Raad ingenomen met vervroegde reconstructie gebied Dorpsstraat Verkeersonderwijs krijgt extra steun vanuit resultaatpremie VIDIBOSS RABOBANK ZIERIKZEE (jSIH C DE ZIERIKZEESCHE COURANT Stickers wapen in strijd tegen langere tolheffing Zeelandbrug VIDEO systeem Zesendertig sollicitanten voor vacature burgemeester van Bruinisse P£ $itr Scharendijkse jeugdsoos Trace opgeheven ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1989 146ste jaargang Nr. 24601 Algemene beschouwingen Kinderopvang Archeologie Triathlon De raadsfracties van de gemeente Midden- De belangstelling voor het kinderdagverblijf in Vijftig jaar archeologie staat beschreven in het Enorme belangstelling is er voor de eerste ei- schouwen geven hun visie op het gemeentelijk Zierikzee is in één jaar tijd verdrievoudigd. periodiek van Stad en Landa. (Pag. 9). landelijke deel-triathlon in Zierikzee. (Pag. 11). beleid in hun algemene beschouwingen. (Pag. (Pag. 5). 3). WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) In gevaren is het stoutste beleid vaak het beste. lasso Ook Middenschouwse raad in het geweer tegen discriminerendplan gs SCHARENDIJKE - De uitgaande post van alle zes gemeenten op Schouwen-Duiveland zal voortaan gesierd zijn met een kleine sticker. Op die sticker het vignet van de Zee landbrug en de leus Zeelandbrug tol vrij in 1991. Ook de gemeente Mid denschouwen is in het geweer geko men tegen het 'discriminerende plan' van gedeputeerde staten om de tol heffing nog tot het jaar 2000 door te laten lopen. Een onzalige gedachte. Die om schrijving gebruikte burgemeester W. den Boer van Middenschouwen gisteren, woensdag, voor het omstre den gs-plan. Discriminatie", was de kwalificatie van VVD-woordvoerder J. M. van Langeraad. Unaniem schaarde de raad zich tijdens de raadsvergadering gisteren, achter een motie van de gemeente Duive- land waarin deze ten scherpste pro testeert tegen hét plan van gs. Teleurstelling In die motie wordt gesteld dat de inwoners van Schouwen-Duiveland voor veel voorzieningen afhankelijk zijn van de brug. ,,Dit vindt voor wat betreft het economisch aspect zeker zijn weerslag op deze toch al zwakke regio met een groot werkloos heidspercentage", aldus de motie. In de motie wordt verder gezegd dat de inwoners van Schouwen-Dui veland de dupe zijn van het feit dat de provincie het financieel belang van het voormalige eiland onderge schikt maakt aan het financieel be lang van de provincie. In de motie wordt aangedrongen om de tolheffing op de Zeelandbrug op zo kort mogelijke termijn af te schaffen. Men tekent daarbij aan dat Advertentie er in ieder geval vrijstelling van tol heffing voor inwoners van Schou wen-Duiveland moet komen. In de motie wordt aangedrongen om de tolheffing op de Zeelandbrug op zo kort mogelijke termijn af te schaffen. Men tekent daarbij aan dat het er in ieder geval vrijstelling van tolheffing voor inwoners van Schou wen-Duiveland moet komen. ontdek uw favoriete vakantiebestemming via het gratis van de Telefoon 01110-13955 BRUINISSE - In totaal 36 mensen hebben gesolliciteerd naar de functie van burgemeester van Bruinisse. Dat wordt medegedeeld in het informa tiebulletin van de gemeente Bruinis se. Onder de sollicitanten zitten zes vrouwen. De leeftijden van de sollicitanten liggen tussen de 31 en 55 jaar. Vieren twintig sollicitanten behoren tot de kring van CDA'ers. Vier sollicitanten zijn SGP-adepten, drie geven de PvdA als politieke kleur en twee kandidaten hebben te kennen gege ven de liberale beginselen van de WD aan te hangen. Verder bevindt zich onder de sollicitanten 'één PPR- aanhanger en één D'66'er. Eén van de sollicitanten zegt geen politieke over tuiging te hebben. De godsdienstige en/oi levensbe schouwelijke overtuiging geeft het volgende beeld: 13 kandidaten zijn Nederlands Hervormd, 9 zijn Gere formeerd, 8 Rooms-Katholiek, 2 Ne derlands Hervormd op Gereformeer de grondslag, één Gereformeerde Gemeente, één Christelijk Gerefor meerd. Eén kandidaat hangt de humanisti sche beginselen aan en één kandidaat zegt geen godsdienstige of levensbe schouwelijke overtuiging te hebben. Welke van de 36 kandidaten zich over een tijdje burgemeester van Bruinis se mag noemen is nog niet bekend. ARNHEM - Minister Korthals Al- tes (justitie) overweegt om de huidige koepelgevangenis in Arnhem als ge vangenis te handhaven. De bewinds man zei dat tijdens de officiële ope ning van het nieuwe huis van bewaring in Arnhem. