CDA-er haalt fel uit naar Westerschouws raadslid VVD Het Brouwse brandweerkorps krijgt de auto die men wil Afsluiting seizoen Stichting Musi Voca DE ZIERIKZEESCHE COURANT Voyager: 'Hondeweer' op Neptunus Koningin Beatrix komt naar Zeeland WA> Zfljh PE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Woon-zorgproject Dorpsstraat Uit op Schouwen-Duiveland Ruiters Het provinciaal bestuur wil in principe meebe- Nog dit jaar wordt een begin gemaakt met de Het nieuwe programma van Uit in Zeeland voor De Schouwse Ruiters behaalden uitstekende talen aan de exploitatie van een woon-zorg- reconstructie van de Dorpsstraat te Scharen- het seizoen '89/'90. (Pag 4 en 5). resultaten op een concours hippique in Arne- project in Brouwershaven. (Pag 2). dijke. (Pag. 3). muiden. (Pag 9). DINSDAG 22 AUGUSTUS 1989 146ste jaargang Nr. 24596' WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Een fout die men erkent, is reeds half goedgemaakt. Spreekwoord PASADENA - Het is kennelijk hondeweer op Neptunus, de verste planeet van ons zonnestelsel. Dat seint de Amerikaanse ruimte-sonde Voyager-2, die steeds dichterbij de planeet komt. Voyager passeert de planeet woensdag 23 augustus na een reis van 12 jaar en zeven miljard kilo meter. Dat het er 'slecht weer' is blijkt uit de jongste foto's van de sonde die maandagavond genomen zijn. Woens dag scheert de sonde op een hoogte van nog geen 5000 kilometer en ver dwijnt dan in de ruimte. Enkele we ken geleden ontdekte Voyager een 'grote donkere plek', te vergelijken met de grote rode vlek op de planeet Jupiter. Kennelijk gaat het om een enorme depressie, maar men zag ook een hele serie kleinere stormen, steeds met wolken. Dat schijnt te wij zen op een warmtebron van onbeken de herkomst op de planeet. Gemeente naar de rechter in conflict met raadslid ZIERIKZEE - Hare Ma jesteit koningin Beatrix brengt op vrijdag een septem ber een streekbezoek aan de provincie Zeeland. De koning in bezoekt daarbij de gemeen ten Kortgene, Borsele, Kapel- Ie, Reimerswaal en Goes. BURGH-HAAMSTEDE - „Ik vind het onbegrijpelijk dat een raadslid dergelijk gedrag vertoont. Ik betreur dat dan ook ten zeerste", aldus het CDA-raadslid J. W. Geleijnse tijdens de gemeenteraadsvergadering van Wes- terschouwen over WD-raadslid J. C. de Feiter. Geleijnse vroeg zich verder af, of het conflict tussen De Feiter en de gemeente in de WD-fractie ter discussie is geweest en de VVD hierin reden ziet om De Feiter uit de fractie te weren. Inzet van het geschil tussen de ge meente en de Maatschap De Feiter (voorheen J. C. de Feiter) is een per ceel grond bij de Dreef te Burgh. Maatschap de Feiter is in 1983 met de gemeente een mondelinge overeen komst aan gegaan, waarin de Maat schap de grond voor eigen doeleinden kon gebruiken voorzover de gemeen te dit niet nodig had voor woning bouw. In juni 1988 werd de Maatschap op de hoogte gebracht van het feit dat het perceel per 1 januari 1989 beno digd zou zijn voor woningbouw. Maatschap de Feiter reageerde hierop met een brief waarin werd gewezen op mogelijkheden die de Pacht- en Huurwet de Maatschap bood. Met an dere woorden: de maatschap voelt er niet veel voor om de grond terug te geven en meent hiermee in haar recht te staan. Gezien het feit dat de Maatschap niet van zins is het gebruik van het perceèl grond tê beëindigen, heeft de gemeenteraad besloten om een rechtsgeding te voeren tegen de Maat schap. Temeer ook omdat