n I VAN ADEL Volop activiteiten tijdens de havendag CENTRALE VERWARMING DEURLOO B.V. 4 Zomeravondconcerten Renesse Popla-ti-do Deze week acties in twintig bejaardenhuizen Rainbow in ernstige financiële moeilijkheden Veilig Verkeer tegen terughoudendheid bij bekeuren HAARLEM - De popmusici Paul McCartney en Bob Dylan en hun pla tenmaatschappijen hebben een rechtszaak gewonnen tegen het Am sterdamse bedrijf Kirke. Het bedrijf bracht onder het label Bulldog lp's en cd's van oude, illegale live-opnamen van de Beatles en Dylan op de markt. Naarmiate het einde van de vakan tieperiode nadert probeer ik inten ser te genieten van de onbekom merdheid van het vakantieleven. Nog enkele dagen kan ik de dag op gepaste wijze beginnen door ge nesteld in lakens en kussens de och tendkrant te lezen. Naar aanleiding van het eeu wfeest van de KNVB ver diep ik me in de geschiedenis van het betaalde voetbal en bij de pagina over radio en televisie kijkt ik of Joop van der Ende z'n TV 10 voor el kaar krijgt. Van het voetbalseizoen dwalen m'n gedachten af naar het zangseizoen aat ook deze week be gint. Het ziet er allemaal somber uit. Zangkoren vergrijzen omdat het Veronica-bacil zelfs bij de zang is toe geslagen. Jongeren zijn doodsbang om bejaard te lijken door lid te wor den van een gewoon gemengd koor. Sommige koren hebben een groot te kort aan bepaalde zangstemmen en de gedachte aan lege stoelen van af wezige alten maken de gedachten- van een dirigent er ook niet vrolijker op. Ik sluit mijn ogen en denk na. Dan krijg ik een briljant idee. Het zangbestel is hopeloos verouderd. Zowel de. voetbalcompetitie als het zangseizoen kan maar op een manier gered worden en dat is gewoon geld. Koorleden moeten in plaats van con tributie te betalen zelf maar eens be taald worden. Een titmtje per repeti tie zet al zoden aan ae dijk. Je zult zien dat op Schouwen-Duiveland de toevloed van nieuwe leden dan niet meer te stuiten is. Zelfs de jongeren zullen zich spontaan als lid aanmel den. Elk lid komt minstens een jaar onder contract te staan en wie een koorrepetitie verzuimd wordt ge- tracteerd op een stevige contractuele boete. Met geld kunnen we ook een Schouwse transfer-zangmarkt ope nen en kan een overtollige sopraan uit Bruinisse gekocht worden door een koor uit Zierikzee. Voor een doorsnee sopraan zal dit bedrag vrij laag liggen maar de marktwaarde stijgt aanzienlijk als de sopraan veel noten op haar zang heeft. Door het kopen- en verkopen van zangers wordt het evenwicht in wankele ko ren hersteld en dit komt weer ten goede aan de kwaliteit van de zang. De vraag is natuurlijk wie dit alle maal betaalt en het antwoord luidt: de grootste melkkoe van de twin tigste eeuw: het bedrijfsleven. Als tegenprestatie zullen de koren shir treclame van de plaatselijke mid denstand moeten aanvaarden. De teksten: „eet echte noten bij notens hop Capelle" of „Max Havelaarkof- fie is pas echt zuiverzijn voorbeel den. Aardig is ook deze: „kleren die wel passen vindt u bij Van Geesbergen" Daarnaast kunnen vlotte koren eenrr\alig uitgedost worden in de nieuwste creaties van modehuis Ma- rita, hetgeen een modeshow bespaart, terwijl we voor andere ko ren meer aan reclame voor rouwkle ding moeten denken. Nieuw op de repertoire zijn de re clamewijsjes die de koren tussen de optredens ten gehore moeten bren gen. 