gemeente Z I rikzee STREEKDICHTERS Volwassenonderwijs opnieuw van start Hoeiê auwen tied, of Schouwen-Duiveland in Oude Ansichten De NSG heeft ook iets tegen tik- tak. tik- tak- tik- tak. hakken. De Nederlandse Stichting Geluidhinder heeft iets tegen lawaai: gratis informatie. L ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 15 augustus 1989 Nr. 24592 5 Over d is op in aeke watter zó d op doet op aerde, dat doek wê hraeg. Dat oef aoltied nie êêt van de naelde te wezen. Dat kan aok nie, dje zó noe in dan mê schrieft. In noe ak wee be- hinne mee schrieven, wik nog even vromme komme op de Niesbode van maendag 10 juli j.l. Dae stae aoltied 'n spreuk boven. Noe stienher wat in van Ovidius. Laat anderen de goede oude tijd ver eren, ik prijs me gelukkig dat ik in deze tijd leef, die zo goed past bij mijn aard. At dat zó e sehreve staet dan dienk je, datter weinig maensen zulle weze, die atte d'n tied van vroeher vromme wille ao. Toch öórter wê e praet over dien hoeie ouwen tied. Mê dat zulle meesta maensen weze die atte heen aermoe lêên ao, in die atte konne kaope wat ze wou dae was 't hoed vóó. Mê a je niks aode, in de muzen dóód vöö de spinne laehe dienk je wê anders. Dae is vroeher êêl wat asje betaeld bie de koleboeren, want de meeste kolen moste nog betaeld öóre, terwijl dat ze cL op stookt waere. Mê most je vroeher uutkieke om wat te kaopen, dat möje noe nie min der. Aje d jaeren op 't minimum staet dan weet je dat wê beter. In dje d'n tied verheliekt mee vroeher, wat ul- pe betreft bie m'n kaore, dan wierder nie praet over senten om je buren te aelpen bie ziekte of tehenslaehen. Ik wil noe nie bewere datter heen maensen mee binne, die atte wat vöö 'n ao re over ao. Helokkig binne ze d'r nog. Was dat nie zo, dan was 't aerher dan vroeher. Mê lest aok dae wat van leze oe vee atter d'r nog tussen ka- oije in schip vaole. In noe wille ze ao, om zö lank meu- helijk in j'n uusje te bluven. Ac- coord, mê die atte dat wille, motte dan aok zurhe datte de middels d'r binne om vöö die maensen te zurhen. Want ze motte olpen ööre, in iede réén ei heen femielje of buren. Vöö 'n stuutje hae dat nog wê, mê at 't van lanhe duur öört dan wete m'n dat wê wae at 't op uut loopt. In om noe die hoeien auwen tied nie te veréren wikker toch op wieze dat bie aol d'n aermoe ze vroeher bie êêt weer, in de sloppen zaete op stoe len in zóó zaete ze dan kousen te stop pen in de mannen rookte 'n stene puupje, dat zie je noe nie mee. Ik vin- de dit vöö 'n durp 'n veraerminhe of past 't nie mee bie onzen aerd? In at 't vroeher in die auwe uusjes waerm was kaoje 't raem nog op schuve, daJi zette ze dae 'n haosje on der, in noe binder vee uzen, die ao mê 'n paer van die schuufjes in dae kaje 't mee doe. In die hoeije auwen tied kao je nog in d'n donker buten lööpe, mê noe binne d'r a plekken dae dur- ve ze dat nie mee. In Toen waere de meeste deuren nie op slot, in noe kunnen ze niks laete lae In waelke tied aje aok leeft, hoeije in verkeerde dienhen za je bluve au we. WULLUM ZAANDAM - Alhold is in gesprek met de Westduitse warenhuisketen Asko Deutsche Kaufhaus. Een woordvoerder van het Zaanse kruide niersconcern heeft dat desgevraagd bevestigd, maar hij wees er wel op dat Ahold met meer Duitse collegas in gesprek is. Hij kon niet zeggen op welke termijn Ahold met nadere me dedelingen denkt te komen. President-directeur Helmut Wagner van Asko verklaarde evenwel dat bin nen het kader van de „voorgenomen ingrijpende samenwerking met Ahold deelnemen in eikaars kapitaal niet is uitgesloten". DEN HAAG - De Stichting Lande lijke Ombudsvrouw vindt dat de op 1 augustus ingevoerde nieuwe regeling voor arbeidsduurverkorting (ADV) in het onderwijs vrouwen discrimi neert. Bij het herdenken Behouden vaart en goede wacht, o wereld waar wij zijn geboren. Waar nog met kruitdamp elke klacht, in bloed en tranen schijnt te smoren Waar leer om leer, bij dag en nacht al 't goede eenmaal heeft bevroren. Waar