De Feiter zelf naar de pachtkamer van het Kan tongerecht gaat om de overeenkomst vast te leggen. Naast Geleijnse zei ook RU-raadslid J. van den Berge de gang van zaken te betreuren. Op de vraag of de WD-fractie wilde ant woorden op vraag van Geleijnse werd door de WD-fractie ontkennend ge reageerd. De WD ging.echter wel ak koord, bij monde van ir. C. W. Veer- hoek, met het voorstel van b en w om een rechtsgeding tegen Maatschap De Feiter aan te beginnen. Voorzitter A. J. Padmos (CDA, ver vanger van burgemeester J. L. Nie- mantsverdriet-Leenheer) voelde er weinig voor om de discussie uitvoe rig aan te pakken. „Ik kan me voor stellen, dat ook de VVD-fractie geen behoefte heeft in dit stadium te rea geren". Dat was vervolgens voor de socialist G. J. W. "van der Salm reden zijn reactie te beperken tot „je kunt er veel en weinig over zeggen. Laten we maar weinig zeggen". Tijdens de raadsvergadering kwa men ook de toekomstplannen rond bakkerij Hogenaar aan de orde. Ho- genaar gaat naar het industrieterrein van Burgh-Haamstede om de ver- keersperikelen in de kern terug te dringen. Uit de woorden van Padmos bleek, dat er al gegadigden zijn voor de resterende bebouwing van Hoge- „Tot op dit moment zijn er nog geen toezeggingen gedaan aan planbu reau's", aldus loco-bugemeester Pad mos. Volgens Geleijnse circuleren er plannen, waarin gedacht wordt aan winkeltjes met daarboven apparte menten en hij zei dat geen beste zaak te vinden. Wethouder dr H. J. van Zuylen (VVD) antwoordde hierop met het feit „dat er nog geen defini tieve plannen zijn". Tijdens de vergadering werd verder onder meer gesproken over de door woningbouwvereniging Beter Wonen gevraagde huurgarantie voor drie te bouwen, woningen in Serooskerke. Beter Wonen wil best bouwen, maar wenst wel geld te zien van de gemeen te als blijkt, dat er geen belangstel ling is voor de pandjes. Die huurga rantie moet drie jaar gelden. CDA en RU hadden geen moeite met de huurgarantie. Voor de WD en de PvdA (de meerderheid van de raad - red.) lag de zaak anders. De Feiter noemde het begrip huurgarantie een nieuw gegeven en sprak de vrees uit, dat dit straks te pas en te onpas ge bruikt gaat worden c(oor Beter Wo nen. Ook Van der Salm voelde er niets voor. „Wij zien het niet zitten om aan de leiband van Beter Wonen ^e lopen". Volgens de PvdA-er is ook Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Het CDA in Westerschouwen heeft fel uitgehaald naar J. C. de Feiter, die met zijn maatschap in conflict is gekomen met de gemeente. de Vereniging van Nederlandse Ge meenten niet bekend met de wijze waarop Beter Wonen haar huurgaran tie presenteert. „Beter Wonen gaat merkwaardig om met de spelregels". Padmos probeerde tevergeefs beide fracties alsnog akkoord te laten gaan met het voorstel, omdat voor 1 okto ber de defintitieve nieuwbouwplan- nen in Middelburg moeten liggen. Als de gemeenteraad pas half sep tember een besluit neemt, heeft Beter Wonen maar twaalf dagen om een plan op te stellen. Padmos sprak de vrees uit, dat Serooskerke hierdoor haar drie woningen zou gaan mislo pen. Op de suggestie om de Dorpsge meenschap Serooskerke te vragen met een lijst van mogelijke gegadig den te komen om op die manier Beter Wonen zonder huurgarantie aan de slag te laten gaan, reageerde Padmos positief. Het is nu aan die dorpsge meenschap. Concurrerend bedrijf op laatste moment 7000 gulden goedkoper BROUWERSHAVEN - De zucht van