'De NMB zingt met u mee klinkt er na de Bach-cantate en het wiegelied van Brahms wordt beslo ten met een reclame voor Pamper- luiers. Dirigenten maken inzingoefe ningen in de trant van Do-ri-mi-fa- sol-Hol-ty-do" of „do-re-mi-fa-sol op Bona ben ik dol" of „fa-sol-la-ti-do ik koop bij Quist ozo"! Tijdens de uitvoering van Die Jahreszeiten slaat de dirigent plotseling af en het koor scandeert: Zo, nu eerst een Ba varia! Als de uitvoering van een werk letterlijk een „afgang" wordt, spelen de bassen daar fijnzinnig op in door te roepen: Koning, keizer, ad miraal, Popla kennen ze allemaal", de alten vervolgen „alt, tenor of diri gent, Popla is bij elk bekend". Problemen doen zich echter voor bij kerkkoren. Het is de vraag of de liturgie een goede plek is voor het uitzenden van reclameboodschap- oen. Er is wel eens gedacht aan Al bert Heyrrlet op de kleintjes" als de kinderen naar de crèche gaan, „King pepermuntof „hoestbonbons" voor <j.e aanvang de preek, Philipsvoor een zuivere weergave" erna en „Dan is er koffieals de predikant de con sistorie weer bereikt heeft. Maar zoals gezegd zijn de menin gen hierover sterk verdeeld en blijft het bij de traditionale kanselreclame voor oudpapier-akties, kerkelijke bazars of nieuwe leden voor het kerkkoor. Het is bovendien de vraag of het bedrijfsleven het aantal bezoe kers in ogenschouw en dus evenveel sponsort bij een vrijzinnige dienst in ae zomer of een super orthodoxe dienst bij de kerst. Opeens zie ik Joop van der Ende naast m'n bed zitten en verbaasd ver tel ik hem dat ik het een commercieel zangplan aan het bedenken was. Als we TV10 er nog bij zouden inschake len zitten we natuurlijk op rozen. Tot mijn verbazing komt opeens André van der Louw er ook bijzitten. Enthousiast vetel ik hem hoe de be taalde competitie mij inspireerde tot betaalde zangkoren die zeker bij re gionale korenavonden een keiharde competitie kunnen spelen. Verder vroeg ik zijn mening over een trans fermarkt voor zangers. Alleen vroeg ik me af of de nieuwste plasjesrege ling ook nog moetst worden inge voerd. Meestal gebeurt dat in de pau ze, maar bij kinderkoren zou je het kunnen overwegen. „Het oude zang- bestel is hopeloos verouderd zeg ik tegen Joop en hij knikt... Het gaat verkeerd. De koren moeten wakker worden... wakker worden... „Wakker worden, papa, je bent weer in slaap gevallen. We moeten eten". Ik doe mijn ogen open en kijk naa de wekker. „Alleen voor beschuit kom ik er uit" mompel ik en schiet in m'n pan toffels. MARZAS RENESSE - In het kader van de serie zomeravondconcerten die dit zomersei zoen plaatsvindt in de Nederlands Hervormde Kerk te Renesse komt op woensdag 16 augustus de organist Charles de Wolff naar Renesse en op woens dag 23 augustus de brassband Excelsior uit Kloetinge. De Wolff is de vaste di rigent van het Noordelijk Philharmonisch orkest en van het Bachkoor Hol land. Op het Oberlinger-orgel in de kerk van Renesse speelt hij werken van F. Mendelsohn-Bartholdy, C. de Wolf, C. Franck, H. Axidriessen en J. C. Bach. Het concert begint om 20.00 uur en dat is ook het geval met het concert door de brassband Excessior een week later. ZIERIKZEE - Voor dit jaar wordt voor de tweede keer de havendag georganiseerd in Zierikzee. Volgens het voorlopige programma begint de havendag om 12.45 uur met een rijtoer per koets van de mosselprinses en burge meester mr. J. J. P. M. Asselbergs voorafgegaan door mu ziekkorps Kunst en Eer, waarna de feestelijke dag om 13.30 uur wordt geopend. Vanaf 14.00 uur kan er worden inge scheept voor een gratis tocht op ver sierde schepen, waaronder mossel schepen, schepen van Rijkswater staat, een duikbedrijf, een zeilvloot, een sleepbedrijf, de visserij en een rondvaartboot. Vanaf 15.30 uur is er de gelegenheid om mosselen te eten. Vanaf 15.30 uur treedt onder andere op het Schelde trio, de Jawari jazz band en Mario de goochelaar. Het draaiorgel Alanti laat zijn speelse klanken over de haven vloeien. Voor de kinderen is Coco aanwezig die kin deren schminkt, een wervelwindspel en er is een springkussen, waarop de jeugd zich naar hartelust kan uitle ven. Stuntman Om 17.00 uur en om 20.00 uur wordt stuntman Joe Alcatraz geboeid en in gepakt aan een kraan omhooggeta- keld waarna hij te water gaat. Vanaf 19.00 uur tot 20.00 uur is er een show te