Kok daagt Lubbers uit tot een ondubbelzinnige keuze Minder en grotere huizen recreatiepark Port Grève u h Landelijk bezoek van PvdA WATERSTANDEN DE Ml wm. Benzine duurder H. Goudzwaard bouwde in vijf jaar eigen orgel Schutte: Huis van Lubbers in revisie Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP. Datum Zierikzee 16 augustus 17 augustus Roompot Buiten 16 augustus 17 augustus Bruinisse 16 augustus 17 augustus Wemeldinge 16 augustus 17 augustus Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 3.50 162 9.50 -121 16.10 155 22.15 -149 4.35 175 10.35 -122 16.55 162 22.55 156 02.20 161 08.25 -119 14.40 156 20.45 -148 02.55 180 9.05 -125 15.20 169 21.30 -161 4.05 171 9.45 -129 16.30 163 22.15 -157 05.05 186 10.30 -132 17.25 171 22.50 166 03.55 182 09.55 -135 16.10 177 22.20 -163 04.35 189 10.35 -138 16.55 178 22.55 171 Springtij: 19 augustus Actuele informatie over afwijkingen: 06-91122353 ZIERIKZEE - De benzine gaat woensdag weer in prijs omhoog. De verschillende benzinesoorten wor den per liter drie cent duurder. De prijs van dieselolie gaat met twee cent omhoog. Dat hebben de benzine handelaren in Rotterdam bekend ge maakt. De meest voorkomende prijzen per liter aan de zelftankpomp zijn vanaf woensdag als volgt: superbenzine 168 cent, loodvrije super plus 165 cent, euro loodvrij 161 cent en diesel 89,8 cent. De organisatie van vrije pomp houders NOVQK hanteert voor euro loodvrij een adviesprijs van 159 cent. De prijsverhoging is het gevolg van de stijging van de dollarkoers en de produktnoteringen. Vorige week werd benzine ook al duurder. Tben ging het om een stijging van twee cent per liter. Vervolg van pagina 1 het geluid op en daarom heb je hard hout nodig". Voor de balg gebruikte Goudzwaard een zware kwaliteit leer. ,,De windlade, dat vond ik het moeilijkst om te maken. Maar met de hulp van mijn vader is het gelukt". Bijna alle onderdelen van zijn orgel heeft Goudzwaard in eigen beheer ge produceerd. Het meest tijdrovende karwei is volgens hem het maken van de toetsen geweest. ,,De ondertoetsen heb ik gemaakt van zwart wengé en de boventoetsen zijn van Slavonisch eiken". Geen zwarte en witte toetsen bij Goudzwaard, maar zwarte en bruine. In totaal 108. Hij heeft ze allemaal zelf gezaagd en dat is een behoorlijk precies kar weitje. ,,Ze zijn 22 mllimeter breed en zo'n 16 millimeter dik. Daar mag je niet van afwijken anders heb je kans dat de toetsen elkaar raken". Eentoets is één van de onderdelen die absoluut van hardhout gemaakt dient te worden. ,,Als je daar geen hardhout voor gebruikt gaan ze na verloop van tijd kromtrekken. Dat maken van die toetsen was echt een vreselijk karwei hoor. Dat doe ik nooit meer", aldus Goudzwaard. Hij stelt dat hij het karwei ook nooit had kunnen kunnen klaren als hij niet, zoals hij zegt voor een prikje, de hand had kunnen leggen op een heleboel speciaal gereedschap van orgelbou wer Monster uit Puttershoek. Goudzwaard is officieel timmer man van beroep en tijdens het bou wen van het orgel heeft hij veel pro fijt gehad van zijn opleiding. ,,Ik werk veel via een uitzendbureau. Ik heb bijvoorbeeld bij een scheepstim- merbedrijf in Stellendam gewerkt en via dat bedrijf ben ik weer goedkoop aan goed hout kunnen komen". Af valhout dat voor het bedrijf niet meer te gebruiken was, maar dat Goudzwaard uitstekend kon gebrui ken. „Tropisch