toch de hoop nog sluimert, zacht, de toekomst immer blijft bekoren Toch weten wij: 't land is verpacht, die na ons zaaien 't zelfde koren Dit is de waarheid van de macht, geen ander lot lijkt ooit beschoren Der tijden wende Maar in de oogstmaand komen weer de herfstsymptomen, met ochtendnevel, waar al gauw de zon doorbreekt. De dagen korten, en het ritselende loof der bomen, verkleurt en valt ook af als weer een wind opsteekt. Het gouden graan vloeit uit kombin met gulle stromen, en achter blijft het stro, in 't strakke pak geperst. Een rijke oogst gaat men het veld afromen, die onze graanschuur weer opnieuw beverst. En is de herfst dan daar met bronzen zomen, de akker wordt geploegd in voren recht. Dan is de zomerzon ons tijdelijk ontnomen, men wordt door storm en regen aan de haard geknecht. Doch in de winter mogen wij opnieuw gaan dromen, met sneeuw en ijs vergaat ook deze tijd. Zo zal het lentekleed ons weer met moed gaan tomen, en worden verse bloemen op ons verder pad gespreid. P. C., Zierikzee Zierikzee Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgave van de Zierik- zeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presenteren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierik- zeesche Nieuwsbode, Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen wor den vanzelfsprekend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht ZIERIKZEE - Bij het Zeeuws Dag- en Avondscholenge meenschap afdeling Zierikzee ZDASG, start vanaf vol gende week het Zeeuwse dagonderwijs voor volwasenen. Iedereen die er al eens over gedacht heeft iets te gaan doen kan bij het ZDASG terecht om te studeren voor het volledige MAVO-diploma. De mogelijkheid bestaat om deze studie zowel overdag als 's avonds te volgen. Geïnte resseerden kunnen terecht op donderdag 17 augustus van 9.00 uur tot 12.00 uur en van 19.00 uur tot 21.00 uur in de Manhuisstraat 2 te Zierikzee. Ook bestaat de mogelijkheid om op HAVO-niveau vier vakken te volgen. Voor de andere vakken moet men naar Goes, Middelburg of Vlissingen waar bovendien ook de opleidingen MEAO en VWO gevolgd kunnen wor den. Voor de mensen die voor één van deze diploma's gezakt zijn bestaat de kans om bij de dag- en avondstudies deze alsnog aan te vullen. Een andere reden om te kiezen voor het dag en/of avondonderwijs kan zijn vanuit een interesse, voor de algemene ont wikkeling of om de taal van een favo riet vakantieland te leren. Spaans Bij voldoende deelname wordt les gegeven in Spaans, geschiedenis, handelskennis, textiele werkvormen, wiskunde en aardrijkskunde. Ook een computercursus voor beginners, van een half jaar, is mogelijk via de ZDASG. De deelname kosten zijn laag, dankzij Rijksubsidie en boven- die bestaat er een Rijksregeling tege moetkoming studiekosten. Gedurende deze tijden kan er ook informatie verkregen worden over de cursussen die door de aan de ZDASG verbonden stichting Educatie Zee land Noord, STEZN, gegeven wor den. De STEZN geeft onder andere tekstverwerken (WordPerfect) en boekhouden (PDB, MBA). 89/279. Deze foto van café-koffiehuis De Oude Tol te Schuddebeurs dateert van begin 1900. De provinciale straatweg van Zierikzee naar Brouwershaven werd aangelegd in de jaren tussen 1848 en 1854. Deze straat weg werd echter niet aangelegd door de provincie Zeeland en was dus derhalve ook geen provinciale weg. De stedelijke besturen van Brouwershaven en Zierikzee hadden geen gunstige beschikking op hun adres aan gedeputeerde staten van Zeeland gekregen om tot een gehele bestrating van de weg tussen beide stadjes te aeraken. In het verslag van gs aan de provinciale staten van 1854 wordt vermeld, dat voor de voltooiing der bestrating van bedoelde weg een bijdrage uit 's rijks schatkist is verleend. Bij Koninklijk Besluit van 31 maart van 1849 werd aan Zierikzee en Brouwershaven machtiging verleend om zodra de bovengenoemde bestrating voor tweederde van de weg voltooid zou zijn, men toestemming kreeg om