Met 'n goede verhuizer kunt u rustig gaan slapen Bruinisse krijgt als eerste een premie voor openhouden musea Regionaal Educatief Centrum start Bruggroep in Zierikzee Zierikzee-Oud-Beijerland DE ZIERIKZEESCHE COURANT Verbouwing ziekenhuis kan beginnen Diefstal geluids apparatuur uit auto's Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Koren Streekvervoer Postzegelrubriek Volleybal Wie eenmaal bij een koor zit, gaat er in de re- De geschiedenis van het streekvervoer is Ook deze week weer aandacht voor het laatste Delphi Mevo begint met goede moed aan het op luchtige wijze beschreven in een boekje. nieuws op postzegelgebied. (Pag 7). nieuwe seizoen. (Pag 9). (Pag. 4). gel niet meer weg. (Pag 2). VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1989 145ste jaargang Nr. 24594 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De Ouden zijn de enige ouden, die nooit oud worden. C. J. Weber In het kader van de Zeeland Cultuurmaand BRUINISSE - ,,Ik ben blij dat Bruinisse in deze de pri meur heeft want de gemeente wordt nog maar al te vaak min of meer als achterland beschouwd". Dat zei wethou der C. J. van Liere in een korte toespraak ter gelegenheid van de overhandiging van twee cheques van 500,- aan respectievelijk J. van der Have van het Bruse Visserij- museum en mevrouw A. de Waal van de Oudheidkamer in Bruinisse. De premie komt van de kant van de provin cie en is bedoeld om de musea te stimuleren om ook in de maand september open te zijn. Dit in het kader van het uitroepen van de maand september tot Zeeland Cultuur maand. ciaal bureau voor toerisme en recrea tie en tevens lid van de werkgroep Zeeland Cultuur stelde dat de tijd waarin men de Zeeland Cultuur maand vorm heeft moeten geven krap is geweest. ,,Maar desondanks heb ben we denk ik een heel aardig pro gramma in'elkaar weten te zetten. Er staat heel wat te gebeuren in septem ber in Zeeland". Klassieke muziek Liefhebbers van klassieke muziek kunnen in september hun hart opha len. Het voert te ver om hier het com plete programma uit de doeken te doen. Volstaan kan worden met de opmerking dat het bepaald niet de eerste de besten zijn die klassieke werken gaan vertolken. Onder ande re het Philharmonisch Orkest van Moskou komt naar Zeeland. Van twee tot en met dertig septem ber wordt in Middelburg het eerste Filmfestival Zeeland gehouden. Cen traal tijdens de Zeeland Cultuur maand staat de fotografie. Er staan diverse exposities op het program ma. In de straten van Ovezande dienen de bluesliefhebbers zich te vervoegen op zaterdag 9 september. Dan wordt daar een internationaal getint blues festival gehouden. De zestiger jaren staan centraal op het Sixties festival dat vrijdag 15 en zaterdag 16 septem ber gehouden wordt in het centrum van Vlissingen. Het is maar een klei ne greep uit het programma. Voor wie alles weten wil over de Zeeland Cultuurmaand ligt de gratis Zeeland Cultuurkrant klaar. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Uit onderzoek is gebleken dat de openingsuren van de Zeeuwse musea beduidend lager liggen dan het lan delijk gemiddelde. Daarom is door de provincie een premie-regeling in het leven geroepen om de musea te bewe gen om ook in septémber de deuren voor het publiek te openen. Musea die in die maand op zowel zaterdagen als zondagen open zijn krijgen 1000,-. Musea die alleen op zaterda gen open zijn krijgen 500,- Uniek initiatief Van Liere sprak in zijn welkomst woord van een unièk initiatief waar bij cultuur samengaat met recreatie en toerisme. ,,We hebben hier strand, zee, duinen en nog veel meer", aldus Van Liere. Hij legde