CASPER VAN ADEL Zeeland pakt het agressief gedrag in badplaatsen aan 'Beeldscherm raakt net zo snel ingeburgerd als tank die melkbus vervangen heeft' Grootse stoomshow in Zierikzee Vergadering Zierikzeese commissie RO ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 14 augustus 1989 Nr. 24591 Adjudant G. Werjj: „Je moet als bezoeker weer rustig kunnen lopen RENESSE - Renesse is al jaren het zorgenkind van de politie op Schouwen-Duiveland. Knokpartijen en drank uitspattingen van vooral jonge vakantiegangers maak ten van Renesse een uitgaansoord met een slechte repu tatie. Als het aan de politie en het Westerschouws gemeentebestuur ligt, is dat binnenkort verleden tijd. Het is algemeen bekend dat in de zomermaanden groe pen jongeren uit de Randstad naar Zeeland kwamen om 'een avondje te knokken'. „Renesse moet weer het gezel lige uitgaansoord van vroeger worden. Je moet er als be zoeker weer rustig kunnen lopen, zonder dat je bij de eerste de beste vechtpartij betrokken raakt", zegt adju dant G. Werff, plaatsvervangend groepscommandant van de Rijkspolitie op Schouwen-Duiveland. Een actief beleid om de recreatie- criminaliteit in te dammen werpt nu vruchten af. Maar het heeft lang ge duurd voor zo'n beleid er was. Werff: ,,Er werd altijd gedacht dat de politie de problemen maar moest oplossen. Vorig jaar is uit een onder zoek van criminoloog B. Beke naar voren gekomen dat recreatie-crimi- naliteit ook een probleem is voor de lokale overheid, de horeca-onderne- mingen en de campings. Het heeft een gezamenlijke aanpak nodig, de verantwoordelijkheid ligt niet alleen bij ons." Schrikbeeld Geweldstaferelen die voorheen in Renesse meer regel dan uitzondering waren, staan de andere Zeeuwse toe ristische gemeenten als schrikbeeld voor ogen. In Renesse, waar de pro blemen na 1982 uit de hand liepen, is jarenlang onderzoek gedaan naar re- creatie-criminaliteit en naar een ma nier om dit verschijnsel terug te drin gen. Deze ervaringen zijn voor Zeeland aanleiding geweest meer aandacht te besteden aan de excessen die de grote stroom recreanten 's zomers met zich mee brengt. Sinds begin dit jaar wer ken veertien Zeeuwse gemeenten sa men in een provinciaal project. ,,Toen de weg over de Stormvloed kering open ging, hebben wij overwo gen wat er zou gebeuren als we hele maal niet zouden ingrijpen", zegt D. Visser, coördinator van het Bureau Voorkoming Misdrijven van de Rijks politie in Middelburg. ,,In Renesse sluiten de kroegen om twee uur. De toerist denkt 'in Walche ren is het ook leuk', en daar zijn de ca- fé's tot vier of vijf uur in de ochtend open. Als een groep jongeren met een Randstadsmentaliteit zich mengt on der Zeeuwse jongeren ontstaan de in samenwerking met kroegbazen ademanalyse-apparatuur in café's op gehangen. Alcohol Bij wijze van proef kunnen bezoe kers bij het verlaten van de zaak bla zen. Hiermee wordt geprobeerd dron ken mensen achter het stuur vandaan te houden en hen met het openbaar vervoer te laten reizen. Terug naar Renesse, uitgangspunt voor het grootscheepse onderzoek in Zeeland. De gekozen aanpak voor het probleem Renesse blijkt dit jaar voor het eerst succesvol. De politie voert er een lik-op-stukbeleid. Hin derlijke overtredingen zoals balda digheid, geluidsoverlast, vechten, dragen van wapens en urineren op straat worden direct bestraft met een boete van vijftig tot negentig gulden. Voorts is in Renesse prioriteit gege ven aan een duidelijk zichtbare aan wezigheid van politie in het centrum. Met name 's avonds en in het week einde zijn er in Renesse constant achttien agenten op straat. De resul taten van deze aanpak worden be moedigend genoemd. Adjudant Werff toont de maandstaat van juli: in die maand werden er 124 schikkingen uitgedeeld. Vorig jaar