de tolheffing bij de tol len van Brouwershaven en Schuddebeurs te verhogen. Van 1883 tot 1909 was Hanse tolbaas in Schuddebeurs, waarna café De Oude Tol ongeveer een jaar kwam leeg te staan. In 1909 werd de tolheffing afgeschaft, zodat Hanse hier de laatste tolbaas was. In 1910 nam H. J. Bevelander uit Kerkwerve zijn intrek in het café. maar deze is al vrij spoedig daarna overleden. De weduwe Bevelander, beter bekend als ,,Opoe Tol" heeft er nog tot 1932 gewoond. Daarna kwamen nog: H. de Vlieger tot 1936C. Bolle, die tevens schoenmaker was, tot 1937A. P. Vereijke uit Zierikzee en tenslotte H. J. Bevelander. De laatste heeft het café opgeheven en na de watersnoodramp van 1953 werd het oude café afgebroken. Links op de kaart zien we het tolhek, terwijl het Gelderse wagentje eigendom geweest moet zijn van Cornelis van Bloois uit Dreischor. De vrouw met schort, voor het linkerraam, is Lena van Duin-Hanse en in dc cafédeur staat Neeltje Bakker-Hanse. Het zwarte bord tussen de twee ramen was de tarieflijst. De boeren, die hier regelmatig tol moesten betalen de den dat in abonnement, namelijk twee keer per jaar. Correspondentie over deze rubriek: Cor Pols, Postbus 30, 4300 AA Zierikzee. Tel. (01110) 12754. Commissies De commissie Onderwijs vergadert woensdag 16 augustus 1989 om 16.30 uur in de raadzaal van het stadhuis. De leden van deze commissie zullen het college van B W adviseren over een vijftal onderwijsaangelegenheden. Het bestuur van de Stichting Beroepenmanifestatie Zee land heeft aan de Zeeuwse gemeenten een bijdrage ge vraagd van 0,07 per inwoner voor het organiseren van een beroepenmanifestatie in deze provincie, het komende na jaar. De Zeeuwse dag-avondscholengemeenschap heeft de ontwerp-begroting voor 1990 aangeboden. Het aandeel in het totale tekort, dat wordt berekend op basis van het aan tal inwoners, bedraagt voor Zierikzee f 1.888,—. Ook het Overlegorgaan Stichting Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland heeft de ontwerp-begroting voor 1990 aangeboden. Op basis van een gemeentelijke bijdrage van 67,27 voor leerlingen van het basisonderwijs wordt het aandeel van Zierikzee geraamd op 64.176,—In 1987 heeft de gemeenteraad een verordening op het leerlingenvervoer vastgesteld. Thans wil men enkele veranderingen aanbren gen, teneinde deze wet te verduidelijken. Van het Ministe rie van Onderwijs en Wetenschappen heeft Zierikzee een vergoeding gehad voor de herstelkosten van de verzakte vloeren in schoolgebouw Hoge Molenstraat 39, in gebruik bij R.K. Basisschool St. Willibrordus. De werkelijke kosten zijn ruim 8.000,— hoger. Aangezien ook deze kosten door het ministerie vergoed worden wordt voorgesteld het be drag op de begroting eveneens te verhogen. De commissie Ruimtelijke Ordening, industrie, recreatie en toerisme vergadert donderdag 17 augustus 1989 om 19.30 uur in de raadzaal van het stadhuis. De commissieleden buigen zich over de voorlopige aanwij zing van de minister van landbouw en visserij om de Oos- terschelde als beschermd natuurmonument, alsmede staatsnatuurmonument aan te wijzen. Het betreft zowel de buitendijks gelegen schorren, slikken, platen en ondiepe watergebieden, alsmede enkele binnendijkse natuurgebie den. Het doel hiervan is het leven in de Oosterschelde, met name dat van vogels en zeehonden, te beschermen. Hier door is het noodzakelijk bepaalde gebieden volledig met rust te laten door het instellen van een vaar- en betredings- verbod. Voor de lokale bevolking zullen er echter voldoen de dagrecreatieve voorzieningen overblijven en aan de be roepsvisserij kunnen, onder bepaalde voorwaarden, ontheffingen verleend worden. Behalve de betrokken ge meenten, zoals Zierikzee, worden de provincie, waterschap pen, de Stuurgroep Oosterschelde en andere overkoepelen de belangenorganisaties gevraagd de minister te adviseren over zijn voornemen van de Oosterschelde een beschermd natuurgebied te maken. Op grond van de Rijkssubsidieregeling