Verdubbeling van aantal bezoekers op de tweede Havendag in Zierikzee 'Brandalarm' luidt 35-jarig huwelijksfeest brandweerman in MAGERE SPEKLAPPEN Keurslagerij De Jonge Bruinisse ziet niets in overname beheer parallelweg Grevelingendam DE ZIERIKZEESCHE COURANT Bouwcontainer opengebroken NIEUWSBODE Bezoek Boerenboeldag Scheepsdocumentatie Badminton Een groep van rond de honderd asielzoekers Gezellig druk was het op de Boerenboeldag in Onze kennis over oude schepen en scheepsty- Badminton op hoog niveau. Dat bood het was afgelopen weekend te gast in Bruinisse. Brouwershaven. (Pag. 3). pes komt niet al|een uit boeken maar ook via badminton-toernooi van BC-Zierikzee. (Pag 7). (Pag 2). oude kerfsnedes. (Pag 4). MAANDAG 28 AUGUSTUS 1989 146ste jaargang Nr. 24599 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Slechts dat wat men gebruikt bezit men. La Fontaine Mosselen vinden gretig aftrek bij bezoekers ZIERIKZEE - Over een ding kan iedereen het eens zijn: de tweede Havendag in Zierikzee heeft enorm veel aan hangers. Vanaf de opening tot aan de sluiting was het goed druk aan de Nieuwe Haven. Niet zo verwonderlijk, want de organisatie had alle registers opengetrokken om het publiek een aantrekkelijk programma te bieden. En de dreigende wolken hielden zich gedeisd om pas in de late avond los te barsten. Maar toen waren de festivitei ten al achter de rug en kon de organisatie terugzien op een geslaagde Havendag. Havendagbezoekers waagden een dansje op de jazz-klanken. Ter hoogte van café de Gekroonde Suikerbiet was een muziektent opgezet waar het Schelde trio nederlandse muziek over de haven strooide. De liefhebbers van mosselen kon den hun hartje ophalen. In vier grote ketels werden die dag ruim tweedui zend kilo mosselen gekookt die die zelfde morgen nog waren gevangen. Wie het er voor over had om ongeveer een kwartier te wachten kon de over heerlijke verse mosselen proeven. Dat het zwarte goud voor velen naar tevredenheid was, bleek uit de overvolle tafels, waar iedereen zat te smullen. Ook een reactie van een be zoeker was heel duidelijk: ,,ïk heb maar gelijk twee porties genomen, anders moet ik dadelijk weer zo lang wachten". En druk was het bij de mosseltent. vervolg pagina 3 Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Of het er vroeger ook zo aan toe ging als de eerste mosselen aan de wal gebracht werden, zal voor de vele bezoekers van de Havendag een vraag blijven, maar dat Neptunus en een heuse Mosselprinses daarbij aan wezig geweest zijn, valt te betwijfe len. Mochten deze twee er in vroeger tijden wel bij geweest zijn, dan zou den ze nu opgekeken hebben van de mensenmassa die het festijn teweeg gebracht heeft. Mensen die van aller lei windrichtingen kwamen kijken naar wat voor activiteiten de Haven dag te bieden had. Activiteiten En activiteiten waren er genoeg op deze tweede Havendag. De kraam pjes die geplaatst waren aan de Nieu we Haven werden bevolkt door groe peringen van allerlei pluimage. Ze hadden wel allemaal iets met water en de natuur van doen. Zo was daar bijvoorbeeld de actie-groep Green peace en een stand van het Wereld Na tuur Fonds. Een stand van Lekko sleepvaart en ook duikvereniging Scaldis hadden een plaatsje aan de Nieuwe Haven. De duikvereniging had een zeer originele manier om de bezoekers van de Havendag kennis te laten ma ken met de duiksport. Door hen was een duiktank ter grootte van een con tainer geplaatst, waarin duikers in vol ornaat te water gingen en daarin rondzwommen. Advertentie Dinsdagmorgen 500 gram f 4,98 Noordstraat 45 Burgh-Haamstede Met name de kleine bezoekers ke ken er raar van op. 