Afsluiten van oliegeultje in Oosterschelde omstreden plan Joop van Houd! 'Waarschijnlijk is het faalangst waardoor mensen niet uit zichzelf bij een koor gaan' AIRCONDITIONING DEURLOO B.V. Emancipatie TROUWREPORTAGE fotostudio m Inbraak in houthandel in Zierikzee Diefstal muziek instrument j es BEVEILIGING? Brand op stoomboot Opel Kadett gestolen Nieuwbouw woningen Burgh- Haamstede zijn gereed ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 18 augustus 1989 Nr. 24594 3 De gemeente' Zierikzee heeft als eerste op Schouwen-Duiveland een volledige nota gewijd aan de emanci patie. Centraal daarin staat de posi tie van de vrouw. Directe aanleiding van het opstellen van de nota is een gewijzigd financieringsbeleid van de rijksoverheid. Niet langer wor den emancipatie-activiteiten recht streeks gesteund, maar vanuit een algemene pot. Temeer reden om als lokale overheid duidelijk te om schrijven welke activiteiten wel en welke niet subsidiabel dienen te zijn. De gemeente Zierikzee heeft een realistisch beeld op papier gezet. Enerzijds ivordt onderkend, dat de positie van de vrouw in het algemeen achtergebleven is bij die van de man. Anderzijds is positieve discriminatie uit den boze. Juist dat laatste uit gangspunt is in den lande nogal aan discussie onderhevig. Mogelijk dat ook de Zierikzeese raad bij de vast stelling van de nota hierover gaat praten. Moet een vrouw louter op grond van haar vrouw-zijn een voor rangsbehandeling krijgen bij sollici taties? Ook wanneer er een man sol liciteert met (iets) betere papierèn? Er is maar één goed antwoord en dat is nee. Te lang zijn mannen op grond van hun man-zijn bevoordeeld. Uit historisch oogpunt best verklaar baar, maar daarmee nog niet juist. Nu mag niet dezelfde fout gemaakt worden in de andere richting. Ja, zul len sommigen zeggen, mogen vrou wen met een positieve maatregel dan niet in versnel tempo de schade inha len. Nee, hoe logisch dat ook klinkt. Dat is niet de weg. Man en vrouw zijn gelijk en iedere vanaf heden te nemen maatregel moet daarop be rusten. Het is te geforceerd om in een tijdsbestek van enkele jaren vele eeuwen recht te breien. Want het pro bleem is niet opgelost met de sollici tatie alleen. Geleidelijk aan maken mannen plaats voor vrouwen; gelei delijk aan dient de kinderopvang ge optimaliseerd te worden, geleidelijk aan moeten er allerhande praktische zaken geregeld worden. Maar-en dat is zeker waar - zo'n proces hoeft geen tientallen jaren te duren. Om de inte gratie van de vrouw in het arbeids proces te bespoedigen dient ook de lokale overheid zich duidelijk uit te spreken over haar politieke bereid heid. Daar is een emancipatienota voor nodig en die ligt in Zierikzee nu op tafel. AvdW PvdA-commissielid pleit voor afsluiting gedurende twee maanden ten behoeve van de zeehondenpopulatie ZIERIKZEE - Het oliegeultje, de smalle strook water in de Oosterschelde die de verbinding vormt tussen de Geul van Roggenplaat en de Hammen kwam veelvuldig ter sprake tijdens de openbare vergadering van de ad viescommissie ruimtelijke ordening in liet Zierikzeese stadhuis. In de voorlopige aanwijzing van de Ooster schelde als beschermd natuurmonument wordt het olie geultje bestemd als niet-toegankelijk gebied. Maar geen van de drie aanwezige leden van de adviescommissie zag dat plan van de minister zitten. J. J. Geleijnse (VVD) en W. F. Spren- gelmeijer (RU) waren mét het Zierik zeese college van b en w van mening dat het oliegeultje onbeperkt toegan kelijk moet blijven. M. R. de Jong- van Loo (PvdA) pleitte ervoor het oliegeultje gedurende tien maanden per jaar vrij toegankelijk te houden, maar in de zoogperiode van de zee honden (tussen half juni en half augustus) te sluiten voor scheep vaartverkeer. ,,Een beperking ten dienste van het milieu. Je kunt tegen woordig niet meer alle dingen doen die je graag zou willen", aldus de soci- aliste. Advertentie NOORDGOUWE TELEFOON 01112-2178 Maar de andere commissieleden waren van mening dat de zeehonden populatie in de Oosterschelde ook wel op een andere manier beschermd kan worden. ,,Het opleggen van een maximum-vaarsnelhcid en een an kerverbod in het oliegeultje zou een aanvaardbaar compromis kunnen zijn. Afsluiting van het oliegeultje houdt in dat een groot gedeelte in het westelijk gebied van de Oosterschel