Geschiedenis van streekvervoer in beeld gebracht in fotoboek Fotopuzzel van Stad en Lande (15) Gondelvaart met fraai verlichte zeilschepen Baster: Een boeiende stadsgenoot QS KOELTECHNIEK DEURLOO B.V. 4 Commissie vergadering grond- en pachtzaken Radio Rijnmond camping Haamstede Vergadering commissie openbare werken Westerschouwen RTM-autobnssen op de eilanden ZIERIKZEE - Fraaie oude autobussen. Vaak gefotografeerd bij een station of ergens onderweg. Soms me^t chauffeur in uniform ernaast en een andere keer weer met net in stappende passagiers. Dat is te zien in het fotoboek dat uitgeverij Deboektant op de markt brengt en waarin met 90 foto's de geschiedenis van het streekvervoer op de Zeeuwse en Zuid-Hollandse eilanden in beeld wordt gebracht. „Het is de bedoeling ge weest om van elke serie autobussen welke bij de RTM in dienst zijn geweest een foto te plaatsen. Met name voor wat betreft de series welke voor de Tweede Wereldoorlog in dienst zijn geweest is dat helaas niet gelukt. Ik hoop toch dat u globaal een beeld krijgt van de geschiedenis van de autobussen van de Rotterdamsche Tramweg Maat schappij", aldus auteur B. van der Heiden uit Klaaswaal in zijn voorwoord. Van der Heiden heeft in het 84 pagi na's tellende boekwerkje geprobeerd in woord en beeld alle series RTM- bussen, te beginnen bij de eerste lijn dienst in 1923, de revue te laten passe ren. Daarnaast heeft hij bij de keuze van de foto's ook gelet op de omge ving, waarin de bus zich bevindt. Oorsprong De Rotterdamsche Tramweg Maat schappij (RTM) is de voorloper ge weest van de huidige streekver- voersmaatschappij Zuid-West Neder land (ZWN). De RTM werd opgericht op 12 november 1878 en hield zich on der bezig met het exploiteren van paardetramlijnen in onder meer Rot terdam. In 1898 werd begonnen niet de ex ploitatie van stoomtramdiensten naar de Zuid-Hollandse en Zeeuwse eilanden. De eerste RTM-autobus- dienst ging van start op 18 juli 1932. Dat was de lijn Blaaksedijk-Goid- schalxoord. Deze lijn werd al snel ge volgd door de lijn Blaaksedijk-West- maas, en dat was nog maar het begin. Vele autobusdiensten zouden nog volgen. Functie In eerste instantie waren de auto busdiensten bedoeld als aanvulling op het vervoer per tram. Pas aan het einde van de dertiger jaren werden her en der tramlijnen opgeheven en vervangen door busdiensten. De Tweede Wereldoorlog bracht hier weer verandering in. De bussen wer den weer vervangen door trams. Op Schouwen-Duiveland bleef de tram rijden tot de watersnoodramp in 1953 een einde aan haar bestaan maakte. Vooral oudere Schouwen- Duivelanders zullen zich het tram metje nog levendig herinneren. Na de ramp werden alle tramlijnen op Schouwen-Duiveland opgeheven. Een paar jaar later zette de RTM ook een punt achter de tramlijnen op Goe- ree-Overflakkee en in de Hoekse waard. Op Voorne-Putten tenslotte duurde het tot 1966 voordat daar de tramlijnen opgeheven werden. De RTM hield op dat moment op een trammaatschappij te zijn. De bus had alle taken van de tramdiensten over genomen. Na de watersnoodramp sloeg rijks waterstaat de hand aan de ploeg om te voorkomen dat een dergelijke wa tersnoodramp Zeeland ooit nog zou teisteren. Het Deltaplan werd gelan ceerd en in 1965 werd de Zeelandbrug in gebruik genomen. In de jaren daar na kwamen achtereenvolgens Greve- lingendam en de Brouwersdam ge reed. Daarmee werd Schouwen-Duive- wordt chronologisch te werk gegaan. De eerste RTM-lijndienstbus was een Mercedes-Daimler met een carosserie van Lange Gutzeit. De bus bood plaats aan 17 passagiers. De bus is door W. L. Hooghwerff uit Numans- dorp vereeuwigd en uit die plaat blijkt nog duidelijk dat de Rotter damsche Tramweg Maatschappij in Omsteeks 1951 werd begonnen met het geven van namen aan het rollend materieel van de RTM. Ze kregen niet alleen een naam, maar