waren dat er 94, een stijging van 32 procent. ,,Ik heb niet de illusie dat het hier door erg rustig wordt op straat", zegt problemen." De extra hulp die de Rijkspolitie op de Zeeuwse eilanden elke zomer krijgt, staat immers niet in verhouding tot de honderdduizen den toeristen die het gebied in dit sei zoen bevolken. Project Om uitstraling te voorkomen van de recreatie-criminaliteit, iets waarmee Renesse al jaren kampt, heeft de Pro vinciale Politie-commissie vorig jaar bij de Commissaris van de Koningin aangedrongen op een project. ,,Er was op dat moment een subsi die van de ministeries van binnen landse zaken en justitie beschikbaar voor projecten ter bestrijding van de criminaliteit", zegt E. van der Hoop, waarnemend chef van het kabinet van de Commissaris van de Koningin in Zeeland. Het project 'Recreatie-criminali teit in Zeeland' steunt voor een groot deel op onderzoek van criminoloog Beke uit Arnhem. ,,De subsidiepot (in totaal vier ton) is", aldus Van der Hoop „niet toereikend voor de uit voering van alle suggesties die voort vloeien uit het grootscheepse onder zoek." De gemeenten kunnen zelf bepalen aan welke onderdelen van de bestrij ding van recreatie-criminaliteit zij aandacht willen besteden. Momen teel loopt er onder meer een registra tieproject voor vandalisme, een on derzoek naar het drugsprobleem in de grote Zeeuwse steden, een inventa risatie van diefstal van en inbraken in auto's, en een campagne over dief stallen in tweede woningen. Ook wordt veel aandacht besteed aan alcoholgebruik, een probleem dat direct te maken heeft met recrea tie-criminaliteit. In Zierikzee, Renes se, Middelburg, Zoutelande, Vlissin- gen en West-Kapelle is bijvoorbeeld Vandalisme: ook een onderdeel van de recreatiecriminaliteit. Criminoloog Beke verblijft dit sei zoen met een groep van twaalf onder zoekers in Zeeland. Hij evalueert de verschillende projecten die door de werkgroepen zijn opgezet. Dit najaar zal hij zijn conclusies en aanbevelingen openbaar maken, ge poogd wordt een model voor de aan pak van recreatie-criminaliteit te ontwikkelen, dat ook elders in Ne derland bruikbaar is. Vooral op de Wadden-eilanden, de Veluwe en in Bergen aan Zee bestaat veel interesse voor het onderzoek. Werff. „Rrenesse heeft nog steeds een zeer levendig uitgaanscentrum, maar we hebben dit jaar voor het eerst de indruk dat de situatie beheersbaar is geworden. In voorgaande jaren was het vechten tegen de bierkaai." Volgens de adjudant heeft vooral het lik-op-stukbeleid een positieve werking. „Negentig gulden, daar kun je toch een behoorlijk aantal pilsjes voor kopen. Zulk nieuws verspreidt zich snel en er gaat wel degelijk een preventieve werking van uit." Dinsdag 15 augustus Nederland 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.30 uur Rondom tien: Huismiddel tjes (2), praatprogramma. 16.20 uur Hoogtepunten uit U zij de glorie, muziekprogramma. 16.39 uur G'oud en nieuw, muziekpro gramma. 17.30 uur Journaal. 17.40 uur Kay O'Brien, Amerikaanse ziekenhuisserie. 18.25 uur De Ducktales, tekenfilmse rie. 18.47 uur Alex, tekenfilmserie. 19.00 uur Journaal. 19.17 uur Kerkepad, 9-delige serie over duizend jaar God en mensen. Afl. 7. 19.43 uur Ja, natuurlijk extra, na- tuurdocumentaire. 20.15 uur Zo vader, zo zoon, spelpro- gramma. 20.41 uur Different world, Ameri kaanse comedyserie. 21.05 uur Murder she wrote, Ameri kaanse serie. 21.50 uur Hier en nu, actualiteitenru briek. 22.30 uur Journaal. 22.40 uur Dertien persoonlijke ont moetingen. Vandaag: Mgr. H. C. A. Ernst. 22.49 uur Entree, cultureel magazine. 23.39 uur Huizen van Oranje: Het Prinsessenhuis te Willemstad. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 17.00 uur De levende wildernis, na- tuurdocumentaire. 