De eerste dag zit er weer op 'Ik hou niet van moderne orgels, die hebben zo'n harde en schelle klank' DE ZIERIKZEESCHE COURANT Diefstal uit hotelkamer Politie vindt wapens bij controle Diefstal surfzeilen Diefstal scheepscompas 7 Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Port Greve School Streekdichters Sponsor Er komen minder, maar wel grotere huizen in Directeur G. Gerretsen heeft alle vertrouwen In de rubriek streekdichters een ontboezeming Sportsponsoring gezien vanuit de visie van VV- recreatiepark Port Greve. (Pag 2). in de toekomst van de OBS-Noordgouwe. van P. C. uit Zierikzee. (Pag 5). Zierikzee-sponsor L. Goedbloed. (Pag 7). (Pag. 3). DINSDAG 15 AUGUSTUS 1989 145ste jaargang Nr. 24592 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Men moet de jeugd lachende onderwijzen. Molière KAAPSTAD - De Zuidafrikaanse president Pieter Botha heeft in een toespraak voor de televisie zijn aftre den aangekondigd. Hij kwam tot dit besluit nadat hij in conflict was ge raakt met zijn opvolger, Frederik de Klerk. RENESSE - Uit een hotelkamer te Renesse werd een polstasje van N. de V. uit Zaltbommel gestolen. In het tasje zat een bedrag van on geveer 350 gulden aan contant geld plus een aantal persoonlijke papie ren. De diefstal vond maandagmid dag plaats. RENESSE - Bij een routine alco holcontrole in het centrum van Re- nesse heeft de rijkspolitie twee men sen aangehouden die in het bezit waren van aanvalswapens. Onder aanvalswapens verstaat de politie messen, dolken of stokken. De overtreders werden direct aangepakt via het zogeheten lik-op-stuk beleid. Zij konden direct een boete betalen. De wapens werden in beslag geno men. Bij de controle werd een per soon aangehouden vanwege openbare dronkenschap op straat en een per soon die met een grote hoeveelheid al cohol op een auto bestuurde. SCHARENDIJKE - C. S. uit het Duitse Bad Abbach werd benadeeld voor ongeveer 850 DM toen twee van zijn surfzeilen werden gestolen. De zeilen lagen in de auto van S. die langs de Brouwersdam stond gepar keerd. Maandagmiddag werden de zeilen uit het voertuig gestolen. BRUINISSE - Uit het zeiljacht van P. I. N. uit Dinteloort werd een scheepscompas ter waarde van 1300 gulden gestolen. Het zeiljacht lag in de jachthaven te Bruinisse. Tussen 9 en 14 augustus verschaften onbekenden zich door middel van braak toegang tot het zeiljacht en namen daarbij het scheepscompas mee. ZONNEMAIRE - Het is weer zover. Na weken van vakantie en vrije tijd zijn de basisscholen weer begonnen. Voor de meesten een klas ver der dan vorig jaar voor veel anderen hét moment in je leven, dat je voor het eerst in de schoolbanken gaat. Voor iedereen op de de basisschool is het in ieder geval weer een nieuwe start. Ook op de christelijke ba sisschool de Zonnewijzer in Zonnemaire. zijn de leerlingen en de leer krachten weer aan de slag gegaan. Een teken, dat het met de zomerva kantie 1989 voor de meesten gedaan is. Het werk lonkt weer, de scholen draaien weer en Schouwen-Duiveland loopt in toeristisch opzicht lang zaam op een einde. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Wh PÊ Bitr Verwachting tot woensdagavond: Mogelijk onweer Veel bewolking en mogelijk enkele regen- of onweersbuien. In de loop van de dag van het westen uit opkla ringen. Minimumtemperatuur om streeks 17 graden, middagtempera- tuur ongeveer 24 graden. Zwakke tot matige wind, rond kracht 3, uit uit eenlopende richtingen. