CASPER VAN ADEL Groei museumbezoek niet onder brede lagen van de bevolking musicolumn Dans op de Veluwe Schoonmaken van Oostzee kost miljoenen Aanvullende studiefinanciering stagneert voor 700 studenten Studenten verstoren toespraak Deetman Duitse Romantiek vier weken lang in Renesse ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 29 augustus 1989 Nr. 24600 5 ZIERIKZEE - De groei van het aantal museumbezoe kers van 2,6 naar 20 miljoen in de periode tussen 1950 en 1988 heeft zich slechts in beperkte mate afgespeeld onder brede lagen van de bevolking. Ondanks het streven deze situatie te veranderen, bezoeken mensen met een hogere opleiding nog altijd drie keer zo vaak een museum als omgekeerd het geval is. Dit blijkt uit een onderzoek van de Utrechtse cultuursocioloog dr. H. Ganzeboom en drs. F. Haanstra van het Amsterdamse Centrum voor Onder wijsonderzoek naar de samenstelling en benadering van het publiek door Nederlandse musea. Het onderzoek werd verricht in opdracht van het ministerie van cultuur (WVC) en wordt vandaag (dinsdag) in Den Haag gepre senteerd op het vijftiende wereldcongres van de Interna tional Council of Museums (ICOM). ROTTERDAM - De tweede Neder lands/Vlaamse toneelschrijfprijs van 20.000 gulden is dit jaar toegekend aan de schrijfster Judith Herzberg voor haar stuk Kras. Dit is vrijdag bij de start van het Theaterfestival in Rotterdam bekendgemaakt door W. Hofman, voorzitter van het fonds voor culturele omroepprodukties. Het bedrag is beschikbaar gesteld door het ministerie van WVC. Nadat het bruidspaar van harte was gefeliciteerd met deze bijzonde re dag nam ik plaats aan het enige ta feltje dat nog niet bezet was. Mijn ogen volgden vol spanning de loop route van de bediensters die de gas ten van koffie met kostelijke lekker nijen voorzagen. Van alle mensen die zich in dit Veluwse restaurant bevon den kende ik slechts de bruidegom maar hij had het te druk met het in ontvangst nemen van kussen en ca deautjes om zich met mij bezig te houden. Zo zat ik daar in eenzaam heid te peinzen en te hopen dat de be diensters ook een afgescheiden orga nist zouden aanschouwen die na de toetsen geroerd te hebben in de trouwdienst als orgel-leviet toch wel een gebakje verdiend had. Het was een bijzondere huwelijks- dienst geweest. Slechts het gebouw en de reeds genoemde organist wa ren van onverdacht reformatorische substantie terwijl de feestgangers tot meer evangelische kringen be hoorden. En dat was te merken. De dienst verliep in een ongewone spon taniteit met veel momenten van sprankelende humor maar dan weer grote intensiteit. In zelf geformu leerde beloftes belooft het echtpaar elkaar trouw, vaders spreken bij de handoplegging woorden vanuit het hart, de huwelijkskus wordt met uit bundig applaus begroet en daar om heen zingen we uit volle borst tóp pers uit de muzikale fruitmand. Mag ik hierbij komen zitten vraagt een dame met lange rode ha ren. Ik had net de eerste hap van het gebakje genomen en zwijgend knik ik van ja. 'Waar komt u vandaan als ik vragen mag?' 'Uit Zeeland' zeg ik. 'Dat is ook toevallig! Wij ook en wat is uw beroep?' Ik musiceer' ant woord ik. 'Dat is ook toevallig. Ik dans'. Zo zaten we samen aan het hoekje van een tafel, twee Zeeuwse mensen op de Veluwe, een reformatorische organist en een evangelische danse res. Wie deze werelden van binnenuit kent weet dat het tegenovergestelde niet bestaat. Terwijl mijn gedachten op een receptie normaliter niet hoger reiken dan de hoogte van een moor kop begint deze vrouw zonder schroom een intense getuigenis af te leggen wat de dans in haar geloofsle ven betekent en hoe ze met haar dansgroep probeert mensen op een andere manier te bereiken. We raken in gesprek. We praten over uit calvi nistische hout gesneden Nederlan ders die het zoals ik nooit verder dan de stoelendans gebracht