verlichting die opsteeg vanaf de publieke tribune was nauwelijks hoor baar, maar het luide applaus van de 13 in uniform gesto ken Brouwse brandweerlieden gaf ook duidelijk hun opluchting weer. Opluchting omdat de Brouwse gemeen teraad met zes stemmen voor en vijf tegen 'op het nipper tje' besloot om een Mercedes Benz 117 F aan te kopen als de nieuwe brandweerauto voor het korps. En niet een Daf FF 1300 of 1700 DNT die op het laatste moment door de fabrikant 7000 gulden goedkoper werd aangeboden dan eerder in de schriftelijke offerte. Een telefonisch 'last minute' aan bod dat enerzijds wrevel en irritatie opwekte bij de leden van het college van b en w en hen anderzijds aan het denken zette want 7000 gulden extra voordeel is toch niet niks. „We moe ten uiterst zorgvuldig omspringen met het gemeenschapsgeld. Er staan ons nog zo veel kosten te wachten", al dus wethouder S. C. J. B. Loschacoff- de Kanter. Zij adviseerde de raadsle den om de (bijna 278.000 gulden kostende) Daf te kopen. „De wens van het brandweerkorps Brouwers haven, dat het liefste de Mercedes wil, overheerste eerst bij het maken van onze keuze. Maar toen was het on derlinge prijsverschil tussen beide auto's maar 2.000 gulden. Door het aanbod van Daf is dat nu opgelopen tot 7.000 gultien ei} dat is te veel", al dus de wethouder. Getild? Met haar mening vormde zij een minderheid binnen het college van b en w. Burgemeester L. N. Labruyère en wethouder Ph. J. van Ast (VVD) wilden hun mening niet baseren op het telefoontje, dat op de middag voor de raadsvergadering binnen kwam, maar op de schriftelijke offer tes die beide bedrijven eerder uit brachten. „Deze manier van zaken doen is beneden alle peil. Daar wens ik niet aan mee te doen. En als ik nu bedenk dat we voor het korps Drei- schor een Daf hebben gekocht vraag ik me af voor hoeveel we daarbij ge tild zijn", aldus Van Ast. De meningen onder de raadsleden bleken net zo verdeeld te liggen als in het college van b en w. De twee CDA-fracticIeden en drie van de vijf PvdA-leden vonden dat gebruik moest worden gemaakt van het voor delige aanbod van Daf. ,,Dc opbouw van beide auto's is hetzelfde. Het gaat alleen oin de auto waarmee naar de brand tocgereden moet worden. We weten door de ervaring in Drei- schor dat de Daf ook prima is en bo vendien geeft dat ook weer werkge legenheid bij een Nederlands be drijf", aldus R. J. van der Wekken (CDA). En ook de PvdA-raadsleden A. de Vlieger en M. P. Ketting- Koopman schaarden zich achter het minderheidsvoorstel van wethouder Loschacoff. „Het financiële verschil is te groot". Voor P. van der Meide (SGP/RPF/ GPV) was het een duidelijke zaak dat de raad de manier van zaken doen zo als die door Daf werd gehanteerd moest afwijzen. „Daar moeten wij ons niet voor lenen". En dat vonden ook alle VVD-raadsleden én twee PvdA-raadsleden J. F. Akkersdijk en C. J. de Munnik. „Nu vijf minuten voor aanvang van de raadsvergade ring allerlei voorwaarden te verande ren zouden wc opeens een andere auto moeten kiezen dan we eerst na vele overwegingen hebben gedaan". Stemming: De spanning werd opgevoerd door een schorsing van de vergadering voor fractie-overleg en een stemming. Toen werd met de krappe meerder heid van een stem besloten tot de aan koop van een Mercedes. Het voertuig kost bijna 287.000 gulden en zal naar verwachting begin 1990 in gebruik genomen kunnen worden door het Brouwse brandweerkorps. Stemming was niet