zien van de muziekkorpsen Rust Roest en Premier. Om 20.30 uur neemt blaaskapel Kust en Eer het ZEEUWS-VLAANDEREN - De AB VAKABO organiseert deze week ac ties in zo'n twintig bejaardenhuizen om de eis van 5 procent loonruimte kracht bij te zetten. De acties lopen uiteen van stipt werken tot werkon derbrekingen en zondagsdiensten, zo heeft de FNV-bond meegedeeld. Bij de acties zijn tehuizen be trokken in Vlaardingen, Dordrecht, Zeeuws-Vlaanderen, Den Haag, Delft, Rotterdam en Amsterdam. Op maandag 4 september houdt de AB VAKABO een landelijke manifesta tie in Den Haag, waarop duizenden werknemers van bejaardentehuizen worden verwacht. Die dag hervatten de werkgevers en overige bonden (CFO en VHP) de onderhandelingen over de cao voor de bejaardenhuizen (70.000 werknemers). De ABVAKA BO heeft aangekondigd dit overleg te boycotten omdat de werkgevers niet hebben gereageerd op de looneis. CFO en VHP doen op hun beurt niet mee aan de acties omdat er volgens hen nog geen sprake is van een con flict met de werkgevers. De bond wil van de 5 procent loon ruimte 4 procent besteden aan loons verhoging en 1 procent aan verbete ring van overige arbeidsvoorwaar den. De werkgeversorganisatie VNB is nog in onderhandeling met de ver antwoordelijke ministers Brinkman en De Koning over het verhogen van de tot nu toe beschikbare 0,7 procent. Samen met de extra verlaging van de pensioenpremie is cr voorshands een loonruimte van zo'n 2 procent. Daar naast studeert de VNB op de finan ciering van een nieuw funktiewaar- deringssysteem. van hen over. De bezoekers kunnen tijdens hun wandeling over de haven kijken naar demonstraties van de reddingsbrigade, zee kano varen, jeugdzeilen met de optimisten en een fakkeloptocht. Aan de haven staan kramen opge steld van organisaties en verenigin gen die met water, de Oosterschelde, de natuur en dergelijke te maken hebben. Ook staan er kramen van be drijven en deelnemende verenigin gen aan en rondom de haven. Woensdag 16 augustus Nederland 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.30 uur Vrouw zijn, 16.00 uur Portraits of America, docu mentaireserie. Afl. 3. 16.50 uur Lassie, Amerikaanse serie. 17.15 uur Jop en z'n pa, jeugdpro gramma. 17.30 uur Journaal. 18.30 uur Als ik een vogel was, docu mentaire over een Vietnamese booty vluchtelinge. 19.00 uur Journaal. 19.17 uur Verkiezingsuitzending van de Socialistische Arbeiders Partij (SAP). 19.19 Highlight, muziekprogramma. 19.45 uur Danger Bay, Canadese se rie. Afl.: Zure regen. 20.13 uur De natuur vlakbij, natuur- documentaire. 21.09 uur Jarenlang, muziekspecial met Elly en Rikket. 21.52 uur De bergrede, serie waarin Henk Binnendijk aan jongeren uitleg geeft van de Bergrede. Afl. 4. 22.30 uur Journaal. 22.40 uur Tijdsein, actualiteitenru briek. 23.10 uur Metro's van de wereld, 3- delige serie over metrolijnen. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 17.00 uur De prof ronde van Neder land, wielrennen. 17.10 uur Vegeance valley, Ameri kaanse speelfilm. 18.35 uur Countdown special: Madon na, muziekprogramma. 19.25 uur Family Ties, Amerikaanse comedyserie. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur Verkiezingsuitzending van de Socialistische Partij (SP). 20.30 uur Run the gauntlet, sport- spektakel in een serie van vier afleve ringen. Afl. 3. Herh. 21.25 uur Nieuwslijn, actualiteiten magazine. 21.50 uur Veronica film video, film en videonieuws. 22.35 uur China Beach, Amerikaanse serie. 23.25 uur Journaal. Nederland 3 09.00,13.00 en 17.50 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.00 uur Voorlichtingsprogramma De twaalf provincies, in woord en beeld. 18.15 uur Voorlichtingsprogramma Rechtswijzen 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Malvira, Belgische poppen serie. 19.00 uur Reizigers door de nacht, En gelse jeugdserie. 