hebben, we gaan naar Israël waar chassidische Joden op Simchat Thora met wets rollen op straat dansen en op het laatst blijkt de evangelische dame me boven m'n alledaagse gebak niveau uitgetild te hebben want een deel ligt nog onaangeroerd op het schoteltje. Even later wordt er ge danst. Niet de dame naast mij, maar een meisje van twintig jaar staat in witte kleren klaar en danst een zelf ontivorpen choreografie op de tekst en muziek van psalm 27. In haar be wegingen toont ze gebaren van vreugde en verlangen, van roepen en uitkomst. Een ervaring en een ge bakje rijker rijden we diep in de nacht richting Zeeland. In gedachten zie ik ze vliegen, de ,,refo-gels". Ze nestelen ook op Schouwen-Duiveland. Er zijn ook bont gekleurde, vrolijke kwetteren de vogels aan de andere kant van het bos. Ze leven gescheiden van elkaar, in eigen groepen. Als er toevallig vo gels verdwaald raken in een andere groep begrijpen ze vaak niets van die andere vogels. Zelf ben ik een hele rare vogel, die soms het hele bos van links tot rechts doorvliegt. Ik kom bij de grote donkergevederde vogels en ik eet gebak bij uitbundige vo geltjes aan de rand van het bos, en telkens valt me een ding op: het zijn verschillende vogels... maar ze zin gen allemaal. In vele toonsoorten en diverse tempi maar ze zingen dan toch maar. Er zijn ook vogels die zelfs willen dansen. Dat lijken hele vrolijke vogels maar dat is niet hele maal waar. Je kunt zingen van vreugde maar ook zingen in verdriet. Zo kun je ook in de dans dezelfde vreugde en hetzelfde verdriet uiten. Wie denkt dat dansen alleen met ple zier te maken heeft blijft steken in de doodsheid van een discodreuntje. Wie het wel door heeft begrijpt dat er in sommige landen zelfs rouwdansen bestaan. De klank van muziek en de taal van het lichaam, het zijn midde len om boven de zorgen uit te komen. Als ik diep in de nacht thuis kom hoor ik dat er in de nabije omgeving een ander huwelijk onverwacht door de dood beëindigd werd. Wat een dag. een trouwdag en een rouwdag, een begin en een einde. Het scheelt maar een letter. De volgende dag lees ik de rouwadvertentie in de Nieuws bode en daarboven staat....een lied. Muziek verbinden wij vaak met een feestelijke gebeurtenis. Muziek hoort bij een bruiloft. Maar als rare vogel die het hele bos doorvliegt heb ik ontdekt dat muziek mensen vaak meer bereikt bij een begrafenis dan een bruiloft. Het is een lied, een tekst of een melodie. Meestal zo een voudig mogelijk. Muziek hoort bij het feest. Ik doe er graag aan mee en het levert ook nog eens een gebakje op. Maar als muziek alleen feestmu ziek was bij het begin van een huwe lijk en zou verstommen aan het einde koos ik een ander beroep. Muziek is oneindig veel meer en daarom kon ik ook vandaag schrijven over een meisje dat in witte kleren danst op de Veluwe. MARZAS Tbr gelegenheid van het maandag geopende congres van de internatio nale vakorganisatie voor musea en museummedewerkers zijn ruim 1500 vertegenwoordigers van musea uit meer dan 100 landen naar Den Haag gekomen. Het algemene thema is 'Musea als generatoren van cultuur'. De specialisten zijn georganiseerd in internationale comité's en komen apart bijeen. Publiek Met name musea voor moderne kunst trekken nog steeds hetzelfde 'élitepubliek dat dertig jaar geleden ook al kwam, zo hebben Ganzeboom en Haanstra geconstateerd. Het steeds groeiende aantal musea in de niet-kunst sector heeft een gevarieer der publiek weten te trekken. Inten sieve educatieve begeleiding heeft een drempelverlagend effect, aldus het onderzoek. Tegelijkertijd is ech ter vastgesteld dat intensieve, 'eman ciperende' museumeducatie in de ja ren tachtig steeds minder voorkomt. Ganzeboom en Haanstra menen dan ook dat bij de discussie over het congresonderwerp niet moet worden vergeten dat de groei van het mu seumbezoek niet heeft geresulteerd