nodig voor de beslissing om in Noordgouwe een 'praatuus' te bouwen aan de Pauw straat. Maar er werd wel gepraat over het bedrag van 20.000 gulden dat daarmee gemoeid zou zijn. „Een du re leugen", aldus J. K. Goemans (VVD). En P. van der Meide (SGP/ GPV/RPF) verbaasde zich erover dat het gebouw persé in een stijl moest worden uitgevoerd die zou passen bij de oude dorpskern. „Het komt toch bij de nieuwbouw te staan. Met een meer eigentijdse vormgeving zou het praatuus veel goedkoper zijn". Maar, evenals bij de andere raadsleden, overheerste ook bij hem het belang van de sociale functie van de voorzie ning. Daarom liet iedereen zich over tuigen door wethouder Van Ast die van mening was dat er best eens wat mag worden gedaan voor Noordgou we. Wel zal nog worden bekeken of het praatuus wellicht met een zadel dakconstructie kan worden gemaakt in plaats van met dakpannen. pp—- Geen hamerstuk, maar wel een vanzelfsprekende zaak was het be sluit om de openbare basisschool in Noordgouwe de eerstvolgende drie jaar in stand te houden. Een besluit dat nodig was omdat de school de af gelopen twee jaar tijdens de jaarlijk se teldag onder het voorgeschreven aantal leerlingen zat. „Een kern zon der school, is een kern die kwijnt", al dus wethouder Loschacoff en raadsle den uit alle fracties lieten zich in soortgelijke bewoordingen uit. Ook het beschikbaar stellen van een extra krediet van 7.800 gulden voor onder houd van de schoolgebouwen in de gemeente was geen probleem. HUP Ruim 20.000 gulden stelden de raadsleden ter beschikking voor de aanschaf van automatiseringsappa ratuur waarmee het HUP (Hinder- wetuitvoeringsprogramma) kan wor den uitgevoerd. En bijna 4.300 gulden zal worden besteed voor de aanschaf van twee draadloze telefoons voor de buitendienst gemeentewerken, een semafoon voor de burgemeester en een fax voor in het stadhuis. Verwachting tot woensdagavond: Af en toe zon Af en toe zon, maar ook enkele wol kenvelden en droog. In de nacht enke le mistbanken en een minimumtem peratuur van ongeveer 13 graden. Middagtemperatuur van 20 graden aan zee tot 24 graden in het zuid oosten van het land. Matige westen wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 26 aug.: Donderdag: Zonneschijn: 40% Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 22 graden Windkracht: west 3 Vrijdag: Zonneschijn: 20% Kans op neerslag: 607c Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 20 graden Windkracht: noordwest 4 Zaterdag: Zonneschijn: 30% Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 18 graden Windkracht: noord 3 ZON- EN MAANSTANDEN 23 aug. Zon op 06.36, onder 20.47 Maan op 22.56, onder 15.32 24 aug. Zon op 06.38, onder 20.45 Maan op 23.38, onder 16.53 Laatste Kwartier: 23-augustus (20.40) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De komende dagen is het droog en rustig weer met flinke pe rioden met zon. Achter een koufront, dat gisteren ons land bereikte, breidt een uitloper van het hogedrukgebied bij de Azoren zich uit over Engeland naar Zuid-Scandinavië. De zeer war me lucht waarin zondag tropische temperaturen werden bereikt is nu naar Oost- en Zuid-Duitsland verdre ven. De komende dagen is het in ons land 's middags rond 25 graden. In de tweede helft van de week gaat de temperatuur omlaag. Een depressie, die nu ten zuid westen van IJsland ligt, trekt dan naar Scandinavië. Bij ons neemt dan de wind toe uit het noordwesten en wordt koelere