Restauratie Monu menten dient Zierikzee jaarlijks een meerjarenprogramma voor de restauratie van monumenten in te dienen voor de komende vijf jaar. Dit is nodig voor het krijgen van een budgetreservering voor Zierikzee. Individuele aanvragers kunnen hieruit subsidie van het rijk ontvangen. In 1985 heeft de gemeenteraad de Subsidieverordening stadsvernieuwing Zierikzee vastgesteld. Woningbouwver eniging Beter Wonen heeft het voornemen woningen aan de Raveslootstraat te slbpen en er 20 nieuwe woningen te bou wen. Op grond van de huidige regeling heeft deze vereni ging geen recht op subsidie voor voorlichting en inschake ling van een contactpersoon stadsvernieuwing. Om deze reden vraagt het college advies deze subsidieverordening aan te passen. De planningslijsten nieuwbouw en verbetering dient jaar lijks ten behoeve van het Ministerie van VROM te worden vastgesteld voor een periode van vijf jaar. Het ontwerppro gramma van Zierikzee beoogt de bouw van 198 woningen in de periode van 1990 t/m 1994. Indien u belang heeft bij een van de agendapunten, of u wilt gewoon eens komen kijken hoe het er bij de gemeente aan toe gaat, dan bent u van harte welkom. U hoeft u niet van te voren aan te melden. Een fotocopie met de agenda punten en een korte toelichting is beschikbaar. Voorafgaande aan de behandeling van een agendapunt mag u het woord voeren. Bomen en buren Bomen zijn belangrijk voor onze leefomgeving en we moe ten er zuinig op zijn. Daarom is er een Boswet, die regels geeft voor het beheer van bomen in, en buiten de bebouwde kom. Die geeft bijvoorbeeld aan dat er een melding nodig is aan B en W voordat een bom gekapt mag worden. En dat er in veel gevallen ook een kapvergunning nodig is. En er in bepaalde omstandigheden ook een plicht bestaat tot her plant. Daarom is er pok de plaatselijke verordening die aangeeft hoe een kapvergunning kan worden aangevraagd. Zo'n kapvergunning is bijvoorbeeld ook nodig voor bomen die in tuinen en op erven staan. De gemeente mag echter binnen twee meter van de perceel grens bomen hebben staan indien dit in het algemeen be lang is, zoals openbaar groen. Redelijk belang B en W zullen in dat geval een moeilijke beslissing moeten nemen. Ze moeten - zegt de Wet - veel gewicht hechten aan de aanvraag van de buurman de boom of bomen te verwij deren maar ook afwegen of die buurman wel een redelijk belang heeft bij de verwijdering ervan. Vooral wanneer het om zieke bomen gaat of om bomen waarvan de buurman duidelijk hinder ondervindt, zal een kapvergunning wel verleend moeten worden. Is er geen aanwijsbare hinder, bij voorbeeld omdat de bomen ver genoeg van buurmans huis staan of als het om volledig gezonde bomen gaat, dan kan zo'n aanvraag geweigerd worden. Dat geldt zeker voor bo men die ouder zijn dan dertig jaar. Grote verantwoording Het is duidelijk dat het hier om een belangrijke beslissing gaat. Want als B en W de eis van een buurman niet inwilli gen dan zullen ze ook aansprakelijk gesteld kunnen wor den voor eventuele schade. Schade die kan ontstaan als de betreffende boom omwaait of een zware tak afbreekt waar door het huis van de buurman wordt beschadigd. B en W zullen zich in zo'n geval dan ook zeker laten adviseren door een deskundige voordat ze tot een besluit komen. Waarbij het ook niet denkbeeldig is dat, als de eis wordt ingewil ligd, de persoon, op wiens erf de boom of bomen staan, het niet eens is met het besluit van B en W en tegen dit besluit in beroep gaat. Meer weten? Natuurlijk kunnen we hier niet alle punten noemen die met dit onderwerp te maken hebben. Wie er meer van wil weten kan het best het vouwblad 'Bomen en Buren' aanvragen dat door de Bomenstichting is gemaakt. Het adres is Don kerstraat 17, 3511 KB Utrecht, telefoonnummer 030-331.328. U kunt het vouwblad het best telefonisch bestellen, waar bij u wordt verteld hoe u het daarvoor verschuldigde be drag van 2,50 kunt overmaken. Open School in Zierikzee