hout is gewoon erg duur, dus als ik dat allemaal nieuw had moeten kopen was het onbetaalbaar geworden", aldus Goudzwaard. „Hoeveel tijd ik erin heb gestoken, dat is moeilijk te zeggen". „Het was erg verschillend. Soms keek ik er dagen niet naar om en soms was ik ook dagen achter elkaar bezig. Toen ik ermee begon had ik geen werk en dat is eigenlijk ook waarom ik eraan begonnen ben. Ik kan nu eenmaal niet thuis gaan zitten niksen. Ik moet wat te doen hebben". Later raakte Goudzwaard weer wel aan het werk en moest het werk aan het orgel in de avonduren geschieden. „Sommige mensen verklaren je voor gek als je vertelt waar je mee bezig bent. ,Dat krijg je nooit voor elkaar' zeggen ze dan. Ik moet toegeven dat ik er soms ook geen gat meer in zag hoor, maar dan moet je het gewoon een tijdje laten rusten en dan weer verder gaan". Overigens is Goudzwaard nog niet helemaal tevreden over zijn orgel. „Ik wil er nog wel een paar dingen aan veranderen en sommige dingen moeten nog afgewerkt worden". Als eenmaal de laatste puntjes op de i zijn gezet wil Goudzwaard zijn orgel te koop aanbieden. „Aan de ene kant denk ik dat het me wel aan het hart zal gaan hoor als ik dit orgel ver koop. Er zit tenslotte heel wat werk in. Maar ik wil weer een ander orgel gaan bouwen en daar heb ik hier de ruimte niet voor zolang dit orgel er staat". WESTENSCHOUWEN - De landelijke voorzitter van de PvdA - Marianne Sint - was zondagmorgen tesamen met enkele partijgenoten vroeg uit de veren voor een boswandeling in de domaniale bossen van Westen- schouwen. Onder de aanwezigen de Brouwse burgemeester L. N. Labruyère en het Zeeuwse kamerlid Lilly- pally. Zij werden door de heer Mol van Staatsbosbeheer rondgeleid. Gewezen werd ondermeer op het feit, dat door de langzame groei van bomen in het duingebied er kwalitatief zeer goede bomen groeien. De PvdA zdg in deze educatieve wandeling een goede start van de Zeeuwse verkiezingscampagne, die straks gevolgd gaat worden door een fietstocht. DEN HAAG - PvdA-lijsttrekker Kok heeft zijn CDA- eollega Lubbers uitgedaagd zich eindelijk eens ondub belzinnig uit te spreken over een keuze tussen een ver nieuwend beleid met de PvdA of voortzetting van de hui dige coalitie met de VVD na de verkiezingen van 6 september. Het CDA-program is tweeslachtig waarbij Lubbers zich angstvallig op de vlakte houdt wat betreft zijn voor keur, zo luidt de kritiek zoals Kok die spuide tijdens een persconferentie in Den Haag in de aanloop van 'de ver kiezingscampagne. „Wat is de koers waar het CDA ons met de leuze 'Verder met Lubbers' wil leiden. WD-leider Voorhoeve spreekt zich onomwonden uit voor voortzetting van het CDA/VVD-kabi- net, de CDA-lijsttrekker laat vol strekt open of hij voortzetting van dat beleid wil of open staat en ruimte biedt voor vernieuwing met de PvdA", aldus Kok. Kok liet er geen misverstand over bestaan dat de PvdA er veel aan gele gen is na 6 september regeringsver antwoordelijkheid te gaan dragen. „Met het PvdA-program valt te rege ren". Maar, zo voegde Kok er aan toe, „er moet ook wat te regeren zijn. Bij een ondergeschikte positie aan het CDA zal dat kleiner zijn, misschien wel te klein". Die afweging hangt voor de PvdA sterk samen met een kans op een nieuwe meerderheid voor de huidige coalitie van CDA en VVD, hoe klein dan ook. Als de kans op voortzetting van de combinatie