werden boven dien gesierd met een bijpassende af beelding. Volgens auteur Van dei- Heiden was dat een hobby van de toenmalige RTM-directeur dr. H. J. van Zuylen. ,,Het vernoemen van het materieel gaf de maatschappij grote bekend heid", aldus Van der Heiden. In het boek een afbeelding van een reiger op de flank van een autobus. Naast dierennamen werden ook plantenna men gebruikt. In de vijftiger jaren werd ook wel gebi-uik gemaakt van een Autobus Personen Aanhanger. Op die manier kon de capaciteit van een bus met 28 zitplaatsen vergroot worden. Pas la ter zouden de harmonicabussen in zwang komen. Deze beschikten over Wat en waar? In samenwerking met de Nieuwsbode ZIERIKZEE - Eén van de commissies van de Vereniging Stad en Lan de van Schouwen-Duiveland is de commissie streekkunde. Deze com missie wil het onderwijs behulpzaam zijn op het gebied van kennis van de eigen omgeving. In brede zin: ontstaansgeschiedenis, landschap, so ciale en fysische aardrijkskunde, cultureel erfgoed waaronder streek taal, enz. (Zie Mededelingenblad nr. 64). De oplossing van puzzel nr. 14 is: Middelste gevelsteen van het Ja gershuis aan de Markt te Brou wershaven. De andere gevelstenen zijn van een haas en een jager. Het Jagershuis dateert van ±1700. Gevelstenen dienden vroeger als aanduiding. De betekenis nam eind 18e eeuw af, naarmate meer mensen leerden lezen en schrijven en de huisnummers werden inge voerd. De winnaar is Th. M. J. Lodewijk, Oude Moolweg 6, 4325 EB Renes- se. U kunt meedoen met de puzzel door uw antwoord vóór woensdag a.s. op te sturen naar; Stad en Lan de Jubileumfoto, Postbus 135, 4300 AC Zierikzea Zet duidelijk naam, adres en het nummer van de puz zel op een voldoende gefrankeerde envelop. Oplossingen kunnen niet bij de krant ingeleverd worden. Onder de goede inzenders wordt 25,- verloot. Voor het station in Zierikzee staat de schoolbus RTM-28. Links conducteur Kees van der Weele en rechts conducteur Kees Fierens. De foto dateert vermoedelijk uit 1950 en werd gemaakt door J. Voerman uit Monster. land uit haar isolement verlost, even als de andere Zuid-Hollandse en Zeeuwse eilanden. Het lijnennet van de RTM werd steeds groter. Nieuwe bussen werden aangeschaft en nieuwe lijnen werden geopend. Uiteindelijk resulteerde de expansie van de RTM in 1976 in een fusie met Streekvervoer Walcheren, Stoom tram Breskens-Maldegem en de Zeeuws-Vlaamsche Tramweg Maat schappij. De RTM hield op te bestaan en de ZWN was een feit. Tijdsbeeld In het boek van Van der Heiden den beginne zowel bus- als tramlijnen exploiteerde. In de geschiedenis van de RTM heb ben heel wat autobus-fabrikanten de revue gepasseerd. Naast Mercedes- Benz werd bijvoorbeeld ook gebruik gemaakt van het Franse De Dion- Bouton en het Britse Austin. Het meeste duikt echter het Duitse merk met de ster op. Met het groeien van de belangstelling voor de auto busdiensten groeide ook het formaat van de autobussen. Terwijl de eerste bus uit 1923 slechts 17 passagiers kon vervoeren was er in 1928 al plaats voor 28 mensen. 65 zitplaatsen en werden op de druk ke trajecten ingezet. Een foto toont een harmonicabus in het centrum van Rotterdam. Tijdsbeeld Het feit dat auteur Van der Heiden niet alleen puur en alleen foto's van autobussen in het boek heeft opgeno men, maar ook op de omgeving heeft gelet maakt het boek RTM-autobus- sen op de eilanden tot een boeiend boekje. En wie meer doet dan alleen plaatjes kijken krijgt een heel aardig beeld van de ontwikkeling van RTM tot ZWN. Zaterdag 26 augustus op Grevelingenmeer n-3S'Ü BROUWERSHAVEN - Op de avond van zaterdag- 26 augustus wordt vanuit de jachthaven van Brouwersha ven een gondelvaart over het Grevelingenmeer gehouden met verlichte zeilschepen. De vaart begint om ongeveer 21.15 uur. De gondelvaart wordt georgani seerd door de Watersportvereniging