'Wezens' die in een grote bak rondzwemmen met brillen op, slangen in hun mond en flessen op hun rug en ook nog eens naar de men sen zwaaiden. De duikers die op het droge bleven, lieten geïnteresseerden ervaren hoe het voelt om met het mondstuk in en de neus dicht te ade men. Iets waarvoor veel vrijwilligers waren. Versierde schepen De haven gaf een vrolijke en gezeli- ge aanblik. Alle boten die op dat mo ment in de haven lagen, waren ver sierd. Ook de mosselboten die spe ciaal voor deze gelegenheid bezoe kers van de Havendag meenamen voor een gratis rondvaart op de Oos- terschelde droegen vlaggetjes. Aan de Original Jawari Haihepie Koto ton Streetparade Jazzband was' duidelijk te zien dat zij het goed naar hun zin hadden. Deze jazz-band trok over de overvolle haven en zorgde voor een vrolijk muziekje. Een muziekje dat niet alleen de mu zikanten en voorman van de band aan het swingen bracht, maar ook enkele The original Jawari Haihepie Rototon Streetparade jazzband zorgde voor vrolijke muziek op de Nieuwe Haven. (Fo to: Joop van Houdt). College: „Parallelweg hoort bij rijkswegennet BRUINISSE - Het college van b en w van Bruinisse heeft weinig zin om het beheer van de parallelweg langs de Grevelingendam van het rijk over te nemen. Dat blijkt uit de stukken van de raadsvergadering van don derdag 31 augustus. „Wij zijn van mening dat de parallel weg tot het rijkswegennet behoort. Zelfs indien dit niet het geval zou zijn, dan nog achten wij opname in het ge meentelijk wegennet niet reëel", aldus het college. Het college vraagt de raad dit standpunt te onderschrijven. Het plan om het beheer van de pa rallelweg van het rijk over te dragen aan de gemeente Bruinisse komt uit de koker van het ministerie van ver keer en waterstaat. Het rijk baseert zich daarbij op een toekomstige her ziening van de Wet Uitkering Wegen. Die wijziging had eigenlijk al in 1981 gestalte moeten krijgen, maar tot op heden is nog geen wetsvoorstel inge diend. Men streeft er nu naar het voorstel tot herziening van WUW in februari 1990 bij de Tweede Kamer in te dienen. Beheer In feite gaat het om een herverde ling van de wegen onder de verschil lende wegbeheerders. Naast gemeen ten en provincies kan bijvoorbeeld ook een waterschap een wegbeheer- der zijn en dat laatste is op Schou- wen-Duiveland het geval. De gemeen ten betalen het waterschap een vergoeding voor het door hen uit te voeren onderhoud aan wegen. Voor de gemeente Bruinisse houdt de herverdeling van wegen in dat men er een gedeelte van de Molen weg, de Groeneweg vanaf de bebouw de komgrens tot de kruising met de rijksweg, en de parallelweg langs de Grevelingendam in beheer krijgt. Met de eerstgenoemde wegen heeft het college geen moeite. Voor wat be treft de parallelweg langs de Greve- lingendam ligt dat anders. Het colle- ge is voor wat betreft de status van de parallelweg duidelijk een andere me ning toegedaan dan het rijk. Het rijk stelt dat het doelmatiger is dat de ge meente de parallelweg langs de Gre velingendam overneemt. Bovenlokale functie Het Bruse college voert als argu ment tegen overname van de parallel weg aan dat deze een bovenlokale functie heeft. Daarmee doelt men op het feit dat de weg, net als de paral lelweg langs de N59 richting Zierik zee, gebruikt wordt als langzaamver- keersweg en fietspad. Volgens het college wordt de parallelweg niet of nauwelijks gebruikt door lokaal ver keer. Het college stelt dat als de parallel weg door een andere instantie dan vervolg pagina 3 WI PE Bi tr Verwachting tot dinsdagavond: Perioden met zon Overdag perioden met zon en vrij wel overal droog. Minimumtempera tuur tussen 12 graden aan zee en 6 graden plaatselijk landinwaarts. Middagtemperatuur rond 18 graden. Wind draaiend van noordwest naar west, overwegend matig, in het Wad dengebied eerst nog af en toe krach tig. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 1 Sept.: Woensdag: Zonneschijn: 50%. Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 8 graden Middagtemp.: 21 graden Windkracht: zuidwest 3 Donderdag: Zonneschijn: 50% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 21 graden Windkracht: noordwest 3 Vrijdag: Zonneschijn: 50% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 20 graden Windkracht: noord 3 ZON- EN MAANSTANDEN 29 aug. Zon op 06.46, onder 20.34 Maah op 04.26, onder 19.59 Nieuwe Maan: 31 aug. (07.44) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - De depressie, die ons een koude en herfstachtige zondag bracht, ligt nu boven Polen en verwij dert zich verder naar het oosten. Meer dan 70 mm regen bracht dit slechtweergebied plaatselijk in Oost- Nederland. Inmiddels nadert vanaf de Oceaan een flinke rug van hogedruk. Deze rug vormt een uitloper van het z.g. Azorenhoog. In deze rug vormt zich een aparte hogedrukkern. Deze kern wordt dinsdagmiddag boven Noord- Frankrijk verwacht en zal ook enkele dagen een gunstige invloed op ons weer gaan uitoefenen. Aan de buiig heid komt daardoor al in de komende nacht een einde. Voorts stroomt via de Britse eilanden geleidelijk wat warmere lucht naar ons land. Bij flin ke perioden met zon kan het kwik op dinsdag al plaatselijk tot zo'n graad of 20 oplopen. Op woensdag en donderdag wordt het nog een tweetal graden warmer. De wind neemt tot matig af en waait dinsdag uit noordwest tot west. ZIERIKZEE - Uit een in de Speel manstraat staande bouwcontainer van A. W. uit Zoutelande werd een boormachine met oplader meegeno men. De schade is niet bekend. H. C. Trom per verrast door collega's ZIERIKZEE - Het zal je maar gebeuren, dat je op de dag van je vijfendertigste huwelijksjaar 's morgens om ongeveer half zes uit bed gebeld wordt, om als officier van dienst een brand te gaan blussen. Dit gebeurde H. C. Tromper uit Zierikzee zaterdagmorgen. Maar het was geen echte brand. Het was een geintje dat opgezet was door zijn collega brandweermannen, die aan zijn vijfen- dertigjarige bruiloft een extra tintje wilden geven. ,,Hij wist van niks. maar verwacht te wel wat, omdat ze bij mij ook iets uitgehaald hebben", vertelt H. Fie- rens, commandant van de Zierikzeese brandweer. ,,Zijn vrouw wist echt van niets, die lag lekker te slapen". Ongeveer twintig brandweermannen hadden zich op zaterdagmorgen om kwart over vijf verzameld bij de brandweergarage, waar een pop, die de vorige avond gemaakt was, ver kleed werd als brandweerman. Ze zijn daarna vertroKKen naar de d'Aillystraat, waar de familie Trom per woont. ,,We hebben daar een vlammenbord opgehangen, de Neder landse vlag uitgestoken en tussen de bomen een spandoek gehangen met daarop Hendrik en Ma vijfendertig jaar getrouwd". Aan de achterzijde van het huis had het team brandweer mannen twee vaten olie geplaatst en Bengaals vuur. Contact Fierens had eerder al contact ge zocht met het centrale meldpunt Vlis- singen, van waaruit de vrijwillige brandweer in Zierikzee te horen krijgt waar de brand is. ,.We hebben hen op de hoogte gebracht wat ons plannetje was en of zij wilden mee werken, iets waar zij geen problemen mee hadden. Zo kon Tromper zater dagmorgen via de pieper opgeroepen worden". Het team brandweprman- nen had inmiddels de vaten olie aan gestoken en zat te wachten tot Trom per zich liet zien. „Voordat we echter het vuur kon den aansteken moesten we de olieva ten achter het huis plaatsen, waarbij we erg stil moesten zijn, want de raampjes van de slaapkamer stonden open". Nadat Tromper wist dat er een geintje met hem was uitgehaald werden de cadeautjes aan de brand weerman en zijn echtgenote gegeven. „Waarna wc om ongeveer half zes koffie zaten te drinken". Ondanks het vroege uur stonden er een paar buren vanuit een raampje mee te kijken. „Via de centralist uit Vlissingen hebben we gehoord dat er iemand vanuit Zierikzee gebeld had. dat er in een tuin aan de d'Aillystraat brand was". In eerste instantie was het de bedoeling van de brandweer mannen om op de dag zelf iets te .'«oen, maar dat was in verband met de Havendag niet mogelijk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1