in een groter bereik van alle lagen van de bevolking. De ICOM werd opgericht in 1946 en heeft afdelingen in 72 landen. In zijn openingsrede deelde secretaris-gene raal Mayor van de Unesco maandag mee dat deze VN-organisatie priori teit zal blijven leggen bij de ontwik keling van musea in ontwikkelings landen. Dat houdt onder meer in dat er geld wordt gereserveerd voor de opleiding van personeel en wat er verder aan technische hulpmiddelen nodig is om de groei van musea te be vorderen. Als ander belangrijk streven van de Unesco-activiteiten op dit terrein noemde hij een betere verspreiding van het tijdschrift Museum, dat de museummedewerkers in de Derde Wereld schriftelijk kan voorzien van de broodnodige deskundigheid. Mayor meende verder dat musea meer aandacht zouden moeten schen ken aan educatie. ,,In musea wordt er vaak van uitgegaan dat de bezoekers goed kunnen lezen. Dat blijkt uit de vele schriftelijke toelichtingen in het gebodene. Daardoor wordt niet al leen tweederde van de volwassen we reldbevolking zonder meer uitgeslo ten van museumbezoek, maar ook dat deel van de bevolking dat het le zen maar moeizaam beheerst", aldus Mayor. SALZBURG - De directeur van de opera van Brussel, de Belg Gerard Mortier, is benoemd tot artistiek lei der van het Salzburg festival. Hij volgt de vorige maand overleden Her- bert von Karajan op. Mortier zal in oktober 1991 aantreden tezamen met Hans Landesman, nu nog lid van het festivalbestuur, die is benoemd tot fi nancieel directeur van het festival, zo heeft het bestuur van het festival be kendgemaakt. ROTTERDAM - Het schoonmaken van het vrachtschip de Oostzee, waarin lekkende vaten epichloorhy- drine de rest van de lading besmeurd hebben, gaat veel langer duren dan werd verwacht. Aanvankelijk wer den de werkzaamheden op een week geschat, maar de totaal benodigde tijd wordt nu geraamd op vijf weken. De verwachting is dat de Oostzee half september schoon kan worden afgeleverd, aldus woordvoerder T. Buijs van Depot Milieubeheer uit Spijkenisse, het bedrijf dat in op dracht van de reder de werkzaamhe den verricht. Nadat wat betreft de kosten van de schoonmaakoperatie aanvankelijk over enige tonnen werd gesproken, lijkt het er nu op dat het eerder in de richting van enkele mil joenen guldens gaat. Depot Milieubeheer heeft nu de 1.200 vaten epichloorhydrine uit het eerste ruim gehaald en gereinigd. Echt zichtbaar besmeurd door de lek kage waren 32 vaten, aldus Buijs. De lekkende vaten zelf werden enige we ken geleden al bij de Westduitse ha venstad Brunsbuyttel van boord ge haald. In het tweede ruim bevinden zich nog 2100 vaten, die allemaal van boord moeten worden gehaald. Ook de overige lading in dit ruim - rollen staaldraad, pallets met soorten plas tic en mode-artikelen - moet van boord worden gehaald en schoonge maakt. „Elke dag blijkt dat er meer werk aan zit dan wij aanvankelijk dachten", zo verklaarde Buijs de te genvallende planning. De Oostzee ligt afgemeerd bij Tankcleaning Rot terdam in de Botlek. Minister Brinkman van cultuur (WVC) ging tijdens de opening in op de culturele betrekkingen in de Eu ropese Gemeenschap (EG) na de 'een wording' van de Europese markt in 1992, „De EG is een economisch ver drag, geen cultureel verdrag. Cul tuuruitingen kunnen echter ook wor den beschouwd in termen van economische goederen, diensten, personen en verkeer en vallen als zo danig wel degelijk onder het ver drag", aldus Brinkman. De bewindsman streeft naar het op nemen van „zoiets als een culturele paragraaf" in het EG-verdrag om te bepalen in welke mate en tot op wel ke hoogte er in dit geval moet worden afgeweken van het 'vrije markt principe. „Zo'n paragraaf, of een ver gelijkbare formule, zou een ding moeten bewerkstelligen: ruimte voor een nationaal cultuurbeleid, ruimte voor de geest naast het geld, voor het iq naast