Het Regionaal Educatief Centrum voor volwassenen start in het nieuwe cursusjaar voor de derde keer een Open Schoolgroep in Zierikzee. De Open School is bedoeld voor volwassenen die alleen de lagere school hebben gevolgd of daarna hooguit nog een paar jaar hebben doorgeleerd. De manier van werken van de Open School sluit enerzijds aan bij wat men op school heeft geleerd en anderzijds bij ei gen ervaringen. Op een nieuwe manier, met elkaar en met een vaste begeleider, die aan iedere cursist apart aandacht besteedt, wordt de les gegeven. In kleine groepen van 12 a 15 personen kan men het eigen tempo bepalen. Aan de Open School wordt les gegeven in: - Algemene ontwikkeling. Thema's zijn onder andere vei ligheid, gezondheid en communicatie - Vakken als Nederlands, Engels en rekenen. - Vaardigheden, zoals gespreksvaardigheid, luistervaardig heid en studievaardigheid. Er zijn twee dagdelen per week, een thema-avond van 2 V2 uur en een vakkenmiddag. De cursus start in Zierikzee in september 1989. De kosten bedragen 100,- voor het hele cursusjaar. Voor meer informatie kan men tijdens kantooruren contact - opnemen met Jan Capello of Winnie Mol van het Regionaal Educatief Centrum in Goes, telefoon 01100-31170. Burgemeester en wethouders van de gemeente Zie rikzee roepen gegadigden op te solliciteren naar de betrekking van ambtenaar van de burgerlijke stand (m/v) voor het voltrekken van een deel van de huwelijken. In dien u 23 jaar of ouder bent en de Nederlandse na tionaliteit bezit kunt u in principe in aanmerking ko men. Per voltrokken huwelijk wordt een vergoeding toege kend. Nadere inlichtingen kunt u verkrijgen bij de heer J. van Nieuwenhuijze, hoofd van het bureau burgerza ken (tel. 01110-13151). Sollicitatiebrieven - met uw gegevens en een duidelij ke motivatie - kunt u binnen 10 dagen na verschijnen van dit blad richten aan het college van burgemees ter en wethouders van de gemeente Zierikzee, Post bus 5003, 4300 KA Zierikzee. Ongewenste bomen Bomen worden niet door iedereen als positief ervaren. Denk maar eens aan een boom die zo groot is geworden dat hij een bewoner alle uitzicht uit zijn huiskamer ontneemt. Of een boom of groep bomen in buurmans tuin die er voor zorgt dat er in de eigen tuin geen sprankje zon meer komt. Of een boom waarvan de takken zo zwaar zijn geworden dat ze, waneer ze bij een storm afwaaien, een huis kunnen be schadigen. Als deze bomen - zegt het Burgerlijk Wetboek - op een plek groeien die minder dan twee meter van de per- ceelsgrens ligt dan heeft een buurman in bepaalde omstan digheden het recht de verwijdering van deze boom of bo men te eisen. Hoewel ook dan wel eerst een kapvergunning van B en W nodig is die de eigenaar van de boom in veel ge vallen echter niet wil aanvragen. Wijziging monument De burgemeester van Zierikzee maakt bekend dat door de heer J. M. de Jonge, St. Jacobstraat 5 te Zierikzee, een aan vraag om vergunning ingevolge artikel 11, lid 2, sub a van de Monumentenwet is ingediend ten behoeve van de restau ratie van het pand St. Jacobstraat 2, Genoemde aanvraag met bijbehorende bescheiden ligt met ingang van 16 augus tus a.s. gedurende veertien dagen voor een ieder ter ge meentesecretarie, afdeling algemene zaken, van 09.00-12.00 uur ter inzage, gedurende de hierboven genoemde termijn kan een ieder zijn bezwaren tegen het verlenen van een ver gunning op grond van artikel 11 van de Monumentenwet aan het college van burgemeester en wethouders, Postbus 5003, 4300 KA Zierikzee, schriftelijk kenbaar maken. Gemeente Zierikzee NIEUWS is de wekelijkse mededelingenrubriek van de ge meente. Redactie: Bureau Voorlichting, Postbus 5003, 4300 KA Zierikzee. Tel. 01110-13151 MONUMENTENSTAD - PAREL AAN DE OOSTERSCHELDE NSG. Postbus 381.2600 AJ Delft. Tel.: 015 56 27 23 HET TELEFOONNUMMER VOOR EEN ABONNEMENT OP DE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 01110-16551

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 5