CDA en WD reëel aanwezig is, zal dat door het CDA sterk worden uitgespeeld in forma tie-onderhandelingen met de PvdA. Dat verkleint de mogelijkheden voor de PvdA om de wens tot ander beleid voldoende te kunnen realiseren, waarschuwde Kok. Kortom: „Het ri sico op voortzetting van CDA/VVD- beleid mag niet worden gebagatelli seerd". besprekingen op weg naar een nieuw kabinet als Lubbers en Voorhoeve een meerderheid in de wacht slepen. „We gaan dan niet pruilend in een hoekje zitten toekijken, al zal de kans op realisering van vernieuwend beleid slinken". De PvdA-zal de komende twee en een halve week een „korte maar krachtige canpagne voeren". Kort omdat de tijd daartoe noodzaakt, krachtig om duidelijk te maken dat de verschillen van de afgelopen zeven jaar-Lubbers tussen CDA/VVD en PvdA „ingrijpend waren en nog steeds ziin", zei Kok. Ofwel indachtig de PvdA-campagneleus: „Tijd voor een ander beleid". De socialisten nemen in de campag ne een beetje afscheid van de aloude beproefde verkiezingsmethode van canvassen (deurtjebellen met over handigen programma met aanver wante rode roos), zij richten zich nu- meer op doelgroepen, politieke café's, bedrijven, fabrieken en instel lingen. Verder grote landelijke bij eenkomstenen manifestaties waar toe buitenlandse socialistische kopstukken onder wie de Zweedse premier Carlsson, de Westduitser Vo gel en de Belg Tobback als sprekers functioneren. Lijsttrekker Kok en partijvoorzit ter Sint koersen in twee gescheiden campagnebussen in aparte routes door het land, maar zullen elkaar on derweg af en toe kruisen en in de avondbijeenkomsten gezamenlijk spreekbeurten presenteren. Daarbij is rekening gehouden met de terug keer van de gespreide vakantiegol- ven door het land heen. De ope ningsmanifestatie is maandag 21 augustus in het MECC te Maastricht, de slothappening maandag 4 septem ber in De Doelen in Rotterdam. Herinrichting Volgens Schutte is het gebouw- Lubbers niet alleen aan herinrichting toe maar aan een grondige verbou wing, zo zei hij. Hij voegde er aan toe dat dit een verbouwing moet zijn naar de stijl van de christelijke staat. Ernstige kritiek uitte de GPV- lijsttrekker op zijn CDA-collega De Vries. Diens uitspraak over de resultaten van het herstelbeleid on der Lubbers zijn bij Schutte verkeerd gevallen. Tegenover de opvatting van De Vries die het kabinet-Lubbers een kabinet van bouwers noemde stelde de GPV-voorman dat er juist sprake is van een kabinet van brekers. Schutte concludeerde dat de over heid in de jaren Lubbers in het bij zonder op het terrein van de rechts bescherming ernstig is te kort ge schoten. Hij verweet minister Kort hals Altes (justitie) een falend justi- tiebeleid te hebben gevoerd. „Er is geen enkele reden tot tevredenheid over de resultaten van zeven jaar Lubbers voor de handhaving van de rechtsorde in ons land", zo zei Schut te. In zijn speech noemde hij een on dubbelzinnig verbod op euthanasie noodzakelijk. Desgevraagd nam Schutte afstand van de recent gepubliceerde opvattin gen over inperking van de rol van het staatshoofd bij kabinetsformaties. „Een heel raar verhaal en gespeend van elk gevoel voor de werkelijk heid" zo zei Schutte over de sug gesties van de Nijmeegse hoogleraar Maas. De door Maas aangedragen oplossing - de benoeming van een minister-formateur - is volgens Schutté geen reëel en