WATERSTANDEN DEURLOO B,V* Hogeweg wordt beveiligd door het fietspad te scheiden van rijbaan Parkeerterrein voor vrachtauto's Landbouwuniversiteit onderzoekt welke geurstoffen mug aantrekt 2 Emancipatienota in commissie Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP. Dinsdag en donderdag Augustus en september Renesse Expositie schilderijen Marja de Lan ge. In het koor van de Nederlandse Hervormde kerk. 14.00-16.00 uur. Augustus en september Zierikzee Expositie grafiek van Saskia Eggink bij de Amro Bank. Tot en met 31 augustus Burgh-Haamstede Zomer-expositie Abraham Blankers. De Burght. Dagelijks van 9.00 tot 12.00 uur, 14.00 tot 17.00 uur en 19.00 tot 22.00 uur. Van maandag 28 augustus tot zaterdag 2 september Zierikzee Expositie etsen Hans Hesper en Leo Smit anz. De Eenhoorn. Dinsdag tot en met zaterdag van 9.00 tot 17.00 uur. Maandag van 13.00 tot 17.00 uur en donderdag ook van 19.00 tot 21.00 uur. Tot en met zaterdag 2 september Zierikzee Expositie Kleine Schatten van Schouwen-Duiveland in bibliotheek De Stolpe; 14.00-17.00 uur (m.u.v. dinsdag), donderdag- en zaterdag morgen van 9.30 tot 12.30 üur, maandag- en donderdagavond van 18.30-20.00 uur. Dinsdag 29 augustus Burgh-Haamstede Commissie financiën in gemeente huis. 19.30 uur. Bruinisse Start nieuwe seizoen Helpt Elkander in Herv. Verenigingsgebouw. 19.30 uur. Woensdag 30 augustus Burgh-Haamstede Openbare commissievergadering al gemene en bestuurlijke zaken in het gemeentehuis. Aanvang 16.00 uur. Oosterland Spreekbeurt mevrouw drs. Hoek-van Kooten (kandidaat Tweede Kamer RPF) in Oosterhof. 20.00 uur. Donderdag 31 augustus Nieuwerkerk Gemeenteraadsvergadering. Ge meentehuis. 20.00 uur. De gehele maand september Burgh-Haamstede De Burght. Expositie Monique Po lak. Dagelijks van 09.00-12.00 uur, 14.00-17.00 uur, 19.00-22.00 uur. Vrijdag 1 september Zierikzee Tros Popformule drive-inn show. Dans- en balletschool Kramer. Zaal open om 19.30 uur. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 2 september Zierikzee Actiedag Kunst en Eer. Havenplein bij muziektent. 9.00 tot 17.00 uur. Openingsbal Dans- en balletschool Kramer m.m.v. Schelde Trio. 20.00 uur. Renesse Concert Kees van Eersel in Neder landse Hervormde kerk. 20.00 uur. Brouwershaven Zeilwedstrijden op het Grevelingen- meer: Selectie evenement Contender- en Europe klasse. Start Brouwersha ven. Zondag 3 september Brouwershaven Zeilwedstrijden op hét Grevelingen- meer: Selectie evenement Contender- en Europe klasse. Start Brouwersha ven. Dreischor Concert Vocaal Ensemble Sint Lau rens en koperensemble Brassionato (Stichting Musi Voca), Nederlandse Hervormde kerk. Aanvang 20.00 uur. Maandag 4 september Zierikzee Politiek jongerenforum in RSG Pro fessor Zeeman. 14.00-17.00 uur. Commissie verkeer in stadhuis. 19.30 uur. Dinsdag 5 september Zierikzee Commissie financiën in stadhuis. 19.30 uur. Donderdag 7 september Zierikzee Thema-middag beter slapen voor ou deren. ANBO-gebouw Paternoster- straat. 14.00 uur. Oosterland Bejaardensoos start weer met haar activiteiten. In dorpshuis Oosterhof. 14.00 uur. Vrijdag 8 september Zierikzee Fancy-fair tbv restauratie Willibror- duskerk, in en rond RK basisschool Willibrordus. 17.00 tot 23.00 uur. Brouwershaven Concert in de Grote- of Sint Nicolaas- kerk. Cantorij Goes o.l.v. Kees van Eersel, orgel en Jan Hage uit Drei schor. Aanvang 20.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SGHDDDgSSJRS -TgL. §it4$-4êÊSs AMSTERDAM - De hersenbank in Amsterdam heeft een groot tekort aan gezond hersenweefsel van overle denen. Mensen zouden in hun Codicil apart moeten opnemen dat zij hun hersenen na de dood ter beschikking Van de wetenschap stellen. Vervolg van pagina 1. een belasting vooor de ambtenaren betekenen. Volgens Groen was de me dedelingenrubriek daarvoor een goe de mogelijkheid. Of de suggestie van De Jong-Van Loo haalbaar is, zal zo zegde Groen toe nader worden onder zocht. De opmerkingen van de com missieleden zullen door het college nader worden besproken waarna op nieuw een hoorzitting wordt gepland om de reacties vanuit het veld te kun nen peilen. ANBO De delegatie van de beheerscom missie