Brouwershaven. Al vele jaren hand haaft deze vereniging de traditie om aan het eind van het~seizoen een tocht over de Grevelingen met verlichte schepen te organiserèn. Booteigena ren die willen meevaren met de gon delvaart dienen zich tevoren bij deze vereniging aan te melden. Concert Voorafgaande aan de gondelvaart BURGH-HAAMSTEDE - De aan koop van een perceel grond aan de Rampweg te Renesse van de Stich ting Renesse komt aan de orde tij dens de openbare vergadering van de Westerschouwse commissie grond en pachtzaken. De vergadering wordt gehouden op woensdag 23 augustus in het gemeentehuis te Haamstede. Aanvang 16.30 uur. Verder komt er onder andere aan de orde het verzoek tot gebruik van de voormalige autospuiterij Noordwel- le, de verkoop van een perceel grond aan 't Lage Burgh en het aanbod tot aankoop van een woning aan het Dorpsplein 18 te Serooskerke, na taxatie. BURGH-HAAMSTEDE - De Radio Rijnmond Camping Tour doet op vrijdag 25 augus tus de camping De Duinhoeve in Burgh-Haamstcde aan. Hans van Vliet en Pieter Leen zullen in een rechtstreekse uit zending van 9.00 tot 12.00 uur vanaf de camping een luchtig programma presenteren, waarin de camping en Schou wen-Duiveland centraal staan. Bekende en minder bekende inwoners van de regio zijn uit genodigd om het een en ander te vertellen over de omgeving. Bekende artiesten, waaronder de zangeres Imca Marina, zul len het programma muzikaal opluisteren. Alle belangstellenden zijn op vrijdagochtend 25 augustus van harte welkom op de cam ping De Duinhoeve. Jonge Jan Boeijesweg 62, in Burgh- Haamstede. Burgers van Zierikzee ZIERIKZEE - Beter iets dan niets. Toch blijft het jammer dat het aardig-e bronzen beeldje dat Braat maakte van dr Job Baster (1711-1775) zo petieterig- is uitgevallen. De verklaring zal wel zijn dat de te besteden middelen beperkt wa ren. Het moge zo zijn dat de hooggeleerde en veelzijdige Baster een groter mo nument waard was geweest maar ook het kleine speelse monumentje dat dank zij een initiatief van dr C. M. van Hoorn een plaats kreeg in de voormalige Zonnehof betekent een welverdiend eerbetoon aan de 18de eeuwse Zierikzeese geneesheer van groot formaat. Zijn nagedachtenis wordt niet alleen in stand gehouden door een groot aantal wetenschappelijke publicaties maar eveneens door een zeer curieus buffet dat hij uit allerhande soorten schelpen en maritieme flora samenstelde. Voordat de in de geneeskunde gepromoveerde Job Baster zich als medicus vestigde in de stad waar hij op 2 april 1711 was gebo ren, had hij een lange studiereis gemaakt in gezelschap van zijn vriend dr Meinard van Visvliet, evenals hijzelf een medicus van Zeeuwse afkomst. Zij oriënteer den zich uitvoerig in Frankrijk en Engeland. Met een schat aan we tenschappelijke gegevens en boor devol indrukken keerde het twee tal naar het vaderland, terug. Dat de jeugdige Baster zich met zijn omvangrijke wetenschappe lijke bagage in het ietwat stille en afgelegen Zierikzee vestigde en zich daar kennelijk een mensenle- venlang heeft thuis gevoeld moet gezocht worden in het feit dat hij na zijn studie kon terugkeren naar zijn geboortestreek. Hij was het oudste kind van de Zierikzeese wijnsteker en keurmeester van de meekrap Adriaan Baster (1684- 1716) en diens echtgenote Maria van den Houte (1683-1746). Dat wij over de handel en wandel van Job Baster zo goed zijn ingelicht is be halve aan zijn papieren nalaten schap ook in belangrijke mate te danken aan de nasporingen die W. S. S. van Benthem Jutting en C. M. van Hoorn destijds hebben on dernomen. Het resultaat van hun onderzoek werd verwerkt in een uitvoerige studie; die in 1967 door het Zeeuwsch Genootschap werd uitgegeven. 'fhlCllM./ Het is bekend dat Baster in Zie rikzee een zeer drukke medische praktijk uitoefende. Dat hij niet temin kans zag om tot grote we tenschappelijke activiteiten te ko- Us) A (««uw.