c Commissie vol lof over ontwerp-emancipatienota, „We hopen dat kinderen hierdoor meer milieubesef krijgen dan wij" DE ZIERIKZEESCHE COURANT Engelsen springen van in brand vliegende motorfiets Aanrijding bij verkeerslichten Diefstal surfspullen NIEUWSBODE DINSDAG 29 AUGUSTUS 1989 146'ste jaargang Nr. 24600 WAARIN OPGENOMEN Veiliger Wereldreis Museumbezoek Zeeuws clubkampioenschap De plannen om de Hogeweg in Haamstede vei- Jolanthe en Mark van de Weg uit Scharendijke Mensen met een hogere opleiding bezoeken De ponyruiters van de Schouwse Ruiters wer- liger te maken nemen vastere vorm aan. maakten een reis om de wereld. (Pag. 3). vaker een museum. (Pagina 5). den Zeeuws clubkampioen. (Pag. 9). (Pag. 2). (1797 - 1889) De algemene nood schudt de sluimerende krachten wakker. Lamartine ZIERIKZEE - Een Engelsman en zijn vriendin konden zichzelf nog net in veiligheid brengen door van hun motorfiets te springen die tijdens het rijden in brand vloog. Het; ongeluk gebeurde maandag om ongeveer 21.15 uur op de Zeeland- brug. De Engelsman P. M. E. reed daar op zijn motor met achterop zijn vriendin. Tben de motor spontaan in brand vloog sprongen zij er vanaf. De motor brandde helemaal uit en moest worden weggesleept. De oorzaak van de brand is niet bekend. ZIERIKZEE - Bij een aanrijding voor het met verkeerslichten bevei ligde kruispunt De Val te Zierikzee werd de personenauto van J. G. S. uit Dordrecht zo zwaar beschadigd dat hij moest worden weggesleept. Het ongeluk gebeurde maandag om ongeveer 17.00 uur. F. H. uit het Duit se Witten remde af voor het stoplicht. De achter hem rijdende J. G. S. uit Dordrecht had dat niet tijdig in de ga ten en botste in volle vaart op de auto van de Duitser. Dat kwam zo hard aan dat de auto van S. moest worden weggesleept vanwege de beschadigin gen. Ondanks de harde klap werd niemand gewond. RENESSE - Maandag om ongeveer 16.00 uur werd voor een waarde van ongeveer 8000 gulden aan surfartike len gestolen van een auto die stond geparkeerd aan de Lange Reke te Re- nesse. De benadeelde was M. H. B. uit Rijswijk. Dieven slaagden erin om op klaarlichte dag de lastdragers boven op zijn auto te verwijderen. Behalve de lastdragers namen ze ook de daar op bevestigde surfplank met een wit te giek mee en een skikoffer met daarin drie surf zeilen. B. werd daar mee gedupeerd voor ongeveer 8000 gulden. Inpassen van emancipatiegedachte in verschillende beleidsterreinen levert discussie op ZIERIKZEE - „Een goed begin van de gemeente Zie rikzee om tot een emancipatiebeleid te komen". Zo ka rakteriseerde emancipatiewerkster Ineke Sturm maan dag tijdens de commissievergadering welzijn de onlangs verschenen ontwerp-emancipatienota van de gemeente Zierikzee. Ook de commissieleden toonden zich in grote meerderheid tevreden met vooral de snelle totstandko ming van deze nieuwe nota. Dat deze ontwerpnota toch iets la ter verscheen, dan aanvankelijk was gepland, kwam volgens wethouder J. Groen vooral door de vele opmerkin gen die tijdens de hoorzitting werden gemaakt en die in de ontwerpnota moesten worden verwerkt alsmede ook door de uitgebreide discussies over deze ontwerp-nota binnen het college. Hoeksteen Waar de meeste commissieleden vol lof over dit initiatief waren had CDA- vertegenwoordiger H. van Essen per soonlijk wat bedenkingen tegen dit nieuwe document. Ofschoon hij geenszins ontkende dat er soms spra ke is van achterstanden, was hij van mening dat de nota voorbijgaat aan de functie van het gezin als hoeksteen van de samenleving. Een functie waaraan hij uit geloofsovertuiging veel waarde hecht. ,,Een te grote zelfstandigheid van man of vrouw zal afbreuk doen aan het gezin", stelde Van Essen die da ar bij wees op de situatie in België, waar man en vrouw moeten werken voor een verantwoord gezinsinkomen". Hoe positief de andere commissie leden v.erder ook waren, er waren echter toch ook de nodige kritische opmerkingen te horen. Nadat Ineke Sturm de commissie erop geatten deerd had dat zaken als de sociaaleco- nomische en sociaalculturele zelf standigheid van vrouwen en de ver wijzing naar de 1990-maatregel in de nota ontbreken, bleek