17.50 uur Heathcliff Co, tekenfim- serie. (Herh.). 18.00 uur Kijk TV, informatieve serie. 18.27 uur Het zal je kind maar wezen, comedyserie. Afl. 3. 18.57 uur Bassie en Adriaan, afl. 16. 19.02 uur De eerste de beste, gast van de week: Tom Blom. 19.30 uur T en T, Canadese serie. 20.15 uur Journaal. 20.28 uur TROS dierenbingo, spel- programma vanuit de Beekse Ber gen. 22.05 uur TROS Sport extra: profron de van Nederland, wielrennen. 22.15 uur TROS Aktua special: De dubbelganger van Spandau, docu mentaire. 23.05 uur Klein Londen, klein Ber lijn, 7-delige serie over de lotgevallen van het geslacht Sierens, voor en tij dens WO II. Afl. 7 (slot). 00.15 uur Journaal. Nederland 3 09.00, 13.00 en 17.50 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.00 uur Voorlichtingsprogramma You're welcome. 18.15 uur Voorlichtingsprogramma Financieel management in bedrijven en instellingen. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Malvira, Belgische poppen serie. 19.00 uur Reiziger door de nacht, En gelse jeugdserie. 19.25 uur Romeria, documentaire over het jaarlijks te houden feest in Spaanse steden en dorpen. 20.00 uur Journaal. 20.29 uur Van gewest tot gewest, re gionaal magazine. 21.05 uur Oude muziek in Utrecht, se rie over het Holland Festival Oude Muziek Utrecht 1988. Deel 3. 21.30 uur De erflaters, documentaire over het omgaan van de huidige gene ratie met het culturele erfgoed. 22.30 uur Journaal. 22.40 uur Studio Sport: E K. zwem men te Bonn. 23.25 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 10.55 uur Eucharistieviering vanuit de Basilica dei Frari in Venetië. 14.30 uur Het lied van Bernadette, Amerikaanse speelfilm. 17.00 uur De woudlopers, Blitse se rie. 17.25 uur Juke Box 17.30 uur Webster, Amerikaanse se rie. Afl. 39 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatieserie. Afl. 262. 18.05 uur Plons, afl.; Plons en groot vader Kokeliko. 18.10 uur De zevensprong, fitnesspro gramma voor kinderen met losse oe feningen oj5 aangepaste Vlaamse liedjes en tussendoor sketches van Willie, de schildpad en Wilma, de kangaroe. 18.25 uur De kleinste zwerver (The littlest hobo), Canadese jeugdserie. Afl. 7: Herh. 18.50 uur Korte film. 18.55 uur Levende aarde, documentai re serie. Afl. 21. 19.25 uur Mededelingen, programma overzicht en paardenkoersen. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Buren, Australische tv- serie. Afl. 170. 20.25 uur Margriet, talkshow van Margriet Hermans vanuit de North Sea Yacht Club in Oostende. 21.35 uur Hercule Poirot, 10-delige Engelse serie. Afl. 7. 22.30 uur Nieuws met o.m. W.K. wiel rennen op de baan in Lyon. 22.50 uur De Kolderbrigade. Komi sche serie van Romain de Coninck. Afl. 7, slot. 23.20 uur Coda: Mary had a baby (tra ditional), uitgevoerd door het BRT- koor o.l.v. Vic Nees. BRT 2 18.45 uur WK Wielrennen op de baan in Lyon, samenvatting. 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. Afl. 806. 19.28 uur Programma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Elvis on tour, Amerikaanse documentairefilm. 21.30 uur Uitzending door derden, programma van de Liberale Televi sie- en Radio-Omroep. Coöperatief communicatienetwerk in landbouw telt nu 1000 aansluitingen ZIERIKZEE - De voorlopige aan wijzing van de Oosterschelde als be schermd natuurmonument. Dat is het eerste punt op de agenda van de Zierikzeese adviescommissie Ruim telijke Ordening. De commissie vergadert donderdag 17 augustus in de raadzaal van het stadhuis te Zierikzee. Iedere belang stellende kan deze openbare vergade ring bijwonen. Op de agenda staan verder de vaststelling van het meer jarenprogramma restauratie monu-. menten 1990, een wijziging van de subsidieverordening stadsvernieu wing Zierikzee en de vaststelling van de planningslijsten