19.25 uur Carnaval de Pueblo, docu mentaire. 19.49 uur Eerste trekking van de staatsloterij. 20.00 uur Journaal. 20.20 uur Verkiezingsuitzending van de Vrouwenpartij (VP). 20.26 uur Studio Sport, atletiek in Zürich. 22.25 uur Verkiezingsuitzending van Groen Links (GL). 22.30 uur Journaal. 22.40 uur Studio Sport, EK zwem men en atletiek. 23.55 uur Nieuws voor doven en slechthorenden BRT 1 17.00 uur De woudlopers, Britse jeugdserie. 17.25 uur Juke Box. 17.30 uur Webster, Amerikaanse se rie. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatieserie voor de allerkleinsten. Afl. 263, herh. 18.05 uur Plons. Plons en het neefje. 18.10 uur Merlina, detective-serie voor kinderen. Afl. 49. 18.35 uur De tovenaar van Oz, Japan se animatieserie. 19.00 uur Levende aarde, documen taire-serie. Afl. 22. 19.25 uur Mededelingen en program ma-overzicht 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Een zaak voor twee, Duitse detective-serie. Aansl. Uitslagen Nationale Loterij. 21.00 uur Krokant, de meest succes volle recepten uit de vorige uitzen dingen (slot). 21.55 uur Sugar Village Jazz Gala, re portage van het jazzfestival in Mel- dert (2). 22.25 uur Kunst-zaken. 22.30 uur Nieuws met o.m. verslag W.K. wielrennen op de baan in Lyon. Aansl. Paardenkoersen 22.50 uur Paul Bowles - Tanger/Ma- rokko, portret van deze schilder en componist. 23.45 uur Coda: Balans van Jozef L. de Beider. BRT 2 18.45 uur WK wielrennen op de baan in Lyon, samenvatting. 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. Afl. 8Ö7 19.28 uur Programma-overzicht 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Atletiek, rechtstreekse re portage van de internationale mee ting in Zürich. Donderdag 17 augustus Nederland 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 17.01 uur Neighbours, Australische serie. 17.24 uur Een stiertje van niks, Ame rikaanse tekenfilm. 17.30 uur Journaal. VARA's kindermenu: 17.41 uur De avonturen van Teddy Ruxpin, tekenfilmsserie. Herh. 18.03 uur De Freggels. 18.16 uur De smurfen, tekenfilmserie. 18.29 uur Vier maal Max, filmpje. 18.41 uur Boes, tekenfilm. 19.00 uur Journaal. 19.17 uur Verkiezingsuitzending van de Partij van Communisten in Neder land (VCN). 19.19 uur Mijn familie en andere die ren, Engelse serie. Afl. 9. 19.49 uur Labyrinth, spelprogramma gepresenteerd door Peter Jan Rens. 20.20 uur De terugkeer van Sherlock Holmes, Amerikaanse speelfilm. 21.51 uur Hoogtepunten uit shows van Tommy Cooper. 22.30 uur Journaal. 22.40 uur Bridgets keus, 4-delige En gelse miniserie naar de roman Beha- ving bably van Moira Williams. Afl. 2. - Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 16.20 uur Bridge over the river Kwai, Amerikaanse speelfilm. 18.05 uur Profronde van Nederland, wielrennen. 18.18 uur Guitarra, 8-delige serie over de geschiedenis van de gitaar. Afl. 7. 18.45 uur David de kabouter, teken filmserie. 19.10 uur Music masters, muziekquiz gepresenteerd door Ad Visser. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur Verkiezingsuitzending van de Reformatorische Politieke Fede ratie (RPF). 20.30 uur Growing pains, Ameri kaanse comedyserie. Afl. 12. 21.00 uur Carmen, opera van Bizet uitgevoerd door Julia Migenes- Johnson, Placido Domingo, Ruggero Riamondi e.a. 23.25 uur Ontdek je plekje: Damme. Herh. 23.40 uur Journaal. Nederland 3 09.00, 13.00 en 18.20 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Malvira, Belgische poppen serie. 19.00 uur Reizigers door de nacht, En gelse jeugdserie. 19.25 uur Vogels kijken, natuurfilm- serie. 20.00 uur Journaal 20.20 uur Verkiezingsuitzending van de Democraten '66 (D'66). 20.27 uur Droom en daad. Afl. 4: Chi na, een bloedrode hemel. 21.22 uur We are family, tweedelige documentaire over ouderschap voor homofielen. Afl. 1. 21.52 uur Een keur van Kylians, serie balletten van Jiri Kylian. 