'Goede relatie tussen gemeente en bedrijfsleven van essentieel belang' Omvangrijke PvdA-delegatie trekt door het Zeeuwse land Verblind door ondergaande zon DE HUUR CV KETEL WEEKENDSERVICEDiENST DEURLOO B.V. WATERSTANDEN DEURLOO B.V. REC start bruggroep 2 Kamer van Koophandel pleit in notitie voor 'ondernemings-vriendelijk gemeentelijk beleid ZIERIKZEE - „Een goede relatie tussen gemeente en bedrijfsleven is van essentieel belang voor een goede, evenwichtige economische ontwikkeling. Door middel van een voorwaardenscheppend en stimulerend beleid kan ook de gemeente een positieve bij drage leveren aan het functioneren van de marktsector". Dat schrijft de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden- en Noord-Zeeland in een notitie waarin ge pleit wordt voor een 'ondernemings-vriendelijk' gemeentelijk beleid. In de notitie wordt onder meer gesteld dat een actief werkgelegenheidsbeleid niet alleen is wegge legd voor de grotere gemeenten. De Kamer van Koophandel doet de gemeenten in deze een aantal tips aan de hand zoals bijvoorbeeld het creëren van een bedrijfsverzamelge bouw. schijnwerper op de kleine kernen. „De kleine kernenproblematiek is een belangrijk beleidsveld. Het be houd van het voorzieningenniveau, waaronder winkel, moet een hoge prioriteit hebben", aldus de notitie. Een gemeente kan een inwoner van een kleine kern natuurlijk niet dwin gen zijn inkopen in de buurtwinkel te doen. Wel kan de gemeente vol gens de notitie de belangen van de dorpswinkels beschermen via een 'evenwichtige belangenafweging' bij het afgeven van vergunningen voor vent- en standplaatsen. De Kamer van Koophandel tekent daarbij aan dat in ieder geval voorko men moet worden dat er voor de con sument onduidelijkheid ontstaat. Men doelt dan met name op de win kelsluitingswet. Voor wat betreft die wet kan een ondernemer in bepaalde gevallen vrijstelling krijgen. „Het is van belang dat de gemeentelijke overheid in overleg met de plaatselij ke ondernemers optimaal van deze vrijstellingsregelingen gebruik maakt", aldus de notitie. Kwaliteitsverbetering Ten aanzien van toerisme en recrea tie gaat de Kamer van Koophandel ervan uit dat als Zeeland haar positie als vakantiegebied wil handhaven er behoorlijk wat aandacht besteed zal moeten worden aan kwaliteitsverbe tering. „Door in te spelen op het toe nemend aantal korte vakanties in voor- en naseizoen kan een wezenlij ke bijdrage geleverd worden aan de nagestreefde seizoensVerlenging", al dus de notitie. In de notitie wordt er met klem op gewezen dat geld dat de gemeente binnenkrijgt via de toeristenbe lasting ook gebruikt moet worden om de recreatie te stimuleren. „Het is onjuist dat gelden uit toeristenbe lasting in de algemene middelen 'verdwijnen'. Vrij kort wordt ingegaan op het steeds populairder wordende kampe ren bij de boer. De kanttekening wordt geplaatst dat bij de discussies over uitbreiding en kwaliteitsverbe tering van deze-vorm van kamperen de relatie met de gevestigde recreatie-ondernemingen, lees cam pings en bungalowparken, niet uit het oog mag worden verloren. Milieu Ook de aandacht voor het milieu is in de notitie nogal beperkt. Wel dringt men erop aan dat de gemeente een bedrijf dat zich in die gemeente wil vestigen zo goed mogelijk infor meert over de milieutechnische haal baarheid van de plannen. Verder zou de Kamer van Koophandel, zo blijkt uit de notitie, het ook zeer op prijs stellen als de gemeente zich een beet je flexibel opstelt als het gaat om nieuwe bedrijfsvestigingen. De Kamer van Koophandel vindt verder dat de gemeente zich bij de vaststelling van een bestemmings plan ook een beetje soepel op moet stellen. „Het planologisch beleid moet naar de geest en niet naar de letter van de wet op de ruimtelijke ordening worden gevoerd". De Kamer van Koophandel stelt in de notitie dat bedrijven niet de dupe mogen worden van oprukkende woonbebouwing. In de notitie wordt verder gepleit voor een goede bereik baarheid van bedrijven en voldoende parkeergelegenheid. „Verfraaiing en herinrichting van het winkelgebied kunnen de aantrekkingskracht van het winkelapparaat voor de consu ment en de toerist vergroten, maar doen soms afbreuk aan zaken als be reikbaarheid en parkeren". Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS-TEL.T)1110-16255 Kamer van Koophandel: Opbrengst toeristeribelasting mag niet in algeme ne middelen gemeente 'verdwijnen'. In de notitie breekt de Kamer van Koophandel een lans voor het be drijfsleven. Gesteld wordt dat de wel vaart in Nederland voor een niet ge ring deel te danken is aan het particuliere bedrijfsleven. En dat wil men uiteraard graag zo houden. „Al leen door een goed functionerende marktsector kunnen de huidige wel vaart en het huidige welzijn van de bevolking behouden blijven en zo mogelijk verbeterd worden". De Kamer van Koophandel vindt, zo blijkt uit de notitie, dat de ge meenten de voorwaarden moeten scheppen die een bedrijf nodig heeft om goed te kunnen functioneren. „Het is daarom van groot belang dat bij de voorbereiding, de vaststelling en de uitvoering van het gemeente lijk beleid terdege aandacht wordt besteed aan de gevolgen daarvan voor het plaatselijk bedrijfsleven", aldus de notitie. Vervolg van pagina 1 12.30 gegeven. Daarbij moet rekening worden gehouden met gemiddeld zo'n twee a drie uur huiswerk per week. De cursus richt zich op volwassenen met een duidelijk studiedoel, die zich gericht willen voorbereiden op hun vervolgopleiding. De kosten van deze cursus bedragen honderd gulden (in clusief lesmateriaal). In bepaalde ge vallen kan het arbeidsbureau na overleg de kosten voor zijn rekening nemen, terwijl in een enkel geval de kosten door de sociale dienst worden vergoed. Mocht het bedrag voor een deelnemer problematisch zijn dan kan het bestuur van het REC even tueel dispensatie verlenen. Wie meer informatie over deze Bruggroep wenst kan contact opne men met het REC in Goes. Deze zal ook tijdens de Open Dag van de Zeeuwse Dag- en Avondscholenge meenschap (dinsdag 22 augustus) in Zierikzee met het nodige foldermate riaal aanwezig zijn. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-mcteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Zierikzee Roompot Buiten Bruinisse Wemeldinge Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 19 augustus 06.10 188 11.50 -121 18.25 168 20 augustus 06.50 188 00.20 -166 19.00 169 12.40 -119 21 augustus 07.30 182 01.10 -168 19.35 168 13.20 -119 19 augustus 04.10 205 10.25 -126 16.30 183 22.50 -172 20 augustus 04.50 206 11.05 -123 17.10 186 23.35 -171 21 augustus 05.30 201 11.50 -121 17.55 185 - 19 augustus 06.30 203 11.55 -131 18.50 176 - 20 augustus 07.20 203 00.20 -175 19.25 174 12.35 - 129 21 augustus 08.00 196 01.05 -176 19.15 173 13.20 -129 19 augustus 06.00 214 11.55 -137 18.20 195 - 20 augustus 06.45 212 00.25 -180 19.00 196 12.40 -135 21 augustus 07.25 207 01.10 - - 181 19.35 195 13.20 -134 Zonder daarbij een beschuldigende vinger te heffen wordt in de notitie gesteld dat de groeimogelijkheden van bedrijven kunnen worden gesti muleerd door een positieve opstel ling van lokale bestuurders en amb telijke diensten. Als een rode dra^d door he{ hele verhaal loopt de behoefte aan over leg. Gemeente en bedrijfsleven moe ten, zo vindt de Kamer van Koophan del, met elkaar om de tafel gaan zitten om zaken die beide aangaan door te spreken. Men dringt er daar bij op aan om belangrijke beleids voornemens zo snel mogelijk met el kaar te bespreken. „Door tijdig overleg wordt het bedrijfsleven de kans geboden actief mee te denken en te sturen". Werkgelegenheid De gemeente kan en moet volgens de Kamer van Koophandel de plaat selijke werkgelegenheid bevorderen. Een aantal suggesties wordt gedaan. Zo wordt gepleit voor het realiseren van een bedrijfsverzamelgebouw, een voorziening die erop gericht is om startende bedrijven tijdelijke, betaal bare huisvesting te bieden. Verder pleit de Kamer van Koop handel voor het instellen van een premieregeling ten behoeve van uit breiding van het aantal arbeids plaatsen bij bedrijven. Om een gemeente als