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 19 aug.: Donderdag: Zonneschijn: 40% Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 14 graden Middagtemp.: 22 graden Windkracht: zuidwest 4 Vrijdag: Zonneschijn: 50% Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 23 graden Windkracht: zuidwest 3 Zaterdag: Zonneschijn: 50% Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 15 graden Middagtemp.: 24 graden Windkracht: zuid 3 ZON- EN MAANSTANDEN 16 aug. Zon op 06.25, onder 21.02 Maan op 20.52, onder 05.07 17 aug. Zon op 06.27, onder 21.00 Maan op 21.08, onder 06.37 Volle Maan: 17 augustus (05.07) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Tussen de warme lucht, die zich boven het grootste deel van het Europese contingent bevindt en de koelere lucht boven de Britse ei landen en de Oceaan, ligt een frontale zone waarin gemakkelijk storingen ontstaan. Een zo'n storing trekt komende nacht en morgen overdag over of dicht langs ons land. De lucht, die door deze storing wordt aangevoerd, is onstabiel van opbouw. Hierdoor kunnen er gemakkelijk buien ont staan, waarvan sommige vergezeld gaan van onweer. Evenals afgelopen nacht zal het de komende nacht niet koud worden, de minimumtempera tuur ligt rond 17 graden, overdag wordt het ongeveer 24 graden. Na het voorbij trekken van de onweerssto ring klaart het van het westen uit op. Er is weinig wind, maar bij buien ko- meii flinke windstoten voor. Henk Goudzwaard uit Oosterland bouwde in vijf jaar tijd zijn eigen pijporgel: Goudzwaard tekent daarbij aan dat je halverwege de bouw van een orgel niet ineens kunt gaan bezuini gen op het materiaal. „Want dat gaat uiteindelijk toch ten koste van de klank van je orgel". OOSTERLAND - „Een van mijn favoriete kerkorgels is het Kam en Van der Meulen orgel in de Grote Kerk in Zierikzee. Daar zit een heel mooie, romantische klank in. Ik hou niet van moderne orgels. Die hebben vaak zo'n schelle en harde klank en dat vind ik niet mooi". Aan het woord is de bijna 23-jarige Henk Goudwaard uit Ooster land. Hij heeft met veel geduld en toewijding in vijf jaar1 tijd zijn eigen pijporgel gebouwd. „Ik heb weieens gehad dat ik de brand erin wilde steken hoor. Maar als je er gens aan begint moet je het ook afmaken en ik moest en zou er muziek uit krijgen". Vijf jaar geleden begon Goud zwaard aan de grote uitdaging: hele maal zelf een mechdnisch pijporgel met zes stemmen verdeeld over twee klavieren maken. „Ik ben eigenlijk op het idee gebracht door Diana Sij- rier uit Sirjansland. Daar heb ik nu orgelles van en haar man is ook bezig om een orgel te bouwen". Vroeg begonnen Goudzwaard is al van jongsaf aan een orgel fan. ,,l k kreeg op mijn achtste jaar mijn eerste orgelles. Wc hadden toen hier een tweeklaviersor gel dat we van een tante hadden ge kregen. Omdat ik als we bij haar wa ren altijd achter dat orgel zat". Eerst kreeg Goudzwaard les aan huis van docent Pols. „Daarna heb ik nog les gehad van meneer Jonker en van J. van der Dorpel". Op dit moment legt Goudzwaard zich toe op het spelen van kerkorgcl- muziek. Zijn docent is D. Morks. „Dat is heel anders dan solo spelen. Je bent dan meer met het begeleiden van de gemeente bezig", aldus Goud zwaard. „Je moet je aanpassen aan de manier waarop de mensen in de kerk zingen". Goudzwaard kan niet precies uit leggen waarom het spelen op een kerkorgel hem zo aanspreekt. „Maar het oefent gewoon een zekere aan trekkingskracht op mij uit. Ik zou het trouwens niet voor mijn beroep willen doen. Dan ben je echt altijd met muziek bezig en dan moet je ook het conservatorium