uit dat het ge meentebestuur ervoor gekozen heeft om vanwege de geaardheid van de Bruse bevolking de musea niet op zondag open te stellen. Provinciaal museumconsulent drs. W. H. P. Scholten stelde in zijn toe spraak dat musea publieke instellin gen zijn en dat het publiek erbij ge baat is dat ook de kleine musea zoals de Oudheidkamer en het Visserijmu seum zo vaak mogelijk open zijn. Scholten pleitte voor openstelling van de musea niet alleen in het hoog seizoen, maar ook in voor- en nasei zoen. „Ik ben blij dat ook de provin cie Zeeland daar belang aan hecht", aldus Scholten. Hij vertelde verder een en ander over de actie die tijdens de Zeeland Cultuurmaand in de mu sea gehouden wordt. Stempelkaart Wie tussen één en dertig september een museum bezoekt krijgt een stem pelkaart. Wie vijf stempels bijeen vergaart heeft een volle kaart. Die kaart kan dan ingeleverd worden en men maakt kans op aardige prijzen. Waaronder, voor de hand liggend, een aantal museum-jaarkaarten. ,,En wat is er nou leuker dan het museum in je eigen woonplaats eens goed bekij ken", aldus Scholten. Hij zei verder te hopen dat de Zee land Cultuurmaand zal kunnen bij dragen aan een beter bezoek van de musea. „Zeeuwse musea zijn niet zo bekend over de provinciegrenzen en daar willen wij graag verandering in brengen". Mr. S. J. Louwerse van het provin V.l.n.r. mr. S. J. Louwerse (werkgroep Zeeland Cultuur), J. van der Have (Visserijmuseubi), drs. J. A. J. A. van Aspert (werkgroep Zeeland Cultuur) en mevrouw A. de Waal (Oudheidkamer). (Foto: Joop van Houdt) DEN HAAG - Mr. D. C. B. Burgers, lid van het CDA, wordt de nieuwe burgemeester van Den Bosch. Hij vervult die functie nu nog in Rosma len. Het kabinet heeft besloten tot de voordracht van Burgers' benoeming. ZIERIKZEE - De directie van de Stichting Oosterscheldeziekenhui- zen heeft van de minister van wel zijn, volksgezondheid en cultuur toe stemming gekregen voor de verbou wing van het ziekenhuis in Zierikzee. Dat schrijft de minister in een brief aan de directie. Het betreft de nieuw bouw van twee operatiekamers, de verbouwing van een bestaande ver- pleegafdeling tot een afdeling specia le zorg, alsmede de renovatie van de centrale hal bij de ingang van het zie kenhuis. Hiermee zijn de plannen in de bestekfase gekomen. Naar ver wachting beginnen de definitieve werkzaamheden in de eerste helft van 1990. Het personeel van het zie kenhuis is vanmorgen, vrijdag, inge licht. In plaats van opstapcursus ZIERIKZEE - Je bent nooit te oud om te leren, da's een feit dat zeker is. Alleen, voor diegene die wat ouder is blijkt het opnieuw openslaan van de studieboeken en het opnieuw naar school gaan niet zo eenvoudig, omdat de kandiaat-student het leren ontwend is. Om volwasse nen voor te bereiden op een Mavo- of beroepsopleiding wil het Regionaal Educatief Centrum (bij voldoende be langstelling) 1 september starten met een Bruggroep in Zierikzee. Het streven van de rijksoverheid om volwassenen, die om de een of an dere reden voortijdig uit de school- boot" zijn gevallen, de gelegenheid te Advertentie geven om die gemiste kansen via het Tweede kans onderwijs in te halen mag dan een lofwaardig initiatief zijn, in de praktijk levert dit toch vaak het nodige gezucht en gesteun op. Wie jarenlang de studieboeken links heeft laten liggen moet dat vaak bezuren. Niet alleen blijkt im mers bij het hervatten van een studie dat allerlei elementaire kennis is weggezakt, maar evenzeer ontbreekt het vaak aan voldoende studievaar digheid. „Daardoor hebben heel wat volwassenen die op latere leeftijd als nog een Mavodiploma