de Europese munteenheid de ECU", aldus Brinkman. GRONINGEN - Een klein deel van de studenten die via de hardheids clausule in aanmerking komt voor aanvullende studiefinanciering krijgt deze sinds 1 april niet toege kend. Hun aanvragen worden door de Informatiseringsbank in Gronin gen in afwachting van de vaststelling van een nieuwe regeling aangehou den. Dit heeft een woordvoerder van de Informatiseringsbank meege deeld. Het gaat tot nu toe op een totaal van 560.000 om ongeveer 700 gevallen van studenten, die jonger zijn dan 21 jaar en gescheiden ouders hebben en bij wier aanvrage alimentatie een rol speelt. De aanvragen van alle andere catogorieën studenten die een beroep op de hardheidsclausule doen worden normaal afgehandeld. In de praktijk betreft het vooral studenten voor wie een alimentatie wordt betaald, die la ger is dan wat als ouderlijke bijdrage mogelijk wordt geacht. Verschil Gaat het om gevallen dat er - in aanvulling op de alimentatie - sowie so een bedrag als aanvullende studie financiering toegekend kan worden, dan heeft daarvan wei uitbetaling plaats. In die gevallen zit de student alleen met het probleem dat hij het verschil tussen de alimentatie en de vastgestelde ouderlijke bijdrage niet ontvangt. De oorzaak van de problemen is een uitspraak van het college van be roep voor studiefinanciering. Deze hield in dat het ministerie van onder wijs en wetenschappen bij de vast stelling van de grootte van de aan vullende studiefinanciering er niet van mag uitgaan dat alimentatie be talende ouders nooit weigerachtig mogen zijn de vastgestelde ouderlij ke bijdrage te betalen. Per geval zou door het ministerie moeten worden onderzocht of het on redelijk is te verwachten dat de ou ders de alimentatie verhogen tot de redelijk geachte ouderlijke bijdrage. Volgens een woordvoerder van de In formatiseringsbank wordt hard ge werkt aan het maken van een nieuwe, definitieve regeling voor bedoelde groep studenten. Het gaat daarbij om hot formuleren van beleid dat vol gens het college van beroep „zowel in praktische zin uitvoerbaar is als ook gelet op de budgettaire ruimte". AMSTERDAM - Studenten van de actiegroep De zeven vette jaren heb ben maandag de openingsrede van demissionair onderwijsminister Deetman op de Hoge School Holland verstoord. Ongeveer 15 studenten drongen de ruimte binnen waar Deetman op het punt stond om zijn rede af te steken. Een van ben sprong op het podium en nam het woord. De actiegroep beschuldigt de mi nister ervan, zeven jaar lang afbraak beleid op het gebied van onderwijs, studenteninkomen en rechtspositiete hebben gevoerd. De Hogeschool is volgens De zeven vette jaren mede schuldig aan dat beleid. Na de toespraak verlieten de actie voerders demonstratief de zaal en kon Deetman zijn toespraak alsnog houden. Woensdag' 30 augustus Nederland 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.30 uur Vrouw zijn, informatief ma gazine. 16.00 uur Portraits of America, documentaire-serie. 16.50 uur Lassie, Amerikaanse serie. 17.15 uur Jop en z'n pa, jeugdpro gramma. 17.30 uur Journaal. 18.30 uur Scouting Europe, Nawaka '89. Ontmoeting van zeeverkenners in Roermond. 19.00 uur Journaal. 19.17 uur Verkiezingsuitzending van Democraten '66 (D'66). 19.19 Gospclmagazine, muziekpro gramma. 19.45 uur Danger Bay, Canadese se rie. Afl.: Gevaar onder water. 20.19 uur Het Nationaal Toernooi voor Gehandicapten, reportage van dit op 16 en 17 juni jl. in Hilversum gehouden evenement. 21.48 uur De Bergrede, programma voor jongeren. 22.30 uur Journaal, 22.40 uur Tijdsein, actualiteitenma gazine. 23.10 uur Marskramers, serie ont moetingen met mensen die in de meest uiteenlopende omstandighe den met hun religie bezig zijn. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 17.00 uur My dear secretary, Ameri kaanse speelfilm. 18.35 uur Countdown special: disco rap, muziekprogramma. 