22.25 uur Verkiezingsuitzending van de Realisten Nederland (RN). 22.30 uur Journaal. 22.40 uur Vervlogen wonder - Joodse cultuur in de Russische Revolutie, programma over de tentoonstelling Traditie en Revolutie in het Joods Historisch Museum in Amsterdam. 22.55 uur Studio sport, EK zwemmen te Bonn en EK concours hippique. 23.35 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 17.00 uur De woudlopers, Britse se rie. 17.25 uur Juke Box. 17.30 uur Webster, Amerikaanse se rie. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatieserie voor de allerkleinsten. Afl. 264, herh. 18.05 uur Plons. Afl.: Plons en maffe Jan. 18.10 uur Kung Fu, Amerikaanse se rie. 19.00 uur Wijn, 13-delige Engelse do cumentaireserie over de geschiedenis van de wijn. Afl. 11. 19.25 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Buren, Australische serie. Afl. 171 en 172. 20.45 uur Panorama. 21.40 uur Chelworth, 8-delige Engelse serie. Afl. 7. 22.30 uur Nieuws met o.m. WK wiel rennen op de baan in Lyon. 22.50 uur Buster Keaton, filmportret in drie delèn van deze legendarische acteur en regisseur. Deel 2. 23.45 uur Coda: Mal de Amores, van P. Laurenz en A. Marcucci, uitgevoerd door het Trio Marcucci-Masondo-Van Esbroeck. BRT 2 18.45'uur WK wielrennen op de baan in Lyon, samenvatting. 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. Afl. 808. 19.28 uur Programma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Landendocuinentaire: Ier land. 21.00 uur 20 jaar geleden... overleed Stijn Streuvels. 21.10 uur Made in Vlaanderen: de blijde dag, tv-flim van Bram van Er- kel naar de roman van Stijn Streu vels. HILVERSUM - De evangelische pro-life beweging Rainbow is in ern stige financiële moeilijkheden. Vol gens directeur drs. L. P. Dorenbos moet er op korte termijn 300.000 gul den worden bijeengebracht. Drie van de zeven full-time medewerkers is reeds ontslag aangezegd. De oud-directeur van de Evangeli sche Omroep heeft aangekondigd dat hij zijn woning in Hilversum ver koopt en in een evangelisch centrum gaat wonen. Hij geeft toe dat het nooit zo ver had mogen komen. „Wij stuurden onze kranten altijd in ge loof naar de mensen toe, maar op een gegeven moment wilde de PTT niet meer meewerken." De organisatie van Dorenbos, die vooral bekendheid kreeg door de pu blieke vei-branding van bladen vol bloot en ludieke acties op het strand, moet het hebben van giften. Media- coördinator H. Pot, een van de mede werkers die ontslagen zal worden, zegt dat prognoses niet zijn uitgeko men en de mensen minder hebben ge geven. Ook wijst hij erop dat het ambi tieuze media-project Rainbow Fami ly Channel, dat volgend jaar van start moet gaan, veel geld opslokt. Zijn eigen ontslag vat hij laconiek op. „Leuk vind ik het niet, maar dit risi co loop je als je op mediagebied werkzaam bent", zegt hij, wijzend op de vermeende financiële problemen van commerciële zenders als TV-10 en Vcronique. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS TEL. 01110-16255 UTRECHT - Veilig Verkeer Neder land (VVN) is fel tegen het verzoek van een aantal hoofdofficieren van justitie aan de politie om terughou dend te zijn bij het uitdelen van bon nen. In een verklaring liet de vere- nigng weten te vrezen dat verkeers deelnemers daarin aanleiding zullen zien het niet meer zo nauw te namen met de verkeersregels, „waardoor de verkeersonveiligheid zal toenemen". Het verzoek van de betreffende hoofdofficieren is een gevolg van de toenemende werkdruk op het parket ten. Volgens de officieren kan het openbaar ministerie de stroom processen-verbaal niet meer aan. Net als de administratieve proble men bij justitie niet mogen leiden tot verkleining van de verkeersveilig heid. „Effectieve bestrijding van de verkeersveiligheid kan slechts be reikt worden wanneer