wilden beha len, af moeten haken" vertelt Jan Ca- pello, coördinator bij het Regionaal Educatief Centrum in Goes. Bruggroep Om volwassenen met studieplan nen voor te bereiden op een Mavo- of beroepsopleiding heeft het Regionaal Educatief Centrum (REC) in Goes een speciale éénjarige cursus in zijn pro gramma opgenomen, de zogeheten Bruggroep. Vorig jaar werd hiermee Goes, gestart. Gezien het succes er van heeft het REC nu besloten om in september niet alleen in Goes maar ook in Zierikzee met zo'n Bruggroep te starten. Mits daarvoor voldoende belangstelling bestaat. Opstapcursus De achterliggende gedachte van de ze Bruggroep is niet nieuw. In feite sluit deze aan bij het idee van de Opstapcursus, die het REC als gevolg van de nieuwe wet op de Basiseduca tie van de Zeeuwse Dag- en Avond scholengemeenschap overnam. In de overgangsperiode tussen september '87 en januari '89 werd die opstapcur sus dan ook gegeven door het REC, dat toen reeds de nodige ervaring had opgedaan in het alfabetiseringswerk, de open school en het geven van Ne derlands voor buitenlanders", vertelt Jan Capello. In tegenstelling tot die opstapcur sus die zich beperkte tot het voorbe reiden op een Mavo-opleiding, richt de Bruggroep zich op volwassenen die na de lagere school een jaar of wat vervolgonderwijs hebben genoten en nu het plan hebben opgevat om een mavo-opleiding of een beroepsoplei ding te gaan volgen. Voor velen van hen is die terugkeer naar de school banken, zonder voorbereiding niet of nauwelijks haalbaar. Eén jaar In zo'n bruggroep worden acht tot tien volwassenen gedurende een jaar klaargestoomd voor een vervolgop leiding. Dat kan een Mavo-opleiding zijn maar ook een opleiding binnen de Primaire Beroepsgerichte Volwas senen Educatie (PBVE) of binnen het Kort Middelbaar Beroepsonderwijs of een opleiding aan de Janneke Dierxschool Kortom tal van kortlo pende beroepsopleidingen. Zo'n Bruggroep baseert zich vol gens Jan Capello op twee factoren die bij het volgen van een vervolgoplei ding van belang zijn. „Enerzijds is er een groep volwassenen met een lage re schoolopleiding en wellicht een paar jaar vervolgonderwijs die de weggezakte lagere schoolkennis wil opfrissen. Anderzijds zijn er ook vol wassenen die meer behoefte hebben aan het aanleren van studievaardig heden" In een jaar tijd worden de cursisten wegwijs gemaakt in de kunst van het studeren, zoals het verbeteren van de concentratie, het maken van samen vattingen, het verzamelen van infor matie en het verwerken ervan tot een werkstuk, het maken van een goed verslag en meer van dergelijke akke vietjes waarmee iedere studerende vroeg of laat te maken krijgt. Wh PÊ Bitr ^i\- Daarnaast komen ook zaken als het „leren lezen van grafieken", procen ten, breuken, spelling, grammatica, leren luisteren, begrijpend lezen en brieven schrijven aan de orde. Of schoon de bruggroep bedoeld is voor volwassenen die een duidelijk studie doel voor ogen hebben, kan het, zo bleek tijdens de eerste Bruggroep in Goes, ook voorkomen dat er cursisten die weliswaar 'een vervolgopleiding wilden volgen maar daarover nog geen vastomlijnde plannen hadden. „Die wilden zich via de Bruggroep oriënteren op de verschillende studie- mogelijkheden en tevens inzicht krij gen in hun eigen vaardigheden. Daar om heeft het SKOA toen bij het begin van de cursus een interessetest ge houden". Dergelijke tests en adviezen bij het kiezen van de meest geschikte vvervolgopleiding behoren ook het lespakket van de Bruggroep. Deze Bruggroep zal in de periode september '89- juli '90 voor het eerst in Zierikzee worden gehouden. Dat dit nu pas