nieuwbouw en verbetering van woningen voor de pe riode van 1990 tot en met 1994. De commissievergadering begint om 19.30 uur. GOES - Het Coöperatief Communi catienetwerk in de landbouw Agro- tel telt nu 1000 aansluitingen. On langs werd het duizendste toegangs nummer voor Agrotel aan akkerbou wer A. van Bergeijk uit Hekelingen overhandigd door Ir. D. Luteijn, voorzitter van de Cebeco-handels- raad. Agrotel is het coöperatieve infor matiesysteem voor de landbouw. Het werd opgezet als kleinschalig project in de Ijsselmeerpolders en groeide binnen twee jaar uit tot een breed videotex-netwerk waarin wordt sa mengewerkt door acht coöperaties uit heel Nederland. De Agrotel-ge- bruiker kan met een personal compu ter of een videotexterminal via de te lefoonlijn informatie halen uit de centrale Agrotel-computer. Actuele en commerciële informatie voor akkerbouw, veehouderij," fruit teelt en tuinbouw worden aangevuld met gegevens van 'proefstations en onderzoeksinstituten. Naast het op vragen van informatie is het'ook mo gelijk om via dit systeem bestellin gen en berichten door te geven aan de betreffende coöperatie. Tijdens de jubileumbijeenkomst in Goes plaatste de voorzitter van Cebeco-handelsraad Agrotel in het breder verband van toekomstige coö peratieve structuren. Commercieel gesproken bestaat er geen echte vrijheid van gewaskeuzes meer", aldus Luteijn. „De produktie op de boerenbedrijven zal zich meer en meer moeten aanpassen aan de be wegingen binnen afzetmarkten". Hij zag- daarbij een centrale taak wegge legd voor de agrarische coöperaties. Onmisbaar „Bij het aangeven van produktkeu- ze, kwaliteiten en hoeveelheden in combinatie met een bepaalde prijs vorming is een goed communicatie netwerk onmisbaar", aldus Luteijn. Hij benadrukte dat het technische as pect niet de boventoon mag gaan voe ren, maar dat het gaat om een wissel werking tussen coöperatie en boer. „Immers de toekomst van de coö peraties, ook van de multinationaal optredende, is onlosmakelijk ver bonden mét het wij-gevoel bij een brede achterban", aldus Luteijn. „Zaken doen met de coöperatie mag niet gezien worden al zaken doen met ieder willekeurig bedrijf in de betrokken sector", aldus Luteijn. Ten slotte sprak hij de verwachting uit dat binnen een beperkt aantal jaren vrijwel alle leden aangesloten zullen zijn op het informatienetwerk van de eigen coöperatie. „Het beeldscherm zou op het boerenbedrijf weieens even snel ingeburgerd kunnen raken als de melkbus indertijd vervangen is door de tank". 4 BUNSCHOTEN - De 75-jarige land bouwer H. Poort is overleden door een bedrijfsongeval. Hij was bezig in een perceel weiland een hek open te zetten en wilde daarna op een lang zaam rijdende en in zijn versnelling staande trachtor stappen. Het slacht offer viel daarbij en kwam onder het achterwiel van de tractor terecht. Hij was vrijwel op slag dood, zo maakte de politie van Bunschoten bekend. 49 Door FENAND VAN DEN OEVER 's Middags na het eten, maar voor het van tafel gaan, vraagt Dingeman: „Vader, mag ik wat zeggen?" Het is immer op Ruimzicht gewoonte bij dingen vgn aanbelang het woord te vragen. „Ga je gang, Ding", moedigt Casper zelfs aan. „Vader, niet tot u, maar tot Je roen Hij ziet in diens richting. Maar Jeroen likt met zijn tong het papbord af, zodat er hoegenaamd niets van zijn gezicht te zien is. „Jeroen, ik wou je een hand ge ven en je bedanken Het gezicht van Jeroen blijft achter het bord en hij mompelt: „Je hoeft me geen hand te geven en je hoeft me niet te bedanken De woorden klinken als hamersla gen. Casper van Adel schudt het hoofd en zegt: „Ik wenste je wijzer, Jeroen Alsof hij niet wijs is. Dingeman wil natuurlijk zoete broodjes bakken, ja, ja, maar hij laat zich niet vangen Onverstoord gaat Dingeman