van de Wijkbus 60plus had niet voor niets ruim twee uur op de publieke tribune gezeten. De com missie had er evenals het college geen enkel bezwaar tegen om een subsidie van zevenduizend gulden voor deze wijkbus voor ouderen en slecht ter been ziinden toe te kennen. Tfemeer omdat de vooruitzichten van de wijk bus positief zijn. Nu de bus niet lan ger op donderdagavond rijdt, maar daarentegen wel op zaterdagmorgen zijn route rijdt is het gemiddeld aan tal passagiers van 27,28 opgelopen tot 35 personen. Reden voor de commis sie om een eensluidend ja te laten ho ren. Juskommetjes Eveneens positief maar met enige kanttekeningen van de zijde van Van Essen ging de commissie ook ak koord met een subsidie van 1275,- aan Tafeltje Dek je in Zierikzee. Dit bedrag is nodig voor de aanschaf van stalen juskommetjes. De vorig jaar aangeschafte thermocaters leveren zonder gebruik van die kommetjes problemen op omdat de jus bij de an dere gerechten terecht komt. Wat Van Essen het meest bezwaarde was dat hij eigenlijk met een voldon gen feit werd geconfronteerd. ,,Die thermocaters waren de duurste en nu moet er nog 1275,- bij. We kunnen nu echter geen nee zeggen" aldus de christendemocraat. -om het ribbel randje dat nu de schei ding vormt tussen de rijbaan en het fietspad rechtop te zetten, zodat de fietsers niet onverwacht op de rij baan kunnen gaan fietsen. Gevaarlijk Directeur gemeentewerken, W. van Meerten, reageerde hierop met de op merking dat het rechtop zetten van het ribbelrandje een onverantwoord gevaarlijke verkeerssituatie zou opleveren, namelijk het tramrailsef fect. Als fietsers onverhoopt uit moe ten wijken naar de rijbaan dan vallen ze op de rijbaan. Commissielid J. van den Berge (RU) is een voorstander van het voor stel van het college. Hij is ook van mening dat als de afdeling financiën akkoord gaat, de commissie ook ak koord moet gaan. J. W. Geleijnse (CDA) was het met Van den Berge eens dat als de kosten te dekken zijn een positief advies uitgebracht moet worden naar de gemeenteraad. G. J. W. van der Salm vertelde dat de tweehonderd bezwaarschriften er toe geleid hebben, dat de situatie aan de Hogeweg nu aan de orde is. Vol gens Van der Salm wordt de Hogeweg door het busvervoer en de eigen be woners als een 'scheurweg' gebruikt. De PvdA'er kwam ook terug op het voorstel van Van der Haven, om het ribbelrandje rechtop te zetten, terug met de opmerking dat hij daar niets in ziet en dat borden plaatsen weinig zin heeft. H eg Het voorstel van het college gaf Van der Salm het voordeel van ae twijfel. Hij is van mening dat een heg plaat sen het beste zal werken, omdat deze te zien is. Hij sloot met te zeggen dat er geen ander alternatief is mits ze niets doen. De fractie van de PvdA schaarde zich schoorvoetend achter het voorstel. Commissievoorzitter A. J. Padmos vond de 450.000 gulden ook een hoog bedrag, maar tekende daarbij aan dat de verkeersveiligheid ook erg be langrijk is. Tijdens de vergadering kwam Padmos met het idee om bij wijze van proef een gedeelte van de heg te plaatsen.' Hij is van mening dat als er een proef genomen wordt, deze beter 100.000 gulden kan kosten, in plaats van 450.000 gulden. Alle aanwezige commissieleden konden het met het voorstel van Padmos eens zijn. Als raad advies commissie opvolgt pen onder een muskietennet dat be handeld is met het bestrijdingsmid del permethrine. Zelfs als er een gat in het net zit komen de muggen niet meer op de slapende af. Permethrine is een insekticide dat tegelijk mugge> nafstotend werkt. Het net moet elk half jaar opnieuw behandeld worden, maar dat hoeft niet veel te kosten. Door gebruik van het net is het aan tal sterfgevallen sterk teruggelopen. Het aantal ziektegevallen niet, om dat de mensen 's avonds, als ze buiten zitten toch nog gestoken worden. Omdat de ernst van de ziekte be paald wordt door het aantal effectie ve steken, is het begrijpelijk dat sla pen onder een net leidt tot minder ernstige ziektegevallen. De Wereld Gezondheids-Organisatie is bezig de ze netten op grote schaal te versprei den. Een groot bezwaar van deze me thode is echter dat de malariamug mogelijk resistentie