19.25 uur Family Ties, Amerikaanse comedyserie, 20.00 uur Journaal. 20.28 uur Verkiezingsuitzending van de partij Communisten van Neder land. 20.30 uur Run the gauntlet, sport- spektakel in een serie van vier afleve ringen. Afl. 4. Herh. 21.20 uur Nieuwslijn, actualiteiten magazine. 21.45 uur Special: Paul McCartney, muziekspecial. 22.40 uur Apollo II, de eerste mens op de maan, documentaire. 23.05 uur Pin up club, erotisch maga zine. 23.45 uur Journaal. Nederland 3 09.00, 13.00 en 17.50 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.00 uur Voorlichtingsprogramma Effectief omgaan met conflicten. 18.15 uur Voorlichtingsprogramma Por favor. 18.30 uur Sesamstraat, 18.45 uur Bruintje beer, tekenfilmse rie. 18.54 uur Nacht en dag, filmportret van de Amsterdamse kunstschilder Dick van der Meijden. 19.49 uur Midlotto. 19.55 uur Verkiezingsuitzending van de Vrouwen Partij (VP). 20.00 uur Journaal. 20.20 uur Verkiezingsuitzending van de partij Realisten Nederland (RN). 20.26 uur Avondvoorstelling: D.H. Lawrence's doorbraak, tv-film. 21.52 uur Studio Sport. 22.25 uur Verkiezingsuitzending van het Gereformeerd Politiek Verbond (GPV). 22.30 uur Journaal. 22.40 uur Den Haag vandaag, parle mentaire rubriek. RENESSE - Gedurende de maand september is in de Hervormde kerk te Renesse een serie van vier concer ten met muziek gecomponeerd door Duitse componisten uit de periode van de Romantiek. Deze concerten, die steeds op zaterdagavond om 20.00 uur beginnen worden gegeven door musici, die allen werkzaam zijn in Zeeland. Aanleiding voor deze concertense rie is het feit, dat in deze kerk een or gel staat, dat in 1882 door de Duitse orgelbouwer Oberlinger is vervaar digd; een instrument dat uitstekend En daarvan is Lauw Babbel stil ge worden. Het waren de zenuwen, en kel de zenuwen, dat hij zo te keer was gegaan. Dat heeft hij de dominee ook gezeid, maar die eist erkenning je gens Lidewei. Nou, welke boer gaat nu buigen voor zijn eigen dochter? Maar de naam van de hoeve is thans een bespotting en hij ziet met vrees de schouw in de omgeving links van Likkebaard tegemoet En tóch, Lauw schouwt dolgraag. Welke hoofd-ingeland doet dat niet graag? Je gaat met het gezag van een Caesar bijkans door de Tanden, je wil is wet, je wet wil! In de kleine huiskamer zitten ze op de eerste middag tegenover elkaar; Lauw Babbel en Dingeman van Adel. Er wordt weinig gepraat. Lauw ziet Dingeman aan en dan hebben zijn ge dachten geen banden meer. Dóór, op die plaats, heeft wat jaren terug, ook een Van Adel gezeten; Jeroen van Adel. Die had bij juiste wederzijdse berekening tussen Casper en hem, zijn schoonzoon moeten worden Neen. neen, hij wil er nu niet aan den ken, want dan komt er bitter en zoet, het eerste vooral, in zijn mond. Hij wil Ja, wat wil Lauw eigenlijk? Hij wil voort, weg, waarheen? In zijn eigen huis vindt hij geen rust. „Laten we opstoppen", zegt hij te gen Dingeman en zucht. Niet de opluchtende zucht van een mens die naar buiten verlangt, doch de zware 22.55 uur Nieuws voor doven en slechthorenden BRT 1 17.30 uur De- woudlopers, Britse jeugdserie. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatieserie voor de allerkleinsten. Afl. 2. 18.05 uur Plons, afl.: Plons en de jon ge uil. 18.10 uur Merlina, detective-serie voor kinderen. Afl. 51. 18.35 uur De tovenaar van Oz, Japan se animatieserie. 19.00 uur Uitzending door derden, programma van de Katholieke Televisie- en Radio Omroep. 19.25 uur Mededelingen en program ma-overzicht 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Een zaak voor twee, Duitse detective-serie. Aansl. Uitslagen Nationale Loterij. 21.00 uur Begin de revolutie maar zonder mij, Amerikaanse speelfilm. 22.25 uur Kunst-zaken. 22.30 uur Nieuws Aansl. Paardenkoersen 22.45 uur Coda: Verloofden, van Pier re Kemp. BRT 2 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. Afl. 817 19.23 uur Superkat en supermuis. Afl. 52. 