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Eerder al besloot de raad in de Dorpsstraat in Scharendijke éénrichtingsverkeer in te stellen. (Foto: Joop van Houdt) Krediet van 157.000,- gevoteerd SCHARENDIJKE - „Ik zag eerst het nut i van een dorpsplan niet zo m, maar daar ben ik van teruggeko men. Dit is een prima idee", aldus J. M. van Langeraad. Niet alleen Van Langeraad, maar ook de overige raadsle den toonden zich bijzonder ingenomen met de vervroeg de reconstructie van het gebied Dorpsstraat/Dijkstraat/ Zwarte Plein/Baken in Scharendijke. De raad schaarde zich unaniem achter het voorstel van het college om een krediet van 157.000,- beschikbaar te stellen voor uitvoe ring van de werkzaamheden. Het is de bedoeling dat een groot deel van de werkzaamheden nog dit jaar wordt uit gevoerd. In het dorpsplan Scharendijke stelt men dat er aardig wat moet gebeuren aan het genoemde gebied. „Binnen het gebied leeft een aantal aspecten dat vraagt om een dorpsvernieu- wingsaanpak, dat wil zeggen een geïntegreerde aanpak". Naast het feit dat de rioleringen in het gebied aan vervanging toe zijn gaat het vooral om problemen voor wat betreft de openbare ruimte. In het dorpsplan worden verkeers- onveilige situaties gesignaleerd en stelt men dat er sprake is van het op plaatsen waar dat niet gewenst is parkeren van vrachtwagens. Verder wordt melding gemaakt van slechte bestrating, het ontbreken van trot toirs en groenvoorzieningen. In het dorpsplan wordt een aantal maatregelen genoemd om een en an der te verhelpen. Om verbetering te brengen in de verkeerssituatie in de Dorpsstraat besloot de raad eerder om daar bij wijze van proef geduren- Als raad positief besluit neemt: BURGH-HAAMSTEDE - De achtduizend gulden resul taatpremie die is toegekend door het rijk aan de gemeen te Westenschouwen wordt onder andere besteed voor ver keersonderwijs aan de schoolkinderen. De commissie algemene en bestuurlijke zaken kwam tot dit advies tij dens de openbare commissievergadering die gehouden werd in het gemeentehuis te Burgh-Haamstede. VVN, M. C. Pieterman, die van me ning is dat kinderen, wat verkeers veiligheid betreft achterblijven op school. Pieterman geeft ook voor lichting aan ouderen die door de groei van het verkeer niet meer de straat op durven. Volgens Geleijnse kan vijfentwintighonderd gulden be steed worden om het budget van Pie terman aan te vullen. G. J. W. van der Salm (PvdA) kon het tijdens de commissievergadering eens zijn met het voorstel van Ge leijnse om contact op te nemen met Pieterman. Van der Salm voegde daar nog aan toe dat hij het jammer vond dat de zeventigduizend gulden niet in z'n geheel besteed kon worden aan de regio. Hij was van mening dat ze op regionaal gebied veel hadden kunnen doen met zo'n bedrag. De voorzitter van de commissie, A. J. Padmos sloot zich daarbij aan. Vol gens Padmos hadden ze met de zeven tigduizend gulden veel meer kunnen doen. Karolingische Burght Tijdens de openbare commissiever- De achtduizend gulden is een deel van de totale zeventigduizend gulden die is toegekend aan de provincie Zeeland. De commissie moest haar advies uitbrengen over de wijze waarop het geld besteed kan worden. In aanmerking kwamen een alcohol voorlichtingscampagne, de actie auto-gordel, vast en zeker en ook voorkoming van criminaliteit. Schoolkinderen J. C. de Feiter (WD) kon het met de drie voorgestelde bestedingen eens zijn, maar deed tevens de suggestie aan zijn collega-commissieleden, om een deel van dat geld te gebruiken om de schoolkinderen meer verkeersles te geven. Dit in overleg met Veilig Verkeer Nederland en in samenwer king met de onderwijzers. Hij is van mening