tegen permeth rine zal ontwikkelen, waarcloor de methode onbruikbaar wordt. Ook wordt er gezocht naar een ma- lariavaccin, maat het ziet ér naar uit dat het nog wel tien jaar kan duren voor dat gevonden is. Om de muskiet- tennetmethode effectiever te maken is nog veel onderzoek nodig. Een be langrijke vraag is bijvoorbeeld: hoe vindt de mug zijn gastheer? En waar om worden soms vrouwen vaker gestoken dan mannen? Waarom heeft de ene muggensoort voorkeur voor dieren en de andere voor mensen? Overigens zijn het alleen de vrouw tjes die zich met bloed voeden. De mannetjes houden het bij nectar van bloemen. Geurstoffen Omdat vermoed werd dat muggen door menselijke geurstoffen die door de huid en via de ademhaling naar buiten komen, aangetrokken wor den, heeft Thkken zijn onderzoek daarop gericht. Hij heeft een kleine windtunnel laten ontwerpen waar door gezuiverde lucht geblazen wordt. Nadat een mug in de tunnel gebracht is worden specifieke geurstoffen in de luchtstroom ge bracht. Gekeken wordt of en hoe de mug er op reageert. Omdat het insekt alleen 's nachts actief is, worden de gedragingen met een infrarood- camera vastgelegd. Er worden niet- besmette muggen gebruikt waarvoor de arm van de onderzoeker als eetta fel dient. Takken is van plan stelselmatig al le geurstoffen die de mens produ ceert in de tunnel los te laten en tel kens het reactiepatroon vast te leggen op video. Nu, na een half jaar onderzoek, zjn er al interessante re sultaten. Omdat alle bloedzuigende insekten reageren op koolzuur (CO2) werd dat eerst geprobeerd. De muggen gingen daardoor wel vliegen, maar niet in een specifieke richting. Toen de geurstoffen van de huid er bij werden gevoegd vlogen ze onmiddellijk in de richting van de geurbron. Nu is het zaak uit te zoeken welke van die geurstoffen specifieke aantrekkings kracht hebben. Na chemische analyse door, de vakgroep organische chemie van de Landbouwuniversiteit zullen die stoffen elk afzonderlijk getest worden. Later komen de uitgeadem de geurstoffen aan de beurt. Thkken heeft goede hoop dat hij over drie jaar één of meerdere geurstoffen ge vonden heeft. Die stoffen zouden dan gebruikt kunnen worden om muggen in vallen te lokken. Bij de bestrijding van malaria komt het er vooral op aan, dat het aantal steken terug ge bracht wordt. Daar kunnen lokstof- fen een belangrijke bijdrage aan leve ren. Datum Hoogwater tijd stand Zierikzee 30 augustus 04.10 175 16.25 157 31 augustus 04.50 177 17.00 162 Roompot Buiten 30 augustus 02.30 175 15.00 158 31 augustus 03.10 181 15.30 163 Bruinisse 30 augustus 04.25 190 16.45 169 31 augustus 05.10 194 17.25 173 Wemeldinge 30 augustus 04.10 195 16.30 178 31 augustus 04.45 198 17.05 183 Springtij: 2 september Actuele informatie over afwijkingen: 06-91122353 haagwater tijd stand 10.25 -121 22.30 -150 10.55 -116 23.05 149 08.45 -113 21.00 -149 09.10 -112 21.30 -152 10.10 -127 22.25 -156 10.45 -122 22.55 157 10.15 -132 22.35 -163 10.45 -129 23.05 164 BRUINISSE - Het ziet er naar uit dat in Bruitiisse speciale parkeerplaatsen komen voor vrachtauto's. Tijdens de eerstkomende gemeenteraadsvergadering op donderdag 31 augustus stelt het Bruse college van b en w de raadsleden voor om geld beschikbaar te stellen voorde aanleg van vijf parkeerplaatsen langs de Industrieweg die speciaal be doeld zijn voor vrachtauto's. De aanleg van deze voorzieningen houdt tevens in dat het voor vrachtauto's verboden wordt om te parkeren binnen de bebouwde kom van Brjiinisse, Het college is namelijk van mening dat dit tot bescha diging van de bestrating leidt en dat geparkeerde vrachtauto's storende elementen vormen in het straatbeeld. Behal ve op de vijf nieuw aan te leggen parkeerplaatsen langs de Industrieweg zouden de vrachtauto's volgens de visie van b en w ook mogen parkeren op het havenplateau. Als de raadsleden in meerderheid met deze plannen instemmen wordt in de APV Bruinisse voor vrachtauto's het verbod opgenomen om binnen de bebouwde kom te parkeren. BURH-HAAMSTEDE - Als de plannen worden goedgekeurd tijdens de volgende ge meenteraadsvergadering, wordt een gedeelte van de Hogeweg te Burgh-Haamstede ten aanzien