19.28 uur Programma-overzicht 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Rondom de mensaarde, 14- delige serie over weer en klimaat en over de invloed die ze hebben op het leven van de mensen. Afl. 11, 20.50 uur De geest en de vorm, 10- delige Japanse serie waarin de kunst criticus Shuichi Kato toont hoe de Ja panse cultuur ontstaan en ontwik keld is. Afl. 3. Aansl. Verkeerstip Donderdag 31 augustus Nederland 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 17.01 uur Neighbours, Australische serie. 17.24 uur Popeye, tekenfilmserie. 17.30 uur Journaal. VARA's kindermenu: 17.41 uur De avonturen van Teddy Ruxpin, tekenfilmserie. Herh. 18.04 uur De Freggels. 18.17 uur De smurfen, tekenfilmserie. 18.40 uur Boes, tekenfilm. 19.00 uur Journaal. 19.17 uur Verkiezingsuitzending van Lijst Janmaat/Centrum Democraten (CD). 19.21 uur De baas in huis?, Ameri kaanse comedyserie. 19.45 uur Labyrinth, spelprogramma gepresenteerd door Peter Jan Rens. 20.07 uur Stadsgeneugten, humo ristische Engelse tekenfilmserie. 20.20 uur De kat en de kanarie, Ame rikaanse speelfilm. 21.55 uur Hoogtepunten uit shows van Tommy Cooper. 22.30 uur Journaal. 22.40 uur Bridgets keus, 4-delige En gelse miniserie naar de roman Beha- ving badly van Catherine Heath. Afl. 4 (slot). Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 16.10 uur De stille kracht, Nederland se serie. 18.45 uur David de kabouter, teken filmserie. geschikt is voor de vertolking van ro mantische muziek. Voorts zal tijdens deze concertenreeks aandacht ge schonken worden aan het feit, dat het dit -jaar 150 jaar geleden is; dat de Duitse orgelcomponist Josef Rhein- berger is geboren. Tijdens elk concert zal één van zijn 20 orgelsonates inte graal worden uitgevoerd. Zaterdag 2 september vindt het eer ste concert plaats. Dit wordt gegeven door de organist Kees van Eersel, or ganist van de Grote of Maria Magda- lenakerk te Goes en stadsbeiaardier van Zierikzee en Veere. Voorts werkt aan dit concert mede diens echtgeno- borstbenauwende zucht van een angstig radeloos man. Ze rijzen uit hun stoel omhoog en lopen even later langs de kaai naar de eerste boer van hun wijk. Stap, stap, treden de 'voeten der hoofdingelan den het pad. Dingeman van Adel zwijgt, dat is gewoon, Lauw Babbel zwijgt ook, dat is ongewoon. En vreemd schielijk als Lauw voortgaat, merakel! Janus Vreugdenhil van Zeldenrust heeft de heren opgewacht met koffie en koek. Hij weet wel - hoofdinge landen dienen rechtschapen man mensen te zijn - dat een eventueel be zwaar tegen een doorwatering of een berm niet met een kop koffie wordt verdonkeremaand, maar kwaad doet een passende ontvangst nimmer. Dies staan twee mooie breedleunige stoe len met bont gebloemd pluche in de kamer klaar en pruttelt de koffie ge wichtig, wanneer de heren het erg op komen. Lauw Babbel stapt rechts van Din geman van Adel. Lauw kucht, soms hoest hij. Op het erf van Zeldenrust (bestig hoog land is het hier) lijkt het wel of Lauw nóg schielijkcr wil gaan lopen. Janus Vreugdenhil wacht hen op bij de deur en noodt allereerst om bin nen te komen. Daartegen zou Lauw - zo het niet tergend onbelècfd ware - zich thans heftig wensen te verzetten. Want binnen vreest hij met een pijni gende angst, een zwijgende slrak-ge- 19.10 uur Music masters, muziekquiz gepresenteerd door Ad Visser. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur Verkiezingsuitzending van Groen Links. 20.30 uur Gentemen prefer blonds, Amerikaanse speelfilm. 22.05 uur Vragenvuur, debat tussen de fractievoorzitters van de drie grote politieke partijen i.h. kader van de Tweede Kamerverkiezingen op woensdag 6 september. 