er meer kri tiek te zijn. Mevrouw H. Gilden-van Geesber- gen verbaasde zich erover dat er in de nota niet wordt gerept over een eigen ruimte voor vrouwen. Iets waaraan volgens haar bij vrouwengroepen dringend behoefte bestaat, nu de vroegere ruimte van het Vrouwenont moetingscentrum in de Visstraat ver dwenen is. Een ander punt van kri tiek was het ontbreken van een concrete toekomstvisie met bijvoor beeld een aantal streefcijfers. Vol gens commissielid J. L. Bil-Roskam was de nota meer een inventarisatie van de huidige situatie. Een moge lijkheid om de inhoud van deze ont werpnota wat concreter te maken zou volgens mevrouw M. R. de Jong-van Loo door middel van een evaluatie mogelijk kunnen zijn. Toekomst Volgens wethouder Groen bevatte de nota wel degelijk richtlijnen voor de toekomst. ,,Het toekomstig beleid is in deze nota in hoofdlijnen weerge geven, een aantal zaken zal echter nog nader moeten worden uitge werkt. De kwestie van positieve dis criminatie bij het aannemen van niéuwe ambtenaren kwam eveneens ter sprake. Ineke Sturm constateerde dat in de nota het begrip positieve discrimina tie foutief was gebruikt. Zij zag het begrip ook liever vervangen door de nieuwere benaming: positieve actie. Mevrouw J. Syswerda-Bos (WD) en Van Essen waren bovendien beiden van mening dat het niet nodig was om naast de m/v aanduiding in per- H. van Essen: ,,De functie van het ge zin als hoeksteen van de samenle ving is voor mij persoonlijk belang rijk. Te grote zelfstandigheid van man of vrouw zal afbreuk doen aan die functie soneelsadvertenties ook nog eens een aparte zinsnede op te nemen waarin vrouwen nog eens extra worden aan gespoord om op deze advertentie te reageren. Namens de Federatie Maatschappe lijke Dienstverlening wees mevrouw L. Kneepkens erop dat de vrouwen hulpverlening door deze organisatie als een van de uitgangspunten van het beleid wordt gehanteerd. In de nota wordt volgens Kneepkens de in druk gewekt, dat die vrouwenhulp verlening een ad hoc-beleid is terwijl het in werkelijkheid een zaak van de gehele dienst is. Het emancipatiebeleid dat de"ge meente in de toekomst wil gaan voe ren beperkt zich niet tot het geven van voorlichting en het subsidiëren van emancipatorische activiteiten. Ook op andere beleidsterreinen zoals onder andere onderwijs, volkshuis vesting, ruimtelijke ordening en de gezondheidszorg moet dat emancipa tiebeleid worden ingepast. Dat laat ste leverde binnen de welzijnscom- missie met name bij Van Essen nogal wat denkrimpeltjes op. Het hoofdstukje over de openbare verlichting, waarin wordt gesteld dat de raad omwille van de veiligheid heeft beloten om de straatverlichting tedurende de nacht te laten branden oorde volgens de commissieleden Van Essen en Syswerda-Bos niet ex pliciet in een emancipatienota thuis, omdat deze kwestie meer op het ter rein van de commissie publieke wer ken ligt. Met name het noemen van een bedrag hiervoor 100.000,-) was volgens Syswerda-Bos niet direct no dig. Ook de kinderopvang was iets waarover Van Essen de zaak liever aan de commissie jeugd- en jongeren werk overliet. Met name de financie ring en de huisvesting van het kin derdagverblijf behoorden volgens Syswerda-Bos en Van Essen niet tot het werkterrein van de welzijnscom- missie. De andere commissieleden, wethouder Groen en ook de ambtena ren J. Lagendijk en L. Hooghiemstra waren het daar duidelijk niet mee eens. Hoe kan dat nu, een emancipatie nota zonder dat daarin aandacht wordt geschonken aan kinderop vang" vroeg Groen verwonderd. Dat kinderopvang wel degelijk in deze nota past werd ook door de beide ambtenaren nog eens onderstreept: Het doel van de emancipatienota is om emancipatie in het beleid te inte greren. De nota geeft een aantal richtlijnen die verder in de verschil lende commissies behandeld zullen worden". Het idee om de Vrouwen Advies Commissie in een zo vroeg rhogelijk stadium te betrekken bij de opzet van bestemmingsplannen ontlokte PvdA- commissielid De Jong-Van Loo de suggestie om de VAC in de toekomst uit tè nodigen wanneer er op de agen da van de commissie ruimtelijke or dening een bestemmingsplan