van de verkeersveiligheid verbeterd. Dit bleek tijdens de openbare com missievergadering openbare werken van de gemeente Westerschouwen. In plaats van een scheiding tussen rijweg en fietspad over de gehele lengte van de Hogeweg, wordt de Westerschouwse raad geadviseerd om vanaf de bebouwde kom van Burgh- Haamstede tot ongeveer camping 't Zeepe een heg te plaatsen. Dit bij wijze van proef. Bij wijze van experiment wil de gemeente een gedeelte van de Hogeweg voorzien van een scheiding tussen fiets- wandelpad en rijbaan. (Foto: Joop van Houdt) In eerste instantie was het plan om over de gehele Hogeweg een heg te plaatsen, om op die manier de ver keersveiligheid te vergroten. De kos ten hiervoor waren geraamd op 450.000 gulden. C. van der Haven- Eikelenboom (VVD) had de nodige bezwaren tegen het hoge bedrag. Haar voorstel was in eerste instantie Falende bestrijding malaria vraagt om nieuwe aanpak ZIERIKZEE - In grote delen van de tropen zijn malariamuggen resistent tegen bestrijdingsmiddelen geworden. Bovendien is de ziekmakende parasiet die door de mug op de mens (en dier) overgebracht wordt ongevoelig geworden voor het meest ge bruikte medicijn chloroquine. Hierom en omdat jaarlijks 200 miljoen mensen in de tropen lijden aan malaria, is het dringend nodig een nieuwe bestrijdingsmethode te ontwikkelen. Een jaar geleden heeft dr. ir. W. Takken van de vakgroep entomologie (in- sektenkunde) van de Landbouwuniversiteit Wageningen een begin gemaakt met on derzoek dat een basis moet leggen voor zo'n methode. Hij probeert te achterhalen door welke menselijke geurstoffen de malariamug wordt aangetrokken. Ook voor ons land en andere westerse landen kan het onderzoeksresultaat straks van belang zijn. Veel campings en toeristencentra zoeken naar mogelijkheden om van de lastige mug, die veel vakantieplezier verpest, af te komen. In Nederland komen sedert 1950 geen met malaria besmette gebieden meer voor. Wel worden er jaarlijks nog zo'n 500 gevallen van malaria geregistreerd, maar dat is meestal bij mensen die in de tropen besmet ge raakt zijn. Een enkele keer reist er een besmette mug met vliegtuig of boot mee en ver oorzaakt dan een malaria-aanval bij iemand die in de buurt van haven of vliegveld overnacht. wikkelingslandert en bovendien veel giftiger. De malariabestrijding zit dus muurvast. Muskietennet De afgelopen vijf jaar is er wel een beschermingsmethode tegen malaria ontwikkeld die en deel van het pro bleem oplost. De mensen moeten sla- Bijna nergens in de wereld wordt onderzoek naar lokstoffen voor mug gen gedaan. Insekten die andere ziek ten dan malaria overbrengen hebben tot nu toe veel meer aandacht gekre gen. Dr. ir. Takken deed zelf tien jaar onderzoek voor de FAO naar de over brenger van de slaapziekte, de tse- tse-vlieg. De wetenschap die zich met dit onderwerp bezighoudt wordt vec- torbiologie genoemd en werd in Ne derland tot voor kort vooral beoefend in Amsterdam, Leiden en Utrecht. Bezuinigingen Door bezuinigingen is daar veel van dit onderzoek verdwenen. Omdat de Landbouwuniversiteit veel ban den met de tropen heeft, over een gro te afdeling entomologie beschikt en veel studenten er interesse voor had den heeft Wageningen de draad weer opgepakt. Er ligt nog een breed werk terrein, want de door insekten ver spreide ziekten breiden zich wereld wijd sterk uit, vooral ook omdat veel landen te weinig middelen hebben om de bestrijding effectief aan te pakken. Ook malaria breidt zich uit. Door dat op veel plaatsen de malariapara siet resistent is geworden tegen chlo roquine, moet weer gebruik gemaakt worden van kinine. Maar dat kan al leen onder medische begeleiding toe gediend worden en is duurder dan chloroquine. Minder mensen kunnen er gebruik van maken. Daarbij komt dus dat op veel plaat sen de mug resistent tegen bestrij dingsmiddelen is geworden. In de tro pen werd vroeger elk huis in een bedreigd dorp twee keer per jaar bespoten met insektencide. Dat werkt niet meer of wordt om finan ciële of organisatorische redenen niet meer toegepast. Nieuwe bestrij dingsmiddelen zijn te duur voor ont-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 2