ver der. Zijn woorden komen er nu moei lijk uit. „Jeroen, wees tóch bedankt, zeer hartelijk zelfs Enne Hij beeft en leunt extra tegen de tafel - „enne nou wou ik je een geschenk ge ven Het hoofd van Jeroen komt achter het papbord vandaan. Een geschenk? „Nóu wat?" „Jeroen, uit dank wens ik jou te ge ven, mijn Vcrsijntje Jacoba Even komt er een vreemde glans in de ogen van Jeroen. Versijntje Jacoba wil Dingeman hem geven Het mooiste peerd van onder Oostveen? En de medaille van de burgervader ook? Is ie gek? „Maar Ding?" zegt vader alleen. En Jeroen antwoordt: „Da's goed, vanaf thans is ook Versijntje Jacoba van mij We hebben gedankt, wel va der? Ik ga werken En zonder meer te zeggen, ver dwijnt Jeroen uit de kamer. Dan zitten Casper en Dingeman bij elkaar en zwijgen. Zoiets kan Casper niet meer verwerken. Hij heeft vele en krasse dingen meegemaakt, maar dat een Van Adel zijn lievelingspeerd zomaar aan een broer, die het eigen lijk niet verdient, weggeeft, dat is voor hem een raadsel. Hij vraagt al leen aan Dingeman: „Hoe kon je zo iets doen, jongen?" Die zei daarop: ,,'t Viel me zeer zwaar, vader, 't Peerd was me erg lief, 't heet ook Versijntje Jacoba Maar", stotterde hij met een felle rode kleur op het gelaat, „we moeten toch zeventigmaal zevenmaal vergeven, vader? ,,'t Is merakel, jongen, 't is mera- kel", dat is het enige wat Casper er op weet te antwoorden. Dan roept het werk. Maar geen hoofd van de Van Adels is daar hele maal bij. In de stal staat Dingeman een tijdlang bij Versijntje Jacoba en hij heeft moeite zich goed te houden. „Versijntje Jacoba", fluistert hij zachtjes in het paardenoor, „beest met zo'n goeige aard, dat ik vaak aan Japie Broek moest denken, nou wordt Jeroen je baas, zal je zoet zijn, Versijn? - Jeroen smeert op de deel de wagen wielen en fluit een deuntje. Hij taxeert Versijntje Jacoba thans op twaalf- a dertienhonderd ronde Hol landse guldens. Die zijn hem zo maar in de schoot gevallen. Dat wil wat zggen voor een boer. Maar soms heeft Jeroen het gevoel alsof hij 't zuur krijgt. Dan moet hij denken aan de grauwe manier, waarop hij alles tot zich nam. En stil teruggetrokken in de kamer van Ruimzicht, daar smeekt een man om hulp en bijstand, opdat ze één mo gen zijn en blijven en geen kras door Ruimzicht behoeft te worden ge haald. Aan de avond van deze fel bewogen dag, zitten ze tegen achten op de bank voor Ruimzicht. Alle drie; Casper, Je roen en Dingeman van Adel. Casper kijkt alles nog even na. Hij gaat door de stallen en schouwt de landen. Met een pijnlijke trek op zijn ge zicht komt hij weerom. Hoeveel jaren is het zo en goed geweest? Hoeveel ja ren zal het zo nog blijven? Ruim en wijd, gul en uitgedijd, ligt alles ter neer En dat alles zou zo kunnen blijven, wanneer Jeroen maar wil de (wordt vervolgd) ZIERIKZEE - Morgen, dinsdag 15 augustus is Zierikzee het toneel van een grootse stoomshow. Als voorproefje van de vestingdagen in Hellevoetsluis komt de grote show van stoomvoertuigen en stoommachines naar Zierikzee dat daarmee de enige stad in Zeeland is die de stoomkaravaan binnen haar poorten mag verwelkomen. De hele dag zijn de stoomvoertuigen in het Zierikzeese centrum te vinden. Voor het eerst in Nederland is een door stoom aangedreven orgel van 18 meter lang. Verder geven twee tractoren, een brandspuit, een scammel met woonwagen en een stoom- vrachtwagen acte de présence in Zierikzee. Ook zijn er verschillende modellen en miniaturen te zien. De stoommachi nes komen omstreeks 10.00 uur, op eigen kracht uiteraard, naar het Havenplein. Er worden verschillende demonstra ties verzorgd. De meeste machines komen rechtstreeks uit Engeland naar Zierikzee en ze blijven tot ongeveer 17.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 5