aflopen. Dan zou ik er bijvoorbeeld piano bij moeten doen en daar heb ik niet zoveel zin in", aldus Goudzwaard. Eigen ontwerp Waar Goudzwaard wel zijn beroep van zou willen maken is het bouwen van orgels. „De orgelbouw heeft een tijdje in het dal gezeten omdat de be langstelling voor de kerk wat terug liep. Maar dat is helemaal over, de or gelbouw is nu echt over het diepte punt heen", aldus Goudzwaard. Hoewel hij af en toe bijna de moed dreigde te verliezen tijdens de bouw van zijn eigen pijporgel wil Goud zwaard eigenlijk het liefst weer een ander orgel gaan bouwen. „Achteraf bezien is het eigenlijk helemaal niet zo vreselijk ingewik keld" aldus de jeugdige orgelbou wer. „Ik had wel bouwtekeningen, maar die heb ik na een poosje opzij gelegd en ik heb mijn eigen ontwerp gemaakt. Behalve voor de windlader, dat heb ik precies volgens een be staande bouwtekening gemaakt". Veel werk Heel belangrijk is volgens Goud zwaard dat je als je aan een dergelijk karwei begint je precies moet weten wat voor soort orgel je wilt bouwen. „Ik wilde een vrij compact orgel met toch behoorlijk wat mogelijkheden, en dat is aardig gelukt". De wind die nodig is om de orgelpijpen te laten spreken wordt bij het orgel van Goudzwaard geproduceerd door een motor. Via een ingenieus systeem wordt de wind naar die pijp gevoerd die de organist wil laten spreken. Het kla vier is in feite een soort bedie ningspaneel. Door een toets in te drukken wordt een klep bediend die de luchttoevoer naar de orgelpijp re gelt. Het orgel van Goudzwaard be schikt over zes stemmen. „Een stem op een orgel is eigenlijk de klank kleur. Die regel je met verschillende registers". Per stem heeft Goud zwaard de beschikking over 54 orgel pijpen hetgeen het totaal aantal pij pen in zijn orgel op 324 brengt. „Die pijpen hob ik via een kennis uit Vee- nendaal. Die heeft op een zolder ach ter het kerkorgel in de kerk een com plete verzameling orgelpijpen. Dat is gewoon prachtig om daar eens rond te kijken". Wirwar De leek die een blik mag werpen in het binnenste van het orgel van Goudzwaard ziet een wirwar van or gelpijpen in alle maten en soorten, luchtslangen, hendels en verbindin gen. Men zal vergeefs naar spijkers zoeken in het werkstuk van de orgel bouwer. „Voor een deel heb ik ge bruik gemaakt van pen- gatverbindingen. Het frame heb ik in elkaar geschroefd", aldus Goud zwaard. Zijn orgel is in feite multi- provinciaal. Uit een kastje in de 'or gelwerkplaats' diept hij een lijstje op. Daarom staat precies vermeld welke pijpen waar vandaan komen. Een aantal pijpen komt uit Aalten, andere komen uit een kerk in Wijhe terwijl weer andere pijpen afkomstig zijn uit een kerk in Rotterdam. Het grootste deel van de pijpen is ge maakt van een legering van tin cn lood. Een aantal andere is gemaakt uit tin. De bassen zijn gemaakt van hout. Dure hobby Een orgel bouwen is bepaald geen goedkope hobby. „Nee, het kost aar dig wat geld. Als je die pijpen nieuw zou moeten kopen ben je voor cén stem al zo'n tienduizend gulden kwijt. Ik heb zelf alles bij elkaar denk ik rond de 4500 gulden in dit or gel gestoken en daar schrok ik eerst ook wel een beetje van maar achteraf gezien is het niet veel geld voor een dergelijk orgel". Daarom koos Goudzwaard voor het gebruik van tropisch hardhout voor de fabricage van bepaalde onderde len. „Zacht hout vreet als het ware Henk Goudzwaard bij zijn zelfgebouwde orgel (Foto Joop van Houdt) vervolg pagina 2

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1