23.35 uur Ontdek je plekje: Giet hoorn. Herh. 23.50 uur Journaal. Nederland 3 09.00, 13.00 en 18.20 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Bruintje bèer, tekenfilmse rie. 18.50 uur Buddy, Engelse jeugdserie. 19.15 uur Vogels kijken, natuurfilm- serie. 19.45 uur Verhalenvertellers. Van daag Cuba: Fransisco Garzon Cespe- des met De dood en Dona Francesca. 19.55 uur Verkiezingsuitzending van de Volkspartij voor Vrijheid en De mocratie (VVD). 20.00 uur Journaal 20.20 uur Verkiezingsuitzending van de Vooruitstrevende Minderheden Partij (VMP). 20.26 uur Droom en daad. Afl. 6 21.22 uur Philippides... toestel 89, se rie over hedendaagse communicatie vormen en de effecten daarvan. Afl. 1. 21.52 uur Een keur van Kylians, serie balletten van Jiri Kylian. 22.25 uur Verkiezingsuitzending van de Partij van de Arbeid (PvdA). 22.30 uur Journaal. 22.40 uur Den Haag vandaag, politie ke achtergronden. 22.55 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 17.30 uur De woudlopers, Britse se rie. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatieserie voor de allerkleinsten. Afl. 3. 18.05 uur Plons. Afl.: Plons en de ver geten verjaardag. 18.10 uur Kung Fu, Amerikaanse se rie. 19.00 uur Korte film. 19.10 uur Uitzending door derden, programma van de Liberale Syndica le Omroepvereniging. 19.25 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Buren, Australische serie. Afl. 181 en 182. 20.45 uur Panorama. 21.40 uur Where there is a will, Engel se tv-film. 22.30 uur Nieuws 22.45 uur Wie schrijft die blijft, de le gende van Tijl Uilenspiegel, film van Jean-Pierre Lavaud over de legenda rische Uilenspiegel-figuur naar het boek van Charles De Coster. 23.25 uur Coda: Sonate in d, van D. Scarlatti, uitgevoerd door Mare Mat- thijs. BRT 2 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. Afl. 818. 19.23 uur Superkat en supermuis. Afl. 53. 19.28 uur Programma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Landendocumentaire: Tan zania. 21.00 uur De vlucht van de feniks, Amerikaanse speelfilm. te Henny van Eersel die de klarinet bespeelt. Zij is docente aan de Zeeuw se Muziekschool en soloklarinettiste van het Zeeuws Orkest. Naast een aantal werken van romantische com ponisten w.o. Mendelssohn en Clara Schumann, worden enige werken uit wat eerdere tijd uitgevoerd, w.o. Han del, Krebs en L. Mozart. Dit om de Romantiek tegen een historisch per spectief te plaatsen. Van Rheinberger wordt de 11e sonate gespeeld waar van deel uitmaakt de zeer bekende Cantilena, die tijdens dit concert door klarinet en orgel wordt ge speeld. sloten mond en twee vragend-aansta- rende ogen van Lidewei, die hem aanklagen zullen. Ach, waarom dee dat keind nou toch zo? Maar Janus Vreugdenhil heeft Li dewei de keuken, naast de kamer, ge boden. Die Janus is in zijn soort een hartekenner eerste klas. Hij begrijpt zeer wel iets van Lauw's vaderleed. En binnen, bij een zware pittige si gaar en een kop koffie met een plak warmmakende peperkoek, daar wordt een hartige brok geredekaveld. Eerst over het boerenbedrijf, de veehouderij en de tijd. Dingeman van Adel - wordt onder wijl met kennis van zaken vastge steld - moet als hoofd-ingeland nog wijzer dan wijs leren praten. Zó, dat er geen speld meer tussen te krijgen is. Hij zit nu maar stil en zwijgzaam er bij. Soms geeft hij gelijk, doch meerdere keren knikt hij ontken nend. Nou en als het over de zorgen in deez' dagen van de boer gaat, mocht hij toch minstens in alles wel ja knik ken of gcliek, volkomen geliek zeg gen. Lauw gewaagt ook openhartig van tegenslag met een kalfkoe en van al lerlei andere dingen, die het bestaan lastig kunnen maken. Lauw zucht zelfs aan het einde van al zijn praten, dat het leven zwaar, zeer zwaar is. Hij gaat nóg verder en zegt. beiden even strak aanziende: ,,'t Valt niet mee, mannen, om dóór het leven te ko men (wordt vervolgd) 58 Door FENAND VAN DEN OEVER

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 5