de niet meer toegankelijk zou zijn. Dat zou een ernstige beperking zijn die onnodig is". Eensgezind waren de drie commis sieleden van mening dat bij de aan wijzing van de Oosterschelde als be schermd natuurmonument meer lokaties moeten worden aangewezen als gebied waar zagers mogen wor den gespit. Volgens de voorlopige plannen zouden er nogal wat van de ze spitlokaties verdwijnen. Nabij Zierikzee zou de zeeaas alleen nog bij het Stelletje mogen worden gespit. ,,Het is belangrijk dat de mensen die altijd gewend zijn geweest om zeeaas te spitten dat ook kunnen blij ven doen", aldus Sprengelmeijer. En ook de andere commissieleden waren van mening dat zoiets niet van de ene op de andere dag mag worden be perkt. „En dat geldt ook voor het snijden van zeekraal". Men adviseer de daarom bij de gemeentelijke reac tie op de plannen van het rijk een uit breiding van het aantal spitlokaties te vragen. Niet om te pesten Verder was de adviescommissie het in principe eens met het voornemen van de minister van landbouw en vis serij om de Oosterschelde aan te wij zen als beschermd natuurgebied. Met het college van b en w was men van mening dat daarbij van rijkswege een goede voorlichtingscampagne moet worden gevoerd. ,,De mensen moeten zich ervan bewust worden hoe kostbaar het gebied is. Dat het niet om te pesten is dat deze maatre gelen worden genomen", aldus De Jong. Geleijnse zag de beschermende maatregelen meer als een investe ring in de toekomst wanneer de re creatie naar verwachting nog verder zal toenemen. „Ik geloof niet dat op dit moment de natuur in de Ooster schelde wordt aangetast door de re creatie". De commissieleden vonden ook dat de maatregelen die worden getroffen uitvoerbaar, of met andere woorden goed controleerbaar, moe ten zijn. „Daarbij moet het rijk niet rekenen op onze eigen politie, want die is toch al zwaar overbelast", al dus commissievoorzitter burgemees ter mr J. J. P. M. Asselbergs. Per jaar maken duizenden schepen met gevaarlijke stoffen aan boord via de Oosterschelde de oversteek vanaf de Philipsdam naar het Kanaal door Zuid-Beveland. Dat was de reden waarom door de commissieleden werd aangedrongen op het op korte termijn vaststellen van een rampen bestrijdingsplan voor de Oosterschel de. En verder was men van mening dat de gemeente in de toekomst nauw betrokken moet worden bij het op stellen van beheersplannen voor de Oosterschelde. Uiteindelijke beslissing Als al deze adviezen van de com missie door de gemeenteraad worden overgenomen gaan ze naar gs en de minister van landbouw en visserij die de uiteindelijke beslissing neemt over de voorwaarden die worden ver bonden aan het aanwijzen van de Oosterschelde als beschermd natuur gebied. ZIERIKZEE - Donderdagmorgen om ongeveer 8.00 uur werd door be drijfsleider S. van K. uit Goes ont dekt dat was ingebroken bij een houthandel aan de Vissersdijk te Zie rikzee. De inbrekers kwamen het bedrijf binnen door middel van braak. Zij probeerden het slot van de kluis die zich in het bedrijf bevond te forceren maar dat lukte niet. Het bedrijf werd doorzocht en uit de kantine werd een geldkistje met daarin een gering be drag aan contant geld meegenomen. ZIERIKZEE - Blijkbaar zijn die ven zelfs geïnteresseerd in muziekin- strumentjes voor kinderen. In de nacht van donderdag op vrijdag werd in Zierikzee een aantal van de ze instrumentjes gestolen. De muziekinstrumentjes waren van de Stichting Koepel en werden in de nacht van donderdag op vrijdag gestolen uit het gebouw aan de Basterstraat te Zierikzee dat de stich ting samen met nog twee andere or ganisaties in gebruik heeft. De waar- 'de van de muziekinstrumentjes is niet bekend. Namens de stichting werd van de diefstal aangifte gedaan door mevrouw J. H. Advertentie BEL 01110-14739 (ÓÓK S AVONDS EN IN HET WEEKEND) H INSTALLATIEBEDRIJF D. OOMS H ^^^BREEOSTRAAT 1-ZIERIKZEE-TELEF00N 01110-14739 Persoonlijke benadering lijkt enige manier om nieuwe koorleden te werven BROUWERSHAVEN - „Zangkoren voorzien duidelijk in een behoefte. Daarom is het zo merkwaardig dat veel mensen uit zichzelf niet de weg naar een zangkoor weten te vinden". In de loop van deze week zijn voor de meeste zangkoren op Schouwen- Duiveland de wekelijkse repetities weer begonnen. Bijna zonder uitzondering hopen ze daarbij ook wat nieuwe