mogelijk is, komt, zo blijkt uit de woorden van Capello omdat het REC nu de benodigde middelen wel heeft. „Dit jaar konden we hier in Zierikzee geen opstapcursus ver zorgen. We stonden immers voor de keuze: ofwel de Open School hier in Zierikzee halverwege de cursus stop zetten ofwel een jaar wachten met het starten van een Bruggroep. We heb ben toen voor het laatste gekozen met de aantekening dat we zouden probe ren om aan het begin van het nieuwe schooljaar ('89-90) met deze nieuwe Bruggroep te beginnen. Dankzij een extra subsidie van de zes gemeenten (in totaal zo'n vierduizend gulden) kon het cursusjaar van de Open School worden voltooid. De Bruggroep is een cursus van tien maanden, waarbij de cursisten weke- lijk een morgen bijeenkomen. De les sen worden in principe tussen 8.30 en vervolg pagina 2 Verwachting tot zaterdagavond: Warm zomerweer In de nacht weinig wind, een enkele mistbank en een minimumtempera tuur van ongeveer 13 graden. Over dag zonnig en tot in de late avond droog. Middagtemperatuur ongeveer' 27 graden. Tot matig toenemende zuidoostenwind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 22 aug.: Zondag: Zonneschijn: 60% Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 17 graden Middagtemp.: 26 graden Windkracht: noordwest 3 Maandag: Zonneschijn: 60% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 15 graden Middagtemp.: 24 graden Windkracht: west 3 Dinsdag: Zonneschijn: 60% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 15 graden Middagtemp.: 23 graden Windkracht: west 3 ZON- EN MAANSTANDEN 19 aug. Zon op 06.30, onder 20.56 Maan op 21.34, onder 09.35 20 aug. Zon op 06.32, onder 20.53 Maan op 21.48, onder 11.03 21 aug. Zon op 06.33, onder 20.51 Maan op 22.04, onder 12.33 Laatste Kwartier: 23 augustus (20.40) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het weer staat het ko mende etmaal geheel in het teken van een hogedrukgebied. Dit weer systeem ligt op vrijdagavond boven de Ardennen en beweegt zich in de loop van zaterdag naar Noord-Polen. Gelijktijdig vormt zich boven Zuidwest-Frankrijk een kleine on weersstoring. Deze gaat zich in onze richting bewegen, maar kan ons weer niet eerder beïnvloeden dan op zon dagochtend. In de nacht van vijdag op zaterdag is het vrijwel onbewolkt en valt de wind weg. Door uitstraling kan het dan tot tussen de 10 en 15 graden af koelen. Mogelijk ontstaat hier en daar een enkele mistbank. In de loop van zaterdag neemt de wind tot ma tig toe, uit het zuidoosten. Warme continentale lucht stroomt dan naar onze omgeving, waarin de tempera tuur in de middag op veel plaatsen, ook aan de westkust, tot rond 27 gra den kan oplopen. In de loop van zondag bereikt de Franse onweersstoring onze omge ving. De wind draait dan naar noord west en wordt het vooral aan zee koe ler. Mogelijk valt dan op enkele plaatsen een regen- of onweersbui. BRUINISSE - Twee inwoners van Bruinisse werden gedupeerd doordat dieven hun auto openbraken en de geluidsapparatuur eruit stalen. Dat gebeurde in de nacht van don derdag op vrijdag in Bruinisse. De auto van mevrouw H. van K. stond geparkeerd aan de Beatrixstraat. De radio/cassetterecorder plus boxen die ér uit werden gestolen waren bij el kaar ongeveer 1000 gulden waard. Ook de auto van P. van A. werd open gebroken. Het voertuig stond gepar keerd aan de Wilhelminalaan. De die ven namen een radio/cassetterecor der mee die een waarde heeft van on geveer 1000 gulden. Advertentie 20 augustus - 14.30 uur - Hoge Blok Oudeweg 1 Zierikzee Telefoon 01110-14951 Hoofdsponsor VV Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1