'Ik heb nooit één seconde gedacht dat ze de school zullen opheffen' streeknieuws Laatste orgelconcert D. Jnz. Zwart Duits echtpaar bekent inbraken in 20 auto's Duitse jongens pleegden bijna 20 auto-inbraken Nieuw alarm nummer Zeeland O ever ver binding Westerschelde jaar uitgesteld Juwelier benadeeld voor 1100,- ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 15 augustus 1989 Nr. 24592 3 ZIERIKZEE - Vanaf donder dag 7 september kunnen men sen in heel Zeeland in geval van nood terecht bij één cen traal alarmnummer: 06-11. Het nieuwe centrale alarm nummer wordt die dag offi cieel in gebruik gesteld door de commissaris van de koningin in Zeeland dr C. Boertien. Het alarmnummer is 24 uur per et maal bereikbaar. Het kan wor den gedraaid voor het melden van brand, ongelukken of an dere calamiteiten. Hierdoor kan op de meest snelle en effec tieve wijze hulp worden geor ganiseerd. De Koninklijke Maatschappij de Schelde (KMS) in Vlissingen heeft de bouw van twaalf Australische fre gatten misgelopen, Het gaat om een order van in totaal negen miljard gulden. Duitsland kan nu aan de slag. Dat is een gevoelige klap voor de Nederlandse scheepbouw. Niet al leen direct - want alle relativerende opmerkingen van de KMS-directie ten spijt gaat het om veel geld - maar ook indirect. Nederland, dat wereld wijd een sterk imago heeft voor wa ter de scheepsbouw betreft, moet nu pas op de plaats maken voor Duits land zonder dat sterke ipiago. Het is een gevoelige klap voor de KMS en daarmee ook voor Zeeland. De Schel de heeft weliswaar voorlopig nog de handen vol aan een order van de Ne derlandse marine, maar ook daaraan komt een einde. Die aderlating van uit Australië is samengevallen met het bericht, dat minister Smit-Kroes tijdelijkgezwicht is voor de argu menten van haar Belgische collega. Argumenten om de aanleg van de Westerschelde Oever Verbinding uit te stellen. Een project, waarin de rijksoverheid voornemens is twintig jaar lang vele miljoenen guldens te steken. En daarmee is Zeeland voor lopig twee top-projecten kwijtge raakt. En over Neeltje Jans als park met internationale allure wordt ook niet meer gesproken. Hoeveel kleine bedrijfjes moeten er opgezet worden om de werkgelegenheid van boven staande macro-projecten nog maar adei een beetje te benaderen? OOSTERLAND Zangkoor Maandag 21 augustus begint het Oosterlandse zangkoor VZOS weer met de wekelijkse repetities in de dorpshuis De Oosterhof. Nieuwe le den zijn welkom. De repetities begin nen altijd om 19.45 uur. BRUINISSE Beekmanreis naar de Ardennen Weer vond er een geslaagde Beek manreis plaats, dit jaar al weer voor de 2le keer. Een gezelschap van 49 personen, vrienden, familie en ken nissen van de eertijds initiatiefnemer wijlen Sam Beekman. De traditie werd voortgezet en de gedachtenis aan Beekman werd hooggehouden door de heren Schraver en Abraham- se die nu voor de organisatie teken den. Chauffeur Piet M'annie bracht het gezelschap van Bru over de Phi- lipsdam naar Hoogerheide waar in restaurant Familyland de koffie met gebak gereed stond. Langs Antwer pen ging het verder door het golvende landschap naar Huy, waar de rivier de Maas werd overgestoken. Aange komen in het machtige Alpengebied wed genoten van het prachtige land schap. Hoogtepunt was een bezoek aan het stadje La Roche, een prachtig gelegen stadje dat vooral bekendheid heeft gekregen vanwege het Arden nen-offensief uit de Tweede Wereld oorlog. Via het hoogste punt van Bel gië, Baraque de Fraiture (652 m) en Luik ging het over de Koning Boude- wijnweg weer terug richting Neder land. Een heerlijk diner in Family land besloot de fijne reis. Johannes de Waal-Otte bedankte de heren Schraver en Abrahamse voor de orga nisatie terwijl Abrahamse een dank woord tot de chauffeur richtte. Schooldirecteur Gerretsen beschouwt te lage leerlingenaantallen als