leden te kunnen begroeten. Maar de drempel om lid te wor den van een zangkoor blijkt zo hoog te zijn dat in de meeste gevallen een persoonlijke benadering nodig is om iemand daarover heen te helpen. „De meeste mensen zijn bang dat ze niet goed genoeg kunnen zingen om bij een koor te gaan", aldus de voorzitter van het Smalstads Gemengd Koor te Brouwershaven M. van Vulpen. Maar dat is een misvatting volgens volgens Van Vulpen. „In een koor gaat het niet om de klank van ie mands persoonlijke stem, maar om het gezamenlijk geluid van een koor. Daar moet niemand bovenuit komen. Hoe meer zangers er voor een bepaal de stempartij beschikbaar zijn, hoe minder geluid ze allemaal persoon lijk moeten maken om een mooi geza menlijk geluid te krijgen. Bij de Maastrichter Star bijvoorbeeld staan de bassen allemaal zachtjes te brom men. Maar omdat ze met zovelen zijn is het gezamenlijke geluid zo intens dat het lijkt of de muren zullen scheu ren. Het is prachtig als je zulk gezang in het echt hoort. Daar kan geen ge luidsinstallatie tegenop". Daarom is het volgens Van Vulpen zo jammer dat het gezang van veel mensen zich beperkt tot de douche, het toilet of als ze alleen in het bos lo pen. „Iedereen die zich kan uiten kan dat ook door middel van zingen, soms nog beter dan met woorden. Je hoeft daarvoor helemaal geen prachtige stem te hebben". Van Vulpen, die zelf al veertig jaar in koren zingt en sinds zes jaar voor zitter is van het Smalstads Koor, heeft ervaren dat mensen die een maal de stap hebben genomen om lid te worden van een zangkoor daar niet meer weg te branden zijn. „Je ziet mensen die schoorvoetend bin nenkomen uitgroeien tot actieve le den die niet alleen enthousiast mee zingen maar ook met nieuwe sugges ties komen voor het koor. Als ze een maal lid zijn blijven ze dat meestal voor het leven. Niet uit gewoonte, maar omdat ze het leuk vinden". Behalve het plezier van het zingen zelf speelt daarbij de sfeer in een koor ook een belangrijke rol volgens Van Vulpen. „Een zangkoor is ook een sociaal gebeuren. Er wordt heel wat afgebabbeld. En niet alleen door de zangeressen hoor. Die kerels kun nen ook klessebessen. Bij ons is het soms zo erg dat de dirigent er de knuppel wel eens moet ingooien. Maar met een goede sfeer in de groep kan dat". De gemiddelde leeftijd van de Geconcentreerde gezichten tijdens de repetitie. (Foto: Joop van Houdt) Dirigent Bert Gebben oefent met het Brouwse koor. (Foto: Joop van Houdt) koorleden in Brouwershaven is onge veer veertig vijftig jaar. „We hebben zangers van allerlei leeftijden. Ge voelsmatig zou je denken dat het voor de jonge leden niet leuk is als een koor vergrijst. Maar in de praktijk valt dat erg mee. Men gaat heel leuk met elkaar om. De ouderen lijken jonger dan ze zijn doordat het zingen, het bezig zijn, hen actief houdt. Voor velen is de repetitie-avond een ont spanning waar ze naar uitkijken. Het geeft een band, ze horen ergens bij en daarom blijven ze niet weg door een fikse regenbui". Per jaar krijgt het Smalstads Koor er zo'n twee a drie nieuwe leden bij. Een leuke groei volgens Van Vulpen. „Want die mensen blijven meestal vele tientallen jaren hangen". Hij vindt het wel jammer dat de nieuwe leden niet wat vaker jongeren zijn. „Volgens mij zijn er genoeg jongeren die best in een koor zouden willen. Maar ze zijn bang om dan als een doetje bestempeld te worden. Dus gaan ze in plaats daarvan, soms met de nodige angst en tegenzin, naar een disco". Voor mannen ligt de drempel om bij een koor te gaan weer heel anders. „Een vent schaamt zich een beetje om te zingen. Hij geneert zich omdat zin gen in het algemeen meer als iets vrouwelijks wordt gezien". Om die drempels lager te maken heeft van Vulpen al eens 80 procent van de men sen opgebeld die in het telefoonboek onder Brouwershaven staan. Om ze uit te nodigen eens te komen kijken bij de repetities van het Smalstads Koor. „Dat leverde aardige gesprek ken op en inderdaad ook nieuwe le den, drie stuks. Dat lijkt niet zoveel, maar je kunt natuurlijk niet zover gaan dat je dwang oplegt. Je moet er Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDE.BEURS - TEL. 01110-16255 alert op zijn om het ijzer te smeden als het heet is. Mensen benaderen als je merkt dat ze door veranderingen in hun persoonlijke omstandigheden wel