vestigings- plaats voor bedrijven aantrekkelijk te maken zou men er aan kunnen den ken de grondprijs te verlagen. „In dien de prijsstelling ongunstig af steekt bij die van vergelijkbare terreinen elders in Zeeland", haast de Kamer zich daaraan toe te voegen. Voor wat betreft de werkgelegenheid breekt de Kamer van Koophandel tenslotte een lans voor herintreding van werklozen in combinatie met scholing en training. Kleine kernen Een goed functionerend detailhan delsapparaat is volgens de Kamer van Koophandel voor het voorzienin- genpeil van eminent belang. Daarbij richt men in de notitie vooral de GOES - Donderdag 24 augustus trekt een omvangrijke PvdA-delegatie door de provincie Zeeland. In een halve dag worden de plaatsen Goes, Middelburg, Vlissingen, Westkapelle en de regio West-Zeeuws-Vlaanderen aange daan. Het werkbezoek staat in het teken van de verkie zingen voor de Tweede Kamer op 6 september. De PvdA-delegatie bestaat uit Mar- janne Sint (partijvoorzitter), John Li- lipaly (Zeeuws Tweede Kamerlid), Paul Boersma (Zeeuws Eerste Kamer lid), Hemmo Muntingh-(Europarle mentariër), Frits Castricum, Hans Kombrink, Lenie van Rijn, Bram Ste- merdink, Piet de Visser, Frans Moor (allen Tweede Kamerleden), Leo Schoots (kandidaat Tweede Kamer) en Elly Pastoors (Rooie Vrouwen). Deze groep zal worden bijgestaan door regionaal en lokaal partijkader, zoals gewestelijk bestuurders, staten leden, wethouders, raadsleden en af delingsbestuurders. Start- en verzamelplaats van het werkbezoek is de stationsrestaura tie, Stationsplein 1, te Goes. Om 13.00 uur zal het landelijk en regio naal partijkader zich hier verzame len. Een gedeelte van de PvdA Tweede Kamerleden reist vanuit Goes direct door naar Vlissingen en neemt om 13.50 uur de boot naar Breskens. In de regio West-Zeeuws-Vlaanderen zullen basisscholen bezocht worden in de kernen Waterlandkerkje, Retranche- ment en Zuidzande. Dit bezoek zal worden bijgewoond door de PvdA- wethouders Adrie Oosterling (Sluis) en Hannes de Vries (Oostburg). Dit onderdeel van het werkbezoek zal in 'het teken staan van de problematiek van de kleine basisscholen c.q. de kleine kerken. De PvdA-delegatie zal om 16.50 uur vanaf Breskens de boot nemen naar Vlissingen om zich weer bij het overige gezelschap te voegen. Het werkbezoek in Midden-Zee land start in Goes. Vanaf de stations restauratie wordt per bus koers gezet naar de Apparaten en Ketelfabriek AKF BV, te Goes. De PvdA-wethou- ders Lieven de Lêeuw en Gerard Hee rebout zijn hierbij aanwezig. Bij de AKF wordt het gezelschap rondge leid dooi' de fabriekshal en is er tijd voor contact met de werknemers. Aansluitend volgt, in de aanwezig heid van de ondernemingsraad, een korte inleiding door de directie ge volgd door een „ronde tafel" ge sprek. Aspecten die in ieder geval aan de orde komen: de ontwikkeling van de AKF na het RSV-debacle, de invloed van de nationale politiek op een bedrijf als de AKF en de markt kansen van de AKF op het gebied van milieutechnologie. Arbeidsbureau Omstreeks 14.30 uur vertrekt de PvdA-bus naar Middelburg waar het gezelschap nabij het PPD-gebouw aan de Groenmarkt de bus verlaat. Via de winkelpassages van de bin nenstad zal men zich begeven naar het Arbeidsbureau Walcheren, Sint Sebastiaanstraat 12, (aankomst 15.30 uur) alwaar de directeur, de heer L. J. Swinkels, een inleiding zal houden over de arbeidsmarktsituatie op Walcheren. Daarbij zal met name aandacht worden geschonken aan de resultaten die op Walcheren met de wet Vermeend/Moor en met projecten voor andere specifieke doelgroepen (waaronder de projecten voor Moluk- kers en overige minderheden) zijn be haald. Om 16.30 uur gaat de PvdA-bus naar Vlissingen, waar vanaf ca. 17.00 uur een zgn. „politiek café" is in hotel-restaurant Piccard. De presen tatie tijdens dit politiek café is in handen van Jan Reiff en de muziek wordt verzorgd door de akoestische formatie Le Quattro. Mani. Dit poli tiek café is gepland tot ca. 19.00 uur. Partijvoorzitter Marjanne Sint rondt het werkbezoek van de PvdA aan Zeeland af met een verkie zingsspreekbeurt in Noordzeegalm, te Westkapelle. Deze bijeenkomst wordt georganiseerd door de PvdA afdeling Westkapelle en begint om 20.00 uur. Springtij: 19 augustus Actuele informatie over afwijkingen: 06-91122353 SIRJANSLAND - De 32-jarige vrouu» J. C. M.