wordt besproken. Uitnodiging Bij die gedachte van een speciale uitnodiging reageerde wethouder Groen en ook verschillende commis sieleden wat huiverig omdat dan ook andere groeperingen aanspraak zou den kunnen maken op zo'n speciale uitnodiging. Bovendien zou het ook vervolg pagina 2 Dit nummer bestaat uit 10 pagina's WA> ffih PÊ gltr Verwachting tot woensdagavond: Perioden met zon Perioden met zon maar in het noor den van het land ook enkele wolken velden. Droog weer. Minimumtempe ratuur ongeveer 11 graden. Middag- temperatuur omstreeks 23 graden. Matige zuiden wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 2 sept.: Donderdag: Zonneschijn: 40% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 14 graden Middagtemp.: 23 graden Windkracht: variabel 2 Vrijdag: Zonneschijn: 40% Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 21 graden Windkracht: noord 3 Zaterdag: Zonneschijn: 30% Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 19 graden Windkracht: noordwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 30 aug. Zon op 06.48, onder 20.32 Maan op 05.43, onder 20.12 31 aug. Zon op 06.50, onder 20.30 Maan op 06.58, onder 20.23 Nieuwe Maan: 31 augustus (07.44) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Morgen wordt het weer boven ons land beheerst door een rug van hogedruk die in de loop van de dag in oostelijke richting overtrekt. Op de noordflank komen nog wat wolkenvelden over de Noordzee naar ons toe, maar die zullen alleen in het noorden van het land voorkomen. El ders komen perioden met zon voor. Misschien dat in de ochtend uit de wolkenvelden een enkel spatje regen kan vallen maar voor de rest blijft het droog. De wind draait naar een zuidelijke richting, dit betekent dat de aanvoer van koele lucht van de Noordzee stopt, zodat de middagtem- peratuur oploopt tot omstreeks 23 graden. De wind is matig, kracht 3. Werkgroep schoolbiologie op zoek naar schoolnatuurgidsen ZIERIKZEE - „Wij hopen dat door dit werk kinderen meer milieubesef krijgen dan wij hebben. En we hopen natuurlijk ook dat dat uitstraling heeft op de ouders". Aan het woord is Rita de Ligt uit Zierikzee. Zij is samen met Baukje Bijlsma en Jeltje Lanting één van de drij vende krachten achter de werkgroep schoolbiologie van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland. De werkgroep timmert nu ruim vijf jaar aan de weg, en niet zonder resultaat. „We verzorgen nu per jaar zo'n 60 excur sies per jaar", aldus Rita de Ligt. De werkgroep is op zoek naar mensen die tijd en energie willen steken in de natuur- en milieu-educatie. Binnenkort start een cursus schoolnatuurgids. allerlei milieuproblemen beginnen", aldus De Ligt. „Hoe verder je gaat tijdens een excursie, hoe nieuwsgie riger ze worden". Uiteraard speelt de opvoeding thuis een niet te onderschatten rol. Sommige kinderen worden van huis uit gestimuleerd om hun ogen in de natuur goed de kost te geven. Voor andere kinderen is alles wat ze tij dens een excursie van de werkgroep voorgeschoteld krijgen volslagen nieuw. De Ligt: „Het is onze ervaring dat je kinderen alles zelf moet laten ontdekken. Maar dat moet je natuur lijk wel gericht doen, aan de hand van opdrachten". Kabouterpad Zoals reeds gemeld heeft dé werk groep schoolbiologie inmiddels een breed aanbod voor wat betreft de ex cursies. Voor de allerkleinste basis schoolleerlingen is er bijvoorbeeld het Kabouterpad. Daarbij leren de kinderen spelenderwijs. Aan de hand van een gekleurde dobbelsteen wor den ze naar een aantal 'kabouters' ge leid waar ze dan weer opdrachten van krijgen. De Ligt: „Dat kan bijvoorbeeld het herkennen van bomen aan hun blad zijn, of het herkennen van bepaalde geuren. Een roos die naar appeltjes ruikt bijvoorbeeld". Voor de wat oudere basisschoolleer lingen is er het schoronderzoek of de excursie waarbij men op 'jacht' gaat naar bodemdiertjes. De kinderen krijgen bij die laatste excursie glazen potjes die ze in het slik in moeten gra ven en die dienen als 'vallen' voor de bodemdiertjes. Een dag na het plaat sen van de vallen gaan de kinderen terug om de buit te inspecteren. En daarbij wordt