eens behoefte zouden kunnen hebben aan soéiaal contact, via een koor bijvoorbeeld". Optreden Een optreden van een zangkoor kan DEN HAAG - Het kabinet heeft overeenstemming bereikt over een wetsvoorstel met betrekking tot een structurele sanering van de binnen vaart. Het wetsvoorstel is gebaseerd op de afspraken die eerder dit jaar door de Europese ministerraad wer den gemaakt. Dat is na afloop van het kabinetsberaad bekendgemaakt. SCHARENDIJKE - M. van H. uit Dordrecht liep ernstige brandwon den op bij een ongeluk aan boord van zijn stoomschip dat in de jachthaven van Scharendijke lag. Donderdagmorgen om ongeveer 9.00 uur was Van H. bezig om de ketel van zijn stoomboot Advance op te sto ken. Toen hij wat afgewerkte olie op het vuur in de ketel gooide ontstond een steekvlam die de watersporter raakte. Hij werd met tweedegraads brandwonden aan gezicht en armen overgebracht naar het Rode Kruis Ziekenhuis te Zierikzee en van daar uit naar een ziekenhuis in Dordrecht. BRUINISSE - In de nacht van woensdag op donderdag werd in Bruinisse de Opel Kadett van A. A. K. uit Maarssen gestolen. Het voer tuig is ongeveer 13.000 gulden waard. K. had zijn auto geparkeerd op een parkeerterrein aan de Hageweg. Don derdagmorgen moest hij constateren dat het voertuig verdwenen was. Het gaat om een lichtgrijze Opel Kadett 16 diesel met het kenteken ND-06- DX. Mensen die de auto ergens zien staan of rijden wordt verzocht de po litie te bellen 01110-14055. BURGH-HAAMSTEDE - Deze week wordt de laatste hand gelegd aan de nieuwbouw van 15 eengezins woningen aan de Repel en Lijnzaad in Burgh-Haamstede. Opdrachtgever is woningbouwvereniging Beter Wo- De woningen zijn gebouwd door Bouwbedrijf Prince uit Haamstede naar een ontwerp van Leo de Jonge Architecten te Rotterdam. Ze hebben een woonkamer, keuken, badkamer en twee slaapkamers, één op de bega- negrond en één op de verdieping. De slaapkamer op de beganegrond kan eventueel worden samengevoegd met de woonkamer tot één grote kamer. Die op de verdieping kan gesplitst worden in twee kleinere slaapka mers. De woningen zijn aanpasbaar en uitermate geschikt voor bewoning door ouderen. Aanpasbaar betekent dat ze bezoekbaar zijn voor rolstoel gebruikers en op eenvoudige wijze geschikt gemaakt kunnen worden voor gehandicapte bewoners. De netto maandhuur van de wonin gen, die nagenoeg alle verhuurd zijn, bedraagt 554,30. ook nog wel eens voor nieuwe leden zorgen, zo blijkt uit het verhaal van Van Vulpen. En ook uit een reactie van de dirigente van het gemengd zangkoor Nu met Hope uit Burgh- Haamstede E. Vos-Sirpons. „Als we ergens hebben gezongen gebeurt het nog wel eens dat er mensen naar ons toe komen, die enthousiast zijn en zeggen dat ze best eens naar de repe titie willen komen luisteren. Dat re sulteert dan meestal in een lidmaat schap". Verder blijken de leden van Nu met Hope zelf hun best te doen om men sen te benaderen. „Als ik iemand ken waarvan ik denk die zou best wel eens kunnen zingen, nodig ik hem of haar uit om eens te komen luiste ren". Door deze werkwijze beeft het zangkoor volgens de dirigente mo menteel aardig wat nieuwe leden. „We hebben nu 57 zangers waarvan een derde deel mannen is. Dat zijn tocli cijfers om je vingers bij af te lik ken". Dirigent Jaap Zuidgeest van het christelijk gemengd koor VZOS (Vooruitgang Zij Ons Streven) uit Oosterland heeft 55 zangers onder zijn hoede. Ook hij wordt geconfron teerd met het verschijnsel dat men sen zich amper uit zichzelf aanmel den bij een koor. „Ik denk dat het faalangst is. Ze zijn bang dat ze moe ten voorzingen en dan blijkt dat ze dan geen goede stem hebben. Maar dat is helemaal niet aan de orde. Een dirigent maakt er altijd wat van om dat hij de stemmen gezamenlijk schoolt. Daarom ben ik wel eens van plan geweest om een open repetitie te hou den. Zodat de mensen kunnen zien hoe het in werkelijkheid gaat". Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging na 18.00 uur: 01110-16551 of 01113-1766. Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43,50; per jaar f 166,00; losse nummers 1 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 59 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op afvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% BTW.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 3