lucht aangevoerd. DEN HELDER - Chauffeurs van het taxibedrijf Van Zoolingen in Den Helder hebben ontdekt dat drie bus jes voor het vervoer van schoolkinde ren waren gesaboteerd. De remleidin gen bleken te zijn doorgesneden. Dit heeft de politie in Den Helder meege deeld. Bij twee busjes werd het man kement meteen bij het wegrijden ont dekt. Bij het derde gebeurde dat tijdens de rit. De politie heeft voor de twaalf andere schoolbusjes van het bedrijf een rijverbod uitgevaardigd. Burgemeester L. N. Labruyère keek wat vreemd op bij het zien van de propvolle publieke tribune, onder andere be volkt door een bijna voltallig brandweerkorps. (Foto: Joop van Houdt) DREISCHOR - Het concertseizoen 1989 van de Stichting Musi Voca wordt afgesloten met een concert op zondagavond 3 September in de Nederlandse Hervormde kerk te Dreischor. Een Zeeuws stuk muziekcultuur staat op het programma, dat om 20.00 uur begint. Allereerst treedt op het Vocaal Ensem ble Sint Laurens, daarna het koperensemble Brassionato uit Kcrkwcrve. Passionato (met passie) Brass (ko per). Dus de vrije vertaling van Bras sionato is passie voor koper. Het ontstaan kwam voort uit het gevoel van de oprichters dat zij bij de verenigingen eigenlijk hun muzikale ei niet zo goed kwijt konden, omdat je namelijk bij een vereniging ook te maken hebt met muzikanten die pas meespelen of die niet fanatiek genoeg zijn. Want immers een ketting is zo stei-k als de zwakste schakel, dus is het be ter een kleine sterke ketting te heb ben, dan een lange met zwakke scha kels. Doelstelling van Brassionato was in eerste instantie gewoon onder el kaar goede muziek proberen te ma ken, maar al snel bleek dat je dan toch daarmee naar buiten wilt. Tot nu toe heeft ze een toeristendienst en een kooravond begeleid, maar het streven is het verzorgen van eigen concerten. In het najaar van 1988 werd beslo ten om uit te groeien tot een kwintet, omdat je muzikaal dan toch meer mo gelijkheden en muziek voorhanden hebt. In principe wordt gespeeld bij wijze van spreken van voor Bach tot na de Beatles. Het Ensemble is als volgt samenge steld: Kees de Munnik, cornet; Janco van der Linde, trompet; Ronald Sla ger, hoorn; Kees van der Maas. trom bone muzikale leiding. Het Vocaal Ensemble Sint Laurens werd opgericht in het najaar van 1985 on bestaat uit 10 mannen. Het Ensem ble staat onder de muzikale leiding van Hans van den Broeke. De verde ling van de stemmen is als volgt: 3 bassen, 3 baritons, 2 tweede tenoren en 2 eerste tenoren, waaronder de di rigent. Het Vocaal Ensemble Sint Laurens verzorgt regelmatig concerten binnen en buiten de provincie Zeeland: Het ensemble nam deel aan het le en 3e festival voor Vocale Ensembles te Eist en het Muziekfestival te Goes. In oktober 1988 werd tijdens het Nederlands Koorfestival in De Doe len te Rotterdam een eerste plaats in de categorie C behaald. Verder ver zorgt het Vocaal Ensemble zomer avondconcerten, koffieconcerten en kerstconcerten. Het Vocaal Ensemble brengt a capella muziek ten gehore. Deze muziek omvat vele genres, van oude kerkmuziek, via negro-spiri- tuals en volksliedjes uit Engeland, Schotland, Nederland. Amerika en Rusland tot nummers als Yesterday van de Beatles en Ol 'man river uit de musical Showboat. Brassionato Brassionato werd opgericht als kwartet in het voorjaar van 1988. De naam ontstond uit de samenvoeging 1 7 l

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1