er uiteraard een en an der verteld over het bodemleven. Volgens De Ligt zijn vooral wat zij de 'natte excursies' noemt populair bij de kinderen. „Dat vinden ze ge De werkgroep schoolbiologie van de Natuur- en Vogelwacht werd in 1984 in het leven geroepen met het idee in het achterhoofd dat het be langrijk is dat kinderen leren met hun eigen leefomgeving om te gaan. „De biologielessen op school zijn wat dat betreft vaak te theoretisch", aldus Rita de Ligt. Zij bedoelt dat overi gens niet als verwijt aan het adres van de docenten. „Op scholen wil men wel meer concreet bezig zijn in de biologieles maar je ziet dat dat vaak onmogelijk wordt gemaakt door de bezuinigingen op het onder wijs", aldus Rita de Ligt. Doorbraak De werkgroep startte in 1984 met het op poten zetten van verschillende excursies. Aanvankelijk was er van uit het onderwijs niet al te veel be langstelling. De doorbraak voor de werkgroep kwam toen men een boomfeestdag in Zierikzee koppelde aan een natuuwandeling. „De kinde ren reageerden daar heel enthousiast op", aldus De Ligt. „Daar hebben we wel heel veel werk aan gehad hoor. Je bent gewoon geneigd om de kinderen veel te veel informatie te geven. Het is veel beter om de kinderen zelf dingen te laten ontdekken", aldus De Ligt. Daarom luisterden de mensen van de werkgroep schoolbiologie niet al leen naar de kritiek van de docenten op hun projecten, maar letten zij vooral ook op de reacties van de kin deren. „En daar hebben we heel veel van geleerd", aldus De Ligt. De werk groep borduurde verder op het succes van de natuurwandeling en op dit moment beschikt men over een heel breed aanbod van excursies. Meer respons Rita de Ligt is zelf ook al heel wat keren, gewapend met laarzen, een schepnetje en een microscoop, met kinderen de schorren en slikken op geweest. Daarnaast heeft zij ook er varing in het leiden van excursies voor volwassenen. „Het heeft allebei zijn leuke kanten. Aan volwassenen kun je meer informatie kwijt, maar het leuke aan een excursie met kinde ren is dat je veel meer respons krijgt". „Je ziet ook dat kinderen zelf over Rita de Ligt: ..De schorren en slikken, dat trekt nog de meeste kinderen woon prachtig". Bij de kinderen in de smaak valt dan ook de excursie die hen naar het Kaaskenswater bij Zie rikzee voert. Daar wordt dan een mosdierenkolonie bestudeerd. De Ligt onderkent dat het milieu besef sterk groeiende is. Elke zich zelf respecterende politieke partij wijdt in het partijprogramma toch minstens een flinke paragraaf aan het milieu. Aan de ene kant is ze daar blij mee, en aan de andere kant plaatst zij kritische kanttekeningen bij de betrokkenheid. Is de zorg voor het milieu 'in', en is het een verschijnsel van voorbijgaan de aard? „Ik denk het niet", aldus De Ligt. „Ik denk dat de problemen in het milieu zo groot zijn geworden dat niemand er nog langer omheen kan". In ieder geval gaat de werkgroep schoolbiologie gewoon door met haar werk en zij beginnen bij de basis: het kind. Belangrijk „Ik denk dat het erg belangrijk is als je kinderen bewust maakt van de waarde van de natuur", aldus De Ligt. „Ik denk ook dat wat wij doen werkt". Zij tekent daar meteen bij aan dat het werk van de werkgroep schoolbiologie, dat zich nu (nog) toespitst op educatie van basisschool leerlingen, eigenlijk een vervolg zou moeten krijgen op de middelbare school. Net als een heleboel andere organi saties staat of valt het functioneren van de werkgroep schoolbiologie met de inzet van vrijwilligers. En net als bij een heleboel andere organisa ties is het vrijwilligcrsaantal een steeds terugkerende zorg. „Er is nogal een groot verloop on der de vrijwilligers", aldus De Ligt. Zij stelt dat de motivatie van de vrij willigers sterk uiteen loopt. De ene vrijwilliger doet het werk voor de werkgroep uit een zekere idealisti sche gedrevenheid terwijl de ander graag iets zinvols doet in zijn of haar vrije tijd en bovendien graag met kinderen omgaat. Beperken Het feit dat het niet meevalt om steeds voldoende vrijwilligers be schikbaar te hebben voor de excur- vervolg pagina 3

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1