-V. uit Dongen werd zwaargewond aan het hoofd bij een ongeval dat donderdagavond om ongeveer 20.30 uur plaatsvond op de Weg door het Dijkwater tussen Dreischor en Sirjansland. Mevrouw M. zat in een personenauto die werd bestuurd door haar echtgenoot A. J. M. uit Don gen. De Brabander werd kennelijk verblind door de ondergaande zon en reed daardoor bij een bocht in de weg rechtdoor in plaats van linksaf. De auto kwam in de sloot terecht en werd daarbij totaal vernield. Me vrouw M. werd vanwege de verwondingen die ze daarbij opliep per ambulance overgebracht naar het Rode Kruis Ziekenhuis te Zierikzee. Dinsdag en donderdag Augustus en september Renesse Expositie schilderijen Marja de Lan ge. In het koor van de Nederlandse Hervormde kerk. 14.00-16.00 uur. Tot en met 31 augustus Burgh-Haamstede Zomer-expositie Abraham Blankers. De Burght. Dagelijks van 9.00 tot 12.00 uur, 14.00 tot 17.00 uur en 19.00 tot 22.00 uur. Tot en met zaterdag 26 augustus Zierikzee Expositie Kleine schatten van Schou- wen-Duiveland in de Stolpe. Ope ningstijden bibliotheek. Tot 20 augustus Zierikzee Expositie kunstenaar Piet Rijken in de Eenhoorn. Van 21 t/m 26 augustus Zierikzee Expositie etsen en aquarellen van Rie Jachmann-ter Haar. In de Een hoorn, Havenpark, maandag 13.00- 17.00 uur, dinsdag t/m zaterdag 9.30- 17.00 uur. Vrijdag 18 augustus Brouwershaven Brouwse Zomermarkt op de Markt. 10.00-17.00 uur. Bruinisse Politieke rede SGP-lijsttrekker B. J. van der Vlies in dorpshuis Bruinisse. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 19 augustus Zierikzee Open huis dierenasiel. Zandweg. Van 11.00 tot 16.00 uur. Mississippi Burning in Concertzaal (v.a. 12 jaar). 20.00 uur. Brouwershaven Zeilwedstrijden op het Grevelingen- meer: Lage Landenwedstrijden Opti mist- en Cadet-klasse. Start Brou wershaven. Zondag 20 augustus Zierikzee Mississippi Burning in Concertzaal (v.a. 12 jaar). 20.00 uur. Brouwershaven Zeilwedstrijden op het Grevelingen- meer: Lage Landenwedstrijden Opti mist- en Cadet-klasse. Start Brou wershaven. Maandag 21 augustus Burgh-Haamstede Gemeenteraadsvergadering. meentehuis. 19.30 uur. Ge- Haamstede Maandagavondzang in de Gerefor meerde kerk, onder leiding van Jan v. d. Driest, met medewerking van Hans Veldhuizen, jongenssopraan en Frans van Tilburg, orgel. Aanvang 20.00 uur. Brouwershaven Gemeenteraadsvergadering. Stad huis. 19.30 uur. Dinsdag 22 augustus Burgh-Haamstede Vergadering commissie ruimtelijke ordening Westerschouwen. Plaats ge meentehuis. Aanvang 19.30 uur. Brouwershaven Orgelconcert in de Grote- of Sint Ni- colaaskerk. Rinus Verhage, Middel- harnis. Aanvang 20.00 uur. Bruinisse Werkbezoek CDA Tweede Kamerle den aan Schouwen-Duiveland. Aan vang 13.00 a 14.00 tot 18.30 uur. Woensdag 23 augustus Renesse Start fietskaravaan PvdA op markt. 10.00 uur. Donderdag 24 augustus Zierikzee Gemeenteraad in stadhuis bijeen. 19.30 uur. Spreekbeurt Meindert Leerling (Tweede Kamer RPF) in Christelijk Gereformeerde kerk. 20.00 uur. Zaterdag 26 augustus Brouwershaven Boerenboeldag van de Chr. basis school De Schouw. Rommelmarkt met veiling in de loodsen van Gebr. Van Ast aan de Nieuwe Jachthaven. Aanvang 9.00-17.00 uur. Huifkartochten. Vertrek vanaf de Markt. Vanaf 10.00 uur. Concert Apollo. Muziektent Haven Zuidzijde. 20.30 uur. Lampionoptocht. Vanaf muziektent Haven Zuidzijde. 21.00 uur. Gondelvaart met versierde en ver lichte zeilschepen. Vanuit jachtha ven. 21.15 uur. Bruinisse TROS Popformule in 't Durps'uus. 19.30 uur. Woensdag 30 augustus Oostcrland Spreekbeurt mevrouw drs. Hoek-van Koot en (kandidaat Tweede Kamer RPF) in Oosterhof. 20.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUBDEBEURS - TEL 01110-16255

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 2