dat het nuttig is om de ver keersveiligheid te vergroten door te beginnen met de kleinste verkeers deelnemers. C'DA-commlssielid J. W. Geleijnse stelde de commissie voor om contact op te nemen met de voorlichter van gadering kwam ook de eventuele toe komstige ontwikkeling van de Karo lingische Burcht ter sprake. Directeur gemeentewerken W. van Meerten heeft het college geadvi seerd om tweeëntwintigduizend gul den vrij te maken om een plan te ont wikkelen voor de burght en de omliggende grond. Hiervoor wordt Archeoplan in de arm genomen. Dit planbureau gaat voortborduren op het plan dat jaren geleden gemaakt is door Jacobs. Voor de tweeëntwintig duizend gulden wordt een ontwerp gemaakt voor het burchtterrein, een buitenontwerp en randvoorwaarden. Met dit plan kan een beraming gemaakt worden van de totale kos ten. Voor Van der Salm is het duidelijk dat plannenmakerij geld kost, iets wat al eerder gebleken was. Hij zegt de prijs die het planbureau vraagt, niet te kunnen beoordelen, maar dat het wel waardevol voor de toekomst is dat er zo'n plan komt. Het PvdA- commissielid vindt het echter wel' noodzakelijk dat de burcht zelf niet overhoop gehaald wordt. Noodzakelijk Ook voor Geleijnse is het noodza kelijk dat het onderzoek er komt. Volgens hem draagt het bij tot de rea lisatie van het project. De Feiter heeft ook geen bezwaar tegen het ad vies van de directeur gemeentewer ken. Hij ziet de belangrijkheid in om een educatief centrum op te zetten als een slechtweervoorziening, voor de Commissielid G. J. W. van der Salm vindt het jammer dat het geld niet regionaal besteed wordt. steeds groter wordende groep toe risten. Hij vindt het echter ook belangrijk dat het college moet onderzoeken hoe het met de subsidiemogelijkhe den ten opzichte van dit plan zit. Het VVD-commissielid vindt het prima dat er een plan gemaakt wordt, maar heeft er moeite mee, als er nog vijf jaar gewacht moet worden voordat er iets gerealiseerd kan worden. Voor zitter van de commissie, A. J. Pad mos vertelt dat een subsidie-aan vraag pas wordt ingewilligd, op het moment dat daar een plan aan ten grondslag ligt, maar hij zou het voor stel van Dc Feiter meenemen naar het college. Tijdens dc raadsvergade ring zal blijken of ook dc raad het eens is met het advies dat de commis sie hen geeft. de de zomermaanden eenrichtings verkeer in te stellen. Ook werd besloten Heidemij ad viesbureau te vragen om een ver keerskundige visie voor het gebied op te laten stellen. Nu is door tussen- komst van het ministerie de moge lijkheid ontstaan om met een bijdra ge van 70.000,- van het ministerie van WVC een start te maken met de reconstructie van het gebied. Voorwaarden Daar verbindt het ministerie wel een paar voorwaarden aan. Zo moet de gemeente zelf ook flink wat geld steken in het project en de werkzaam heden moeten voor een groot deel nog dit jaar worden uitgevoerd. Alles bij elkaar betekent de reconstructie voor de gemeente een investering van 157.000,- Geen klein bedrag, maar na aftrek van de subsidie van het ministerie komt het neer op een bedrag van 87.000,-. De kosten voor de aanleg van nieuwe riolering kan bovendien worden gedekt uit de daarvoor aan gelegde reserve. Tijdens de raadsvergadering werd verder niet ingegaan op wat de recon structie van het gebied precies in gaat houden. Wel is bekend dat het bij de reconstructie van het Zwarte Plein erom gaat dit plein meer het uiterlijk van een parkeerterrein te geven. Ook wordt aandacht besteed aan het wat groener maken van het plein. Positief De leden van de gemeenteraad rea geerden onverdeeld positief op het feit dat één van de onderdelen van het dorpsplan voor Scharendijke al zo snel gestalte krijgt. „Het gezegde dat men het ijzer moet smeden als het heet is gaat hier duidelijk op", was het commentaar van SGP/RPF- woordvoerder J. Lv F. Bolleman. CDA-woordvoerster P. W. Berre- voets-Ringelberg sloot zich daar vol mondig bij aan. „Het is heel plezie rig dat er zo snel resultaat geboekt wordt". Ook G. A. M. Cobussen (PvdA) be tuigde zijn instemming met