tijdelijke zaak NOORDGOUWE - De grote vakantie is voorbij. Ook bij de Openbare basisschool Noordgouwe is het nieuwe schooljaar begonnen. „Met exact vijftig leerlingen", meldt schooldirecteur G. Gerretsen niet zonder trots. Want dat aantal is een goed uitgangs punt voor de jaarlijkse peildatum, 16 januari. In de afgelopen twee jaar bleef het leer lingenaantal op die datum, met 48 en 44 kinderen, onder de rijksnorm van vijftig en daarom moet de gemeenteraad van Brouwershaven volgende week beslissen over het voortbestaan van de basisschool. Volgens de wet op het basisonderwijs moet een ge meente een school waarbij het leerlingenaantal twee jaar onder de rijksnorm blijft, opheffen. AvdW De complete bevolking van de openbare basisschool Noordgouwe poseert. Directeur G. Gerretsen: Optimistisch over de toekomst. (Foto: Joop van Houdt) Schooldirecteur Gerretsen denkt niet dat dat ook zal gebeuren. De ge meente kan gebruik maken van een clausule in wet op het basisonderwijs waardoor de school nog drie jaar kan blijven bestaan. ,,Het is gewoon een hamerstuk. Ik heb nog nooit één se conde gedacht dat ze de school zullen opheffen". Want volgens Gerretsen geeft het te lage aantal leerlingen tij dens de peildata in 1988 en 1989 geen structureel probleem aan. ,,Het is in de afgelopen twintig jaar al vaker af en toe voorgekomen dat we onder de norm.zaten. Maar dat zijn incidenten. Er is geen sprake van een gestaag da lende lijn. Meestal zitten we boven de rijksnorm". Naar de basisschool Gezien de hoeveelheid van vijftig leerlingen waarmee het nieuwe schooljaar nu is begonnen verwacht Gerretsen dat dat ook in januari 1990 het geval zal zijn. ,,Het aantal leerlin gen waarmee je het nieuwe school jaar begint is altijd het laagste. In de loop van het jaar komen daar steeds de kleuters bij die vier jaar worden en de dag na hun verjaardag naar de basisschool mogen". Een andere factor die van invloed is op het leerlingenaantal zijn de schoolverlaters. ,,Die hoeveelheden zijn sterk wisselend. Als we toevallig een grote groep twaalfjarigen heb ben hakt het er aardig in als die naar het middelbaar onderwijs gaan't En dat was volgens Gerretsen ook een belangrijke oorzaak voor de lage leerlingenaantallen op de peildata in 1988 en 1989. ,,We hadden toen veel oudere leer lingen op school die afkomstig waren uit Zonnemaire. Toen de openbare school daar verdween stuurden veel ouders hun kinderen naar Noordgou we. Maar dat is een eenmalige zaak geweest. We hebben nu nog maar een leerling uit Zonnemaire. En dat vind ik ook beter. Dat iedereen zoveel mo gelijk zijn kinderen naar de basis school in zijn eigen dorp stuurt". Nieuwe huizen De leerlingen op de Openbare Ba sisschool Noordgouwe komen vooral uit Noordgouwe en Schuddebeurs. En dat biedt voor de school een goed perspectief. ,,De afgelopen jaren zijn hier in Noordgouwe veel jonge gezin nen komen wonen. Daardoor zijn er nogal wat kleuters in het dorp. En waarschijnlijk zal dat in de komende jaren nog groeien omdat er op dit mo ment veel nieuwe huizen worden ge bouwd. Hier achter de school op het sportveld. En in Schuddebeurs ko men die nieuwe landhuizen. Ik zie de toekomst voor de school zonnig tege- ~moet". Maar toch vindt Gerretsen dat het voortbestaan van de school niet mag afhangen van bouwactiviteiten. „In een dorp hoort een school te staan. Dat is een voorwaarde voor de leef baarheid". In Noordgouwe wordt die sociale functie van de school nog eens extra benadrukt omdat het schoolgebouw zit vastgebouwd aan het dorpshuis. „Het hele gebouw is een trefpunt voor sociale contacten. In de hal van de school wordt les ge geven aan de leerlingen van het mu ziekgezelschap Con Amore. In de foy er komt de kaartclub bijeen. In de gymnastiekzaal wordt gym voor ou deren gegeven. Het lokaaltje waar de kinderen handenarbeid krijgen wordt ook