NIEUWERKERK - De plannings- lijsten nieuwbouw en verbetering van huizen in de gemeente Duive- land in de periode 1990-1994. Dat is een van de onderwerpen die ter spra ke komt tijdens de openbare verga dering van de *Duiveiandse advies commissie Algemene Zaken. De commissieleden vergaderen op donderdag 7 september in het ge meentehuis te Nieuwerkerk, aanvang 19.30 uur. Op de agenda staat verder de verkoop van bouwgrond aan de Plataanstraat/Muyeweg te Nieuwer kerk, een wijziging van het bestem mingsplan Buitengebied ten behoeve van het perceel Rijksweg 28 te Nieu werkerk en de aankoop van het pand Zuidstraat 2 te Ouwerkerk. De verga dering kan door iedere belangstellen de worden bijgewoond. Algemene beschouwingen: „Op overtreding van milieuwetten horen strengere straffen te staan SCHARENDIJKE - „We leven in onze gemeente nog in een betrekkelijk schone lucht. Daarom is er ook de op dracht om de aarde te bebouwen en te bewaren, wat op zich een geweldige verantwoordelijkheid inhoudt. Maar ze mag nooit doel op zichzelf zijn". Dat schrijft de SGP/ RPF-fractie Middenschouwen in haar algemene beschou wingen op de begroting 1990 van de gemeente Midden schouwen. De fractie springt in haar algemene beschou wingen op de bres voor het milieu. „Op overtreding van milieuwetten behoren strengere straffen te staan", aldus SGP/RPF. De zorg om het milieu loopt als een rode draad door de algemene be schouwingen van de SGP/RPF-frac tie. Zij wijst de overige raadsfracties ook nog eens heel duidelijk op hun verantwoordelijkheid in deze. „Gods eer staat voorop, en het heil van onze naaste. Een gemeenteraad die zich daarvan bewust is ziet er op toe dat menselijke hebzucht en egoïsme wor den beteugeld. Op soberheid en ma tigheid legt hij de nadruk", aldus SGP/ RPF. Zorgwekkend „Steeds meer mensen raken ervan doordrongen dat de toestand van ons milieu zorgwekkend is", constateert de fractie. „Heel lang heeft men on voldoende oog gehad voor de gevol gen van de mateloze drang naar meer en beter. Ingrijpende maatregelen mogen niët langer uitblijven. De met milieuhandhaving belaste diensten moeten versterkt worden en over vol doende deskundigheid beschikken". De SGP/RPF pleit in haar algeme ne beschouwingen voor een 'bijbels verantwoord' milieubeheer waarbij een centrale rol weggelegd is voor het rentmeesterschap. Ook in het hoofdstukje over kam peren bij de boer komt de fractie te rug op hét milieu. Volgens SGP/RPF heeft de overheid in het verleden voor wat betreft de landbouw een beleid gevoerd dat de hang naar meer en be ter aanwakkerde, hetgeen uiteinde lijk resulteerde in overproduktie. „Gevolg daarvan is dat bodem, water en lucht emstig zijn aangetast of dreigen te worden aangetast" Alternatieven De SGP/RPF stelt in haar algeme ne beschouwingen dat het een taak van de gemeentelijke overheid is om de land- en tuinbouw te stimuleren bij het zoeken naar alternatieven. „Het kamperen bij de boer is zo'n al ternatief. Wij als fractie zullen dat blijven steunen, mits het binnen de geldende regels blijft". De fractie tekent daar meteen bij aan er naar haar idee in de gemeente mensen zijn die de regels aan hun laars lappen. „Mensen die overko men als personen die het gemeente lijk regeren zien als een lachertje". „Goed, de gemeente heeft het mis schien wat te ver laten komen, maar dat men een vinger krijgt om dan maar de gehele arm tot aan de oksel te grijpen, hangt bij mijn fractie het keelgat uit", aldus SGP/RPF. Haar beschuldiging aan het adres van som mige ondernemers liegt er niet om: „Als ondernemer glashard te staan liegen, dat gaat er bij onze fractie niet in". Elkerzeeseweg De SGP/RPF-fractie spreekt zich in haar algemene beschouwingen uit te gen verlenging van de Boutlaan. „Ons inziens moet er eerst gezorgd worden dat de bestaande wegen in or de zijn, zodat dat onze eigen bewo ners ten goede komt, en niet onnodig nieuwe wegen aanleggen om het toe risme in de kaart te spelen". De fractie doelt met die opmerking op het feit dat het college de vrijge komen gelden uit de Wet Uitvoering Wegen (WUW) aan de reserves toe wil voegen. „De Boutlaan en de Wcelweg kunnen nog even op hun nieuwe slijt laag wachten. Akkoord. Maar zijn er dan geen andere wegen die broodno dig aan een nieuwe slijtlaag toe zijn?". „Neem nou bijvoorbeeld de Heu- velsweg. Het stuk van die weg dat door Nieuwerkerke loopt is ons in ziens gewoon een blamage", aldus SGP/RPF. Zij pleit ervoor om nog dit jaar het resterende gedeelte van de Heuvelsweg, vanaf het punt waar men in 1988 gestopt is tot zeker 100 meter voorbij Nieuwerkerke te asfal teren. Voor wat betreft de toekomst van jeugdsoos Trace stelt de fractie in haar algemene beschouwingen nog eens duidelijk dat de gemeente er wat haar betreft geen geld meer in dient te steken. „Mijn fractie vindt dat er nu wel genoeg water naar de zee ge dragen is. Een soos die een behoorlij ke subsidie ontvangt en zich toch niet kan bedruipen, dan kan men redelij kerwijs toch wel aannemen dat men ermee stopt". In haar algemene beschouwingen gaat SGP/RPF ook in op de recrea tie. „Wc weten drommels goed dat de recreatie onze gemeente en inwoners geen windeieren legt, maar dat het gouden eieren zullen worden mag wel .vergeten worden". Verder pleit de fractie voor uitbrei ding van het bos-areaal. Als het aan de SGP/RPF ligt wordt er niet langer meer gepraat over Plan de Bout. maar over Plan het Bos. „Over mi lieuvriendelijk gesproken: dan zit men met het aanplanten van een bos zeker goed". De kampeerboeren kunnen op de steun van de SGP/RPF-fractie rekenen, zo blijkt uit de algemene beschouwingen van de partij. ArchieffotoJoop van Houdt)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 4