de ver vroegde reconstructie van het gebied. „Ik vraag me alleen af of we de werk zaamheden niet samen kunnen laten vallen met het leggen van de kabel voor Zekatel". Wethouder W. G. Ren den reageerde daarop met de opmer king dat daar in de eerste fase van de reconstructie zeker geen sprake van zal zijn. „Wellicht dat we daar in de tweede fase iets mee kunnen", aldus Renden. Elkerzeeseweg Geen enkele moeite had de raad met het voorstel van het college om een krediet van 8500,- beschikbaar te stellen voor de reconstructie van een gedeelte vdn de Elkerzeeseweg. Het gaat in dit geval om het gedeelte tussen de bebouwde kom van Eiker zee en de bebouwde kom van Scha rendijke Ook hier geldt dat de recon structie wat eerder komt dan aanvankelijk gepland. Verwachting tot vrijdagavond: Eerst nog een enkele bui Af en toe zon maar eerst nog een en kele bui. Minimumtemperatuur on geveer 12 graden. Middagtempera- tuur omstreeks 19 graden. Matige noordenwind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 4 sept. Zaterdag: Zonneschijn: 20% Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 18 graden Windkracht: noordwest 3 Zondag: Zonneschijn: 40% Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 8 graden Middagtemp.: 17 graden Windkracht: noord 3 Maandag: Zonneschijn: 30% Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 9 graden Middagtemp.: 17 graden Windkracht: noord 3 ZON- EN MAANSTANDEN 1 sept. Zon op 06.51, onder 20.27 Maan op 08.10, onder 20.23 Eerste Kwartier: 8 september (11.49) HET WEEROVERZICHT DE BILT - In het front dat van de Noordzee afkwam en over ons land trok ontstaat een storing die komen de nacht van noordelijk Frankrijk naar richting Denemarken trekt. Hierdoor zullen er vannacht en in de ochtenduren enkele buien gaan val len. De kans daarop is het grootst, in het zuiden en oosten. De temperatuur daalt vannacht tot ongeveer 12 gra den. Later op de dag komt een rug van hogedruk dichterbij wat af en toe zon betekent. De middagtemperatuur komt in de buurt van 19 graden. De wind waait uit het noordwesten en is matig, kracht 3. Ook na morgen blijft de luchtaanvoer uit het noorden ko men en dat houdt in dat de middag- temperatuur rond de 17 tot 18 graden komt te liggen. AMSTERDAM - De Universiteit van Amsterdam (UVA) betaalt de ko mende drie jaar het topsalaris van 1,2 miljoen gulden aan de nieuwe adjunct-secretaris C. Dallinga- Hunter. Daarmee verdient zij meer dan haar directe chef, secretaris drs. R. Bleijerveld (170.000 gulden bruto per jaar) of de voorzitter van het col lege van bestuur. Het weekblad van de UVA, Folia, maakt hiervan deze week melding. SCHARENDIJKE - Het bestuur van de Scharendijkse jeugdsoos Trace heeft definitief besloten de soos op te heffen. Door dc geringe be langstelling voor de soosavonden was het niet langer mogelijk renda bel te draaien. De schulden waar het bestuur tegenaan keek werden steeds groter. Trace heeft dertien jaar bestaan. Wethouder van Middenschouwen W. G. Renden liet weten het bijzonder spijtig te vinden dat Trace ophoudt te bestaan. „Het nieuwe soosbestuur heeft de laatste anderhalf jaar zijn uiterste best gedaan om de jeugdsoos aantrekkelijk te maken voor jonge ren. Er werden allerlei activiteiten opgezet". De belangstelling voor de 'gewone soosavonden' werd daardoor echter niet groter. „Op zaterdagavon den waren er soms maar vier a vijf jongeren. Vrijdags was dat aantal meestal hoger, zo'n 15 20". Om de soos rendabel te kunnen laten draai en zijn echter zo'n 40 a 50 belangstel lenden per avond nodig. Volgens Ren den zijn de disco's in Renesse er debet aan dal het is misgelopen met de soos. „Die trekken de jeugd naar zich toe. De belangstelling voor het gewo ne soosgebeuren is daardoor de afge lopen jaren sterk teruggelopen". Het soosbestuur zelf was niet bereikbaar voor commentaar. In overleg met J. Elenbaas van de Stichting Jeugd zal het soosbestuur de komende tijd de verplichtingen afwerken die nodig zijn voor het opheffen van de vereni ging.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1