aanvaardbaar alternatief in de Nederlandse staats rechterlijke verhoudingen. Juist het staatshoofd - zo meent Schutte - is bij uitstek geschikt om het proces van coalitievorming vorm te geven. DEN OSSE - De exploitanten van het recreatiepark Port Grève bij Den Osse willen in het vakantiebungaloivpark minder, maar wel grotere vakantiewoningen bouwen dan eerst was gepland. In plaats van 234 wil men 217 huizen bouwen in het gebied dat men nu in exploitatie wil gaan brengen. Het gebied vormt slechts een onderdeel van het totale recreatiepark dat zal worden gerealiseerd als er voldoeiide belangstelling blijft bestaan voor de aankoop van recreatiewoningen in Port Grève. Projectontwikkelaar R. Coltof, die het recreatiepark op poten zet, twijfelt daar niet aan gezien het tempo waarui de huizen worden verkocht. Hij denkt dat Port Grève binnen twee jaar helemaal tot ex ploitatie zal.zijn gebracht. Dat zou inhouden dat er in totaal bijna 700 recreatiewoningen komen te staan. Meer dan in de nabijgelegen kern Brouwershaven. Plus de bijbehorende voorzieningen als restaurants, winkels, tennisbanen en een overdekt suptropisch zwemhad. Omdat op dit moment vooral belangstelling bestaat voor het iets grotere, vrijstaande type recreatiewoning ruil de exploitant de opzet van Port Grève zodanig wijzigen dat meer van dit soort huizen worden gebouwd. De consequentie hiervan is dat in totaal wat minder huizen worden gerealiseerd in het re creatiepark. De nieuwe opzet van Port Grève bij Den Osse houdt verband met Port Zélande, het recreatiepark dat mo menteel aan de grevelingoizijdc van de Brouwersdam wordt gebouwd. Beide parken krijgen dezelfde sfeer en opzet die nog wordt benadrukt dooreen rechtstreekse, onderlinge bootverbinding over het Grevelingenmeer. Het verschil is dat de huizen in Port Zélande worden verhuurd terwijl die in Port Grève worden verkocht. Aan de gemeenteraads leden van Brouwershaven wordt maandag 21 augustus gevraagd akkoord te gaan met een voorbereidingsbesluit dat voor de exploitanten van Port Grève de weg vrij maakt om tot de nieuwe opzet van Port Grève te komen: de bouw van minder maar grotere huizen. AMSTERDAM - „Een nuttig ge sprek", zo omschreef de PvdA- lijsttrekker bij de komende Tweede- Kamerverkiezingen W. Kok het ge sprek dat een delegatie van de partij voerde met vertegenwoordigers van het bedrijfsleven en de vakorganisa ties in de regio Amsterdam. In het kader van de verkiezings campagne trachten de sociaal democraten „het achterstallig onder houd in de relatie met het zakenle ven" enigszins op te heffen. DEN HAAG - PvdA-lijsttrekker Kok is best te porren voor een poli tiek debat met voorvrouw Beckers van de nieuwe formatie Groen Links. Kok reageerde tijdens een persconfe rentie in Den Haag over de PvdA- campagne op weg naar de verkiezin gen van 6 september, positief op de uitdaging die Groen Links-kandidaat RosenmoIIer deed voor de VARA- televisie. HARDENBERG - Het kabinet- Lubbers zit op verkeerd spoor. Dat geldt zowel het terrein van de hand having van de rechtsorde, het herstel van het milieu als de bescherming van het leven, aldus GPV- lijsttrekker Schutte in Hardenberg. Zijn conclusie luidde dat de koers van het beleid om moet en dat het huis van Lubbers „in revisie" moet. In het buurtschap Heemse startte het GPV onder grote belangstelling de verkiezingscampagne. De „GPV- ronde" voert door alle provincies waarbij de nieuwste provincie Flevo land twee maal wordt bezocht. Op woensdag 6 september - de verkie zingsdag - wordt een slotbijeenkomst in het Groningse Schildwolde gehou den. Maar de PvdA-voorman gaat er aan de andere kant niet van uit dat de PvdA deelneemt aan formatie- Dinsdag en donderdag Augustus en september Renesse Expositie schilderijen Marja de Lan ge. In het koor van de Nederlandse Hervormde kerk. 14.00-16.00 uur. Tot en met 31 augustus Burgh-Haamstede Zomer-expositie Abraham Blankers. De Burght. Dagelijks van 9.00 tot 12.00 uur, 14.00 tot 17.00 uur en 19.00 tot 22.00 uur. Tot en met zaterdag 26 augustus Zierikzee Expositie Kleine schatten van Schou- wen-Duiveland in de Stolpe. Ope ningstijden bibliotheek. Tot 20 augustus Zierikzee Expositie kunstenaar Piet Rijken in de Eenhoorn. Van 21 t/m 26 augustus Zierikzee Expositie etsen en aquarellen van Rie Jachmann-ter Haar. In de Een hoorn, Havenpark, maandag 13.00- 17.00 uur, dinsdag t/m zaterdag 9.30- 17.00 uur. Dinsdag 15 augustus Zierikzee Commissievergadering publieke wer ken in raadzaal stadhuis. 19.30 uur. Woensdag 16 augustus Zierikzee Vergadering commissie onderwijs. Stadhuis. 16.30 uur. Renesse Concert Charles de Wolff in Neder landse Hervormde kerk. 20.00 uur. Donderdag 17 augustus Zierikzee Vergadering commissie ro. Stadhuis. 19.30 uur. Dreischor Orgelconcert in de Ned. Herv. kerk. Dirk Jansz. Zwart. Aanvang 20.00 uur. Vrijdag 18 augustus Brouwershaven Brouwse Zomermarkt op de Markt. 10.00-17.00 uur. Zaterdag 19 augustus Zierikzee Open huis dierenasiel. Zandweg. Van 11.00 tot 16.00 uur. Brouwershaven Zeilwedstrijden op het Grevelingen meer: Lage Landenwedstrijden Opti mist- en Cadet-klasse. Start Brou wershaven. Zondag 20 augustus Brouwershaven Zeilwedstrijden op het Grevelingen meer: Lage Landenwedstrijden Opti mist- en Cadet-klasse. Start Brou wershaven. Maandag 21 augustus Burgh-Haamstede Gemeenteraadsvergadering. Ge meentehuis. 19.30 uur. Haamstede Maandagavondzang in de Gerefor meerde kerk, onder leiding van Jan v. d. Driest, met medewerking van Hans Veldhuizen, jongenssopraan en Frans van Tilburg, orgel. Aanvang 20.00 uur. Brouwershaven Gemeenteraadsvergadering. Stad huis. 19.30 uur. Dinsdag 22 augustus Brouwershaven Orgelconcert in de Grote- of Sint Ni- colaaskerk. Rinus Verhage, Middel- harnis. Aanvang 20.00 uur. Bruinisse Werkbezoek CDA Tweede Kamerle den aan Schouwen-Duiveland. Aan vang 13.00 14.00 tot 18.30 uur. Donderdag 24 augustus Zierikzee Spreekbeurt Meindert Leerling (Tweede Kamer RPF) in Christelijk Gereformeerde kerk. 20.00 uur. Zaterdag 26 augustus Brouwershaven Boerenboeldag van de Chr. basis school De Schouw. Rommelmarkt met veiling in de loodsen van Gebr. Van Ast aan de Nieuwe Jachthaven. Aanvang 9.00 uur. 's Avonds verlichte gondelvaart van uit de Oude Haven. Woensdag 30 augustus Oosterland Spreekbeurt mevrouw drs. Hoek-van Kooten (kandidaat Tweede Kamer RPF) in Oosterhof. 20.00 uur. Zaterdag 2 september Brouwershaven Zeilwedstrijden op het Grevelingen meer: Selectie evenement Contender- en Europe klasse. Start Brouwersha ven. Zondag 3 september Dreischor Ned. Herv. kerk. Vocaal Ensemble Sint Laurens. Aanvang 20.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDBE8EURS - TEL 01116-16255

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 2