voorlichting en intensief repressief politie optreden hand in hand gaan", aldus VVN. 50 „Jeroen?" „Ja, vader, wat is er?" „Dingeman?" „Ja, vader, wat is er?" „Hebben jullie er over nagedacht, jongens, wat willen jullie?" Nog voor de mond van Casper goed dicht is, antwoordt Jeroen reeds: „Ik wijk niet; mijn besluit staat vast: Ruimzicht mijn en Dingeman vort Bitter laat hij er op volgen: „je gelooft toch niet, dat ik me door een peerd laat omkopen? Casper van Adel kijkt Dingeman aan. Die heeft het gevoel alsof er nu een vlijmscherp mes door zijn borst gepriemd wordt O, vat Jeroen het zo op. Heeft hij daarom zijn lieve- lingsbeest opgeofferd. „En jij, Dingeman?" vraagt Casper. „Laat mij maar onder Jeroen staan, vader, hij mag baas zijn. Er is immers nergens grond vrij, vader? Casper van Adel wendt zich weer tot zijn oudste zoon. „Weet je zeker wat je wil, Jeroen?" Zonder bedenken zegt deze: „Dat weet ik, vader!" De nu zichtbaar ouder wordende Casper van Adel staat met moeite op en beveelt kort: „Volg me, jon gens Hij loopt voor en zij volgen, het erf over, de stallen langs, de hekken door Wat, wil vader zo laat het land nog in? Die vragen ontvangen vooreerst geen antwoord. Ze lopen, lopen, ach ter elkaar hun wijde bezit in Ver van de mensen en dicht bij het Door FENAND VAN DEN OEVER vee, blijven ze staan. Casper van Adel wankelt een beetje en spreekt met schorre stem: „Nou Jeroen niet an ders wenst zal het moeten gebeuren, dat Ruimzicht, waar ik nog baas van ben, voor m'n dood in twee helften gaat. Casper van Adel beeft en beiden zien tranen in zijn ogen komen. „Jeroen, weet wat je vader aan doet, 't mes dat nou door Ruimzicht gaat is eerst door m'n hart gegaan, jongen Jeroen staat er met een verbeten kop bij te kijken. Dit besluit heeft hij niet verwacht, maar nu het er ligt, moet hij zich de rechten als oudste en eerste niet laten ontnemen. Hij springt naar voren en zegt: „Assie toch gaat delen, vader, wens ik de wegkant, déér", en hij wijst precies de vette klaverwei aan „Ga jij er mee akkoord, Dinge man?" „Hij heeft niks te willen, ik ben de oudste". Dingeman knikt. „Als Jeroen dat begeert, laat hem 't dan nemen, vader En Casper zegt besluitend: „De wegkant is jou, Jeroen, maar bedenk: een boer kan stikken in zijn grond Nou naar het vee". Ze volgen hem; de één gedwee, de ander vooruitlopend, schielijk bere kenend. En hoe verschillend staan ze daar. Dingeman gelaten, moeilijk verwerkend hetgeen plaats vindt; Je roen. met gulzige ogen en lange grijp vingers, graaiend naar alles wat hem het beste lijkt. Zo gaat het in de stallen en met het huis. Het voorste deel verlangt Je roen, het achterste blijft voor Dinge man over. Terug in de kamer zegt Casper: „Al dus zullen we het beschrijven bij de notaris. Voor m'n dood moet het in or de zijn". En Casper van Adel spreekt daarover alsof hii precies weet, dat die nu spoedig volgen zal. „Nou bedank ik me ook als hoofd ingeland. Casper van Adel heeft thans onder Oostveen afgedaan, maar al tweeënzestig jaar is een boer van Ruimzicht dat geweest. Wie wil het worden van jullie?" Geen stilte, geen rustige overwe ging, niet het afwachten van vaders raad. Direct vliegt Jeroen op: „Ikke vader, de oudste". Hij kijkt verwerpe lijk naar Dingeman en zegt: „die is er niks voor Casper kijkt Dingeman vragend aan. „Laat Jeroen het maar worden, va der". „Ik zal je naam bij de heren noe men, Jeroen". Dan gaan ze spoedig naar bed. En daar overleide Jeroen dankbaar in zijn hart, dat wanneer hij straks hoofd-ingeland zou zijn, hij ook Din- geman's sloten moest schouwen Dan lei ie fijn op iedere slak zout. Hij zou - wie kon die driftvlam in hem uitblussen? - Dingeman kort en goed van Ruimzicht wegnegeren. Met die gedachten sliep Jeroen van Adel dankbaar in (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 4