gebruikt als rouwkamer. Als dat het geval is zingen we maar niet". Dat multifunctionele gebruik van het schoolgebouw/dorpshuis is vol gens Gerretsen geen enkel probleem. „Nee, hoor het geeft geen geluids overlast. Activiteiten die veel geluid veroorzaken zoals bruiloften en par tijen vinden altijd 's avonds plaats". Aparte gebouwen Hoewel ook de school in Noordgou we in 1985 de status basisschool kreeg zijn de leerlingen nog steeds onderge bracht in twee aparte gébouwen. De kinderen van groep een en twee wor den door groepsleidster C. J. de Moor nog steeds ontvangen in het kleuter schoolgebouw dat in 1954 werd ge bouwd aan de Pauwstraat. De overige leerlingen krijgen les in het gebouw dat in 1960 als lagere school werd vastgebouwd aan het dorpshuis. „Aan de ene kant is het prettig om over twee gebouwen te beschikken omdat je daardoor meer ruimte hebt. Twee schoolpleinen, in totaal vijf lo kalen. Maar toch zou het aanbeve lenswaardig zijn om alle leerlingen in een gebouw bijeen te hebben. Vooral als het aantal leerkrachten na 1990 minder moet worden. Als je bij elkaar 2it kun je wat gemakkelijker werk van elkaar overnemen. En het geeft ook meer mogelijkheden voor de individuele aanpak van kinderen op hun eigen niveau". Gerretsen heeft geen idee wanneer de basisschool in een gebouw gehuis vest gaat worden. „Jaren terug is hier een commissie geweest om de zaak te bekijken. Die kwam toen tot de con clusie dat beide schoolgebouwen nog in een te goede conditie verkeerden. Er mocht niets aan gebeuren om de leerlingen onder een dak te krijgen. En of dat nog ooit gebeurt zal de toe komst leren". Inwoners uit Haamstede, Zierikzee en Scharendijke zorgden voor heling BURGH-HAAMSTEDE - Op een camping te Haamste de heeft de rijkspolitie Schouwen-Duiveland een 18- jarige Duitser aangehouden die bekende samen met een 20-jarige landgenoot op Schouwen-Duiveland bijna 20 auto-inbraken te hebben gepleegd. De politie hield ver der de 27-jarige J. L. uit Haamstede, de 21-jarige M. A. C. A. uit Zierikzee en de 25-jarige C. M. C. S. uit Scharendij ke aan op verdenking van heling van de goederen die de Duitsers stalen. De politie kwam de 18-jarige J. B. uit het Duitse Krefeld op het Spoor via een inbraak in een personenauto die stond geparkeerd aan de oude ha ven te Scharendijke. Bij de inbraak die plaatsvond op 5 augustus werd een Duitse personenauto gesigna leerd die met gedoofde lichten weg reed. Via onderzoek kwam de politie er achter dat de inzittenden drie Duitse jongeren waren die verbleven op een camping te Haamstede. Vouwwagen Op 10 augustus werd een van hen J. B. uit Krefeld aangehouden omdat hij in een gestolen vouwwagen ver bleef. Ernaast had hij een tent vol ge stolen spullen waaronder gereed schap, kampeerartikelen, kleding, autoradio's en levensmiddelen. Té vens had B. 40 gram hasj bij zich. Toen de politie contact opnam met de politie in West-Duitsland bleek dat daar bijna gelijktijdig de 20- jarige P. H. F. uit Willich was aange houden. F. reed in een in Scharendij ke gesignaleerde BMW met daarin een motor uit een andere BMW die op een augustus werd gestolen in Scha rendijke. De beide Duitsers beken den de afgelopen tijd bijna 20 auto inbraken te hebben gepleegd op Schouwen-Duiveland. Naar aanleiding van de gegevens die boven water kwamen hield de po litie nog drie inwoners uit Schouwen- Duiveland aan. Bij L. uit Haamstede hadden de Duitsers de motor uit de gestolen BMW in hun auto laten bou wen. De politie trof bij de Haamste- denaar nog twee portieren en een mo torkap aan. De rest van de gestolen BMW was naar de sloop gebracht. A. uit Zierikzee kreeg een proces verbaal vanwege heling van zes auto radio's en S. uit Scharendijke voor heling van luidsprekerboxen. Zij hadden deze spullen van de Duitsers gekocht. 