- '~7>tJLH. (jt^êi. fkjic£j> CVO /m trzo^A. ouu ftoMuuJL cLcu. 0\ixLc-q e,i<j-a^ Jcj>4Lro«-1 o^. Baster was lid van verschillende geleerde genootschappen; in werd hij benoemd tot Fellow van de Royal Societyte Londen 1738 men is waarschijnlijk te danken aan het isolement van het eilande- lijk bestaan op Schouwen- Duiveland. Het gemis aan goedé verbindingen met ,,de wereld bui ten zijn eiland" compenseerde hij zoveel mogelijk door een zeer in tensieve correspondentie met ge leerde Vjakgenoten in tal van lan den. Bovendien bouwde hij in de loop der jaren een buitengewoon omvangrijke (hand)bibliotheek op. De geleerde Baster is populair geworden door zijn goudvissen- kweek. In de vijvers van zijn Zon nehof (een riante tuin met boom gaard en (thee)koepel) zette hij Chinese goudvissen uit, die hem van bevriende zijde in Engeland waren toegezonden. Deze vissen waren in ons land toen nog zeer zeldzaam; op zijn beurt kon Baster zijn relaties verblijden met de door hem gekweekte goud vissen... Job Baster was ongetwijfeld een bijzonder boeiende figuur binnen de Zierikzeese samenleving. Hij genoot terecht aanzien als be kwaam arts en gevierd „weten schapper". Dat ook aan deze ge leerde en werkzame man van groot aanzien in binnen- en bui tenland niets menselijks vreemd was kan men lezen in de eerder ge noemde uitgave van Van Benthem Jutting en Van Hoorn. Zij schrij ven: „Niettegenstaande Baster in zijn brieven en publicaties de in druk maakt van een rustig even wichtig mens kwamen er toch blijkbaar af en toe in zijn leven momenten voor van een zekere be- wustzijnstoring, welke aan een soort schemertoestand doet den ken". Als sterk voorbeeld wordt een incident beschreven waarbij Job Baster zijn bezoeker notaris Johan Smith na een woordenwis seling met een bijltje of hamertje op het hoofd sloeg... Het „slacht offer" was nauwelijks gewond en kon naar huis lopem'Bèkter daar entegen was flauw gevallen en slechts jnet moeite weer bij te brengen. Wiebe Keikes die om 21.15 uur van start gaat zijn nog verschillende andere dingen te beleven in Brouwershaven. Om half negen begint een concert door de brassband Apollo onder leiding van dirigent Jaap Knuist. De muziekver eniging speelt in een muziektent die wordt geplaatst aan de Haven Zuid zijde, naast-de oude haven van Brou wershaven waarin de verlichte sche pen gereed liggen voor de gondel vaart. Terwijl de muziek speelt kunnen kinderen op het VVV-kantoor aan de Markt lampions ophalen. Om onge veer 21.00 uur, na het concert van Apollo, start dan een rondgang door de straten van de oude kern van Brouwershaven door de drumband van Apollo en de kinderen met hun brandende lampions. De rondgang eindigt aan de Loswal bij de havensluis. Daar beginnen dan om ongeveer 21.15 uur de verlichte zeilschepen aan hun gondelvaart. Vanuit de sluis, die de toegang vormt tot de Brouwse jachthaven, varen ze achter elkaar de Grevelingen op om daar een lang lint van verlichte sche pen te vormen. De gondelvaart zal naar verwachting een uur in beslag nemen. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL. 01110-16255 BURGH-HAAMSTEDE - Het even tueel nieuw te bouwen brandweer complex te Haamstede en het bagge ren van de haven te Burghsluis komt ter sprake tijdens de openbare verga dering van dc Westerschouwse com missie voor openbare werken. Deze vergadering wordt gehouden op don derdag 24 augustus in het gemeente huis tc Westerschouwen en begint om 19.30 uur. Andere agendapunten zijn het woonrijp maken van het plan Zand weg te Haamstede, de verkeerssitua tie Hogeweg en Hogczoom tc Haam stede, het verkeerstelpunt Hogeweg te Haamstede, de transportmiddelen van de plantsoenendienst en de afwa tering Badresidentie. mmm

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 4