40.000 gulden Voor zover na te gaan bedraagt de totale waarde van dé door de Duit sers gestolen goederen ongeveer 40.000 gulden. De politie onderwindt nogal wat problemen om de goederen bij de eigenaren terug te bezorgen omdat gedupeerden bij de aangifte van gestolen goederen meestal wei nig details konden verschaffen. RENESSE - De Rijkspolitie Schouwen-Duiveland heeft in Renesse een Duits echtpaar aangehouden dat in zijn levensonderhoud voorzag door op klaarlichte dag in' te breken in auto's. Het Duitse echtpaar de 29-jarige K. H. en de 37-jarige J. H. L. uit Gum- mersbach bekenden een twintigtal inbraken in auto's te hebben ge pleegd. Zij verbleven al sinds mei in Nederland en waren (voor zover na te gaan) actief op Walcheren, Schouwen- Duiveland, Wolphaartsdijk en Kaats heuvel. Renesse Het echtpaar werd aangehouden toen zij als inzittenden van een perso nenauto door Renesse reden. De auto waarin zij reden werd een keer gesig naleerd op een parkeerterrein waar auto's werden opengebroken. Bij de aanhouding bleken zij een froot deel van de gestolen goederen ij zich te hebben. De politie trof in de auto kleding, fototoestellen, een videocamera, een onderwatervideo camera, portcmonnaies, giro- en be- taalpassen, kampeermateriaal, een viool met kist en zonnebrillen aan. De totale waarde hiervan wordt ge schat op ongeveer 25.000 gulden. De politie heeft een deel van de goede ren aan de eigenaren terug kunnen geven, maar van het grootste gedeel te is nog geen eigenaar bekend. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941, Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071. 12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43,50; per jaar f 166,00; losse nummers l 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 59 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. MIDDELBURG - Het zal nog wel een jaar duren voor het kabinet met geld over de brug komt voor een vas te oeververbinding over de Wester schelde in Zeeland. Minister Smit- Kroes van verkeer en waterstaat heeft dat aan het college van gedepu teerde staten van Zeeland laten we ten. België heeft onoverkomelijke be zwaren tegen een brugverbinding over de hoofdscheepvaartgeul, zo schrijft Smit-Kroes aan het Zeeuws provinciebestuur. Dat is haar geble ken tijdens overleg met haar verant woordelijke Belgische collega vorige maand. De enige bespreekbare variant is nu volgens de Nederlandse bewinds vrouw een op voldoende diepte gele gen tunnel. De exploitatiemaatschap pij die die tunnel wil aanleggen heeft- echter te kennen gegeven „dat het misschien nog wel een jaar zal kun nen duren" voordat de financiële risi co's van een vaste oeververbinding bekend zijn. Het kabinet „acht het gewenst pas tegen die tijd een en ander nader te bezien", aldus Smit-Kroes. BURGH-HAAMSTEDE - Uit on derzoek is gebleken dat uit de zaak van juwelier A. P. W. aan de Noord straat te Haamstede voor ongeveer 1100 gulden aan zilveren ringen is ge stolen. Daarbij komt nog eens de schade door braak. In de nacht van zondag op maandag om ongeveer 05.00 uur werden de rui ten van de zaak met grof geweld ka pot geslagen waarna de dieven er met de zilveren ringen vandoor gingen. De rijkspolitie verzoekt mensen die omstreeks die tijd wat hebben ge hoord of gezien nabij de juweliers zaak contact op te nemen. Telefoon 01110-14055. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. DREISCHOR - Overmorgen, donderdag 17 augustus is het alweer de laatste keer in dit zomerseizoen dat de Rotter damse organist Dirk Jansz. Zwart een orgelconcert verzorgt in de Hervormde^ Kerk te Dreischor. Het programma be staat geheel uit verzoeknummers. Werken van Franck, Widorfuit Symphonieën IV en V) en Guilmant. En werken van de Nederlanders Jan Nieland, Jan Zwart en de concertgever zelf. Het orgelconcert begint om 20.00 uur. Advertentie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 3